Meindert Leerling (lijsttrekker) mikt op drie zetels in Kamer Regels voor huisdieren in bejaardentehuizen RPF .-verkiezingsvergadering Flitsen uit het buitenland Streekradio Zeeland Duur handschrift Lariekoek op de boerderij De suiker Brogum schakelt vakkundige hulp in bij het herzien van de jaarrekening '80 Rusland bekijkt onze groenten, fruit en aardappelen Wr: r cc 1 LCrl IwM&mM 1 1 L A J 1 w^m T ■i |rf/A lp, I' /Jxj 1 BL' ''SI W J m 1 4 ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dimda» UUral 1881 Nr. 22»11 5 ZIERIKZEE, 18-5. De stelling, dat de R.P.F. met minstens 50 zetels in de kamer zou moeten verschijnen, om invloed op de politiek te kunnen uitoefenen, werd maandagavond (gisteren) door de lijsttrekker van deze partij ontkend.- Meindert Leerling sprak op een vergadering van de kiesvereniging Zierik zee en omstreken van de Reformatorische Politieke Federatie in de het Her vormd Verenigingsgebouw aan het Vrije. Luther stond alleen, Groen van Prinsterer stond alleen en de drie vrienden van Daniël stonden alleen. Dat kan ook nu nog", aldus de zeer welbespraakte lijstaanvoerder. Want één ding staat vast: de tweede kamer krijgt er een boeiende spreker bij, na de verkiezingen. Geen man, die naar woorden moet zoeken. Overigens is het de partij niet om macht en getal te doen, maar Leer ling wilde aan zijn gehoor wel kwijt, dat er minstens drie zetels veroverd zullen worden. Op een vraag uit de zaal, waarom er dan toch 30 kandidaten op de lijst staan, zei Leerling, dat dat nu een maal gebruikelijk is en het de kiezers mogelijk maakt een voorkeursstem te kunnen uitbrengen. ,,Dat maakt niet zoveel uit: ze ko men uiteindelijk toch allemaal bij mij terecht!" „Mannen broeders" In de zaal aan het Vrije heerste een ouderwetse stemming van ,,de man nen broeders" uit tijden van weleer. De vergadering werd naar goed ge bruik geopend door de voorzitter van de kiesvereniging, de heer T. de Jon ge, die voorstelde met het zingen van psalm 93 vers één en twee („De Heer regeert te beginnen, gevolgd door gebed. Vervolgens kreeg Mein dert Leerling het woord, die konsta- teerde, dat er een matheid onder de kiezers werd waargenomen. „Maar niet bij de R.P.F. Op de tal loze verkiezingsbijeenkomsten die in deze tijd gehouden worden, mogen we ons verheugen in een grote be langstelling en volle zalen". Volgens Leerling staat Nederland op een cruciaal punt in de geschiede nis: doorgaan op de ingeslagen weg of een ommekeer. Welvaartskoek Doorgaan op de ingeslagen weg wil volgens Leerling zeggen: zoeken naar de meerderheid, oftewel de helft plus één, bij het verdelen van de wel vaartskoek. De andere weg is: de christelijke norm weer hanteren. Daartoe biedt de R.P.F (onder meer) de mogelijkheid. In tegenstelling tot bijvoorbeeld het E.P.V. en het C.D.A., die de Bijbel volgens de R.P.F. niet als leidraad hanteren, maar hier en nu een nieuwe aarde willen bouwen, erkent het R.P.F. de verwoestende werking van de zonde. Verlaagd inkomen Ten aanzien van de werkgelegen heid, stelde Leerling in zijn inlei ding, dat we boven onze stand leven. „De christenen moeten het voorbeeld geven en tot een aangepast, verlaag inkomen bereid zijn. Eigen initiatie ven moeten gesteund worden en niet door ingewikkelde voorschriften en .verordeningen de nek omgedraaid worden", aldus Meindert Leerling. Kernbewapening Men is geneigd te zeggen: Ben je voor of tegen kernbewapening. Zón der zich daarbij af te vragen wat de motivatie voor een ja of nee is. We le ven in een zondige wereld, waar men sen elkaar naar het leven staan, een satanische macht, die uit is op een anti-christelijke wereld. Wij vinden, dat de overheid geroepen is om ons daartegen te beschermen, maar dan op een verantwoorde wijze: het zwaard heeft ook in de Bijbel zijn grenzen". „De R.P.F. is tégen grote mensen massa's uitroeiende kern (en andere) wapens en wijst die af. De rest moet bespreekbaar zijn en blijven" (klei nere kernwapens?). Mede in dit verband roerde Leer ling de bescherming van het ongebo ren leven aan. „Partijen, die de kern wapens uit Nederland willen weren, vinden wél goed. dat honderden kin deren in de moederschoot gedood worden. Wij zeggen: begin bij het be ging Euthanasie „Ik heb onlangs van een direkteur van een verzorgingstehuis gehoord, dat direkteuren van dergelijke in richtingen steeds meer onder druk gezet worden om euthanasie toe te passen. Dit noemen wij een gevolg van het niet beschermen van ongebo ren leven: eerst abortus goedvinden en nu euthanasie toepassen. De R.P.F. zal dan ook alles doen om de abortus-wetgeving weer ongedaan te maken". Versnippering? Leerling ontkende dat de R.P.F. als nieuwe partij meedoet aan de ver snippering in de politiek. „Wij zijn Raad Zierikzee Meindert Leerling geen nieuwe partij, maar het C.D.A. is een nieuwe partij. De R.P.F. is ont staan, toen het C.D.A. werd opge richt, door mensen, die, toen de A.R.P. en C.H.U. in de zestiger jaren een ommezwaai maakten, zich daar niet meer in konden vinden. Maar: getal, noch macht spelen een rol. Als je dicht bij Hem blijft ben je méér dan een overwinnaar!" VERENIGDE NATIES, lil het ge- bouw van de Amerikaanse vertegen woordiging bij de Verenigde Naties in New York is een bon\ ontdekt, zo heeft de politie meegedeeld. Onmid dellijk na de ontdekking werden drie verdiepingen van het gebouw ont ruimd. ROME. Alles duidt er op dat de Ita lianen in grote meerderheid tegen een wijziging van de abortuswet heb ben gestemd. Zij konden zich zondag en maandag in een referendum uit spreken over twee voorstellen tot wijziging van de abortuswetgeving. MIDDELBURG, 18-5. De nog op te richten Streekradio Zeeland zou het beste bij de NOS ondergebracht kun nen worden, zodat de nieuwe omroep de A-status krijgt Die aanbeveling doet de initiatiefgroep Omroep Zee land in een notitie die bedoeld is als diskussiestuk voor iedereen die be langstelling heeft voor de regionale omroep in Zeeland. Volgens de initiatiefgroep is de or- ganisatiestruktuur van een A-status veel minder ingewikkeld dan een B- status, terwijl de redaktionele onaf hankelijkheid ook het best gewaar borgd is bij een A-status. LONDEN, 18-5. De Newyorkse handelaar P. Kraus is maandag in de veilingzalen van Sotheby in Londen voor de rekordprijs van 700.000 pond sterling eigenaar geworden van een twaalf de-eeuw s verlucht handschrift uit de Benedictijner abdij van Otto- beuren bij Augsburg in de Bondsre publiek, een van de meest uitbundig versierde gebedenboeken in het Westen. De vorige rekordprijs voor een middeleeuws verlucht handschrift was slechts395.421 pond sterling geweest. Men had verwacht dat het gebeden boek uit de John Carter Brown Li brary in de Brownuniversiteit in Providence, Rhode Island, een kwart miljoen pond sterling zou opbrengen. Het stuk was een van negentien eter veiling aangeboden verluchte manuscripten die samen 1.176.500 pond sterling opbrachten. Het psalmboek van de prins van Anjou bracht 150.000 pond sterling op. DEN HAAG, 18-5. N. M. Zaichen- ko, eerste vice-minister van groenten-, fruit- en aardappelteelt in de Sowjet-Unie, heeft een bezoek van ruim een week aan Nederland ge bracht. Hij deed dat op uitnodiging van Voskamp en Vrijland B.V. te 's Gravenzande, een onderneming die Wie advertenties leest voor eet- en drinkwaren, moet wel denken dat boeren en boerinnen het niet alléén druk hebben met hun land- of tuin bouwbedrijf, maar nog veel meer maken. Want waarover leest men: Eet boerenbruinbrood, boerenboter, boerenleverpastei, boerenmetworst, boerenham, boerensoepgroente, een boerenomelet en een boerenpanne- koek. En natuurlijk gebruikt men daarbij een boerenbont servies en zit men aan een boerentafel in een boe renkiel met een boerenzakdoek om de hals. Het lijkt wel of het woord „boer" ineens gebruikt wordt voor etens waar met een bijzondere smaak, net even anders dan ,,fabriekswaar,\ Het lijkt door dat woordje boer of zo'n produkt als boerenleverpastie of boerensoepgroente zelf gemaakt wordt door een boerin, in eigen keu ken, van eigen slacht of uit de moestuin naast de boerderij. Soms vind je in die advertenties lekker ou derwetse plaatjes van een korenveld dat nog met de sikkel wordt gemaaid en waar de vrouwen bezig zijn de gar ven te binden en tegen elkaar te zet ten. Natuurlijk is dit een wonderlijke manier van adverteren. Het is de be doeling om aan te geven dat de pro- dukten van het land, zoals ze daar ge maakt zouden worden, lekker zijn. een beetje speciaal, soms ook wat grof en primitief („boercnmeubels") of van een klcderdrachtstijltje, dat best aantrekkelijk is. Maar deze pro- dukten worden natuurlijk allemaal in fabrieken gemaakt en de boer en boerin leveren alleen de grondstof fen, zoals vlees, graan of groente. Ook de huizen oan boeren en tuin ders zijn niet meer met de aangepre zen boerenmeubelen gemeubileerd, maar zien er net zo uit als iedere an dere woning. Soms zie je nog wel iets van vroeger, een oude klok, een grote kast, een dekenkist of andere dingen, die bewaard bleven, geslachten lang. Verhuizingen komen niet zo vaak voor en zo blijft er in huizen van boe ren en tuinders meer over van vroe gers. Wat óók bewaard bleef zijn echte oude recepten, die vaak van moeder op dochter werden doorgegeven, op geschreven in een schrift. En soms gina wel eens een waardevol recept verloren. Zo bestond er in Noord- Holland veertig jaar geleden een boe renkaas, die gemaakt werd in de herfst. Boerenkaas wordt overigens wél op de boerderij gemaakt en niet in de fabriek. BRUSSEL. De Europese Gemeen schap en Portugal hebben in Brussel weinig vorderingen gemaakt bij hun onderhandelingen over de Portugese toetreding tot de E.G. Het was de vierde gespreksronde op ministerieel niveau, waarbij de nadruk vooral lag op de textiel- en de autobmobielnij- verheid. VATICAANSTAD. Paus Johannes Paulus de Tweede heeft de afdeling „Intensive Care" van het Gemelli- ziekenhuis verlaten waar hij na de aanslag vorige week woensdag was opgenomen. Hij is overgebracht naar een voor hem in gereedheid gebracht appartement op de tiende etage van het ziekenhuis. ROME. Ann Oore, de 58-jarige Amerikaanse die bij de aanslag op paus Johannes Paulus II gewond werd, heeft een tweede operatie on dergaan om genezing van de inge wanden in de onderbuik mogelijk te maken. BRUSSEL. Onder leiding van de gerechtelijke diensten van Gent is maandag, evenals enkele weken ge leden, in de ruime omtrek van Gent een onderzoek ingesteld naar het ge bruik van hormonen in de veemeste- rij. Twee veehouders zijn aangehou den. GUATEMALA-STAD. Het in Gua temala losgebarsten politieke ge weld heeft het afgelopen weekeinde het leven gekost aan vier soldaten en geleid tot de afgelasting van een ver kiezingsbijeenkomst, zo blijkt uit of ficiële verklaringen. NEW DEHLI. De Sowjet-Unie zal India dit jaar krachtens een vorige week ondertekende overeenkomst een rekordhoeveelheid van 4,75 mil joen ton ruwe olie en olieprodukten leveren, zo is in New Delhi meege deeld. BRUSSEL. Nederland, België en Luxemburg zullen tot 31 oktober van dit jaar de invoer van bepaalde soor ten kleding mogen beperken. Het gaat vooral om dames-, meisjes- en kinderkleding die van oorsprong uit Hong-Kong, komt. PEKING. De Chinese regering heeft de landbouwcommunes op dracht gegeven fabrieken die kon- kurreren met fabrieken in steden te sluiten. KARLSRUHE. De Westduitse poli tie heeft een uit Oost-Duitsland af komstige onderwijzer aangehouden onder verdenking van spionage voor de Oostduitse geheime dienst. PARIJS. De medewerkers van de Franse gekozen president Francois Mitterrand hebben een en ander ont huld over de wijze waarop donder dag de „aflossing van de wacht" in het Elysee zal plaatshebben. zich bezig houdt met agrarische bouwprojekten. Maandag is hij naar zijn land teruggekeerd. Het kortgeleden opgerichte Russi sche ministerie van groenten-, fruit en aardappelteelt, vertelde een woordvoerder van Voskamp en Vrij land, wil veel gaan doen aan de ver werking en verpakking van aardap pelen en groenten. In ons land heb ben vice-minister Zaichenko en zijn drie reisgenoten zich op de hoogte gesteld van de teelt van pootaardap- pelen en tuinbouwzaden en tuin- bouwplanten: de champignonteelt en de compostbereiding voor deze teelt, de verwerking, opslag en verpak king van aardappelen en groenten, de bouw van tuinbouwkassen en an dere agrarische gebouwen, het kwe ken van virusvrije vruchtbomen. Het jaar 1980 kenmerkte zich door een steeds stijgende prijs op de we reld suikermarkt. Dat gaf aanleiding tot een reeks gunstige analyses over de verdere ontwikkeling, analyses die geen van alle uitkwamen, want de wereldmarktsuikerprijs daalt nog steeds. De EEG heeft nog een suikerover schot van 950.000 ton per eind april van het jaar, tegen 600.000 ton een jaar tevoren. Onnodig te zeggen, dat men in Nederlandse kringen niet zo erg tevreden is met dit gevoerde E.E.G.-beleid. Men had veel meer moeten verkopen, toen de markt een stijgen de prijs vertoonde, zo is de Nederlandse mening en men betreurt is, dat men niet beter greep heeft op het kommerciële beleid. In 1979-80 bedroeg de produktie 85 miljoen ton, de wereldkonsumptie echter 90 miljoen ton. Men is dus niet al te pessimistisch voor de toekomst. Speculatie en de hoge rentevoet in de Ver. Staten worden verantwoorde lijk gesteld voor de huidige daling, van de wereldmarktprijs. Slechts 15 d 16 miljoen ton, wordt op de wereld markt verhandelt en daardoor wordt de prijs bepaald. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 11-5 Aanvoer totaal 1441, waarvan: slachtrunderen 1073, schapen en lammeren 368. Prijzen per kg: Stieren le 7,95 8,35, 2e 7,40 - 7,85; vaarzen le 7.70 - 8.60. 2e 7,10 - 7.60; koeien le 7,60 8.50, 2c f 7.10 - 7.55. 3e 6,55 - 7.00; worstkoeien 5,70 - 6,70; dikbillen extra kwaliteit 8,75 14.00. Prijzen per stuk: Schapen 200 250; lammeren 180 - 220; over- houders 250 - 300. Overzicht: slachtrunderen: aan voer redelijk, handel vlot. prijzen ho ger, stieren stabiel; schapen en lam meren: aanvoer redelijk, handel re delijk en prijzen iets lager. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE. Donderdag 21 mei: ds. De Groot te Rijssen. 19.30 uur. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Scherpenzeel (Gld.) (2e predikantsplaats): T. W. van Benne- kom, Ooltgensplaat; te Halle: S. van de Bos, Hillegersberg; te Wadenoijen (part-time) (toez.): J. D. Heijbroek, Lobith (part-time). Aangenomen naar Bergum: H. Bousema, Woudsond; naar Weerselo (toez.): J. A. Kanis, Joure; naar Wehl (part-time): D. Plantinga, Bemmel (part-time). Bedankt voor Willemstad: F. van de Sluis, Doorn; voor Emmer-Com- pascuum: T. Tijsma, Ootmarsum. Gereformeerde Kerken Beroepen te Sint-Pancras: drs. J. P. Feddema, kand., aldaar, die dit be- roepe heeft aangenomen. Aangenomen naar Heiloo: drs. A. Boelhouwer, Leersum. Prep. geëxamineerd en door de classis Utrecht beroepbaar gesteld: mevrouw D. W. Havinga, Oudezijds Achterburgwal, Amsterdam. Prep. geëxamineerd en door de classis Kollum beroepbaar gesteld: drs. J. P. Feddema, Bovenweg 93, 1834 CC Sint-Pancras. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zwijndrecht-Groote Lindt: J. Kruidhof, 11. zendingspredi kant te Irian Jaya, wonende te En schede. Bedankt voor Zwolle (3e predi kantsplaats): R. T. Urban, Goes en Brouwershaven. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Oud-Beijerland: J. Jonkman, Almelo; te Aalten: A. K. Wallet, Ouderkerk aan de Amstel. Aangenomen naar Papendrecht: C. A. den Hertog, Vlissingen; naar Utrecht-Noord: P. Roos, Harderwijk. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Haarlem in samenwer king met dovenzorg: D. Hakkenberg, Lisse. Bedankt voor Werkendam: M. Mondria, Waardenburg. Baptisten Gemeenten Beroepen te Hengelo: W. Kos, Vroomshoop; te Treebeek: O. Olden burg, Sneek. Aangenomen naar Almelo-Nieuw- straat: A. Visscher, 's-Gravenhage. INGEZONDEN STUKKEN De bijbelschrijvers en „een boekje" Ds. Fahner wat een laag bij de grond ingezonden stuk durft u te schrijven over een medicus die zijn kennis over longvocht aftappen en benen breken van misdadigers op papier durft te zetten! Ik ga met in wie gelijk heeft De Bijbelschrijvers of dr. Boeke maar weet u wel dat geloof sterk verweven is met magie; men gelooft iets dikwijls tegen beter weten in, maar ook Griek se wijsheid over het scheppende Woord Logos staat er in. U ds. Fahner, om in uw woordstijl te blijven, lijkt mij een zieke geest te hebben. Jezus van Nazareth zou nooit zulke termen gebruikt hebben als u om dr. Boeke de grond in te trappen. Blijft de vraag van dr. Boeke: zou de geschiedenis Jodendom-Christendom er niet beter hebben uitgezien, dan na twee eeuwen kibbelen. Zou u het als prettig ervaren als een familielid of vriend opgehangen was, destijds krui siging. Alle theorieën van verzoening ten spyt weet ik niet meer of ik voor atoomwapenen van Christenen moet stemmen? U heer re dak te ur dank voor opname. M. SOETERS Zierikzee Anti kernwapens Het is niet waar, dat wij niets kun nen doen aan de wapenwedloop. In tegendeel, wij kunnen een voorbeeld geven, dat in de hele wereld door werkt. In West-Duitsland en Enge land maar ook in de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie. Dat voorbeeld kunnen wij met de a.s. verkiezingen geven door op een kamerkandidaat te stemmen, die heeft verklaard onvoorwaardelijk tegen kernwapens in de Tweede Ka mer te zullen stemmen. Zij behoren tot de volgende partij en: E.V.P., P.P.R., P.S.P., C.P.N. en I.K.B. Maar ook de volgende kandi daten van de P.v.d.A.: Henk de Ha mer, Henk Knol, David Th v. Ooijen, Arie de Graaf, mevrouw De Boois. Kees van de Anker, Sonja v. d. Gaast, Wijnie Jabaaij, mevrouw Gé Schaapman en Martin J. Konings. Geen 1 of 2 atoomtaken overhou den in ons land, niet afwachten en dan maar weer onderhandelen: Stop pen met deze waanzin. Laat daarom geen stem verloren gaan, bescherm uzelf en uw nageslacht. Sekr. Wan- delw. 114. Tel. (075)281330. Stichting Volk voor Vrede Wormerveer Boottocht bejaarden op dinsdag 2 juni Dinsdag 2 juni wordt een boottocht voor de bejaarden van Zierikzee ge organiseerd. Voor deze reis zijn tot donderdagavond - 20.30 uur nog kaarten te koop 35,— per persoon bij de Rookende Moor in de Korte St. Janstraat te Zierikzee. Het komité Uitstapje bejaarden Zierikzee ZIERIKZEE, 18-5. De jeugdsoos „Brogum" gaat een accountant inschakelen om de jaarrekening 1980 opnieuw te bekijken. Van gemeentewege was ge- konstateerd, dat deze diverse onvolkomenheden en onjuistheden bevatte, waardoor er in plaats van een tekort van 38.814,91 een batig saldo van 66.663,44 zou zijn. Het voorstel tot terugvordering van de subsidie van 21.550,-, die de gemeente naar aanleiding van de oor spronkelijke rekening had verleend, werd daarom tijdens de raadsverga dering maandagavond aangehouden. Wethouder J. L. van Gastel lichtte toe, dat er verleden week een gesprek met het bestuur van Brogum was geweest, waarin was afgespro ken dat vakkundige hulp bij de her ziening zou worden betrokken. De heer Asma meldde erg verheugd te zijn over het feit, dat het korps „Rust Roest" voortaan kan repete ren in de Nobelpoort, een goede ak- kommodatie. Bijzonder geïriteerd was hij over het feit, dat hij 's middags niet voor de eerste keer, een dossier niet in handen had kunnen krijgen, omdat daaruit eerst de ambtelijke adviezen moesten worden verwijderd. „Waarom is dat nodig", zo vroeg hij zich af, „waar is dit kollege mee bezig!" Burgemeester De Meester antwoordde, dat het kollege van me ning is dat die ambetelijke adviezen niet in de openbaarheid moeten, om dat de ambtenaren anders in hun ad visering worden beïnvloed. Popkoncert Drs. Sayers informeerde bij de bur gemeester, waarom er aan de VARA- radio geen toestemming was ver leend om op 30 juni. een popkoncert op het Havenplein te houden in het kader van het programma „Lijn 3". Hij vond het jammer, dat Zierikzee zodoende een kans voor de jeugd en een aardig stukje promotie van Zie rikzee miste. Hij vond de argumenten voor dë af wijzing (zomertijd, missen van par keergelegenheid, geluidsoverlast en inschakeling van gemeentepersoneel voor voorzieningen) zwak. „Het lijkt op politieke willekeur tegen een rode omroep", aldus Sayers. „Dat is absoluut niet het geval", aldus de burgemeester, die aanhaal de reeds eerder aan een VARA-pro- gramma te hebben meegewerkt, „het is onplezierig dat u dit verband trekt. De kwestie is weloverwogen bekeken". RIJSWIJK, 18-5. Staatssekretaris Wallis de Vries van het c.r.m. zal er bij de provincies op aandringen om in de provinciale verordeningen regels te stellen die het toela ten en het houden van huisdieren in bejaardentehuizen mogelijk te maken. Hij heeft dit maandag gezegd bij het aanbieden aan hem van het rapport van de kommissie bejaarden en hun huisdieren door haar voorzitter G. Kort man. Het rapport dringt aan houden van huisdieren in bejaardentehuizen. Het wijst er op dat een gedwongen schei ding tussen mens en huisdier vaak geestelijke trauma's kan veroorza ken. Dikwijls wordt dan ook van de aanvraag tot opneming afgezien, om dat de bejaarde niet van het huisdier afstand kan doen, aldus de heer Kortman. Sociaal probleem De staatssekretaris merkte op dat hij al geruime tijd dit „bijzonder be langrijk sociaal probleem onderkent" en dit zal bespreken met de provincies, die op grond van de wet bejaardenoorden een eerste ver antwoordelijkheid hebben. In het 36ste bevrijding*jaar van ons land heeft ,,De Gouden Munt - Voorburgals herinnering aan de oorlogsjaren 1940-1945 de komplete serie van 1-2W-5-I0 en 25 cent laten herslaan. 4 f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5