Mitterand verslaat Giscard d'Estaing in presidentsverkiezingen Topwisseling in Frankrijk Drama in Oregon (VS) Sovjet-Unie en VS Iets tegen tromboze Ontsnapping uit Bijlmerbajes Kerncentrale Borsele bijna zeven uur geblokkeerd Gedood door messteken Heroïne-dode Omgekomen in badkamer Explosie t De komende verkiezingen Opvatting EVP Vissers en biologen Slechte" vrachtwagens AGENDA 2 PARIJS, 10-5. Francois Mitterrand is zondag de eerste socialistische president geworden van de 5e republiek. De 64-jarige socialist kreeg volgens de computer- voorspellingen 51,5 procent van de stemmen, drie pro cent meer dan zijn rivaal, president Valery Giscard d'Estaing. Hiermee is links voor de eerste maal in Frankrijk aan de macht gekomen sinds bijna 23 jaar geleden generaal Charles de Gaulle de vijfde republiek stichtte. Mitterand is nu geslaagd daar waar hij tweemaal eerder faalde. Bij de presidentsverkiezingen van 1965 verloor hij van De Gaulle zelf, en in 1974 moest hij onderspit delven tegen Valery Giscard d'Estaing, al scheelde het toen slechts 423.000 stemmen. De socialistische kandidaat, die in de eerste ronde twee weken geleden 25,85 procent behaalde, heeft de stemmen gekregen links, terwijl hij van alle linkse partijen en waar schijnlijk ook de meerderheid van de stemmen van de milieubeschermers. Daarentegen lijkt de vertrekkende president, Giscard d'Estaing, er niet in geslaagd alle stemmen van zijn ou de meerderheid, in het bijzonder die van de aanhang van Gaullist Jacques Chirac, te verwerven. DAMASCUS, BEIROET. Syrië is niet van plan zijn luchtdoelraketten uit Libanon weg te halen. Een woord voerder van het Syrische ministerie van defensie verklaarde dat de ra ketten „nu en in de toekomst blijven waar Syrische soldaten aanwezig zijn, die ze nodig hebben. SALEM, Oregon, 9-5. Door twee maal een pistool leeg te schieten in een dancing heeft een jonge Ameri kaan vier personen gedood en toe hij de Lüger negen milimeter voor de derde maal wilde laden werd hij door bezoekers overmeesterd. Dit gebeur de in Salem in de Amerikaanse staat Oregon. Drie mensen waren op slag dood. Het vierde slachtoffer overleed bij aankomst in het ziekenhuis. Vier van de gewonden waren er ernstig aan toe. MOSKOU, 9-5. Sowjet-leider Brez- jenjev heeft zaterdag in Kiev gepleit voor een „open dialoog" met de V.S., „waar en met welke agenda dan ook". Zijn rede werd uitgezonden via de televisie en werd gehouden bij een plechtigheid ter herdenking van het feit, dat 36 jaar tevoren de Tweede Wereldoorlog was geëindigd voor de Sowjet-Unie. Brezjnjev wil dat er „eerlijke, koe ne pogingen" worden ondernomen om de wereldvrede te bereiken. Het geld dat thans opgaat aan bewape ning kunnen wij gemakkelijk voor andere dingen gebruiken. „Wij zijn geen voorstanders van de bewape ningswedloop, maar tegenstanders", zo zei hij. OOSTERLAND. Zondagavond omstreeks 18.00 uur werd de brandweer van Duiveland gealarmeerd wegens brand in de onbewoonde boerderij aan de Ho ge Maireweg. eigendom van de Ambachtsheer van Oosterland, baron Schim melpenninck van der Oye te Wassenaar. Het leegstaande woonhuis daterend uit 1920 brandde geheel uit. Het woonhuis stond vastgebouwd aan een grote landbouwschuur, waar hooi en stro in lag opgeslagen. Daar de wind net van oost naar west was gedraaid, kon de schuur voor net vuur gespaard blijven De brandweer was snel ter plaatse. Kommandant L. A. Ista kon spoedig het sein ..brand meester" geven Naar de oorzaak uan de brand wordt een nader onderzoek ingesteld Enige tijd voor de brandmelding werden enkele rond de boerderij spelende kinderen weggestuurd door opzichter S. v. d. L. (Foto: Zlerikzeesche Nieuwsbode) Over het algemeen is de verwach ting dat Mitterrand nog heel wat te stellen kan krijgen met de kommu- nisten, om wie hij in de huidige poli tieke verhoudingen toch moeilijk heen lijkt te kunnen. Echt een expert PEKING, 9-5. Een Chinees die borduurexpert is is erin geslaagd vijf Chinese karakters te snijden in één enkel haar van een reuzen- panda, berichtte donderdag het Chinese persbureau. De 35-jarige Xu Dalin, die werkt in een borduurinstituut in de Oost-Chinese tuinstad Suzhou, heeft „Panda" de afgezant van vriendschap", gesneden in een haar van wei wei, de panda van het circusgezelschap van Sjang hai. Volgens het persbureau wordt het haar vastgehouden in de po ten van een in ivoor uitgesneden panda ter grootte van een rijst korrel. De advocaat Mitterand heeft van 11 Franse regeringen deel uitge maakt als minister of staatssekreta- ris. In 1971 richtte hij de socialisti sche partij op, die inmiddels de grootste groepering is geworden in de Franse politiek. Ontbinding parlement Een van de eerste daden van presi dent Mitterand zal de ontbinding van het parlement en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen zijn. Zij be doeling is dat links ook in het parle ment, dat nu nog beheerst wordt door Gaullisten en Giscardisten, de meerderheid verwerft. Mitterand heeft in zijn verkiezingskampagne gezegd dat hij het parlement nog voor de zomervakantie wil ontbin den. Belangrijk wordt Mitterands hou ding tegenover de kommunisten. Tot nu toe heeft hij steeds geweigerd de kommunisten, met wie hij tot 1978 in een linkse unie was verenigd, mi nistersposten toe te zeggen. In de kampagne heeft de kommunistische presidentskandidaat, Georges Mar- chais, gedreigd met stakingen na een overwinning van Mitterand om van deze zodoende een links beleid af te dwingen. Flitsen uit het buitenland ALMERIA. Drie vermoedelijke le den van de Baskische afscheidings beweging ETA die zaterdag waren gearresteerd zijn zondag gedood bij een treffen met de Guardia Civil, al dus een politieverklaring. WINDHOEK. In Namibië zijn, naar vrijdag uit officiële bron in Ovambo- land werd vernomen acht zwarte bur gers omgekomen en drie zwaar ge wond geraakt, doordat hun vrachtauto op een mija. reed FRANKFURT. De minister van ekonomische zaken van de Westduit- se deelstaat Hessen, heinz Herbert Karry, is maandagochtend in zijn woonhuis door onbekenden doodge schoten, zo heeft de politie bekendge maakt. WARSCHAU. De Poolse verenigde boerenpartij (Z.S.L.) die bij de verkie zingen in 1976113 van de 460 zetels in hset parlement kreeg, heeft een nieuwe voorzitter, de 73-jarige Stefan Ignar. Hij werd gekozen als opvolger van de 62-jarige Stanislaw Gucwa die aftrad nadat hij vanuit de partij fel was aangevallen omdat hij zich tegen de oprichting van de onafhankelijke boe- renvakbond Solidariteit had verzet DEN HAAG, 9-5. Het Gaubius In stituut TNO heeft een stof vrijge maakt die het opruimen van bloedstolsels aktiveert. Als de pro- duktie ervan in voldoende hoeveel heden mogelijk wordt, verwachten de onderzoekers dat hartslagader- trombose met succes bestreden kan worden. De methode van het vrijma ken van de stof, die in het menselijk bloed voorkomt, is echter te duur, te bewerkelijk en levert maar net vol doende op voor laboratoriumwerk. De onderzoekers gaan thans na of door middel van de rekombiriant DNA/techniek grotere produktie mogelijk is. AMSTERDAM, 9-5. Uit de Bijlmer gevangenis in Amsterdam zijn twee gedetineerden ontsnapt nadat zij tij dens het luchten een bewaarder met vuurwapens hadden bedreigd. Een van de uitbrekers, de 34-jarige Itali aan Sergio S. kon vlakbij de gevan genis door de politie worden aange houden. De andere ontsnapte, de 29- jarige Joegoslaaf Z. R., is nog voort vluchtig. BORSELE, 9-5. Ongeveer honderdvijftig leden van de „anti- kernenergiegroep stop Borsele" hebben zaterdagmiddag van ongeveer half drie tot kwart over negen de toegangshekken van de kerncentrale in Borsele geblokkeerd. VAALS, 10-5. Op de Mergelland route door de bossen van Vijlen, ge meente Vaals (L), heeft zich zondaga vond een vechtpartij voorgedaan, waarbij de 28-jarige H. D. uit Bo- choltz door messteken om het leven is gekomen. De vechtpartij ontstond tussen ver moedelijk zes mensen. De aanleiding tot de ruzie was de rijkspolitie maan dagochtend vroeg niet bekend. De rijkspolitiekorpsen Vaals en Maastricht hebben het onderzoek in handen. NIJMEGEN, 10-5. De politie is op zoek naar de identiteit van een 20- tot 25-jarige man, die in de nacht van za terdag op zondag in het St. Joseph ziekenhuis in Doetinchem is overle den aan vermoedelijk een overdosis heroïne. De man werd even tevoren langs de kant van de oude Arnhemse weg in Bergh aangetroffen. Aldus de rijkspolitie van Nijmegen. EINDHOVEN, 9-5. De zestienjarige Johan Vermelvoort uit Eindhoven is zaterdagmiddag in de badkamer van zijn ouderlijke woning door koolmo- noxydevergiftiging om het leven ge komen. De badgeiser funktioneerde niet goed. Daardoor verbrandde het gas onvolledig. De komst van de Mobiele Eenheid heeft een einde gemaakt aan de blok kade. Bij die beëindiging is het niet tot botsingen gekomen tussen ME en demonstranten. Er zijn geen arresta ties verricht. Rond half drie zaterdagmiddag slo- te leden van de aktiegroep de vijf toegangshekken van de centrale af met kettingen. De groep eiste onmid dellijke stopzetting van de kerncen trale en de komst voor 19.00 uur van de lijsttrekkers van de vier grote partijen. Niet naar Borsele C.D.A.-lijsttrekker Van Agt en P.v.d.A.-lijsttrekker Den Uyl, die toen in debat waren in de radio-uit zending „In de Rooie Haan", lieten weten dat ze niet zouden ingaan op de eis van de aktievoerders. Ook de lijstaanvoerder van D'66, Terlouw, liét weten niet naar Borsele te zullen WARSCHAU. De Poolse communis tische partij heeft een program van gematigde hervormingen opgesteld voor het bijzonder partijkongres, dat op 14 juli bijeen zal komen. De hoofd punten uit dit program zijn vrijdag gepubliceerd door de Poolse pers. JERUZALEM. De Israëlische pre mier, Menachem Begin, heeft zondag met militaire maatregelen tegen Sy rië gedreigd als Damascus de status quo in Libanon niet herstelt en zijn luchtdoelraketten niet uit dat land terugtrekt. MOSKOU. Op 4 mei hebben twaalf Sowjetrussische dissidenten die in een kamp in Siberië zitten een honger staking gehouden om de status van politiek gevangene af te dwingen en te protesteren tegen het niet nakomen van de akkoorden van Helsinki door de Sowjet-Unie. BELFAST. Francis Hughes, een veroordeeld lid van het Ierse republi keinse leger (IRA) en sinds 57 dagen in hongerstaking nadert snel de dood. Dit heeft zijn broer Oliver zon dagavond gezegd, op een demonstra tie in Londonderry. WAHINGTON. Noch in Libanon noch in Syrië zelf hebben grote Sy rische troepenbewegingen plaatsge had, verklaarde vrijdag het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken. HILVERSUM, 9-5. Als cr nu ver kiezingen zouden worden gehouden, dan zou het grootste percentage stemmen naar het CDA gaan. Vol gens een eind april gehouden onder zoek onder 1.350 Nederlanders door het Bureau Lagendijk in opdraeht van de AVRO gaf 29,8 proeent de voorkeur aan het CDA. De PvdA werd gekozen door 25,6 procent, de WD door 16,6 procent en D'66 door 15,6 procent. De jongste uitslag van de Avro- Lagendijk-enquéte wees uit, dat het CDA weer de grootste partij zou zijn. In maart kreeg de partij minder aan hang dan de PvdA. In maart kreeg het CDA 26,7 proeent van de stem men en de PvdA 29,8 procent Bij de verkiezingen In 1977 verwierf de PvdA 33,8 procent van de stemmen en kreeg het CDA 31,9 procent Volgens de enquête boekt „klein links" zetel winst, verdwijnen de „boeren" (die als rechtse volkspartij de verkiezin gen ingaan) en DS'70. Van de nieuwe partijen maakt alleen de Rooms Ka tholieke Partij een kans op een zetel. Favoriet voor het minister-presi- dentaschap bleek de huidige minister president de CDA-lijsttrekker Van Agt gaan. Ook de V.V.D. bleek niet be reid een vertegenwoordiger naar der kerncentrale te sturen. AMSTERDAM, 9-5. Waarschijnlijk als gevolg van een lekkende gastank is zaterdagavond een woonboot in de Amsterdamse Prinsengracht de lucht in gevlogen. Bij de explosie, die bij vrijwel alle panden tussen Amstel en utrechtsestraat de ruiten deed sprin gen, raakte de bewoner van de boot, de heer T. Kohlberg, ernstig gewond. BEIROET. George Habasj, de lei der van het linkse Volksfront voor de bevrijding van Palestina, heeft zater dag een „beperkte Syrisch-Israëli- sche oorlog" voorspeld en beloofd Syrië daarin met alle middelen te zullen helpen. BELFAST. Hetlerse Republikeinse leger (IRA) hêeft vrijdag aangekon digd dat een keten van hongerstakin gen zal worden volgehouden totdat Engeland de eisen van de gevangenen inwilligt NEW YORK. Het gaat ex-president Gerald Ford van de Verenigde Staten kennelijk naar den vleze. Naar schat ting van het weekblad „Newsweek" verdient hij in 1981 bruto meer dan 2,3 miljoen gulden. SULLOM VOE, Shetlandeilanden. Koningin Elizabeth van Engeland heeft zaterdag het grootste olietermi- nal Van Europa geopend. Het Ierse republikeinse leger had laten weten dat het door de veiligheidsmaatrege len heengebroken was en een bom had geplaatst. DEN HAAG, 9-5. De Evangelische Volkspartij (EVP) wil meedoen aan een progressieve meerderheid. De lijsttrekker van de EVP, Rien Weststrate, heeft zaterdag op het ver kiezingscongres van de EVP in Den Haag een beroep gedaan op PvdA en D'66 om het CDA te laten vallen, in- klusief de loyalisten, en samen te werken met de EVP. Volgens Weststrate is van het CDA geen werkelijk ander beleid te ver wachten. „Het CDA is op dit moment het CDA van Van Agt en het is duide lijk welke voorkeur deze heeft: voortzetting van huidige coalitie", aldus Weststrate. WASHINGTON. Washington is verrast door de overwinning van Mitterrand. Tegelijk is men zeer be zorgd over deze ontwikkeling. Enige uren nadat Giscard d'Estaing zijn ne derlaag had toegegeven, was er nog steeds geen officiële reaktie van het Witte Huis of het ministerie van bui tenlandse zaken. Daarnaar ge vraagd, verzochten de respektievelij- ke woordvoerders om enige uren respijt. 99' APELDOORN. 9-5. De Apeldoom- se politie heeft in samenwerking met de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie gedurende drie dagen kontrole uitgeoefend op het vracht verkeer bij het klaverblad tussen de Rijksweg 50 en de E-8. Van de 91 gekontroleerde vracht- wagenkombinaties bleek ruim ze ventig procent de nodige tekortko mingen te vertonen. Eindelijk de auto LISSABON. 9-5. Vraagt men zich elders in Europa hoe men er af komU twee gehuchten in de bergen in het noordoosten van Portugal hebben zondag de eerste auto feestelijk ingehaald De inwoners van Sirarelhos en Galegos da Serra (bij de grens van de Spaanse provincie Galicie) waren in feite slechts door voet paden met de buitenwereld ver bonden en daar waagde zich geen auto op. De oudere mensen in de twee gehuchten kenden auto's al leen van de televisie. Onlangs heeft de Bondsrepu bliek een einde aan het isolement gemaakt door de financiering van uitvalswegen De eerste auto werd met gillende keukenmeiden en voetzoekers verwelkomd BERGEN (NH), 9-5. Als ambtena ren en biologen niets van de visserij weten, zoals door vissers wel be weerd wordt, dan is dat voor een deel aan de vissers zelf te wijten. Zowel biologen als beleidsambtenaren moe ten namelijk werken met aan- voerstatistieken, waarvan ze weten dat die niet altijd overeenstemmen met de werkelijkheid. Dr. H. Oostrom van de diréktie der visserijen bij het ministerie van landbouw en visserij betoogde dit tij dens de visserijdagen in de volksho geschool te Bergen (NH). Hij sprak namens de direkteur der visserijen, ir. Th. J. Tienstra, die voor EG- visserijzaken in Brussel moest zijn. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnast iek. 18.30 uur. Brouwershaven Gymnastieklokaal. Meer bewegen voor ouderen. 9.30 - 10.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zicrikzec Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Zicrikzec Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewcgingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zicrikzec Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wcn-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe /Sehuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nicuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek 18.30 - 19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Met ingang van donderdag 7 mei tot oktober Nieuwerkerk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Maandag 11 mei Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering „Speeltuin Meester Breetveld", 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Intergem. Coördinerende Planningsgroep S.-D./St. Philips- land. 19.45 uur. Dinsdag 12 mei Zierikzee „De Witte Raaf". Vrouwencafé, thema-avond. 20.30 uur. Schoolgebouw. Avond ,,'t Staepel'of". 19.45 uur. Oosterland „Oosterhof". Ouderavond Peuter speelzaal. 20.00 uur. Woensdag 13 mei Haamstede Hotel Bom. Voorjaarsvergadering „Ring Promotion". 20.00 uur. N.H.-kerk. Korenavond met negen koren. Aanvang: 19.30 uur. Donderdag 14 mei Zferikzee Concertzaal. Zeeuws Orkest. 20.00 uur. Haamstede Herv. Kerk. Vokaal en instrumen taal koncert. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Vrijdag 15 mei Zonnemaire Café Bommenede. Open dans- en bingo-avond, Bond van Opzich- zelfstaanden. 20.00 uur. Zondag 17 mei Renesse Start Sportpark „De Laone". Om loop Grevelingenmeer, 110 km. 9.00 Maandag 18 mei Zierikzee „Huis van Nassau". „Philatelica". 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst R.P.F., 20.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 19 mei Haamstede Fietsralley Afd. Huisvrouwen. Start: Amrobank 15.00 uur. Donderdag 21 mei Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Noordgouwe Reisje Plattelandsvrouwen. Start: Sehuddebeurs 7.30; Noordgouwe 7.35; Zonnemaire 7.40 en Dreischor 7.50. Zaterdag 23 mei Nieuwerkerk Café „De Meebaal". Jubileumrecep tie biljartvereniging O.K.K. 18.00 - 20.00 uur. Vrijdag 29 mei Zonnemaire Café Bommenede. Slotavond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Donderdag 4 juni Zicrikzec Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging),, na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2