Aantal storingen in Borssele en Dodewaard normaal Afstandelijk foutje! verdubbeld 2 ALKOHOL Overzicht naar Tweede Kamer President van Singapore overleden De strijd in Libanon India Bus in kanaal Terlouw over PvdA Reggae-zanger Bob Marley overleden Opdrachten bouw zeeschepen De Geus over vredesbataljon Chr. sportschool in Eelde (Dr.) Baldadige jeugd bij toespraak Wiegel Joop van Zijl naar „Achter het Nieuws" Kind verdronken TWEEDE WERELDOORLOG BELICHT VOOR O.L.S. SIRJANSLAND AGENDA (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EXAMEN Er is een rapport verschenen, neerslag van een onderzoek in een „willekeurige" stad, in dit geval Doetinchem, om te testen of en hoe veel alkohol, met name jonge mensen gebruiken. De leeftijdsgroep liep van 15 tot 17 jaar en nog vrij jeugdige knaapjes (en meisjes) werden getest. Zonder hier cijfermatig in details te treden, was de eindkonklusie dat die jongelui veel te *veel alkohol tot zich namen en mensen, die zich met het onderzoek bezighielden, zijn daar eerst erg van geschrokken en verke ren nu in een toestand van ernstige bezorgdheid. Het alkoholgebruik spitste zich vooral toe op de weekends, maar in hun verklaringen waren de jongelui eerlijk; ze erkenden dat ook door de week, alkohol werd gebruikt. Vooral „de pils" staat hoog aangeschreven. Vijftien pilsjes tijdens een weekein de is „heel gewoon" en er zijn er, die nog belangrijk hoger scoren. Bij een feestje komt „een kratje de man" meer voor, dan men voor mogelijk zou houden. Zowel de hoeveelheid als de regelmaat vormen een vrij ern stige bedreiging voor de gezondheid, want blijkens het onderzoek -zijn veel jongeren op weg stevige ge woontedrinkers te worden en de ge varen daarvan moet men niet gering achten. Intussen baart ook zorgen het feit dat de meisjes mee opdrinken en soms niet voor de jongens willen on derdoen. Wellicht een verkeerde in terpretatie van het streven naar emancipatie. Bewezen echter is dat het vrouwelijk organisme slechts de helft van de hoeveelheid alkohol kan verdragen dan het mannelijke. Is de akseptabele grens voor - in dit geval - een jongen 60 gram alkohol per dag, dan mag een meisje om fysieke rede nen slechts 30 gram gebruiken. Het zal duidelijk zijn dat hier een belangrijke zaak aan de orde is, n.l. een brok volkgsgezondheid, nog even losgezien van de financiële konse- kwenties; een flesje bier wil in door- snee-gelegenheden toch al gauw 1,25 1,50 doen en verrekend over een jaar, komt men bij het opgemel- de gebruiksritme jaarlijks, tot be hoorlijke bedragen. Het gaat er in het streven van de Doetinchemse onderzoeksgroep na tuurlijk niet om „de jeugd alles af te pakken", maar vindt wel een goedge- richte voorlichting nodig, om de jeugd op de gevaren van (te veel) al kohol te wijzen. Gezinnen - voor zo ver die nog invloed hebben - hebben hier een taak, maar ook scholen be hoeven niet met een grote boog om dit probleem heen te lopen. De Doetinchemse onderzoeksresul taten kunnen - zo weet men bijna ze ker - „staan" voor andere plaatsen in Nederland en al die alkohol levert op den duur niet veel goeds op. Het pro ces moet op een of andere manier worden afgeremd; trouwens het te vele „sociale drinken" van deze tijd ook. JOHANNESBURG. Dertig perso nen, onder wie zeven politieagenten zijn gewond bij gewelddadige botsin gen tussen kleurlingen en Indiërs in de Zuidafrikaanse stad Boksburg. DEN HAAG, 11-5. Het aantal storingen in het afgelo pen jaar in de kerncentrale Dodewaard en Borssele is in vergelijking met andere industriële installaties nor maal. Dit blijkt uit het overzicht dat de exploitanten aan de overheid hebben verstrekt. De drie cent-accijns op benzine DEN HAAG, 11-5. Het voorstel van de regering de accijns op benzine met drie cent te verhogen en een toeslag te leggen op de motorrijtuigenbelas ting voor auto's die op LPG ry den, zal enkele tienduizenden kleinere be drijven voor een aanaanvaardbare lastenverzwaring platsen. Van de cir- ca 350-duizend bedrijfswagens voor goederenvervoer dreigen er 250-dui- zend op hogere lasten te komen, door dat ze op benzine of LPG rijden. SINGAPORE, 12-5. President Ben jamin Henry Sheares van Singapore is dinsdag op 73-jarige leeftijd over leden. Hij is 73 jaar geworden. Volgens de officiële bekendmaking was Sheares in coma geraakt nadat hij drie dagen geleden getroffen was door een hersenbloeding. Sheares was staatshoofd van Sin gapore sinds 1970, toen hij de intus sen overleden Joesof Bin Isjak op volgde. Het presidentschap van Sin gapore is een zuiver ceremoniële zaak en de bekleder van het ambt handelt naar aanwijzingen van de eerste-minister, in Sheares geval Lie Kwan Yew. LIBANON, 12-5. Israëlische mili taire vliegtuigen hebben dinsdag bo ven de Bekaa-vallei in Libanon ge vlogen en zijn bestookt met Sam- raketten van de Syrische luchtaf weer, berichtte de Falangistische radio-omroep „Stem van Libanon". Doordat de Israëlische vliegtuigen op grote hoogte vlogen, Aldus het be richt, ontploften de raketten in de lucht. NEW DELHI, 12-5. In de Noord- Indiase staat Kasjmier is dinsdag (vandaag) een autobus in een kanaal terechtgekomen. Daarbij hebben 50 mensen het leven verloren. Het ongeluk deed zich voor bij de stad Akhnoor aan de Pakistaanse grens. In de bus zaten 63 mensen, al dus het persbureau Press Trust of In dia. Het is maandag naar de Tweede Kamer gestuurd. De opgetreden sto ringen in de beiden kerncentrales in 1980 komen qua aantal en ernst glo baal overeen met de voorgaande ja ren. In het overzicht is een kategorie- indeling gemaakt om tijdens een proefperiode ervaring op te doen met een systematische storingsrapporta ge. De meeste storingen werden inge deeld in de kategorie drie: storing van een komponent of systeem welke gezien de beschikbare reserve geen onmiddellijk afschakeling van de reaktor vereist, maar wel een ver mindering van de beschikbaarheid van veiligheidssystemen geeft. Voor Borssele waren er 15 storin gen in de derde kategorie, voor de Dodewaard 17. In kategorie vier de den zich in Borssele twee storingen voor: storing van een komponent of systeem die onmiddellijk of binnen een vastgestelde tijd afschakeling of vermindering van het vermogen van de reaktor vereist. In Dodewaard werd drie maal een dergelijk notering genoteerd. PARIJS. In het centrum van Parijs zijn schoten afgevuurd op het kan toor van de Syrische luchtvaartmaat schappij. Er was slechts sprake van lichte materiële schade. VENLO, 11-5. D'66-lijsttrekker Terlouw vindt dat de PvdA met haar strategie voor een uitsluitend linkse regering op de verkeerde weg is, om dat voor het herstel van de werkgele genheid het door D'66 voorgestelde kabinet van PvdA, CDA en D'66 een beter waarborg is. Van de zijde van het bedrijfsleven is volgens Terlouw weinig vertrouwen in een dergelijk kabinet te verwachten en hij meent dat ook vele werknemers er niet ver langend naar uitzien. Terlouw zei dit maandagavond op een spreekbeurt in Venlo. MIAMI, 11-5. De Jamaicaanse reggae-zanger Bob Marley is maan dag in Miami aan kanker overleden. Dit heeft het „Cedars of Lebanon" ziekenhuis in Miami bekendge maakt. Hij is 36 jaar oud geworden. Marley en zijn groep „Bob Marley en The Wailers" waren ongetwijfeld de bekendste musici van de reggae- beweging die in het Caribisch gebied is ontstaan. DELFT, 12-5. De Nederlandse scheepswerven hebben de eerste vier maanden van dit jaar voor ruim ze venhonderd miljoen gulden aan op drachten geboekt voor de bouw van zeeschepen. In vergelijking tot dezelfde periode van het vorige jaar is dat meer dan een verdubbeling, zo blijkt uit cijfers die de Nederlandse Vereniging van Scheepsbouwers Cebosine dinsdag bekend heeft gemaakt De Vereniging verwacht dat het to taal aan opdrachten over dit jaar be langrijk hoger zal uitkomen dan de 1300 miljoen aan orders van vorig jaar. Volgens Cebosine blijkt dat de Neder landse scheepsbouw na de herstruktu- reringen van de afgelopen jaren beter op de marktsituatie kan inspelen. Een probleem is echter, dat veel scheepswerven nog steeds gekonfron- teerd worden met een tekort aan ge schoolde arbeidskrachten. In de hogere kategoriën vijf en zes - waarbij het in de laatste kategorie gaat om „meer ernstige gebeurtenis sen" - deden zich, volgens het over zicht, geen storingen voor. NIJMEGEN. De theologische facul teit van de Katholieke universiteit Nijmegen houdt op Maandag 18 en dinsdag 19 mei een beraad over het standpunt van de Rooms-Katholieke Kerk ten aanzien van de bewape ningswedloop. DEN HAAG, 12-5. Het volgend ka binet moet een besluit nemen over de vorm waarin in de toekomst een bij drage aan vredesoperaties van de Verenigde Naties kan worden gele verd. Dit zegt minister De Geus van de fensie in een brief aan de voorzitter van de vaste kommissie voor defen sie van de Tweede Kamer. De Geus reageert in die brief op het rapport van de adviesraad defensie-aange legenheden (ADA) over het vervullen van VN-vredestaken. De ADA meent dat er een apart mobilisabel infante- riebataljon moet komen dat groten deels uit vrijwilligers bestaat die hun dienstplicht ér op hebben zitten. GRONINGEN, 11-5. De eerste Christelijke middelbare sportschool van Nederland komt in de Noord- Drentse gemeente Eejde. Dit is maandagavond in Groningen be kendgemaakt door drs. K. de Jong, staatssekretaris van onderwijs, tij dens een verkiezingsbijeenkomst van het CDA in Groningen. LISSE, 12-5. Tijdens een verkie zingstoespraak van VVD-lijsttrek- ker Wiegel in Lisse, is de jeugd maan dagavond volgens de rijkspolitie nogal te keer gegaan. Er werd onder meer met rotjes ge gooid. De politie arresteerde twee mensen wegens baldadigheid en nam hen mee naar het politiebureau. Daarop togen ongeveer 50 jongelui naar het bureau, waar weer twee per sonen werden aangehouden, ditmaal wegens verzet en belediging. HILVERSUM, 11-5. Joop van Zijl, bekend als presentator en eindredak- teur van het NOS-journaal, wordt de nieuwe eindredakteur van Achter het Nieuws. Van Zijl zal per 1 sep tember bij de Vara in dienst treden en Hans Jacobs opvolgen die volgend jaar speciale reportages gaat maken, zo is maandag door deze omroep be kend gemaakt. Van Zijl (46) heeft een ruim 20- jarige TV-ervaring. Hij deed de eind- redaktie van diverse NOS- programma's en werkte mee aan on der andere „Den Haag vandaag" en de buitenlandrubriek „Panora- miek". DELDEN, 11-5. Dc 6-jarige Mousta- fa Akel uit Hengelo is verdronken in het Twentekanaal ter hoogte van Delden. De jongen maakte deel uit van een gezin dat aan de waterkant rekreëer- de. Zonder dat iemand het opmerkte raakte de jongen te water. Toen een zoekaktie in de omgeving van het ka naal niets had opgeleverd, ging de politic over tot dreggen. Vrij snel hierna vond men het lijk van de jon gen. Dit heeft de Rijkspolitie meege deeld. BROUWERSDAM. Volgens het nieuwe A.N.W.B.-bord op het midden van de Brouweridam ligt Rotterdam dichterbij dan Brouwershaven^De afstand van het midden wan de dam Cot Brouwershaven staat als 65 km aangegeven, en één cijfertje te veel maakt nogal wat uit (Foto: Zierik2eesche Nieuwsbode) SIRJANSLAND, 8-5. Afgelopen vrijdag werd voor dc leerlingen van klas 4,6 en 6 van de openbare lagere school te Sirjansland een lezing ge houden over de Tweede Wereldoor log. Hiertoe was de heer A. F. Groene- veld, medewerker van de Anne Frank stichting en ex-gevangene van het kamp Buchonwald, naar de school ge komen. In een voor de kinderen zeer duide lijke uiteenzettihg ging hij kort in op het ontstaan van de Tweede Wereld oorlog, waarna h(j, puttend uit eigen ervaringen, de weg van een Neder landse gevangene naar het Duitse strafkamp Buchenwald beschreef. Uitgebreid werd ingegaan op de pro blematiek van de joden en de achter grond van deze volkerenmoord. Ok werd aandacht besteed aan de vraag hoe thans een herhaling van deze ge beurtenissen kan worden voorkomen. De heer Groeneveld toonde de kinderen illustraties en originele brieven, met daarin verborgen mededelingen voor het thuisfront. Zeergeboeid luisterden de kinderen naar zijn verhalen over vluchtpogin gen uit het kamp en de uiteindelijke bevrijding ervan door de legers van generaal Patton. De heer Groeneveld, die afgelopen week uit handen van prins Bernhard een verzetskruis ont ving. ging tenslotte in op de vele vra gen, welke door de kinderen aan hem gesteld werden. Kees Breedijk maakte voor Vara's „Kinderen een kwartje" radio-opna men, welke woensdagmiddag om half twee op Hilversum 2 te beluisteren zullen zijn. Franse president DARIJS, 11-5. De president van Frankrijk beschikt, krachtens de grondwet van de vijfde Republiek, over zeer ruime bevoegdheden, die in de praktijk nog verder zijn uitgebreid. Hij wordt voor een ambtstermijn van zeven jaar ge kozen en is onbeperkt herkies baar. De president is verantwoor delijk voor de kontinuïteit van de staat en het funktioneren van de staatsorganen. Hij benoemt de premier, is voorzitter van de mi nisterraad en kan de nationale vergadering ontbinden. Als bevelhebber van de strijd krachten heeft hij de beslissings macht over het al dan niet inzet ten van de Franse kernmacht. Hij heeft het recht om gratie te verle nen. In geval van een ernstige en direkte bedreiging van de staats instellingen kan de president krachtens artikel 16 van de grond wet op eigen gezag „de maatrege len nemen die de situatie vereist". Generaal De Gaulle heeft van dit artikel gebruik gemaakt toen in 1961, tijdens de Algerijnse oor log, een opstand uitbrak in een deel van het Franse leger. Alleen een antiregeringsgezin- de meerderheid in het parlement kan beperkingen opleggen aan de presidentiële macht. Donderdag 14 mei Zierikzee Concertzaal. Zeeuws Orkest. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Ledenvergade ring P.v.d.A. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring V.V.D. afdeling Zierikzee. 20.00 uur. Haamstede Herv. Kerk. Vokaal en instrumen taal koncert. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. strijden. 20.00 uur. Vrijdag 15 mei Zonnemaire Klaverjaswed- »AAAAAAAAAAAJVtAA/W*AAAA< Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Ren esse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Brouwershaven Gymnastieklokaal. Meer bewegen voor ouderen. 9.30 - 10.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthulskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Schudd eb eurs Verènigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Met ingang van donderdag 7 mei tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Dinsdag 12 mei Zierikzee „De Witte Raaf". Vrouwencafé, the ma-avond. 20.30 uur. Re nesse Schoolgebouw. Avond ,,'t Staepel'of". 19.45 uur. Oostcrland „Oosterhof". Ouderavond Peuter speelzaal. 20.00 uur. Woensdag 13 mei Haamstede Hotel Bom. Voorjaarsvergadering „Ring Promotion". 20.00 uur. Zaal Gereformeerde Kerk. Verkie zingsbijeenkomst C.D.A. Aanvang: 20.00 uur. Nieuwerkerk Kerk Badhuisstraat. Vergadering vrouwenvereniging „Maria Martha". 19.45 uur. N.H.-kerk. Korenavond met negen koren. Aanvang: 19.30 uur. Café Bommenede. Open dans- en bin go-avond, Bond van Opzichzelf- staanden. 20.00 uur. Zaterdag 16 mei Zierikzee Havenplein. Informatiestand V.V.D. Zondag 17 mei Renesse Start Sportpark „De Laone". Om loop Grevelingenmeer, 110 km. 9.00 Maandag 18 mei Zierikzee „Huis van Nassau". „Philatelica". 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst R.P.F., 20.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 19 mei Haamstede Fietsralley Afd. Huisvrouwen. Start: Amrobank 15.00 uur. HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 'Als je het weer hoort van die eind examens, dan komt het toch weer bo ven, van toen ook eindexamen, anders en eender dan nu natuurlijk, hoewel met één opmerkelijk verschil dat er geen „pakket" was. Je moest - zeg maar - in alle vakken examen doen en dat waren er gauw een stuk of twaalf. Veel te veel natuurlijk, maar daar had toen niemand kritiek op. Ook de uitgesproken B-klantjes, zaten vast aan drie talen. Er was een jongen, die ooit op de ..grote avond" in een stuk van Molière had gespeeld, maar Molière stond niet op zijn boe kenlijst. De gekommitteerde - zo heette een van elder ingekomen exa minator - had er over gehoord en be gon onmiddellijk over: ,.La malade imaginaire(stuk van Molière) en dat werd me toch'zweten, want ..wie rekent daar nu op". Door de bank ge nomen was er in de vijfde klas wei nig Frans gepraat in de klas. maar bij het examen was het ineens ontzet tend menens: er viel geen woord Ne derlands en dat leidde soms tot een lichte schrik c.q. paniek. Bij wiskunde mondeling was het nodig op de hoogte te zijn van het al lernieuwste. dat je tijdens de lessen was tegen gekomen, 't Moest al gek lopen als de leraar de gekommitteer de niet zo bespeelde, dat het exklu- sieve niet aan de beurt kwam. Dagen tevoren werd deze ..hint" al doorge- fluisterd en warempel dat vliegertje ging op, hetgeen de weinige monde linge wiskundekandidaten toen me de heeft gered. De echte wiskundeklanten hadden natuurlijk allemaal vrijstellingen en zaten op rozen. Voqrdat het monde ling kwam, gedroegen ze zich alsof het al vakantie was. die gosors Ze hebben het ver gestuurd: allemaal in genieurs en hier en daar zelfs een ,\pro/" Met Nederlands kon je ook goed pech hebben. Zo was er één. die ge loofde in de beslissende faktor van het kwantum. Hij moest voor het mondeling - zeg maar - vijf en twintig boeken hebben gelezen cn daar alles over weten cn kunnen vertellen, maar hij had er wel vijf en zeventig. Een uitslover dus. Eén boek was er bij uit de kast van pa Daar was wel eens in gebladerd, maar om nu te zeg gen precies weten wat er in stond: nee. Uitgerekend met dit boek begon de.gekommitteerde. Dat werden na tuurlijke zweterige minuutjes' Er was toen althans) nog een gene rale regel Als jc van ren onderwerp veel weet. moet je het er mond jesmaat, maar toen met een zekere regelmaat - onderdruk van hevig peinzen - uit laten komen Weet je toeinig. dan moet je onmiddellijk vlug alles spuien wat je er van teert Dan immers kan de psychologie te hulp schieten. In het eerste grval blijft de vrager ..trekken" en in bet andere heb je kans. dat hij vlug op een ander onderwerp overgaat Overigens, als jc echt te weinig weel. val je heuic u>rl door de mand. Dat was toen zo en t zal nog wel zo zijn. Examens immers zijn een soort dressuur en of ze ooit wasdom geven, komt later pas aan het licht soms wel. soms niet. In ieder geval iede reen. die er nu mee zit: sterkte en pro- schiereilandman i I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2