Raad Bruinisse voteerde aantal kredietvoorstellen Aanleg van fietspad Laan van St. Hilaire begint deze week „Hele Afghaanse volk in opstand tegen Sovjet" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dr. W. F. M. Vonk be-edigd ah raadslid én wethouder Tsjech vlucht met vliegtuig Verklaringen op tribunaal Kommissie publieke werken Advieslijst van volgorde kapitaalswerken samengesteld PÊ ®1W ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 mei 1981 137ste jaargang Nr. 22904 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Zeelandbrug financieringsbron V.O. W. BRUINISSE, 1-5. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van Bruinisse vrijdagavond werd dr. W. F. M. Vonk beëdigd als nieuw raadslid (Algemeen Belang) en geko zen tot wethouder. Raadsvoorzitter burgemeester T. C. Hekman wenste de heer Vonk geluk met zijn benoeming en hoopte, dat hij snel wegwijs zal worden in het laby rint van de gemeente. Verder noemde de heer Hekman het geen synecure om in deze tijd (drie-kwart van de zittingsperiode) zitting in de raad te nemen. „Wie de ze taak serieus op zich neqmt, heeft er de handen vol aan". Tijdelijk wethouder M. Meeuwsen kreeg bij de stemming drie en het nieuwe raadslid Vonk vier stemmen. Vonk is dus met direkte ingang wet houder en na een schorsing van de vergadering besloot het kollege tot een iets gewijzigde taakverdeling binnen het kollege: Vonk en Hekman ruilden één taak. De heer Vonk kreeg de portefeuile van onderwijs in plaats van visserij dat de burge meester in zijn plaats gaat doen. De verder taken bleven ongewijzigd. Bij deze gelegenheid werd de heer Meeuwsen dank gezegd voor de tijde lijke waarneming en de uiterst pret tige samenwerking. Zware taak De heer Vonkdankt© burBa- meester voor zijn ondersteunende woorden. „Ik besef dat ik een zware taak op mij neem, om een zo geziene figuur in de Bruse gemeenschap als de heer Jumelet te vervangen. Ik sta volkomen blank tegenover de ge meentepolitiek, maar zal met inzet van al mijn krachten proberen mij van deze taak te kwijten", aldus de nieuwe wethouder, die verder hoopte op een eerlijke benadering van alle raadsleden. Ter gelegenheid van de benoeming hield de voorzitter de raadsleden in het algemeen nogmaals voor, dat er flink bezuinigd moet worden om het hoofd boven water te houden. Iets, waar in de loop van de vergadering weinig of niets van terecht kwam Kredieten De raadsleden kregen namelijk een WENEN, 3-5. Een Tsjech is zondag met zijn vrouw en hun zoontje per vliegtuig naar Oosterijk gevlucht. De man, die als piloot werkte bij een bedrijf dat zich bezighoudt met besproeien van landbouwgewassen in Tsjecho-Slowakije, arriveerde met een vliegtuigje van zijn werkgever op een voormalig militair vliegveld bij Wenen. Hij heeft om politiek asiel gevraagd. aantal kredieten te verwerken voor uiteenlopende doelen. Zo was daar het te verstrekken krediet voor het instellen van een woningbehoefte- onderzoek (in verband met bestem mingsplan Rikusweel). De heer A. Bal (P.v.d.A.) vroeg het kollege naar de zin van het onderzoek. ,,Ik weet zo wel wat er nodig is: betaalbare hui zen!" De voorzitter was het met de heer Bal eens. Voorts was Bal bang, dat er huizen gebouwd zouden gaan worden voor niet-ekonomisch gebondenen aan Bruinisse, en vroeg hoeveel gegadig den voor een huis op de lijst staan. Wethouder J. v. d. Velde meldde, dat er alleen bij „Beter Wonen" al 42 op die lijst staan. Verplicht Gemeentesekretaris, de B. de Groot, legde vervolgens uit, dat het te he den onderzoek een verplich ting Wixl nee ministerie is. „Aan de Tl ctlivl van hei oridcrfOCK, "WOrGt woonruimte toegewezen. Het „natte- vinger-werk", zoals dat in het verle den wel gebeurde, kan en mag niet meer", aldus de heer De Groot, (over igens zou de welbespraakte gemeen tesekretaris best een eigen mikro- foon kunnen gebruiken). De heer Vonk zag ondanks de uit leg van De Groot, de noodzaak niet in van het onderzoek, omdat over vier of vijf jaar de resultaten sterk verou derd zullen zijn. De voorzitter zei de heer Vonk nog maals, dat het een verplichting was, en daamee was de kous af. Stem ming ble;k niet nodig: 6.325,- werd m.a.s. gedoteerd. Bedrijfsterreinen Een ader krediet 10.500,-) was het kredet voor de uitbreiding van bedrijfserreinen. Dit krediet deed de heerlal versteld staan. „Is dit om stedebawkundigen aan het werk te houden" Bal herinnerde de voorzit ter aan ijn in het begin uitgesproken woorde over bezuinigingen, waar op dez manier niets van terecht komt. Alle vragen van diverse raadsleen werden echter beant woord iet het bekende: „Regeren is vooruikien". Er bken diverse gegadigden voor nieuwvestigen industrie zich aan gemelde hebben voor een plaats in de genente. Wie, wat en hoe kon (of wilde)e vooriztter niet meedelen. Om zorgen dat in de toekomst voldoele industrieterrein aanwezig zal zijiwas het werkkrediet nodig. De heer Vonk had het idee, dat er geprobeerd werd van alles te omzei len. „Hdeveel aanvragen zijn er exakt?" wilde hij weten. Wederom was het de heer De Groot die vervol gens het een en ander aan de hand van een kaart uitlegde, en met na druk zei, dat de aanvragen strikt ver trouwelijk waren. Wel wilde hij een voorbeeld kwijt: het E.T.I. zoekt voor een aantal kliënten terreinen in de regio, aan welke vraag niet voldaan kan wor den. De heer H. Schot (C.D.A.) stelde, dat niemand van de raadsleden staat te trappelen, maar de gehele raad ging uiteindelijk toch akkoord met het kollegevoorstel. Vlucht- en veerhaven Nog meer kredieten stonden de raadsleden te wachten: 8.500,- voor onderzoek naar toekomstige bestem mingsmogelijkheden voor de rijks- vluchthaven en veerhaven. De heer Schot wilde weten wat voor soort bestemming er aan gegéven zal wor den. Rekreatie of industrie? De voorzitter antwoordde de heer Schot, dat daar nu juist het onder zoek voor nodig is, maar zei en pas sant dat Bruinisse al genoeg rekrea tie binnen de grenzen heeft. Raadslid Vonk legde de vinger op een zere plek, door te vragen van wie de havens zijn. De Groot antwoord de, dat die van Rijkswaterstaat zijn. De te verwachtte vraag van Vonk was toen: zouden we dan eerst niet eens zorgen het objekt in eigendom te krijgen, en dén pas plannen maken? w»- De Groot: „Er is kan op, dat Rijks waterstaat hier welwillend tegeno ver staat, maar dan moeten we' ge fundeerd voor de dag komen". Zon der hoofdelijke stemming werd ook dit krediet gevoteerd. Saneringsgebied De onderhandelingen betreffende de aankoop van een stuk grond door de gemeente voor invulling van het saneringsgebied Kerkstraat-Berg straat-Van Hertsbekestraat- Beursstraat werden door de gemeen te eenzijdig stopgezet. Dit omdat de prijs per vierkante meter niet op te brengen is, volgens de raadsvoorzitter. Toch is het kolle ge voornemens dit plan (al van '78) weer boven water te halen. Daartoe vroeg het kollege de raad een bedrag van 8.500,- beschikbaar te stellen t.b.v. een werkgroep die deze proble matiek gaat bestuderen. De raad ging ook hiermee akkoord. OUWERKERK. De Ouwerkerkse Oranjevereniging tekende voor de organisatie van een zeer geanimeerd feest op Ko ninginnedag. Eén van de vele hoogtepunten was de fraaie optocht. In de kategorie versierde wagens" ging de eerste prijs naar een groepje deelnemers, dat zich had laten inspireren door bezuinigingen, stapjes terug doen en energie besparing. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) STOCKHOLM, 2-5. „Het hele Af ghaanse volk is in opstand tegen het Sovjet-bezettingsleger en de regering Karmal in Kaboel. Wij zagen hoe alle groeperingen in de bevolking, alle sociale lagen, reli gieuze richtingen en etnische groepen en stammen stelling hebben geno men tegen de Sovjet-Unie". Dit heeft de Italiaanse socialist Ripa Di Mea- no, lid van het Europese parlement, zaterdagavond verklaard tegenover 'de jury van het Afghanistan-tribu- naal over het optreden van de Sovjet- Unie in dat land, dat momenteel in Stockhol wordt gehouden. Di Meano maakte deel uit van een WENEN. Een onbekende jongeman heeft een vooraanstaande socialist doodgeschoten in Wenen. Het slach toffer, de 50-jarige Heinz Nittel, was voorzitter van de Oostenrijks-Israë lische vriendschapsvereniging. ZIERIKZEE, 30-4. Dat er doorgaans meer wensen zijn dan (geld)middelen, ook wat betreft kapitaalswerken in de gemeente Zierikzee, kwam woensdagavond tijdens de vergadering van de kommissie publieke werken (met als belangrijkste agendapunt het meerjarenperspektief 1982-1985) duidelijk tot uiting. Monumenten zoals het Gravensteen of de Grote Kerk verdienen restauratie, wegen en pleinen moeten onderhouden worden, pompinstallatie rioolgemaal Zuidhoek is aan vernieuwing toe en ook het inventaris van de Concertzaal moet hoognodig vervangen worden, om maar enkele voorbeelden te noemen. ZIERIKZEE. Deze week zal begonnen wordent de aanleg van een fietspad langs de Laan van St. Hilaire. De schuur die tc.« gebruikt werd als dierena siel moest zodoende met de grond gelijk word'cmaak. De Ned Vereniging tot bescherming uan dieren heeft nu derhalvén opvangcentrum voor die ren meer. en hoopt binnenkort een oplossing r hun probleem te vinden. (F»Zierikzeesche Nieuwsbode) De kommissieleden zijn echter ge noodzaakt een adviserende urgentie- lijst samen te stellen waardoor zaken als aankoop terrein en gebouwen Ho ge Molenstraat voor huisvesting be jaarden of plannen voor een gemeen schapsruimte in Zierikee min of meer „verdrongen" worden door meer urgente kapitaalswerken in Zierikzee. De komissieieden waren het er snel over eens, dat stedebouwkundigc werkzaamheden (1982) waarvoor een bedrag geraamd is van f 225.000,--, boven aan de lijst geplaatst moet worden. Als tweede volgde het punt „onder houd van wegen en straten" 80.000,—) „want zo best zijn de we gen niet in Zierikzee," aldus L. S. P. van Velthoven (C.D.A.Nummer drie werd „uitbreiding en vervan ging van het materieel van de dienst gemeentewerken". Hier valt tevens onder de aankoop van een sneeuw schuiver en kleine opzetstrooier ge schikt voor fietspaden. Over fietspaden gesproken, kon voorzitter P. de Rijke mededelen dat deze week begonnen zal worden met de aanleg van een fietspad langs de Laan van.St. Hilaire. Een verheugende mededeling na tuurlijk gezien de gevaarlijke ver keerssituatie die daar kan ontstaan als het nieuwe RSG-gebouw in Poort- ambacht in oktober in gebruik zal worden genomen. In het kader van de energiebespa rende maatregelen is het gewenst dat gedurende enkele jaren een krediet (voor 1982 wordt dat 80.000,—) be schikbaar wordt gesteld. De kom missieleden besloten dit punt als vierde op de urgentielijst te plaatsen. De uitvoering van de verbouwing van de panden in de Meelstraat (de nummers 4-6) eerste fase 150.000,—) werd het vijfde punt. De vernieuwing van de pom pinstallatie rioolgemaal Zuidhoek, inklusief een voorbereidingskrediet hiervoor (tesamen 330.000,—) werd nummer zes, gevolgd door restaura tie van de Vismarkt en Varreput. Sport Nummer negen op de urgentielijst werd de bouw van de kleedakkom- modatie en inrichting van de terrei nen voor het nieuwe sportpark) 1.000.000,—) en ook waren dc kom- missicleden het eens dat het de hoogste tijd wordt dat er aan de Nieuwe Haven (of daar in de buurt) toiletgelegcnheid gebouwd moet worden, zeker nu dc jachthavenak- kommodatie daar verbeterd is en wordt. Verkeersplein Verder deelde de heer J. Louwerse, direkteur gemeentewerken nog me de, dat hij van Rijkswaterstaat had vernomen dat hoogstwaarschijnlijk in 1982 met de uitvoering van de re- konstruktie van het verkeersplein begonnen kan worden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Italiaanse onderzoekerskommissie die van december 1980 tot maar 1981 een bezoek bracht aan het grensge bied van Pakistan en Afghanistan. Zijn kommissie kwam tot de konklu- sie dat de verdeeldheid die lange tijd het Afghaanse verzet hinderde, sterk is verminderd. Diskrepanties Er dreigen weliswaar diskrepan ties maar Di Meano verwacht binnen niet al te lange tijd de oprichting van een nationaal front. Hij noemde de beschuldigingen van het Kremlin dat de Verenigde Staten, China, Pa kistan en Egypte de opstandêlingen steunen met militair materiaal en ad viseurs een belachelijke aantijging. Zijn kommissie kan hiervoor geen enkel bewijs vinden. Het Afghanistan-tribunaal onder zoekt of er sprake is van Sovjet agressie tegen de soevereine staat Af ghanistan en of het Sovjet-leger de internationale normen van humani teit in de oorlog schendt. Verwachting tot dinsdagavond: Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur omstreeks 5 graden, middagtemperatuur onge veer 11 graden; matige tot krachtige wind uit noord tot noordwest. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 5 mei Zon op 6.02, onder 21.12 Maan op 7.20, onder 22.55 Eerste Kwartier: 11 mei (0.22) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 5 mei 4.44 17.17 10.30 22.47 Springtij: 6 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 4-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht viel op veel plaatsen tussen de tien en vijf tien millimeter regen. Dit werd ver oorzaakt door een neerslagzöne ho rende bij een depressie afkomstig van Schotland. Dc depressiekem lag vanochtend dicht bij het Waddenge bied en zal dinsdag waarschijnlijk in de omgeving van Berlijn aangeko men zijn. Dit betekent voor ons land een be vrijdingsdag met een wisselende be wolking en ook enkele buien. Veel zon wordt niet verwacht en de mid dagtemperatuur blijft nog steeds aan de lage kant: ongeveer tien graden. De wind zal noordwest zijn, matig tot krachtig. Na morgen komt een volgende oceaandppressie naderbij, zodat de regenkansen dan weer wat toene men. Wel kon ons dan wat minder koude lucht bereiken. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft onder voorbehoud besloten wind van dit jaar de onder handelingen met Moskou te hervat ten over beperking van het aantal ra ketten voor de middellange afstand ln Europa, schreven zondag de Boston Globe en de Washington Post

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1