v\é\G\ê Prinses Margriet nam afscheid van Raad van Bestuur 1 Zweedse Rode Kruisziekeuhuis 3- Joods onderduikstertje in Zeeland ziet „ouders" en „zusje" weer Tolheffing Zeelandbrug blijft verder dan jaren tachtig Mrwc DE ZIERIKZEESCHE COURANT Belangstellingsaccent op fusiegebeuren Benzine: 2 cent duurder Jti«tniss« Terugkeer na 32 jaar WAT" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 mei 1981 1378te jaargang Nr, 22910 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Een windmolen op Neeltje Jans Advertentie ZIERIKZEE, 12-5. Twee zaken in Rode Kruis-sfeer stempelden de afgelopen dinsdag als een bijzondere dag. Het afscheid van H.K.H. prinses Margriet als lid van de Raad van Bestuur van het Zweedse Rode Kruis Zieken huis én de voorlaatste fase van het samenwerkingsver band tussen het Rode Kruis Ziekenhuis en het zieken huis ,,De Bevelanden", vóórdat de slotakte voor deze be langrijke fusie, één ziekenhuis op twee lokaties, zal zijn getekend. Prinses Margriet was voor deze afscheidsbijeenkomst naar Zierikzee geko men en temidden van haar „Rode Kruis-getrouwen" luisterde zij in de zon- doorlichte grote vergaderzaal van het ziekenhuis, naar een drietal sprekers, die duidelijk veel op het hart hadden, om de prinses en alle verdere aanwezi gen mede te delen. De voorzitter van de Raad van Bestuur van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, mr. J. J. van der Weel trok de ziekenhuishistorie van Sehouwen-Duiveland in het fokus en vertelde over primitieve toestanden in de tweede helft van de 19e eeuw nog, toen er maar één chirurg in Zee land praktizeerde, nl. te Middelburg. Op advies van zijn vrouw deed hij in de tuin van zijn woning gips rond ge broken-benen-patiënten. Het oude ziekenhuisje op het „eiland" dateer de van 1902; in 1948 kwam er een nieuw Na de ramp van 1953 kwam de zaak - als zoveel - in een stroomversnelling en de ontwikkeling evolueerde tot het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, waaraan 2 miljoen Zweeds Rode Kruisgeld aan ten koste werd gelegd. Het komplete gebouw stond er toen voor 3.345.000,—. Een nieuw ziekenhuis kwam zodoende ter be schikking met 80 bedden. Vier en twintig jaar geleden werd het in ge bruik genomen. Gemeenschappelijke regeling Voor dit ziekenhuis werd een ge meenschappelijke regeling ontwor pen, een bestuurlijk en juridisch uni- kum, dat in de praktijk goed heeft gewerkt. Later werd de polikliniek belangrijk uitgebreid en de opening werd verricht door prinses Margriet. Het N^d. Rode Kruis is zeer geluk kig met de ondernomen fusie, waar bij het R.K. ziekenhuis de^ status kreeg van voorwaardelijk basiszie kenhuis, waardoor de dreiging van opheffing werd weggenomen. De officiële geboorte van de nieu- DEN HAAG. De prijs van de benzi ne gaat met ingang van zaterdag met twee cent omhoog. Dieselolie wordt 1,2 cent goedkoper, terwijl de prijs van LPG onveranderd blijft. De nieuwe prijsverhoging worden met ingang van zaterdag de maxi mumprijzen voor normale, super en tweetaktbenzine respektievelijke 160,2,165,6 en 178,0 cent per liter. Be halve dieselolie wordt ook petro leum goedkoper (1,3 cent per liter) en huisbrandolie (1,1 cent per liter). De maximumprijs van stookoliën wordt niet gewijzigd. we stichting echter is er nog niet. Dat wacht nog op oplossing van wat for mele probleempjes, maar nu al is het mogelijk „verwachtingsvol" te kij ken naar de toekomst. Rol prinses Mr. Van der Weel belichtte hierna de rol, die prinses Margriet in de R.v.B. Zweedse Rode Kruis-zieken- huis heeft gespeeld. Sinds 1969 is zij lid geweest van die raad, hetgeen ge durende de afgelopen periode syn chroon liep met haar lidmaatschap van het D.B. van het Ned. Rode Kruis. Meermalen werd zij gekonfron- teerd met de Zierikzeese zieken- huisproblematiek en al kon zij uiter aard niet alle vergaderingen bezoe ken, zij heeft in het bestuur toch een belangrijke plaats ingenomen en had een aanzienlijk aandeel in de diskus- De voorzitter attendeerde op haar bijzondere belangstelling voor het ziekenhuisgebeuren en toonde zich erkentelijk dat de prinses met haar aanwezigheid de bijeenkomst luister 'heeft willen bijzetten. Namens de Raad van Bestuur bood hij een in brons uitgevoerd silhouet van Zie rikzee aan, vervaardigd door de beeldhouwer Ad Braat. „De Bevelanden" De gevoelens van „Goes" werden vertolkt door de heer M. Loeve, voor zitter van de Stichting Streekzieken huis „De Bevelanden", die het fusie- gebeuren en het afscheid van de prin ses wel heel typische zaken vond op de „Dag van de Verpleging"; al viel het hem moeilijk het woord „vieren" te gebruiken bij een afscheid, „want het gaat ook gepaard met een brok spijt en een gevoel van verlies", ter wijl zelfs ook een (de) fusie niet lou ter aanleiding geeft tot feestvreugde." Tenslotte brengt een fusie (ook) risi- ko's met zich mee, onzekerheid en de noodzaak tot statutenwijzigingen. De heer Loeve stond stil bij de eerste fusie te Goes (St. Joanna en Bergzicht-ziekenhuis), waarmede de noodzaak van schaalvergroting werd bewezen. „In Goes hebben we van die fusie nooit spijt gehad en de pa tiënt heeft het baat gebracht", mede gelet op een volledig pakket medi sche voorzieningen en nieuwe specia lismen, die konden worden inge voerd. Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE. De voorzitter van de Raad van Bestuur van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis mr. J. J. van der Weel overhandigt H.K.H. prinses Margriet, een bronzen silhouet" van Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 13-5. De Zeelandbrug over de Ooster- schelde wordt aan het eind van de jaren tachtig niet tolvrij, zoals de bedoeling was. G.S. van Zeeland hebben de tolopbrengst onderdeel gemaakt van het dekkingsplan voor de nieuwe óververbinding over en onder de Westerschelde, zodat de tolheffing doorgaat nadat de Zeelandbrug is afgeschreven. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten De Zeelandbrug leverde vorig jaar ruim acht miljoen gulden aan tolgeld op, 3,5 procent meer dan het jaar daar voor. De zestien jaar oude brug ver toont echter gebreken. Het betonwerk moest op een aantal plaatsen worden hersteld en er moeten in de toekomst verstevigingen aan de pijlers van de brug worden aangebracht De bodem rond die pijlers is door de sterke stroom ernstig verdiept Wat dat alle maal moet kosten is niet bekend. Op dit moment is men bezig de brug op nieuw te asfalteren. Dat kost twee mil joen gulden. De hele brug - door Zee land betaald - kostte 70 miljoen. NIEUWERKERK, 13-5. Als een klein Joods meisje uit de tijd van het „grote lijden", gered en naar de volwas senheid gegroeid, terugkeert uit Israël, om Nederland nog eens terug te zien, dan blijft dat iets uitzonderlijks. Zo'n reis terug krijgt een extra dimensie als het een Joodse betreft, die als kind in Zeeland zat ondergedo ken. Zo'n situatie doet zich voor met mevrouw Ruth Ben-Mcïr, met haar gezin wonend in een klein dorpje tussen Tel Aviv en Haifa en nu terug bij haar plee gouders te Kattcndijkc (familie I. Geschicre), toenmaals te Tcrncuzen. maar nu is Ruth een paar dgen te Nieuwerkerk om „haar zusje" terug te zien, me vrouw E. van Donk-Geschicre (Erling Steenstraat 25). Mevr. Ruth Ben Mexr. zonnend (n een Nieuwerkerkse tuin. (Foto: Zierik2eesche Nieuwsbode) Wc moeten de (oorlogs) geschiede nis geen geweld aan doen. maar Zee land was geen uitgesproken onder- duikland en weinig Joodse mensen zullen in de benauwenis van de ver volging, hier een schuilplaats hebben gevonden. Teveel plaatsen hebben hun Joodse stad- en dorpsgenoten zien gaan en niet zien keren. De smart en schande hierover heeft een generatie nodig om gestild en uitge wist te worden; als dat ooit ai kan. Uitzonderingen Maar gelukkig, er zijn uitzonderin gen en één ervan is Ruth, die als vier jarig meisje in 1942 bij de familie G. te Temeuzen terecht kwam en daar liefderijk in het gezin werd opgeno men. Zij had toen al het een en ander achter de rug. Het bekende verhaal; van schuiladres naar schuiladres en - als zij die al ontmoette - tegen haar eigen ouders mocht ze geen „papa, mama" zeggen. Te gevaarlijk; zo was dat in die de monische tijd. Broer Een beslissende en gunstige wen ding nam haar leventje toen ze een maal in het gezin in de Zceuws- Vlaamse gemeente was opgenomen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Luidsprekers versterken we liswaar de stern, maar niet de argumenten. Pt BU.r Tussentijds verhuisde destijds de fa milie naar Goes en daar mocht Ruth het licht van de bevrijding ontmoe ten. Een coïncidentie met risiko's was dat - aanvankelijk onwetend voor haar -haar broer in diezelfde duikperiode, zat verscholen te Grijpskerke, „maar daar kwam het water" en haar pleegvader heeft het toen zelfs voor elkaar gebokst dat zus en broer elkaar te Goes ontmoet ten. Naar Israël Ruth Ben Meïr (de naam doet den ken aan „Golda") is nu echt „full" Is raëlische. Haar ouders kwamen de oorlog eveneens door, na een duik- tijd in Overveen. In 1949 besloot de familie naar Israël te verhuizen; vooral haar moeder was sterk van het Zionisme aangedaan. „Field "-school En ja, ze vertelt maar. want er is in die 32 jaar natuurlijk wel een en an der gebeurd. Gehuwd en ontzettend gesjouwd in een omgeving, die het te gendeel van gekultiveerd was. Flink aanpakken dus. zoals zoveel aanvan kelijke emigranten, die evolueerden tot volwaardige Israëlische staats burgers. De situatie van de echtelieden en Vervolg pag. 4 Verwachting tot vrijdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden, ook af en toe zon en mogelijk een bui; minimumtepera- tuur omstreeks 9 graden; middag- temperatuur rond 18 graden; van nacht weinig wind, morgen tot matig toenemende wind uit zuid tot zuid west. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 15 mei Zon op 5.45. onder 21.28 Maan op 17.35, onder 4.57 Volle Maan: 19 mei (2.04) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 15 mei 1.40 14.28 7.49 20.17 Springtij: 21 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-5. Het K.N.M.l. deelt mede: De afgelopen nacht heeft wat koelere lucht do warme lucht waarin we ons al enkele dagen bevonden, verdreven. Het binnendringen van de koele lucht ging gepaard met en kele onweersbuien, die in het oosten en noordoosten van ons land regen val van betekenis brachten. De tem peraturen in ons land zijn plaatselijk dan ook een tietal graden lager dan gisteren. Het zier er naar uit. dat we de komende dagen in het overgangs gebied tussen warme lucht van het continent en koelere lucht van de oceaan blijven, waarbij perioden met mooi weer afgewisseld zullen wor den door perioden met bewolking en wat regen. DEN HAAG. De regering heeft zich in beginsel bereid verklaard voor een bedrag van 200 miljoen gulden bij te dragen in het Innovatieplan van het Nederlandse bedrijf Océ van der Grin ten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1