V\ê\G\ê Zeelandbrug mag niet als melkkoe omschreven worden Hemelvaartsdag in het teken van het maritiem jubileumgebeuren ^3 Appelsap of Sinaasappelsap DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Ik kom niet met geld strooien literpak £i«tniss« Hongerstaker Werkbezoek kommissaris dr. C. Boertien Biir Twintig jaar WSV „Zierikzee" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 mei 1981 137ste jaargang Nr. 22914 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer: „Politiek links" presenteerde zich te Zierikzee 99 ZIERIKZEE, 20-5. ,,De Zeelandbrug is helemaal geen melkkoe. Elk jaar stopt de provincie zeer aanzienlijke bedragen in de exploitatie, dus van een melkkoe is echt geen sprake". Aan het woord Zeelands kommissaris dr. C. Boertien woensdagmiddag tijdens een bespreking met de Zierikzeese gemeenteraad. „Ik kom hier niet met een zak geld strooien, maar om te luisteren en te rappor teren aan g.s.", liet de kommissaris weten nadat hij de wensen en verlangens van de Zierikzeese raad had aan gehoord. plaats van de door de provincie voor gestelde uitvoering in twee fasen. In het kader van de herziening van het bestemmingsplan Buitenge bied", is het voor de gemeente van bijzonder belang te weten hoe het tracé van deze weg zal worden gesitu- Eén van die wensen was, verwoord door C.D.A.-fraktievoorzitter de heer L. S. P. van Velthoven, de toe zegging van de kommissaris, dat ,,de melkkoe, Zeelandbrug" binnenkort zal worden drooggelegd. De heer Van Velthoven ging wat nader in op de motieven, die leidde tot de motie van afkeuring, dat de verlengde tolhef fing zou moeten dienen als mede financiering voor de Vaste Oeverver binding (VOW) over de Westerschel- de. Hij vroeg zich verder af wat precies de geluiden inhielden over een be langrijke reduktie op de tolgelden te zijner tijd voor de bewoners van Schouwen-Duiveland. „Wat is een belangrijke reduktie en wat is te zij ner tijd?", wilde de heer Van Veltho ven weten. Kommissaris Boertien, deed zoals hij zelf had aangekondigd, geen enkele toezegging, maar wees slechts op het feit, dat de provincie elk jaar belangrijke bedragen in de brug stopt ook ten behoeve van de re gio Schouwen-Duiveland. Verder deelde hij mede, dat de kwestie fi nanciering VWO nog verder zal moe ten jvorden uitgewerkt. „Rechtvaardig' Advertentie 119 Zeelands kommissaris dr. C. Boertien luister naar de wensen en verlangens van de Zierikzeese raadsleden. Uit het ant woord van de kommissaris bleek, dat hij niet kwam om toezeggingen te doen maar om te luisteren en te rapportern aan G.S. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) voor die restauratie van de eerste fa se een hoger subsidiepercentage toe te kennen dan het gebruikelijke. De provincie ging echter niet hoger dan de gebruikelijke 10% uit een oogpunt van mogelijke precedentwerking. De heer Sprengelmeijer kondigde het subsidieverzoek voor de tweede restauratiefase aan en gaf de kom missaris in overweging dan toch wat meer dan die gebruikelijke 10% toe te kennen. Overtuigende toelichting De toelichting van- kommissaris Boertien op het provinciaal subsidie beleid, was voor de heer Sprengel meijer echter aanleiding terug te ko men op dat verzoek en het te beper- keii tot de vraag dan toch in elk geval wel die 10% subsidie ook voor de tweede fase te verlenen. De kommis saris wees er namelijk op, dat voor restauratie van grote historische ge bouwen 10% subsidie wordt ver strekt, terwijl bij woonhuismonu menten dit percentage maar 5% be draagt. Voorheen werden juist die grote gebouwen lager gesubsidieerd, zodat sprake is van een duidelijke- ombuiging in het beleid. Vervolg pag. 2 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De mens leert eerst lopen en sprekenlater leert hij mis schienstilzitten en zwijgen. Marcel Pagnol ginnen, een nautische kwis voor de kleinsten, voor de wat grotere jeugd handicapraces op waterfietsen, en voor boven de 16 jaar roeien in 10 riems sloepen, welke beschikbaar gesteld zijn door de Zeevaartschool met als extra een prijs voor de sloep wiens bemanning het best gekostu meerd is. Tijdens dit gebeuren zullen er bij het Luitje diverse informatiestands zijn van o.a. Koninklijke Noord Zuid Hollandse Reddings Maat schappij, Stichting Zeilend Zeeschip („Eendracht") en alle watergebon den vereniging. Op de Nieuwe Haven verder stands met hapjes en drank jes. Gehandicapten Speciale aandacht zal worden ge schonken aan de Stichting Zeilen voor Gehandicapten welke ook met een stand aanwezig zal zijn. Omdat de W.V. Zierikzee 20 jaar bestaat en dit in het Jaar van de Gehandicapten gebeurt zal de W.V. Zierikzee drie kooien beschikbaar stellen voor ge handicapten uit de regio. Om 16.30 uur zal de prijsuitreiking geschieden aan boord van de „Een-- dracht". Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten LONDEN. Dc Britse premier Mar gareth Thatcher heeft het ontslag van de minister van marine Keith Speed, verdedigd met het argument dat leden van dc regering „hun de partementale gevechten binnen de muren van hun ministerie en niet buiten moeten uitvechten" BELFAST, 20-5. Dc Noordierse hongerstaker Raymond McCreesh is woensdagnacht in de Maze-gevange- nis bij Belfast overleden, zo is van officiële zijde vernomen. Verwachting tot vrijdagavond: Koeler Vooral in de nacht enkele regen- of onweersbuien en mogelijk mistban ken; overdag van het westen uit op klaringen; minimumtemperatuur on geveer 12 graden, middagtempera- tuur van 16 graden aan zee tot 20 gra den in het binnenland; eerst weinig wind, overdag matige zuidwesten wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 22 mei Zon op 5.36, onder 21.39 Maan op onder 8.12 Laatste Kwartier: 26 mei (23.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 22 mei 6.25 18.06 11.54 - Doodtij: 29 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-5. Het K.N.M.l. deelt mede: Rond een depressie bij Ierland stroomt koele lucht naar West- Europa. Deze koele lucht bereikte vandaag Nederland. Het binnendrin gen van deze lucht gaat gepaard met regen- en onweersbuien. Morgen bevindt het hele land zich in de koele lucht. Het wordt dan niet warmer dan ongeveer 18 graden. De kans op neerslag neemt morgen weer af en in de loop van de dag zal de zon zich weer af en toe vertorten. De wind is zwak tot matig en waait hoofdza kelijk uit het zuidwesten Koel weer met temperaturen tus sen 13 en 20 graden komt eveneens voor in het noordwesten van het Ibe risch schiereiland, in grote delen van Frankrijk en op de Britse eilanden. Vooral op dc Britse eilanden en in west-Frankrijk vallen daarbij af en toe buien. In de rest van Europa is het aangenaam zomerweer met tem peraturen die uiteenlopen van onge veer 23 graden in Scandinavië tot 30 graden aan de zuidkant van de Al pen. Op 28 mef a.s. Hemelvaartsdag ver wacht men weer veel schcpenbczock in Zierikzee cn om tevens ieder van Schouwen-Duiveland kennis tc laten maken met vele facetten van dc wa tersport zullen er behalve vele festi viteiten ook informatiestands aan wezig zijn van alle verenigingen die iets met watersport tc maken heb ben. Om het 20-jarige bestaan extra luister bij te zetten zullen er van 12.00 tot 17.00 uur rond en in de Nieu we Haven diverse aktiviteiten plaatsvinden. Varende band Routewijziging verlangen" Voorzitter burgemeester Th. H. de Meester verzocht de kommissaris dan in elk geval als „rechtvaardig verlangen" mee te nemen de wens van de Schouwen-Duivelandse be volking binnen korte tijd een tege moetkoming te krijgen in de vorm van een aanzienlijke reduktie. In aansluiting op de heer Van Velt hoven konstateerde de voorzitter, „Iemand met een miniuminkomen in Broek op Lange Dijk heeft minder gezinsonkosten dan Jan Modaal op Schouwen-Duiveland". Het ant woord van de kommissaris: „Zee land is nou eenmaal een provincie met een aantal zeer specifieke pro blemen en aspekten". De heer J. J. Geleijnse (V.V.D.) sprak over de plannen van de provin cie tot rekonstruktie van de weg Zee- landbrug-Rijksweg. Hij wees op het belang van uitvoering in één fase, in Zierikzee wordt steeds drukker bezocht in het zeilseizoen. (Foto: Zierikzeesche nieuwsbode) Om 12.00 uur zal er met de „Door Vertrouwen", het zeilend klipper- vaartuig dat aan dc Engelse Kade ligt een muziekband door de haven varen om ieder attent te maken op het grote feestgebeuren en afwisse lend zal rond de Nieuwe Haven de „strectparade" band van Joseph Lamm het geheel opluisteren zoals dat b.v. tijdens jazzfestivals gebrui kelijk is. Het optreden werd moge lijk gemaakt door diverse giften van de horecabedrijven aan de Nieuwe Haven. Om 14.00 uur zullen de spelen be eerd, met name nabij De Val. In het licht van de toekomstige mogelijkhe den voor een rekreatieve ontwikke ling van de haven De Val worden ver antwoorde verkeersoplossingen noodzakelijk geacht. De heer Ge leijnse herinnerde aan de brief van 8 april jl.waarin Zierikzee nogmaals de aandacht van g.s. heeft gevraagd voor deze problematiek. De heer Geleijnse sprak verder over de plannen van het ministerie van verkeer en waterstaat de route Rotterdam-Vlissingen niet langer over de huidige bruggen- en dam- menroute te laten lopen, maar via Dordrecht en Roosendaal, omdat die laatste veiliger zou worden geacht. „Als g.s. dat wil voorkomen, zullen dringend noodzakelijke voorzienin gen getroffen moeten worden", aldus de heer Geleijnse. Hij ging verder ook in op de dringend noodzakelijke verbetering van de provinciale weg Zierikzee-Serooskerke. Ten aanzien van dit laatste kon kommissaris Boertien een binnenkort te houden overleg aankondigen tussen de Pro vinciale Planologische Dienst en Prov. Waterstaat. Op het eerste deel van het betoog van de heer Geleijnse ging hij -niet verder in dan met de mededeling, dat de brief van 8 aapril nog niet op de juist eafdeling was binnengekomen De heer J. W. Sprengelmeijer (R.U.) vroeg aandacht voor de restau ratie Grote of Nieuwe Kerk. Hij sprak over de onlangs voltooide eerste restauratiefase en noemde het va»2 groot belar»<* dat weldra ooV tweede fase - het restaureren vah het interieur - gerealiseerd zal kunnen worden. „Het zou kapitaalsvernietiging zijn, als de kerk nu zo zou blijven staan", aldus de heer Sprengelmeij er. Diverse instanties bleken bereid ZIERIKZEE, 20-5. Twintig jaar geleden namen enkele watersporters het initiatief tot oprichting van een wa tersportvereniging. Het waren mensen uit de regio. Na men uit die tijd: Van den Bout (hij werd de eerste voor zitter van de W.S.V. „Zierikzee"), Timmermans, Keste- loo, De Vos. Enthousiast begon men met zelf steigers te maken en na vele uren las- en timmerwerk ontstond een gedeelte drijvende steigers waar de tegenwoordige leden nog gebruik van maken. De unieke ligging van Zierikzee was natuurlijk al bekend aan wat le den van de Rotterdamse Koninklijke Roei- en Zeilvereniging de Maas, maar uit eigen regio kwam toen al hoe langer hoe meer belangstelling. Het ledental groeide gestadig. De schepen werden allengs wat groter van afmeting en zo ligt er momenteel een grote vloot zeewaardige schepen in Zierikzee. Passantenschepen Als aanloophaven voor tochten naar België, Engeland en Frankrijk werd Zierikzee steeds drukker be zocht en zo kan Zierikzee zich mo menteel erop beroemen de haven te hebben met de meeste scheepsover- nachtingen in Zeeland. Ruim 15.000 passarftenschepen in 1980, voorwaar geen sinecure. Het gedeelte van de nieuwe passantensteigers aan de Nieuwe Haven zijn dan ook een goe de en tijdige oplossing voor het nog steeds stijgend bezoek aan Zierikzee. ft 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1