Voorstellen Europese Kommissie prijsjaar '81/'82 op de korrel C.B.T.B. - West-Nederland STREEKNIEUWS „Schouwse Ruiters" hadden feestavondje in Smalstad De ambtenaren Reischeque's bij Postgiro Aan onze abonnees 4 DEN HAAG, 30-3. De voorstellen van de Europese Commissie voor het prijsjaar 1981/1982 en de gevolgen daarvan voor de verschillende sektoren zijn in de maart vergadering van het d.b. van de C.B.T.B.-West-Nederland uitvoerig aan de orde geweest. Een minimale eis is dat de prijzen van de gegarandeerde produkten (zui vel, suiker en granen) de kostenont wikkeling dekken en dus met ruim 15% moeten stijgen, aldus het dage lijks bestuur. Voor verschillende sektoren werd vastgesteld: Vooral de voorstellen voor de zui vel en de akkerbouw werden door het bestuur fel bekritiseerd. „Het is on aanvaardbaar dat op deze wijze het boereninkomen, dat al jaren onvol doende is enerzijds het bedrijf in stand te houden en anderzijds het gezin op sociaal verantwoorde ma nier te laten leven, verder wordt aan getast. ZIERIKZEE Afd. P.v.d.A. Op donderdag 2 april (heden) wordt in het Huis van Nassau, een le denvergadering gehouden van de P.v.d.A.-afdeling. Aan de orde ko men: sport en sportbeleid; de Tweede-Kamerverkiezingen en een verslag van het kongres. HAAMSTEDE Jaarfeest C.J.V. Zaterdagavond 4 april houdt de C.J.V. het jaarfeest in de rekreatie- zaal van de Gereformeerde Kerk te Haamstede. Het programma bestaat uit zang en toneelspel. RENESSE Diskussiebijeenkomst VVD-P.v.d.A. Dinsdag 7 april zal in het dorpshuis te Renesse een WD-P.v.d.A. diskus siebijeenkomst plaatsvinden die wordt ingeleid door politici van de beide partijen. De Zeeuwse vertegen woordiger J. D. de Voogd (WD) wordt uitgenodigd voor een diskus- sie met een P.v.d.A. Tweede Kamer lid. Onderwerpen als het verkie zingsprogramma van de partijen, kernenergie en sociaal ekonomische vraagstukken zullen aan de orde ko men. Voor tijd: zie agenda. Brand na ontploffing Dinsdagavond vond in hét schuurt je van de fam. D. aan aè Maiiritsweg te Renesse een ontploffing plaats waarbij het schuurtje werd bescha digd en een zich erin bevindende bromfiets verbrandde. De ontploffing ontstond doordat de in de schuur gestalde bromfiets ben zine lekte. Doordat zich in het schuurtje ook een ijskast bevond, die bij het opnieuw aanslaan een vonk produceert kwam er op deze manier vuur bij de benzinedamp waardoor een ontploffing ontstond die ver in de omtrek te horen was. Ook stond de bromfiets meteen in lichter laai en. was werd door de heer D.( en een om wonende uit de schuur getrokken, waarna de inmiddels gearriveerde brandweer de zaak definitief bluste. Uiteindelijk bleek door de ontplof fing een grote scheur in een van de muren van het schuurtje te zijn ont staan, terwijl behalve de bromfiets ook nog enkele andere goederen in de schuur verloren gingen. Culinaire prijs voor plaatsgenoot Maandag en dinsdag jl. werd in de proefkeukens van het Zuivelbureau te Leidsendam het Ned. Grand Prix Culinair gehouden waaraan 8 koks uit geheel Nederland deelnamen en Zuivel a. een verhoging van de prijzen met 15,3% (eventueel 8% op 1 april en 7,3% op 1 september); b. een verlaging van de medeverant woordelijkheidsheffing met 1%; c. afwijzing van de aanvullende hef fing op meerproduktie, op te leggen aan zuivelfabrieken; d. principiële afwijzing van een kop peling tussen (medeverantwoordelijk heids) heffing en produktieomvang per produk tie-eenheid; e. een gedeeltelijke en evenredige afbraak van de monetaire compense rende bedragen; f. afstemming van het restitutiebe- leid op een evenwichtige markt en ex portontwikkeling; g. aanwending van de medeverant- woordelijkheidsgelden voor o.a pre mieregelingen tot vrijwillige produk- tiebeperking. Akkerbouw De voorgestelde prijsverhoging van 4-8% is absoluut ontoereikend, 15,3% verhoging is nodig om iets goed te melken van het gat dat in de loop der jaren is ontstaan tussen de prijzen van de produktie en de kosten van de pro ductiemiddelen. Medeverantwoordelijkheid voor granen is onaanvaardbaar omdat a. de situatie op. de wereldmarkt gunstig is; b. de markt in de E.G. wordt verte kend door de import van graansubsti- tuten; c. een aktief graanafzetbeleid voor deze voorstellen de budgettaire positie van de E.G. geldt waarvan de winnaar zich Nederlands kampioen mag noemen. Onder hen was de heer J. D. Huls- ker uit Renesse die de eer had om met de zeven anderen om de hoogste eer te strijden. Voordat deze acht deelne mers in Leidsendam aan de slag ko nen was er door hen al heel wat „af- gekokkereld" want uit ruim 140 in zendingen waren zij ten slotte gese- lekteerd. De heer Hulsker die in deze culinai re wereld al heel wat prijzen in de wacht heeft gesleept werd uiteinde lijk eerste, samen met nog een deel nemer, die precies hetzelfde aantal punten behaalde. Belangrijker was echter dat de een en twee worden afgevaardigd naar het Grand Prix International Culi nair dat op 15 juni in Brussel wordt gehouden. Op dit wereldkampioen schap op culinair gebied mogen de verschillende deelnemende landen mar ieder twee deelnemers afvaardi gen. Een daarvan is dus de heer Huls ker uit Renesse, die nu al met span ning naar de 15e juni uitziet. NOORDWELLE E.H.B.O.-kursus Maandag 30 maart namen de leer lingen van de klassen 5 en 6 van de openbare basisschool „De Stove" deel aan het examen voor het Jeugd E.H.B.O.-diploma. Ze werden hier voor opgeleid door mevrouw J. v. d. Maas. Na afloop van het examen kon dok- Een heffing op A-suiker is principi eel onjuist omdat daarbij de produkten zelfs de basissuiker-komsumptie in de E.G. zouden meefinancieren. Boven dien is deze aanvullende heffing niet nodig. De tot nu toe geldende heffing van 30% op B-suiker heeft bewezen goed te voldoen als maatregel om de markt te ordenen. ter Flach meedelen, dat allen geslaagd waren. Het zijn: Jaap-Jan den Boer, Rosa lie Boulonois, Jan Dooge, Marcel Everaers, Peter Messemaker, Sandra Paap, Edwin Smallegange en Petra van Splunter. BROUWERSHAVEN Voorjaarsboden gesignaleerd Tijdens een excursie van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland, aan beiden zijden van de Brouwersdam, wezen niet alleen de weersomstandigheden op het komen de voorjaar, maar nam men ook een aantal vogels waar, die daarvan voorboden zijn. Een (waarschijnlijk de eerst gesig naleerde) boerenzwaluw wees daar duidelijk op, plus een twintigtal gro te sterns die kennelijk zonnig Afrika hadden verlaten om weer (doorgaans met duizenden paren) te gaan broe den op de Hompelvoet in de Greve- lingen. Waargenomen werden voorts eidereenden, aalscholvers, veel meeuwen en rotganzen. De ganzen, die profiteren van het aanwezige zee gras aan de zeezijde van de Brou wersdam, maakten blijkbaar ook een „uitstapje", want zij bevonden zich aan de oevers van de Grevelin- gen. NIEUWElikEkK' Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Vrijdagavond 3 april houdt de Staatkundig Gereformeerde Studie vereniging in de zaal van de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Ne derland de jaarvergadering. De heer G. E. Houtekamer uit Brui- nisse zal een inleiding houden over „De toekomst van de Oosterschelde". Voor tijd: zie agen da. OOSTERLAND Opbrengst kollekte Onder leiding van de heer D. I. van de Velde werd ook in de maand maart weer gekollekteerd ten bate van het werk van de Mbuma-zending door: Mirjam Bakker, Connie de Bruine, Henriëtte IJzelenberg, Anja en Tineke Meerman, Adrianne Morks en Jannie Steenpoorte. De opbrengst bedroeg in genoemde maand de som van 312,70 waarvoor zeer veel dank. BRUINISSE Hervormde Vrouwenvereniging Dinsdagavond vergaderde te Brui- nisse de Hervormde Vrouwenvereni ging. De presidente mevrouw B. de Waal-Jumelet opende met gebed en het gebruikelijke welkomstwoord. De Bijbelinleiding werd gehouden door mevrouw A. van Oeveren- Zondervan. Het onderwerp was Psalm 62; het thema: „Zwijgen voor God". Het tweede deel na de pauze was een filmvoorstelling over wat er met de mosselen gebeurt, als de kweker ze heeft opgevist en naar Yerseke vaart, om ze op het Mosselkantoor ten verkoop aan te bieden. Een inte ressant onderwerp, maar jammer ge noeg ging de zaak de mist in, omdat ZIERIKZEE. Een antiek plaatje van het Gasthuiskerk-interieur, nog met de oude (met gas gevoede?) kroonlampen. Schatting: twintiger jaren BROUWERSHAVEN. Door „de Schouwse Ruiters" werd een grote ruiter- avond gehouden. Deze bestond uit een toneelstuk van drie delen en daarna was er dansen, hiervoor was een bandje aanwezig dat bestond uit drie men sen. SCHARENDIJKE. Kijkje in de Hervormde Kerk te Scharendijke. tijdens de jongste uitvoering door de Chr. Gem. Zangvereniging Sursum Corda". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De feestelijke avond vond plaats in het „Tonnenmagazijn" te Brouwers haven. de door de heer L. W. Parlevliet, di- rekteur van de b.v. Solidair te Yerse ke het liet afweten. De heer Parle vliet betuigde daarover zijn spijt, maar zal graag nog eens en volgende keer terug komen. Wel werden dia's vertoond van de opening van het kantoor en de verwerkingsinstalla tie van Solidair b.v., terwijl recep tenboekjes en zakjes mosselen wer den uitgedeeld. Mevrouw Teekens-Krijgsman sloot de vergadering met dankgebed. Oud papier voor Mbuma-zending Zaterdag aanstaande (4 april) wordt in Bruinisse weer oud papier opgehaald voor de Mbuma-zending. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Als het parlement vol gende week akkoord gaat met de extra bezuinigingsplannen die het kabinet vorige week heeft voorgesteld, zal dat naar verwachting van de FNV enkele tienduizenden extra werklozen bete kenen. DEN HAAG. Weduwen en weduw naars richten 10 en 11 april in hotel Atlantic in Kijkduin een internationale federatie op van Vereniging voor Be vordering van hun Welzijn en dat van hun kinderen. WAGENINGEN. De Wageningse hoogleraar in de Graslandkunde, prof. M. L. 't Hart heeft donderdag in zijn afscheidsrede aan de Landbouw hogeschool sterk gepleit voor een verbetering van de kwaliteit van de melk en kaas in ons land. DEN HAAG. De wijze waarop agra rische bedrijven in het Waddengebied en andere kustgebieden jaarlijks wor den geteisterd door duizenden ganzen, waardoor de normale bedrijfsvoering kan worden ontwricht, is onaanvaard baar. Voorzitter Ir. D. Luteijn van het Landbouwschap zei dit in de woens dag gehouden bestuursvergadering. DEN HAAG. De visumplicht voor Surinamers die Nederland willen be zoeken, dient nog minstens een half jaar te worden gehandhaafd. Dit heb ben minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken en staatssekretaris Haars van justitie geschreven in een brief aan de Tweede Kamer. DEN HAAG. „Veel personeel van de Raden voor de Kinderbescherming die de gezinsonderzoeken doen en de rap portage daarover voor de rechtbank verzorgen zijn ondeskundig. Het wordt tijd dat de Raden verdwijnen en er werkelijk deskundigen worden aange trokken om de rechters re adviseren. DEN HAAG, 1-4. De ambtenaren zullen dit jaar meer koopkracht moe ten inleveren dan de andere werkne mers. Minister Wiegel van binnen landse zaken heeft de Tweede Kamer woensdag per brief meegedeeld dat hij in het kader van de beleidsaan passingen 1981 de premies voor A.O.W. en W.W. van de ambtenaren per 1 juli met globaal anderhalf pro cent wil verhogen, en dat hij de zoge naamde nacalculatie per 1 januari 1981 wil beperken tot een half pro cent. AMSTERDAM, 1-4. Met ingang van 6 april is het mogelijk via de postgiro-RPS reischeques van Ame rican Express, een organisatie waar van de bekendheid over de hele we reld garantie biedt voor een maxima le akseptatie. Dit heeft de hoofddi- rcklie van de RPS bekendgemaakt. Als eerste werd het toneelstuk voorgedragen. Het werd gespeeld door de leden en genodigden van de rijvereniging. Tableau de la troupe, bestond uit: A. Beveland, zijn vrouw S. Bevelan der, R. de Boer, J. Neele, mevr. W. Struik, de heer en mevr. Boin, een schildersfamilie samen met G. Ar kenhout en A. Berrevoets. Titel van het spel was: „Zo'n heer lijk huisje buiten", een bekend spel in de regio. Het stuk kwam gelukkig uit de verf en er bestond bij de toe schouwers een goede belangstelling. Na het stuk werd gedanst tot genoe gen van iedereen. Al met al een gezel lige avond. (Verlaat verslag). DEN HAAG. Staatssekretaris Van Eekelen van defensie wil voor de nieuw te leveren Leopard-2 tank een Duits- Amerikaans systeem voor warmte- beeld-nachtzicht apparatuur aanschaf fen ter waarde van 90 miljoen gulden. ROTTERDAM. Het achterste deel van de in juli vorig jaar in de Rotter damse haven geknikte mammoettan ker „Energy Concentration" is woens dag vanaf de Verolme-werf in de Bot lek op sleep genomen voor de laatse reis naar een sloopwerf in het Spaanse Barcelona AMSTELVEEN. In haar funktie van erevoorzitter van de Nationale Com missie Internationaal Jaar van Gehan dicapten heeft prinses Juliana woens dagmiddag in Amstelveen het dagver blijf „Nifterlake" voor meervoudig ge handicapte kinderen officieel geopend. AMSTERDAM. De FNV voelt prin cipieel niets voor invoering van een ar beidsloos inkomen waarbij het recht op werk wordt vervangen door het recht op inkomen. Onlangs lanceerde de voedingsbond van de FNV plannen in die richting maar bij de FNV zelf wil men die kant niet óp. DEN HAAG. Minister De Geus van defensie heeft woensdag mede namens zijn ambtgenoot Wiegel van binnen landse zaken en staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters van erm het Co mité Verzetsherdenkingskruis geïn stalleerd. Flitsen uit het buitenland LOESAKA. De president van Alge rije, Chadli Benjedid, en zijn Zambi- aanse ambtgenoot Kenneth Kaoenda hebben in een gezamenlijk kommu- niqué verklaard dat een olie embargo het beste wapen zou zijn voor het verzwakken van Zuid- Afrika. PARIJS. In Frankrijk hebben de prostituees voor het eerst een eigen blad, „Macadam", dat eens per maand zal verschijnen. MOSKOU. Patiënten hebben in ja nuari in de Russische stad Tsjernja- chowsk, dicht bij de grens met Polen, een psychiatrisch ziekenhuis overge nomen en het personeel gegijzeld, al dus een in Moskou ontvangen be richt. Ze deden het als protest tegen de behandeling met zware doses ge- dragveranderende drugs. LONDEN. De Unificatiekerk, een religieuze sekte die bekend staat als de Moon-sekte naar de leider, de Zuidkoreaan Sun Myung Moon, heeft het langste en duurste proces wegens smaad in de Engelse rechtsgeschiede nis verloren en is veroordeeld tot het betalen van de kosten, die op meer dan 750.000 pond sterling 3,5 mil joen) komen. GDANSK/WARSCHAU. De natio nale coördinatiekommissie van de vrije Poolse vakbond „Solidariteit" heeft besloten de „staat van waak zaamheid" die twee weken geleden werd ingesteld voor alle bedrijven in het land, in te trekken. NEW YORK. De belangrijkste Amerikaanse oliemaatschappijen hebben het afgelopen kwartaal heel wat minder verdiend dan in het eerste kwartaal van 1980. PEKING. China is bereid buiten landse ondernemingen die schade hebben geleden door de opzegging van kontrakten voor bouwwerken daarvoor een vergoeding te betalen, zo is van hoge ambtenaren in Peking vernomen. KERKNIEUWS Oud Gereformeerde Gemeente Oosterland Woensdag 8 april, 19.30 uur eerw. heer A. P. van der Meer, Kinderdijk. MARKTBERICHTEN Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 1-4. Aanvoer: totaal 10.581, runderen 3376, graskalveren 1093, vette kalveren 31, nuchtere kal veren 3455, schapen 1626; lammeren 94, geiten 31, slachtvarkens 875, slachtrunderen 1377. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien 1800 - 2850; guiste koeien 1200 - 1850; kalfvaarzen roodbont 1950 - 2850; zwartbont 1700 - 2250; klamvaarzen 1750 - 1975; guiste vaarzen 1600 - 1975; pinken 700 -ƒ 1200; graskalveren 550 - 850; nuchtere kalveren roodbont 130 - 400; zwartbont 120 - 305; weideschapen 100 - 165; lammeren 90 - 165; vette schapen 160 - 250; zuiglammeren 100 - 190; overhouders 170 - 350. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le 7,40 - 7,83, 2e 6,35 - 7,40; vaarzen le 7,00 - 8,00, 2e 6,30 - 7,00; koeien le 6,80 - 9,85, 2e 6,05 - 6,80, 3e 5,75 - 6,05; worstkoeien 4,85 - 5,85. Prijzen per kilogram levend ge wicht: vette kalveren le 6,60 - 6,70, 2e 6,50 - 6,60, 3e 5,50 -ƒ 6,50; slachtzeugen le 2,44 - 2,54, 2e 2,34 - 2,44, 3e 2,00 - 2,34. Beursbericht Markt Goes van dinsdag 31 maart 1981 Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg: Tarwe, basis 16 48,50 - 49,00; zomer- gerst, basis 16 47,75; voergerst, basis 16 44,50; haver (laatste no tering) 44,50 -ƒ 45,50; erwten (kleine groene) tot 73,50; Schokkers tot 69,00; karwij (boerenschoon) 160,00; karwij (prima doorsnee kwaliteit) 192,50. Exklusief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldgewas, direkte leve ring, op auto geleverd 13,00-/ 14,50 per 100 kg. 0 mm-opwaarts, binnen landse kwaliteitseisen 14,00 15,50 per 100 kg. Voederaardappe len 9,00 per 100 kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 30 maart 1981: Bintje 35-50 mm 16,00 -ƒ 17,00 per 100 kg; 50 mm-op waarts 18,50 - 19,50 per 100 kg. Exklusief b.t.w. Uien Zaaiuien, direkte levering, op auto geleverd 0,35 - 0,40 per kg. Weinig handel. Exklusief b.t.w. Vlas Ongerepeld, goede kwaliteit, op auto geleverd 0,31 - 0,35. Afwij kende partijen 0,20 - 0,30 per kg. Hooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Weide- hooi 270,— - 300.—; dijkhooi 220,240,—; Veldbeemd 160,— 180,—; Rietzwenk 175,— -ƒ 200,—; Raaigrassen tot 165,—; gerstestro 150,—; tarwestro 115,00; haverstro 100,—; schok kerstro 110,— - 130,—; erwtenstro (klein groen) 130,— - 140,—; bo nenstro 120,—. Exklusief b.t.w. Adreswijzigingen e.d., ook die van tijdelijke aard, dienen bij voorkeur schriftelijk aan ons kantoor te worden opge geven (dus niet via de bezorg(st)er o.d.). De directie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4