Kommerciële windmolen op „Neeltje Jans" t Kraaienest" hield jaarlijkse ouderavond Prinses Margriet nam afscheid van Rode Kruis-ziekenhuis Milieu-primeur STREEKNIEUWS Reis per bus CDA-verkiezingskaravaan brengt bezoek aan Zierikzee Nederlandland van molenaars en dijkenbouwers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 mei 1981 Nr. 22910 Verkeer over de Zeelandbrug In 1980 In 1980 zijn in totaal 2.630.798 mo- torvoertuigen de Zeelandbrug gepas- seerd. Dat zijn er ruim 119.000 meer dan in 1979, hetgeen een toename van 4,75 procent betekent. In 1979 be droeg de toename 2,7 procent. Ondanks de hogere toename van 4,75 procent over 1980 is die toch min der dan de gemiddelde toename in de periode 1976 tot en met 1978, die ge middeld 7 procent bedroeg. De opbrengst van de tolgelden, die in 1980 met ongeveer 3,5 procent steeg, was totaal 8.073.724,50. Op vallend was, dat in 1980 het totaal aantal motoren en scooters is terug gelopen met 5,75 procent, wat vol gens het jaarverslag van de N.V. Zeeuwse Brugmaatschappij waar schijnlijk voor een deel te wijten is aan het slechte weer gedurende de zo mermaanden. Personenauto's maakten het meest gebruik van de brug (2.309.890). De vrachtauto's werden in het staatje onderverdeeld in lichte (166.457) en zware (1®.564). Er werden 20.293 vrijkaarten verstrekt. Het ongelukkencijfer is laag in ver gelijking met het gemiddelde onge lukkencijfer voor secundaire auto wegen in de provincie Zeeland. De (zes) ongelukken in 1980 waren niet van ernstige aard, er was allen mate riële schade. Politiek In Brogum Vrijdagavond 15 mei organiseert Brogum in de jeugdsoos i.v.m. de verkiezingen 26 mei een „vragen stel-avond". Belangstellenden wor den in de gelegenheid gesteld politici vragen te stellen over hun ideeën en politieke standpunten. Brogum hoopt via een informatie/diskussie/ forumavond jonge mensen te infor meren over de diverse politieke par tijen. Voor tijd: zie soosagenda. BURGH-HAAMSTEDE „Big S" Jeugdsoos „Big S" organiseert zon dag 17 mei éen visdag op m.s. „Westerschouwen". De soos is zo doende zondag gesloten. Voor tijd: zie soosagenda. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Brouwershven van de OOSTERLAND, 14-5. Stichting Peuterspeelzaal ,,'t Kraaiennest" hield dinsdag 12 mei de jaarlijkse ou deravond in dorpshuis „Oosterhof" te Oosterland. Na een kort wel komstwoord van voorzitster me vrouw J. K. Fluyt-Vermaas, speciaal gericht aan mevrouw Van Roon, me dewerkster aan het Medisch Opvoed kundig Bureau te Zierikzee, las se- kretaresse mevrouw C. C. van Zweeden-Bareman het jaarverslag voor. Mevrouw Wohl werd aangesteld als nieuwe leidster van de peu terspeelzaal. Momenteel bezoeken 36 kinderen de peuterspeelzaal en er bestaat een wachtlijst van 10 kinde ren. Verder kwam naar voren dat de stichting genoodzaakt is de kontribu- rie te verhogen van 25,— naar 30,-. Vervolgens gaf de penningmeeste- resse, mevrouw Elmendorp, een overzicht van de stand van de kas. Er was een inkomen en uitgaaf van 15.338,49 met een saldo van 118,49. Mevrouw Plante en me vrouw Geleijnse uit Ouwerkerk had den de bescheiden gekontroleerd en in goede orde aangetroffen. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de aftredende en niet herkiesbare voorzitster, mevrouw B. W. Plante uit Oosterland gekozen. Herkozen werden de beide aftre- (Vervolg van pag. 1) Thans is men doende met het op trekken van een nieuw ziekenhuis, waarvan het schetsplan gereed is en ingediend. Het wordt gesitueerd naast het bestaande psychiatrisch ziekenhuis, hetgeen mogelijkheden tot samenwerking biedt. Groot en klein Ook de tweede fusie - de fusie met Zierikzee - was noodzaak en „Goes" durfde het aan, want in feite was er al veel eerder sprake van samenwer king tussen Goes en Zierikzee. De voorzitter wees op het begeren van en streven naar kleinschaligheid in het ziekenhuiswezen, want „groot" is niet bij voorbaat voortreffelijk en klein spreekt de patiënt aan. De idee van regionale samenwerking maakt spreiding van voorzieningen moge lijk en voorkomt sluiting van kleine eenheden. De onderhavige „papieren" fusie dateert van 17 januari 1980; „er is bard aan gewerkt en veel aan ge amendeerd, maar de wilsovereen stemming is bereikt". Gerealiseerd zijn: de concept akte nieuwe statuut, de intentieverkla ring, het concept schets nieuwe struktuur. Overleg is nog gaande met de Ondernemingsraden en het Geor ganiseerd Overleg, met personeel en vakbonden en tenslotte moeten de medische staf en de gemeentebestu ren de regeling nog goedkeuren. Dan is voorzien in een „maatschap", dat een uit zeven personen bestaande raad kent, voor de uiteindelijke ver antwoordelijkheid. Inspraakmoge lijkheden zijn er voor de O.R., medici en de verschillende maatschappelij ke instanties. Dan is er echt een fu sie, die hoopvolle verwachtingen mo gelijk maakt en in het kader waar van de Rode Kruis-vlag blijft waai en. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, vergadert op dinsdag 19 mei in het Tonnenmagazijn. De avond wordt verzorgd door drogisterij „De Vlas bloem" in samenwerking met l'Oréal. Beiden geven een haarver- zorgingsshow denden: mevrouw Van Zweeden en mevrouw van der Maas. Met dank zegging voor hetgeen ze in het belang van de speelzaal heeft verricht waren er voor de scheidende voorzitster, mevrouw Fluijt, bloemen. Bij de „mededelingen van de leidsters" kwam de vraag naar voren of er ook moeders genegen waren dit jaar te helpen bij de schoonmaak op de laatste dag van het schooljaar dins dag 9 juli a.s. Verder zag men graag ook dit jaar weer een bescheiden schoolkrantje verschijnen. Verschil lende dames willen hierbij de helpen de hand bieden bij typewerk en der gelijke. Na de pauze werd het woord ver leend aan mevrouw Van Roon die tal rijke facetten behandelde van moei lijk opvoedbare kinderen. Ze wees op de mogelijkheid deze problemen voor te leggen aan het Medisch Op voedkundig Bureau te Zierikzee waar men de kinderen kan testen om te weten te komen wat er hapert om daartegen op te kunnen treden. Het is zeer nuttig om op deze wijze een diagnose vast te stellen hoe een dergelijk kind dient behandeld te worden. Er volgden op deze leerzame inleiding een uitgebreide diskussie. De voorzitster dankte de inleidster voor haar leerzaam betoog en bood haar namens het bestuur een plantje aan. Jammer dat er op deze avond be trekkelijk weinig moeders aanwezig waren. Duidelijk is tegemoetkomen aan de noodzaak van demokratisering bij de realisering van een synthese tus sen noodzakelijke grootschaligheid en - eveneens noodzakelijk behoud van kleinschaligheid. Polikliniek Burgemeester Th. H. de Meester was de laatste spreker. Hij herinner de aan het ooit bestaande voornemen de kapacitiet van het ziekenhuis uit te breiden met 24 bedden, maar dat kreeg geen hoger fiat. Achteraf kan dat een juiste visie genoemd. Door de latere richtlijn m.b.t. ziekenhuis (mi nimaal 150 bedden), kwam de toe komst van het R.K.-ziekenhuis op de tocht te staan. In 1975 kwam het advies de polikli nische faciliteiten sterk uit te brei den en gekonstateerd mag thans wor den, dat de polikliniek in een grote behoefte voorziet. In 1975 was er slechts één chirurg- gynaecoloog en één internist; andere specialisten werkten poliklinisch van Góes uit. In 1963 werd de bezet ting van de specialismen verdubbeld en in 1974 kon gebruik gemaakt van de diensten van een anaestesist, sa men met het ziekenhuis te Dirks- land. Thans (fusie) is de basis zorg ge garandeerd door één medische staf voor beide ziekenhuizen en een kom- plete specialistenstaf. Voorheen - het kan met grote dank baarheid gekonstateerd - heeft een handvol specialisten dag en nacht klaar gestaan voor de zieke mens. Ook aan het verpleegkundig, het para-medisch en het huishoudelijk personeel werden hoge eisen gesteld. Kontinuïteit Thans na de fusie voldoet het zie kenhuis aan bepaalde voorwaarden, die de kontinuïteit verzekeren. Het behoud van een klein ziekenhuis voor de regio is belangrijk. De af standen naar elders zijn groot en vaak ongemakkelijk (verkeersdruk te). Voor een eerste opvang van onge valspatiënten en akute interne ziek tegevallen zou een buitenpolikliniek niet voldoende zijn; een volwaardig basisziekenhuis is nodig, met de aan gepaste apparatuur en bezetting van alle benodigde specialismen. Voor tachtig procent van de patiën ten is zulks voldoende, terwijl de overige 20 procent dan terugvallen kan op het nabijgelegen centrum- ziekenhuis. Dé oplossing Hopelijk zal in de tachtiger jaren het belang van kleine ziekenhuizen worden ingezien; hetzelfde werk in tussen zal in de komende jaren door meer mensen gedaan moeten worden en er zullen garanties moeten zijn voor vooral de kwaliteit van de me dische zorg. Sluiting van ziekenhui zen alleen op grond van getallen, zou niet juist zijn en daarom is, als in dit geval, fusie dé oplossing. Van toepas sing is de slogan: „small is beautiful" en belangrijk is en blijft ook de goede bezoekmogelijkheid aan het regio-ziekenhuis en de min dere noodzaak de regio te verlaten voor behandeling elders. De heer De Meester sprak zijn dank uit voor de straks definitief te reali seren fusie en vooral ook aan de be volking, die streven tot behoud van het ziekenhuis, zowel moreel als fi nancieel heeft willen steunen. Een handtekeningenaktie leverde 10.000 handtekeningen op. „Moge dit kleine ziekenhuis ook in de toekomst steeds gekenmerkt worden door een goede sfeer menselijkheid, intimiteit en een goede kwaliteit van de gezond heidszorg in samenwerking met „De Bevelanden". Na een nadien aangeboden koud buffet, bekeek de prinses o.m. de nieuwe röntgenapparatuur en mate riaal, dat betrekking heeft op het nieuw te bouwen ziekenhuis te Goes. SCHOUWEN-DUIVELAND. De lent* hanteert t>ooral tijdens deze mooie dagen, met eharme de toverstaf Dit fraaie plekje te vinden tussen Zonnemaire en Brouwer»haven, i» er o.a. hef resultaat van. (Foto: Zirrikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE Meisje aangereden Op de kruising Nieuwe Kooiweg/Klerksweg werd woensdag het zevenjarige meisje I. L. uit Zie rikzee door een auto geschept. Zij fietste samen met haar moeder langs de Nieuwe Kooiweg en wilde over steken om de Klerks weg in te slaan. Automobilist H. G. uit Ouddorp pro beerde tevergeefs haar nog te ontwij ken. Het meisje werd zodanig gewond in het Rode Kruis ziekenhuis moest worden opgenomen. Jonge fietser gewond bij aanrijding De tienjarige P. de H. uit Zierikzee is dinsdagavond in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen, nadat hij rond acht uur op de Nieuwe Kool- weg op zijn fiets tegen een auto was gereden. De bestuurder, J. R. uit Zierikzee, bracht het jongetje, dat een flinke smak maakte en hevig bloedde, naar het ziekenhuis. De fiets'werd geheel vernield, de auto liep schade op aan het dak. Ver. v. Oud-leerlingen De Vereniging van Oud-leerlingen Tuinbouw winterkursussen, organi seert een avond-exkursie op dinsdag 19 mei, naar het champignonbedrijf van de familie Zweistra te Ooster land (M.J. Jobsweg 8). Ook de dames zijn welkom. Kon. Mij Tuinbouw Plantkunde De Kon. Mij. organiseerde een zeer geslaagde exkursie naar een fruitbe- drijf in Zierikzee. Er werd o.m. vertelt over het snoei en en dunnen van vruchtbomen. Ook werd een demonstratie gegeven van dat snoeien. De appelbomen stonden volop in bloei hetgeen een geweldig gezicht opleverde. Daar dit het eerste werk was van de gloednieuwe afde ling, konden de deelnemers er met genoegen op terugzien, mede omdat het wéér goed was. Voor de goede orde volgt hier de huidige samenstelling van het bestuur. Voorzitter de heer H. J. Hil- gen uit Brouwershaven; penning meester de heer J. M. v. d. Velde uit Zierikzee; sekretaresse mevrouw C. G. Weps uit Ouwerkerk. Rust Roest Aanvullend op de raadsvergade ring van de gemeente Zierikzee, ko mende maandagavond, stelt het kol lege voor aan „Rust Roest" een deel van de Nobelpoort te verhuren voor de som van 5.000,- per jaar. De vereniging heeft een dergelijk verzoek aan de gemeente gericht, om de Nobelpoort te gebruiken als repetitie-ruimte voor de showband. Momenteel huurde de vereniging het gymnastieklokaal aan de Nieuwe Bogerstraat voor 1.759,60 per jaar, een bedrag dat voor de volle 100% ge subsidieerd wordt. Ten aanzien van de huur van de Nobelpoort is het kol lege van mening, dat niet 100% maar 90% van het huurbedrag gesubsi dieerd kan worden. Dit komt neer op een bedrag van 4.500,-. Derhalve rest de vereniging 500,- te betalen. Als het kol lege voorstel door de raadsleden goedgekeurd wordt, gaat de huur per 1 juni 1981 in. Verkiezingsvergadering RPF Maandag 18 mei houdt do kiesvere niging „Zierikzee en omstreken" van de Reformatorische Politieke Fede ratie een vergadering in het Her vormd Verenigingsgebouw aan het Vrije te Zierikzee. Als spreker zijn de heren Meindert Leerling en drs. A. Wagenaar uitge nodigd. Voor tijd: zie agenda. UVV-fietstocht Bij gunstig weer organiseert de U W-afdeling een fietstocht op vrij dag 15 mei. De tocht leidt naar de or- chideeénkassen van de heer Klompe te Dreischor. Alle leden (met fi^is) zijn hartelijk welkom. Voor vertrek: zie agenda Technische gegevens De PEP-1 is een Deens fabrikaat en levert een vermogen van 55 KW, heeft drie wieken van een lengte van zeven meter, terwijl de toren 18 me ter hoog is. De geleverde spanning bedraagt 220 Volt. De te verwachte produktie per jaar bij een gemiddel de windsnelheid van 6 meter per se- konde bedraagt 110.000 kWh. De ver mogenslevering begint bij een wind snelheid van 5 meter per sekonde (windkracht 3) en bij 12 meter per se konde (windkracht 6) levert de molen het volle vermogen. De prijs van het geheel ligt rond de 150.000,—. Op vrjjdag 15 mei om 11.00 uur brengen een aantal C.D.A.-promi- nenten een bezoek aan Zierikzee. Het is een onderdeel van de groots opgezette aktie, waarbij een C.D.A. verkiezingstrein vertrekt vanuit Mid delburg richting Den Haag. Een deel van deze karavaan splitst zich af en komt met een speciale verkiezingsbus richting Zierikzee. In deze bus bevinden zich onder meer de volgende personen: Drs. R. F. M. Lubbers, fraktievoorzitter C.D.A Tweede Kamerfraktie; staatssekreta- ris J. Hermes; R. v. Toorn, lid Tweede Kamer, A. L. van Geesbergen, gedepu teerde Provinciale Staten; H. Schot en A. Dek, statenleden; P. van Zeil, vice- fraktievoorzitter Tweede Kamerfrak tie C.D.A.; bestuursleden van C.D.A. Zeeland. In Zierikzee zal deze groep mensen ontvangen worden het bestuur en de gemeenteraadsfraktie van het C.D.A. Zierikzee en vertegenwoordigers van het C.D.A. Schouwen-Duiveland. Het programma bevat onder meer een rondrit door Zierikzee, waarbij de wijken Malta en Poortambacht aange daan worden. Daarna gaat de bus richting Haven- plein, waar de groep zal arriveren. Men zal een bezoek brengen aan de Tech nische School Schouwen-Duiveland. Het bezoek aan deze school staat cen traal in het bezoek aan Zierikzee. Vanuit Zierikzee zal de karavaan weer vertrekken richting Oude Tonge. bepalingen en een voor een leek on begrijpelijk vergunningstelsel oorza ken, dat de windmolen voor partiku- lier gebruik in zijn groeimogelijkhe den beknot wordt. Maar ook de prijs, die betaald moet worden voor een af- doende installatie, ligt vrij hoog. Voor een molen, die tussen de vijf en tien KWU levert (nodig voor een woning) moet een bedrag neergeteld worden van omstreeks £0.000,—. Een bedrag, dat alleen (nog) verant woord is, voor bijvoorbeeld kleine industrieën. BURGHSLUIS, 13-5. Uitgerekend op het knooppunt van waterbouwkundige werken, waarmee Nederland wereldvermaard is, heeft de PZEM dinsdagmiddag een windgenerator (windmolen, waarmee elektriciteit wordt opgewekt) in gebruik gesteld. De molen staat op het werkeiland „Neeltje Jans" en levert de met wind op gewekte energie rechtstreeks aan de (eigen) energiecen- triale, van de Oosterscheldewerken. Molenaars en dij kenbouwers, die ons land een eeuwenlange reputatie be zorgden, werken zodoende eendrachtelijk samen aan de monding van de Oosterschelde. Voorafgaande aan de inge bruikstelling van deze eerste kom merciële windmolen van Nederland, de PEP 1, was een bijeenkomst in ho tel Bom te Haamstede, waar de heer \V'. Don, voorzitter van de raad van kommissarissen van de PZEM en te vens milieugedeputeerde, de molen een stoutmoedig staaltje van tech niek noemde, en „Neeltje Jans" een uitstekend proefgebied om kennis over windenergie te verzamelen. De heer Don pleitte tevens voor re gelingen betreffende partikuliere windmolens, waarvoor (onbegrijpe lijk voor de PZEM) nog steeds geen duidelijke afspraken zijn gemaakt. Integendeel: veelal worden initiatie ven in die richting door gemeentelij ke bepalingen in de kiem gesmoord. „De PZEM staat in ieder geval posi tief tegenover windenergie en is be reid overtollige (windenergie van partikuliere „molenaars" in te ko pen". Spreker wenste de molen en „Neeltje Jans" een „harmonisch- technisch huwelijk" toe. „Geen windbelasting" „Onze rijksoverheid is vindingrijk in het vinden van nieuwe financiële middelen. Laten we hopen dat, wan neer de prijs van met wind opgewek te energie zakt beneden de geldende marktwaarde, de rijksoverheid (zich wellicht beroepend op het oude win- drecht) de wind niet zal gaan be lasten". was de wens van ir. L. G. Si- souw de Zilva, adjunkt-direkteur van de PZEM, die ervan overtuigd was, dat een dergelijke vorm van in- direkte belasting de toepassing van windenergie kansloos zou maken. De heer Sisouw de Zilva roemde de me dewerking van rijkswaterstaat, die o.a. de fundering van de molen voor zijn rekening nam. Meer projekten Het cijfer 1 achter PEP, geeft al aan, dat er ook aan andere projekten wordt gedacht: de warmtepomp en (beperkte) getijde-energie staan op het programma. De molen heeft geen konsekwenties voor de werkgelegen heid binnen de PZEM, aldus de heer Sisouw de Zilva: windenergie zal ook in de toekomst slechts een heel klein deel van het totale energiepakket kunnen uitmaken. Om bijvoorbeeld een elektriciteits centrale overbodig te maken, zijn er met de huidige kennis 12.000 molens nodig, met eenzelfde kapaciteit als die nu in werking is gesteld. De mo len op „Neeltje Jans" zou een straat van ongeveer 50 woningen van elek triciteit kunnen voorzien. Partikulieren Wie overigens als partikulier op het idee komt om ook een windmolen te gaan bouwen, stuit op twee moei lijkheden. Ten eerste zijn wettelijke (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGHSLUIS. Door een druk op de knop stelt de heer W. Don (r.) de PEP-1 in werking. Na dit historisch feit maakte het gezelschap een rondrit over het werkeilanddie eindigde met een toast in de kantine.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3