Bijna volledige raad accepteert bestemmings plan Sportveld" usru^ Sylvia Loschacoff-de Kanter is de nieuwe PvdA-wethouder Moskou blijft ongerust over Polen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Zierikzee cr £i«tnisse In Brouwershaven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 19 mei 1981 137ste jaargang Nr. 22913 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (011 tO) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Kollege tegen willekeurige plakkerij ZIERIKZEE, 18-5. De gemeenteraad van Zierikzee, die maandagavond vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, heeft het bestem mingsplan „Sportveld" vastgesteld en de bezwaarschrif ten, die daartegen waren ingediend, alle ongegrond ver klaard. Er was slechts één stem tegen, die van de heer J. F. Sprengelmeijer (R.U.). Er ging een uitgebreide diskus- sie aan het aannemen van dit raadsvoorstel vooraf. De heer Groen (P.v.d.A.) herinner de aan de behandeling in 1980 (janua ri) van de Struktuurschets Buitenge bieden, met het daarop in februari van dat jaar - onder voorbehoud - ge nomen principebesluit tot aanleg van een sportterrein aan de Lange Blo- kweg. Thans is een aantal bezwaren ingediend, deels van partikulieren en één door de konsulent Natuurbe houd van het Staatsbosbeheer te Goes, welke laatste opmerkt, dat door realisering van het sportveld- plan het open, landschappelijk fraai gebied zal worden aangetast, „het geen een speerpunt zal zijn in het open agrarisch gebied". De heer Groen wilde alle bezwaren ongegrond verklaren - evenals het kollege, maar wees op de doorgaans lange procedures, als door appelan ten in hoger beroep wordt gegaan bij G.S. en daarna (eventueel) bij de Kroon. Z.i. kan het uitsluitsel wel vijf jaar aanlopen. Alternatief Het gaat hem om deze realiteit van de planningsprocedure en hij merkte veronderstellenderwijs op, dat het voorliggende plan -tijdmatig niet haalbaar zal zijn. Weliswaar wil hij onveranderde vaststelling van het kollegeplan, maar daarnaast - met het oog op vertragende mogelijkhe den - uitzien naar een alternatief. Daartoe stelde hij voor nog eens te praten met de kommissie R.O. en de- Sportraad. Wethouder Van Gastel in terrumpeerde op dit punt en merkte op: ,,U doet al bij voorbaat of het he le plan niet doorgaat". Groen wilde alleen wijzen op de vertragingskansen, die er in zitten als gevolg van de bezwaarschriften. „Tenslotte zijn er verwachtingen naar de zijde van de sport gemaakt en de vraag is nu maar of die kunnen waar gemaakt. Zierikzee achterop De heer Geleijnse (V.V.D.) herin nerde aan de tijd (25 jaar geleden) dat Zierikzee met zijn sportpark „voor op liep". Na '60 is uitbreiding moei lijk gebleken. Cijfers over het ge bruik van „Bannink" zijn al weer achterhaald. Er zijn ongeveer 50.000 gebruikers van het sportveld en an dere platsen in de regio zijn Zierikzee vóór gegaan, als Nieuwerkerk, Oosterland, Brouwershaven en straks Scharendijke, terwijl Zierik zee als centrumgemeente juist voor zou moet liggen. Veel voorbereidin gen zijn getroffen: in '80 het plan, in '81 gelden voor het plan eerste fase en nu dan een aantal appelanten, het geen vertragend kan werken. Hij erkende het recht op bezwaar, maar voorzover appelanten het argu ment van mogelijke verstoring van de zondagsrust hanteren achtte hij zulks niet juist en wees op dit ver band op de regel: „leven en laten le ven". Als de thans beoogde grond voor het sportpark gekozen was voor b.v. boomgaarden, dan had men windsin- gels gekregen, zodat hij ook het natuurbeschermings- en milieu- aspekt niet steekhoudend vond. Ap pelanten moeten zich realiseren ve len het plezier van sportbeoefening te ontnemen. Ontplooiing jeugd De heer Van Velthoven (C.D.A.) had alle waardering voor de door ap pelanten aangevoerd argumenten, maar wilde het belang van de ont plooiing van de jeugd voorop stellen. De bezwaren kunnen weliswaar se rieus worden genomen, maar een te rugweg ter zake is er niet en zijn fraktie zegt „ja" tegen het voorstel. Zulks temeer daar b. en w. met gro te zorgvuldigheid tewerk zijn ge gaan. Er is ook met grote snelheid ge werkt en aan veel is gedacht, als par keergelegenheid, veiligheid, hoogte gebouwen, ruime groengordel en wa ken tegen geluidshinder. De C.D.A.-woordvoerder wist dat de sportveldgebruikers vast zitten en de raad zou tekort schieten als hier aan niet tegemoet wordt gekomen, door realisering van het voorliggen de plan. Bezwaren De heer Sprengelmeijer (R.U.) stond helemaal aan de kant van de appelanten. Vooral het argument van de zondagsrust woog bij hem zwaar. Hij is voor sportakkommoda- ties, maar wil die niet op de zonda gen gebruikt. Ook in omgekeerde ge vallen zou hij tegen rustverstoring zijn, zoals b.v. klokgelui van kerken, zoals elders in het land recentelijk aan de orde is geweest. Hij meende dat de appelanten moeten worden be schermd, „als bepaalde akkommoda- ties als 't ware voor hun neus worden gelegd". Men kan zich voorstellen niet graag te wonen bij sportakkommo- daties en bovendien worden huizen in de buurt minder waard. Weliswaar zijn er middelen tegen geluidsoverlast, maar het is bekend vyat er in de praktijk van terecht -komt. De woordvoerder wees er op, dat er nu al klachten zijn van Lange Blokwegbewoners over het optreden van de hockeyklub. Ook de Lange Blokweg wordt een weg, die te druk wordt om er sportakkommodaties op J te laten uitmonden. Spreker had ge dacht - als alternatief - aan grond tus sen Boerenweg en Provinciale weg. Bovendien zag hij bezwaren voor agrarische bedrijven en vond de situ ering ongeschikt. Alles bijeen is het niet de schuld (vertraging) van appe lanten, maar moet het kollege de hand in eigen boezem steken. Herzien Drs. Sayers (P.v.d.A.) geloofde ook in vertragingsmogelijkheden door het aantekenen van beroep. Gelet op de toegenomen behoefte aan sport velden, wilde hij snel iets doen en <niet eerst afwachten wat de Kroon Ibesluit, Gepoogd moet worden voor de sport er op een of andere manier iets uit te slepen. De zaak dient bekeken in de kommissie Ruimtelijke Orde ning. Geen „doemdenken" De voorzitter wees alle „doemden ken" over het onderwerp van de hand. Het gaat niet aan alle onver hoopte mogelijkheden breed te etale ren. De zondagsrust kan niet gere geld bij bestemmingsplannen. De „speerpunt" van Staatsbosbeheer is een argument, dat met wat woord- wijzigingen, voor elk ander terrein ook gebruikt zou kunnen worden. „Er is altijd wel iets te verzinnen", aldus de voorzitter. Hij vulde aan: „als een alternatief zo makkelijk zou zijn, was het kolle ge er ook wel opgekomen. Op elke plaats kan wel sprake zijn van horizonbeschadiging en wie Vervolg pag. 3 Advertentie ,v°. rr .r - i. ZIERIKZEE. Lang gewachtNa weken van geduldig broeden heeft deze moeder-zwaan het voor elkaar: vijf dons dingetjes vinden nu een plaatsje onder haar beschermende vleugels. In die tussentijd hield pa getrouw de wacht en hield bezoekers op een veilige afstand. Het jonge geluk is te vinden vlak bij het Z.W.N.-station. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MOSKOU, 18-5. Moskou heeft maandag opnieuw blijk gegeven van zijn er nstige twijfel aan het vermogen van de Poolse regering om de onderhandelin gen met het vrije vakverbond Solidariteit tot een goed einde te brengen. Soli dariteit wordt in de officiële Sowjet-pers wederom als een „politieke" organi satie afgeschilderd in plaats van als een vakbond. rn Restaurant Renesse voor reservering:, tel. 01116-1215 maandag gesloten Het regeringsblad „Izwestia" be schrijft de onderhandelingen tussen de Poolse regering en Solidarteit als een echte konfrontatie, waarbij de regeringsvertegenwoordigers steeds het onderspit moeten delven. „Soli dariteit eist, terwijl de vertegen woordigers van de regering het grootste deel van de tijd in het defen sief zijn", aldus het blad. Het meent dat deze situatie een „normaal ver schijnsel" wordt voor de meeste Po len. Naar het oordeel van waarnemers in Moskou wil Moskou de Poolse kommunisten doen voelen dat zij tot op heden veel te toegevend zijn ge weest. „Izwestia" doet de Poolse lei ding de aanbeveling „resoluut te NOORDGOUWE, 19-5. Sylvia Loschacoff-de Kanter (43), de nieuwe P.v.d.A.-wethouder van Brouwershaven, is daar sinds 1974 gemeenteraadslid. Zij hoopt, evenals haar voorgangster, onderwijs en welzijn in portefeuille te krijgen, twee zaken die haar bijzondere interesse heb ben. Vanaf het moment dat ze kiesgerechtigd werd (en dat was toen nog op 23- jarige leeftijd) is ze lid van de Partij van de Arbeid. Ze kreeg het socialisme van huis uit mee en haar studie geschiedenis versterkte haar politieke opvat tingen. De nieuwe wethouder van Brouwershaven, meurouw S. Loschacoff-de Kan ter, nog op haaroude" plaats naast PvdA-f raktievoorzitter C. J. de Munnik. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ze zou erg verheugd zijn over het wethouderschap van onderwijs, om dat dat nu eenmaal van grote invloed is op de samenleving, zowel voor kin deren (van wie ze veel houdt) als voor volwassenen. VOS-kursussen Vandaar ook dat ze uit dat wel zijnswerk („het uitdelen van subsi dies op een fatsoenlijke manier") on middellijk de VOS-kursussen noemt, die ze - evenals de MAVO voor vol wassenen - „uitermate belangrijk vindt, voor het verder doorleren, zo wel voor de eigen ontplooiing als het maatschappelijk belang. Het ver kleint de lacune tussen regeerders en bevolking". Ze zou het toejuichen als vrouwen meer meedoen aan het politieke le ven. Algemener gesteld: meer men sen zouden eraan moeten meedoen, ten bate van de demokratie, opdat op tijd aan de bel kan worden getrok ken wanneer er Iets niet bevalt". Daarom vindt zet het, zoals in haar geval, een voordeel wanneer iemand wethouder wordt die al wat langer raadslid is geweest: „Dingen die je als raadslid hinderden kun je dan proberen te voorkomen. Maar uitein delijk heeft de raad het in de gemeen tepolitiek voor het zeggen. Je kunt bepaalde dingen een beetje proberen te sturen, maar de raad heeft toch het laatste woord." Sylvia Loschacoff is van mening, dat het verkeerd is wanneer „'weinig mensen te veel petten op hebben". Zij brengt dat zelf in praktijk door buiten haar gemeenteraadswerk slechts één funktie te hebben: lid van het gewestelijk bestuur van de P.v.d.A.-Zeeland. Het gezin Een even niet te onderschatten, zelfs heel belangrijke zaak, is voor haar het gezinsleven. Daarom: liefst niet meer dan twee avondvergade ringen per week. En de vergaderin gen van b. en w., tot nu toe altijd op Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. handelen tegen diegenen die het soci alisme willen saboteren". Volgens de waarnemers lijdt het geen enkele twijfel dat het Kremlin zich steeds meer zorgen maakt over de keer die de ontwikkelingen in Polen hebben genomen, en toont de Russische lei ding zich iedere keer skeptischer over de houding van de Poolse rege ring. TOKIO. De Japanse regering heeft maandag de sluiting gelast van de kerncentrale in Tsugura. Sinds het begin van dit jaar is meerdere malen radio-aktief afvalwater uit de ze centrale in zee terecht gekomen. dinsdagmiddag, zou ze graag naar de ochtenden zien verzet, om thuis te kunnen zijn als de kinderen uit school komen. De verhuisplannen die er waren toen haar echtgenoot een jaar of twee geleden de Deltawerken verliet om in Den Haag bij de Rijksgebouwen dienst te gaan werken, staan op een laag pitje. Noordgouwe Ze wonen graag in hun verbouwde boerderij in Noordgouwe en boven dien genieten zij en hun kinderen hier nog dagelijks van het leven op Schouwcn-Duivcland. Hun zoon gaat volgend schooljaar naar de Rijks scholengemeenschap en hun dochter bezoekt de lagere school in Noord gouwe. Via Zierikzee (in 1967), waar haar voorouders (patriotten uit Brugge) zich al eens vestigden, en Re- nesse, woont het gezin Loschacoff al weer bijna tien jaar in Noordgouwe. De P.v.d.A. Toen ze twee jaar daarna gemeen teraadslid werd, werd wel opgeke ken: een vrouw van een ingenieur, zelf drs., die partijlid is van de Partij van de Arbeid! Ze wil daar toch nog even op ingaAn: „Via het lidmaat schap van een socialistische pArtij bestaat de mogelijkheid daadwerke- lijk te proberen om onrecht, hier in Nederland, en vooral daarbuiten, te gen te gaan. Daarmee heeft afkomst, het eigen beroep of dat van een echt genoot, niets te maken". Verwachting tot woensdagavond: Vrij warm Zonnige perioden, maar ook een regen- of onweersbui minimumtem peratuur omstreeks 14 graden; mid- dagtemperatuur van 21 graden aan zee tot 27 graden in de provincies langs de oostgrens; matige zuiden wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 mei Zon op 5.38, onder 21.35 Maan op 22.54, onder 6.54 21 mei Zon op 5.37, onder 21.37 Maan op 23.51, onder 7.29 Laatste Kwartier: 26 mei (23.00) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 20 mei 5.24 17.20 10.49 23.09 Sfcfffiitij: 21 rhtf HET WEEROVERZICHT DE BILT. 19-5. Het K.N.M.t. deelt mede: Het wordt morgen vrij warm. Boven midden- en oost-Europa ligt een hogedrukgebied, dat in verbin ding staat met een ander hogedruk gebied boven Rusland. Op ae ocea nen bevinden zich tussen IJsland en de Azoren een aantal depressies. In het overgangsgebied tussen de depressies en het hogedrukgebied bo ven het vasteland, staat boven de Golf van Biscaje, Frankrijk en de Britse eilanden een zuidelijke stro ming. In deze stroming trekken sto ringen mee, die vooral in Engeland en Schotland op veel plaatsen regen brengen. De zuidelijke stroming voert vrij warme lucht naar ons land. De lucht is onstabiel van opbouw. Er kan dan ook plaatselijk een regen- of on weersbui vallen. Overigens is er mor gen ook af en toe zon. De middagtem- peratuur ligt rond de 24 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1