Direkteur E. P. J. Kwips hangt de ,,Zea-bus" aan de wilgen II Burgemeester Zierikzee sprak Z.O.V.-feest open op Havenplein De betere caravanvoor minder geld:! 12.395/ DE ZIERIKZEESCHE COURANT Af scheidsplechtigheid ,,in fabriek" UITVERKOOP! ANTIQUES BROUWERSHAVEN UITVERKOOP! cr £i«tni«s« In sfeer van traditionele kleuren X<4C ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 mei 1981 137ste jaargang Nr. 22903 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Opgewekte Oranjefeesten in de regio ZIERIKZEE, 29-4. Ook in de spreekwoordelijk hechte „crew" van de Kon. Zeelandia B.V. is een - overigens al weer opgevuld - „gat gevallen", door vertrek van de heer E. P. J. Krips, adjunkt-direkteur van de Kon. Zee landia B.V. en direkteur van Zeelandia-International. In de vertrouwde kring van direktieleden en verder eigen mensen, vond woensdag dit afscheid plaats. Een afscheid bij Zeelandia" voltrekt zich altijd in de typische werksfeer; in de Fonteine-fabriek dus ook nu, waar het gezamenlijke personeel was toe gestroomd. Tegen een achtergrond van gestapeld fust, op de plaats waar dag in dag uit de werkers aktief zijn, valt zo'n afscheid; een met pensioen gaan ;,in het harnas", want de 65-jarige leeftijd noopt ook deze hoog gewaardeerde Zee- landia-funktionarisde „Zea-bus" aan de wilgen te hangen. Ditmaal werd er duidelijk water - spraakwater dan - door de Zeelandia- emulsies gedaan en voor een fikse scheut daarvan zorgde de direkteur M. Doeleman H.J.zn., die herinnerde aan de komst van de heer Krips in fe bruari 1943; acht en dertig jaar heeft hij bij het Zierikzeese bedrijf dus vol gemaakt en „net geen veertig". De heer Krips had aanvankelijk andere bedoelingen; hij studeerde ekonomie te Rotterdam, maar de „Loyaliteits verklaring", die hij niet onderteken de, belette verdere studie; een ander „alternatief" was werken in Duits land, maar Krips besloot „tijdelijk" een andere weg in te slaan. Zo werd hij ekonomisch adviseur van Zeelandia en „plonste hij meteen in het koude water van het be drijfsleven". Vanaf de eerste dag - aldus de di rekteur - was een snelle omschake ling noodzakelijk, maar de thans scheidende direkteur, wist zich met grote ijver en volharding in te wer ken; hij verdiepte zich met inzicht in de methodieken en worstelde zich door een stroom voorschriften, die toen het werk wel eens dreigde te verlammen. Evakuatie Spoedig daarop kwam de oorlogse- vakuatie en werden de Zeelandia- mensen over verschillende plaatsen verspreid. Met name te Weesp heeft de heer Krips zich toen bijzonder ver dienstelijk gemaakt, door de be drijf smede werkers de helpende hand toe te steken. Terug in Zierikzee, kon hier het werk medio mei 1945 beginnen; de chaos in het bedrijf was kompleet. „We moesten als 't ware op blote voeten weer beginnen" en „tot diep in de vijftiger jaren heeft de heer Krips - als een waar diplomaat - ge- Advertentie kontakt met de bedrijfsschappen en „allen achtervolgd, die in die tijd iets te zeggen hadden". Het ging om vergunningen voor grondstoffen en verpakkingsmateri aal en waren die binnen, dan moesten leveranciers worden gevon den. De grondslag werd toen gelegd voor de inkooppolitiek van Zeelan dia en wat de scheidende adjunkt-di rekteur betreft, groeiden vele zake lijke verhoudingen boven het norma le peil uit. Buitenland Belangrijk was de uitbouw van de Engelse vestiging en ook Duitsland en rrankrijk wei-den in het net van betrekkingen betrokken. „In vele dingen had de heer Krips een geluk kige hand, maar het zou te simpel zijn „geluk" als verklaring aan te voeren voor het succes. Hij verwierf zich een speciale kennis van olie en vet én liet zich ook in met de toen vereiste automatisering van de boek houding. Later koos hij heel exklusief voor het exportgebeuren en werd hij di rekteur van Zeelandia International, waarbij niet alleen Europa, maar ook het Verre Oosten (Japan) werd betrokken. Met name in Japan had de heer Krips belangrijk succes, gezien een eklatant afscheidstoernee in dat land. Pensioensregeling Een heel ander „item" bleek de pensioensregeling, die werd aange past aan de ontwikkeling in de maat schappij, evoluerend in de instelling van de Pensioenskommissie in 1968; „een belangrijke dag, beslissend voor de toekomst". De heer Doele man schetste daarop de mens Krips als iemand, die altijd klaar stond en met wie het genoegen was samen te werken en te reizen. Hij wist ei gen belang weg te cijferen en aan zijn integriteit behoefde nooit getwijfeld. Met een handdruk dankte hij na mens allen, die gedurende acht en dertig jaar met de heer Krips hebben samengewerkt, onder aanbieding van een stel gouden manchetknopen. „Denk nog eens aan ons en kom ze nog eens laten zien", aldus de direk teur, die het scheidend direktielid nog vele goede jaren toewenste. Computerafdeling Eén der medewerkers de heer Bin nendijk, begon met een fiks sermoen in het Maleis, mogelijk een herinne ring voor de heer Krips aan zijn „In dische tijd", maar - bijgedraaid in het Nederlands - vertelde hij over een destijds bestaande lokaliteit op de bovenste verdieping, waar diverse afdelingen bij elkaar kwamen. Als het niet goed ging, was de kreet: „mee naar Krips", die dan als een soort bemiddelaar optrad. Belangrijk was diens taak als su pervisor over de (latere) computeraf deling; vooral in de begintijd waren er nog al eens „rare fouten" en gedoe met ponskaarten. Herinneringen verder aan olie en vet „in vaten", aan moeilijke Zijpe transporten (1963) en inschakeling van de toenmalige „Koophandel". Namens het personeel bood spreker een super-krentebrood aan „goed voor de hele familie". Vervolg pag. 5 ZIERIKZEE. De Zeelandia-adjunkt-direkteur en direkteur van Zeelandia-International, de heer E. P. J. Krips, tijdens de af scheidsplechtigheid in de fabriek aan de Fonteine. Links zijn echtgenote mevrouw J. Krips-Doelemanbeiden luisterend „aarde toespraak van de heer M. Doeleman H.J.zn. {Foto. ZierikZeesche Nieuwsbode) Advertentie Het meest verstopte antiquezaakje van Schouwen-Duiveland gaat dicht! Zondag 3 mei van 12.00 uur-17.00 uur. Nieuwstad 36, Brouwershaven. Alles 25% goedkoper! Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF W. C. ISTA&ZOON ST. JOOSTDIJK 41 - 4307 AR OOSTERLAND - TELEFOON (01114) 1495 Dealer voor Schouwen-Duiveland Dealer voor Schouwen-Duiveland. van; Goeree-Overflakkee en Austin - Morris - Triumph de Bevelanden van: Rover - Innocenti - Sherpa Land- en Range Rover Mr-i Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten ZIERIKZEE, 30-4. Nederland heeft weliswaar een an dere koningin, maar gefixeerde vieringsdatum voor de jaardag viel samen, met de jaardag van prinses Juliana. Derhalve was er in het Zierikzeese centrum: platform op het Havenplein, donderdagmorgen een identiek beeld te zien als op andere jaren: de opening van het Oranjefeest. ZIERIKZEE lik viaa wordt gehesen; het begin uan het Oranjefeest te Zierik zee, dat verschillende interessante programmapunten had (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Koningin Beatrix, donderdag pre sent te Veere en te Breda, stond zo doende -door de conjunktie van data - toch mede centraal te Zierikzee. Op het plein stonden aangetreden leden van de „Mr. Bakkcrgroep", de Kon. Harmonie „Kunst cn Eer", Del- tasport cn „Rust Roest". Jammer, de zon was er niet, maar het kleurenpalet mocht toch ook al weer met andere jaren vergeleken; fris groen aan de bomen, flarden blauwe lucht en heldere aan de ge vels gehechte vlaggen. In dat sfeertje vrolijke mensen „langs de lijn" en natuurlijk heel vee! kindertjes. Padvinders hesen korrekt de natio nale driekleur aan de opgerichte mast en „Kunst en Eer" was goed voor twee koupletten van het volkslied. Feit van de dag Burgemeester Th. H. de Meester - nu eens niet beladen met raadsagen- dastukken - sprak geconcentreerd over het heugelijke feit van de dag, de Z.O.V. dankend dat hij weer een feest op touw heeft gezet en het pu bliek vragend om de nodige mede werking. De Z.O.V. dient durend gesteund en het „wordt lid!" van de eerste burger, was een begrijpelijke hint. Ging de inhuldiging van koningin Beatrix met niet louter vreugde ge paard, er is toch aanleiding tot grote voldoening als de balans van een jaar regeren wordt opgemaakt. „We kunnen weer erg gelukkig zijn met onze nieuwe koningin", die een eigen stempel op haar regeringsperi ode weet te drukken, wellicht wat minder formeel en anders dan konin gin - nu prinses - Juliana". Dankbaarheid Zo is er ook een andere wijze van feestvieren; koningin Beatrix maak te haar eigen profielschets en er is ré den tot grote dankbaarheid, vooral ook om het grote respekt dat onze nieuwe vorstin in het buitenland af dwingt. Dankbaarheid inderdaad, dat wij als vrije Nederlanders, onder een de- mokratisch bestuur, onder koningin Beatrix deze dag mogen vieren", al dus de heer De Meester, op wiens ver zoek door het publiek een driewerf „hoera" werd uitgebracht. De kop van het feest was er af en de heer D. Dool van de Z.O.V. verwees naar de diverse programmapunten, die daarna in opeenvolging, de aan dacht van jeugd en/of ouderen gin gen trekken. LONDEN. In de Londense recht bank de „Old Bailey" heeft Peter Sutcliffe, bijgenaamd de „Yorkshire Ripper", woensdag bekend de afge lopen vijf jaar dertien vrouwen te hebben vermoord. Hij gaf ook poging tot moord op zeven vrouwen toe. HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 2 mei 2.28 15.11 8.24 20.43 3 mei 3.05 16.02 9.05 21.22 4 mei 3.58 16.40 9.48 22.01 Springtij; 6 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Morgen vallen er buien. Een depressie, waarvan het centrum vrij dagmorgen boven zuid-Scandinavië lag, houdt boven de Noordzee en onze omgeving een noordelijke stroming in stand. Hiermee wordt koude lucht aangevoerd, waarin enkele buien tot ontwikkeling komen. Het is moge lijk, dat ernaast regen ook hagel of natte sneeuw valt. Wanneer de hemel vannacht helder wordt moet er weer rekening gehouden met nachtvorst. Morgen overdag liggen de tempera turen rond de 9 graden, dat is onge veer 6 graden beneden normaal. Mooi zonnig weer is het in grote de len van het Middellandse Zeegebied. In Italië lopen in de middag de tem peraturen op tot ongveer 20 graden. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. j ""WIIMWWWWWWVWWWMt I 1 Belangrijker dan wat men i I geeft, is hoe men geeft. 1 Corneille Verwachting tot zaterdagavond: Buien Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel of natte sneeuw; koud weer met vannacht kans op nachtvorst, middagtemperatuur on geveer 9 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 mei Zon op 6.08, onder 21.07 Maan op 5.52, onder 18.41 3 mei Zon op 6.06, onder 21.09 Maan op 6.18, onder 20.06 4 mei Zon op 6.04, onder 21.10 Maan op 6.46, onder 21.32 Nieuwe Maan: 4 mei (6.19) Advertentie Dc Adria Grand dc Luxe 465 TO- Een komplctc, luxueuze caravan All-in keukenblok incl. koelkast. Vitrage cn overgordijnen 220 V binnen-cnbuitcnaansluitingen.vast tapijt, luxaflex.ventilatie systeem. luxe meubelen, buitenlicht. 4 ruime slaapplaatsen, schuif deuren. komfortabclc U-zit bock cn overal kast - cn bergruimte. Kom hem - cn dc 14 andere Adna-modcllcn - nu bij ons zien! •met BTWcn •flrvfnnn«kf»«tcn Er is al een Adria caravan voor f.4.995.- CAR. CENTRUM "DE SM0KKELH0EK" KAPELLE-BIEZELINGETTO^OI^ f 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1