nu VU s rwC Burgemeester J. van Bommel bepleit betaalbare huren Hoofd-kustwachter R. Saman nam afscheid van vuurtoren DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bij oplevering woningen Nieuwerkerk Schouwen-Duiveland telt 700 woningzoekenden Koninklijk paar in Luik Waardering en respekt voor staat van dienst liter fles ^ittnlcM WA> UUr PE 8IJ.T Omwenteling in Thailand Telegram Brezjnjev Amerikaanse druk op Nederland <r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 april 1981 137ste jaargang Nr. 22888 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Historie jubilerende school Nieuwerkerk Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. NIEUWERKERK, 31-3. „Met gemengde gevoelens vol doe ik aan het verzoek van „Beter Wonen" om op deze feestelijke dag de eerste sleutels uit te reiken aan de be woners", begon burgemeester J. van Bommel zijn toespraak bij de oplevering van 26 woningen, in op dracht van „Beter Wonen" gebouwd door aannemer gebr. Den Hartog, maandagmiddag te Nieuwerkerk. Nadat de genodigden de twee eerste zogenaamde Van Dam woningen (voor alleenstaanden) bezichtigd hadden, voerden in café-restaurant „De Meebaal" de burgemeester en de voorzitter van „Beter Wonen", de heer F. Vos, het woord. De „gemengde gevoelens" van de burgemeester waren tweeledig: ver heugd, dat de eerste Van Dam-wo- ningen van Schouwen-Duiveland in Nieuwerkerk staan, maar tevens be zorgd, omdat de huurprijs nogal fors is uitgevallen. Het komplex omvat 26 woningen: 20 eengezins-woningen, 4 Van Dam-eenheden en 2 rolstoelwo- ningen. De prijzen zijn: 572,- per maand voor de eengezins- en rolstoel woningen, terwijl de woningen voor alleenstaanden 354,-„doen". MOSKOU. De ruimtevaarders van de Sojoez-39 hebben na zeven en een halve dag in de ruimte hun opdracht voltooid en zijn naar de aarde terug gekeerd. Advertentie Gezellig uit, nu weer geopend: 's WOENSDAG's DONDERDAG's VRIJDAG's ZATERDAG's ZONDAG's Grondprijzen Dat deze huurprijzen het gevolg zouden zijn van de hoge grondprijzen ontkende en bestreed de heer Van „Elders zijn de grondprij zen vaak hoger, terwijl de huurprij zen lager zijn". De oorzaak moet vol gens de burgemeester gezocht wor den in de voorzieningen die in de wo ningen worden aangebracht. Voorts pleitte Van Bommel voor „leuke woningen voor een betaalba re prijs". Kortom: de huurprijzen dienen aangepast te worden aan het teruggaande bestedingspatroon. Om niet al te negatief te eindigen stak de burgemeester een pluim op de hoed van „Beter Wonen", die hij een „goede korporatie" noemde. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat de goede samenwerking tussen B. en W. en „Beter Wonen" zal resulteren in zijn eerder geuite wens. De twee eerste bewoners kregen uit handen van de burgemeester de sleutel, ver gezeld van een bos bloemen. Het zijn: mejuffrouw T. W; A. Dekker en de heer F. Wondergem. Stookkosten De voorzitter van „Beter Wonen", de heer F. Vos ging op de bijeen komst in de Meebaal nog nader in op de geschiedenis. Al in 1978 vonden de eerste „verkenningen" plaats van het nu gereedgekomen komplex. Ook hij noemde de huur aanmerkelijk ho ger, dan de omringende oudere wo ningen, maar hij voegde er aan toe dat de stookkosten van de nieuwe woningen een stuk lager zouden uit vallen, omdat deze goed geïsoleerd werden. Van de P.Z.E.M. werd een monde linge toezegging ontvangen, dat 60,- in mindering zal worden gebracht op de voorschotbedragen. De totale woonlasten zullen daar door „niet onaantrekkelijk" zijn voor deze goed-ogende woningen met veel komfort. De heer Vos sprak de verwachting uit, dat in 'de toekomst tot steeds soberder nieuwbouw zal moeten worden overgegaan, wegens de steeds beperkter wordende over heidsmiddelen. Vervolg pag. 3 beleefd aanbevelend: Nel Evers Dorpsplein 6, Serooskerke (Sch.D.) Telefoon 01117-1570 BRUSSEL, 1-4. Op de tweede dag van het officiële staatsbezoek aan België hebben koningin Beatrix en prins Claus woensdag een bezoek ge bracht aan Luik. Naast de gebruike lijke ontvangsten door provincie- en gemeentebestuur werd 's ochtend een uiteenzetting gegeven over ruimte lijke ordening en stadsvernieuwing aan de hand van projekten in Luik en Eindhoven. Het was een van de aktu- ele gemeenschappelijke problemen van Nederland en België die tijdens het staatsbezoek aan de orde komen. Advertentie HAAMSTEDE, 2-4. Hoofd-kustwachter, de heer R. Sa- man, heeft dinsdagmiddag in hotel „Vliegveld Haamste de afscheid genomen van zijn superieuren, naaste mede werkers, mensen uithet verenigingswezen en andere be langstellenden. De heer Saman maakt gebruik van de VUT-regeling en verlaat de vertrouwde vuurtoren van Haamstede, waarop hij vanaf 1960 hoofd was. Geboren in Haamstede, kwam hij na enige jaren als scheepswerktuig- kundige te hebben gevaren, in 1947 in dienst van het Rijks-loodswezen als HAAMSTEDE. Waarnemend direkteur Scheepvaart en Maritieme Zaken distrikt Rijnmond, de heer R. J. Reitsma (l) schudt de hand van afscheinemend hoofdkustwachter, de heer R. Saman. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) lichtwachter 2e klasse op de vuurto ren Haamstede, of West-Schouwen, zoals deze Hoofdpost heet. Hij werd in 1950 al bevorderd tot Lichtwachter D; in 1952 tot C en in 1957 overgeplaatst naar Schiermon nikoog. Een jaar later werd hij be vorderd tot Hoofd en keerde in 1960 terug naar de Kustwacht West- Schouwen. Onder zijn hoede kwa men ook de geleidelichten Ossehoek, Burghsluis en de Verklikker, en va naf 1962 het radiobaken van de Rijksluchtvaartdienst te Haamstede. In 1963 kreeg hij ontslag als seinge ver van de wind- en stormwaarschu- wingsdienst omdat de seinmast ach ter het vuurtorenduin werd opgege ven. Medaille in zilver In 1978 werd hem de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend. Hij kreeg toen grote bekendheid en waarde ring voor de wijze waarop hij de doelstelling van de kustwacht uit droeg bij duizenden vakantiegangers die tot 1976 tot de toren werden toe gelaten. „Hij was een zeer goede Hoofd Kustlichtwachter die rust en kalmte uitstraalde en gerespekteerd werd door zijn personeel", aldus de beoordeling over hem van zijn supe rieuren. De waarnemend direkteur Scheep vaart en Maritieme Zaken Distrikt Rijnmond, dhr. R. J. Reitsma, zei dat dhr, Saman een uitstekende staat van dienst heeft die ondermeer tot stand kwam door de onmisbare me dewerking van mevr. Saman. Spreker had grote waardering voor de wijze waarop hij al het vuurtoren- werk en wat daarbij komt, in al die jaren deed. Hij dankte hem tevens namens de direkteur Distrikt Schel- demond die afwezig was. Hij over handigde mevr. Saman bloemen en voor de dhr. Saman ook van de Staf een geschenk en bloemen van de Di- rektie. Opvolger Zijn opvolger, dhr. J. Straijer, dankte hem voor zijn kundige lei ding, en de 25-jarige vriendschap en samenwerking. „U was een gewaar deerde chef en ik hoop dat uw wens, n.l. dat het op de toren goed mag Vervolg pag. 3 Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten NIEUWERKERK. Nummer 41 en nummer 43 zogenaamde Van Dam- woningen) werden maandagmiddag tijdens de oplevering van de 26 nieuwe woningengebouwd in opdracht van Beter Wonen", door de genodigden uit voerig bezichtigd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BONN. Na jarenlange onderhande lingen hebben West-Duitsland en Frankrijk in Bonn een verdrag on dertekend dat de schadeloosstelling regelt voor Franse burgers van Elzas- Lotharingen die onder het nazi bewind van 1933 tot 1945 werden ge dwongen dienst te nemen in het Duit se leger. BANGKOK, 1-4. Thailand beleefde dinsdagnacht zijn vierde omwente ling sinds 1973. Premier Prem gene raal Prem Tinsulanonda (60) werd na een ambtsperiode van een jaar door een naaste vertrouweling, de plaats vervangend kommandant van het le ger, generaal Sant Chipatima (59), bij een militaire staatsgreep afgezet. De coup verliep zonder bloedvergieten. De afgezette premier Prem lijkt zich echter niet te willen neerleggen bij de omwenteling. Vanuit de provincie Korat, waar hij naar toe is gevlucht, heeft hij van generaal Sant geëist dat hij zich overgeeft. Verwachting tot vrijdagavond: Vrij zonnig Droog en vrij zonnig; in de nacht en ochtend hier en daar mist; minimum temperatuur omstreeks 6 graden; middagtemperatuur circa 18 graden; matige noordoostenwind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 april Zon op 7.10, onder 20.17 Maan op 7.02, onder 18.25 Nieuwe Maan: 4 april (22.19) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 april 2.54 15.42 8.58 21.10 Springtij: 7 april HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor morgen wordt vrij zon nig weer verwacht. Een hogedrukge- bied nabij Finland heeft versterking gekregen van een nieuw hogedrukge- bied boven Engeland. Door deze ont wikkeling stelt zich een oostelijke stroming in. In deze stroming wordt drogere lucht vanuit Duitsland naar ons land gevoerd. Het ziet er naar uit, dat de bewolking geleidelijk af neemt. Het zal vrij zonnig zijn. In ge bieden waar de zon overvloedig kan schijnen loopt de temperatuur op tot omstreeks 20 graden. Terwijl in meer bewolkte streken de temperatuur bij de 15 graden blijft steken. Boven zuid-Europa handhaven zich gebieden met lage druk, met als ge volg over het algemeen veel bewol king en hier en daar regen. GENEVE. Canada heeft zijn cam pagne voor publikatie van alle bij zonderheden bij de lancering van door atoomenergie aangedreven ob- jekten in de ruimte door de betrok ken landen voortgezet. PARIJS. Frankrijk heeft Polen on middellijk voedselhulp beloofd ter ondersteuning van de bijstand die het het Oost-Europese land heeft toe gezegd voor het aanpakken van zijn financieel-ekonomische problemen op langere termijn. MOSKOU, 1-4. President Leonid Brezjnjev van de Sowjet-Unie heeft een telegram gezonden aan president Reagan. In het telegram zegt Brezjnjev „met verontwaardiging" te hebben vernomen van de aanslag. Hij veroor deelt deze „misdaad". De Russische president wenst zijn gewonde ambtge noot beterschap. Tot dan toe hadden de Sowjet-media de aanslag slechts gemeld zonder enig kommentaar. WASHINGTON, 1-4. De Ameri kaanse regering oefent sterke druk uit op Nederland om volledig ak koord te gaan met het besluit van de Navo de kernwapens in Europa te moderniseren. De huidige Neder landse regering heeft de Amerikanen echter terzake geen positieve beslis sing kunnen aankondigen. Dit is ge bleken tijdens de besprekingen die premier Van Agt dinsdag in het Witte Huis heeft gevoerd met de Ameri kaanse vice-president George Bush. De besprekingen werden duidelijk overschaduwd door de aanslag die maandag was gepleegd op president Reagan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1