Kollege b. en w. Zierikzee tegen willekeurige verkiezingsplakkerij Zilveren jubilaris bij Amro bank Bruinisse Eerste van (90) huurwoningen klaar in Poortambacht VII Kotter Bru 14 zag zich moterboot ontstolen Twaalfhonderd kilometer lopen voor K.W.F. Brief aan politieke partijen STREEKNIEUWS Bouwen te Zierikzee 4 ZIERIKZEE, 18-5. Het kollege van b. en w. heeft een schrijven doen uitgaan aan de afdelingsbesturen van de verschillende politieke partijen te Zierikzee, met het dringend verzoek het wervend plakwerk in verband met de komende verkiezingen, te beperken tot de hier voor van gemeentewege beschikbaar gestelde aanplak borden. De heer Th. H. de Meester, gaf» als voorzitter van de maandag gehouden raadsvergadering, bij de mededelingen, opening van zaken over deze brief, waarin gewezen wordt op het feit dat willekeurige plakkerij verboden is op grond van de Algemene Politieverordening. De partijbesturen wordt gevraagd reeds aangebracht afficheringsmate- riaal op andere plaatsen dan de offi ciële borden, te doen verwijderen. Gewezen wordt op de noodzaak van het behoud van het stedeschoon en het nastreven van een schoon milieu, hetgeen mede behoort tot de doelstel lingen van de meeste politieke partij- KERKWERVE Volleybaltoernooi Afgelopen zaterdag was gymzaal ,,De Werve" te Kerkwerve de plaats, waar volleybalvereniging W.I.K. een onderling toernooi hield, ter afslui ting van het seizoen. Na afloop van het zeer geslaagde toernooi, dankte de voorzitter, de heer Cees van Sluys allen die meege werkt hadden, maar speciaal de trai ners: Anita de Jongh en Jan Stouten. Deze laatsten kregen als dank een presentje. Hierna volgde de prijsuit reiking. Eerste werd team A, gevolgd door de teams E., D., C. en de laatste plaats was voor team B. Na de prij suitreiking sprak Marleen de Boer woorden van dank tot Jan Stouten, die aangekondigd heeft met de trai ningen tê stoppen. Na het aanbieden van een bloemetje zei Stouten te ho pen, dat voor de damesteams voor het nieuwe seizoen een trainer be schikbaar zal komen. DRE1SCHOR JC-ir'U u Oud papier Muziekvereniging „Cfëgcendo": haalt donderdagmiddag vanaf twee uur oud papier op „in de polder" rond Dreischor. Vrijdagavond komt de muziekve reniging in het dorp Dreischor langs voor oud papier. „Crescendo" ver zoekt vriendelijk het papier tijdig en goed gebundeld gereed te zetten. NIEUWERKERK Muzikale rondgang Zaterdagavond maakten de mu ziekverenigingen „Oefening en Uit spanning" en „Nu met Hope" onder leiding van de heer A. Radewalt een rondgang door Nieuwerkerk. Voor afgegaan door de Drumband „Brui" trok de stoet veel belangstelling. ZIERIKZEE/ HAAMSTEDE/ BROUWERSHAVEN/ BRUINISSE In Bruinisse ook schrijfavonden Amnesty International Vanaf deze maand is er nu ook in Bruinisse gelegenheid om brieven te schrijven voor gevangenen. Het is daarmee de vierde plaats op Schou- wen-Dui veland waar door de Amnes- ty-werkgroep maandelijks schrijf avonden zullen worden georgani seerd. In de leeszaal van de bibliotheek zal er elke vierde woensdag van de maand gelegenheid zijn om brieven te schrijven in het kader van de aktie „Schrijven voor voor gevangenen". De eerste keer is dat op woensdag 27 mei. In Brouwershaven is de schrijf- Minder dan op vorige vergaderin gen, maar toch nog voldoende aan dacht werd besteed aan de „ingeko men stukken". Inzake informatie bladen kernenergie kreeg de heer v. d. Wekken (PvdA) de mededeling dat meer bladen beschikbaar komen, (ook) voor de raadsleden. Gehandicapten In verband met eerdere vragen van de heer Groen (PvdA) had het kollege van b. en w. gerapporteerd over de bereikbaarheid van openbare gebou wen door gehandicapten. In het alge meen wilde de heer Groen ter zake niet wachten op klachten uit het pu bliek, maar voorzorgsmaatregelen nemen, aan de zaak - zo bleek - wordt in de praktijk aandacht besteed. Sommige gebouwen zijn al bereik baar; t.a.v. andere wordt bekeken wat bereikt kan worden. (PTT- gebouw) Stemlokalen Drs. Sayers (P.v.d.A.) bepleitte ook een goede toegang voor gehandi- kapten van de stembureaus. Voor dit jaar zal dat moeilijk zijn, maar in 1982 komen er twee verkiezingen. Hij beval aan tenminste één bureau geschikt te maken voor gehandikap- ten. Hoewel, aldus de voorzitter, de praktijk bij het stemmen wel mee valt in dit opzicht, zal het kollege de zaak bekijken voor 1982. Begaan baarheid van stoepen in de bin nenstad is moeilijk, maar voor Malta en plan Buyse kan de zaak bezien worden. Zeelanbrug-tol De heer Geleijnse maakte zich breed voor de Zeelandbrug, met na me wat betreft de tolfheffing i.v.m. de aanleg vaste oeververbinding Westerschelde. In een G.S.-schrijven wordt toegezegd dat de bewoners van Schouwen-Duiveland in het be gin der negentiger jaren reduktie op de brugtol zullen krijgen, maar hoe zit dat met de praktijk van straks, wilde de heer G. weten. Hij is voor afschaffing van de tol. Blijkft de zaak gekoppeld aan de V.O.W. en waaruit bestaat de reduktie? De heer Sayers wilde tolafschaf- fing in 1985, zoals aanvankelijk be loofd. Het moet straks voldoende zijn een pasje te halen bij de gemeen- tesekretarie voor b.v. f 10,- per jaar en daarmee afgelopen. De voorzitter vond het een ideale zaak om aan te snijden als straks (woensdag) Zeelands kommissaris op bezoek komt en dat zal zeker gebeu- avond door omstandigheden deze maand niet op dinsdag- maar op maandagavond, 25 mei. Initiatief Het initiatief in Bruinisse werd ge nomen door enkele dames uit de NCVB, die na het horen van een ra diouitzending over het werk van Am nesty besloten ook wat te gaan doen. Er werd kontakt opgenomen met de werkgroep Schouwen-Duiveland en vorige maand vond in Bruinisse een informatie-avond plaats, mede op verzoek van de interkerkelijke gespreksgroep, die het onderwerp Mensenrechten aan de orde wilde stellen. Het schrijvan van brieven is één van de belangrijkste aktiemiddelen Zaken als de telefonische hulp dienst Zeeland en subsidie onderde len werkpakket Prov. Zeeuse Kruis, al of niet te subsidiëren door provin cie of gemeenten, kunnen ook aan de orde komen, bij het bezoek van de kommissaris. van Amnesty. Dat gebeurt bij veler lei aktiviteiten op verschillende ma nier, een goede kennis van de feiten is wel vereist. Het „schrijven voor gevangenen" is echter een aktiviteit waar iedereen aan mee kan doen. Het gaat meestal om verzoeken voor vrijlating van ge wetensgevangenen en stopzetting van martelingen. Amnesty zorgt voor de noodzakelijke gegevens over de „gevangenen van de maand" en de werkgroep zorgt er voor dat op de schrijfavonden in de juiste taal gestelde voorbeeldbrieven aanwezig zijn, die gestuurd moeten worden aan de betreffende autoriteiten en die gewoon overgeschreven kunnen worden. Bij deze aktie gaat het er vooral om dat zoveel mogelijk men sen een persoonlijk geschreven brief sturen. Inlichtingen over het schrijven in Bruinisse zijn te krijgen bij: Suzan Posthoorn tel. (01113) 1843 of Lia van den Berge, tel. (01113) 2436. Deze maand kan geschreven wor den voor gewetensgevangenen in Soedan, Urugay, Vietnam en Cuba. De schrijfavonden worden deze maand gehouden op maandag 25 mei in: Zierikzee, Prinses Julianaschool, Jannewekken 19; Brouwershaven, Gereformeerde kerk, Bostonplein; Haamstede, rekreatiezaal Gerefor meerde kerk en op woensdag 27 mei in Bruinisse, leeszaal bibliotheek, Molenstraat 44. Tijd in alle plaatsen: zie agenda. ZIERIKZEE/BRUINISSF Konfliktje in S.G.P. In de S.G.P. is een konfliktje ont staan over de rangschikking van de nummers 3 en 4 op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezing: Als nummer 3 staat op deze lijst ir. B. van der Vlies uit Maartensdijk, die dus vrijwel zeker gekozen zal worden. Een aantal prominente figu ren uit de partij onder wie de huidige fraktievoorzitter, ds. H. G. Abma uit Putten zijn het daarmee niet eens en bevelen in de door S.G.P.'ers veel ge lezen bladen per advertentie aan een" voorkeurstem uit te brengen om mr. G. Holdijkjoit Apeldoorn, ppd^t,dezé zal worden gekozen. Onder de* onge veer zestig ondertekenaars is een groot aantal predikanten van de Ge reformeerde Bond uit de Ned. Herv. Kerk. BRUINISSE Voetbalwedstrijd F.c. Fiskus-Gem. Bruinisse Dinsdagavond 19 mei te 19.00 uur wordt op het terrein van de plaatse lijke voetbalvereniging Bruse Boys de voetbalwedstrijd gespeeld tussen het gemeentepersoneel van Bruinisse en de belastingdienst te Zierikzee. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND TIEL. In de nacht is de 46-jarige H.L. van Hemert uit Tiel met zijn auto bij de Nieuwe Kade in Tiel in het water gere den. Dit heeft de politie zondag mee gedeeld De bestuurder wordt nog ver mist Zijn auto is inmiddels opgedregd. ZOETERMEER Een medewerker van de Nederlandse Spoorwegen, de 29-jarige C. H. Gerrits, wordt sinds 12 mei jL vermist De politie van Zoeten meer, die dit bekendmaakte, vreest voor een ongeluk. DEN HAAG. De Westduitse oud- Bondskanselier en voorzitter van de SPD Willy Brandt en de onlangs tot president van Frankrijk gekozen so cialist Francois Mitterrand hebben boodschappen gezonden ter gelegen heid van de zaterdag in Utrecht gehou den en door de PvdA georganiseerde „Dag tegen het doemdenken". ZIERIKZEE, 18-5. Eind deze week komen aan de Steenbank in Zierikzee-Poortambacht de eerste wonin gen gereed van in totaal 90 huurwoningen die in op dracht van „Beter Wonen" worden gebouwd door B.V. Aannemingsbedrijf Den Hartog. Architekt van deze wo ningen is Leo de Jonge Architekten B.V. Het projekt bestaat uit een scala van woningtypen van verschillende groot te. Hierdoor wordt een gevarieerde bevolkingsopbouw bevorderd en kan aan de groeiende vraag naar kleine woningen worden voldaan. met 3 slaapkamers; 15 eengezinswo ningen met 4 slaapkamers. Kale huurprijzen De kale huurprijzen varieren met DEN HAAG. De direktie Planning en Bouw van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne staat een intern onderzoek te wach ten naar aanleiding van berichten over het uitlekken van vertrouwelij ke gegevens naar ondernemingen in de bouwwereld. UTRECHT. Vorig jaar stond bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) in het teken van een explosieve toe neming van de werkloosheid in de bouws. Het SFB ontving in 1980 ruim 110.000 aanvragen voor een ww- uitkering tegen bijna 55.000 in 1979, een verdubbeling dus, aldus het SFB in zijn jaarverslag over 1980. HILVERSUM Minister Van Aar- denne van ekonomische zaken is be reid te onderhandelen tussen de Amerikaanse eigenaar van de schrijfmachinefabriek Remington Rand in Den Bosch en de potentiële koper, een Arabische beleggings- griep. Van Aardenne zei dit voor de KRO-radio. HEERLEN. De gemeentepolitie van Heerlen is er ook nog niet geslaag een duidelijk spoor te ont dekken in de roofoverval zondag morgen vroeg op de 23-jarige taxi- chauffuer Gerrie Meeuwsen. UTRECHT. De Landelijke Federa tie van Welzijnsstichtingen voor Su- rinamers is „diep verontwaardigd" over het feit dat de Nederlandse Volksunie en de Centrumpartij tele- visiezendtij hebben gekregen. ROTTERDAM. Minister dr. L. Gin jaar van volksgezondheid en milieu hygiëne vindt dat de overheid in toe komst moet kunnen deelnemen in de oprichting van een verwerkingsbe drijf voor chemisch afval. ZOETERWOUDE. Heineken Ne derlands Beheer B.V. wil in principe per 1 januarie 1982 de vestiging in Hattem (voorheen Van Olffen B.V.) sluiten. RHENEN. De subsidie van het vor mingswerk jonge volwassenen (VJV) moet in handen blijven van de rijks overheid en niet worden overgelaten aan de gemeenten. Alleen op die ma nier kan de extra aandacht voor achten standsgroepen of jongeren en huis vrouwen worden gegarandeerd. Het bestuur van de landelijke vereniging VJV heeft hiervoor gepleit tijdens de landelijke VJV-deelnemersdag in Ouwehandsdierenpark in Rhenen. Ook wel eens onaangename BRUINISSE, 18-5. Mosselkwekers uit Zeeland, komen in deze dagen van de Mosselzaadkampagne* 1981, niet alleen aangename verrassingen, (als het vinden van een bank puik voor hen geschikt mosselzaad) tegen, maar ook wel eens onaangename. Zo kwam de bemanning van de mosselkotter Bru 14, van de gebroer- ders Otte Cz, maandagmorgen tot de ontdekking, dat hun splinternieuwe rubber motorboot, die gebruikt wordt voor het opzoeken van mossel- zaadbanken in het weekend was gestolen. MAASTRICHT. Ruim 2000 vrou wen hebben deelgenomen aan de eerste demonstratie voor abortus in Maas tricht Zonder incidenten en tegende- monstraties trokken de betoogsters vanaf het station naar het Staarge- bouw. Daar vond een urenlange bij eenkomst plaats die door meer dan duizend vrouwen werd bijgewoond. NIEUWESCHANS. Vrouwen van de werkgroep „wij vrouwen eisen" zijn door de douane-beambten aan de grensovergang bij Nieuweschans weg gestuurd, toen zij een aktie wilden beginnen tegen de abortuswetgeving in Nederland. AMSTERDAM. De Vereniging Lan delijke Kontaktgroep Verzetsgepen- sioneerden 1940-1945 is het volstrekt oneens met het alsnog toekennen van zendtijd aan de Nederlandse Volks unie en aan de Centrum Partij. DEN HAAG. De CDA en de WD zijn hun beloften, de positie van de ouders in het openbaar onderwijs te versterken, niet nagekomen. Dit heeft het hoofdbestuur van de Vereniging Openbaar Onderwijs (VOO) donder dag verklaard, nadat de Tweede Ka mer in meerderheid akkoord was ge gaan met het wetsontwerp medezeg genschap in het onderwijs. De boot lag met kettingen vast ge maakt op het dek, maar de kettingen waren in de haven van Den Oever, doorgeknipt, in de tijd dat men het weekend thuis had doorgebracht. TIEL. Bij het chemische bedrijf Verdugt in Tiel is onlangs een kleine hoeveelheid kalium-acetaat in de lucht terechtgekomen. De bovenste helften van vier bomen bij de fabriek zijn daardoor verdord. Kalium-ace taat wordt gebruikt bij de bereiding van penicilline-preparaten. ZOETERMEER „Het is van uitr zonderlek groot belang voor Neder land dat we stedebouwkundig beter en uitgekiender gaan bouwen. Het moet mogelijk zijn goedkopere en toch kwalitatief goede woningen te realiseren tegen een uiterst redelijke prijs. GRONINGEN. De Rijkspolitie te water heeft in de Waddenzee ter hoogte van Schiermonnikoog het lijk van een verdronken man aangetrof fen. De identiteit van het slachtoffer is nog onbekend. UTRECHT. De partikuliere ziekte kostenverzekeraars hebben terug houdend gereageerd op het besluit van de ledenvergadering van de Lan delijke Huisartsen Vereniging, te gaan streven naar één landelijk abonnementssysteem voor zieken fondsverzekerden zowel als voor „partikulieren". DEN HAAG. Staatssecretaris Haars van justitie wil christen-Tur ken die tot en met de raad van state zijn uitgeprocedeerd niet langer dan drie maanden respijt geven om als nog een bestemming te vinden. De Raad van Kerken en het Landelijk steunkomité Christenen uit Turkije vroegen de staatssecretaris maandag in Den Haag tijdens een onderhoud om zes maanden respijt. DEN HAAG. Minister Gardeniers van erm wil een wijziging in de om roepwet Deze wijziging moet er toe leiden dat alleen die politieke par tijen radio-televisie zendtijd toege wezen krijgen, die deelnemen aan de verkiezingen in alle 18 kiesdistrik- ten. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van crm bekendge maakt NIEUWERKERK, 18-5. Woensdagochtend, tussen 9.00 en 9.30 uur, zal de langeafstandlopei David Kwan op het gemeentehuis van Nieuwerkerk door burgemeester J. va.\ Bommel worden ontvangen. De 44-jarige Kwan startte UC CHltO^OfCtClS op Koninginnedag op de Grote Markt te Haarlem voor een 1200 kilometer lan ge mars door Nederland, met als doel aandacht te trekken voor het werk van het Koningin Wilhelmina Fonds: De 1200 km zal hij (te voet) op zijn sokken afleggen. Kwan hoopt op de ze manier de Nederlanders wakker te schudden en ze warm te maken om geld te geven voor de kankerbestrij ding. In Nieuwerkerk is geld af te ge ven op het gemeentehuis, waar een aantal bussen zullen staan. Na de ontvangst door de burgemeester, zet Kwan zijn barrevoet(s)tocht verder, richting Bruinisse (Zijpe). Trip naar Londen Overigens is het niet de eerste keer dat Kwan een lange voettocht onder neemt. Kwan, in Singapore geboren uit Chinees-Indische ouders, vertrok op z'n twintigste voor een trip van 30.000 km naar Londen, een prestatie die hem een vermelding opleverde in het Guinnes Book of Records. Over het waarom, dat Kwan op sokken loopt zegt hij: „Alles is te zwaar. Je kleren zijn niet alleen te zwaar, eigenlijk zelfs je armen". De voettocht wordt begeleid door het K.W.F. Via dit fonds krijgt de ki lometervreter ook zijn dagelijks be nodigde hoeveelheid sokken (twee soms drie paar per dag) aangereikt. WASHINGTON, 18-5. Het aantal dodelijke verkeersongelukken is in de landen met een verplichting tot het dragen van autogordels aanzien lijk gedaald. Dat blijkt uit een onder zoek op wereldschaal van de Ameri kaanse raad voor de verkeersveilig heid dat maandag is gepubliceerd. Volgens de ,,de raad voor de auto gordelsdie zich inzet voor het ver plicht dragen van gordels in de Vere nigde Staten, is de tendens in landen met strikte voorschriften bijzónder duidelijk. De beste resultaten boekt Zweden, waar ongeveer 47 procent minder dodelijke ongevallen bij au tobestuurders zijn geregistreerd. Voor mede-inzittenden is dat cijfer zelfs 67 procent. Andere landen ge ven een zelfde gunstige ontwikkeling te zien. BRUINISSE, 18-5. Volop bloemen en geschenken heeft Teun van Zalm vrijdagmiddag ontvangen in hotel Storm tijdens de viering van zijn 25- jarig jubileum bij de Amro Bank. Be langstellenden uit alle geledingen van de bevolking, en in het bijzonder veel mosselkwekers, bezorgden hem een onvergetelijke middag. De direkteur van de Amro Bank Zierikzee, de heer W. Schraver, noemde de jubilaris „een goed voor beeld van iemand die met nuchter verstand en de nodige zelfkennid een uitstekende positie in de maatschap pij bezet". Vervolgens haalde hij en kele annekdotes aan die bewezen dat beide heren elkaar uitstekend ver staan. Ets Van zijn kollega's ontving de heer Van Zalm een ets van Bruinisse en een van Brouwershaven, de geboor teplaats van mevrouw Van Zalm. „Het is geen prestatie om hier 25 jaar te werken", zei Teun bescheiden, „het is eerder een prestatie van mijn kollega's om 25 jaar met mij samen te werken". BRUINISSE. De zilveren jubilaris en zijn vrouw tijdens de receptie in Ho tel Storm. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Gebouwd worden: 10 bovenwonin gen voor 1 2 huishoudens met 1 slaapkamer; 2 bejaardenwoningen met 2 slaapkamers; 2 rolstoelwonin gen met 2 slaapkamers/resp. 3 slaap kamers; 15 eengezinswoningen met 2 slaapkamers; 15 eengezinswoningen de grootte; ca. 350,- voor de boven woningen voor alleenstaanden; 450,- voor eengezinswoningen met 2 slaapkamers en 550,- voor eenge zinswoningen met 4 slaapkamers. De woningen zijn voorzien van goe de warmte- en geluidsisolatie. Wekelijks zullen ongeveer 5 wonin gen gereed komen, zodat rekening houdend met de bouwvakvakantie in november alle woningen voltooid zullen zijn. „Beter Wonen" hoopt dan dat aan gevangen kan worden met de bouw van ca. 35 woningen op open plaatsen in de binnenstad van Zierikzee. Een projekt dat geheel zal bestaan uit kleine woningen, waarvan enkele aangepast voor bejaarden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4