Teruglopende ekonomie wreekt zich ook op partikuliere restauraties „All-in"-gebouw wordt (trots) getoond door Kuturele Stichting V Muziekverenigingen bieden gemeente koncerten aan Voetbalwedstrijd jeugd Malta en Poortambacht „Stad en Lande" Verschil Schouwen en „corridor"- polders STREEKNIEUWS „Open huis" te Bruinisse 4 ZIERIKZEE, 6-5. ,,De teruglopende financiële positie van ons land is ook van invloed op de subsidiëring van restauraties; met name wat betreft de partikuliere restauraties", aldus de voorzitter van „Stad en Lande" drs. J. L. Braber, op de woensdag in de Concertzaal-foyer gehouden jaarvergadering. Een geluk is dat grote prójekten, met name te Zierikzee restauratief aehter de rug liggen (stadhuis, poorten); de Grote Kerk is wind- en waterdicht, maar het is de vraag of er subsidie beschikbaar zal komen voor de tweede fase van de restauratie. ZONNEMAIRE. Twee echte feestdames, gesignaleerd op het feest te Zonne matte. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voor ingebruikname nieuwe muziektent BROUWERSHAVEN, 7-5. Op het marktplein van Brouwershaven zal zater dagavond 9 mei een grootse muziekhappening plaatsvinden. Dit, ter gelegen heid van de officiële ingebruikname van de nieuwe (en grotere) mobiele tent, die de gemeente Brouwershaven heeft aangeschaft voor alle korpsen in deze gemeente. Door uitvoering van de eerste fase Grote Kerk is ook het orgel in be scherming genomen. Het moet nog wel gerestaureerd, maar de toestand van het instrument schijnt mee te vallen. De voorzitter sprak zijn voldoe ning uit over de kleurwijziging van de glasbakken, van geel naar aange past groen. De stagnerende bouw maakt bepaalde regioplannen van projektontwikkelaars ook moeilij ker realiseerbaar, maar het is de vraag of ,,Stad en Lande" daar zo verdrietig om behoeft te zijn. Wel in ontwikkeling kwam in de regio de bebossing, met als gunstig nevenef- fekt groei van de vogelstand. (Vervolg van pag. 1) Noorderpolder Belangrijk is diens indikatie m.b.t. de Noorderpolder, een gebied dat nu niet meer bestaat (gesignaleerd in een brief van Graaf Willem (1355), be grensd door Gooikens Nieuw land en Zuidernieuwland. De Kadeweg met name moet een stuk dijk geweest zijn van die Noorderpolder en - ook een ..Hefting-konklusie" de Leverdijk is géén stuk van de Schouwse dijk, wat altijd is aangenomen. Tot slot besprak de heer Beekman het Kaaskenswater, dat een verdiep te gracht moet zijn geweest, een z.g.n. gordijngracht met borstwering (Spaanse tijd). De Ronde Weel is ont staan door een doorbraak van de Le verdijk. De mogelijkheid is wel geopperd dat zich in het Kaaskenswater nog resten bevinden van de oorspronke lijke borstwering, maar daar is geen zekerheid over. Het Stelletje en omgeving - afslui tende opmerking - geeft een typische illustratie van een deel der geografi sche regio-ontstaansgeschiedenis. Een serie dia's gaf na het gesproken woord, een aantal illustraties van het besproken gebied. De voorzitter de heer J. C. Braber dankte de heer Beekman voor zijn causerie, onder aanbieding van een attentie. ZIERIKZEE, 5-5. Op initiatief van de heer J. Hoogstraten, penning meester van de Meester Breetvelt speeltuin hebben ploegen van Poort ambacht en Malta elkaar in een voet balwedstrijd woensdagmiddag bestreden. Twee wedstrijden werden gespeeld op het noodveldje aan de Van Veenlaan, de eerste tussen twee ploegen in de leeftijdsklasse van 12 tot 14 jaar, de tweede in de klasse 15 en 16 jaar. Slecht weer (koud) en weinig be kendheid waren er debet aan dat weinig mensen de jeugdige „Cruyf- fies" naar de overwinning schreeuw den. Wél was er een spandoek, waarop vermeld stond, dat de Malta Boys de cup moesten winnen. Een cup overigens, die er niet was. De heer Hoogstraten vertelt: „Het Jaarstukken Op deze - goed bezochte - vergade ring kwamen de jaarstukken aan de orde. Het (toegezonden) jaarverslag werd goedgekeurd. In verband met de begroting 1981 werd vanuit de ver gadering gepleit voor een kleine bij drage voor het Komité Frans Vlaan deren, waar veel gedaan wordt tot behoud van het taaleigene. De zaak zal nog worden bezien. Bij ontstentenis van de eerste pen ningmeester, gaf'de tweede penning- meesteresse mevrouw Jansen-Glas een overzicht van de financiën. Er is een klein overschot op de (jaarlijkse) exkursie, maar een te kort op de gewone dienst van 349,21. De rente van spaardeposito's is ge teld bij het „verenigingsgeld", zodat het bezit uitmaakt: 1959,77. Velen schonken de vereniging verhoogde bijdragen. Voor kleine restauraties kunnen partikulieren nog bij de ver eniging aankloppen. Afloop subsidie Een subsidie van C.R.M. 1500,—) is voor de laatste maal verleend. De heer F. K. Vos bracht - namens de fi nanciële kommissie - een uitvoerig rapport uit. Hij prees de overzichte lijkheid van de verenigingsboekhou ding en adviseerde de penning meester te dechargeren, welk voor stel werd overgenomen. Hij stond eveneens stil bij de financiën van het jaarboek („Land van de zeemeermin"). Er zijn nog boeken van alle jaar gangen (sinds 1976) voorradig, maar hij gaf het adviés deze te concentre ren op één distributiepunt en van daaruit kleine hoeveelheden uit te zetten. Het mededelingenblad blijkt een hoge post te zijn voor de vereniging. Het bestuur is zeer alert op wan betalers. De kontributie voor 1982 werd vastgesteld op 15,—. Bestuursverkiezing In de vakature F. K. Vos (kaskom- missie) werd de heer Van der Wekken benoemd. De aftredende bestuursle den, de heren A. J. Verhulst en W. P. de Vrieze werden herkozen. Mr. A. Gast was aftredend en niet herkies baar. Ongeveer vijftien jaar maakte hij deel uit van het bestuur. Hij kreeg dankwoorden van de voorzitter voor zijn inbreng. Beslo- was eigenlijk de bedoeling, dat de jeugd die de speeltuin ontgroeid is een beetje kontakt met elkaar zou den houden. Van het een komt het an der: we hadden wat geld over en we hebben een bal gekocht". Het is de eerste keer, dat de ploegen elkaar op deze manier bestrijden, tot groot en thousiasme van de deelnemers. Het ging er fanatiek aan toe! Als de plannen doorgaan, wordt volgend jaar omstreeks dezelfde tijd (begin mei) weer een wedstrijd gespeeld, maar dan om een échte wis selbeker. Nu moesten de voetballers zich „behelpen" met een vaantje en limo nade. De heer D. v. d. Wekken fun geerde deze middag als scheidsrech ter. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ten werd de vakature voorlopig niet te vervullen. De heer W. P. de Vrieze gaf een ex posé van het komende jaarboek (1981). Het „wemelt" weer van inte ressante artikelen. Uit het fonds-Kramer (giften bij opening architektenburo te Schudde- beurs) kreeg de vereniging een be langrijke donatie. Gezocht wordt nog naar een bestemming. De bekende sarcophaag blijkt veilig opgeborgen. Toelichting werd gegeven op enkele foto-onderschriften bij een water- leiding-artikel van ir. J. van Sloten. Een klacht was er over vervuiling van de Oude Haven. Medegedeeld werd dat de kwestie van de kleuren van huizen aan de orde komt in een volgend Mededelingenblad van de gemeente. Een historisch waardevol hoekpaaltje (Pottebakkerstraat) is gesneuveld. Na.de vergadering sprak de heer F. Beekman. Hiervoor zie men elders in dit nummer. RENESSE „Luctor et Emergo" bij Frans feest Vrijdag 1 mei verleende het Renes- ser f anfarekrops, samen met nog zo'n acht Nederlandse muziekkorpsen, haar medewerking aan een grootse optocht door de plusminus 50.000 in woners tellende Franse stad Com- piègne, zon 75 kilometer ten noorden van Parijs. Deze optochten, die het meest weg had van een verlate karnavalsop- tocht, werd gehouden ter gelegen heid van het „Fête du muguet" wat in goed Nederlands zoveel betekent als het „feest der lelietjes van dalen". De optocht, die maar liefst twee en half uur duurde, trok zo'n 30.000 belangstellenden, die de deel nemende muziekkorpsen met veel applaus beloonden. Ten gevolge van de ongunstige weersomstandigheden werd de voor de avonduren geplande show afgelast. Twee daagse reis Voor de muzikanten van „Luctor et Emergo" betekende deze medewer king aan een Frans feest een geheel verzorgde tweedaagse reis naar Frankrijk. Men werd in Compiègne zeer hartelijk ontvangen en uitste kend verzorgd. Voor men zaterdags weer huis waarts keerde maakte men van de gelegenheid gebruik om een bezoek te brengen aan de „Wagon d'armisti ce" de wagon waarin in 1918 aan het eind van de Eerste Wereldoorlog de wapenstilstand tussen Frankrijk en Duitsland werd ondertekend. Eind van de middag keerde men zaterdag 2 mei in een uitstekende stemming terug in Renesse. ZONNEMAIRE Openbare lagere school in de Koebel Vorige week zijn de leerlingen van de openbare lagere school te Zonne- maire drie dagen op kamp geweest in de Koebel te Haamstede. De dagen werden doorgebracht met spelen zoals vossenjacht en een opdrachtenspel. Ook werd door de leiding een play-back avond georga niseerd die door Edith Gerretsen ge wonnen werd. De laatste dag brachten de kinde ren een bezoek aan werkeiland Neeltje Jans waar tevens een film werd vertoond over de Oosterschelde werken. De kinderen, het onderwij zend personeel en de begeleiders kunnen terugzien op een zeer geslaagd verblijf in de Koebel. OUWERKERK Vormingsavond P.J.Z. Onlangs organiseerde de P.J.Z. een diskussie-avond met als thema ,,Hoe staat men tegenover gehandicapten" in het dorpshuis te Ouwerkerk. er ontstond ondanks de matige op komst een levendige diskussie. Vreemd was echter dat niemand van de aanwezigen ooit met een gehandi capte had gesproken. KERKWERVE Ledenwerfaktie K.W.F. sukses in Kerkwerve De ledenwerfaktie van het Konin gin Wilhelmina Fonds t.h.v. de kan kerbestrijding is in Kerkwerve een groot sukses geworden. Tachtig ge zinnen gaven zich met een gemiddeld bedrag van 7,60 op als lid van het Koningin Wilhelmina Fonds. Er zijn op dit moment ruim 600.000 leden, dit geeft het K.W.F. de moge lijkheid de strijd tegen kanker ver der te voeren, verder met onderzoek, voorzorg, voorlichting etc. Op dit moment geneest 40 van alle kan kerpatiënten. dit geeft het K.W.F. moed om door te gaan. Dank gaat uit naar de bewoners van Kerkwerve en de vrijwillige me- dewerkers(sters), die er voor zorgden dat deze aktie zo'n groot sukses werd. Mocht er nog iemand zijn die zich alsnog wil opgeven als lid: het kon- taktadres is mevrouw Hart, Boots- weg 4, Kerkwerve, telefoon (01117) 1386. Oud papier Zaterdag 9 mei a.s. haalt de s.v. W.I.K. oud papier op in Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Wilt u het s.v.p. gebundeld aan de weg zet ten? NIEUWERKERK 5 mei viering Ook dit jaar heeft de Verenigings raad de bevrijdingsdag niet onopge merkt voorbij laten gaan. In de ochtenduren werd een speur tocht in het dorp georganiseerd voor de schooljeugd van 6-12 jaar. De groe pen kwamen langs een gebouw „met 4 wieken", waar ze door de molenaar werden rondgeleid. 's Middags was er een „verklede" optocht, die door het hele dorp leid de. De kinderen hadden veel werk gemaakt van de kleding en ook fiet sen en karren waren versierd. De be langstelling was erg groot en aan het eind reikte de burgemeester J. van Bommel de prijzen uit. Hieronder volgen de winnaars: personen: le prijs Isabella Arken bout, 2e Annique Schiewold en Inge borg Erbrink, 3e Joost den Dikken- boer, 4e Olivier Tieleman. Fiets, kar en step: le prijs Elvin en Karin Haak, 2e Barry Pinkster, 3e Stefan Regeer, 4e Paul v. d. Weyde. Wagens: peuterklas. Orginaliteit: mevr. De Bil met kroost. Nieuwerkerk mag te rugzien op een vrogelijk 5 mei vie ring. OOSTERLAND Koncert Oosterlands fanfare op muziektent Zaterdagavond 9 mei zal de mu ziekvereniging „Oosterlands Fanfa re" alhier, in samenwerking met de drumband, een koncert geven op de mobiele muziektent aan het Konin- ginneplein, onder leiding van de diri gent, de heer Jaapl Knuist. Dit ter ge legenheid van de opening van het sei zoen. Het uit te voeren programma bestaat uit een 11-tal nummers, t.w.: 1. Erato-mars van J. C. de Wit, 2. God is tegenwoordig, 3. Limburgse jagers paraat, van M. Arbeel-M. Everaarts; 4. Drumbo marts, van Wim Laseraus (de laatste twee genoemde nummers in samenwerking met de drumband); 5. Little Suite, van Tsjakowsky; 6. Heugelijke tijding; 7. Thêime Variè, van Willy Hantvast; 8. Santagio tan go van R. Beek; 9. Kleine klassieke overture van H. van Lijnschoten; 10. Staat op en strijdt, en tot slot 11. Mi litary escort van H. Benneth. Gehoopt wordt op gunstig wëer en op wat stilte tijdens het uitvoeren van de verschillende nummers. Voor tijd: zie agenda. Opbrengst kollekte Onder leiding van de heer Joh. van der Have Jacz. werd in de maand april hier ter plaatse weer gekollek- teerd ten bate van het zendingswerk der Gereformeerde Gemeenten, door Bart van der Hulle, Fieke van 't Hoff, Cobie Olree, Corine Knop, Marja de Visser en Marian de Waal. De opbrengst bedroeg in genoemde maand de som van 216,25, boven dien werd in dezelfde maand nog oud papier en vodden opgehaald waar van de opbrengst bedroeg 197,60. Zodoende kon over april weer over gemaakt worden de mooie som van in totaal 413,85, waarvoor zeer veel dank aan de milde geefsters en ge vers en aan de leiding en de koliek- tanten. BRUINISSE Korenavond De bekende regio-korenavond vindt dit jaar plaats te Bruinisse, in de Hervormde kerk, op woensdag 13 mei. Medwerkende koren zijn: Geref. Kerkkoor te Zierikzee, Hervormd Kerkkoor Bruinisse, Chr. Ger. Jeugdkoor „Sjaloom" (Zierikzee), het Zierikzees Kamerkoor en het koor van de Plattelandsvrouwen bond. Het orgel wordt bespeeld door de heer W. de Raad en instrumentale medewerking wordt verleend door Door ,met bijna alle muziekvereni gingen uit de gemeente Brouwersha ven een muziekavond te verzorgen, betuigen de korpsen hun dankbaar heid voor dit gemeentelijk initiatief. „Crescendo" verhinderd Helaas kan „Crescendo" wegens verplichtingen elders, niet aan dit ge beuren deelnemen. Vanaf half zeven marcheren de overige drie korpsen door Brouwers haven richting Marktplein. Daar aangekomen spelen de muziekvere nigingen „Nut en Uitspanning" en „Con Amore" gezamenlijk de mars „Drumbo" met medewerking van de drumbands. Burgemeester C. Slabbekoorn zal hierna de nieuwe muziektent symbo lisch overdragen aan de muziekvere nigingen. Dit zal gevolgd worden door de gezamenlijk gespeelde mars „Avanti". een koperensemble van de Bruse mü- ziekvereniging „Nu met Hope". „De Bruse Trekker" opgeheven Verschillende verenigingen wer den, nadat Bruinisse na de oorlogs verwoestingen weer enigszins be woonbaar was, in 1946 en 1947 op nieuw opgericht of voortgezet. Maar er kwamen ook verenigingen bij, die op Bru nog nooit bestaan hadden. Een van deze was de Duivensportve reniging „De Bruse Trekker". Een vereniging die het meer dan dertig Naast een optreden van „Nut en Uitspanning" en „Con Amore", zal ook de pas opgerichte brassband Apollo" uit Brouwershaven een koncert geven. Het wordt dus een geweldig muzi kaal gebeuren dat - als het weer het toelaat - veel mensen naar Brouwers haven zal „lokken". jaar volhield en in haar loopbaan ve le successen wist te boeken. Oprich ters waren o.a. H. W. Bossers (overle den); W. A. Jumelet; C. J. Maas en A. J. IJzelenberg, die allen korter of langer als duivenmelker fungeerden. Jammer dat de animo er bij de nu aan bod zijnde generatie uit is en de vere niging wegens vergrijzing moest worden opgeheven. Zilveren bank-jubileum Op vrijdag 8 mei wordt in intieme kring bij de Amro-bank te Bruinisse het feit gevierd, dat de heer T. van Zalm (Teun Zalm, beter bekend) 25 jaar geleden in dienst trad van de bank. Een week later (vrijdag 15 mei) volgt een officiële receptie. In de begintijd werd er slechts één maal per week „zitdag" gehouden in de partikuliere woning van de heer W. van den Berg, alwaar later een permanente vestiging in gehuisvest werd. sinds 1976 worden de diensten van de bank vanuit een uiterst mo dern kantoor geleverd, waar de jubi laris direkteur van werd. Van Zalm wist feilloos de Bruse mentaliteit aan te voelen en tussen hem en zijn kliënten ontstond een uitstekende re latie. Zaterdag zal er een komplcte 1- persoons duikboot uit de tweede we reldoorlog te zien zijn, eveneens ge schonken door Middelburg. Deze duikboot werd als proefpro- jekt door de bedrijfsschool van werf „De Schelde" in Vlissingen opge knapt en zoveel mogelijk in zijn oor spronkelijke staat terug gebracht. Het visserijmuseum zal pas in 1982 volledig ingericht zijn. Daarom heeft het bestuur van de stichting gemeend in de zomermaanden van 1981 een voorlopige tentoonstelling in te rich ten. Vogels Deze tijdelijke tentoonstelling be helst een grote kollektie opgezette vogels en andere dieren en een schel- penverzameling. alles uit onze streekDoor zijn kwantiteit en diver siteit is deze tentoonstelling werke lijk uniek te noemen. De vogels en de andere dieren zijn eigendom van het Natuur-Historisch Museum Greve- lingen i.o. Z,ir,KmKZEE. Een spelmoment uan de wedstrijd tussen Maltha Boys en Poort- ambacht. De eerste wedstrijd (groe 12, 13 en 14 jaar) werd door de Malta Boys. met 3-1 gewonnen. De tweede wedstrijd was ook een overwinning voor Malta: 4-3 in de groep 15 en 16 jaar. BRUINISSE, 6-5. De Kulturele Stichting Bruinisse houdt zaterdag 9 mei a.s. open huis voor de bewoners van Bruinisse. Zij kunnen dan (gratis) een kijkje komen nemen in het nieuwe gebouw van de Stichting aan de Dreef, waar bestuursleden en vrijwilligers klaar zullen staan om van 10.00 tot 16.00 uur uitleg te geven (rondlei den vindt beheerder J. C. Smalheer een groot woord) en mogelijk vragen te beantwoorden. De officiële opening is op vrijdag 5 juni, 15.00 uur. In het gebouw, eerst kleu terschool, is een bibliotheek, een leeszaal, een oorlogsmuseum en een visserij- museum gevestigd. De bibliotheek is al sinds half fe- Goed beeld bruari open en herbergt een kleine 4000 boeken. Dit aantal zal nog groei- Dit museum laat een goed beeld en tot 10.000 boeken Bij de biblio- zien van Nederland in de jaren 1940 theek hoort een leeszaal waar rvstlg 45, met de aandacht voor de diverse een boek of tijdschrift gelezen kan aspekten van het dagelijks leven in worden. Tevens is deze zaal geschikt die tijd. Tentoongesteld zijn: diverse voor het houden van b.v. lezingen. proklamaties. foto's, kranten, kle De Kulturele Stichting sloot met dingstukken. bonkaarten, surroga- Henk Kok een bruikleenovereen- ten, illegale blaadjes, kampgeld enz. komst voor diens oorlogsverzame- Thema's waaraan aandacht wordt ling wat samen met giften van parti- besteed zijn o.a. de inval in Neder- kulieren en een restant verzameling. land, Duitse propaganda, distribu- geschonken door de gemeente Mid- tie, het verzet, illegaliteit en de be- delburg het oorlogsmuseum vormen. vrijding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4