f Geen kwade trouw bij Vlissingen in Zeeuwse visfraudezaak 250-450 dounloo b.u. lets genuanceerder Tegemoetkoming minima guld en AGENDA Verklaring b. en w.: Sands begraven Britse Conservatieve partij verliest verkiezingen Voedselhulp nodig voor Afrika Roerig Spanje Hoofd militaire huis koning Juan Carlos gewond Zorg om Spaanse demokratie na nieuwe aanslag Ontsnapping uit Bijlmerbajes installatiebedrijf WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Jeugdsozen in het weekeinde MEI 2 Een opmerking hier over de inter nationale politiek is andermaal be grijpelijk, gelet op een relevante zaak, die met name wat de problema tiek van het Nabije Oosten betreft, zo'n typisch licht werpt niet alleen op de inderdaad gespannen, maar ook de ingewikkelde verhoudingen in dit gebied. Aanleiding daartoe zijn uitspraken van de Duitse Bondskanselier Hel mut Schmidt, die besprekingen hield in Saoedi-Arabië, een land dat wel wordt aangemerkt voor de vervan gende rol van Iran, na de val van de ^jah. Saoedi Arabië is een rijk en machtiger wordend land en - bij wijze van spreken - men kan er niet over heen zien. Schmidt intussen heeft niet meer gedaan dan in dat land de meningen en stemmingen polsen over het vraagstuk van de P.L.O., als bekend een doorn in het Israëlische vlees. Schmidt komt tot de konklusie, dat hoe afwijzender het Westen staat tegenover de P.L.O., hoe meer deze organisatie in de richting van de Sovjet-Unie wordt gedreven. Uiter aard niet zo'n opwekkende konklu sie, maar niet meer dan een ziens wijze. Het opmerkelijke hierbij is dat premier Begin van Israël ongelofe lijk scherp tegen Schmidt is uitgeval len en hem allerlei persoonlijke ver wijten heeft gedaan, o.m. het feit dat hij officier in de toenmalige Wehr- macht is geweest De aanval was zo erg, dat zelfs de oppositie Schmidt te hulp kwam en zo gladjes gaat dat doorgaans niet in het Bonner parle ment Begin is een geprangd man, met afschuwelijke oorlogservaringen en zijn felle natuur, heeft hem tot de uitval geleid, evenals tegen de Fran se president Giscard d' Estaing. Wat te weinig aan schuldgevoelens bij velen van het Duitse volk tevoor schijn is gekomen, is één zaak, maar een andere is wel dat uitgerekend Schmidt en de zijnen, zeer veel heb ben gedaan de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en Israël te nor maliseren, hoe moeilijk dat ook was. Sympathie voor Israël kan om- omwonden en ongekompliceerd zijn, maar of de Israëlische zaak is ge diend met deze uitspraken van de hoogste man, is toch twijfelachtig. „Een dergelijke manier van spre ken is ongebruikelijk in de politiek", zo werd gezegd en dat betekent ver taald: het is volstrekt onhoorbaar. De P.L.O. heeft zich niet gedragen als een organisatie, die men kritiekloos aan de borst zal drukken en Saoedi- Arabië is een land dat (ook) eigen belangen op het oog heeft, maar bij voorbeeld niet in het voorste gelid loopt om de olieprijzen ongeremd op te jagen en alleen maar subjektieve en van frustraties getuigende uit spraken, kannen niet veel helpen. Politiek zal iets genuanceerder moeten worden bedreven „om er uit te komen". Wat Saoedi-Arabië be treft is Schmidt, die zich pousseert als een gematigde man, overtuigd dat nauwere kontakten met dit land op allerlei gebied, voor de betekenende zaak van het Nabije Oosten, geen kwaad kunnen. BRUSSEL. Op het Belgische minis terie van buitenlandse zaken hebben tegenstanders van kernwapens don derdag een petitie afgegeven waarin 42.000 ondertekenaars uit Vlaanderen aandringen op het niet plaatsen van nieuwe kernwapens in België en waar in zij vragen om „kernwapenvrije zones" in West-Europa en om nieuwe ontwapeningsbesprekingen tussen landen van de NAVO en het War- schau-Pact Veilig vliegjaar SCHIPHOL, 7-5. De interna- tionale burgerluchtvaart heeft een veilig jaar achter de rug: Het ongevallencijfer over 1980 blijkt - in verhouding tot de totale hoe veelheid passagiersvervoer - lager te zijn dan in de afgelopen 20 jaar ooit het geval is geweest die de IC AO International Civil Aviation Organisation) deze week bekend heeft gemaakt Bij de IC AO zijn luchtvaart maatschappijen uit 147 landen aangesloten. Volgens de voorlopi ge cijfers hebben zich in 1980 in de sector lijnvluchten 20 fatale ongevallen voorgedaan, waarbij 74 7 passagiers de dood vonden. In 1979 waren dat er nog 31, terwijl er 879 doden te betreuren vielen. Het aantal overlevenden bij vliegrampen kwam in 1980 uit op 635, tegen 239 in 1979. De meeste ongevallen deden zich, relatief gezien, voor op vluchten met propeUervliegtui- gen. Van dit type, dat slechts 5 procent van het totale passagiers- vervoer door deJuchL voor zijn rekening neemt verongelukten er in 1980 12 stuks, met 126 doden als gevolg. Bij de straalvliegtui gen, die gezamenlijk goed zijn voor de overige 95 procent be droeg het aantal ongevallen slechts 8 en het aantal slacht offers 621, aldus het rapport van de ICAO VLISSINGEN, 7-5. Burgemeester en wethouders van Vlissingen zeggen geheel te goeder trouw te hebben ge handeld met het heffen van opcenten over vis die door de vissers buiten de Vlissingse visveiling om verkocht werd aan de handel. B. en w. zeggen dit in een schriftelijke verklaring aan de raad naar aanlei ding van de inbeslagname van de boekhouding van de Vlissingse vismijn door een recherche-team van de rijkspolitie dat een grootscheepse Zeeuwse vis- fraude onderzoekt en de betrokkenheid van de gemeente vlissingen bij de zo genaamde zwarte visverkopen. DEN HAAG. Staatssekretaris Brokx heeft de voorwaarden vast gesteld waaraan een garantiecertifi caat voor premiekoop A-woningen voortaan moet voldoen. Door dit cer tificaat krijgen kopers van deze wo ningen een grotere zekerheid over de kwaliteit en de financiering van een huis. BELFAST, 7-5. Gevolgd door een stoet van rond 10.000 Noord-Ierse ka tholieken onder aanvoering van een doedelzakspeler is Bobby Sands don derdag ten grave gedragen. Hij stierf dinsdag na een hon gerstaking van 66 dagen. In de uit vaart riep de priester op tot vrede in Noord-Ierland. Hij vroeg niet alleen te bidden voor Sands, maar ook voor de politieman, die woensdagavond in Belfast was omgekomen, en voor alle tweeduizend mensen aan beide zij den die sinds 1969 in Noord-Ierland zijn omgekomen als gevolg van de strijd, leden van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) droegen de kist naar de begraafplaats. Duizenden Noordierse pro-Britse protestanten waren intussen aanwe zig op de begrafenisplechtigheid die op enige kilometers afstand van die van Sands werd gehouden door do minee Ian Paisley. De katholieken en de protestanten gebruikten hetzelfde gezang, name lijk „Blijf bij mij, heer". LONDEN, 8-5. De Britse Conserva tieve partij heeft bij bestuursverkie zingen donderdag in Engeland en Wa les flinke verliezen geleden. De socialistische partij boekte juist flinke winst en heroverde de meer derheid in de bestuursraad van Groot-Londen. Ook in de industriële centra in Noord- en Midden-Enge- land kwamen de socialisten goed voor de dag. De Labourpartij behaalde de meer derheid in ten minste acht van de 47 graafschappen waar verkiezingen werden gehouden. Dit ten nadele van de conservatieven die zelfs sommige van hun traditionele bolwerken als de graafschappen Cheshire, Berkshi re en Gloucesterhire kwijtraakten. De verkiezingen waren de eerste belangrijke voor de regering van me vrouw Thatcher sinds de algemene verkiezingen van 1979. ROME, 7-5. Volgens de jongste voorspellingen van de voedsel- en landbouworganisatie van de Vere nigde Naties, de FAO, zal de wereld- produktie van tarwe en voedergraan dit jaar op niet minder dan 1,18 en op niet meer dan 1,28 miljard ton uitko men. Vooral voor de tarwe-oogst zijn de vooruitzichten gunstig, al zullen de weersomstandigheden van beslis sende invloed zijn. De aanvoer van voedsel naar veel Afrikaanse landen blijft zorgen baren, ondanks ver schillende toezeggingen tot voedsel hulp, aldus de FAO donderdag in Ro me. Volgens b. en w. van Vlissingen wordt dit systeem met toestemming van het ministerie van landbouw en visserij ook in onder meer Den Hel der toegepast. B. en w. van Vlissingen zeggen in hun brief aan de raad dat de kern van de ontwikkeling verband houdt met het ontbreken van een veilplicht en de veronachtzaming van de quote ringsmaatregelen voor de specifieke soorten zeevis, waardoor legale ver- koop van vis buiten de mijn mogelijk is. Doordat dit systeem de vismijnen in ernstige financiële problemen bracht, is op 1 februari 1977 het systeem dat even daarvoor in Den Helder was ingevoerd met toestem ming van het ministerie van land bouw, ook in Vlissingen ingevoerd. De vissers betaalden de veiling van Vlissingen 3 procent van de door hen zelf opgegeven besomming. Rekeningen goedgekeurd De bedrijfsrekeningen van de Vlis singse veilingen zijn de afgelopen ja ren steeds goedgekeurd door de Vere niging van Nederlandse Gemeenten. B. en w. van Vlissingen nemen de be schuldiging als zou de gemeente be trokken zijn bij frauduleuze hande lingen, hoog op. Op grond van het feit dat er mo menteel een justitieel onderzoek gaande is naar de betrokkenheid van de gemeentelijke veiling bij de vis fraudezaak, willen b. en w. geen ver der kommentaar A/en. lenb. e ir^É/er MADRID, 7-5. Twee onbekenden op een motorfiets hebben donderdag ochtend in het centrum van de Spaanse hoofdstad Madrid een legervoertuig opgeblazen waarbij de drie inzittenden, luitenant-generaal Joaquin de Valen- zuela, een kolonel zwaar werd gewond en twee militairen om het leven kwa men. Generaal de Valenzuela was hoofd van het militaire huis van koning Ju an Carlos en zijn eerste adjudant. De politie maakte bekend dat de beide daders zijn gearresteerd na een achtervolging en een schietpartij in het Retiro-park in het centrum van de stad. Vier dagen geleden schoten leden van de anti-fascistische ondergrond se beweging Grapo een generaal en een politieman dood op nog geen 500 meter van de plaats waar donderdag de legerauto werd opgeblazen. Een ander kommando bracht maandag in Barcelona twee leden van de guardia civil om het leven. Het nieuwe offensief is duidelijk bedoeld weer een opstand uit te lok ken binnen de strijdkrachten waar van onderdelen eind februari een mislukte poging tot een staatsgreep deden uit verzet tegen het terrorisme in Spanje. Vreemde eis De politie rukte na de aanslag in groten getale uit en zette alle uitvals wegen van de stad af. Koning Juan Carlos werd onmiddellijk op de hoogte gesteld van dood van zijn zeer naaste medewerker. Rechtse extre misten verzamelden zich rond de overblijfselen van de opgeblazen le gerauto en eisten luidkeels de machtsovername door heUeger en de vrijlating van luitenant-kolonel Te- jero, de officier van de guardia civil die op 23 februari het parlement be zette tijdens de poging tot een mili taire staatsgreep. Twaalf mensen werden gewond, onder wie een aantal politieagenten die in een volgauto zaten. De andere gewonden zijn voorbijgangers. De politie arresteerde volgens nog onbe vestigde berichten twee personen in verband met de aanslag, terwijl in/ het „Retiro-park" andere verdachten omsingeld zouden zijn. MADRID, 7-5. In de Spaanse hoofdstad hebben terroristen donderdag een aanslag gepleegd op een auto van de generale staf. Daarbij werden drie mili tairen gedood en een generaal zwaar gewond. De bomaanslag heeft de politie ke spanningen in Spanje vergroot en de angst voor een militarie staatsgreep doen toenemen. Binnen enkele minuten na de aan slag verzamelde zich op de desbetref fende plek een woedende menigte, die vervolgens opmarcheerde naar het militaire hoofdkwartier, alwaar men leuzen skandeerde als „Het lé ger aan de macht", „demokratie be tekent moord" en „Franco, Franco" (een verwijzing naar wijlen dictator Francisco Franco). De aanslag vond plaats vlakbij de plek in het centrum van Madrid waar maandag guerrille- ros ook al een generaal en een politie man vermoordden. Veroordeling Met de mislukte poging tot een staatsgreep van februari nog vers in het geheugen, spraken politici van allerlei richtingen hun veroordeling uit over de bomaanslag, die zij allen bestempelden als een nieuwe poging om de vijf jaar oude Spaanse demo kratie schipbreuk te doen lijden. ROTTERDAM. De tweehonderd werknemers bij de Rotterdamse werf Waalhaven hebben donderdag het so ciaal plan op aanraden van de vak bonden verworpen. DEN HAAG, 7-5. De eenmalige tegemoetkoming die het kabinet dit jaar voor de gezinnen met een minimuminkomen gaat geven, komt voor een gezin van twee personen neer op netto 250 gulden of 1,5 proeent minder koopkracht verlies. Voor gezinnen van drie personen ligt dat bedrag op 350 gulden 1,9 pro cent minder koopkrachtverlies en voor gezinnen met vier personen op 450 gul den, 2,2 procent minder koopkrachtverlies. Niemand stelde zich meteen ver antwoordelijk voor de aanslag, maar de politie gaf te kennen dat zij de Baskische afscheidingsbeweging ETA verdenkt. De moorden van afge lopen maandag zijn door de regering toegeschreven aan de schimmige stadsguerrillabeweging Grapo. APELDOORN. Gelderland en Overijssel kunnen waterstaatkundig en uit een oogpunt van waterschaps- zorg beter niet worden opgedeeld in drie provincies. De huidige provinci ale indeling voldoet beter. Dat zegt het zuiveringsschap Veluwe in een reaktie op het plan van minister Wie gel om Gelderland en Overijssel te splitsen in de nieuwe provincies Twente, IJsselland en „De rest (de rest van) Gelderland". AMSTERDAM, 8-5. Uit de Bijlmer bajes in Amsterdam zijn vrijdagoch tend twee mannen ontsnapt. Volgens de politic gaat het om Italianen, een van hen is inmiddels weer opgepakt. Bij de ontvluchting waren drie au to's betrokken. Twee daarvan zijn in middels door de politie aangehou den. De derde is gevlucht over de Rijksweg naar Utrecht cn wordt ach tervolgd door politicauto's cn een he likopter. Advertentie Dat heeft minister Albeda van soci ale zaken donderdag aan de Tweede Kamer geschreven. De kosten van deze operatie bedragen 100 miljoen gulden. Het kabinet heeft besloten de maatregel niet te beperken tot louter de minimuminkomens, maar ook te laten gelden voor de inkomens juist boven dat minimum. Ook bij een „zeer bescheiden" extra besteed baar inkomen boven het minimum zal de tegemoetkoming worden gege ven, aldus minister Albeda. Daarbij zal dan wel met dat extra inkomen rekening worden gehouden. Tweede Kamer Het kabinet was aanvankelijk niet van plan het koopkrachtverlies voor de laagste inkomens, dat dit jaar drie procent zal bedragen, te beperken. Onder druk van de Tweede Kamer echter deed het vorige maand tijdens de behandeling van het bezuini gingspakket voor '81 de toezegging met een eenmalige uitkering te ko men. weekend servicedienst lel. (01110) 3635 Zaterdag 9 en zondag 10 mei Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor doter Van Geer, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buytendijk. Tandarts F. van der Vliet, Varre- markt 1, Zierikzee, tel. 01110- 2693 neemt waar voor Schou-, wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Poley, tijd. adres Vloedstr. 1, Kerkwerve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar ge heel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. WARSCHAU. In Zuidwest-Polen -jiebben gevangenisbewakers een op stand neergeslagen. Vrijdag 8 mei Zierikzee Huis van Nassau, ledenvergadering Delta Sport gymnastiek, 20.00 uur. Concertzaal. Reizend Volkstheater met komedie „Volpone", voor Z.V.U. 20.00 uur. Bovenzaal Ger. Kerk. Zambiaanse zendingsavond. 20.00 uur. Haamstede Gereformeerde kerk, diskussie „Christen zijn in de politiek", 20.00 Zonnemaire Café Bommenede. Feestavond v.v. Zonnemaire. 20.30 uur. Zaterdag 9 mei Schouwen-Duiveland Landelijke fietsdag, vanaf 8.00 uur. Zierikzee Onder „de Beuze". Rommelmarkt van de Ned. Ver. Bes. van Dieren. Aanvang: 8.30 uur. Concertzaal, film: „Friday the 13th", 20.00 uur. Renesse V.V.V.-kantoor. Landelijke fietsdag. Vertrek tussen 8.55 - 13.00 uur. Midgetgolf avond P.J.Z., rekreatie- park de Leeuwenkuil, 20.00 uur. Brouwershaven Driesprong Kijkuitsedijk-Borren- broodse dijk. Plantenwerkgroep. Om 9.30 uur verzamelen. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Start wandel tocht Rode Kruis. 14.00 uur. Oosterland Muziektent. Openlucht koncert „Oosterlands Fanfare". 19.30 uur. Bruinisse N.H. Verenigingsgebouw; Play-back avond. Aanvang: 19.30 uur. Zondag 10 mei Zierikzee Concertzaal, film: „Friday the 13th", 20.00 uur. Maandag 11 mei Zierikzee .Huis van N assau"J aarvergadering „Speeltuin Meester Breetveld", 20.00 uur. Dorpshuis. Intergem. Coördinerende Planningsgroep S.-D./St. Philips- land. 19.45 uur. Dinsdag 12 mei Oosterland Woensdag 13 mei Haamstede Hotel Bom. Voorjaarsvergadering „Ring Promotion". 20.00 uur. Bruinisse N.H.-kerk. Korenavond met negen koren. Aanvang: 20.00 uur. Donderdag 14 mei Zierikzee Concertzaal. Zeeuws Orkest. 20.00 uur. Haamstede Herv. Kerk. Vokaal en instrumen taal koncert. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Vrijdag 15 mei Zonnemaire Café Bommenede. Bijeenkomst Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Zondag 17 mei Renesse Start Sportpark „De Laone". Om loop Grevelingenmeer, 110 km. 9.00 uur. Big ,,S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Zaterdag 9 mei, playback avond, 19.30 uur in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur „Oosterhof". Ouderavond terspeelzaal 20.00 uur. Peu- Wat geldt voor Bevrijdingsdag (..zo ver weg") geldt nog in sterkere mate voor de ,,10de mei", een getekende datum, die aan de ene kant ook niet ontsnapt aan de schimmigheid, die de geschiedenis aan de dingen geeft, maar toch grijpbaarblijft vooreen generatie. Een en veertig jaar gele den begonnen Duitse troepen hun op mars en Nederland werd krijgsto neel. De mobilisatie in ons land (1939) was er aan vooraf gegaan. Nog herinner ik me een vrouw, die stond te kijken naar het opplakken van de oproepen voor miliciens. Ze werd bleek, begon te huilen en zei: „nee dat kan toch niet weer". Maar het kon blijkbaar wel en de mooiste meidagen van de eeuw ble ken de opmars van het bezettingsle ger te vergezellen, hoewel het enkele dagen later (Pelleboer wist het pas nog te vertellen) het weer minder werd. maar die bloesemende wereld, de klare lentelucht en de warmte zelf zijn blijven hangen in dat raam van onvergetelijkheid. Wat is historie een ongrijpbaar, mystiek begrip. Heel dat eindeloze tumult, die razernij en de verschrik kingen van het gerucht, zijn gestold in de kolommen van al of niet verpe ten knipsels en in de keurige carry's van boekenbladzijden: zinnen na zin nen die het verhaal vertellen van een wereldramp, die - Hollandser kan een boektitel niet zijn - ..begon onder melkenstijd". Toch was de overvallcne in een be tere positie dan de overvaller. De Duitsers toen, jong. sterk en goed toegerust, bezield met élan, maar dragers van een inhumane en on christelijke filosofie. Ze trokken even later zingend: Auf der Heide blüht door de straten van onze stad. maar sommige gezichten waren al getekend door een vaag vermoe den van wat komen zou; jeugdige ogen hadden al teveel gezien Nadien zijn duizendvoudige in drukken over de impressie van de vijfdaagse, ongelijke strijd heen ge walst cn 10 mei 1940 is wat verder achteruit en letterlijk terug gezet in het mausoleum van de tijd. Intussen als Bevrijdingsdag ai zo gewoontjesverloopt wat mort men dan aan met die 10c mei? De één zegt: gelukkig dat een mens i^crgrtcn kan. maar de ander houdt het op het kort en bondige Engelse „lest we for- gèt" („opdat we niet vergeten Nooit is het tijdsbegrip vreemder, dan bij het terugdenken aan onbr- schrij/elijke gebeurtenissen Een en veertig jaar; het is welis waar een willekeurig maar groot ge tal. Wat echter is het tenslotte in de reeks eeuwen, die ook moet genoemd in de chronologie, waardoor het aardse leven wordt bepaald"* SCHIERE1LANDMAN f 1 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2