Historisch verschil tussen Schouwen en de „corridor-polders" „De Burght" - vrijdag open - een evangelisch ontmoetingscentrum T 4M«tni«s« Droptiek „De Passage" Beroep tegen vergunning storten havenslib i Mi}, DE ZIERIKZEESCHE COURANT Benzineprijs omhoog ,,Stad en Lande" Schouwen-Duiveland Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 mei 1981 137ste jaargang Nr. 2290(i WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzeo. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Geen LOM-school op Schouwen-Duiveland Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten WARSCHAU. Het Poolse Parle ment heeft woensdag met bijna alge mene stemmen de wet aangenomen, die de basis legt voor legalisatie van de boerenvakbond „Solidariteit". DEN HAAG, 6-5. Het kabinet heeft besloten de benzineaccijns per 1 juli met drie cent te verhogen en af te zien van een verhoging van dé diesel accijns. Minister van der Stee van fi nanciën heeft dit woensdag in een brief aan de Tweede Kamer meege deeld. Het kabinet was van plan per 1 juli de benzineaccijns met zes cent en de accijns op dieselolie met vijf cent te verhogen. De opbrengst hiervan in 1981 werd geschat op 250 miljoen gul den. Dit voornemen van het kabinet stuitte op bezwaren van de meerder heid van de Tweede Kamer. De Tweede Kamer wenste een dergelij ke ingrijpende verhoging van de ac cijnzen niet met het oog op de ekono- mische situatie in de betreffende be drijfstakken. Gezien deze wens van de Tweede Kamer heeft het kabinet besloten zijn voorstel ingrijpend te wijzigen. Verwachting tot vrijdagavond: Vrij warm Perioden met zon; in de middag en avond kans op onweer; minimum temperatuur ongeveer elf graden; middag-temperatuur omstreeks 22 graden, in het Waddengebied enkele graden lager; matige tot krad^ige zuidoosten wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 mei Zon op 5.57, onder 21.16 Maan op 9.45, onder 1.17 Eerste Kwartier: 11 mei (0.22) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 8 mei 7.15 18.59 0.27 12.52 Doodtij: 13 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 7-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het is vrij warm voor de tijd van het jaar, drie weken lang was de temperatuur elke dag te laag. dik wijls was het 's middags meer dan vijf graden te koud. Die periode is nu afgesloten. Vandaag, donderdag, zal de temperatuur vooral in het zuiden van het land tot ruim twintig graden oplopen. Dit vrij u-arme weer hou den we voorlopig, daarbij is tiet niet altijd zonnig als vandaag. Morgen, vrijdag, is de kans op een regen- of onweersbui zelfs vrij groot. Een depressie breidt via de Golf van Biscaje haar invloed naar onze omge ving uit. In een zuidelijke stroming wordt morgen onstabiele lucht uit Frankrijk naar het noorden ge transporteerd. Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Liever vijandschap uit één stuk, dan een schijn van vriendschap. Nietzsche zijn er doorgaans groter en er is meer akkerbouw. Kreken met riet zijn typisch en ver der dijkdorpen (Zonnemaire?) en open afritten naar de dijken. In het algemeen is sprake van een meer gesloten landschap en in 1953 werd minder schade toegebracht door het water, in tegenstelling met Schou wen, waar veel karakteristieks ver dween door egalisatie, diepploegen enz, zodat een wat „Noordoostpol- der-achtig" landschap ontstond, waarin de beplanting positief kan ge waardeerd. Verschil Tussen de „corridor"-polders en de w«7 -» polder Schouwen, bestaat een opmer- ,,IetS apal*tS 111 WeSterSChOUWCll kelijk - ook visueel - verschil. ZIERIKZEE. De 5-mei viering is dit jaar een beetje chaotisch verlopen; wie moest er nou wel naar school en wie niet? De kinderen van de Theo Thijssenschool in ieder geval wel, maar dan om samen met de kleuters op het schoolplein het traditionele bevrijdingsfeest te vieren. In samenwerking met de ouders waren er diverse kinderspelen opgesteld, zo als hier op de foto een race-wedstrijd op fiets met zijspan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In het „platte van Schouwen" ver toont de horizon één lijn; er zijn spo ren van vroegere kreken en het ach terland bestond eenmaal uit kaal grasland; sterk gemoerd land met hier en daar drinkputten voor het Met de ,,corridor"-polders in verge lijking, treft het hoogteverschil en daarmee samenhangend ook het Ver schil in landschappelijke kuituurpa tronen. In die „corridor" is sprake geweest van groeistagnatie der dor pen en vlietbergen (kasteelbergen) zoals in Schouwen, zijn (waren) er niet. Begroeide dijken Karakteristiek voor de „Gouwe polders" zijn de dijken, begroeid met BURGH-HAAMSTEDE, 7-5. Vrijdag aanstaande om 11.00 uur zal de burgemeester van Westerschouwen, me vrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer het evangelisch ontmoetingscentrum „De Burght" officieel in gebruik stellen. Er zal dan tevens een presentatie gegeven wor den van de opzet en inhoudelijke aspekten van „De Burght". Na de lunch zal een bijeenkomst gehouden worden, waar verscheidene spre kers het woord zullen voeren. De muziekgroep „Burning Candles" verzorgt het muzikale deel van het programma. Met de ingebruikname krijgt evan gelisch Nederland de beschikking over een prachtig ontmoetingscen trum. „De Burght" werd oorspron kelijk gebouwd als -motel, maar kwam op een bijzondere manier in handen van de stichting. Het komplex bevat onder meer 80 appartementen, diverse zalen en een restaurant. In totaal kunnen 400 mensen ge huisvest worden; een plaats, waar christenen kunnen „bijtanken", zo als het bestuur van de stichting het formuleerd. Konferenties Zo zullen er gedurende het hele jaar konferenties voor de geestelijke opbouw gehouden worden. Maar ook verhuur van de akkommodatie aan christelijke organisaties en gemeen ten is een doelstelling van de stich ting. Mederwerkers van het centrum stellen zich in dit geval beschikbaar om de studieweek, gemeentewee- keinde, kongres of jongerenweek in alle opzichten te doen slagen. Vakantichouden in „Dc Burght" kan ook. Een deel van dc beschikba re akkommodatie wordt gereser veerd voor diegenen, die hun vakan tie in deze schitterende omgeving willen doorbrengen. Bijbelstudie en dagsluiting zijn ook hier vaste onderdelen van het programma. ZIERIKZEE, 6-5. Een fragmentarisch, historisch brok regioleven, werd woensdag, onder de titel: „De jongere polders tussen Schouwen-Duiveland; een landschappe lijke verkenning" behandeld op de „Stad en Lande"- vergadering in de Concertzaal-foyer, door de heer F. Beekman, leraar aardrijkskunde aan de R.S.G. „Prof. Zeeman". OVE Publikaties Er verschijnt nogal een en ander over Schouwen-Duiveland op het punt van wetenschappelijke publi katies - recentelijk over landinrich ting. De heer Beekman ried vooral het Streekarchivariaat aan alert te zijn op dergelijke publikaties. Spreker stond verder stil bij de dorpen Noordgouwe en Dreischor, de polder van welk laatste dorp in 1300 werd bedijkt (Noordgouwe 1374). Ge-agendeerd stond als eerste spreker dr. ir. S. F. Kuipers met als onder werp: „Speurtocht naar de oudste dijken in de polder Schouwen". Dr. Kui pers evenwel liet verstek gaan als gevolg van V '-:-1 pdat il» hoer F~ekimns zijn - eveneens aangekondigd verhaal - wat breedvoeriger opzette, waardoor de tijd, na de algemene vergadering, op interessante en informatieve wijze, kon worden vervuld. De heer Beekman bepaalde zijn ge hoor bij de jongere polders in de z.g.n. „corridor", een begrip, dat stamt uit de na-rampse tijd, toen Schouwen en Duiveland door een droog gevallen gedeelte (Schudde- beurs, Noordgouwe, Zonnemaire) van elkaar waren gescheiden. iepen, bramen, populieren en ransuil en buizerd kan men er waarnemen. Het landschappelijk verschil tus sen Schouwen en de „corridor" wordt hoofdzakelijk bepaald door de afwezigheid van veen in de onder grond van de „corridor"; de kavels Vóór de bedijking moet Noordgou we nog een veenlaag hebben geh :d, zodat - naar analogie met Schovu._i - sprake is van een kerkring-dorp. cse- langrijke steun bij zijn studie heeft de heer Beekman gehad van zijn voorganger op de toenmalige Zierik- zeese H.B.S., de heer J. M. T. Hefting die zich (dertiger jaren) indringend heeft beziggehouden met: het Dijk- water.-de wordingsgeschiedenis van Schouwen, de inlagen, de (toenmali ge) verkaveling, de afwatering, het ,,darinck"-delven, het Kaaskenswa- ter en de Kadeweg. Vervolg pag. 4 AMSTERDAM, 6-5. De werkgroep Noordzee en de stichting Natuur en Mi lieu zijn bij de Raad van State in beroep gegaan tegen de vergunning, die mi nister Tuijnman (verkeer en waterstaat) aan de gemeente Rotterdam heeft ge geven om in de komende twee jaar 150.000 kubieke meter verontreinigd ha venslib in zee te storten. Het slib, dat vrij komt van de on derhoudswerkzaamheden in/de Bot lekhaven en de Derde Petroleumha ven, bevat volgens de milieu-organi saties ontoelaatbare hoeveelheden zware metalen zoals cadmium, een een hoog gehalte aan polychloorbip- henyl (PCBLM). De werkgroep en de stichting ver wachten, dat het slib niet op de stort plaatsen in zee zal blijven liggen, maar door de stroming verspreid zal worden richting Waddenzee en Duit se Bocht, waar een deel zal bezinken en een schadelijke invloed op het le ven in zee zal hebben. BURGH-HAAMSTËDE. „De Burght". het evangelisch ontmoetingscentrum en bij-tank-stationdat vrijdag offi cieel inegebruik genomen zal worden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ontmoetingscentrum Evangelisch, christelijk zijn woor den, hoog in het vaandel van de stich ting. „De Burght" wil een ontmoetingscentrum zijn, niet ge bonden aan een bepaalde kerk. maar wel gebonden aan de Bijbel als het enige gezaghebbend woord van God. Het. centrum is bedoeld om mensen, bijvoorbeeld via een aldaar doorge brachte vakantie, te helpen beter te funktioneren als christen, in kerk en samenleving. Inzicht in polder-geschiedenis. Opmerkelijk is een „dijkkronkel" bij de boerderij „Schraphage", zon der twijfel gevolg van een vroegere dijkdoorbraak en de dichting daar na.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1