Vandaag (maandag) opnieuw beraad tussen regering en „Solidariteit" Visserij overleg zit nog steeds muurvast Voor 235 miljoen gulden orders naar Taiwan 2 De ontwikkeling in Polen Van Agt over buurlanden Zuid-Afrika Nederland en de NAVO Doden bij instorten van flatgebouw Twee vliegtuig kapingen Na Euro-top Plaatsing en praten Rechtsaf door rood Expansie Rotterdam Doden in het verkeer Verkeersdode VOO en de medezeggenschap AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WARSCHAU, 30-3. In de top van de Poolse politieke hierachie zyn geen wijzigingen aangebracht tijdens het maandagmorgen vroeg beëindigde spoedberaad van het centraal comité van de regerende partij. De vergadering heeft 16 uur geduurd. „Verscheidene kameraden" hadden tijdens soms hevige debatten het ontslag van verscheidene kopstukken geëist, maar ze zwakten hun kritiek later af. Naar de mening van vele waarne mers is de politieke strijd tussen aan hangers van een harde üjn en hervor- mingsgezinden vooralsnog onbeslist geëindigd. de mee, dat de voltalige vergadering een resolutie aannam, waarin men het ontslag verwierp van „bepaalde kader leden van de partij", en waarin men vertrouwen uitsprak in het Politburo en het sekretariaat van de Volks- en Arbeiderspartij. WARSCHAU. De voornaamste konklusie uit het rapport dat de Poolse minister van justitie, Jerzy Bafia, heeft opgesteld over de inci denten in Bydgoszcz van ruim een week geleden, is dat de politie ver antwoordelijk gesteld kan worden voor de verwondingen die door hard handig optreden zijn toegebracht aan drie leden van het Vrije Vakverbond Solidariteit. SCHIPHOL, 29-3. Premier Van Agt is zondagmiddag van een driedaags bezoek aan Zimbabwe op Schiphol teruggekeerd. De eerste minister maakte de reis op uitnodiging van zijn ambtgenoot Mugabe met wie hij besprekingen heeft gevoerd onder meer over boy cotmaatregelen tegen Zuid-Afrika. Verder heeft minister-president Van Agt de Nederlandse delegatie geleid tijdens het tweede deel van de inter nationale konferentie van Donorlan den van Zimbabwe. Van Agt herhaalde op Schiphol zijn reeds vaak uitgesproken standpunt dat ekonomische sankties tegen Zuid-Afrika gekoppeld moeten zijn aan hulpinspanningen ten behoeve van de buurstaten die de gevolgen van deregelijk maatregelen niet zul len kunnen dragen. DEN HAAG, 28-3. Als de Benelux- landen de opstelling van nieuwe ra ketten op hun grondgebied afwijzen zullen zij, in geval van een konflikt, in een „militair niet ongevaarlijke situatie" komen. Dit heeft sekreta- ris-generaal van de NAVO, oud-mi- nister Luns, vrijdag in Rotterdam verklaard. „Het is namelijk niet aan te ne men" zom voegde hij hieraan toe, „dat andere bondgenoten zich specia le inspanning zullen getroosten om het grondgebied van Nederland en België te verdedigen, en de in West- Duitsland gestationeerde Nederland se troepen vormen zonder taktische kernwapens een bijzonder goed doel wit". COCOA BEACH (Florida), 28-3. Zeker negen mensen hebben de dood gevonden en minstens 35 personen zijn gewond geraakt toen vrijdag een gebouw van vjjf verdiepingen, met de bouw waarvan men nog bezig was instortte. Van de 80 arbeiders die op het mo ment van het ongeluk op de bouwplaats aanwezig waren, worden er vijf ver mist Het is waarschijnlijk, dat zij on der het puin liggen, dood of levend. Toen een kraan de kontrole verloor over een bak verse cement, kwam de bak op het dak terecht Dat was niet tegen het gewicht bestand, waarna het gebouw als een pudding in elkaar zakte. Bij het zoeken naar overlevenden kreeg de politie materiële bijstand van af het nabij de plaats des onheils ge legen ruimtevaartcentrum Cape Cana veral. Bij de reddingsoperatie zijn in totaal 450 man politie, EHBO-ers en BB-ers betrokken. IMAAAAAMWUMM/WWWWM Vrouwen stakingsdag DEN HAA G, 28-3. De helft van de Nederlandse vrouwen weet niet dat maandag 30 maart is uitge roepen tot nationale vrouwensta kingsdag. Dat blijkt uit een Nipo- onderzoek onder zeshonderd vrouwen van 16 jaar en ouder, uitgevoerd in opdracht van de Vara. Van de 51 procent die wel van de aktie heeft gehoord zal 73 procent en tien 10 procent waar schijnlijk niet aan de staking meedoen twaalf procent zal wel meedoen. Niet gevraagd is of vrouwen die niet slaken wel aan andere vormen van aktie mee willen doen. Kania De slottoespraak tijdens de mara thonvergadering van 10 uur's morgens tot 04.00 uur 's nachts hield Stanislaw Kania, de eerste sekretaris van de re gerende partij. Daaraan waren heftige diskussies voorafgegaan, waarin veei leden van het Centrale Comité het aftreden van ettelijke partijbonzen hadden geëist met name de voorlichting over de ge beurtenissen in Bydgoszcz, zoals die door de officiële media was bedreven, vond in veler ogen geen genade. BANGKOK/PANAMA, 29-3. In het weekeinde zijn twee vliegtuigka pingen uitgevoerd, beiden om de vrijlating te verkrijgen van politieke gevangenen. Één eindigde geweldloos in Pana ma. Die van een Indonesische DC-9 verliep niet zonder bloedvergieten en was zondagavond nog niet geëindigd, al wilde Indonesië volgens een Thai- lanse regeringswoordvoerder vol doen aan de eisen tot vrijlating. Eerst eisten de kapers van het toestel, dat inmiddels in Bangkok stond, vrijlating van twintig gevan genen, maar toen dit akkoord was verhoogden zij hun eis tot 84. Ook dat was volgens de woordvoerder ak koord. De kaping van een Hondurese Boeing eindigde zondagochtend op de luchthaven van Panama nadat de regering van Honduras zich akkoord zou hebben verklaard met de vrijla ting van 13 politieke gevangenen, maar in de hoofdstad Tegucicalpa werd dit niet bevestigd. Flitsen uit het buitenland GAZA. Israëlische veiligheidsa genten hebben in de Gazastrook een gezochte Palestijnse guerrillastrijder in een vuurgevecht gedood, zo heeft een woordvoerder van het Israëli sche leger bekendgemaakt. BELFAST. Bernadette Devlin heeft vijdag bekendgemaakt dat zij zich terugtrekt uit de strijd om een zetel in het Engelse lagerhuis ten gunste van het IRA-lid Bobby Sands, die sinds 1 maart in de Maze-gevan- genis in hongerstaking is. BANGUI. De vier kandidaten van de oppositie die het bij de presidents verkiezingen van 15 maart in de Cen traal Afrikaanse Republiek (CAR) hebben opgenomen tegen Dacko, wil len dat de uitslag van de verkieizn- gen ongeldig wordt verklaard. BRUSSEL. De oud-minister van justitie van de voormalige voorlopi ge revolutionaire regering van Zuid- Vietnam, Truong Nhu Tang, heeft in Brussel gezegd dat er voor zijn land geen redding meer mogelijk is indien er in Vietnam niet drastisch een aan tal zaken gewijzigd worden. LONDEN, BRIDGETOWN. Een rechtbank in Bridgetown (Barbados) heeft een verzoek van advokaten om vrijlating van de van uit Brazilië naar Barbados ontvoerde Britse treinrover Ronald Briggs afgewezen. LONDEN. Premier Margaret That cher heeft bekendgemaakt dat zij een onderzoek heeft gelast naar de wijze waarop de journalist Chapman Pin cher de gegevens heeft verzameld van voor zijn boek over de aanwezig heid van Russische agenten bij de Britse geheime diensten. WASHINGTON. De Amerikaanse immigratieautoriteiten willen onge veer vijfduizend Hai'tianen uitwijzen die na 10 oktober van het vorig jaar illegaal de Verenigde Staten zijn bin nengekomen. Ongeveer de helft van hen heeft politiek asiel gevraagd. STUTTGART. De tot levenslang veroordeelde extremist Knut Fol- kerts, die al 54 dagen in hongersta king is, is vanuit de gevangenis over gebracht naar een ziekenhuis. Dit is zaterdag uit officiële bron in Stutt gart vernomen. TEHERAN. Een naast medewerker van Irans geestelijke leider Chomei- ni is zondag in de provincie Fars in Midden-Iran beschoten. De man werd gewond, zo meldde de Iraanse staatsradio. Sekretaris Stefan Olszowski van het Centraal Comité, die speciaal verant woordelijk is voor de voorlichting, zei daarop dat hij „als elke communist en soldaat ter beschikking stond van de partij", en dat hij het socialisme op elke post zou dienen. In de politieke toj5 van Polen geldt Olszowski, die tot vorig jaar ambassa deur in de DDR was, als een voorstan der van een harde benadering van de vrije vakbond „Solidariteit". Staking In de loop van maandag gaan dele gaties van de regering en van Solidari teit weer met elkaar om de tafel zitten. Van de uitkomsten van dit overleg hangt het af, of de voor dinsdag aange kondigde staking-voor-onbepaalde-tijd al dan niet doorgaat BANGKOK. Een Brit die werd ge gijzeld aan boord van een gekaapt In donesisch vliegtuig dat op de luch thaven van Bangkok staat, is zon dagmorgen vroeg uit het toestel naar de vrijheid gesprongen. Dit heeft de Thailandse minister van buitenland se zaken, Siddhi Savetsila, meege deeld. BONN, 28-3. Het bestuur van de re gerende Westduitse sociaaldemokra- tische partij (SDP) heeft een motie aangenomen waarin de noodzake lijkheid wordt onderstreept van de uitvoering van het NAVO-besluit over nieuwe kernwapens voor de middellange afstand, maar tegelij kertijd moet er aan Moskou een on derhandelingsaanbod worden ge daan. De motie die met tweë onthou dingen werd aangenomen dringt bo vendien aan op onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie over de beheersing van de wapens op middellange afstand. BRUSSEL, 28-3. Het ministrieel overleg om tot een gemeenschappelijk vis serijbeleid te komen in de Europese Gemeenschap zit nog steeds muurvast. Dat bleek nadat de ministers van landbouw en visserij in Brussel bijeen wa ren geweest. De tien bewindslieden waren naar Brussel gekomen op instigatie van de regeringsleiders van de Gemeen schap die in Maastricht vergaderden. Overleg Vooral de Britse premier, Margaret Thatcher, had in Maastricht geha merd op een spoedig overleg. Na af loop van de bijeenkomst bleek wel dat het onderlinge begrip verbeterd was, maar dat er van een gemeen schappelijk beleid nog geen sprake kan zijn. De Nederlandse minister van land bouw, Gerrit Braks, die de raad voorzat, toonde zich niet al te verbit terd. „In de afgelopen week is er op bila teraal niveau kontakt geweest. Voor al de Fransen en Engelsen hebben uitvoerig met elkaar gesproken over de geschillen die deze twee partners nog hebben. Helaas, de tijd was te kort om op zo korte termijn al met eeti tótale öplóssiiig te komen". Beslissingen In de slotverklaring wordt gezegd dat de politieke wil van alle tien aan wezig is om nog in dit voorjaar defi nitief beslissingen te nemen over alle problemen. De ministerraad is zich ervan bewust dat door het uitblijven van beslissingen er te lange onzeker heid blijft bestaan voor hen die werkzaam zijn in de visserij, in het DEN HAAG, 28-3. De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgan gers (V.B.V.) heeft in een brief aan minister Tuynman van verkeer en waterstaat haar waardering uit gesproken over diens brief aan ge meenten en provincies, waarin de be windsman aandringt op voorzienin gen, die het mogelijk maken dat fiet sers en bromfietsen op kruisingen rechtsaf door rood mogen rijden. De vereniging schrijft echter ook te vrezen, dat bij weggebruikers de in druk zal ontstaan dat rechtsaf door rood altijd mag, terwijl dat alléén zo is, indien dat bij de kruising is aange geven. BRIDGETOWN. De Engelse treinro ver Ronald Biggs wil terug naar Enge land en weer met zijn eerste vrouw trou wen. Zowel de voorzitter van de dele gatie, R. K. Shao, die direkteur gene raal is van de Taiwanese dienst voor buitenlandse handel, als presidente direkteur Ir. A. Stikker van RSV be nadrukten op 'een perskonferentie, dat de orders die nu zijn afgesloten nog maar het begin zijn van verdere handelskontakten. De kontrakten behelsen ondermeer de levering van hoogwaardig technisch materiaal, technologische kennis, ster ke drank, sigaren, bier, boter en melk poeder. Kwaliteitsprodukten Volgens Shao is Nederland in staat goede kwaliteitsprodukten te leveren tegen een redelijke prijs. Hij zei te hopen dat de handel met Nederland in Om een lamp UTRECHT. 28-3. Een arts verhaalt deze week in de ru briek Praktijkperikelen van Medisch Contact over een patiënt met de huidziekte Pso riasis, die twee keer per week op een polikliniek dermatolo gie moest worden bestraald met UV-licht. Omdat hij voor elke behan deling enkele honderden kilo meters moest afleggen, vroeg de patiënt het ziekenfonds, de kosten van UV-lamp, 865 gul den, te vergoeden zodat hij zichzelf thuis zou kunnen bestralen. Het fonds weigerde, omdat de lamp niet ,,in het pakket" zat. Wel bleef het de taxikosten vergoeden. Toen die na een jaar tot ruim 25.000 gulden waren opgelopen, besloot de patiënt om zelf maar een lamp aan te schaffen. bijzonder voor die vissersvloten die afhankelijk zijn van de vangstmoge lijkheden in wateren van „derde" landen. Voor hen mogen definitieve besluiten niet langer uitblijven, al dus de ministers. ROTTERDAM, 28-3. De Rotter damse gemeenteraad is in grote meerderheid akkoord gegaan met het voorstel van het kollege van b. en w. ruim driehonderd miljoen gulden te steken in de vestiging van een nieuwe container-terminal van ECT (1200 werknemers) op de Maasvlakte. Van dat bedrag is 164 miljoen gulden bedoeld voor investeringen in de infra-struktuur en 148 miljoen gul den als voorfinanciering, een nieuw, door de raad definitief aanvaard be leidsinstrument, om met name de herstrukturering van de Rotterdam se haven door te zetten. O SS, 29-3. Een verkeersongeluk in Oss heeft zondag aan twee inwoners van die plaats het leven gekost. Het zijn de 40-jarige H. Boeien en de 28- jarige H. van Veggel. De auto waarin ze zaten botste door onbekende oor zaak tegen een boom. De twee inzit tenden waren op slag dood, aldus de politie. DEN DUNGEN. De 16-jarige E. van Son uit Vught en de 17-jarige G. Voets uit Schijndel zijn zondagavond door een verkeersongeluk in de Bra bantse gemeente Den Dungen om het leven gekomen. Drie anderen werden gewond. De auto waarin de vijf zaten reed in een bocht van de Houterse- dijk rechtdoor en belandde tegen een boom, aldus de politie. SASSENHEIM, 28-3. De 72-jarige J. M. Kerkvliet uit Voorhout is dooreen verkeersongelukin Sassenheim om het leven gekomen. De man reed rond elf uur 's morgens met zijn fiets de rijbaan van de Hoofdstraat op en werd gegrepen door een personenauto. Hij werd overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, waar hij om drie uur 's middags overleed. DEN HAAG, 28-3. De handelsgelegatie uit Taiwan heeft voor rond 235 miljoen gulden aan kontrakten afgesloten met negentien Nederlandse bedrijven. Het gaat om 25 orders, waarvan in geld uitgedrukt bijna de helft naar het Rijn-Schelde-Verolme-concern gaat. de nabije toekomst aanzienlijk zal toe nemen. RSV-topman Stikker zei blij te zijn dat door het afsluiten van de kon trakten gebleken is Nederland in het vlak van de hoogwaardige technologie kan konkurreren op de buitenlandse markt RSV fungeerde als gastheer voor de handelsmissie, die sinds zondag in ons land verbleef. Nederland is het enige land dat door de missie is bezocht Stikker toonde zich verheugd over deze voorkeurspo sitie. Hij zei dat het kontrakt dat Tai wan onlangs voor de levering van twee duikboten heeft gesloten tot een goede verstandhouding en daarmee tot het sukses van de handelsmissie heeft bij gedragen. DEN HAAG, 28-3. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V.O.O.) is in aktie gekomen tegen het wets voorstel van minister Pais om de me dezeggenschap in het onderwijs te re gelen. De 4500 ouderkommissies, school- en ouderraden, die bij de ver eniging zijn aangesloten, zijn opge roepen bij de Tweede Kamer te pro testeren. Er moet volgens de V.O.O. een an dere regeling komen die de medezeg- genschapsrechten voor ouders wette lijk garandeert. Ongeacht de mede zeggenschap die leerkrachten of ou ders in het bijzonder onderwijs wordt toegekend, mag de zeggen schap die ouders in het openbaar on derwijs nu hebben, niet worden aan- getast. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Brouwershaven Gymnastieklokaal. Meer bewegen voor ouderen. 9.30 - 10.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maartd Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Maandag 30 maart Zierikzee Kantine Technische School. Alg. Le denvergadering Technische School vereniging. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. CDA-re- gioverband. 20.00 uur. Kerkwerve Kantine „de Vospit". Vergadering volleybalvereniging WIK. 19.30 uur. Dinsdag 31 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. CPB bij eenkomst. 19.45 uur. Haamstede Duinroosweg 3. Vara gespreksgroep. Aanvang: 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Reformatorisch Contact Orgaan. 19.45 uur. Goes „Prins van Oranje". Toelichting op verkiezingsprogramma van het CDA door mevr. M. H. M. F. Gardeniers- Berendsen. 14.15 uur. Woensdag 1 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, Bejaar denmiddag N.C.V.B. 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Ontspan ningsavond U.V.V. 19.00 uur. Ger. Kerkzaal. Ger. Vrouwenkon- taktgroep. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommene. Klaverjasavond. 20.00 uur. Donderdag 2 april Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Herv. Vrouwengroep „Wees een zegen". 20.00 uur. Burgh-Haamstede „Het Grote Zwijn". Vergadering V.V.V. Burgh-Haamstede. 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Kommissie Midden- en Kleinbedrijf. 15.00 uur. Vrijdag 3 april Zierikzee „De Speeldoos" (Poortambacht). Zo- merkinderkledingbeurs. 19.30 - 21.30 uur. Haamstede „Kirreweie" en „Onder de wieken". Diploma-uitreiking jeug-E.H.B.O. Aanvang: 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede, Dans- en Bingo avond Bond van Opzichzelf Staan- den, 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Bazar vogel vereniging „De Kolibrie". 19.30 uur. Zaterdag 4 april Zierikzee „De Speeldoos" (Poortambacht). Zo- merkinderkledingbeurs 10.00 - 12.00 uur. „De Lichtboei". Koffiebar Y.F.C. 20.00 uur. Zaal Ger. Kerk. Jaarfeest C.J.V. 19.30 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek". Receptie Distrikt Schouwen-Duiveland (40-ja- rig jubileum) van de K.N.B.B. 16.30 - 18.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Crescendo". 19.15 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Bazar vogel vereniging „De Kolibrie". 10.00 uur. Kruiningen „Ons Dorpshuis". Jaarvergadering Zevibel. 10.30 uur. Maandag 6 april Zierikzee „Huis van Nassau". Ledenvergade ring Oranjevereniging. 20.00 uur. Sirjansland Dorpshuis. Vergadering Stichting Samenlevingsopbouw. Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 8 april Haamstede „Graaf van Haamstede". Ned. Ver. van Huisvrouwen. 19.30 uur. Donderdag 9 april Zierikzee „Huis van Nassau". Beatrixschool - Anne Frankschool. 20.00 uur. Vrijdag 10 april Nieuwerkerk „Rehoboth" RPV. Propaganda-avond Zaterdag 11 april Brouwershaven Herv. Jeugdgebouw. Kaartavond „De Bêênekluvers". 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Crescendo". 19.15 uur. Dinsdag 14 april Dreischor Dorpshuis. Afd. Noordgouwe e.o. Plattelands vrouwenbond. 19.30 uur. Donderdag 16 april Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 tot 20.00 uur. Dinsdag 21 april Zierikzee Sporthal Onderdak. Basketbaltoer- nooi. 9.00 - 17.00 uur. Donderdag 7 mei Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 tot 20.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396. (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2