Minister Gardeniers opende dorpshuis in Noordwelle V.V.V.-Renesse verwacht goed toeristen-seizoen :4 3» DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebruikers trots en dankbaar Zonder subsidie c.r.m Pt 611.1* Westerscheldeveren elf procent duurder ERIKZEESCHE I EU WSBODE Maandag 30 maart 1981 137ste jaargang Nr. 22886 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Jaarfeest C.J.V.-Zierikzee Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. NOORDWELLE, 28-3. Zonder één cent subsidie van het ministerie van c.r.m., heeft de gemeente Wester- schouwen het toch voor elkaar gekregen, mede dankzij de inzet van de inwoners van Noordwelle, in dit dorp een zeer funktioneel dorpshuis te verwezenlijken. Door de bel te luiden, die toebehoorde aan een R.T.M. locomotief, verklaar de mevrouw M. H. M. F. Gardeniers-Berendse zaterdagochtend dit nieuwe dorpshuis van de ..klokkedieven" officieel voor geopend. het eenmaal zover is bleek hun dank baarheid voor dit nieuwe gebouw wel uit de massale opkomst tijdens de opening. Kleine kernen Mevrouw Gardeniers, die haar va kantie zo nu en dan op Schouwen- Duiveland doorbrengt, zei begrip te tonen voor de problemen waar de kleine kernen in Nederland momen teel mee te kampen hebben. „Het levenloos worden van de klei ne kernen is een zaak van de over heid geworden omdat dit probleem deels ontstaan is door maatregelen door de overheid genomen. Een mil- joenenstroom van de rijksoverheid om dit BRW-experiment kleine ker nen te kunnen uitvoeren mogen we echter niet verwachten". „De goede jaren zijn wat dat be treft voorbijToch wil de overheid de kleine kernen de helpende hand bie den via informatie en ondersteuning." Zij vond het prij zenswaardig dat, ondanks tegensla gen, er in Noordwelle een dorpshuis verwezenlijkt kon worden en zij wenste de toekomstige gebruikers „alle goeds" toe met hun inmiddels meer „leefbaar" geworden kern. Uitnodiging „We hebben redenen te over om de minister van c.r.m. voor deze ope ning uit te nodigen. Het beleid van dit ministerie liep (en loopt) als een rode draad door het beleid van de ge meente Westerschouwen", aldus bur gemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer. Als voorbeeld noemde zij de vele prachtig gerestaureerde pan den op Schouwen-Duiveland. „Ondanks onze vele „kruistochten" naar Den Haag is het de gemeente.niet gelukt een subsidie voor dit dorpshuis te ontvangen. Het viel ons daarbij op dat de weg naar Den Haag korter is dan de weg terug - via de ambtenaren". De burgemeester merkte verder op dat wonen in kleine kern tevens bete kent: kiezen voor woonomgeving, kleinschaligheid, het herkenbaar zijn en vooral de gemeenschapszin. Minister Gardeniers opende, door het luiden van de bel, officieel het dorpshuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zeelands kommissaris dr. C. Boer- tien, evenals vertegenwoordigers van de overheid, provincie en van de diverse gemeenten op Schouwen- Duiveland waren tijdens deze ope ning aanwezig en dat gaf voor de Noord wellenaren aan deze plechtig heid een extra feestelijk tintje. Meer dan zes jaar wachtten de bijna drie honderd inwoners van dit dorp op een nieuw en groter dorpshuis. Nu CAIRO. Egypte heeft er in principe geen bezwaar tegen, dat de Verenig de Staten deel uitmaken van een in ternationale vredesmacht, die toe zicht zal houden in de Sinaï-woestijn, wanneer Israël volgend jaar zijn troepen uit dit gebied zal hebben te ruggetrokken. BUENOS AIRES. Generaal Rober to Eduardo Viola is zondag het nieu we staatshoofd van Argentinië ge worden. Hij legde de ambtseed af ten overstaan van de opper bevelhebber van het leger, generaal Leopoldo Galtieri, die op het ogenblik voorzit ter van de militaire Junta is. Dankzij deze gemeenschaps zin is het de vereniging „Dorpsgemeenschap Noordwelle" gelukt, via rommel markten e.d., een bedrag van 25.000,— bijeen te krijgen voor de inrichting van het dorpshuis. Verder hebben het Koningin Julianafonds en het Anjerfonds een subsidie ver strekt. Behoud school Voorzitter van deze dorpsgemeen schap, de heer J. Deïst, maakte van de gelegenheid gebruik voor het be houd van de school (als basisschool) te pleiten. ,;Wij zijn bereid als bevolking, sa men met de gemeente, inhoud te ge ven aan het kleine kernen experi ment. We stellen ons er veel van voor." Als herinnering aan Noordwelle overhandigde de heer Deïst aan me vrouw Gardeniers een tafelbel. Ook de burgemeester kreeg zo'n aanden ken. „Eén van de problemen in de klei ne kernen is dat van de aanwezigheid van een basisschool", aldus gedepu teerde R. van Ommeren. „Helaas moeten we vaststellen dat bij toewij zing van ontwikkeling projekten in Zeeland (wat betreft de kleine basis school) het experiment kleine kernen op Schoujwen-Duiveland niet in de beschouwing is betrokken. Dit is wellicht een gemist kans." Multifunktioneel Verder sprak de heer Van Omme ren over het streven naar een multi funktioneel gebruik van dit dorps huis. „Een paar voorbeelden: vol- wassenedukatie, bibliotheek, kultu- rele aktiviteiten en evenementen, een eenvoudig medisch centrum of een postkantoortje. Mede met behulp van vrijwilligers zou op deze wijze een aantal belangrijke voorzieningen binnen bereik van de dorpsbewoners kunnen komen". Opgewacht door het ontvangstkomité werd minister Gardeniers zaterdagoch tend het feestelijk versierde dorpshuis binnengehaald. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hij merkte hierbij nog op dat het niet gaat om het voortbestaan van de voorzeiningen op zich, maar om het voortbestaan van een scala van voor zieningen die gezamenlijk de leef baarheid van het dorp op langere ter mijn bepalen. Architekt van dit dorpshuis, P. Tieleman, dankte de aanwezigen voor de „zeer plezierige samenwer king" en bood de stichting dorpshuis een lessenaar aan. Ook bouwbedrijf RENESSE, 28-3. Volgens de voorzitter van het V.V.V.- Renesse, donderdag in vergadering bijeen in restaurant „Rietnisse", „zit het met de indeling van 1981 wel goed. De V.V.V. blijft elk jaar met een piek zitten die dit jaar ligt tussen 25 juli en 8 augustus met later een goede be langstelling tot begin september", aldus Joh. Janse in zijn openingswoorden. s> its. fjföt m r[i'i U \*r.: SCHARENDIJKE. De Chr. Gem. Zangvereniging ..Sursum Corda" in dictie tijdens de uitvoering in de hervormde kerk te Scharendijk. Voor de recensie zie men elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voor begin juli is er nauwelijks vraag en zoals het er nu uitziet heeft het hoogseizoen zich verplaatst naar augustus. De V.V.V. houd deze toestand nauwlettend in de gaten, en acht de tijd gekomen om vanaf nu el ke week te gaan adverteren. Publiek De mond op mond reklame is daar bij niet te onderschatten. Wel moet er rekening gehouden worden met een steeds prijsbewuster publiek dat graag een prijs betaalt voor een ob- jekt dat in overeenstemming is met het gebodene. De financiële positie ontwikkelt zich in ongunstige zin en dat is ook het geval met de V.V.V. Burgh-Haamstede. Beide besturen hebben zich daarover beraden. Alle lasten worden jaarlijks hoger, vooral die van het personeel en kantoorex ploitatie, waardoor bezuinigingen erg moeilijk zijn. Opvoeren van kon- tributie staat het bestuur niet voor ogen. Spreker was trots dat bijna al le rekreatiebedrijven lid van de V.V.V. zijn. Beide V.V.V.-besturen hebben de gemeente gevraagd het subsidie-bedrag van het salaris van klerk ter gemeentesekretarie te ver hogen naar 60%. Financiën In de Vraagbaak 1981 gaan de ad vertentieprijzen met 5% omhoog. De kaskommissie. bestaande uit de her en Ruitenberg en Veerhoek hadden veel lof voor het vele werk dat de heer N. Dalebout in het opstellen van de rekening doet. Verder zagen ze gaarne een kommissie die de kontri- buties per bedrijf aanpast. De voor zitter deelde mede dat na het seizoen deze zaal aangepakt zal worden. WA> Boogert was zeer tevreden over de gang van zaken tijdens de bouw en overhandigde aan voorzitter van de „Dorpsgemeenschap" ook, namens de onderaannemers, een dia- projektor. Namens de inwoners van Noordwelle en de jeugdsoos spraken vader en zoon Hendrikse woorden van dank. Zaterdagavond werd het feest, minder officieel, met een toneeluit voering van toneelvereniging „Op Drift" uit Renesse voortgezet. waarmee de vergadering akkoord ging. De jaarrekening, balans enz. waren lijvige stukken en werden van tekst en uitleg voorzien door de heer J. de Jonge. In 1981 komt voor het eerst de uit loting van renteloze aandelen. De re kening 1980 sluit met een saldo van 10,43. Een pas aangeschafte ge luidsinstallatie is voor andere klubs of evenementen te huur voor 25,— excl. bedieningsman. In het bestuur waren aftredend en herkiesbaar de heren P. J. P. v. d. Reijnst en E. M. Rijstenbil. Beiden werden herkozen. In de kaskommis sie werd de aftredende heer C. W. Veerhoek vervangen door de heer J. Zwiers enm als reserve benoemd de heer P. v. Oost. De heer N. Schults gaf een uiteenzetting over de evene menten 1981. Evenementen Voor de organisatie wordt 1500,- van de V.V.V. gebruikt, 2000,- ge kregen van de Middenstandsvereni ging en met de rest van vorig jaar moet het dan weer lukken. Het pro gramma omvat van alles wat. Er ko men drumbands, fietstochten, een braderie, barbeque, een toeristen- markt, rondleidingen Slot Moer- mond, volksdansers, een circus, auto cross, campingvoetbal, wielerronde, taptoe Renesse met vijf korpsen en een paardentram! Bij de rondvraag wees de heer M. Krijnse-Locker, voorzitter van de Middenstandvereniging op de gift van 2000,- voor de evenementen en meende dat dit bedrag goed besteed Hij meende dat geen individuele reklame op de balonnen moeten ko men tijdens de balonnendag. Wethouder De Feiter dankte voor de uitnodiging. Ondanks dat de ge meente ook moet gaan uitkijken waar de centjes blijven meende hij dat het geld voor de V.V.V.'s altijd een verantwoorde uitgave is, en wenste tot slot de V.V.V. een goed jaar toe. Verwachting tot dinsdagavond: Kouder Veel bewolking, geen regen van bete kenis, en in de nacht en ochtend en kele mistbanken; miniumtempera- tuur rond 7 graden, middagtempera- tuur van 9 graden aan zee tot onge veer 15 graden in oost-Brabant en Limburg; zwakke tot matige wind uit noordoost tot noordwest. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 31 maart Zon op 7.18, onder 20.12 Maan op 5.27, onder 14.31 Nieuwe Maan: 4 april (22.19) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 31 maart 12.13 5.37 18.24 Doodtij: 31 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Morgen, dinsdag, wordt het kouder. Een lagedrukgebied trekt van Frankrijk naar noord-Duitsland en dat betekent bij ons een draaiing van de wind naar noord tot noord west. Daarmee wordt lucht van de Noordzee aangevoerd waarin veel bewolking voorkomt. Het ziet er naar uit dat uit de be wolking regen zal vallen. De tempe ratuurdaling zal het beste merkbaar zijn aan de kust. Daar blijft de tem peratuur bij ca. 9 graden steken. In de oostelijke provincies is de kans op een enkele opklaring het grootst en dan kan het daar nog 15 graden wor den. In Portugal is in het afgelopen weekend na een lange droogteperio de eindelijk regen gevallen. Gemid deld zo'n 40 mm. Ook in Spanje kwa men enkele regenbuien voor maar de neerslaghoeveelheden daar waren te gering om enige verlichting in de droogte te brengen. HARRISBURG. Ongeveer zeven duizend mensen hebben zaterdag deelgenomen aan een mars om het ongeluk te herdenken met de kern centrale in Harrisburg, nu twee jaar geleden. Een reactor raakte daarbij oververhit, waardoor een gedeelte van de omwonende bevolking geëva cueerd moest worden. MÜNCHEN. De rechtbank in Mün- chen heeft Armin Hary, de olympi sche kampioen van 1960 op de 100 me ter hardlopen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Hary werd schuldig bevonden aan zwendel met stukken grond van het diocees München. MIDDELBURG, 28-3. De tarieven voor de Provinciale Westerschelde veren gaan per 1 april met 11 procent omhoog. Dit hebben de staten van Zeeland unaniem besloten. Het grootste deel van van deze tariefs verhoging, namelijk zes proeent, komt voor rekening van de stijgende brandstofkosten. De rest, vijf procent, vormt de normale jaarlijkse tariefs verhoging. De staten van Zeeland zijn ook ak koord gegaan met het voorstel van gedeputeerde staten om het bureau Scheepsbouw Bloemendaal opdracht te geven een derde dubbeldeksveerboot te laten ontwerpen. Dit schip zal dan, na aanpassing an de veerterreinen in Vlissingen en Breskens op dit trajekt worden ingezet Met het tekenen en besteksklaar maken van deze veerpont is een bedrag gemoeid van anderhalf miljoen gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1