Tien procent prijsverhoging voor de Nederlandse boer AGENDA MOEILIJKE POSITIE Brussel neemt beslissing De Navo en het Brezjnjev-voorstel Reagan gaat goed vooruit Mee te leven Misdaad in de V.S. Legerorder voor DAF LAATSTE NIEUWS Patstelling in Thailand Tweede Kamer Nieuw echtscheidings procesrecht en omgangsrecht Gewonde na ruzie om kind Moord te Enschede Super-oplichter gepakt Homeopaat „gepakt' Jeugdsozen in het weekeinde 2 Advertentie De Nederlandse premier en de mi nister van buitenlandse zaken bevon den zich in de Ver. Staten in een moeilijke positie. Washington heeft niets meer en mets minder gevraagd via hen, aan Nederland medewer king te verlenen aan de modernise ring van kernwapens. Het gegeven is - gelijk bekend - uiterst geladen. Ne derland heeft in de rij der West-Euro- pese volken, een wat genuanceerd standpunt ingenomen, hetgeen er praktisch op neerkomt, dat althans dit kabinet niet meer kan en hoeft te beslissen over de opstelling van nieu were kernwapens op eigen grondge bied. De beslissing is toegezegd op het eind van het jaar 1981 en een nieuwe kabinetsploeg (van welke sa menstelling dan ook) zal hiervoor de verantwoordelijkheid moeten dra gen. Geen eenvoudige opgave, gelet op de uiterst genuanceerde opvatting wereldwijd, over het „nut" van een nog verder op te schroeven kernbe wapening. De kapaciteit aan vernie tigende kernenergie is wederzijds al zo groot, dat de een de ander in feite kwantitatief misschien nog wel kan overtreffen, maar het is zinloos. Of men nu eenmaal, tienmaal of hon derdmaal de wereld kan vernietigen, is principieel gesproken, niet meer belangrijk. In zo'n vreemde - en he laas beangstigende - situatie zijn de wereld, West-Europa en Nederland terecht gekomen. Het bekende Zweedse Sipri- instituut met name wijst op de abso lute waanzin de bewapeningsspiraal nog verder op te schroeven en houdt ook staande, dat de volkeren cijfer matig, t.a.v. de kernbewapening, worden misleid, een standpunt ook gedeeld door mensen, die destijds nauw betrokken waren met de voor bereiding tot de Salt-akkoorden. Wie kwantum en kwaliteit van Oost en West tegenover elkaar plaatst, ontdekt dat er noch van een allesoverheersende Russische kern- superioriteit, noch van een dramati sche Amerikaanse inferieuriteit sprake is. Met deze overwegingen in gedach ten, kan er nog wel een spektakulair, politiek vuurwerk ontbranden, voor dat 1981 ten einde loopt. Het Sipri be weert ook, dat de publieke opinie zich weren moet. Dit heeft invloed op de politici, die t.z.t. de beslissingen hebben te nemen. Een waarschuwing intussen is wel het kind niet met het badwater weggooien. M.a.w. het to taal defensiesysteem, zoals' het zich manifesteert in dé Navo; is1 en blijft een onmisbaar instrument en het zal met het voortschrijden van de tijd, dringender nodig worden dat Navo inspeelt op van Sowjet-zijde gedane suggesties over onderhandelingen. Ook - of juist - in een vastgelopen situatie blijft praten nodig, want de vredesmachten zijn niet meer zo groot, dan ze in het verleden toch wel geweest zijn. Er zijn echter nog mar ges en daarbinnen moet het politieke steekspel plaatsvinden, met het ak sent op „lAoet", want er staat wel een en ander op het spel. OTTAWA. Zwangere vrouwen die in dienst zijn van de telefoonmaat schappij Bell Canada hoeven krach tens een nieuwe CAO niet meer aan beeldschermen te werken. BRUSSEL, 2-4. De Nederlandse boer krijgt dit jaar een prijsverhoging voor zijn produkten die uitkomt op ge middeld ruim 10 procent. Dat is het resultaat van een besluit van de ministers van landbouw van de EG dat in de nacht van woensdag op donderdag viel. De kosten van levensonder houd in ons land zullen als gevolg van dat besluit met naar schatting 0,6 procent stijgen. Het Nederlandse levensmiddelenpakket zal er 2,5 procent duurder door worden. De prijsverhoging waartoe de Euro pese Landbouwraad, onder leiding van Ir. Gerrit Braks, de Nederlandse mi nister van landbouw, besloot zal de Europese Gemeenschap dit jaar rond Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. (Van een speciale ANP-verslaggever). Premier Van Agt ziet het als een mogelijkheid dat het Nederlandse voorbehoud inzake de stationering van 48 nieuwe kern raketten ook nog na december 1981 wordt verlengd. WENEN. Het spionageschandaal in Wenen breidt zich uit. Drie ambtena ren van het ministerie van buiten landse zaken zijn geschorst op ver denking van schending van staatsge heimen en misbruik van funktie. SALISBURY. De Zanupf-partij van premier Robert Mugabe van Zimbabwe heeft bij dit weekeinde in Salisbury en de zwarte satellietstad Chitungwiza gehouden gemeente raadsverkiezingen alle 47 zetels vero verd. BRUSSEL, 1-4. De NAVO heeft in Brussel het voorstel van de Russi sche partijleider Leonid Brezjnjev, de strategische kernwapens van oost en wet op het huidige niveau te be vriezen verworpen. Het bondgenoot schap is wel bereid met de Sowjet- Unie te onderhandelen over het te rugdringen van dit soort wapens, maar heeft geen konkreet aanbod ge daan voor een tijd en plaats voor der gelijke onderhandelingen. WASHINGTON, 1-4. President Reagan en zijn perschef, James Bra dy, zijn aan de beterende hand. Vol gens de lijfarts van Reagan, Daniël Ruge, voelde de president zich „ta melijk goed" en was woensdag voor het eerst sinds zijn operatie maan dagavond weer op de been. Brady kon woensdag weer praten en ligt niet meer aan het beademings apparaat, aldus Ruge. Brady, die net als president Rea gan na de aanslag van maandag in het George Washingtonziekenhuis ligt, gaat goed vooruit ofschoon zijn toestand kritiek blijft, zo zei Ruge. De perschef kan weer praten, zich weer enigszins bewegen en zou bin nen enkele dagen weer kunnen zit ten, aldus een ziekenhuisbulletin. 960 miljoen gulden kosten. Gerekend over een periode van twaalf maanden bedragen de kosten voor de gemeen schappelijke kas 3,068 miljard gulden. Het Europese landbouwpakket had een kleine 675 miljoen gulden in twaalf maanden (en ongeveer kleine 320 mil joen gulden dit jaar) goedkoper kun nen uitvallen als de EG-Commissie dinsdag haar oorspronkelijke voorstel len niet gewijzigd zou hebben. Wij zigingsvoorstellen Die wijzigingsvoorstellen hielden onder meer in het kappen van super heffingen op overproduktie van melk, een grotere prijsverhoging voor de zui vel dan was voorgesteld (9 procent ineens in plaats van 8 procent in twee termijnen), een rundvleesprijsverho ging in twee termijnen, van 7,5 en 2,5 procent (in plaats van 6 plus 3 procent) een verhoging van de schapevleesprijs met 7,5 procent in plaats van 6,5 pro cent, een 1 procent extra prijsverho ging voor suikerbieten en witte suiker plus nog een aantal positieve bijsturin gen van prijzen voor andere produk ten. PARIJS, 2-4. Op het eerste gezicht lijkt het, dat in Nederlandse omstan digheden valt te leven met de land- bouwprijsbesluiten, die de EG- ministerraad de afgelopen nacht heeft genomen. Voorzitter ir. D. Lu- teijn 'van het Landbouwschap gaf donderdagochtend vanuit Parijs dit kommentaar. Hij is daar om een ver gadering van een Franse landbou worganisatie bij te wonen. WASHINGTON, 1-4. De zware mis daad is vorig jaar in de Vernigde Sta ten met dertien procent toegenomen in vergelijking met het jaar daar voor, zo blijkt uit cijfers die de FBI, de Amerikaanse Federale Politie, dinsdag heeft vrijgegeven. De mis daad in het algemeen kende in 1980 een groei van tien procent. Volgens de FBI valt de sterkste stijging te konstateren bij de gewa pende roofovervallen, namelijk twintig procent. Het aantal moorden lag zeven procent hoger, verkrachtin gen negen procent en inbraak veer tien procent. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Pais (onder wijs) heeft woensdag in de iSveede Kamer een onderzoek aangekondigd naar het in stand houden van het bij zonder onderwijs, de zogenaamde vei> zuiling van het onderwijs in ons land. Tijdens de behandeling van wetsont werp basisonderwijs zei de bewinds man dat hij het instituut voor over heidsuitgaven hiertoe opdracht zal ge ven. DEN HAAG. In een brief aan de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening heeft het Landbouwschap uiteengezet, waarom het instemt met het beleidsvoornemen van de regering om de Markerwaard in de polderen. De tekst van de brief is vastgesteld in de woensdaggehouden bestuursvergade ring. Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal LATE FILMVOORSTELLING a.s. zaterdag 22.30 uur a.s. zaterdag 19.00 uur a.s. zondag 20.00 uur Alle leeftijden Let op gewijzigde aanvangstijd voor zaterdag. Een film voor het gehele gezin. 18 jaar Tussen berg en dal klonk hun liefdesgeschal. Komische porno productie AMSTERDAM. Met de officiële opening in Amsterdam van de „Kijk- op-geld-show" is het eeuwfeest van de Rijkspostspaarbank woensdagmiddag ingeluid. ROTTERDAM. Het grootste deel van de bemanning van het onder Griekse vlag varende koelschip „Chios Reefer" staakt sinds woensdag in de Rotterdamse haven voor beter loon. AMSTERDAM. De in nood verke rende Amsterdamse scheepswerf NSM wil vóór 6 april van één van de steunverlenende partijen vijf miljoen gulden om de lonen te kunnen betalen en de potentiële opdrachtgevers het vertrouwen te geven dat aan een wer kelijke reddingsoperatie wordt ge werkt EINDHOVEN, 1-4. Het ministerie van defensie heeft bij DAF-trucks een oder geplaatst voor de levering van 1128 trucks van 10 ton, met een totale waarde van 236,5 miljoen gul den, aldus DAF-truck in Eindhoven. De militaire vrachtwagens zullen va naf midden 1983 kunnen worden ge leverd. BANGKOK, 2-4. Een in een patstel ling terechtgekomen militaire omwen teling in Thailand heeft ervoor gezorgd dat dit land donderdag op de rand van een burgeroorlog balanceerde. De af gezette eerste-minister bereidt troe pen voor om het gezag af te dtojngen dat hij volgens zijn zeggen nooit heeft Officieren van de luchtmacht die trouw zijn gebleven aan premier ge neraal Prem Tinsulanonda hebben het militaire deel van de luchthaven van Bangkok, Dom Muang, omsingeld Door hun manoeuvre, verzekert men in de 25 kilometer verderop gelegen hoofd- stadis de ontsnappingsroute voor de samenzweerders afgesneden. Prem, die de hoofdstad woensdag ontvluchtte, verzamelt zijn leger om zich heen en zond waarschuwingen een de leiders van de staatsgreep uit hun wapens neer te leggen of de kon- sekwenties te aanvaarden. Prem noemde de officieren die de coup ontketenden „verraders" en zijn strijdkrachten lieten pamfletten op Bangkok neerdalen waarin hij amnes tie aanbood aan „misleide" voorstan ders van de staatsgreep, die de strijd donderdagmorgen tien uur onze tijd opgaven. DEN HAAG, 1-4. Het nieuwe echtscheidingsprocesrecht en het omgangs recht in verband met echtscheiding zullen, wellicht hier en daar voorzien van door de kamer aangebracht wijzigingen, door een meerderheid in de kamer worden goedgekeurd. Z1ERIKZEE. Een trieste zaak was vorige week de gerechtelijke ontruiming van een woning aan het Rode Dorp. Het huisraad werd - in afwachting van opslag - op de stoep gezet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tijdens het debat over deze herzie ning bleken, woensdag, de rege ringspartijen bereid de nieuwe rege lingen van een voldoende te voor- In het nieuwe echtscheidingsrecht gaat het om een dertiental verbete ringen. Zo zal de verplichte verschij ning van beide echtgenoten voor voor de rechter - de zogeheten verzoe- ningskomparitie - worden afge schaft. Ook komt er een duidelijker regeling ten behoeve van het indie nen van nevenvorderingen - bijvoor beeld inzaken alimentatie en voor ziening in voogdij - door de gedaagde en voor de manier, waarop de rechter op nevenvorderingen beslist. Voorlopige voorzieningen Elk van de echtgenoten kan, vol gens het voorstel, vooraf voorlopige voorzieningen vragen: wie mag bij voorbeeld in de woning blijven, aan wie worden de kinderen voorlopig toevertrouwd. Tegen deze voorlopige voorzieningen zal hoger beroep mo gelijk zijn. In het herziene omgangsrecht wordt de positie van de ouder, die niet met het gezag over het kind. c.q. de kinderen, is belast aanzienlijk versterkt. De omgang wordt in het wetsontwerp een wederkerige aange legenheid, van ouder en kind. Kind(eren) en de ouder, die na de scheiding niet met het gezag is be last, zijn van rechtswege bevoegd met elkaar om te gaan. Voorwaarde is dat de ouders het eens zijn geworden over de manier van uitoefening. Ze moeten daarvoor gezamenlijk en in overleg met het kind een regeling treffen. Gaat dat niet dan moet de rechtereen regeling voorstellen. DEN HAAG, 1-4. De 42-jarige P.E. uit Den Haag wordt er door de Haagse politie van verdacht zijn 40-jarige stadsgenoot H.H.R. de schedel te heb ben ingeslagen. De man ligt ernstig ge wond in een Haags ziekenhuis. De man liep de verwonding op tij dens een vechtpartij in de woning van E. de ex-vriendin van de verdachte was tevoren met haar huidige vriend R. naar het huis van E. gekomen om de 15-jarige zoon van haar en E. te zien. Daarover ontstond de ruzie. ENSCHEDE, 1-4. De politie gaat er van uit dat de 25-jarige mevrouw G. W. R. uit Enschede is vermoord, om dat sektie heeft uitgewezen dat zelf moord niet waarschijnlijk is. De vrouw werd in de hals gestoken met een scherp voorwerp. Op welk tijdstip zij overleed, heeft men niet vast kunnen stellen. Evenmin heeft de politie kunnen achterhalen of de vrouw om het leven is gebracht op de plek waar zij werd gevonden: een braak liggend terrein. De politie hèéït dit terrein zeer nauwkeurig onderzocht maar het voorwerp waarmee de vrouw werd gestoken niet gevonden. Ook zocht men tevergeefs naar sporen. Een buurtonderzoek heeft ook nog geen resultaat gehad. UTRECHT, 1-4. Maandenlang in tensief en ingewikkeld speurwerk van verschillende gemeente- en rijkspolitiekorpsen en van de CRI- fraudecentrale hebben dinsdag in Er- melo geleid tot de arrestatie van de 47-jarige Johan B., die wordt ver dacht van miljoenen-oplichting. In totaal zou de man zeker vier miljoen gulden hebben buitgemaakt. Ook zijn 41-jarige vrouw is aangehouden. Zij zou zijdelings een rol hebben gespeeld in verschillende oplich tingszaken. EINDHOVEN, 1-4. De Eindhoven- se politie heeft op last van de officier van justitie, mr. P. Roelse een inval gedaan in het centrum voor klassieke homeopathie aan de Merellaan in Eindhoven. Tegen de daar praktize- rende homeopaat drs. J. van Vliet (32) is proces-verbaal opgemaakt we gens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en op grond van de wet geneesmiddelen voorziening. Donderdag 2 april Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Herv. Vrouwengroep „Wees een zegen". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering afd. P.v.d.A. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Film-diskussie- avond Vereniging van Milieuhygië ne. 20.00 uur. Burgh-Haamstede „Het Grote Zwijn". Vergadering V.V.V. Burgh-Haamstede. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommene. Klaverjasavond. 20.00 uur. Vrijdag 3 april Zierikzee „De Speeldoos" (Poortambacht). Zo- merkinderkledingbeurs. 19.30 - 21.30 Stadhuis, openbare vergadering Kommissie Publieke Werken, 19.30 uur. Concertzaal. Filmkring Ziejook „Die Blechtrommel". 20.00 uur. Haamstede „Kirreweie" en „Onder de wieken". Diploma-uitreiking jeugd-E.H.B.O. Aanvang: 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede, Dans- en Bingo avond Bond van Opzichzelf Staan- den, 20.00 uur. Nieuwerkerk Kerk Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Jaarvergadering S.G. Studievereniging. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Bazar vogel vereniging „,De Kolibrie". 19.30 uur. Zaterdag 4 april Zierikzee „De Speeldoos" (Poortambacht). Zo- merkinderkledingbeurs 10.00 - 12.00 „De Lichtboei". Koffiebar Y.F.C. 20.00 uur. Concertzaal. Film: „The Empire stri kes back", 19.00 uur. Avondvoorstel ling: „De hete meiden van de Porno- hoeve", 22.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk, Jaarfeest C.J.V. 19.30 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek". Receptie Distrikt Schouwen-Duiveland (40-ja- rig jubileum) van de K.N.B.B. 16.30 - 18.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Crescendo". 19.15 uur. Dorpshuis „Oosterhof". Bazar vogel vereniging „De Kolibrie". 10.00 uur. Kruiningen „Ons Dorpshuis". Jaarvergadering Zevibel. 10.30 uur. Zondag 5 april Zierikzee Concertzaal. Film: „The Empire stri kes back". 20.00 uur. Maandag 6 april Zierikzee „Huis van Nassau". Ledenvergade ring Oranjevereniging. 20.00 uur. Sirjansland Dorpshuis. Vergadering Stichting Samenlevingsopbouw. Aanvang: 19.30 uur. Dinsdag 7 april Renesse Dorpshuis, diskussiebijeenkomst PvdA-WD, 20.00 uur. Woensdag 8 april Zierikzee Concertzaal, propaganda-feestavond Federatie Ouders en Vrienden van Geestelijk Gehandikapten op Schou wen-Duiveland, 19.30 uur Mondragon. Afd. Plattelands vrou wenbond. 14.00 uur. „Graaf van Haamstede". Ned. Ver. van Huisvrouwen. 19.30 uur. Donderdag 9 april Zierikzee „Huis van Nassau". Beatrixschool - Anne Frankschool. 20.00 uur. Vrijdag 10 april Zierikzee Concertzaal. Blijspel Z.V.U. 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Zaterdag 4 april optreden van „Die sel" met Blaze" in het voorpro gramma. 20.00 uur. Dinsdag 7 april, „programma-praatavond over Bro gum in Brogum", 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2