Leerlingengroep RSG ,,Prof. Zeeman" bezocht Europees Parlement 3- Kolleges b. en w. willen geen vervulling vakante vakature opbouwwerker kïkc Meer gas-ontginning door stijging energie-prijzen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een geslaagde (politieke) trip m Jttofnisse De HTM-staking Afbouw Stichting Samenlevingsopbouw? VAt 1£6ï" PE BILT* Franse frank kelderde ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE Dinsdag 12 mei 1981 137ste jaargang Nr. 22909 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 29,70, per jaar 1 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn Inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen? De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Beswaren tegen sportveld ongegrond ZIERIKZEE, 11-5. Jeugd vliegt uit en dat is maar goed ook, want - al reizend - doe je natuurlijk een heleboel indrukken op. Typisch voorbeeld hiervan is een groep van zes en dertig leerlingen (4e klassen Havo en Atheneum), van de R.S.G. „Prof. Zeeman", die - als gold het een tripje naar de duinen - heel officieel op bezoek zijn geweest bij het Europees Parlement in Straatsburg. Een meerdaagse trip naar het - hopelijk stevig kloppend - hart van het Europees gebeuren is natuurlek wel even iets aparts en de groep dankt deze politiek getinte reiservaring aan de leraar geschiedenis, de heer J. van D\jk, die vorig jaar „een briefje schreef', „of het niet leuk en nuttig zou zijn Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten PARIJS. De Franse premier, Ray mond Barre, heeft maandag zijn af treden aangekondigd. Hij zei dat hij „voor het einde van de huidige ze venjarige ambtstermijn (van de pre sident) zijn ontslag en dat van de re gering zal indienen bij de president van de republiek die ons heeft be noemd". DEN HAAG, 11-5. De Haagse ge meenteraad heeft b. e. w. van. Den Haag maandagavond in de raadsver gadering verzocht de noodzakelijke stappen te ondernemen om minister Tuijnman van verkeer en waterstaat op korte termijn te overtuigen van de noodzaak van het toekennen van de ongemakkentoeslag voor het rijdend personeel van de Haagse Tramweg Maatschappij (HTM). Op basis hiervan zal binnen een ter mijn van twee maanden opnieuw deze kwestie ter diskussie worden gesteld. De Raad van Beheer kreeg maandag avond van de raad toestemming om bij wijze van voorschot gedurende twee maanden een uitkering van 68 gulden aan het HTM-personeel toe te kennen. Ook de afdeling voorlichting van het Europees Parlement bleek niet over een dubbeltje of frank te vallen en de jongelui mochten komen en dat deden ze. Donderdag vroeg al ging men op reis per bus met de heer Van Dyk als Europees reisleider, maar er waren kollega's van hem die ook (best) mee- wilden om een oogje in het zeil te houden. Het werd een prachttocht, ge lardeerd met talrijke indrukken, die - het doorgaans toch wat ongrijpbare - Europese politieke gebeuren, een wat tastbaarder profiel gaven. Straatsburg Het verhaal van Straatsburg werd ons eendrachtiglijk verteld door de leerlingen: Marieke Sjouken, Ellen Blom, Karin van der Graaf, Mark Wèijenötfg, Mieke van Velthoven, Mariëtte van Veeren, Karin Peute en Pauck Jan Knape, een enig vertelstel, dat mededeelde hoe de groep donder dag rond 4 uur al rondstapte in Straats burg, de fraaie stad aan de Elzas, gedo mineerd door de monumentale Go tische kathedraal. Na 1945 werd - gelijk bekend - de stad weer Frans. Dat wordt er fiks gesproken „maar Duits hoor je ook nog?'. Vrijdag was het verzamelen in het Parlementsgebouw, erg mooi en - von den de reizigers (sters) - zelfs een beetje te luxe. Niets echter went snel ler dan komfort c.a. en netjes gezeten op de publieke tribune hoorden „die van Zierikzee" een uur lang een debat over kernenergie. Qua onderwerp meteen raak dus, want - om een euphemisme te gebrui ken - kernenergie is lichtelijk omstre den. Het liep er intussen op uit dat het Europees Parlement het algemeen concept ten aanzien van kernenergie accepteerde en dat zal wel inhouden instandhouding c.q. uitbreiding van kerncentrales. In het parlement bleken de socialis ten tegen. Het was allemaal te horen, dank zy een perfekt systeem van tol ken en een luistersysteem, zodat ook degenen die geen Frans in het pakket hebben, aan hun informatieve trekken kwamen. Raad van Europa Na het parlement volgde een bezoek aan het gebouw van de Raad van Euro pa, ook alweer geen hbuten barak na tuurlijk, maar een gesoigneerde ruim te, waar de jongelui vragen mochten stellen en dat ook deden. Onderwer pen als jeugdwerkloosheid en (alweer) energie kwamen aan de orde. De groep liep ook aan tegen de bekende Johan van Minnen en hoorde een debat tus sen een liberaal en een socialist, dat eerste nog wel te volgen was, maar later verdronk in een meer van po litieke en technische terminologieën, die wel een beetje boven de schoolpet gingen. Dat echter werd goedgemaakt door een fysieke opkikker in een puik restaurant, waar een goed etentje werd geserveerd Indrukken Frans spreken, logeren in een hotel, het hoogste politiek orgaan van Euro pa zien en horen; dat is andere koek dan de (vroegere) reisjes naar Stam persgat, om de suikerfabriek te be kijken en te ruiken. Maar goed; de wereld is veranderd en de zaterdag morgen mocht er nog bijgeteld De stad - en vooral de kathedraal - werden bekeken en een aardige schooloefening was ditmaal „terrasje zitten", dat best lukken wilde. Op de terugreis werd de stad Luxem burg nog „gedaan" en bijna rond mid dernacht was men weer op honk. ,,'t Is geweldig geweest", zeiden de mensen van de groep en leraar Van Dijk vond het ook. Hij vond trouwens (iedereen was het er mee eens) dat een andere groep, volgend jaar „ook maar moet". Als wij iets te zeggen zouden hebben in het Europees Parlement, kreeg men het fiat op voorhand. BRUSSEL. De sekretaris-generaal van de NAVO, mr. Joseph Luns, heeft Francois Mitterrand gelukge wenst met zijn „zeer fraaie overwin ning" in de Franse presidentsverkie zingen. STRAATSBURG. De leerlingengroep van de R.S.G. „Prof. Zeemantijdens een bekijk-de-stad-tripje in Straatsburg, zetel van het Europese parlemant. AMSTERDAM, 12-5. De sterke stijging van de energieprijzen in 1979 en 1980 maakt, dat-sommige aardgasreserves in West-Europa, waarvan de exploitatie tot dan te duur was, nu voor ontginning in aanmerking komen. Daardoor en doordat weer nieuwe reserves zjjn ontdekt, zfin de ekonomische onginbare gasvelden in West-Europa toegenomen tot een gezamenlijke om vang van 4,6 biljoen kubieke meter. op 200 miljard kubieke meter per jaar en voor 1990 eveneens op 200 miljard kubieke meter. Daarna zal de produk- tie daten tot 155 a 170 miljard kubieke meter in 2000. De produktie van gas uit kolen, afval enz. zal hieraan niet erg veel toevoegen. In 1990 zal de produk tie van aardgas en ander gas samen tussen de 200 en 205 miljard kubieke meter per jaar liggen en in het jaar 2000 tussen 170 en 190 miljard ku bieke meter. In de Noordzee en aangrezende wa teren bevinden zich voorts reserves tot een totale omvang van 3,3 biljoen kubieke meter, die op den duur even eens ekonomisch exploiteerbaar zul len blijken te zijn, zo schat de Neder landse Gasunie. De president-direkteur G. Kardaun van de Gasunie heeft deze cijfers dins dag genoemd in een symposium, dat Katalistiks in Amsterdam heeft gehou den ter gelegenheid van de opening van haar fabriek in Delfzijl Katalistiks is een gemeenschappelijke dochter van Catalyst Recovery Ine uit de Ver enigde Staten, EKA uit Zweden en de Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij. Raming De gehele Westeuropese aardgas- produktie raamt de Gasunie voor 1985 NOORDWELLE, 11-5. De kolleges van burgemeester en wethouders in de regio voelen er niet voor de thans ontstane vakature van opbouwwwerker J)ij de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland te laten op vullen. Vanuit die gemeentelijke kring werd bij het da gelijks bestuur van de stichting aangedrongen eens te be zien in hoeverre het raadzaam zou zijn de vakature - ont staan door het vertrek van opbouwwerker D. Doeswijk - te vervullen. HAAMSTEDE. 12-5. Vandaag (dinsdag) is de energie-windmolen van de PZEM op ..Keeltje Jan*" in gebruik gesteld. De molen is de eerste kommer- deel te exploiteren windmolen uan een Nederlands elektridteitsproduktiebe- drijfen heeft een kapadtiet van 55 KW Op de foto zijn werknemers bezig de laatste hand te leggen aan het IS meter hoge gevaarte, dat drie wieken heeft met ieder een lengte van zeven meter. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het d.b. van de Stichting Samenle vingsopbouw heeft zich daarop met een schrijven tot de vereniging van b. w. en s, gericht, dat in dc maandag middag gehouden vergadering van deze vereniging nader werd bespro ken. Nadere voorstellen aan de ge meenteraden in de regio over dc af bouw van dc Stichting Samenle vingsopbouw zijn te verwachten. Een en ander kwam maandaga vond aan de orde tijdens de vergade ring van de Intergemeentelijke Coör dinerende Planningsgroep Schou- wen-Duiveland/Sint Philipsland (I.C.R.P.) in het dorpshuis te Noord- welle. Planningsgroeplid mevrouw A. Bruel informeerde bij de rond vraag naar de stand van zaken bij de Stichting Samenlevingsopbouw en mevrouw R. Bij dc Vaote-Rozcndaal vroeg naar de motivatie van de kolle ges van b. en w. geen nieuwe op bouwwerker te willen laten aantrek ken. „Geen juichkreten" „Er zijn in de diverse gemeentera den niet bepaald juichkreten geslaakt over het funktioneren van de opbouwwerker", liet I.C.R.P.- voorzitter burgemeester W. den Boer weten. Met nadruk zei hij de funktie wel los te willen zien van de persoon. Hij deelde verder mede. dat bij de kolleges de vraag leeft of er veel ge mist wordt als er geen nieuwe op- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. In 2000 zal de produktie van kolen en ander gas dus slechts 15 20 miljard kubieke meter per jaar toe voegen aan de aardgasproduktie, ver wacht de Gasunie. Uit andere delen van de wereld zal Europa dan jaarlijks 175 miljard ku bieke meter kunnen invoeren. bouwwerker wordt aangesteld. Ook in de gemeenteraden werd, naar zijn zeggen, reeds eerder geïnformeerd naar het rendement van de Stichting Samenlevingsopbouw Dc heer Den Boer wees erop, dat bij dc kolleges dc indruk leeft, dat ccn opbouwwerker beter tot zijn recht komt in gebieden met een gro tere bevolkingsdichtheid, waar ook ccn grotere afstand bestaat tussen bevolking en gemeentebestuur. „Hier is echt geen tussenpersoon nodig om dc burgemeester tc spreken te krijgen", aldus de voorzitter. Hij wees erop. dat dc gemeenteraden in de regio zich nader over dc kwestie zullen moeten uitspreken. Kleine Kernen Projekt Nadere regelingen zullen, in geval van afbouw van de Stichting Samen levingsopbouw, wel getroffen dienen te worden voor het zogenaamde Klei ne Kernen Projekt, dat bij de Stich ting is ondergebracht. Het dagelijks bestuur van de Stich ting Samenlevingsopbouw zal in de openbare vergadering op maandag 1 juni met nadere voorstellen over de kwestie opbouwwerker komen. Verwachting tot woensdagavond: Kans op een bui Zonnige perioden en kans op een re gen of onweersbui; minimumtempe ratuur omstreeks 10 graden: middag- temperatuur ongeveer 20 graden; ma tige oostenwind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 mei Zon op 5.49, onder 21.25 Maan op 15.23, onder 4.17 14 mei Zon op 5.47, onder 21.27 Maan op 16.30, onder 4.38 Volle Maan: 19 mei (2.04) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 13 mei 12.24 5.52 18.26 14 mei 0.41 13.31 6.56 19.26 Doodtij: 13 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de aanvoer van warme en droge lucht 'uit het oosten is de afge lopen nacht een einde gekomen. Van uit Frankrijk en België drong iets koelere en minder droge lucht tot ons land door. Dat ging gepaard met on weersbuien, die in Brabant en Lim burg 10 tot 15 mm regen brachten. De koelere luchtmassa's circuleren rond een depressie in de omgeving van het Kanaal. In deze toestand komt het komende etmaal weinig verandering. We mogen op zonnige perioden blij ven rekenen, maar de kans op een re gen of onweersbui is vrij groot ge worden. De middagtempcraturen lig gen tussen de 18 en 22 graden. AMSTERDAM, 11-5. De internatio nale wisselmarkt, die de laatste tijd toch al onder zware druk stond door de al te florissante positie van de dol lar, heeft maandag een nieuwe klap gekregen. De Franse frank kelderde maandag fors. nadat de socialist Mit terrand de avond tevoren de presi dentsverkiezingen had gewonnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1