wc Evangelisch ontmoetingscentrum „De Burght" in Westhoek officieel geopend Het zit er in dat wereldreis met de „Feniks" te Zierikzee begint 8itr DE ZIERIKZEESCHE COURANT Pregnante dag in royaal gebouw De Sovjet-Unie en de V.S. Bijeenkomst in maritieme sfeer De aardgasbaten Verkiezingen West-Berlijn ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 11 mei 1981 137ste jaargang Nr. 22908 REDAKTIE, AOMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Mobiele muziektent te Brouwershaven BURGH, 8-5. „Een prachtig gebouw met een unieke ligging", die typering gebruikte Westerschouwens bur gemeester mevr. J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, vrij dag bij de officiële opening van „De Burght", het evan gelisch ontmoetings- en konferentiecentrum, dat als „door een wonder" in handen is gekomen van een zeer aanzienlijke groep mensen, die met dit gebouw - ooit be doeld als toeristenhotel - zeer markante, voornamelijk geestelijk geïnspireerde bedoelingen hebben, ,,De Burght" is een soort paleis in neo-stijl, uitermate goed geëquipeerd voor meervoudig gebruik: konferenties, ..toerustingsweken", kursussen, bungalows voor vakanties. Centraal punt in dit degelijk „verdwaal-gebouw" een zwembad, niet als zodanig in gebruik, maar (alweer) bij-de-tijds- aangekleed en uitgerust als grote vergaderzaal. Wie ,,De Burght" voor het eerst bezoekt, knippert wel even met de ogen. Mevr. Niemanfcsverdriet nam uiter aard de gelegenheid te baat iets van de schoonheid van ,,haar gebied" - de Schouwse Westhoek te vernoemen en te etaleren. Er mag ook best (nog eens) mee gepronkt: een terrein van 7.000 ha met daarin 3000 ha be schermd natuurgebied en 17 km fraaie stranden. Oud al is de West hoek, met (gevonden) sporen uit het Neoliticum en de Romeinse tijd. De burgemeester had een klaar beeld over de doelstelling van ,,De Burght". Nodig is het immers soms voor een mens ,,de akku weer op te laden, om met frisse moed te kunnen verder gaan". Druk in de zomermaanden natuur lijk wel; ongeveer 50.000 gasten ko men er dan. Verdere aantrekkelijk heden: oude steden en de Ooster- scheldewerken. Zij had goede wensen voor het bestuur en direkte van „De Burght", waar velen hopelijk een thuis zullen vinden om het evangelie te horen; zij wenste Gods zegen over deze speci fieke onderneming. MOSKOU, 9-5. De Sowjet-Unie ge looft niet dat de Verenigde Staten voor het einde van het jaar met haar willen gaan onderhandelen over de strategische kernbewapening in Eu ropa en behoudt zich daarom een po sitief antwoord voor. Dit bleek vrij dag uit een verklaring van het pers bureau Tass, dat „leidende kringen" in de Sowjet-Unie aanhaalde. Blijmoedigheid Tevoren had zich al van alles af gespeeld, want „evangelischen" - zo valt de groep initiatiefnemers en uit gebreide schare supporters te duiden - kunnen er wat van. Met eerbied hier gereproduceerd en samengevat: alles komt van en is voorbeschikt door de Heer. Of dat nu mensen zijn, die naar ,,De Burght" zijn „geleid" of een pr achtig kleed in de vergaderzaal, dat voor een „prikkie" kan worden ge kocht; in alles is de willende en stu rende hand van God te ontdekken. Bij eu!taar opgeteld is dat bijna ou derwets vroom en van een zekerheid, die schaars is geworden in deze da gen. Hier dus vrijdag bijeen vele de - Bijbel - is - van - kaft - tot - kaft - waar - Christenen, waar de blijmoe digheid van afstraalde. „Liefde centraal" De man die alles weet over „De Burght" bleek de voorzitter van de gelijknamige stichting, de heer Os- win Ramaker, die een omstandig ex posé gaf van de wordingsgeschiede nis van dit „spread love a bit around "-gebouw (Verspreid overal een beetje liefde rond), want „hier moet de liefde centraal staan" zei Ra maker, die gewaagde van primitieve akkommodaties, tot nu toe elders in dit land gebruikt, totdat het (leegstaande) motel te Burgh in het oog kwam. Er was dus al een groeien de behoefte aan een beter ingericht centrum, om de „geestelijke toe rusting" van mensen te realiseren en het werd „De Burght", „een plaats waar in alle rust onderwijs in het Woord van God kan worden gegeven". De koop Ondanks het toch wat pompeuze karakter, toch een „low budget"- centrum, vond de voorzitter, „een goede plaats om geestelijk bij te tan ken, als aanvulling op de rol, die mensen spelen in de plaatselijke ge meenten (kerken). Zij allen kunnen zich hier erkennen en herkennen in Christus". Twee jaar geleden kwam het motel te koop en een kleine kring van men sen zag onmiddellijk dat het Gods be doeling wat het te kopen, maar er was nog niets. Een goed funktionerende organisa tie is toen opgezet, inklusief raadge vers van allerlei slag en een B.V. ont stond als eigendom van de stichting, werkend op „non-prof it "-basis. Belangrijke financiële hulp boden de Banque de Paris et des Pays Bas en andere financiële lichamen, als de Amro-bank. Garanties en giften uit de „vriendenkring" stroomden bin nen en zo werd de stichting eigenaar. Tweemaal Een inleidend- en welkomstwoord werd tevoren gesproken door de gastheer van de dag (en van „De Burght"), de heer Evert Jan Burgers en de rol van „overdrager" van het gebouw, was weggelegd voor de heer H. van der Waal, sprekend namens de bij de verbouwing en inrichting betrokkenen. „Denken en danken en de Heilige Geest horen", was zijn „Leitmotiv" in een toespraak, die evolueerde tot een samenvatting van alles wat gedaan moest worden om het gebouw tot „De Burght" te ma ken; een zware taak voor het bestuur, maar dat slaagde in een opeenvolgende warreling van nega tieve en positieve berichten. Aanvankelijk vond Van der Waal het gebouw te duur, maar hij had zich getroost met de gedacht „dat de tempel van Salomo ook wel goedko per had gekund". Spreker dankte de hoofdaanne mer, Aannemersmij Schouwen-Dui- veland, alle onderaannemers en vooral ook al degenen die vrijwillig insprongen om het karwei te klaren. Veel in het gebouw bleek - na de leegstand - aan vernieuwing toe en aanpassing voor het nieuwe doel, was onontkoombaar. De echtgenote van de heer Van der Waal had zich kunstzinnig uitgeleefd op een wand bord, met de tekst van Salomo: Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. BURGH. De burgemeester van V/ester schouwen, mevr. J. L. Niemantsver driet-Leenheer, tijdens haar toespraak bij gelegenheid van de officiële ope ning van „De Burcht". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Here, dat Uw ogen dag en nacht ge opend mogen'zijn over dit huis". Geschenk In het morgenprogramma werd een meditatie uitgesproken door de evangelist Henk Binnendijk, die n.a.v. 1 Kron. 29, de typische bijbelse betekenis van het woord burcht be handelde. De vertegenwoordiger van de E.O.- presentator Jan v. d. Bos bood „De Burght" een komplete video-instal latie aan en de direkteur van de Ban que de Paris, een set kollektezakken. Werkersteam Na de lunch stelde Oswin Ramaker het komplete werkersteam van „De Burght" voor aan het publiek. Het bleek een stel enthousiaste, jonge ZIERIKZEE, 8-5. Als voorproefje op wat komen graat medio zomer 1981, stond de vrijdag te Zierikzee al een beetje (veel) in het teken van de wereldzeilerij. Ietsje voortijdig, maar hoogst interessant, vooral voor hen, die ook wel eens een deinend schip onder zich voelen, had de solo non-stop-wereldzeiler Pleun van der Lugt, alvast zijn „Feniks" in de Nieuwe Haven afgemeerd. Veel belangstelling natuurlijk, vooral van de zijde der leden van de wa tersportvereniging „Zierikzee", die alles bekeken en bestasttcn en het „erg goed" vonden. Dat moet ook wel, want Pleun gaat - als reeds uitvoerig gemeld straks een heel zwaar zeilavontuur tegemoet. Ontmoetingsplaats van zeilers en pers met Pleun van der Lugt, was de „Auberge Maritime", waar als spoe dig een typisch maritiem sfeertje heerstte. Pleun vertelde hier aanvul lend nog een en ander over zijn schip en de komende reis en zonder twijfel was hij in deze „incrowd" van zei lers, de centrale figuur. Vooral on derhands werd honderduit gevraagd, waaruit bleek dat de voorbereidin gen tot de wereldreis heel solide zijn geweest. Mede aanwezig op deze in formele bijeenkomst was burge meester Th. H. de Meester en echtge note. ZIERIKZEE. Pleun van der Vlugt op de plecht van 2ijn „Feniks". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Van Zierikzee uit? De eigenaar van de „Auberge", „patron" Koos Weber, sprak een wel komstwoord, waarna Pleun vertelde dat de reis in juli begint, hoogstwaar schijnlijk van Zierikzee uit. Rekening moet echter gehouden met de wensen van de „sponsoring", maar Zierikzee maakt toch een goede kans als uitreishaven. Streken en plekken waar de Fe niks" komt; Madeira, Braziliaanse kust, Kaap de Goede Hoop en Kaap Hoorn. Aan boord - als reeds gemeld - een korte golfzender en -ontvanger en een marifoon, om met kuststations en schepen onderweg te kunnen kon takten. Foto, film en video zijn de publiciteitsmlddelen, om de bewoon de wereld in beelden te vertellen hoe het reilt en zeilt aan boord. Dit on derdeel wordt gecoached door „De Zeeuwse Stromen". Gepoogd zal worden filmmateriaal „overboord" te zetten en door tussenkomst van derden door te geven. Er kwam deze avond nog een „sponsor" bij in de persoon van de heer B. J. Kloosterman te Seroosker- ke' die namens Baltimore B.V. 2000 aanbood. Naam op schip Burgemeester De Meester zou het een geweldig idee vinden als de „Fe niks" inderdaad van Zierikzee uit WA> 1£6> pa mensen, die deze nieuwe werkkring „helemaal zien zitten". Voor een welluidende en indrin gende muzikale omlijsting zorgde de groep: „Burning Candles"; instru mentaal en vokaal hebben de leden heel wat in huis, maar ook als ensem ble een uitstekende „sound". Een pittige evangelisatie-overden king werd verzorgd door ds. J. Vroe- gindeweij, predikant-direkteur van de Hervormde Bond voor de Inwen dige Zending op G.G. te Amersfoort, gevolgd door de evangelist J. Kits te Zeist, die somber deed over de we reld, ipaar zijn toespraak toch in Halleluja-sfeer wist te loodsen. Zo viel er vrijdag te Burgh heel wat te beleven: een enorme dag in een enorm huis, dat zeker een pregnante plaats zal gaan innemen in de regio in het algemeen en de Westhoek in het bijzonder. zou vertrekken, want dan komt de naam van de thuishaven (Zierikzee dus) op de romp van het schip te staan; dat is usantieel in dergelijke gevallen. Zo zeilt de naam van de stad de hele wereld rond. De eerste burger riep op tot steun aan het am bitieuze plan van de reis, waarin hij alle vetrouwen had, gezien ook de de gelijke voorbereiding. Uitgeleide Vrijwel kant en klaar komt het schip met Hemelvaartsdag opnieuw in de haven van Zierikzee. Dan is er ook - georganiseerd door het publici- teitsburo „Paskwil" - een „pot voor de derde wereld", waarin donaties kunnen worden gedaan. Aan de intieme kring van be langstellenden rond de „Feniks" bood de „Auberge" daarop een etent je aan. De echtgenotes van de heren-leden van „De gouden mossel" werden be dacht met een zilveren mossel en de ze glanzende attentie lokte nog een belofte uit. verwoord door de voor zitter van de W.S.V. „Zierikzee", de heer J. H. Molenaar. Hij zegde toe dat - als Zierikzee ha ven van vertrek wordt de schepen van de watersportvereniging Van der Lugt uitgeleide zullen doen. Dat wordt dus wel een maritieme happe ning. Bovendien zal de voorzitter de aan dacht vestigen van de Kon. Ned. Wa tersport Bond op deze opmerkelijke wereldreis. Alles bijeen vrijdag dus een waar devolle introduktie van de „Feniks" en de man, die hem over de oceanen gaat voeren. Verwachting tot dinsdagavond: Opnieuw warm Warm, zonnig en mogelijk een regen- of onweersbui; in hoofdzaak in de zuidelijke provincies; minimumtem peratuur ongeveer 13 graden; mid- dagtemperatuur van 23 tot 28 graden; wind uit oost tot noordoost, in het waddengebied krachtig, elders over wegend matig. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 mei Zon op 5.50, onder 21.23 Maan op 14.16, onder 3.54 Volle Maan: 19 mei (2.04) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 12 mei 11.09 23.33 4.38 17.15 Doodtij: 13 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het blijft warm. Een depres sie, die maandagmorgen boven zuid- Duitsland, Noord-Frankrijk en Bel gië lag en die maar langzaam naar Engeland trekt, houdt een oostelijke stroming boven ons land in stand. Warme continentale lucht wordt met een oostenwind aangevoerd. In het binnenland kunnen de middagtem- peraturen opnieuw tot waarden rond de 27 graden stijgen. Wij blijven ech ter in de buurt van de depressie met als gevolg dat een regen- of onweers bui tot ontwikkeling kan komen. De kans hierop is in het zuiden van het land groter dan in het Waddenge bied. Niet alleen in ons land is het warm, maar in heel oost-Europa zijn de middagtemperaturen hoog en ver gelijkbaar met die van Italië en de Balkanlanden, waar het kwik in de middag tot waarden rond de 26 gra den stijgt. PEKING. In een openluchttheater in Peking is in het bijzijn van 5.000 personen de doodstraf door de kogel voltrokken aan Xu Jianwei. zo heeft een Pekings blad gemeld. JOHORE BAHARU, Maleisië. De sultan van Johore, die in 1960 ge kroond was tot heerser van een van de oudste en welvarendste sultanen in de Maleisische federatie, is zondag overleden. Dit is van officiële zijde vernomen. GRONINGEN. 9-5. „De stijging van de aardgasbaten is. voor zover deze uit de binnenlandse afzet voort vloeien, voor het overgrote deel niet minder dan een belastingverhoging. Voor wat betreft de export is het pu re winst". Dit stelt de Gasunie in een uitvoe rige beschouwing over dc koppeling van de aargasprijs nan dc olieprijs, die is gepubliceerd in een speciale bijlage van Gasuniek, het perso neelsblad van de Gasunie. WEST-BERL1JN. 10-5. De zondag gehouden verkiezingen voor het ste delijke parlement van West-Berlijn heeft, volgens de jongste komputer- berekening van de televisie, het vol gende resultaat opgeleverd: Christen-Democratische Unie (CD U.) 47.3 (44,4); Sociaal-Demo cratische Partij (S.P.D.) 38.3 (42.7); Vrije Democratische Partij (F D P 5.6 (8.1); Alternatieve Lijst (A L.) 7.8 (3.7).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1