Melkveehouders voor het laatst bijeen in C.M.M.C.-verband Violist Jaap van Zweden speelt met Zeeuws orkest te Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wijziging in regio-melksektor Beeld uit Georgië voor Texel Groot muzikaal gebeuren West-Duitsland en Israël Dodenherdenking te Amsterdam Jti«tnUs« mi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- •vekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 1 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dinsdag 5 mei 1981 137ste jaargang Nr. 22905 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Appelerend beleid Stichting Jeugd ZIERIKZEE, 1-5. De melkveehouders van Schouwen en Duiveland in jaarvergadering bijeen. Het was de laatste maal dat men in C.M.M.C. verband bijeen kwam. Door aile leden is in het afgelopen jaar het individuele lidmaatschap aangevraagd, als lid van de Melk Unie Holland. De voorzitter de heer M. de Boer uit Zierikzee, opende de vergadering en gaf een kort overzicht van de melk veehouderij in het verleden en van het onstaan van de Coöp. Melk en Melk producten Centrale. Hij nam de leden mee terug naar de dertiger jaren toen er op toenmalige eiland plm. 800 bedrijven waren, waar melkkoeien werden gehouden. De melk die hier geproduceerd werd, werd voor een groot deel verkocht als konsumptiemelk door de boeren zelf of door melkhandelaren bij de boeren gekocht en daarna onder de burgerij „verleurd." Ook waren er vele bedrijven die boter bereidden op eigen bedrijf en de ondermelk als veevoeder gebruikten. „De Duif' Eén derde groep verkocht hun melk aan „De Duif' een partikuliere melk fabriek gevestigd te Nieuwerkerk. Tijdens de oorlog werd het boter maken op eigen bedrijf door de bezet- PARIJS. Na lang touwtrekken zijn president Valery Giscard d'Estaing en zijn socialistisch tegenstander, Francois Mitterrand, het maandag eens geworden over een ontmoeting voor televisie en radio. Dit debat dat dinsdagavond wordt gehouden, zal 110 minuten duren en via de drie tele visienetten en de radio worden uitge zonden. TEXEL, 5-5. Op het terrein van de Openbare lagere Lubertisschool in Koog is dinsdagmorgen in aanwezig heid van de Texelse gemeenteraad een bronzen skulptuur onthuld. Het kunstwerk is geschonken door de Sowjet-republiek Georgië uit dankbaarheid voor de hulp die de Georgiërs tijdens en vooral na de opstand tegen de Duitse bezetting van Texelse burgers hebben onder vonden. Het beeld toont een kind, getooid met op hem neergestreken vredesa postelen: enkele duiven. Een der Russische aanwezigen noemde het beeld een symbool van de overwin ning op het fascisme. Burgemeester J. Engelvaart zei te hopen dat in vrede geboren kinderen eens in vrede werkende volwassenen mogen zijn. Een lid van de Russische ambassade roemde het initiatief van het hoofd der school met betrekking tot de plaatsing van het beeld. Veel gebeurtenissen, zei hij, worden ver geten maar wat op Texel gebeurd is zal altijd in herinnering blijven. ter verboden en moest deze melk eveneens aan de fabriek worden ver kocht Na de oorlog toen ons land ver woest en berooid was en men moest proberen de ekonomie weer op gang te brengen, was het voor ons land noodzakelijk zoveel mogelijk te ex porteren, om op die manier aan de viezen te komen om goederen in het buitenland te kunnen verkopen. De overheid besloot toen de drink- melk voor de bevolking op een vetge halte van 2 Vi te brengen en het overige vet tot boter te verwerken voor de export Hierop werd streng toegezien, zelfs te Moriaanshoofd waar slechts 3 ge zinnen woonden die melk moesten kopen kwam een ambtenaar uit Den Haag kijken of het misschien mogelijk was dat ook hier de 2Vz melk dage lijks zou worden bezorgd. Dit besluit hield in dat ook de zelfslijtende boeren de melk van eigen bedrijf moesten ver kopen aan de fabriek en de melk die ze nodig hadden voor hun melkhandel weer terug moesten kopen van de melkfabriek. Stevig in het zadel Door deze ontwikkeling was de melkic&iiek dus wel heel stevig in het zadel komen te zitten, wat tot gevolg had dat deze een lage prijs betaalde voor boerenmelk en een hoge prijs berekende voor de melk die men nodig had voor de handel. Het onbehagen nam hierdoor sterk toe en men besloot tot oprichting van de C.M.M.C. Het doel van deze vereni ging was het behartigen van de belan gen van boer en slijter. Het bestuur bestond dan ook voor de helft uit boe ren en voor de helft uit melkhandela ren met aan het hoofd een onpartijdig voorzitter. Wijlen de heer Evel eens het hoofd van de toenmalige Landbouwschool te Nieuwerkerk werd bereid gevonden het voorzitterschap op zich te nemen. Vruchtbaar werk De C.M.M.C. heeft jarenlang vrucht baar werk voor beide partijen kunnen doen Maar met het verstrijken der jaren toen er in ons land steeds minder fabrieken kwamen door fusies en slui tingen werd de invloed van de C.M.M.C. steeds kleiner bij de bespre kingen over de prijs die de boeren voor hun melk ontvingen Dit was de aanleiding voor het be stuur te trachten de melk die op Schouwen-Duiveland werd gewon nen ergens anders onder te brengen; het oog viel hierbij in de eerste plaats op de melkfabriek te Middelburg. De heren A.F. Schoof en M. den Boer resp. voorzitter en sekretaris werden op pad gestuurd en zijn een dag in Middelburg te gast geweest bij thans wijlen de heer Lambers direkteur en de heer Poppe voorzitter van de fusie kommissie zuid-nederland(Campina). Bij dit gesprek kwam allereerst naar voren dat de goed georganiseerde kon- sumptiemelk-afzet een belangrijke schakel was. Ook was men wel in staat de door Schouwen-Duiveland boe renmelk te verweken, maar de ophan den zijnde fusie, waar men het te Mid delburg erg druk mee had, ontlokte de heer Poppe de opmerking; „we hebben op het ogenblik al zoveel onkruid in eigen tuin dat ik niet weet of we hier nu nog wel een braak stukje aan toe kun nen voegen." Melk Unie Holland Naar rijp beraad is toen het bestuur tot de konklusie gekomen dat er voor de regio-melkproducenten eigenlijk maar één weg open bleef en dat was: „blijven waar wij waren en te proberen hier onze huid zo duur mogelijk te ver kopen." Dit is na langdurig en keihard onderhandelen gelukt zodat vanaf 1 april 1971 de veehouders op Schou wen en Duiveland de leden de prys van Melk Unie Holland ontvangen voor hun melk. Door deze ontwikkeling was de C.M.M.C. voor de leden niet langer van Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. belang. Zo werd op deze ledenverga dering van 28 april 1981 met algemene stemmen besloten deze vereniging op te heffen en voortaan als individueel lid van Melk Unie Holland samen ge voegd in de afdeling Rotterdam-Zuid 2 verder te gaan. Na dit besluit gaf de heer Voorsluis van Melk Unie Holland een verslag over de gang van zaken bij deze Coöp. van het jaar 1980. Hieruit bleek dat de prijs die de melkveehouders ontvangen voor hun melk gelegerd in het boekjaar 1980 inkl. nabetaling f 62,95 per 100 liter bedraagt; dit is ruim 3 hoger dan de prijs van 1979. Deze verhoging is gezien de kosten stijging op de bedrijven te laag, maar gezien de sombere vooruitzichten die men vorig jaar had waren de aanwezi ge leden met deze prijs toch redelijk te vreden. Doordat de melkbus dit jaar in het gehele werkgebied van Melk Unie Holland verdwijnt werd aan alle aan wezige leden een miniatuur melkbus aangeboden. Hierna sloot de voorzitter de goed bezochte vergadering. ZIERIKZEE, 5-5. Begin mei gaat het Zeeuws Orkest onder leiding van Louis Stotijn op toernee door de provincie Zeeland. In de serie koncerten dat het orkest geeft, doet het ook Zierikzee aan, en wel op donderdag 14 mei aanstaande in de Concertzaal. Het orkest heeft kans gezien de 20-jarige Jaap van Zweden aan te trekken, waarmee aan het te bieden programma een extra demensie gegeven wordt Jaap van Zweden (20) is de bekende viool solist, onlangs sterk in het nieuws gekomen, omdat hij op de wel zeer jeugdige leeftijd de taak van koncert- meester van het Concertgebouwoi> kest van zijn voorganger Herman Krebbers heeft overgenomen. Superlatieven Van Zweden heeft al velen in ver- rukking gebracht met zijn spel, bij voorbeeld door zijn vertolking van Paganini's hels-moeilijke vioolkon cert, door zijn trotse toon, feilloze fla- gedetten, duivelse dubbelgrepen, pa relende pizzicati en onstuimige octa ven," om maar eens een paar superla tieven te gebruiken. Dit „wonderkind" won op z'n elfde jaar het Oscar Back concours voor junioren en op z'n zestiende de hoofd prijs voor ver-gevorderden. Deze prijs stelde hem in staat zijn opleiding voort te zetten aan de be faamde JuiUiard-School in de Vere nigde Staten. In Nederland werd Jaap van Zweden onder meer bekend door zijn vele ricitals en optredens voor radio en tv. Programma Het programma voor het Zierikzce- se koncert ziet er als volgt uit: Over ture van Victor Lcgley, gevolgd door het eerste vioolkoncert van Nicolai Paganini. Na de pauze worden Mozart-varia- ties van Max Reger gespeeld. Victor Legley's komposities is klas siek en eenvoudig; opgebouwd uit drie geledingen: Allegro Vivace, Moderato espressivio cantabile en Allegro Vivace, een variant van het eerste. Joop van Zweden, solist bij het Zeeiuvs Orkest. Het vioolkoncert in D gr. L van Paganini is ook in onze tijd een uitda ging voor menig violist Nog steeds weet de „duivelskunstenaar" zoals Paganini ook wel genoemd wordt, met zijn werk een publiek te overrompe len, dat overigens zich minder snel in een roes laat meeslepen dan in de vorige eeuw het geval was. Zijn partituren stellen hoge eisen, warbij te bedenken valt, dat de solo stem (Jaap van Zweden) niet eens volledig genoteerd staat Max Regeris variaties en fuga op een thema van Mozart vormen het slot van het koncert Reger, fuga-specialist bij uitstek, verstaat de kunst om een ge geven thema te variëren. De variatie Is niet slechts een omspeling van het thema, maar draagt een geheel eigen stempel, waarbij het thema zorgde dat het verband bewaard bleet ZUERICH. Onbekenden hebben in Zuerich geprobeerd het gebouw van een importfirma voor Britse vracht auto's in brand te steken. HAMBURG. Aan de meeste West- duitse universiteiten zijn de studenten in de medicijnen voor een week in staking gegaan. Zij weigeren colleges te volgen uit protest tegen het huidige tentamestelseL BONN/JERUZALEM, 4-5. West- Duitsland heeft maandag zeer scherp gereageerd op beschuldigingen van de Israëlische premier Begin jegens het Duitse volk en Bondskanselier Helmut Schmidt. Regeringswoordvoerder Kurt Bec ker noemde de beschuldigingen van Begin „vals" en „beledigend". Premier Begin konkludeerde zon dag op een verkiezingsbijeenkomst na uitlatingen van Helmut Schmidt over het Midden-Oosten en de Pa- lestijnen dat de Duitsers de misda den tegen het Joodse volk kennelijk zijn vergeten en nog slechts zijn ge ïnteresseerd in de verkoop van wa pens en de aankoop van goedkope Arabische olie. VIM- Wjh PE Bitr ZIERIKZEE. Lang gedacht dat de babies uit de „rode kool" kwamen en dan later tot kleuters opgroeidenmaar in het Zierikzeese Havenpark komen ze (tot en met 6 jaar) uit een tulpenbed. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met enige tijd regen of motregen; middagtemperatuur omstreeks 12 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 mei Zon op 6.00, onder 21.14 Maan op 7.59, onder 7 mei Zon op 5.58, onder 21.15 Maan op 8.47, onder 0.11 Eerste Kwartier: 11 mei (0.22) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 mei 05.37 17.49 11.12 23.36 7 mei 6.27 18.21 12.00 - Springtij: 6 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel de temperatuur woensdag wat hoger komt te liggen dan vandaag, zal het weer nog niet veel beter zijn. Er is veel bewolking en daaruit valt enige tijd regen of motregen. Deze neerslag hangt samen met de scheidingslijn tussen de koude lucht boven ons land en wat zachtere lucht boven de oceaan. Dit front lag dins dagmorgen nog boven zuidwest Ier land en de Golf van Biscaje en trok langzaam in noordoostelijke rich ting. Voordat die regenzóne ons be reikt, klaart het vanavond tijdelijk op en daalt de temperatuur nog flink. Morgen overdag loopt het kwik op tot ongeveer 12 graden. Na woensdag vindt een verdere stijging van tempe ratuur plaats. DEN HAAG. In het kader van de Nationale Dodenherdenking heeft kamervoorzitter D. Dolman maan dagavond bij het monument voor de gevallenen in het gebouw van de Tweede Kamer aan het Haagse Bin nenhof een krans van witte anjers, gemengd met gipskruid gelegd. AMSTERDAM. 4-5. Koningin Bea trix en prins Claus hebben maandag middag bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam de eerste krans gelegd ter nagcdachtenld aan „alle sinds 10 mei 1940 gebrachte of fers, ongeacht tijd of plaats". Ook minister-president Van Agt, de mi nisters Wiegel en De Geus legden na mens de Raad van Ministers kransen bij het monument. Datzelfde deden twee anonieme nabestaanden van de slachtoffers, die in dc oorlog vielen, namens alle nabestaanden. Daarna defileerde een lange stoet van men sen langs het monument en werden er nog meer kransen cn bloemen ge legd. Tijdens de bijeenkomst op de Dam speelde de kapel van de Konin klijke Luchtmacht koraalmuxiek. De herdenkingsbijeenkomst op de Dam werd voorafgegaan door een korte plechtigheid in de Nieuwe Kerk. Deze dienst werd bijgewoond door het koninklijk paar, autoritei ten, genodigden en nabestaanden. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1