„Solidariteit" krijgt eigen radio- en tv-programma's VRIJDAG del3e PvdA-CDA-„ruzie over kerncentrales Agrarisch beleidsprogramma Vleugje licht in Polen Sovjet-Unie blijft in Afghanistan Vliegtuig verongelukt Amsterdamse ambtenaren Minimum-prijs melk Nederland en de raketten Fiets kontra auto Openbaar vervoer Den Haag vijf dagen „plat" Gesprek Washington-Moskou Navo-bondgenoten reageren positief op voornemen V.S. STICHTING HET THEATER AGENDA Ravage na inbraak Vier doden in het verkeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE f 2 Het Landbouwschap heeft zich weer eens duchtig geweerd en in een concept-beleidsprogramma, om te beginnen enkele waarheden ais koei en-, gelanceerd. Men stelt voorop dat in de land- en (tuin) bouw, werkgele genheid en inkomensvorming voorop moeten staan, d.w.z. moeten prevale ren bij de besluitvorming over aller lei zaken, die de land- en tuinbouw rechtstreeks of zijdelings raken. Een andere ,,koe" - vinden wij - dat de agriër onder aanvaardbare ar beidsomstandigheden, een redelijke beloning moet kunnen behalen; een beleidsdoelstelling, ,,die uitgangs punt dient te zijn voor het EEG- landbouwbeleid" en (ook) voor het nationale landbouwbeleid. Het is wellicht goed, dat deze verlangens nog eens uitdrukkelijk in een be leidsprogramma worden gezet, maar in de afgelopem jaren, is het daar nu juist altijd alles om begonnen ge weest, zonder resultaten overigens, die in agrarische kringen, tot voldoe ning hebben gestemd. Voor overschotten heeft men ook een pragmatische oplossing. Deze: ,,bij strukturele overproduktie zul len maatregelen nodig zijn, die het aanbod effektief be-invloeden. Over de vorm daarvan zal intensief met het bedrijfsleven overlegd moeten worden". Vervolgens de volstrekt kriptische zin: ,,het medefinancieren van het beleid door de producenten is alleen aanvaardbaar, als hiermee de „afstemming van de produktie op de vraag duurzaam wordt verbeterd". Het lijkt wel volstrekt uitgesloten dat bij eventuele medefinanciering, zoals boven bedoeld, van tevoren voorspelbaar is, of produktie en vraag met elkaar in overeenstem ming zal zijn. Als die overeenstem ming al „koopbaar" is, dan doet het er niet zoveel toe waar dit geld van daan komt, met dit verschil echter dat financiële mede-verantwoorde lijkheid van de boer in dit opzicht, moet worden afgetrokken van het bedrijfsbudget. Het Landbouwschap heeft verder „ontdekt", dat de export belangrijk is, ook naar „derde landen", maar dan moeten die landen wel grondstoffen leveren (en eigen pro- dukten). Er zijn nog meer wensen: in- flatiebestrijding, verlaging van de internationale rentestand, volledige werkgelegenheid en de mogelijkheid -voor zelfstandige ondernemers „vol doende eigen vermogen" op te bou wen en in stand te houden. De wenslijst van het Landbouw schap ziet er dus goed uit, maar zon der houtsnijdende suggesties voor een werkelijk strukturele omme zwaai van het EEG-landbouwbeleid, zullen het waarschijnlijk wensen blijven. Het is nu al moeilijk in de EEG agrarische prijsminima los te peuteren, al doet men daarvoor wel zijn best, maar dat er een brede mar ge zou zijn voor kontinuïteit van de bdrijven en andere „leuke dingen" kan in een beleidsprogramma wel ge suggereerd, maar biedt helaas nog geen zekerheid, dat zij realiseerbaar zijn. Onze voeding DEN HAAG, 6-5. We voeden ons niet goed, zo heeft het voor lichtingsbureau voor de Voeding woensdag bij de viering van zijn 40-jarig bestaan in de Ridderzaal in Den Haag nog eens onder streept. Het bureau wil daarmee niet zeggen dat iedereen te veel eet, maar dat we over het geheel genomen, te oordelen naar de hoeveelheden voedsel die in Ne derland worden veroberd, te veel vet, te veel suiker en te veel zout naar binnen werken en ons schul dig maken aan overvoeding. Om onze voeding weer op het foede spoor te zetten heeft het ureau woensdag een zogeheten maaltijdschijf ge-introduceerd, die aangeeft, uit welke voedingsmid delen onze maaltijden moeten be staan om onze voeding optimaal te maken, zodat de zogenaamde welvaartsziekten, die het gevolg zijn van verkeerd'e voeding, gaan verdwijnen. vvwvvvvvvvwvvwvvvwvv Flitsen" uit het buitenland DUBLIN. In de Ierse hoofdstad Du blin hebben zich woensdagmorgen ongeregeldheden voorgedaan. Na een nachtwake voor de dinsdag overle den Noordierse hongerstaker Bobby Sands staken jongelui auto's in brand en gooiden stenen door de rui ten van winkels en hotels. FONTENAY LE COMTE, Vendee. De Nederlandse toerist J. Mars (57) uit Baara Ls woensdag omgekomen bij een verkeersongeluk in Reorthe in de Franse Vendee. LONDEN. Twaalf leden van de op positie in het Britse Lagerhuis heb ben woensdag in een verklaring de dood van hongerstaker Bobby Sands „diep betreurd" en scherpe kritiek geleverd op de houding van de rege ring in de zaak van de IRA-gevange- nen. Advertentie WARSCHAU, 6-5. Het vrije Poolse Vakverbond Soli dariteit krijgt eigen programma's voor radio en televi sie. Daarnaast komt er eigen studioruimte voor de centrale van Lech Walesa. Wel blijft men onderworpen aan de censuur. Verder heeft het parlement in Warschau woensdag in overgrote meerderheid ingestemd met de oprichting van een eigen vakbond voor de partikuliere boeren. MOSKOU, 5-5. De Sowjet-Unie heeft niet de verzekering gegeven dat ze haar troepen uit Afghanistan te rugtrekt, ofschoon ze zich bewust is van de ongerustheid van de wereld in deze zaak. Dit heeft Kurt Waldheim, sekretaris-generaal van de Verenig de Naties, woensdag op een perskon- ferentie in Moskou gezegd. Hij heeft dindsdag gesproken met president Leonid Brezjnjev en minister van buitenlandse zaken Andrej Gromy- ko. De Russen blijven bij hun stad- punt, dat ze hun soldaten pas uit Af ghanistan terugtrekken, als „de bui tenlandse interventie ophoudt en er een vreedzame regeling tot stand is gekomen". Over de bewapeningswedloop zei Waldheim, dat het minimum aan ver trouwen tussen de betrokken landen ontbreekt dat nodig is om de bewape ning af te remmen. WASHINGTON, 6-5. Een Ameri kaans militair vliegtuig van het type „EC-135" is woensdag met 21 militai ren aan boord neergestort boven de staat Maryland, vijftig kilometer ten noordwesten van Washington, zo heeft het Pentagon bekendgemaakt. Reddingswerkers hebben de lijken van twaalf perseonen geborgen. De politie van Maryland zei te vrezen dat geen der inzittenden het ongeluk heeft overleefd. JERUZALEM. Israël is nog steeds ziedend over de uitlating van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt over de rechten van de Pa- lestijnen. De bondskanselier had on langs tijdens zijn bezoek aan Saoedi- Arabië verklaard dat Bonn het more le recht van het Palestijnse volk op zelfbeschikking erkent. SYDNEY. De Australische rege ring heeft dinsdag bevestigd dat het vliegtuigconsortium Airbus in dustrie haar heeft gevraagd voor 400 miljoen Australische dollars (onge veer 550 miljoen gulden) deel te ne men in de ontwikkeling en de bouw van een volgend toestel. JERUZALEM. De Israëlische pre mier, Menachem Begin, heeft woens dag gezegd dat Israël het zich niet kan permitteren te lang te wachten op terugtrekking door Syrië van zijn luchtdoelraketten uit Libanon. De landbouw is in Polen in meer derheid een partikuliere aangelegen heid. Ongeveer 80 procent van het bouwland/ is eigendom van zelfstan dige boeren: Dat zijn in totaal 3,5 miljoen mensen. Van hen zijn er naar schatting al zeker een miljoen lid van „Solidariteit voor zelfstandige boe ren". In het parlement stemde geen enke le afgevaardigde tegen de legalise ring van een eigen Boerenbond. Slechts vier parlementsleden ont hielden zich van stemming in de kwestie, die maandenlang on bespreekbaar heette te zijn voor de politieke leiding in Warschau. Boeren In februari verwierp het Hoogge rechtshof nog een verzoek tot re gistratie van een onafhankelijke vakverbond van boeren. Op 17 april wonnen de boeren echter de eerste slag, toen de overheid overstag ging. AMSTERDAM, 6-5. Een paar hon derd ambtenaren van verschillende gemeentelijke diensten, zoals stads reiniging, bouw- en woningtoezicht, herhuisvesting en gemeentevervoer bedrijf, hebben in een brief aan b. en w. van de hoofdstad een toeslag van drie procent voor vuil, zwaar en onaange naam werk alsmed^ een uitbreiding van het personeelsbestand met vijf honderd man/vrouw ge-eist Na de konsessie van de kant van de politieke leiding hieven de boeren de bezetting op van een gebouw van de boerenpartij in Bydgoszcz. UTRECHT, 6-5. Waarschijnlijk vol gende week dinsdag, 12 mei, wordt een minimumprijs voor verpakte halfvolle melk van kracht. De hoogte is 93 cent per liter. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft woensdag in een extra-vergadering in Utrecht tot in stelling van deze minimumprijs besloten. De bevoegdheid daartoe heeft het op dinsdag 5 mei van de be trokken ministers gekregen. Deze minimumprijs dient, net als die voor volle melk, om verkoop als goedkoop lokartikel te voorkomen. Produktschaps-voorzitter drs. H. Schelhaas vertelde dat het aandeel van de halfvolle melk in de totale melkkonsumptie nu al 52,5 procent bedraagt. ROME, 6-5. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken vindt dat Nederland de handen vrij gehouden heeft om in december een beslissing te nemen over het al of niet plaatsen van middellange af standsraketten ondanks de Neder landse instemming met het slotcom muniqué van de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-lidstaten. In dit com munique zeggen de ministers dat mo dernisatie van de zogenaamde LRTNF-wapens meer essentieel is dan ooit en de enige realistische basis biedt voor de beperkingsbesprekin gen aan beide zijden. Van der Klaauw sprak dinsdag in Rome aan het einde van de tweedaagse bijeen komst. DEN HAAG, 6-5. PvdA en CDA hebben woensdagavond op verkie zingsspreekbeurten van Van den Berg (voorzitter PvdA) en Eversdijk (CDA-Tweede Kamerlid) in Ooster hout en Maasland hun ruzie voort gezet over de eventuele sluiting van de twee Nederlandse kerncentrales. OMMEN, 5-5. Door een botsing tus sen een fiets en een auto zijn in Om men twee personen om het leven geko men. De slachtoffers zijn de 15-jarige C. J. Grimme uit Ommen en de 56- jarige mevr. G. Mastenbroek-Bosch uit de Krim. Volgens de politie reed de jongen door nog onbekende oorzaak met zijn fiets frontaal tegen de auto van me vrouw Mastenbroek. De auto reed daarna tegen een boom. De jongen overleed ter plaatse. Mevrouw Mas tenbroek bleek bij aankomst in een ziekenhuis overleden. DEN HAAG, 6-5. Het openbaar vervoer in Den Haag gaat de komende vyf dagen definitief plat Een laatste poging van de Raad van- Beheer van de Haagse Tramweg Maatschappij (HTM) om een staking te voorkomen is op niets uitgelopen. De vervoersbonden FNV en CNV verwierpen woensdag avond het aanbod om deze maand een uitkering van 68 gulden te aanvaarden als voorschot op de ge-eiste inschaling in een hogere loonklassc. De bus- en trambestuurders willen behalve de hogere inschaling het be houd van hun huidige zes procent on- gemakkentoeslag. Dit stuit op bezwa ren van minister Tuijnman die tot nu toe geen toestemming gaf voor het handhaven van de ongemakkentoe- slag bij het inschalen in een hogere loongroep. In de nacht van woensdag op don derdag worden de laatste diensten af gemaakt Daarna zullen er geen bus sen en trams meer rijden. De bestuur ders zijn opgeroepen niet naar de re mises en garages te gaan, maar zich te melden bij de aktiecentra van FNV en CNV. Een woordvoeder van de ver voersbonden FNV zei dat alleen met woorden geprobeerd zal worden werkwilligen te overreden ook aan de staking mee te doen. ROME, 6-5. De bondgenoten van de Verenigde Staten binnen de NAVO hebben dinsdag positief gereageerd op Washington's voornemen om voor het eind van dit Jaar met de Sowjet- Unie te gaan onderhandelen over de kernwapens in Europa. In het slotcommuniaue, dat zij na een tweedaagse bijeenkomst van de NAVO-raad uitgaven, verklaren jle leden van het westelijk bondgenoot schap, dat de Sowjet-Amerikaanse besprekingen gehouden zullen wor den binnen het kader van de bespre kingen over de beperking van strate gische wapens (SALT). Daarnaast noemden de ministers van buitenlandse zaken van de NA VO de Sowjet-wens van een morato rium op het installeren van kernwa pens in Europa „volstrekt onaan vaardbaar". Een adempauze als pre sident en partijleider Leonid Brezjn jev eind februari op het partijkon- gres in Moskou voorstelde zou het plan om NAVO-kernwapens in West- Europa te installeren, „volledig be vriezen", terwijl de Sowjets hun niet geringe superioriteit zouden handha- vertoont in de CONCERTZAAL a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur Je zou willen dat het slechts een nachtmerrie was. A S£AN ClMNTtfiMAM KM FftOAV TMf 131H -. Bt'SVPAiMÉR ADRfNNf Kffi -MAIWvCnOÏ. lAUfhf BAR'fJAM - vCTODMtiifi 16 jaar Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Brouwershaven Gymnastieklokaal. Meer bewegen voor ouderen. 9.30 - 10.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Volgens Eversdijk zijn de sociaüs- ijsche planner? hiertoe niet meer.dan pen „loze verkiezingsstunt", alleen al vanwege de miljarden guldens die er mee gemoeid zijn. Volgens Van den Berg echter moet het CDA nu eindelijk eens ophouden met vaag gezwam over dit onderwerp. Eversdijk had felle kritiek op de PvdA-belofte dat een regering waarin deze partij zitting heeft binnen drie maanden de centrales in Dodewaard en Borssele zal sluiten. Dat is volgens de CDA-parlementariër „onbetaal baar", omdat het miljarden kost en dui zenden banen opoffert De PvdA moet maar eens uitleggen waar de vervan gende werkgelegnheid vandaan komt", zo zei hij. Het CDA is wat dat betreft realitisch, aldus Eversdijk. Volgens hem zit de PvdA-stunt er ook al hele maal niet in, omdat in de Kamerfraktie al veel PvdA-mensen hierop tegen zijn. AMSTERDAM. Er wordt overwo gen in het hele land aanhoudingseen heden te vormen, die bij rellen in burger optreden. Dit heeft kommis- sari's De Rhoodes van de Amsterdam se politie woensdag gezegd bij de be handeling van het politierapport over de ontruiming van de Grote We tering in de raadskommissie van al gemene zaken. VEENENDAAL, 6-5. Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag in het centraal magazijn van de Kaasunic in Veenendaal voor zeker honderdduizend gulden schade aangericht. In het magazijn werd zo'n grote ravage aangericht, dat woensdagmiddag nog niet duidelijk was wat er bij de inbraak is verdwe nen. Volgens de politic hebben de inbre kers in het magazijn stellingen met duizenden kilo's kaas en andere zui- vclproduktcn omvergetrokken, waarna de brandkranen werden geo pend. Op zoek naar geld braken de inbrekers stalen kasten en bureaus open. WOERDEN, 5-5. Een echtpaar uit Bodegraven, hun vijftienjarige doch ter en een 23-jarige inwoner van Woerden zijn dinsdagavond in het buurtschap Rietveld tu.ssen Bodegra ven en Woerden door een verkeerson geval om het leven gekomen. Het echtpaar en hun dochter zaten in een auto die frontaal werd aange reden door een andere auto, die op de verkeerde weghelft terechtkwam doordat de bestuurder de macht over het stuur kwijtraakte in een bocht. Of de 22-jarige man uit Woerden deze auto ook bestuurde is niet duidelijk. .Er zat nog iemand anders in, die er nstig gewond raakte en in een zieken huis in Woerden ligt. De dochter van het echtpaar leefde na het ongeluk nog. Op weg naar een ziekenhuis in Utrecht overleed ze echter. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. \J\ ieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Met ingang van donderdag 7 mei tot oktober Nicuwcrkcrk Bibliotheek. Eens in de twee weken. 18.30 - 19.00 uur. Donderdag 7 mei Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 tot 20.00 uur. ZWN-station. Vertrek reisje Platte landsvrouwen. 8.15 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Jaarfeest Herv. Vrouwengroep. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Sirjansland Dorpshuis. Bijeenkomst Stichting Jeugd voor peuterspeelzalen Schou wen Duiveland en wijkverpleeg sters. 20.00 uur. Vrijdag 8 mei Zierikzee Huis van Nassau, ledenvergadering Delta Sport gymnastiek, 20.00 uur. Concertzaal. Reizend Volkstheater met komedie „Volpone", voor Z.V.U. 20.00 uur. Bovenzaal Ger. Kerk. Zambiaanse zendingsavond. 20.00 uur. Haamstede Gereformeerde kerk, diskussie „Christen zijn in de politiek", 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Feestavond v.v Zonnemaire. 20.30 uur. Zaterdag 9 mei Schouwen-Duiveland Landelijke fietsdag, vanaf 8.00 uur. Zierikzee Onder „de Beuze". Rommelmarkt van de Ned. Ver. Bes. van Dieren. Aanvang: 8.30 uur. Concertzaal, film: „Friday the 13th", 20.00 uur. Renesse V.V.V.-kantoor. Landelijke fietsdag. Vertrek tussen 8.55 - 13.00 uur. Midgetgolf avond P.J.Z., rekreatie- park de Leeuwenkuil, 20.00 uur. Brouwershaven Driesprong Kijkuitsedijk-Borren- broodse dijk. Plantenwerkgroep. Om 9.30 uur verzamelen. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Start wandel tocht Rode Kruis. 14.00 uur. s Oosterland Muziektent. Openlucht koncert „Oosterlands Fanfare". 19.30 uur. N.H. Verenigingsgebouw; Play-back avond. Aanvang: 19.30 uur. Zondag 10 mei Zierikzee Concertzaal, film: „Friday the 13th", 20.00 uur. t Maandag 11 mei Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering „Speeltuin Meester Breetveld", 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Intergem. Coördinerende Planningsgroep S.-D./St. Philips- land. 19.45 uur. Woensdag 13 mei Bruinisse N.H.-kerk. Korenavond met negen koren. Aanvang: 20.00 uur. Donderdag 14 mei Zierikzee Concertzaal. Zeeuws Orkest. 20.00 uur. Haamstede Herv. Kerk. Vokaal en instrumen taal koncert. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Vrijdag 15 mei Zonnemaire Café Bommenede. Bijeenkomst Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Zondag 17 mei Renesse Start Sportpark „De Laone". Om loop Grevelingenmeer. 110 km. 9.00 uur. Maandag 18 mei Zierikzee „Huis van Nassau". „Philatelica". 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, R.P.F., 20.00 uur. Dinsdag 19 mei Haamstede Fietsralley Afd. Huisvrouwen. Start: Amrobank 15.00 uur. Donderdag 21 mei Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 20.00 uur. Zaterdag 23 mei Nicuwcrkcrk Café „De Meebaal". Jubileumrecep tie biljartvereniging O.K.K. 18.00 - 20.00 uur. Vrijdag 29 mei Zonnemaire Café Bommenede. Slotavond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur, (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396.(01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18 30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2