HISTORISCH OVERZICHT VAN „SCHOOL MET DE BIJBELIN NIEUWERKERK V V k Zierikzee in miniatuur Staatssekretaris M. J. J. van Amelsvoort te Zierikzee 75-jarig bestaan CDA-regioverband Afscheid hoofd kustwachter STREEKNIEUWS Oplevering woningen Nieuwerkerk Onvrede en overleg op evenemententerrein te Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 april 1981 Nr. 22888 3 Het schoolgebouw zoals het eruit zag na de watersnoodramp in 1953. De twee rechterlofcalen zouden later worden afgebroken. NIEUWERKERK, 2-4. Na in het eerste deel van het historisch overzicht van de „School met de Bijbel" in Nieuwerkerk (in de editie van dinsdag 31 maart) over de voorbereidende werkzaamheden te hebben geschreven (dit in het kader van het 75-jarig bestaan) volgt in dit tweede en laatste deel het wel en wee van de school tot nu toe. ZIERIKZEE. Sinds februari hebben de kleutertjes van ,,De Speeldoos" aan de Kabbelaarsbank keihard en intensief gewerkt aan het projektZierikzee in miniatuur". Woensdagavond konden ouders het resultaat in ogenschouw ne men tijdens een kontaktavond, waarop het „echte"Zierikzee te zien was door de vertoning van de film Zierikzeestad als een kasteel". De kindertjes heb ben over dit thema overigens niet alleen handenarbeid verricht, maar er werd ook op ingespeeld met zang, toneelspel, spelletjes, teken- en rekenwerk, dat laatste als voorbereiding voor de lagere school. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 30-3. „De financiële, ekonomische en so cial e problemen hebben een gemeenschappelijk ken merk. Het duurt overigens lang, voordat tegenover die problemen een „tegendruk" komt en de politiek komt tot het aanpakken van knelpunten. Men werkt met een zekere vertraging in op de veranderingen. Uitspraak van drs. M. J. 3. van Amelsvoort, die deze week - als reeds uitvoe rig gemeld - een politieke reden hield voor het C.D.A.-regioverbond, tijdens een bijeenkomst in het Hervormd Verenigingsgebouw. In december van het jaar 1904 wordt over de plannen om tot de oprichting van de school te komen geschreven naar de Stichting „Christelijke Nationale School". De ze Stichting reageerde zeer positief en zegde toe het bestuur financieel bij te staan voor de bouw van de school. De Stichting was bereid 3.000,— tegen 5 rente per jaar te lenen. De aankoop van de grond bleek geen eenvoudige zaak en eiste veel aandacht en inzicht. Doordat het le denaantal steeg kwam er meer steun en medewerking plus dat de financië le zijde versterkte. Zo schijnt het zelfs dat predikant J. van Buuren uit Bruinisse op 14 januari 1905 belange loos kwam spreken over het belang van de oprichting van de „School met de Bijbel". Aanbod Bestuurslid de heer Van Graaf ei land deelde mede dat door de heer Joh. de Braai grond was aangeboden voor het bedrag van 1.500,—. Tijdens een vergadering stelde de (Vervolg van pag. 1) gaan, in vervulling mag gaan. Na mens zijn direkte chef, inspekteur Betonning, Bebakening en Verlich ting, dhr. R. B. Behrend en de licht- wachters overhandigde hij dhr. Sa- man een prachtige foto van de duinen met vuurtoren. Namens de Kon Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen sprak de inspekteur, dhr. B. R. de Jong. Hij noemde het al tijd moeilijk om afscheid te nemen van een man zoals dhr. Saman, want de Reddingsmij hang af van de wijze waarop de Kustwacht zijn taak vol brengt. Als de reddingboot uitvaart is een optimale samenwerking ten nauwste gewenst. Dit is nu nog beter geregeld door de nieuwe apparatuur op de to ren. Ook hij bood dhr. Saman een ge schenk aan. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer noemde het beroep van dhr. Saman zeer belangrijk en dankte hem voor de fijne samenwer king met de gemeente. „Nu u in Haamstede blijft wonen, zult u zeker af en toe de toren, pas voorzien van een nieuwe kop, gaan bezichtigen. Ik dank u heel hartelijk voor al het werk wat u deed en namens de ge meente bied ik u een geschenk in boekvorm aan", aldus de burge meester die vergezeld was van we thouders, J. C. de Feiter en P. M. v. d. Aarssen en sekretaris J. de Jonge. Dankwoord De heer Saman besloot deze recep tie met een dankwoord. Hij begon met een zin uit een opstel dat zijn kleinzoon over de vuurtorenwach ters maakte: „Opa staat op de toren en doet niets". Later is deze klas op de toren geweest en toen ze weg gin gen hadden ze wel een heel ander idee van het beroep lichtwachter. Hij dankte als zijn naaste mede werkers en vooral dhr. Behrend, die de mens boven strukturen en syste men stelt. Ook de gemeente werd dank gebracht. „Ervaring en plichts besef, verantwoordelijkheid, durf en niet nalatende nauwgezetheid zijn ook hier faktoren die borg staan voor de veiligheid niet alleen op zee, doch ook van H. M. de Koningin en van on ze Nederlanden". Aldus besloot de heer Saman deze receptie, waarna men nog enige tijd bijeen bleef. voorzitter voor dit met aller goed keuring te mogen aksepteren en bad tot God of de Heere de aankoop met Zijn onmisbare zegen wilde bekro nen. Zo werd aan de Rolleklootschedijk de school gebouwd, met daarvoor de woning voor het hoofd van de school. (Dit huis werd, evenals de schoolge bouwen, in 1954 verkocht aan de Kerk der Gereformeerde Gemeente in Nederland.) Het allereerste hoofd van de school was meester Harkema, die slechts enkele jaren in Nieuwer kerk is gebleven, van 1906-1911. Opening Op 1 april 1906 werd de „School met de Bijbel" geopend en in gebruik genomen, Achtenzestig leerlingen zaten ver spreid over de diverse klassen. De ouders moesten 10Vi cent schoolgeld per week betalen. Het schoolgebouw bevatte aanvankelijk twee lesloka len. In de loop van de twintiger jaren kwamen er nog twee lokalen en een bestuurskamertje plus een magazijn bij. Dit gebouw is tot 1 februari 1953 in gebruik geweest (de dag van de wa tersnoodramp). Het gebouw liep daarbij dusdanige beschadiging op, dat het als school niet meer kon en mocht worden gebruikt. Noodschool Na terugkeer van de geëvakueerde bevolking werd op 11 februari 1954 opnieuw begonnen met lesgeven, hoewel dat provisorisch toeging. Ook heeft men nog geruime tijd in een houten noodschool gezeten. In 1956 kon worden begonnen met de bouw van een nieuwe school, aan de MolenstraatSchoolstraat. Daartege nover bevond zich de woning van het hoofd van de school. Het hoogste aantal leerlingen dat de school ooit heeft gehad bedraagt 153. Het huidige gebouw (aan de Molen straat/Schoolstraat) heeft in de loop der jaren een uitbreiding ondergaan. Dit gebouw zal in de komende jaren nog wel een renovatie ondergaan in verband met de toevoeging van de kleuterschool. Leerkrachten De heer C. L. de Jonge, die bijna veertig jaar hoofd van de school is ge weest heeft een belangrijke rol gespeeld in de geschiedenis van de „School met de Bijbel". Zo ook de RENESSE, 1-4. Door één van de Re- nesser middenstanders een symbo lisch verkeersbord geplaatst bij de ingang van het evenemententerrein aan de nieuw gerekonstrueerde Ho- gezoom te Renesse. „Parkeren voor voetgangers" stond hierp te lezen. Het betekende een protest wat betreft de bestem ming van het terrein, dat bestem- mingsplanmatig als evenemententer rein staat aangeduid en niet als par keerterrein, zoals de protesteerdere wel zouden wensen. Belangrijk voor hen is het feit, dat dit terrein gedu rende de tijd dat het niet als evene mententerrein in gebruik is (en dat is buiten het hoogseizoen) als parkeer terrein kan worden gebruikt. De ge meente Westerschouwen om kom- mentaar gevraagd bleek inderdaad dat het terrein in het bestem mingsplan als evenemententerrein staat aangegeven en er bestem mingsplanwijzing nodig zou zij om er parkeerterrein van te maken. heer K. B. Bij de Vaate, die tientallen jaren als onderwijzer heeft gefun geerd. Mevrouw J. J. Deurloo-Deur- loo is ook jaren aan de school verbon den geweest, net als mevrouw De Reus-Haunewijk, die trouwens nog steeds als onderwijzeres werkzaam is. Verder willen wij nog noemen, de heer J. van Sluis het derde hoofd, de heer N. Slingerland, die de inge bruikname van de nieuwe school na de watersnoodramp nog heeft meege maakt. In de periode van 1908-1918 is enkele uren per week een handwerk juffrouw werkzaam geweest, die 25 cent per uur verdiende. Naast alle veranderingen op het ge bied van de leerkrachten, de leerme thoden en de schoolgebouwen is één element overeind blijven staan: de godsdienstles, die centraal is blijven staan. Op 1 juni van dit jaar hopen de leerkrachten, de leerlingen, de ou derkommissie en het schoolbestuur het 75-jarig bestaan te vieren. Bezoek Hans Wiegel Lijsttrekker Hans Wiegel zal woensdag 11 april een spreekbeurt houden in het dorpshuis te Kruinin- gen. Verkiezingskaravaan Op 15 mei a.s. wordt Schouwen- Duiveland bezocht door de Verkie zingskaravaan van het C.D.A. Enke le bewindslieden, c.q. kamerkandi daten, zullen zich onderhouden met het publiek en er zal op bescheiden schaal verkiezingsmateriaal worden uitgereikt, een en ander uit een auto bus en enkele personenwagens, in plm. 45 minuten per woonkern. ZIERIKZEE Opening zaak De in de Verrenieuwstraat (46-48) gevestigde zaak Rombout, in doe- het-zelf en tuinartikelen wordt met een „open huis" geopend op dinsdag 7 april (14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 uur). Tentoonstelling Van vrijdag?1 april tot en met vrij dag 1 mei, wordt in de Vierschaar van het stadhuis, de tentoonstelling: „30 jaar Nederland en de Navo" ge houden. De expositie die het licht laat vallen op de rol van de Navo en de betekenis voor Nederland, wordt op donderdag 16 april (16.00 uur) geo pend door burgemeester Th. H. de Meester. Schoolkrant kleuterschool „De Speeldoos" In de onlangs verschenen school krant van de christelijke kleuter school „De Speeldoos" wordt veel aandacht besteed aan pasen. Een paasverhaal en een paasliedje zijn in deze krant opgenomen en verder staat er een verslagje in over het pro jekt waar de kleuters zich de afgelo pen weken mee bezig hielden nl. „de stad Zierikzee". (Zie foto elders in dit nummer.) Verder een handig overzicht over wat ouders kunnen doen als hun kind een ongelukje overkomt en natuurlijk de rubriek: „Kleuters aan het woord" met „ker nachtige" uitspraken als: „Juf, ik woon in plan best" of „Juf, waarom heb je viltstift op je lippen". Autoradio gestolen Woensdagochtend is uit een auto, die geparkeerd stond aan de Gouwe- veerse Zeedijk een autoradio gesto len, waarvan de waarde enkele hon derden guldens bedraagt. Eigenaar is C. M. uit Etten-Leur. Sportkomplex aan de orde op P.v.d.A.-vergadering De PvdA is niet tegen amateuris tische sportbeoefening, maar vindt Aandacht Overigens deelde men ons ook mee dat deze kwestie zeker de aandacht van het gemeentebestuur heeft en dat omdat deze zaak zich in een over- legstadium bevindt kon men daaro ver op dit moment nog niet te veel mededelen. Van de zijde van de middenstands vereniging vond men dat men het ge meentebestuur in deze kwestie niets kon verwijten. De reden dat men destijds niet had gereageerd op het ter inzage liggende bestemmingsplan was gelegen in het feit dat men toen in een geheel andere situatie bevond en men bovendien te maken had met mensen die juist geen parkeerterrein op die plaats wilden. Een duidelijke zaak dus van verschillende meningen en belangen, waarover momenteel naar is gebleken voldoende overleg aan de gang is. wel dat grote sommen geld niet in één projekt moeten worden gestopt Sport is belangrijk, maar neemt geen mo nopoliepositie in, zo stelt de PvdA in zijn partijblad. Om het sportkomplex tussen de Oude weg en de Lange Blokweg aan te leggen is een wijziging van het bestem mingsplan noodzakelijk. De wethou der van sportzaken, de heer L. J. van Gastel is van mening dat bij het vast stellen van een bestemmingsplan het schema waarop de wettelijk geregelde noodzakelijke tijd wordt uitgezeten wordt gehanteerd, de PvdA vindt juist dat tussen de verschillende noodza kelijke fasen de benodigde tijd moet worden ingevuld om het afhandelen van bezwaarschriften te kunnen reali seren. De PvdA denkt dat als over de plaats van het sportkomplex geen be zwaarschriften meer zijn te verwach ten, men dan niet alleen de omwonen den een plezier doet, maar ook het sportminnend deel van de bevolking kan bieden wat ze willen en waar ze recht op hebben. Heden donderdagavond is de verga dering van de PvdA in het Huis van Nassau. Voor tijd: zie agenda. Oude foto Op de recentelijk gepubliceerde ou de foto (rond 1900) van te drogen ge legd „riet", schrijf de hoogbejaarde mevr. E. M. Hoogerhuis-v. d. Berge te Sirjansland, dat op deze foto spra ke is van z.g.n. „witte wilgentenen". Die groeiden vroeger langs de onder kant van kleine slootjes, want de slo ten waren in die tijd belangrijk smal ler. Het was toen een arme tijd en vooral winterwerk was schaars. „Ik herinner mij" - zo schrijft zij verder - „dat mijn vader van de landbouwers, die doornheggen langs de landerijen hadden, opdracht kreeg, die heggen uit te dunnen. Hij kreeg dan het uitdunsel voor de verrichtte arbeid. Hij maakte daar bosjes van van ongeveer 30 cm. leng te toegebonden met een wil genteen en verkocht het geheel aan de bak kers, die er de ovens mee stookten. De wilgetenen werden in de herfst af gesneden, in bossen gebonden tot de bladeren er afvielen. Ze werden dan erg taai en waren dus geschikt om al lerlei zaken vast te binden. De kleren die de mensen dragen (foto) zijn ge schikt voor de datering. Het moet al lemaal ongeveer tachtig jaar geleden zijn". Intussen spreekt een bejaarde lezer te Dreischor van „biezen", die ge bruikt werden om stoelen te matten. Mogelijk sluit het een het ander niet uit. Red. Kennismakingsbijeenkomst Op woensdag 3 juni zal voor de ei gen bevolking een kennismakings bijeenkomst worden gehouden. Oor spronkelijk was aan 4 juni gedacht. In het verschiet liggen ook nog twee kennismakingsbijeenkomsten voor (Vervolg van pag. 1) Lege schatkist „De huren moeten namelijk nog steeds worden gesubsidieerd uit een „lege schatkist" aldus de voorzitter. Als mogelijkheden om goedkoper te bouwen noemde spreker een langere bloklengte en eenvoudiger gevel met minder uitbouwen en ene kleiner op pervlak. Voorts konstateerde de heer Vos, dat er anno 1981 nog steeds sprake is van woningnood. Het aantal woningzoekenden (met sociaal-ekonomische binding) be droeg per 1 januari 1981 voor geheel Schouwen-Duiveland bijna 700 en voor de gemeente Duiveland ruim 100. Aan het slot van zijn betoog dankte de heer Vos alle instanties of vertegenwoordigers ervan, die aan het totstand komen van de 26 wonin gen hebben meegewerkt. Veei in de samenleving is veran derd; er zijn gebruikelijke „trends", die ooit als rechtvaardig werden on dervonden, maar waarbij thans vraagtekens worden geplaatst. Bij een streven de problemen op te los sen, is een realistische opstelling no dig, want de oorzaken liggen dieper en „de samenleving lijdt aan gebre ken". Bij de noodzakelijke oplossing moet iedereen bereid zijn zich te la ten inschakelen; de problemen moe ten eerlijk gesteld en verdeeld en „doemdenken" is uit den boze. 1981-1985 Het C.D.A.-verkiezingsprogramma overbrugt de periode van 1981-1985. Kernpunten zijn behoud van de soci ale zekerheid en bestrijding van de werkloosheid, plus het zoeken naar nieuwe arbeidsplaatsen, want nieu we jongeren (schoolverlaters) verho- nieuwe ingezetenen. Voor een en an der zie men ook het volgende num mer van: „Stadsberigten". Paaszangdienst De I.W.Z. (Interkerkelijke Werk groep Zierikzee) houdt op zondag 19 april een Paaszangdienst voor het ge zin in de Geref. Kerk aan de St. Do- musstraat. Voorganger is de Leger des Heils-officier F. Bergsma. Te vens zal medewerking worden ver leend door een muziekgroepje van het Leger. De tijdens de dienst te houden kollekte is bestemd voor het werk van Memisa (gezondheidshulp in tropenlanden). Ieder is hartelijk welkom tijdens deze dienst. gen het percentage werkzoekenden. Deeltijd-arbeid voor jongeren en vrouwen kan een oplossing zijn. Het „stapje terug" naar de min-lijn is noodzaak, gegeven de omstandig heden, hetgeen een daling van het reële inkomen impliceert. Daarbij gaat het er echter om de „echte minima" te ontzien en de ho gere inkomens meer te laten mati ge"- Noodzakelijke punten blijven: hulp aan de Derde Wereld en de stads- en dorpsvernieuwing. Gestreefd moet worden naar meer reële huren en het besparen van ener gie. Diesel in Brogum Zaterdag 4 april treedt in jeugd soos Brogum de groep „Diesel" op met de Utrechtse formatie „Blaze" in het voorprogramma. „Diessel" heeft in Nederland inmiddels grote bekendheid gekregen o.a. door de hits „Down in the Silvermine" en „Sausolito Summernight". Voor tijd: zie soos agenda. OO STEELAND Ophalen oud papier Zaterdag 4 april komt het komite voor de Zending van de Gereformeer de gemeente te Oosterland weer oud papier ophalen. Het wordt de bewo ners beleefd verzocht het papier of vodden zoveel mogelijk gebundeld gereed te zetten langs de straat of trottoir. De tractor gaat omstreeks negen uur van start. NIEUWERKERK. In café-restaurant „De Meebnaloverhandigde burgemeester J. van Bommel de sleutel aan de eerste bewoonster, mejuffrouw T. W. A. Dekker. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3