Gemeente moet lang wachten op uitbetaling rijkssubsidie GEEN LOM-SCHOOL OP SCHOUWEN-DUIVELAND Plattelandsvrouwen Brouwershaven proefden Oosterse keuken Echtpaar Van der Panne zestig jaar getrouwd STREEKNIEIIWS i Kommissie Financiën Zierikzee Basisschool pas in 1985? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 mei 1981 - Nr. 22906 3 ZIERIKZEE, 6-5. De gemeente Zierikzee moet lang wachten op de uitbetaling van rijkssubsidie op bepaalde projekten. Zo heeft de gemeente nog f 200.000,- te goed wegens restauratie van de Nobelpoort, terwijl de rijks subsidie voor de reeds geruime tijd geleden uitgevoerde restauratie van het Temperliershuis ook nog niet is ont vangen. Herhaalde verzoeken om voor schotten op die subsidie en tenslotte - ais de projekten reeds zijn uitge voerd - om de definitieve uibetaling, blijven lange tijd onbeantwoord. Een en ander heeft voor de gemeente een verlies aan rente tot gevolg. Dit kwam aan de orde tijdens de woens dagmiddag in het stadhuis gehouden openbare vergadering van de kom missie financiën. Kommissielid de heer R. Sayers (PvdA) vond, dat de Rijks bezuinigin gen op deze manier indirekt op de ge meenten worden afgewenteld. Overi gens kwamen die bezuinigingen van de rijksoverheid tijdens de rondvraag nogmaals ter sprake. De heer Sayers informeerde naar de juistheid van de berichten, dat dit jaar f 10,- per in woner gekort gaat worden op de uitke ring uit het gemeentefonds. Voor Zie rikzee zou dat een nadeel van f 94.000,- opleveren. „Kunnen we naar aanlei ding daarvan een begrotingswijziging verwachten?", wilde de PvdA-woord voerder weten. Niet alles opmaken Voorzitter, wethouder L. J. van Gas tel liet weten nog geen officiële mede deling van het ministerie van binnen landse zaken omtrent deze beknibbe ling op de uitkering gemeentefonds te hebben ontvangen. Mocht die bezuiniging van f 10,- per inwoner inderdaad het geval zijn, dan betekent dat, dat er geschrapt moet worden in het bestedingsplan, hetgeen voor vele gemeenten een zeer groot probleem zal vormen. De voorzitter zei derhalve voorstander te zijn niet alle voordeeltjes, die eventuele posten in de loop van het jaar opleveren, di- rekt op te souperen. Beter achtte hij het daarmee te wachten tot de defini tieve uitkering van het gemeentefonds bekend is. De kommissie financiën besloot een gunstig advies uit te brengen aangaande het delegeren van de be voegdheid tot het aangaan van vaste geldleningen van de gemeenteraad aan het kollege van b. en w. De kom missieleden R. Sayers, J. J. Geleijnse (WD) en W. F. Sprengeime(jer (RU) adviseerden deze bevoegdheid voor een proeftijd van een jaar aan het kollege te delegeren. Ze maakten daar de kanttekening bij, dat voor het aangaan van die le ningen voor het zogenaamde lange geld een maximum bedrag van f 3 miljoen moet gelden. Kommissielid de heer L. S. P. van Velthoven (CDA) ging niet met de overige leden mee. Na mens zijn fraktie zei hij zich af te vragen of het verstandig was „be voegdheden des raads" uit handen te geven en aan het kollege over te dra gen. De CDA-woordvoerder zag liever de kommissie financiën op korte ter mijn by elkaar geroepen om over een te sluiten lening te adviseren. „Je ziet heel duidelijk aankomen, wanneer zo'n lening gesloten dient te worden'\ vond de heer Van Velthoven. Snel beslissen De voorzitter legde uit, dat de bank- offertes vaak maar twee uur geldig zijn en dat er dus zeer snel beslist dient te worden. Wachten op de eerstvolgende raadsvergadering houdt het risiko in, dat de rente aanzienlijk stijgt in verge lijking met een eerder gedane offerte. Om die snelle beslissing mogelijk te maken werd voorgesteld de bevoegd heid over te dragen aan het kollege van b. en w., dat dan in overleg met de afdeling financiën tot een snel besluit kan komen. In het verleden werden offertes te lefonisch vaak geaksepteerd vooruit lopend op een gunstig raadsbesluit Samen met Noordwelle e.o. BROUWERSHAVEN. Samen met de zustervereniging te Noordwelle e.o., hield de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, een interessante avond, met als motto: ,,Een kijkje in de oosterse keuken". De bijeenkomst werd verzorgd door Conimex en Heineken. Echte Scharendijkers SCHARENDIJKE, 6-5. In de huiskamer van de heer A. van der Panne en mevrouw T. van der Panne-Stoel hangt een schilderstuk te pronk van de oude boerderij ,,De Pannenhof" waar ze samen dertig jaar hebben gewoond. Die boerderij moest verdwijnen voor de aan leg van de Brouwersdam en lag eigenlijk in Noordwelle, op de grens van Scharendijke. Voor het echtpaar Van der Panne bleef het echter Scharendijke, al was het aan de rand, en dus kun je best zeggen dat ze daar hun leven lang hebben gewoond. Ze zijn er geboren (resp. 85 en 83 jaar geleden) en getogen, en vierden daar gisteren, woensdag 6 mei, hun zestigja rig huwelijksfeest. Het diamanten bruidspaar woont nu sinds twaalf jaar in een kom fortabel bungaiowtje aan de Elkerzeeseweg, aan dezelfde weg waar ze de eerste tien jaar van hun huwelijk woonden. Paard Daarna verhuisden ze naar ,,De Pannenhof", waar ze een gemengd boerenbedrijf dreven. Adriaan van der Panne „deed" het land, al tijd met hulp van het paard, want als de tractor nodig was, huurde hij daarvoor speciaal iemand. Niettemin rijdt de bruidegom nog steeds auto, hoewel hij Schouwen-Duiveland niet meer afgaat. „Maar zo kan de vrouw ook nog eens weg", vertelt hij, en natuurlijk wordt er dan ook gekeken hoe het gewas er overal zo bijstaat. Boter Toontje, zoais mevrouw Van der Panne heet, hield zich op de boer derij bezig met de vier of vijf koeien, met melken en veel boter ma ken, voor de verkoop. Ze is verleden jaar nogal ziek geweest, vandaar dat haar echtge noot een gedeelte van de huishouding op zich heeft genomen en ver der nog iedere dag z'n werk heeft met het bijhouden van de tuin en de moestuin. Hij doet dat graag en opgewekt, zo is zijn karakter. Receptie Op de huwelijksdag was er 's ochtends al vroeg volop koffievisite, de feestelijkheden liepen door tot in de avond, met een receptie in ,,De Putmeet". „Scharendijke" was daar uiteraard ruim vertegenwoordigd, want wie kent ze niet Het echtpaar had een dochter, die is overle den, en heeft drie kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. ZIERIKZEE, 6-5. De aanvraag van de Beatrixschool, om in aanmerking te komen voor een experiment „Ver brede toelating" is niet aan de school gegund. Van de 29 daarvoor (landelijk) ingediende aanvragen zijn er slechts vier toegewezen, de Beatrixschool was daar niet bij. Dit punt kwam aan de orde op de bestuursvergade ring van woensdagmiddag, onder voorzitterschap van de waarnemend voorzitter, de heer W. den Boer. De bedoeling van het experiment was, zoals de heer J. de Jonge (school hoofd) op de vergadering uiteenzette, om te komen tot de stichting van een L.O.M.-school, waaraan, volgens De Jonge, grote behoefte op Schouwen-Dui veland bestaat. Kinderen die een L.O.M.-school fleer- en opvoedingsmoeilijk heden) willen bezoeken, zijn tot op heden op Goes aangewezen: de Anne Frankschool. Genoemde groot bedrijven waren vertegenwoordigd door een tweetal p.r.-mensen. De Heineken-vertegen- woordiger deelde - aan de hand van een dia-serie - een en ander mee over de geschiedenis van het bier. Vijfdui zend jaar geleden werd het al gedron ken; de Egyptische Farao's kenden het en in de middeleeuwen was het als drank heel populair (400 Itr per man per jaar). Hop, water en gist zijn de ingrediënten om bier te maken. 1 Mihoen De Conimex-vertegenwoordigster toonde aan, wat allemaal met rijst kon worden gedaan. In veertig minu ten kan een routine een rijsttafel klaar maken. Na de pauze werd mihoen klaar ge maakt en samen met een koud pilsje konden daarvan geproefd. Vele aan wezige dames kenden al een en ander van de Oosterse keuken, maar deze avond werd toch veel „bij geleerd". Tevoren deelde de presidente me vrouw De Wilde mede, dat Zeeland per 1 januari 1981 3503 plattelands vrouwenbondsleden telde. Een nieu we afdeling kwam er bij (Schore). De aktie: „Uw boer, uw buurman" blijkt goed te zijn aangeslagen. Na de causerieën, dankte de presi dente van de afdeling Noordwelle, mevrouw Gilijamse spreker en spreekster, onder aanbieding van een presentje. De afdeling Brouwers haven werd dank gezegd voor de ge noten gastvrijheid. „Dit houdt in, dat als de raad nee zou zeggen, zo'n lening niet teruggedraaid kan worden", aldus de voorzitter. Had men in het verleden die gok wel gewaagd, nu wilde het kollege de zaak graag in legale vorm gieten. De heer Van Velthoven liet zich niet volledig overtuigen door deze argu menten. Hij zei de moeilijkheid voor het kollege wel in te zien, maar hand haafde zijn advies eerst de financiële kommissie bijeen te roepea De overige kommissieleden brachten, zoals ge zegd, een gunstig advies uit „Deze bevoegdheid was bij de raad toch al een formaliteit", merkte de heer Sprengelmeijer nog op. Examens machineschrljven Voor de te Roosendaal gehouden examens, ter verkrijging van het di ploma Machineschrijven, slaagde uit de regio, onderstaande personen, op geleid door Typeschool Koetsdijk: de heer A. M. de Boer, de heer M. de Bruine, mejuffrouw M. Douma, de heer S. C. Folmer, mejuffrouw M. P. de Graaf de heer L. Kostense, mejuf frouw E. F. de Ronde, de heer M. J. van Sluys. ZIERIKZEE Poging tot inbraak In de nacht van maandag op dins dag hebben nog onbekenden een po ging ondernomen in de supermarkt Végé in Poortambacht in te breken. Waarschijnlijk met een breekijzer werd de deurpost voor een gedeelte vernield. Er wordt echter niets ver mist en de politie vermoedt dat de daders het bij een poging hebben ge laten. Zambiaanse zendingsavond Elders in dit nummer staan bijzon derheden over een zendingsavond, met Zambia als thema. Aanvullend zij hier vermeld dat deze bijeen komst gehouden wordt te Zierikzee in de bovenzaal van de Gereformeer de Kerk aan de St. Domusstraat. Jaarvergadering speeltuin „Meester Breetvelt" Speeltuin' vereniging „Meester Breetvelt" organiseert maandag 1 mei een jaarvergadering in het „Huis Nassau". Op het programma staat onder an dere de verkiezing van het nieuwe bestuur. Verder wordt er tijdens deze vergadering afscheid genomen van de dames Tanis en de Jongste die de bestuursfunktie naast zich neer leg gen. Voor tijd: zie agenda. WESTERSCHO UWEN Afd. Ned. Vereniging voor Huisvrouwen De afdeling Westerschouwen van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen organi seert op dinsdag 19 mei een fietsral- ly, die eindigt in „De Graanhalm", waar pannekoeken worden gegeten. Leden kunnen ook inschrijven op „alleen pannekoeken eten". Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Diskussieavond „Christen zijn in de politiek" De vormingskommissie van de ge reformeerde kerk van Haamstede en de Hervormde gemeenten van Burgh en Renesse organiseren op vrijdag 8 mei een diskussie met als thema „Christen zijn in de politiek". Tweede kamerlid (C.D.A.) drs. M. Beinema uit Middelburg en drs. E. W. Broekhuis uit Vlissingen (kandidaat Tweede Kamer P.v.d.A.) zijn uitge nodigd om over dit onderwerp te pra ten. Deze diskussie vindt plaats in de gereformeerde kerk te Haamstede. Voor tijd: zie agenda. Vokaal koncert In de hervormde kerk vindt op donderdag 14 mei een vokaal koncert plaats, te geven door het kerkkoor, zulks nog in verband met het 40-jarig bestaan van dit koor. Er is op die avond nogal wat aan de hand. Mede werking wordt verleend door het koor „Nu met Hope" te Burgh/Haamstede, het hervormd Kerkkoor te Renesse en de plaatselij ke Koninklijke Muziekereniging „Witte, van Haemstede". Zambiaanse gasten bezoeken Schouwen-Duiveland Van donderdag 7 mei tot zondag 10 mei brengen ds. Phiri en ds. Zulu, respektievelijk de voorzitter en de scriba van de synode van de Refor med Church te Zambia, een bezoek aan Schouwen-Duiveland. Voor deze kerk in Zambia werkt ds. Dio Soete- man die als zendingspredikant met de kerken van Schouwen-Duiveland verbonden is. Ze logeren bij ds. J. C. Eikelboom, predikant van de Gere formeerde kerk te Haamstede. Vrijdag 8 mei brengt de delegatie een bezoek aan Neeltje Jans en be jaardentehuis „Borrendamme". 's Avonds is er een bijeenkomst met vertegenwoordigers van de kerken van Schouwen-Duiveland waar o.a. ook leden van de CJV, vrouwenvere niging, zondagsschool (Renesse) en katechisanten uit Zierikzee aanwe zig zullen zijn. Verder verleent het jeugdkoor „Joy" medewerking aan deze avond. Zaterdag 9 mei brengen de Zambi aanse gasten een bezoek aan de zen dingsdag in Middelharnis en zondag vindt na de ochtenddienst een ont moeting plaats tussen de gasten en de leden van de Gereformeerde kerk. ZONNEMAIRE Huisbrandolie gestolen Eén dezer dagen werd in Zonne- maire 750 liter huisbrandolie, beho rende bij twee caravans van A. B. en M. C. P. gestolen. De caravans staan op het terrein Noordbosweg 3. De waarde van de gestolen olie bedraagt 650,-. DREISCHOR 25 jaar PTT De heer F. Roggeband uit Drei- schor is gedurende 25 jaar in dienst van de PTT. Hij hoopte dit zilveren jubileum vrijdag 22 mei te vieren in het dorpshuis te Dreischor. Op de vergadering was ook aanwe zig (op verzoek van de heer De Jonge) de inspekteur de heer J. Beerendonk, die op de vergadering uiteenzette wat nu dc mogelijkheden zijn voor het alsnog stichten van zo'n school. Kans van slagen „Verwacht van mij geen oplossing", begon de inspekteur, die allereerst verklaarde hoe de afwij zing tot stand was gekomen. Dat bij voorbaat de kans van slagen vooreen L.O.M.-school op Schouwen-Duive land mislukt zou zijn, ontkende en bestreed dc heer Beerendonk. „Inte gendeel: ik denk dat de kans van sla gen redelijk groot geacht mag wor den. Zeker gelet op de voortreffelijke samenwerking met het hele team van de Beatrixschool". Dependance De mogelijkheid, om op Schouwen- Duiveland zelfstandig een L.O.M. school te stichten, achtte Beerendonk zeer gering, gezien het aantal leerlin gen dat onvoldoende zou zijn. Een de pendance van de al genoemde Anne Frankschool in Goes sloot de inspek teur niet helemaal uit. Deze depen dance zou op den duur uit kunnen groeien tot een zelfstandige school. Maar deze hele problematiek ligt nog een beetje moeilijk, omdat men nog niet weet. welk effekt de nieuwe ba sisschool teweeg zal brengen. De heer Beerendonk sprak de ver wachting uit, dat de nieuwe basis school niet, zoals officieel de bedoe ling is, per 1983 van start gaat, maar dat cr al steeds meer in de richting van 1985 gedacht wordt, óók op het betreffende ministerie. Overigens noemde de inspekteur het een goede zaak, dat met name in Zeeland, dat te kampen heeft met veel kleinere scholen, overwogen wordt de kinderen met kleinere pro blemen, binnen de lagere (basisscho len te houden. Advies Het advies van de inspekteur luid de alsvolgt: plannen maken móet doorgaan, in het kader van „naar el kaar toegroeien". Voorts adviseerde hij, om in ieder geval aan de betref fende staatssekretaris kenbaar te maken, dat deze zaak leeft bij dc be volking van Schouwen-Duiveland en de teleurstelling over de afwijzing uit tc spreken. Kontakten met ande re scholen in de regio moeten onder houden en of bevorderd worden, vol gens de heer Beerendonk. V.B.O.-afdeling Een ander punt van dc vergadering was de stand van zaken met betrek king tot de V B.O.-afdeling van de Beatrixschool. In een begeleidend schrijven had de heer De Jonge de wens uitgesproken, dat de toestem ming tot het stichten van deze afde ling nu vlot binnen zou komen. Een wens. die staande de vergadering vervuld kon worden, vanwege de aanwezigheid van de inspekteur die hierover een mededeling kon doen. Een en an der hangt namelijk af, van de toestemming tot verlaging van het stichtingsgetal Welnu: de inspekteur meldde, dat verlaging van het stichtingsgetal wettelijk niet mogelijk is, voor wat betreft de V.B.O.-afdeling. Voor de zogenaamde kern-afdeling, waar voor hetzelfde werd gevraagd, was het advies van de onderwijsraad ne gatief. Maar, Beerendonk sprak de sterke verwachting uit, dat het ministerie afwijkend zal beslissen, m.a.w.: wél zal besluiten tot verlaging van het stichtingsgetal. Zekerheid hierover kon hij (nog) niet geven. Ruimteprobleem Indien die toestemming „loskomt" (gemakshalve werd aangenomen dat het zo is) komt de Beatrixschool wel in de (ruimte)p rob lemen te zitten. De heer De Jonge verzocht de vergade ring dan ook mede een oplossing hiervoor te zoeken. Omdat de inspek teur er toch (nog) was, hoewel hier niet voor gekomen, kon hij wat dit punt betreft meedelen, dat de geop perde mogelijkheid om de school el ders (in de regio) te huisvesten waar schijnlijk op een NEE van het mi nisterie zou stuiten. Verbouwing De oplossing moet volgens hem ge zocht worden binnen het schoolge bouw. eventueel met een (kleine) ver bouwing. De overweging van De Jon ge was mede, dat de (waarschijnlijk) 18 leerlingen die het V.B.O.-onder- wijs gaan volgen, een eigen sfeer in het gebouw moeten kunnen kreëren, zéker, wanneer in hetzelfde gebouw ook nog eens 40 kinderen in een ande re leeftijdsgroep hun eigen leef- en werkruimten hebben. Het advies van de inspekteur, om zich over dit probleem op zeer kort termijn nogmaals te beraden werd m.a.s. overgenomen. ÖOSTERLAND Bezichtiging korenmolen Ter gelegenheid van Molendag 1981 op zaterdag 9 mei zal ook de Ooster- landse korenmolen A.D. 1752 de ge hele dag weer in bedrijf te bezichti gen zijn, uiteraard als de wind geen verstek laat gaan, zal molenaar Mark Witte koren malen op deze dag. Voor bezichting kan men zich melden bij de molenaar waarbij ook volkoren tarwemeel verkrijgbaar zal zijn. ZIERIKZEE Teneinde gemeentebestuur en burgerij dichter hij elkaar te betrekken, organiseert de gemeente Zierik zee hij tijd en wijle kennismakingsbijeenkomsten. Het stadhuis is dan „open huis" en net nodige wordt verteld over het reilen en zeilen van het bestuursapparaat Woensdag vond in de trouwzaal weer zo'n bijeenkomst plaats. Foto burgemeester Th. H. de Meester begroet een belangstellende (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3