Raketten-kwestie Syrië houdt Israël en „buitenland" bezig Milieuzwaartepunt komt te liggen in periode 1983-1990 AGENDA Komplexe situatie Midden-Oosten De moorden in Atlanta (VS) Bilderberg- konferentie Westduitsers wegens ontvoering veroordeeld 250 burgemeesters Dode door drugs Taxichauffeur vermoord De Oosterscheldewerken Een geldgids Aanhoudingen dodelijke steekpartij LAATSTE NIEUWS De raketten- Twee doden in het verkeer Nog een heroïnedode Soldaat omgekomen kwestie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 JERUZALEM - RIAD - DAMASCUS - AMMAN, 17-5. De Israëlische regering, geplaatst tegenover groeiende onenigheid in het land over de behandeling van de Libi sche raketkrisis, heeft besloten meer tijd te geven voor de diplomatieke inspanningen van de speciale Ameri kaanse afgezant, Philip Habib, om een gewapend kon- flikt met Syrië af te wenden. Habib zet intussen zijn vredespendel voort met een bezoek aan Riad dat zondag bekendmaakte Syrië volledig te steunen ingeval van een gewapend konflikt met Israël. Ook Iran betuigde, bij monde van vice-premier Mohamed Hatsjemi Rafsanjani, de „solidariteit" van zijn land met Syrië en veroordeelde „de Israëlische aanvallen tegen de Libanese en Palestijnse volken". Rafdanjani arriveerde voor een be zoek van enkele dagen in Damascus. Geen tijdslimiet De Isaraëlische premier, Mena- chem Begin, zei na een zitting van het kabinet dat de regering eenstemmig overeengekomen was dat een militai- ATLANTA, GEORGIA, 16-5. De Engelse politiebeambte die heeft ge holpen bij het pakken van de vrou wenmoordenaar uit Yorkshire, gaat naar Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia, om te helpen bij de oplossing van de 27 moorden op zwarte kinderen in een tijdsbestek van 21 maanden. Gefrustreerd door het gebrek aan sporen en aanwijzigingen in de moordzaken, heeft de politie van At lanta „Chief Constable" Ronald Gre gory van de politie van West Yorks hire uitgenodigd er mede zijn licht over te laten schijnen. Atlanta heeft Gregory al meer ge polst over organisatie en onder zoeksmethoden bij de politie. Ronald Gregory coördineerde het Britse politie-optreden dat leidde tot de arrestatie van de 35-jarige Peter Sutcliffe, de „Yorkshire Ripper". LUZERN, 15-5. In een hotel op de Bürgenstock aan het Vierwoudste- denmeer in Zwitserland is vrijdag de 28ste Bilderberg-konferentie ge opend. Onder voorzitterschap van de voormalige Westduitse president Walter Scheel zullen tot en met zon dag ongeveer 100 vooraanstaande fi guren uit de politiek, de ekonomie en de financiële wereld uit 20 landen van Europa en Noord-Amerika van gedachten wisselen over het thema „uitdagingen van de jaren '80". WEST-BERLIJN, 15-5. In West-Ber- lijn zijn vier leden van de „Beweging van de tweede juni" veroordeeld we gens ontvoering van de Oostenrijkse industrieel Walter palmers. De 31-jarige Gabriele Rollnik, de even oude Angelika Goder en de 26- jarige Klaus Viethmann kregen elk 15 jaar, de 30-jarige Gudrun Stürmer vier en een half jaar. Het proces heeft vijftien maanden geduurd. Palmers werd in november 1977 ontvoerd. De drie eerstgenoemde be klaagden zouden ook medeplichtig zijn aan de ontsnapping van de terro rist Till Meyers in mei 1978, terwijl Rollnick medeplichtig was aan de ontvoering van de CDU-politikus Pe ter Lorenz in 1975. DEN HAAG, 16-5. J. de Prieélle is per 1 juni benoemd tot burgemeester van de ge meente Pijnacker (Z.H.). Prieélle (36) is sedert 1974 burgemeester van de gemeente Hedel (Gld.) en is tevens lid van de provinciale staten van Gelderland. Hij^is Nederlands Hervormd enlid van het CDA, aldus een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken. De nieuwe burgemeester van Pijnacker is de 250e burge meester die tijdens het mi nisterschap van minister Wie gel is benoemd. Hieronder wa ren zeven vrouwelijke burge meesters. re aktie tegen de Syrische SAM- raketinstallaties die in Libanon ge plaatst waren nadat Israël twee Syri sche vliegtuigen had neergeschoten, opgeschort moest worden nu Habib zijn missie voortzet. „Wij hebben geen enkele tijdslimiet gesteld". „Wij willen dat de diplomatieke po gingen worden voortgezet omdat wij geen oorlog met Syrië wensen. Wij willen een vreedzame oplossing". De toon van Begin kontrasteerde sterk met de eerder afgelegde verkla ringen toen men stond op spoedige terugtrekking van de SAM-6- raketten uit de Libanese Bekaa- vallei. De nieuwe instelling weerspiegel de een groeiende onrust over toene mend verzet van politieke en militai re leiders tegen de houding van de re gering in de raketcrisis. „Vrede nu" Ongeveer 10.000 aanhangers van de beweging „Vrede nu" betoogden za terdagavond in Tel Aviv. Zij deden een beroep op premier Begin te ver trekken vanwege zijn onbekwame optreden in het konflikt met Syrië. Een groep van 200 militairen in het zuiden van het land vroeg de premier in een brief „de compromisloze weg van geweld te verlaten en de crisis langs diplomatieke weg op te lossen". Aan de vooravond van een potentieel konflikt heeft Israël nog niet een publiek verzet op deze schaal gezien. Enkele ministers beschuldigden de socialistische oppositieleider Sjimon Pers ervan door zijn kritische hou ding demoraliserend te werken. Pe res hernieuwde zondag zijn aanval op premier Begin. Hij zei op een pers- konferentie in Beersjeba dat Begin niet het recht had Israël te verplich ten te vechten voor de Libanese christenen. Steun Syrië Het Saoedische ministerie van bui tenlandse zaken -verklaarde zondag dat Riad Libanon en Syrië steunt in Flitsen uit het buitenland WENEN. Albanië heeft geweigerd de protestnota uit Belgrado aan te nemen waarin zijn diplomaten ervan worden beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de onlusten van Albanees-nationalistische strekking in de Joegoslavische provincie Koso vo in april. WASHINGTON. Voor het eerste sinds de aanslag op zijn leven op 30 maart is president Ronald Reagan in Washington uit geweest. De veilig heidsmaatregelen rond zijn persoon waren uitzonderlijk streng. TEL AVIV. Premier Menachem Be gin heeft toegezegd dat hij zal blijven streven naar een vreedzame regeling van de krisis om de Syrische lucht doelraketten van het type SA-6, on danks de weigering van Syrië om de ze wapens uit de Libanese Bekaa- Vallei weg te halen. LONDEN. BL (British Leyland)zal dit jaar waarschijnlijk evenveel ver lies lijden als de 387 miljoen pond sterling (2,06 miljard gulden) van vo rig jaar. Sluiting van het bedrijf is niet uitgesloten als er over drie jaar nog met rode cijfers wordt gewerkt. BELGRADO. Vrijdag heeft in Bel grado de gebruikelijke verandering aan de top van het kollektieve presi dentschap plaatsgehad, dat het ambt van staatshoofd uitoefent. Nieuwe voorzitter van het presidium is de 67- jarige Sloween Sergej Krajgher. de raketcrisis. „Saoedi-Arabië ver leent zeer krachtige steun aan het wettige gezag in Libanon en de juris dictie van de regering over de Arabi sche (Syrische) vredesmacht in het land". Syrië heeft „de nationale taak van bescherming van onafhankelijk heid en territoriale onschendbaar heid van Libanon tegenover Israëli sche agressie". TEHERAN. Iraanse troepen zijn bij de belegerde oliestad Abadan door de vijandelijke linies gebroken en heb ben de strategische weg naar Masjar in het zuiden heroverd. De weg was al zeven maanden in Iraakse handen, al dus het ooficiële persbureau Pars. BRUSSEL. In Brussel zijn tussen de 10.000 en 20.000 ambtenaren op straat gekomen om te betogen tegen plannen van de regering waardoor die ambtenaren zich tekort gedaan voelen. Verder betoogden er in de straten van de Belgische hoofdstad 6.000 gehandi capten en hun familieleden. PEKING. Aan de Chinees-Vietna mese grens zijn opnieuw gevechten geleverd. De Chinese radio heeft van daag melding gemaakt van nieuwe mi litaire akties waarbij klaarblijkelijk meer dan 150 Vietnamese soldaten zijn gedood. Over verliezen aan Chi nese zijde is niets bekendgemaakt LONDEN. De Britse minister van defensie John Nott zou tien miljard pond (f 53 miljard) op de defensie uitgaven wullen bezuinigen, zo wordt van „een hooggeplaatste funktionaris op het ministerie van defensie" ver nomen. BELFAST. Het militante Ira-lid Raymond McCreesh, die vandaag de 58e dag van zijn hongerstaking is in gegaan in de Maze-gevangenis bij Bel fast heeft de laatste sacramenten ont vangen. Dit is uit katholieke bron in Belfast vernomen. BEIROET. Langs de zogenaamde „groene lijn" die de christelijke en mohammedaanse sektoren van de Li banese hoofdstad Beiroet scheidt, zijn zondagnacht onophoudelijk be- schietingens uitgevoerd. Pogingen om een bestand te bewerkstelligen leken geen resultaat af te werpen. DAMASCUS. De Syrische presi dent Hafez Al-Assad heeft zondaga vond verklaard dat de onlangs in Li banon geïnstalleerde Syrische lucht doelraketten defensief zijn. Syrië zal zich verzetten tegen iedere Israëli sche poging om deze raketten te ver nietigen, zo voegde Assad eraan toe. TEL AVTV. De Amerikaanse bemid deling in de raketkrisis in het Midden- Oosten is blijkbaar op dood spoor ge raakt, maar premier Begin van Israël zei dat hij toch zal blijven trachten een konflikt met Syrië te vermijden. MADRID. Op de Europese Veilig- heidskonferentie in Madrid is unaniem een tekst aanvaard waarin het terroris me wordt veroordeeld. MOSKOU. Een dissident uit Estland is wegens anti-Sowjetpropaganda ver oordeeld tot vier jaar kamp en twee jaar binnenlandse verbanning. Dit is uit Estlandse dissidente bronnen ver nomen. BEIROET. Tijdens schietpartijen in het oostelijk deel van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn sinds zater dagavond vier mensen omgekomen en 19 gewond. Dit heeft de Falan- gistische radio zondagochtend be kendgemaakt. HOUSTON. De internationale ge meenschap doet nog niet genoeg om het internationale terrorisme te bestrijden. Dit heeft vice-president Bush van de Verenigde Staten don derdag gezegd als reaktie op de aan slag, de dag tevoren, op Paus Johan nes Paulus II. LOS ANGELES, CALIFORNIË. President Ronald Reagans geadop teerde zoon Michael is van plan af te treden als vice-president van een technisch bedrijf omdat verslagge vers willen weten waarom hij zijn vader noemde in een brief waarin naar kontrakten werd gehengeld. LONDEN. De premier van Enge land, mevrouw Margaret Thatcher, heeft opnieuw een beroep op haar om meer buigzaamheid ten aanzien van de Ierse gevangenen te tonen verworpen. Overheid en alkohol UTRECHT. 16-5. De Algeme- ne Nederlandse Drankbestrij ders-organisatie ANDOwil dat de overheid stopt met het schenken van alkoholische dranken op receptie. Voorzit ter De Wilde uit in het blad .nuchter bekeken" forse kri tiek op rijk, provincies en ge meenten die enerzijds nalaten voldoende subsidie te geven voor goede voorlichtingspro- jekten en anderzijds vergun ningen afgeven voor het schen ken van alkohol in jeugdloka len en sportakkommodaties. ..Ook wordt er in de meeste schoolkantines, op vormings centra voor jongeren zonder enige schroom volop alkohol geschonken en gedronken", al dus De Wilde. Hij vraagt zich af wie ,,aan deze waanzin een einde maakt", wij zijn nog steeds roependen in de woestijn, zo meent de ANDO-voorzitter. MOSKOU. Sergei Naboka, een 23- jarige aankomende journalist, is in februari in Kiev gearresteerd toen hij bezig was in het universiteitsge bouw pamfletten op te plakken. AMSTERDAM, 16-5. In Amster dam is zaterdag de 26-jarige vrouw H. van Zandvoort overleden na ge bruik van verdovende middelen. Dit heeft de politie meegedeeld. De vrouw overleed in haar huis aan de Monnikenstraat in de hoofdstad. MIDDELBURG, 16-5. Het zwaartepunt van de Delta werken in de Oosterschelde in milieukundig opzicht zal in de periode van 1983 tot 1990 komen te liggen. Dit zei drs. II. Saetjs van de hoofdafdeling milieu en inrichting van de Del tadienst van Rijkswaterstaat in Middelburg tijdens een studiebijeenkomst ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze dienst. AMERSFOORT, 16-5. De Consume- tenbond komt in oktober 1981 met het eerst nummer van de Consumern ten-geldgids, een kwartaalblad. De Bond komt met een blad over geldza ken omdat in deze tijd van ekonomi- sche teruggang van het gezinsinko men extra informatie «vor de moge lijkheden tot verantwoord oezuini- gen op het huishoudbudget van het grootste belang is. Voorzitter prof. dr. J. Dirken zei dit zaterdag in Amersfoort op de bondsraadvergade ring. In de Geldgids komen zaken aan de orde als geld sparen, lenen, verzeke ren, hypotheken en dergelijke. Ver der voorlichting over het huwelijks- recht en het erfrecht en verantwoord beheren van het huishoudbudget. MAASTRICHT, 16-5. In het onder zoek van de steekpartij in Vijlen (10 mei), waarbij de 28-jarige H. D. uit Bocholtz door messteken om het le ven kwam, heeft de politie zaterdag twee aanhoudingen verricht. De poli tie in Maastricht heeft dit zondag be kendgemaakt. Het zijn de 36-jarige Duitser H. B. en de 32-jarige H. G. D. uit Kerkrade. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld onder verdenking van openlijke geweldpleging. De vechtparij vond plaats op de Mergellandroute door de bossen van Vijlen, gemeente Vaals (L) en ont stond na een ruzie tussen vermoede lijk zes mensen. HEERLEN, 17-5. In de nacht van zaterdag op zondag is de 23-jarige taxichauffeur G. J. Meeuwsen. uit Heerlen in de buurt van een woonwa gencentrum in die stad dood in zijn auto aangetroffen. Hij bleek door verscheidenen steken in de borst om het leven te zijn gebracht. De politie van Heerlen heeft dit zondag bekend gemaakt. De portemonnee van het slachtoffer bleek te zijn ontvreemd. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat hij één of meer personen vanaf de Kastellaan in Heerlen moet hebben vervoerd, aldus de politie, die bij het onderzoek de hulp heeft ingeroepen van het recherche-bij standteam. *v DELFT, i6-5. De 18-jarige M. Her- manie en de 22-jarige P. A. G. Meeu- wissen zijn zaterdagochtend door een verkeersongeval in Delft om het le ven gekomen. Zij reden met een per sonenauto door onbekende oorzaak tegen een boom, aldus de politie. Bei de slachtoffers waren woonachtig in Den Haag. De drie andere (mannelijke) inzit tenden van deze personenauto raak ten door het ongeval gewond. Twee moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Eén kon na behandeling naar huis. ROTTERDAM, 17-5. In een woning, aan de Dordtse Straatweg is dit weekeinde het stoffelijk overschot gevonden van de 26-jarige G. Bütow uit Flensburg (West-Duitsland). Sek- tie door dr. Zeldenrust van het ge rechtelijk laboratorium heeft vol gens de Rotterdamse politie uitgewe zen dat de man een chronisch gebrui ker was van verdovende middelen en dat hij waarschijnlijk is overleden aan een overdosis heroïne. EMMEN, 17-5. In de nacht van za terdag op zondag is de 20-jarige dienstplichtige marechaussee B. T, Klein uit Emmen in de buurt van het dorp Erica met zijn auto tegen een boom gereden. Hij is daardoor om het leven gekomen. De politie die dit meedeelde kon nog niet zeggen wat de oorzaak van het ongeluk was. OSLu. De Noorse regering heeft een herziene versie van de begroting bij het parlement ingediend waaruit blijkt dat Noorwegen najaren van vol ledige werkgelegenheid en verbete ring van d sociale voorzieningen nu ook de gevolgen begint te voelen van de internationale ekonomische reces- De Deltawerken zelf zullen rond 1985 voltooid 2ijn, maar dan begint in feite de belangrijkste taak van de milieudeskundigen Dan kan men pas bekijken of van tevoren opgestel de berekeningen overeenstemmen met de prognoses en ae verwacntin- gcn. Er zal rekening moeten worden gehouden met storingen. Men zal moeten onderzoeken hoe het gebied zich na beëindiging van de werk zaamheden zal gedragen ten opzichte van zijn gebruikers, de visserij en de rekreatie Ge-integreerd beleid Drs. Saeijs bepleitte een geïnte greerd milieubeleid voor alle Delta bekkens. Daarbij zou de Westerschel- de, een van de meest vervuilde zeear men, ook betrokken moeten worden. Om visie Volgens dr. S. Parma, hoofd van het Limnologisch Instituut (instituut voor 20etwaterbioIogie) die in zijn in leiding inging op het milieu-onder zoek in de toekomst, omtbreekt er een totale milieuvisie voor het hele zuidwestelijke gebied. Volgens dr. Parma is het niet mogelijk om een beheersplan op te stellen voor het Deltagebied als er geen samenhan gend milieubeleid wordt gevoerd voor het hele zuidwesten. BEIROET, 18-5. De Syrische presi dent, Hafez Assad, heeft gezoren dat hij met geweld een poging tot inter ventie van Israël in Libanon zal te genhouden. Hij zei dat het installeren van SAM-6-raketten in Libanon eenvou dig bedoeld id om de defensiekapaci- teit van Syrië te vergroten. Hij gaf Israël de schuld van het ver groten van de spanning teneinde een aanval op Libanon te rechtvaardigen die bedoeld is om het Palestijns ver zet te liquideren Intussen zet de speciale Ameri kaanse afgezant, Philip Habib, zijn pogingen om een oplossing te vinden voort. Hij is nog in Saoedi-Arabië dat zondag zijn steun aan Syrië toe zegde ingeval van een gewapend kon flikt met Israël. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Brouwershaven Gymnastieklokaal. Meer bewegen voor ouderen. 9.30 - 10.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwc/Schuddebcurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nlcuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00- 20.00 uur. Iedere tweede dlnsdeg van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur. adviesburo van de A.N.I.B Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Met Ingang van donderdag 7 mei tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eiens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Maandag 18 mei Zierikzee „Huis van Nassau". „Philatelica". 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst R.P.F. 20.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 19 mei Zierikzee Wijkgebouw, Jannewekken. Slot middag bejaardengym. Aanvang: 15.30. uur. Haamstede Fietsralley Afd. Huisvrouwen. Start: Amrobank 15.00 uur. Zaal Geref. kerk. NCVB bijeen komst. 19.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Afd. Plattelands vrouwenbond. 20.00 uur. Oosterland Exkursie Ver. v. Oud-leerlingen. Jobsweg 8. 19.00 uur. Woensdag 20 mei Zierikzee „Huis van Nassau". PPR/IKV/PSP- vergadering. 20.00 uur. Marktzicht. Vergadering Vrouwen- kontakt PvdA. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst NCVB. 20.00 uur. Donderdag 21 mei Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Noordgouwe Reisje Plattelandsvrouwen. Start: Schuddebeurs 7.30; Noordgouwe 7.35; Zonnemaire 7.40 en Dreischor 7.50. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. NCVB- afd. 19.45 uur. Vrijdag 22 mei Zierikzee Concertzaal. Uitvoering Zeeuwse Muziekschool. 19.30 uur. Zaterdag 23 mei Zierikzee Havenplein. Informatiestand V.V.D. Nieuwerkerk Café „De Meebaal". Jubileumrecep tie biljartvereniging O.K.K. 18.00 - 20.00 uur. Maandag 25 mei Zierikzee Ontmoetingscentrum. Kontakt- avond U.V.V., 19.30 uur. Woensdag 27 mei Haamstede Strandweg 49. Lezing huisvrouwen- vereniging. 14.00 uur. Zonnemaire Konsert Apollo uit Domburg op het schoolplein in de I. M. v. d. Bijl straat. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 29 mei Zonnemaire Café Bommenede. Slotavond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Donderdag 4 juni Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 11 juni Zonnemaire Konsert Crescendo uit Dreischor op het schoolplein in de I. M. v. d. Bijl straat. Aanvang 19.30 uur. Donderdag 18 juni Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 tot 20.00 uur. Vrijdag 3 juli Zonnemaire Koncert „N. en U." op het school plein in de I. M. v. d. Bijlstraat. Aan vang 19.30 uur. Zaterdag 11 juli Zonnemaire Groto rommelmarkt met vele attrak- ties t.b.v. „Nut en Uitspanning" van af 9.00 uur tot 16.00 uur in de I. M. v. d. Bijlstraat. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2