C.J.V.Samen Verder" in Zierikzee vierde jaarfeest JAPONNEN MET. D'66 VOOR VERNIEUWING MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Voor de 91e keer Vokaal koncert „Sursum Corda STREEKNIEUWS ii|pde Jan Glastra van Loon: Zonder Twijfel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 maart 1981 Nr. 22886 3 ZIERIKZEE, 27-3. Geen „O, Champs Elysées", maar „O, C.J.V." klonk vrijdagavond in de Concertzaal uit honderden kelen. Het vormde een enthousiast slot van het 91e jaarfeest van het Chr. Jongeren Verbond „Samen Verder" te Zierikzee. Een volle zaal en een overval podi um (met C.J.V.'ers) toonden overduidelijk welke plaats deze jeugdgroepering in Zierikzee inneemt. De „Voettocht door Europa" gaf alle C.J.V.-groepen de kans zich voor het voetlicht te presenteren. Op de foto een meisjesgroep, die een Frans sfeertje wist te scheppen. Met het „interview van voorzitter B. D. Schot" was een originele vorm gevonden om de aanwezigen wat meer over de C.J.V. tevertellen. Zo ging de voorzitter in op de taak van dit verbond: jongeren begeleiden op weg naar de volwassenheid op licha- SCHARENDIJKE 59 Scharendijke beleefde vrijdag een „koor- en samenzangavond", maar er kwam nog een derde element bij en wel een instrumentaal door mede werking van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", die we hier - „ver van huis" - in uitstekende konditie aantroffen. Het kultureel gebeuren speelde zich af in de hervormde kerk, geheel gevuld met een luistergraag publiek. Accent in het programma viel op het vokale oeuvre van het or ganiserend „Sursum Corda", de Chr. Gemengde Zangvereniging van Scha rendijke; dirigent J. Schouls. Schouls. Wie vrijdagavond „de buis de buis" liet, had „het goede deel geko zen", want - ook al ondersteunt door de fraaie akkoustiek in de nog vrij nieuwe kerk - viel veel te bewonde ren en te waarderen. Het koor excelleerde voor de pauze met o.m. de bekende spiritual „No- body knows", vrij gevoelig geïnter preteerd, evenals: „My Lord what a morning". Bepaald een verrassing was het op treden van het Noord-Bevelands mannenkoor uit Kortgene; dirigent F. Smit. Gaaf, sonoor stemmenmate- riaal in dit koor, dat Schouwen-Dui- veland duidelijk niet frekwenteert, maar er nu dan toch was. Getalsma tig zijn mannenkoren betrekkelijk zeldzaam ten opzichte van gemengde koren; dat Noord-Zeeland over zo'n exklusief koor beschikt, is wel iets aparts. „Luctor" bleek een - goed gezongen - ode aan Zeeland. Het N-B-M kan - vooral bij de inzetten - overweg met de vokalen, die mooi rond tot klin ken komen. Teer en van een innige verdieping bleek: „Komm süsser Tod" van Joh. Sebastiaan Bach. Het „dodenherdenkingslied" „Beati Mo- rui" was afsluiter van het program ma voor de pauze. Als wij ons een tip mogen veroorloven; vaak wordt ge grepen naar het: „Ecce quomodo mo- ritur", van een zelfde gevoelswaar de, maar wat indringender en gevoe liger nog. Intussen is „Symphonia" niet van Joh. Sebastiaan, maar van diens zoon Joh. Christian. „Kunst en Eer" gaf er een vertolking van, die we eer der in de week hoorden op de dona teursuitvoering. Zonder twijfel is het in een kerk als te S (gevoelige sfeer) oppassen met de noten, maar de ak koustiek werkt anderzijds duidelijk ondersteunend. Veel werd op deze avond „gedaan" aan samenzang, met voortreffelijke begeleiding van organist C. Groen- leer. De „gemeente" wil hier en daar nogal eens onder het notenbeeld uit; psalmen en gezangen worden te lang zaam gezongen, althans niet nadruk kelijk onder beslag van „heel en half". Het N.B.M. was er na de pauze o.m. met het „lied voor de Koning"; „Do- mine. salvam fac heel krachtig en beheerst gezongen. „De heilige stad" houdt (blijkbaar) nog altijd re- pertoir, getuige de vertolking door „Sursum Corda"; goede sopranen in de hogere registers, maar in de lagere (soms) met iets te individuele domi nanten. Een inleidend woord was er uit de mond van de voorzitter, de heer J. v. d. Panne en dankwoorden - plus bloe men voor de dirigenten en organist - uit handen van de sekretaris de heer Ad Hubregtse. Bij elkaar een avond in stijl, heel fantastisch voor deze „hoek van Schouwen", dank zij „Sursum Corda". 8. d. v (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) melijk, geestelijk en maatschappe lijk gebied. De wijze waarop aan dacht wordt besteed aan de C. in de naam is gedeeltelijk afhankelijk van de inhoud, die de leiding eraan geeft. Wat die leiding betreft, heeft men thans niet te klagen. Ongeveer dertig personen zetten zich in voor het lei ding geven aan jongeren. Moeilijk punt is echter, dat er veel verloop zit in die leiding, vaak door studie of drukke werkomstandigheden. Dat laatste gaf de „interviewers" aanlei ding om te konstateren: „Er wordt wel eens gezegd de jeugd wil niks, maar er moet in de eerste plaats be geleiding zijn". Opsomming Tijdens dit interview gaf voorzit ter Schot verder een uitgebreide op somming van de aktiviteitën van de C.J.V. tijdens het afgelopen jaar: het bezig zijn met het interkerkelijk ka rakter, de kontakten met de bejaar den, het bezoek aan de internationale konferentie ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de Y.M.C.A., de verbouwing van het kamp in Re- nesse, de vakantieweken op dat kamp en met het schip, het werk van de bouwkommissie betreffende de noodzakelijk verbeteringen van de akkommodatie in de Visstraat en de vergaderingen met de vertegenwoor digers van de verschillende kerken. Plannen voor de nabije toekomst bleken er ook volop: een sponsor- tocht, een grote bazar, het reeds ge noemde zomerwerk op het kamp in Renesse en met het C.J.V.-schip, de thema-weekenden en verder ligt er een uitnodiging van de landelijke C.J.V. om enkele vertegenwoordi gers te laten deelnemen aan een Eu ropese konferentie. Al deze aktiviteiten hebben het C.J.V.-bestuur aanleiding gegeven in de toekomst eens uit te gaan zien naar een beroepskracht, die het vele werk moet gaan ondersteunen. Voorzitter Schot had waarschijn lijk nog uren door kunnen praten over zijn C.J.V., maar ja, daar is zo'n jaarfeest natuurlijk niet voor. Dat is in hoofdzaak bedoeld om de kinde ren zelf voor het voetlicht te laten treden en dat gebeurde dan ook. Voettocht Enkele jongeren hadden zich reeds gepresenteerd met een gezongen me ditatie en hoofdmoot van het pro gramma voor de pauze was de „Voet tocht door Europa". Het betrof een presentatie van alle C.J.V.-groepen, die ieder een land in Europa nader belichtten. Aan dit programma onderdeel was voor het publiek een (lang niet zo gemakkelijke) quiz ver bonden. Na elke sketch werd een vraag gesteld. Wist men het goede antwoord, dan wist men ook de ge vraagde letter en aan het einde van de voettocht bleek dan het woord „verloting" gevormd te kunnen wor den. De groepen hadden dit programma geheel los van elkaar voorbereid en dat had tot resultaat, dat er negen zeer verschillende stukjes op de plan ken werden gezet. Nederland hield het traditioneel met een klompendans, over Ierland werd een griezelig trollenverhaal verteld, in Schotland bevond men zich in pub „De Zoute Haring", in België werd een klas van een meis jesschool bijgewoond, in Frankrijk werd de aandacht gevestigd op wijn, kaas, stokbrood, ballades en de Eif- feltoren, Duitsland hield het op een grappige dans getooid in plasticjas- sen. Oostenrijk gaf een vrolijke ter rasscène te zien, Spanje presenteerde zich met een allerliefste „flamingo"-; dans en een (voor dit keer) grappig stierengevecht en Italië hield het ak- tueel met een ontvoering. Verloting Tijdens de pauze werd de traditio nele verloting met ook dit keer weer een enorme prijzenpot gehouden. De loten gingen zeer vlot van de hand en na afloop kon dan ook een opbrengst van 1.863,75 geteld worden. Dank werd gebracht aan de middenstand, die de prijzen gratis beschikbaar stelde. Na de pauze gingen eerst drie taar ten „de deur uit". Mevrouw N. van Dam werd winnares van de quiz, de taart voor de nieuwe donateurs (dit keer 26) ging naar mevrouw Van Be- veren en de taart voor de trouwe do nateurs was voor K. Luyendijk. Toneelspel Vervolgens ging het doek open voor het toneelspel in twee bedrij ven: „Paul speelt het klaar". Het stuk werd gespeeld door Johan van Leeuwen, Henk-Jan Vermeule, Cari na Beun, Jenny Kouijzer, Mark Ver meule, Eric v. d. Houten en Els Lege- maate. Het verhaal bood een grappige per soonsverwisseling met leuke typet jes. Echt aangeraakt door het to verstokje met akteertalent bleken de tonelisten niet, hetgeen aantoonde dat ook amateurtoneelspel niet zon der een klein beetje bezieling kan. Toch wist de groep zijn taak tot een goed einde te brengen. Wat langere bestudering van het tekstboekje was misschien niet over bodig geweest, maar jaeen beetje plankenkoorts kan in dit ge val ook een flink woordje hebben meegesproken. De regie was in han den van mevrouw N. Fondse- Stoutjesdijk en de grime werd ver zorgd door de heer J. Uil. „De leiding presenteert luidde het volgende programma punt. Het schetste een onderonsje van de leiding aan het einde van een kampdag. Een verstoord onderonsje door nachtbrakende en ruziezoeken de kinderen en door een valse bom melding. Al met al een spontane, heel humoristisch sketch. Dankwoorden tot slot werden gesproken door de heer A. v. d. Schel de. Hij vestigde vooral de nadruk op de medewerking van kwekerij Pad mos voor de fraaie plantendekoratie en van Woninginrichting Den Boer voor de toneelaankleding. Staande werd het slotlied gezongenhet 91e C.J.V.-jaarfeest zat er weer op. Geen geld voor v politieke jongeren Gedeputeerde staten hebben vorig jaar zomer het besluit genomen geen subsidie te geven aan vier politieke jongerenorganisaties in de provincie. De jongerenorganisaties Vrijheid en Democratie (JOVD), het Christen Demokratisch Appèl Zeeland (CDJA), de Gereformeerde politieke jeugdstudieklubs (GPJC) en de Staatkundig Gereformeerde Partij jongeren (SGP-jongeren) hadden na melijk gevraagd om een provinciale bijdrage in de exploitatiekosten. Hoewel de Zeeuwse jeugdraad po sitief adviseerde, besloten g.s. toch geen subsidie te geven. Het belang van politieke vorming werd wel on derkend, maar opname in het provin ciaal plan - waardoor subsidiëring mogelijk wordt - zou pas kunnen als de organisaties meer dan 2000 leden hebben. Wanneer het om een lager le dental gaat, volgt plaatsing op het rijksplan. JOVD en CDJA hebben ie der 30 leden, de GPJC 90 en de SGP- jongeren 85 en dus was het een klare zaak: geen provinciale subsidie in de exploitatiekosten. Wel verklaarden g.s. zich bereid in algemeen vormen de aktiviteiten bij te dragen. ZIERIKZEE Oude foto Op de oude foto van de heer Keikes staan volgens de heer F. G. A. de Wil de uit Brijdorpe, het echtpaar Willem de Kok met vrouw, afkomstig uit Brijdorpe. De tipgever woont naar zijn zeggen in hetzelfde huis als de fa milie De Kok toenmaals: Ringdijk 2. Bijeenkomst Herv. Vrouwengroep Op donderdag 2 april komt de Herv. Vrouwengroep „Wees een ze gen" bijeen in het Verenigingsge bouw. De eerw. heer M. J. Rouw houdt een lezing over het thema Vre de. Voor tijd: zie agenda. Aanrijding Op de hoek Verrenieuwstraat, Bed- deweeg, Maarstraat reden zaterdag omstreeks 17.00 uur twee auto's te gen elkaar. L. J. P. S. uit Zierikzee, nam de bocht tekort, doch kreeg geen voorrang van de uit tegenovergestel de richting naderende Y. A. M. v. d. N. uit Breda, zodat hier beiden in overtreding waren. De schade viel mee. Koffiebar Op zaterdag 4 april houdt Y.F.C. weer een koffiebar in „De Lichtboei". Geprogrammeerd is een optreden van Rien Oostdijk, met luisterliedjes. Iedereen is welkom. Ger. Vrouwenkontaktgroep Op woensdag 1 april wordt in één der kerkzalen van de Ger. Kerk an de St. Domusstraat, een vergadering ge houden van de Ger. Vrouwenkon taktgroep. Inleidster is mevrouw Blokland-Daleman, met als onder werp: „De Duitse theoloog Dietrich Bonhoeffer". Ledenvergadering R.P.F. Afgelopen donderdagavond 26 maart hield de Refqrtmatorische-Po: litieke (kies) Vereniging Zierikzee e.o. een ledenvergadering. Tijdens deze vergadering werden een aantal huishoudelijke punten besproken. Verder stond deze ledenvergadering in het teken van de a.s. verkiezingen. Zo zal op vrijdag 10 april in gebouw „Rehoboth" te Nieuwerkerk een pro- paganda-avond gehouden worden, met als spreker de heer H. Colijn. Tevens zal er maandag 18 mei een bijeenkomst zijn in het Hervormd Verenigingsgebouw aan 't Vrije te Zierikzee, waar als sprekers aanwe zig hopen te zijn de lijsttrekker van Advertentie «Jasjes, jasjes en nog eens jasjes. Verheugend nieuws dus voor de elegante, ensemble- minnende vrouw. Japonnen-met jasje: de hervonden klassiek-chique combinatie waaruit het dit seizoen zo uitstekend en ruim kiezen is! WINKELEN INEEN PERSOONLIJKE SFEER Ook voor hoeden en shawls Dam 15-19, Zierikzee Telefoon 01110 - 2816 de R.P.F.Meindert Leerling en de als tweede geplaatste op de lijst. drs. Wagenaar. „Dwaze moeders" De bustocht ter ondersteuning van een te 's Gravenhage te houden „stil le tocht" als solidariteitaktie voor de „Dwaze moeders van Argentinië" wordt donderdag 16 april gehouden en niet zoals in de vrijdag-editie stond vermeld op zaterdag 18 april. Opgave kan geschieden via de tele foonnummers 01110-3632 of 01110- 2230. BURGH Kievitseieren Een man uit de agrarische sektor te Westenschouwen vond in de Burghse polder een nest met 3 kievitseieren. Het bleek dat ze al zwaar bebroed waren. Een heel vroeg echtpaar dus dat daar in dit gebied is neergestre ken. Verder zijn op diverse plaatsen al eenden met poelen gesignaleerd, een teken dus dat we met rasse schre den de lentesfeer gaan proeven. Energie-voorlichting In dé Graaf van Haamstede hield de afdeling Westerschóuwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen een voorlichtingsmiddag waarop de heer A. F. Koopman, hoofd van de afde ling voorlichting van de PZEM, een lezing met dia's hield over het thema 58.000.000 Nederlanders en hun ener gie. Dit getal slaat op het aantal men sen dat vanaf de oertijd tot heden in ons land gewoond hebben. Vroeger alles handenarbeid en geen machines en pas in 1880 kwam de eerste electri- ZIERIKZEE, 27-3. Jan Glastra van Loon, toekomstig D'66 fraktieleider van de Eerste Kamer maakte vrijdag avond in „Mondragon" voor een gering aantal toehoor ders in grote lijnen het beleid van D'66 voor de komende regeringsperiode bekend. Deze partij wenst daarin zitting te nemen met PvdA (maar dan niet de radikale vleugel) en CDA (maar dan niet de konservatieve vleugel). De tweede keus bestaat uit: met de VVD (maar dan de progressieve vleugel) en de PvdA. „Wij kunnen geen steun geven aan de bestaande regering. Wij vinden het beleid van deze regering op niet zoveel lijken, omdat zij een zig-zag koers vaart en (belangrijke) proble men laat liggen. Het partij politieke bestel wordt in grote mate bepaald door overleveringen uit de vorige eeuw. Ik vind dat je moet inspelen op de verdeeldheid binnen de partijen. We willen niet regeren met de men sen, die nu zitten, maar met mensen, die wel van deze partijen zijn, maar van een andere signatuur", aldus de heer Glastra van Loon. Doorbraak Wat het regeringsbeleid betreft wil D'66 een doorbraak forceren. De nieuwe regering zal een brede steun nodig hebben. D'66 wil zelfs die ver antwoordelijkheden delen. „In een nieuw beleid zal het aller belangrijkste zijn de gerichtheid op industriële vernieuwing", zo zei de spreker in zijn inleiding. Globale vernieuwing vond hij niet voldoende voor beter konkurrentic met het bui tenland. De vernieuwing is met name gericht op het midden- en kleinbe drijf. Grote bedrijven hebben die kans op verbetering niet, omdat zij in het buitenland investeren. Daardoor ontvang Nederland geen inkomsten die nodig zijn om de werkgelegen heid te verbeteren. humanisering De Glastra van Loon lichtte toe dat het midden- en kleinbedrijf het best in staat blijken om op korte termijn nieuwe produktiemethodes in uit voering te brengen. In het midden- en kleinbedrijf heeft trouwens de hu manisering van het werk nog de meeste kans. De regering moet zor gen dat de voorwaarden die nodig zijn om ze de kans te geven worden verwezenlijkt. De overheid moet voorzieningen treffen op het gebied van marktonderzoek en manage ment. Het midden- en kleinbedrijf moet in verhouding meer aandacht krijgen dan de rest van de maat schappij. Energiebeleid „öók aan het energiebeleid moeten we meer gaan doen. Er wordt te wei nig gedaan aan de ontwikkeling van nieuwe energiebronnen. Als het aardgas opraakt, beschik ken we alleen nog over kernenergie. Juist Nederland zou nieuwe energie bronnen moeten aanboren in ver band met de dichte bevolking", was de spreker van mening. D'66 is overigens tegen kernener gie en de huidige centrales moeten worden gesloten als er geen oplos sing wordt gevonden voor het kern afval. Deeltijdbanen Nederland gaat een periode tege moet. waarin vernieuwingen wc1 werkgelegenheid opleveren, maar die vernieuwingen zullen niet het he le werkloosheidsprobleem oplossen. Daarom is Jan Glastra van Loon van mening dat we naar nieuwe vormen van werktijdverdeling, zoals deel tijdbanen toe moeten. Na afloop van het spreekgedeelte was er voor de aanwezigen gelegen heid tot het stellen van vragen. Op een vraag over de kernwapens antwoordde hij dat Nederland niet in moet stemmen met plaatsing van kernwapens in Nederland en Europa. „We vergroten door plaatsing alleen maar onze kwetsbaarheid en niet die van Rusland. De belangen van Rus land liggen trouwend in een heel an dere richting: de olie in het Midden Oosten. We moeten de onderhande lingen met Rusland op een zakelijke manier voortzetten en niet op een toon van Reagan uit de V.S.", aldus de toekomstige D'66 fraktieleider van de Eerste Kamer. Kerncentrales Verder werd er behoorlijk gedis- kussiëerd over de kerncentrales. Spreker deelde mede dat kerncen trales tot nu toe zonder grote rampen hebben gewerkt. Maar we hebben er geen zicht op hoeveel kleine ontsnap pingen er al hebben plaatsgevonden. Daar komt bij dat niemand reke ning heeft gehouden met de kosten van het afbreken en de veiligheidso verwegingen bij het afbreken. Wat dat kernafval betreft, laten we er niet vanuit gaan dat voor elk nieuw probleem een oplossing kan worden gevonden. „Als het niet an ders kan zullen we van kernenergie gebruik moeten maken, maar laten we niet te snel beslissen. We kunnen nog veel meer besparen op energie. In de V.S. is het gebruik van zonnecellen al mogelijk. Er zou geïnvesteerd moeten worden in ener giebronnen. die nu nog niet rendabel zijn, maar wel over vijftien jaar", al dus de heer Jan Glastra van Loon. sche centrale in ons land. De energie bracht de welvaart in ons land, en na de 2e wereldoorlog een nieuw stre ven, n.l. de koopkracht en die werd weer mogelijk gemaakt door de ont wikkeling van de industrie. Steeds meer vraag naar energie en we kun nen er niet meer buiten. Onze welvaart heeft een prijs en het laatste antwoord op de vraag naar energie is het ontstaan van de kern centrale die weer nieuwe problemen met zich meebrengt op milieugebied. We zijn wel vindingrijk geworden met het oplossen van deze proble men, maar de vraag is wel of we met deze ontwikkeling verder moeten gaan, en gaat er in de toekomst een tekort komen aan energie? Bij de vragen kwamen de hoge energieprijzen en de kerncentrales aan de orde. De PZEM gaat experi menteren met een windmolen in de bouwput van het Werkeiland Neeltje Jans. De presidente, mevrouw den Hamer-de Feijter sprak een dank woord tot de heer Koopman. Zonder twijfel is cabaret NAR best een jonge en veelbelovende groep. Zonder twijfel ook hebben de toe hoorders vrijdagavond in het „Ton- nenmagazijn" in Brouwershaven ge noten van hun „avondje uit" in het kader van het Z.V.U.-programma. Zonder twijfel ook had de tekst schrijver van wie voor de pauze drie liedjes in het programma zaten: Ivo de Wijs, een grote vinger in deze cabaret-pap. Het programma dat de groep bracht heette dan ook „Zonder Twijfel". De drie genoemde liedjes van De Wijs: „Menslief", ,,'n Nieuw geloof" en „Optimale informatie" gaven na het verwarrend begin een échte cabaret-sfeer in de zaal. Alledrie hoogtepunten, alledrie heel knap ge zongen, alledrie „toppers" van de avond. De (lang niet uitverkochte) zaal werd in het begin gekonfronteerd met enkele cynische grappen, waar bij vooral Tele-Bingo op de hak werd genomen. Ook de „afgod" voetbal moest het ontgelden. Het dient gezegd te wor den: het valt niet mee voor een cabaret-groep om aktueel te zijn. Het programma staat immers al maan den vast. NAR echter had enkele ak- tuele „krenten" toegevoegd die, hoe meer het naar de pauze liep, erg goed uit de verf kwamen. Na een aarze lend aftasten van het publiek vero verde vooral Alette de Nes (het boomlange vrouwelijke deel van de groep) bewondering met het lied „Verkrachting". Zo zelfs, dat de zaal vergat te applaudiseren, iets, dat wel meer voor kwam die avond. Of wa ren de teksten soms toch iets te inge wikkeld? Hard en medogenloos was het num mer ,kCrisis". NAR gaf zijn gehoor al vast een voorproefje van wat naar zijn idee staat te komen. Banale en tegen religie aanschoppende woordspelingen wisselden elkaar af (prijs de heer, want hij is afgeprijsd). Onder het motto „pak een religie bij z'n lurven" werden voorts de gods diensten van deze tijd „gekraakt", zoals de Tokkelaar (met de golf van genade); Vader A, en de goeroe's (el ke goeroe heeft een giro). Het geheel gelardeerd met een paar flinke „kno pen": je moet er van houden! Het programma voor de pauze was over het geheel genomen van behoor lijk kaliber en reikte iets boven de middelmaat, kleine missers daarge laten. Verwachtingsvol werd uitgekeken naar het tweede deel. Nou, dat begon al even verwarrend als het eerste deel. Youp van 't Hek (tekstschrijver van NAR) was in de zaal aanwezig als meneer Van Dam, een psychisch gestoorde zakenman die handelde in teddybeertjes. Aan hem werd het he le tweede deel opgehangen. De medi sche stand kreeg een „lik", inklusief „De Klokkenberg" en vooral de exorbitante hoge honoraria \>an chi rurgen. (door chirurgen wordt je twee keer genaaid). Enfin, van een fijnzinnig cabaret was geen sprake meer. Van Dam kreeg het slotwoord en zegde (best knap wel) als „gestoor de" het kinderversje „Beertje Pippe- loentje" op. Het applaus dat volgde was echter voor het meerendeel vóór de pauze verdiend! Vermelden we tot slot nog, dat Hans van Gelder zijn konfraters op de piano begeleidde. N.A.R.: Niks Als Rumoert?????). H. d. W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3