In 1980 daalde de waterafzet WZM met vier procent Korenavond Bruinisse Tarieven omhoog in '81 Joods onderduikstertje ziet „ouders" en „zusje" weer STREEKNIEUWS GOES, 13-5. In 1980 daalde de waterafzet bij WMZ met 4 en kwam hiermee op rond 41 miljoen m3, ofwel het niveau van de jaren 1972/1973. WMZ verwacht dat de afzet in de komende jaren nog verder zal dalen, hoofdzakelijk als gevolg van teruglopende industriële aktiviteiten. De ex ploitatielasten beliepen in totaal 71.444.000,—, tegen 64.920.000,— in 1979, terwijl de exploitatiebaten opliepen van 64.459.000,— in 1979 naar 68.367.000,— in 1980. Het nadelig exploitatieresultaat werd daardoor 3.077.000,- tegen 461.000,- in 1979. BRUINISSE. De regio-koren beleefden woensdag de jaarlijkse korenavond, ditmaal te Bruinisse. Het kerkkoor van Bruinisse - hier als eerste aangetre den in het liturgisch centrum van de Hervormde Kerk - had de eer gastvrouw te zijn van de andere koren. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Aangezien er echter nog een voor delig saldo werd behaald uit de post „overige baten minus lasten" van 3.393.000,- 663.000,- in 1979), kon het verslagjaar worden afgeslo ten met een voordelig resultaat van 316.000,-, tegen 202.000,- in 1979. Na toereking van 108.000,— rente aan de egalisatiereserve resteert een bedrag van 208.000,— dat aan de egalisatiereserve is toege- HAAMSTEDE Bijeenkomst NCVB Dinsdagavond 19 mei zal een NCVB bijeenkomst worden gehou den van de afdeling Haamstede. Deze avond zal mevrouw H. Sinnema spre ken over het onderwerp „H.V.P. over textiel en kleding". Voor tijd: zie agenda. Het jaarlijks reisje van de NCVB is gepland op 2 juni en zal voeren naar de Biesbosch en Bra bant. RENESSE Schoolavond ,,'t Staepel'of" Dinsdagavond werd in het dorps huis van Renesse de jaarlijkse schoolavond gehouden van de open bare basisschool ,,'t Staepel'of" te Renesse. De uitstekend bezochte avond werd geopend door de voorzitter van de ouderkommissie de heer A. J. Padmos. Hij verwelkomde namens ouderkommissie en personeel van de school de aanwezigen in het bijzon der mej. A. C. Houtman, die op de ge- meentesekretarie de on derwij sb el an- gen behartigt. Verder vestigde hij de aandacht op de verkoop van het pro gramma ten bate van de schoolkas. Overigens niet tevergeefs, want de verkoop had een opbrengst van 163,75. Daarna was het de beurt aan de leerlingen van de school. Toneelstukje Het programma werd geopend door de leerlingen van de vijfde klas die een toneelstukje opvoerde over de school van Meester Pennewip, een wat typische onderwijzer met hier en daar wat vreemde onderwijsmetho den, maar door de leerlingen op han den gedragen. Vervolgens bracht het schoolorkest „De Schooleksters" een vijftal mu ziekstukjes waaronder een selektie Engelse volksliedjes, bekende All thro the night en Auld Lang syne te herkennen vielen. Na de pauze speelden alle leerlin gen van de zesde klas de musical „Be kijk het maar". Een leuk gegeven wel bijzonder aardige eigentijdse liedjes. De heer Padmos dankte aan het slot van de geslaagde avond alle kin deren en hun onderwijzers voor de leuke avond. Seizoenweekmarkt weer begonnen Nu de toeristendrukte te Renesse al weer langzaam op gang begint te komen is woensdagochtend weer de eerste seizoen weekmarkt van het sei zoen gehouden. Ook al is het nog niet zo erg druk met toeristen het was toch de eerste keer al weer een gezellige drukte op het Dorpsplein van Renesse. Tot en met de tweede woensdag in september kan men weer iedere voegd. Deze reserve werd ingesteld teneinde de in de komende jaren noodzakelijke tariefverhogingen te kunnen afvlakken indien zich on gunstige, kostenverhogende, om standigheden zouden voordoen. Financieel perspektief Voor de komende jaren, zo staat in het jaarverslag, zullen ook bij WMZ enige ombuigingen nodig zijn om de gevolgen van de teruglopende aktivi teiten op te vangen. In de komende jaren zal, naar WMZ verwacht, het kleinverbruik - en de cijfers van 1980 rechtvaardigen dit - een beperkte groei vertonen. Voor het grootverbruik zal op een daling moeten worden gerekend. Voor 1981 zal dit een daling beteke nen van de verkoop met 1,1 miljoen m3 ten opzichte van 1980. De ver wachting lijkt gerechtvaardigd dat een dergelijke vermindering zich ook in de volgende jaren zal voortzetten. Tegen deze achtergrond zal er voor WMZ tot 1988 geen aanvoer van wa ter uit de Biesbosch nodig zijn. In dat jaar loopt de overeenkomst met de PZEM betreffende de waterfabriek in Terneuzen af. Datzelfde jaar lopen ook de langlopende overeenkomsten met de twee supergrootafnemers van WMZ in Zeeuwsch-Vlaanderen af. woensdagochtend van acht tot één te recht op de seizoenweekmarkt te Re nesse. Slotmiddag bejaarden Dinsdagmiddag werd door de be jaardensociëteit van Renesse als af sluiting van het seizoen een geslaag de slotmidag georganiseerd. Rond half twee vertrok men per bus van af het „Trefpunt" naar het Veersemeer. In Vrouwenpolder werd gestopt voor een kopje thee, waarna de rondtocht werd vervolgd. Even buiten Vlissingen werd langs de dijk een korte pauze gehouden om even de benen te strekken. De reis werd voortgezet naar 's Heerenhoek waar rond 6 uur in „Kiekiris" een koffie tafel werd gebruikt. In deze gelegen heid waren verschillende vertrekken te bezichtigen die in oude stijl waren ingericht. Zo waren er o.a. een oude smidse, een klompenmakerij en een oud Zeeuwse kamer met een bedstee. Na de maaltijd werd de terugtocht aanvaard en rond half negen was men weer in Renesse. SCHARENDIJKE Knalapparaat ontvreemd Landbouwer H. uit Scharendijke deed woensdag aangifte bij de politie van diefstal van een knalapparaat met een waarde van 375,-. KERKWERVE Prettig reisje voor bejaarden Dinsdagmiddag werd het seizoen van de bejaardensociëteit afgesloten met het maken van een tochtje door de regio. Met een busje van de firma Van Oe- veren genoten de deelnemers van een tochtje door het mooie Schouwse land. Eerst werd een bezoek gebracht aan de plantsoenendienst in Zierik- zee. Vandaar ging de reis via Ouwer- kerk, waar koffie werd gedronken, naar Brouwershaven. Hier werd de oude Sint Nicolaaskerk bezichtigd. Op basis van een in het najaar van 1980 opgestelde verbruikspronose met een beperkte verbruiksdaling tot 1985 met rond 0,2 miljoen m3 per jaar, is een jaarlijkse tariefverho ging van circa 8 per jaar nodig. Hierbij is inbegrepen rond 3 als ge volg van de geleidelijke inbreng van de kapitaalslasten van de Biesbosch- werken, waarvan reeds in voorgaan de jaren melding werd gemaakt. De uiteindelijke tariefverhoging van jaar tot jaar is sterk afhankelijk van de mate van inflatie, kostenstijging, investeringsomvang en verkoop, al dus het jaarverslag van WMZ. De tarieven voor waterlevering werden per 1 januari 1981 met gemid deld 6,6 verhoogd voor het huis houdelijk verbruik (tegen 7,3 in 1980). Na het nuttigen van de maaltijd in hotel „Floris de V" keerden de be jaarden terug in Kerkwerve. NIEUWERKERK Algemene Bond van Ouderen De afdeling Nieuwerkerk van de Algemene Bond van Ouderen maak te de zomerreis met een tweetal bus sen van de fa. Van Oeveren. In de morgen werd gestart vanaf het Dorpshuis en gereden naar Rot terdam. In „Ddltapoort" werd de koffie genuttigd, waarna de reis werd voortgezet door de bol lenstreek. Te Hillegom werd de maaltijd gebruikt, waarna gereden werd via Scheveningen, Katwijk, Wassenaar naar Amsterdam, waar Schiphol werd bezichtigd. Op de te rugreis was Leiderdorp een stop plaats. Via de Brienenoordbrug ging het op huis aan. Rond half acht was men weer terug te Nieuwerkerk. Zomeravondkonsert Zaterdagavond 16 mei zullen de muziekkorpsen „Oefening en Uit spanning" en „Nu met Hope", onder leiding van de heer A. Radewalt op de muziektent te Nieuwerkerk een zomeravondkonsert ten beste geven. Vooraf zullen de korpsen eerst een rondgang over het dorp maken. Op het programma staan diverse marsen, ouvertures en nog vele ande re muziekstukken. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Optreden politie De politie gaat in Bruinisse stren ger toezien op het parkeren op stoe pen en trottoirbangen. De eerste twee weken worden nog waarschu wingen gegeven, daarna kost een en keltje stoep 35,—. Bij een telling bleken er 23 auto's half of helemaal op de stoep te staan. Uitreiking EHBO-diploma's Vrijdag heeft burgemeester T. C. Hekman in het Ned. Hervormd Vere nigingsgebouw de EHBO-diploma's uitgereikt van de gehouden examens, afgenomen door kaderinstrukteur G. Bontekoe en W. Koster. Alle kandidaten zijn geslaagd en waren hier bijzonder verheugd over. De volgende personen kregen het di ploma: mevrouw A. J. Plug-de Bode, J. H. van Doorn Sutherland, me vrouw H. de Jong-Klappa, W. Rouke- ma, mevrouw A. J. Jumelet- Okkerse, mej. I. Breedveld, me vrouw W. Smits-Sassenberg, W. v. d. Berg, juf. H. P. de Vrieze, mevrouw I. H. W. E. de Graaf-Zondag, J. Koster- Stoel, juf. A. IJzelenberg, W. S. Spie gels, juf. B. Geuze, mevrouw W. J. R. Willemse-Zorge. MC ontvanger ontvreemd Van de auto van L. V. uit Bruinisse hebben onbekenden een antenne van een 27 mc ontvanger gesloopt en mee genomen. Evenementenlijst Hieronder volgt de evenementen- lijst, samengesteld door de Stichting Festiviteiten Bruinisse. Het eerste (Vervolg van pag. 1) het gezin Ben-Meïr is nu duidelijk be ter geworden. Ruth's echtgenoot is leraar aan een zgn. „Field-school", waar studie van de natuur hoofdvak is. Om de theorie te testen aan de praktijk, is er een grote (ge-irrigeer- de) tuin bij en daarin is Ruth dage- deel van de lijst „loopt" tot en met de visserijdagen. 16 mei, 12.30 uur: Voetbaltoernooi voor lagere elftallen. 23 mei, 10.00 uur: Voetbaltoernooi om de Schou- wen-Duiveland trofee; 19.30 uur: Concert in de muziektent. 30 mei, 9.00 uur: Junioren voetbaltoernooi. 6 juni, 20.00 uur: Taptoe Bru op het sportterrein m.m.v. 5 bekende bands, waaronder een uit Duitsland. 20 juni, 's middags: Ringsteken te paard in manege „De Korenzolder" met aansluitend een optreden van drumband en majorettes. 27 juni, 19.30 uur: Koor- en samenzangavond in de N.H. kerk. 4 juli, 19.30 uur: Con cert in de muziektent. 11 juli, 9.00 uur: Groot int. hengelconcours. Be langstellenden kunnen kontakt op nemen met J. de Hertogh, Weststraat 5, tel. (01113) 2046; 19.00 uur: nabij de muziektent de befaamde „Jikkemi- nenmart", opgeluisterd door een spe ciale attraktie. 14 juli, 14.30 uur: jeugdspelen op het Grevelin- genstrand voor kinderen van 4-6 jaar en 7-11 jaar. 16, 17 eii 18 juli: Visserij- dagen. Loop der bevolking over april Geboren Saskia Maaskant, Jan M. van den Berge, Pieter C. Giljam, Maria P. Ju- melet, Lenneke Hoek, Marina de Ko ning, Willem W. Elenbaas, Adriaan J. Giljam. Gehuwd J. W. de Jonge en D. L. Kesteloo. Overleden C. de Koning, 85 jr.; C. Jumelet, 57 jr.; L. J. de Jonge, 81 jr. BURGH „Open dagen" „De Burght" Vrijdag 15 en zaterdag 16 mei houdt dc pas geopende „De Burght", ontmoetingscentrum en konferentie- oord „open dagen". Dc regeling is als volgt: dc vrijdag avond is „open huis", voor allen, die het gebouw willen bezichtigen. (Aan vang 19.30 uur). Op zaterdag is er eveneens „open dag", maar op die dag is er tevens een bczinningsprogramma. Een en ander begint om 10.00 uur/10.30 uur. ST. ANNALAND Inbraak Vorige week in de nacht van woensdag op donderdag is drie maal ingebroken in St. Annaland. In de Huygenstraat bij fam. R. is 75,- ontvreemd. Er waren geen sporen van inbraak, via een raam in de gara ge zijn onbekende in de woning van de fam. S. binnengedrongen, bankbe- scheiden ter waarde van 2.000,- en postzegelalbums ter waarden van 3 500.- werden vermist. Bij inbraak in de twee onder een kop school werd uit de Openbare school 8.50 gestolen en uit de Christelijke school 100,-. De techni sche recherche uit Middelburg onder zoekt de aanwezige sporen. lijks te vinden. School en tuin liggen in de buurt van Jeruzalem. Handen uit de mouwen Overigens, even terug na 1945. Ruth had het puik bij haar pleeg ouders en mocht nog een half jaartje blijven, maar van '45-'49 woonde ze te Amsterdam, bet „Jeruzalem van het Westen", dat geredde Joodse mensen echter slechts kunnen terug zien door een floers van tranen. Als 11-jarig kind kwam ze in een klein Is raëlisch dorpje aan en het was me teen „handen uit de mouwen", met heel wat meer drift - door de harde praktijk - gedikteerd, dan nu als slo gan in de verkiezingsstrijd worden gehanteerd. Toch zorgelijk Het leven in Israël is redelijk goed; ook wel voor de middenklasse, maar het „eeuwig" geharrewar, de span ningen met de Arabieren, de kwalij ke intenties van de P.L.O. en de feite lijk nooit geheel verdwenen oorlogs dreiging (Syrië nu weer), maken het leven toch zorgelijk. „Sadats Camp David-akkoord heeft wel wat verlichting gebracht, maar zo'n man blijft niet eeuwig le ven en een verder ontwikkeling kun je nooit voorspellen". „Met Jordanië kan Israël nog het beste opschieten. „Bottle neck" blijft de P.L.O.die men maar moei lijk de hand als buur en vriend kan drukken." Arabieren De Christen-Arabieren willen ook nog wel eens minder aversie tegen de Israëliërs koesteren, maar ook zijn staan onder druk van de P.L.O. De Fieldschool intussen staat in een ge bied, waar veel Arabieren wonen, maar Ruth kan best met ze opschie ten. Spanning in de politiek wordt tot gewoonte-element en over het alge meen gaat het niet slecht in Israël. De militaire lasten zijn zwaar, maar er zijn ook westerse voorzienin gen, als (goede) auto's en sociale voorzieningen. Intussen - toch weer politiek - is Camp David Camp David, „maar" - vraagt Ruth - wat heeft het ons opge leverd. We moesten er slechts voor inleveren; de Sinaï bijvoorbeeld. „Vrede wellicht", opperden wij en peinst ze dan: „wc hopen het, Sadat is een respektvol man en hij heeft goede manieren; veel Israëlisch trou wens bezoeken Egypte en omge keerd". Israël een land apart en de Israë liërs moeten er in en mee leren leven en dat doen ze met een echte „joie de vivre" (levensvreugde). Hoe is dat Zeeland terug te zien? „O, het is hier zo mooi en het weer is prachtig". In tegenstelling dus met wat in brieven en kranten over ons grandioos klimaat naar Jeruzalem werd geseind „en" - zegt ze dan - „de mensen hier zijn allemaal zo harte lijk" Nou tenslotte ben je zelf ook Zeeuw en dat doet je toch goed. Een Joodse vrouw, die het grote verdriet over leefde keert terug en zegt „dat we hartelijk zijn". Daar wordt je wel even stil van! ENSCHEDE. Een familie-vete is waarschijnlijk de achtergrond van de moord op de 38-jarige Moestafa Sahim uit Enschede, vorige week donderdag in de bandenfabriek Vre- destein in Enschede In de bijna volle Ned. Herv. Kerk te Bruinisse vond woensdagavond de jaarlijke korenavond plaats. Het was een boeiende, goed georganiseer de avond, waarin werkelijk voor elk wat wils was. Om twee uitersten te noemen: het varieerde van „Lentemars" tot „Gre goriaanse gezangen". (Waarschijn lijk de eerste keer dat er in deze kerk Gregoriaans gezongen werd). Er werd geopend met een wel komstwoord door de voorzitter van het Commissie Koorzang waarna ge zamenlijk het openingslied gezongen werd. Daarna begon de presentatie van negen koren. Ieder koor werd be oordeeld en kreeg na afloop deze be oordeling mee naar huis. Hiervoor waren aangetrokken de heren Kouse maker uit Goes, die beiden ervaring in de koorwereld hebben. Mijns in ziens is deze wijze van kritiek leve ren voor herhaling vatbaar. Omdat het niet de bedoeling is, naast de opmerkingen van de gebroe ders Kousemaker nogmaals uitge breid kommentaar te leveren, volsta ik ermee de koren één voor één te noemeir; met een korte kantteke ning. Als eerste zong het gastkoor: het Ned. Herv. Kerkkoor Bruinisse o.l.v. de heer M. Dalebout. Er is een duide lijke vooruitgang. Jammer dat één tenor steeds met de sopranen mee zingt. Psalm 21 was niet van erg beste kwaliteit, al werd het met overtuiging gezongen. Wat erg posi tief was: het koor zong zonder mu ziek, wat duidelijk ten goede kwam aan het kontakt met de dirigent. Hierna was de beurt aan de Ge mengde Zangvereniging „Nu met Hope" uit Burgh o.l.v. de heer M. Ho- gesteind. Het eerste lied was verras send zuiver, waarbij ook de goede koorklank opviel. Het laatste lied klonk minder fraai: de stemmen wa ren te geforceerd. Daarna kwam het koor van de Ned. Ver. van Huisvrouwen uit Wester- schouwen o.l.v. de heer H. P. Ever- wijn.- De herkenningsmelodie was erg leuk en mooi zuiver. Het lied over Zeeland was muzikaal niet zo geweldig. Teveel een dreun voor de altpartij Toen kwam het „Zierikzees Ka merkoor" o.l.v. Riet v. d. Dungen. Dit koor brengt andere muziek dan het merendeel van de andere koren. Het Echolied van Orlando di Lasso klonk alsof het nog niet helemaal be heerst werd. Mozart had vooral in de zachte gedeelten een gave koorklank (vooral bij de alten). De dansliederen van Bartok waren als een frisse wind. Vervolgens klonken vanaf de gale rij blazers: het koperensemble „Nu met Hope" uit Bruinisse o.l.v. de heer A. v. d. Berge. Het was weer eens wat anders op een avond gevuld met koorzang. Misschien had men be ter eerst kunnen stemmen; het was niet overal even zuiver. Na de pauze, waarin men koffie aangeboden kreeg werd een vierstemmig canon ingestudeerd o.l.v. Riet v. d. Dungen. Eerlijk ge zegd viel dit alles mee, alleen de bas so ostinato is weggelaten. Hierna was de beurt aan het chr. ger. Jeugdkoor „Sjaloom" uit Zierik- zee o.l.v. Arte de Jonge. Prachtig is de muziek van Gabriël Fauré. Er had misschien wat meer uitdrukking aan gegeven kunnen worden; het klonk ietwat vlak. „Grote Stad", ge- komponeerd door de dirigent was zeer eigentijds, vooral door het ritme en de samenklanken. Het applaus was (terecht) groot. Daarna kon men genieten van de klanken van het Gereformeerde Kerkkoor uit Zierikzee o.l.v. Mar v. d. Veer. Psalmen uit vier kerkmuzi- kale tradities. Erg interessant om ze naast elkaar te horen. Wat duidelijk opviel was de zeer beschaafde koor klank. Jammer dat er een paar „glij ders" tussen zaten bij sommige inzet ten. Een erg muzikale uitvoering. Het tweede vrouwenkoor van deze avond was het koor van de Platte landsvrouwen o.l.v. mevrouw B. v. d. Linde-Florusse. Zij verdienen een kompliment voor de uitspraak van zoveel verschillende talen. Leuke, lichte muziek, voorzien van een goe de pianobegeleiding. In het tweede lied, La Pastorella van Schubert wa ren de sprongen niet zuiver getrof fen. Techniekoefeningen aanbevo len. Tot slot trad op het Rooms Katho liek Kerkkoor o.l.v. de heer Th. Fa- ber. De mannen begonnen met twee Gregoriaanse gezangen. Mooi. met een goede onderlinge samenwerking. Dit zou in de Grote Kerk van Brou wershaven nog beter tot z'n recht ge komen zijn omdat de accoustiek in de kerk van Bru vrij droog is. Mooi afgwerkt en muzikaal uitgevoerd. Daarna werd er nog gezongen met de dames erbij. Toen was het afgelo pen. Na het slotwoord, waarin veel mensen bedankt werden zong men nog gezamenlijke een lied. De samen zang stond o.l.v. Riet van den Dun gen en werd op het orgel begeleid door de heer W. de Raad. WILLIE BIL DEN HAAG. Vorig schooljaar volg den 87.000 buitenlandse leerlingen en studenten volledig dagonderwijs op een Nederlandse schooL De jongens overtroffen de meisjes met acht pro cent Meer dan de helft zat op de lagere schooL UTRECHT De werkgevers in het bouwbedrijf hebben de bouwbonden FNV en CNV woensdag meegedeeld, dat ze bereid blijven op korte termijn een C.A.O. af te sluiten. NIEUWEGE1N. In vergelijking met andere rivieren bevat dc Rijn stoffen van dergelijke hoeveelheid en aard dat aantasting van erfelijk materiaal van levende organismen plaats vindt. DEN HAAG. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat houdt vast aan zijn weigering om het rij dend personeel van de Haagsche Tramweg Maatschappij een onge mak kentoeslag van zes proeent te be talen. WESTHOEK. Het niet onvermaarde Zandgat bij Haamstede, u)aarvan deze foto. De in antieke outfit uitgeruste men sen, accentueren de rust, die toen nog - een vol Jaar lang - heerste in deze kontreien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4