PZEM-kabel van 4,5 km op Oosterscheldebodem Ploeg Zierikzee II winnaar regionale brandweerwedstrijden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wedstrijdobjekt: Het Gravensteen Paus even op Formulieren duurtetoeslag op het postkantoor Mitterand donderdag officieel president Aardverschuiving op Java Voor elektriciteits voorziening Tholen r J- Vernielingen in scholen 12% LEINONG 1981 PER 1985X1988 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 18 mei 1981 137ste jaargang Nr. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Welkome donatie voor Stad en Lande Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE, 16-5. Grote vreugde en een gevoel van „jongens nou moeten we er helemaal tegenaan de ko mende weken", heersten zaterdagavond binnen de gele deren van de Zierikzeese vrijwillige brandweer. Win naar van de regionale brandweerwedstrijden zaterdag werd namelijk ploeg Zierikzee II met 552 punten. De tweede prijs ging naar Zierikzee I, dat 548 punten wist te vergaren. Beide ploegen en de wedstrijdploeg van de vrijwillig brandweer Duiveland, die met 543 de derde prijs behaalde, zullen nu op zaterdag 13 juni mogen deel nemen aan de gewestelijke selektiewedstrijden te Marie- kerke. Het was een echt „brandweerdag- je" zaterdag in Zierikzee. In verband met het vijftigjarig jubileum van dit korps was verzocht de jaarlijkse regionale wedstrijd dit keer in de centrumgemeente te organiseren. De wedstrijd stond onder auspiciën van het A.B.W.C. en werd georganiseerd door de Vereniging van Bevelvoeren den bij de Gemeentelijke Vrijwillige Brandweren op Schouwen-Duive- land. Negen regionale korpsen tra den aan. Het korps Brouwershaven besloot, in verband met 2eer droevi ge familieomstandigheden van één der manschappen, niet aan de wedstrijd deel te nemen. Een eerste klas wedstrijd dient aan bepaalde moeilijkheidsfaktoren te voldoen. Wedstrijdleider de heer C. Schout wees daar 's avonds tijdens de broodmaaltijd in het Hervormd Verenigingsgebouw nog eens met na druk op. De manschappen hadden dat reeds kunnen konstateren. Plaats van handeling was in het pro grammaboekje omschreven als een oud en monumentaal gebouw. Het betrof de Gravensteen-gevangenis, PARUS. De president van Iran, Bani Sadr, heeft volgens het socialistisch gezinde Parijse blad Le Matin in een vraaggesprek gezegd dat martelen in zijn land weer dagelijkse praktijk is geworden ANKARA. Er zijn steeds meer te kenen die wijzen op banden tussen de Turk Mehmet Ali Agca, beschuldigde van een moordaanslag op de Paus, en een extremistische partij, de Natio nale Beweging. die aan de achterzijde, dus via de tuin aan de Hoge Molenstraat betre den diende te worden. Geen gemakkelijk pand Een ..moeilijk" gebouw, zoals al leen al bleek uit de reakties van som mige deelnemers: ,,Zijn er nog meer van de rotpanden in Zierikzee?" Bij de verkenning" was uiterste koncentratie - en uiteraard snelheid - vereist. Er heerste een brandhaard in de gevangenis op de eerste verdie ping en een tweede, wat meer verbor gen brandhaard op de zolder. In het pand bevonden zich twee slachtof fers, één door rook bedwelmde en één hoesterige gevangene. De toe gang was niet meer dan een donkere, smalle wenteltrap, uiteraard extra moeilijk begaanbaar met de persluchtoutfit. Al met al geen gemakkelijk wedstrijdobjekt, daar bleken alle brandweerlieden het roerend over eens 's avonds na afloop tijdens de koffiemaaltijd. Hier en daar was een diepe verzuchting te horen over stomme fouten, die eigenlijk niet ge maakt hadden mogen worden. Met spanning werd het juryrapport afge wacht. Die jury bestond uit de heren: J. Jo- ziasse, A. J. Vesseur, J. B. de Boer, M. Korstanje, D. de Kok, M. P. Nijsse en W. D. v. d. Dries. Voorafgaande aan die jury-uitslag wees wedstrijdleider C. Schout op het belang van het houden van wedstrijden, daar er zeer veel oefe ning aan voorafgaat. Sommige ploe gen hebben vanaf februari elke week getraind. Momentopname c De wedstrijd op zich is dan niet meer dan een momentopname, waar de bekwaamheid en krachten in ge toond kunnen worden, maar waar ook fouten in gemaakt kunnen wor den. De heer Schout sprak dankwoor den voor de gastvrije ontvangst tot burgemeester Th. H. de Meester en kommandant van het Zierikzeese korps de heer D. Kouwenberg. Eer der op de dag had de burgemeester gesproken over de zware taak van de jury, die toch de hele dag hetzelfde elan moet kunnen opbrengen om elke ploeg gelijkwaardig te beoordelen. De heer Schout zei ervan overtuigd te zijn, dat de juryleden die taak uitste kend weten te vervullen. De wedstrijdleider memoreerde verder het 35-jarig jubileum van het wedstrijdkomité en wees erop, dat de tijd van blokjes wegspuiten of em mertjes volspuiten allang voorbij is. Overigens was dat deze dag al duide lijk gebleken. Ter gelegenheid van het jubileum van het wedstrijdkomité kregen alle deelnemers een brandweerschildje aangeboden. Het eerste exemplaar werd door burgemeester De Meester in ontvangst genomen. De heer Schout rondde zijn toespraak af met het uitspreken van de hoop nog lang wedstrijden te kunnen organiseren, zodat ook het zogenaamde afleg- systeem gewaarborgd blijft. Juryrapport Tenslotte moest het er van komen en wierp juryvoorzittter A. J. Ves seur een terugblik op de wedstrijdre sultaten. Hij deelde hier en daar een kompliment, maar ook heel wat fer me tikken uit en menig brandweer man knipperde met de ogen of ver» trok de mond in het besef, dat ei:: t paalde opmerking mede op hem be trekking had. De heer Vesseur liet er geen twijfel over bestaan dat de inzet van drie stralen bij deze brand was vereist. Meest ideale situatie volgens de jury was de eerste straal via een raam naar de zolder, zodat de smalle trap vrij bleef, de tweede straal beneden en de derde direkt op de brandhaard. Er werden deze dag echter tal van va riaties toegepast en die werden met souplesse beoordeeld. Nogal zwaar werd getild aan het feit, dat één der ploegen de brand haard niet ontdekte. Over het alge meen vond de jury dat er te lang was verkend en te weinig konkreet en niet doorslaggevend genoeg werd ge handeld. Vooral de nummers 1 en 2 der manschappen hadden meer initi atief kunnen tonen. Door sommige ploegen werd het begrip ..middelbrand" gebezigd. Het leverde geen extra punten op, maar Vervolg pag. 3 Brandweerlieden achterzijde. .bestormen" het Gravensteen via de tuin aan de (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In het najaar DEN HAAG, 18-5. In het najaar kunnen op de postkan toren formulieren worden afgehaald waarmee gezinnen die van één minimumuitkering of minimumloon moeten leven een duurtetoeslag kunnen aanvragen. De postkantoren hebben hun medewerking daaraan toegezegd, aldus het ministerie van sociale zaken. Zij zullen omstreeks augustus-september de for mulieren ter beschikking hebben. Dan zal op ruime schaal voorlichting wor den gegeven over de voorwaarden voor het verkrijgen van de toeslag. ROME, 17-5. De Paus heeft zondag tegen de middag - vier dagen na de aanslag - voor het eerst een half uur opgezeten, zo is door zijn artsen mee gedeeld. Hij heeft nog steeds wat ver hoging. PARIJS, 15-5. Francois Mitterand zal aanstaande donderdag om 09.30 uur (Nederlandse en Franse tijd) het presidentschap, overnemen van Gi- scard d'Estaing. Dit is meegedeeld in een komminiqué van het gemeen schappelijk sekretariaat van de zit tende en de nieuwe president. De machtsoverdracht geschiedt donderdag om 09.30 uur. Daarna vol gen de installatieceremonies. JAKARTA, 17-5. Een aarvcrschui- ving op de helling van een vulkaan op Oost-Java heeft de afgelopen da gen aan zeker honderd mensen hei le ven gekast. Er zijn 41 gewonden, zo is zaterdag in Jakarta meegedeeld. In twee dorpen bij het stadje Lu- majang werden 450 huizen bedolven onder tonnen lava die door zware re genval waren losgeweekt van de hel ling van de vulkaan de Semeru. Vol gens het meteorologisch instituut is de vulkaan niet aktlef geworden, maar blijft de streek gevaarlijk van wege de onstabiele aardmassa's. De bevolking was voor het gevaar ge waarschuwd. maar weigerde de vruchtbare landbouwgronden te ver laten. YERSEKE, 15-5. Met het leggen van een 50.000 Volt waterkabel van de PZEM op de Oosterscheldebodem tussen Yerseke en Sint Maartensdijk werd zaterdagmid dag een begin gemaakt. Tegelijk met deze kabel werd te vens een telekommunikatie-kabel in dit tracé gesitu eerd. Met dit projekt, dat de elektrici teitsvoorziening van Tholen moet •verzekeren, is bijna negen miljoen jgulden gemoeid. Omdat de 75 men- •sen die bij de karwei zijn betrokken •kontinudiensten moeten verrichtten, •werd tijdelijk in Yerseke een hotel- :schip afgemeerd, waar vandaan za terdagmiddag vertrokken werd voor de eerste offciële kabellegging. V Van ponton „SM U" af werden de kabeis op de Oosterschelde-boaem gelegd. Zandgrond De diepte van het bewuste tracé door de Oosterschelde is ongeveer 30 meter beneden N.A.P. en de bodem staat uit overwegend zand. Aan die twee kabels, die tijdens de legging in een soort lans zitten, zitten buizen vast waardoor ongeveer 1200 m1 pompwater per uur wordt ge perst. Het principe van de kabelleg ging is namelijk dat met geweld van water, een weg gebaand wordt door dc bodem. De kabels vleien zich ver volgens in de gespoten sleuf. De sleuf stort dan achter de kabels weer in of loopt vol met zand. De werkzaamhe den nemen twee keer vierentwintig uren in beslag. NEW YORK. De Amerikaanse oud president Jimmy Carter heeft zijn op volger Ronald Reagan zondag opge roepen de nadruk die de vorige rege ring legde op dc mensenrechten, te handhaven. Carter vroeg Reagan ook er alles aan te doen om met de Sowjet- Unie een verdrag te sluiten over eeb bespreking van de strategische wa pens. De duurtetoeslag is een tegemoet koming aan de „echte minima", ge zinnen van twee of meer personen die moet leven van één minimuminko men. Op aandrag van de Tweede Ka mer wil de regering daarmee de ach teruitgang in koopkracht, die dit jaar voor mensen met een minimu minkomen drie procent bedraagt, voor de echte minima wat beperken. 100 miljoen De regering heeft daar honderd miljoen voor uitgetrokken plus nog 25 miljoen voor de kosten van uitvoe ring. De toeslag zal, afhankelijk van de gezinsomvang 250 tot 450 gulden bedragen. Minister Albeda deelde vorige week in de Tweede Kamer mee dat steeksproefsgewijze zal worden ge» kontroleerd of de gegeven op de aan vraagformulieren juist zijn. WARSCHAU. De onafhankelijke Poolse vakbond „Solidariteit" heeft vrijdag het stakingsalarm in het gebied van Bialystok (noordoosten van Polen) opgeheven na de schorsing van drie politieagenten die een invalide man zouden hebben geslagea Zonnige perioden en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur om streeks 10 graden; middagtempera- tuur ongeveer 22 graden; matige, aan de kust vrij krachtige zuidenwind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 19 mei Zon op 5.40, onder 21.34 Maan op 21.53, onder 6.24 Volle Maan: 19 mei (2.04) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater i9 mei 4.44 16.55 iO.ib 22.58 Springtij: 21 mei HET WEEROVERZICHT DE BILT, 18-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Na een wat koel weekeinde gaan de temperaturen nu weer om hoog. De komende dagen zal het weer onder invloed staan van een zuidelij ke luchtstroming. Morgen zal dit reeds merkbaar zijn in middagtem- peraturen van ongeveer 20 graden, woensdag zullen we waarschijnlijk dicht bij de vijfentwintig graden ko men. Boven midden-Europa ligt een hogedrukgebied, ten westen van de Britse eilanden en de Golf van Bisca- je is de luchtdruk laag. Oceaanstorin gen trekken daardoor in een baan van Portugal over west-Frankrijk naar Engeland en zullen ons land waarschijnlijk de eerstkomende da gen slechts weinig beïnvloeden. Dinsdag zal het vrijwel overal droog zijn met zonnige perioden, daarna kan de buienkans weer wat toene men. maar dit is nog onzeker. Ook elders op het continent krijgt het weer geleidelijk een meer zomers karakter, in Engeland en west- Frankrijk blijft het nog onbestendig. VERENIGDE NATIES. De Ver enigde Naties hebben een zwarte lijst gepubliceerd van multinationale on dernemingen die er toe bijdragen dat Zuid-Afrika zijn apartheidsbewind voortzet Op de lijst komen 66 onder nemingen voor, waaronder de Ameri kaanse Citicorp-bank, IBM, Exxon, Mobil, Geheral Motors en Ford Motor Company. LEUSDEN, 17-5. Onbekenden heb ben in de nacht van zaterdag op zon dag aanzienlijke schade veroorzaakt in vijf scholen en de Sporthal in Leusden. Om binnen te komen wer den ramen ingegooid en deuren ver nield, in dc lokaliteiten werden on der andere brandblusapparaten en brandkranen opengedraaid. een aquarium stuk gegooid en de toilet ten vernield. Doordat in het wee keinde een aantal hoofden van scho len niet bereikbaar was, kon nog geen totale schade worden opge maakt. Advertentie STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 19 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1