t/rlc. Dorpshuis te Noordwelle betekent belangrijke impuls voor gemeenschap goed Raad Duiveland geeft kollege bevoegdheid tot kopen van woningen DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Stuk" leefbaarheid gewonnen Artsen en medisch noodplan Na lange diskussie WA> TXjh Pt Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 maart 1981 137ste jaargang Nr. 22885 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer >Ademproblemenn BruseGr. Kruis-vergadering NOORDWELLE, 25-3. Met de totstandkoming van een dorpshuis te Noordwelle, dat op 28 maart door de mi nister van c.r.m. zal worden geopend, zal de leefbaarheid in deze kern een belangrijke impuls in opwaartse rich ting ondergaan. In georganisserd verband is daaraan door de inwoners van Noordwelle se dert 7 november 1974 aandacht geschonken. Het enig overgebleven leefbaar heidselement was toen de lagere school met 15 leerlingen. In nauw overleg met het kollege van b. en w. van de gemeente Wester- schouwen konden in de jaren daarna een aantal resultaten worden ge boekt. In de woningsektor kon enige nieuwbouw worden gepleegd, de ver grijzing van de bevolking kwam tot staan; van een verjonging van de be volking kan sedertdien worden gesproken. Mede hierdoor is het a'an- Advertentie verhuizen van west naar oost en omgekeerd. van hoog naar laag en omgekeerd. van klem naar groot. en omgekeerd. van dorp naar stad. en omgekeerd van binnen naar buiten. en omgekeerd met flakkee expresse kunt u alle kanten op flakkee expresse 01870 2188 middelharnis BRUSSEL. De ministers van in dustrie van de Europese Gemeen schap zijn donderdag in Brussel bij eengekomen om te proberen een oplossing te vinden voor het geschil over de subsidiëring van de staalin dustrie in de Euromarktlanden. tal leerlingen op de lagere school thans gestegen tot 28. Dorpsgemeenschap De in 1976 opgerichte vereniging Dorpsgemeenschap Noordwelle heeft het tot nu toe zonder een geëi gende gemeenschapsruimte moeten stellen. Zij heeft in de afgelopen ja ren haar bestaansrecht ruimschoots bewezen. De straöviering werd nieuw leven ingeblazen. Haar eerste aktiviteit in 1976 was een kerstviering in de Ned. Hervorm de kerk; in 1980 vierde deze haar eerste lustrum. In haar verdere akti- viteiten werd zij gedwarsboomd door het ontbreken van een Dorps huis. Hierin komt nu op 28 maart verandering. De inwoners van Noordwelle kun nen dan alle verenigingsaktiviteiten in de eigen kern gestalte geven. Een nieuw dorpshuis staat dan ter be schikking met een grote zaal, ge schikt voor 150 personen, voorzien van een toneelakkommodatie. Het toneel kan tevens dienst doen als ver gaderruimte. Een rekreatieruimte voor o.a. jeugdaktiviteiten staat eveneens ter beschikking. Uitgiftebuffet Bij de grote zaal kan nog een ruim te worden gevoegd, waarin ook het uitgiftebuffet is opgenomen. Een grote keuken biedt mogelijkheden voor een optimale verzorging van de bezoekers. De verschillende ruimten kunnen afzonderlijk worden ver warmd; hierdoor is een efficiënte ex ploitatie mogelijk. Het beheer en de exploitaite is in handen gegeven van de Stichting Dorpshuis Noordwelle. Naast een ge meentelijk vertegenwoordiger bestaat het bestuur uit vertegen woordigers van het plaatselijk vere nigingsleven. Bezuinigingen Doordat voor de bouw van het dorpshuis door de gemeente geen en kele subsidie kon worden verkregen moest op het ontwerp van architect Tieleman uit Nieuwerkerk een aan zienlijke bezuiniging worden toege past. Daarnaast heeft de Dorpsge meenschap Noordwelle de inrichting voor haar rekening genomen. Door een drietal rommelmarkten in 1978, 1979 en 1980 en enkele akties is door haar een bedrag van 25.000,— bij eengebracht. Met een aantal subsi dies van o.m. het Koningin Juliana- fonds en het Anjerfonds is zij in staat geweest een volledig nieuwe inrich ting tot stand te brengen. rwv tm- w •- S3 ■rwBt9 NIEUWERKERK. Binnenkort kunnen in Nieuwerkerk 26 huurwoningen opgeleverd worden. Dit bouwplan bestaat uit twee rolstoelwoningen, vier woningen voor één en twee huishoudens en 20 ééngezinswoningen. Om de stookkosten te drukken heeft Beter Wonen opdracht gegeven om bij deze wo ningen dubbele beglazing en dikkere muurisolatie aan te brengen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Door de gemeente Westerschouwen is in het nieuwe dorpshuis een be drag geïnvesteerd van ca. 800.000,—. De 275 inwoners tellen de kern Noordwelle is hiervoor aan het gemeentebestuur veel dank ver schuldigd. De Stichting Dorpshuis Noordwelle beschouwt de exploita tie van de gemeenschapsruimte als een grote uitdaging. De Dorpsgemeenschap Noordwelle zal in overleg met haar leden een pro gramma opstellen voor het volgende seizoen, dat aanzienlijk meer zal kunnen bieden dan in de afgelopen jaren mogelijk was. Naast school Het gebouw staat naast de c re lagere school; in feit zijn beiden op één terrein gesitueerd. Er worden plannen ontwikkeld om de school in de nabije toekomst uit te bouwen tot een basisschool. Wellicht dat het nieuwe dorpshuis daarbij een direk- te rol kan spelen. Dan kan met nog meer recht gesproken worden van een multifunktionele voorziening. De schooltuintjes moesten wijken voor de bouw van het dorpshuis, thans zijn er nieuwe tuintjes ge creëerd op een aanzienlijk groter ter rein achter het dorpshuis. Een nieuwe rijwielstalling voor beide gebouwen is in de plaats geko men van de oude (overdekte!). Zij vormt als het ware de verbinding tussen beide gebouwen, i. Hoofdaannemer van het nieuwe dorpshuis was de Fa. Boogert te Oosterland. De dienst gemeentewer ken van Westerschouwen verzorgde op een zeer fraaie wijze de bestrating en de verdere aankleding om het ge bouw, evenals ontwerp en uitvoering van de schooltuinen. De leefbaarheid van Noordwelle is op een aanzienlijk hoger plan geko men, wij zeiden het reeds; mede dankzij een zeer konstruktieve sa menwerking tussen gemeente en be volking! Het nieuwe dorpshuis van Noordwelle. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DODEWAARD. De kerncentrale in Dodewaard zal eind volgende week weer „kritisch" worden gemaakt. De wisseling van 33 splijtstofstaven in de reactor is tegen die tijd voltooid en de eerste zogenoemde reaktive- ringsproeven met de nieuwe staven zullen dan worden gehouden. Advertentie rn Restaurant Cf £tetniss« Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten DEN HAAG, 26-3. De Tweede Ka merleden Buurmeijer en Stoffelen (PvdA) willen van staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) en mi nister Wiegel (binnenlandse zaken) weten wat de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid vindt van de weigering van circa 3500 artsen om een enquete in te vullen over een me disch noodplan in oorlogstijd. Eerder hebben ruim 1800 artsen en personeelsleden in de gezondheids zorg in een manifest te kennen gege ven dat de medische wetenschappen machteloos staat tegenover de gevol gen van een atoomoorlog. De bewinds lieden moeten de Kamer meedelen of zij het daarmee eens zijn, zo menen de kamerleden. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. DUIVELAND, 26-3. Het kollege van B. en W. van Dui veland zal in de toekomst als aktieve partij kunnen op treden bij exekutoriale verkoop van woningen, waar ge meentegarantie voor werd verstrekt. De raad besloot donderdagavond met algemene stemmen deze bevoegd heid aan het kollege te delegeren. Met algemene stem men, maar niet zonder op- of aanmerkingen, zo besloten de P.v.d.A.-raadselden C. J. Hillebrand en A. C. Hoogendoorn-Herfkené pas na een diskussie van ruim dertig minuten hun steun aan dit voorstel te verlenen. De P.v.d.A.-fraktie bleek met vele vragen te zitten: „Het is totaal onge bruikelijk; waarom doen we dit als gemeente?; wat en wanneer ga je als gemeente kopen?; ontstaat er een ze kere willekeur?; wie verkoopt de aangekochte woning? en wat gebeurt er als de gemeente met zo'n woning blijft zitten?" waren de vragen, die de heer Hillebrand in eerste instantie op het kollege afvuurde. Raadvoorzitter burgemeester J. van Bommel liet weten, dat dit voor stel uit de nood was geboren. De af gelopen tien jaar werden nogal wat gemeentegaranties verstrekt. In het recente verleden werd een woning met gemeentegarantie verkocht voor 70.000,-, de af te lossen schuld be droeg echter nog 120.000,-. Aan de gemeente Duiveland de plicht de 50.000,- te betalen. Van dit bedrag werd dan weer 50% door het rijk te rugbetaald. Gelet op de huidige verslechterde ekonomische situatie verwacht het kollege dat het aantal exekutoriale verkopen van woonhuizen zal toene men. Op het ogenblik zijn in de gemeen te Duiveland drie konkrctc gevallen van overschrijding van de beta lingstermijn te noemen. Met het voorstel bevoegdheid te geven als ak tieve partij te kunnen optreden, wil den B. en W. trachten te voorkomen dat een woning op de veiling voor een aanzienlijk lager bedrag dan de marktwaarde wordt verkocht. B. en W. stelden voor een krediet van 150.000,- beschikbaar te stellen voor het kunnen uitoefenen van deze bevoegdheid. Op de vragen van de P.v.d.A.- fraktievoorzitter gaf de voorzitter te kennen, dat de beslissing van wel of niet en wanneer kopen afhangt van bepaalde omstandigheden. Hij was het niet eens met de heer Hillebrand, dat het ongebruikelijk zou zijn als de gemeente bij een dergelijke verkoop als aktieve partij optreedt. Verder zag de voorzitter veel minder het risi- ko als gemeente met een woning te blijven zitten. „Het zijn vrijwel al tijd woningen in een prijsklasse rond de 100.000,- en we hebben de erva ring, dat die ook nu nog goed ver koopbaar zijn". De voorzitter wilde niet ingaan op de suggestie van de heer Hillebrand het voorstel aan te houden tot een volgende vergadering en er dan een beleidsnotitie bij te voegen. Sociaal beleid Mevrouw Hoogendoorn vond dat de bewoner wel erg de dupe gaat worden van de enorme rentestijging. „Laten we toch een sociaal beleid voeren", luidde haar pleidooi en sa men met haar fraktiegenoot wees zij op mogelijkheden via de bijstands uitkering als mensen door die ren testijging in de problemen komen. De socialistische fraktie wees in dit verband naar de gemeente Zwolle waar dergelijke mogelijkheden ge schapen zouden zijn. Vervolg pag. 4 Advertentie St.JoostdüK^Oo Verwachting tot zaterdagavond: Vrij zacht Wolkenvelden, ook af en toe zon en waarschijnlijk droog; minimumtem peratuur omstreeks 6 graden, mid- dagtemperaturen van 12 graden op de Wadden tot 18 graden in Limburg en Brabant; zuidenwind, in het bin nenland matig, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan krachtig. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 maart Zon op 6.24, onder 19.07 Maan op 2.05, onder 10.35 29 maart Zon op 7.22, onder 20.08 Maan op 3.58, onder 12.25 30 maart Zon op 7.20, onder 20.10 Maan op 4.46, onder 13.24 Laatste Kwartier: 28 maart (21.34) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 maart 7.36 20.01 1.20 13.53 29 maart 9.27 22.03 3.11 15.49 30 maart 10.43 23.24 4.17 17.02 Doodtij: 31 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-3. Er zijn op de weer kaart sterke aanwijzingen dat de temperatuur in ons land morgen om hoog gaat. Op de oceaan ligt al enkele dagen een diepe depressie. Aan de zuid flank ervan wordt lucht uit de omge ving van de Azoren in de richting van Europa gestuwd. De depressie zelf verplaatst zich maar langzaam, iets wat bij depres sies in een laat ontwikkelingsstadi um veel voorkomt. Het is dan ook waarschijnlijk dat het regengebied van de depressie morgen niet verder komt dan de Britse eilanden. Wel kan in ons land morgen de bewolking toenemen. Bovendien neemt de wind die naar het zuiden draait in kracht toe. De temperatuur zal op verschil lende plaatsen in het land tot bij de 20 graden kunnen oplopen. EINDHOVEN. Bij de kleurentele visie hecldbuizenfabriek van Philips in Eindhoven moeten in 1982 nog eens honderd arbeidsplaatsen ver dwijnen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1