Snoei van uitgaven van twee en een half miljard in half jaar Gesprek Solidariteit-regering voortijdig afgebroken Nederland groeit toe naar werklozenaantal van half miljoen Koopkracht gaat in 1981 drastisch omlaag Beeld van 1985? Bezuinigingspakket Reagan en Afrika Naar „gesocialiseerde maatschappij" „Greenpeace schip aangehouden Verbetering van huurwoningen Drugs en CONCERTZAAL CHAIN REACTION Algehele matiging van 2,5 procent Spanning in Polen Ziek na Eurotop De werkende vrouw Toch wapen- gesprek VS- Sovjet Unie Kleuter verdronken „Zonder verdere matiging AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Advertentie Van werkgeverszijde wordt met grote nadruk gewezen op het gevaar van (nog) grotere werkloosheid in een periode van - reken maar - tot 198S. Vandaag is in de kranten een aantal genoemd van een half mil joen. De recente - feitelijk toch mislukte - Eurotop in Maastricht, heeft helaas ook geen instrumenten aangedragen om het werklozenaan- tal (8Vï miljoen in de EEG) drastisch omlaag te sleutelen en beschouwers vragen zich af, ,,of men hiermee moet leren leven"; een uitdrukking wel ge bruikt om van een onwijzigbare situ atie toch nog iets zinnigs te zeggen. In het als alles reddend aange merkt bestrijdingsmiddel steekt in tussen een verradellijk element. Dat middel heet: loonmatiging. Matiging aan het loonfront zou geld vrij kun nen maken om in de bedrijven te ste ken. Zo simpel wordt dat voor gesteld, maar loonmatiging betekent ook een achteruitgang van het beste dingspatroon. Door die mindere besteding evenwel worden weer min der produkten geproduceerd en daar door ontstaat opnieuw een kategorie werklozen - Een spiraal derhalve of een vicieuse cirkel, voor wie een om schrijving wil. Toch pleiten de ,,Van Veens" onder ons hartstochtelijk om meer geld voor de bedrijven, maar dat kan ook door voorlichting te scheppen van de belastingdruk. Als het geld voor noodzakelijke investeringen door de fiskus wordt weggehaald, komen de bedrijven immers ook in moeilijkhe den. Gesteld nu evenwel al dat het lukt meer geld in de bedrijven te houden, dan is weer een belangrijk punt, hoe dat geld besteed wordt. Wordt het aangewend om met dezelfde - of liefst uitgebreide - mankracht goed kopere produkten te produceren, dan is dat zeer gunstig. Met een goed en goedkoper produkt immers kunnen zaken worden gedaan op de wereld markt. Wordt evenwel het méérgeld ge bruikt om dure, arbeidsbesparende machines, aan te schaffen, dan schiet de arbeidsmarkt daar niets mee op. Integendeel; dan zal het aan tal werklozen tóch blijven stijgen. Het is een probleem inhaerent aan de beginfase van elk industrialise ringsproces. Ooit zijn het in Enge land van de vorige eeuw, wel stoommmachines kapot geslagen, omdat men die monsters zag als ma chinale broodrovers. Nu met name door toepassing van ge-avanceerde elektronica (chips) op nieuw een soort industriële revolutie optreedt, ziet men verwante ver schijnselen met een ver verleden. Het proces speelt zich alleen op een ander niveau af, maar ten diepste zijn de vraagstukken, die zich aandienen, dezelfde. Een sprekend voordeel heeft deze streek „bij de achterdeur", 'gesteld eens dat de landbouw nog vergelijk bare aantallen mensen zou vragen als vroeger, d.w.z. de tijd vóór de agrarische mechanisatie. Van werk loosheid zou geen sprake zijn. Punt daarbij echter is dat die massale mankracht onbetaalbaar zou zijn en was die al betaalbaar, dan zou de landbouw nooit de tot (hoge) norm geworden produktiviteit halen van thans. Men ziet de zaak ligt ingewik keld. NEW YORK, 25-3. Afrikaanse lan den hebben dinsdag de regering van president Reagan beschuldigd van het verlenen van steun aan de regering van Zuid-Afrika en Washington gehekeld wegens een recente ontmoeting van de Amerikaanse VN-ambassadeur Jeane Kirkpatrick met het hoofd van de Zuid- Afrikaanse veiligheidsdienst Van der Wersterhuizen en de leider van de door Zuid-Afrika gesteund Namibi- sche democratische Turnhalle allian tie, Dirk Mudge. DEN HAAG. 25-3. Als er geen maatregelen worden genomen ste vent ons land regelrecht af op een ge socialiseerde maatschappij. De kol- -lektieve uitgaven zullen in 1985 im mers meer dan 70 procent van het na tionaal inkomen gaan bedragen. Al dus het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) in een reaktie op de woensdag gepubliceer de verkenning van de ekonomische ontwikkeling van het Centraal Plan bureau. Het KNOV pleit voor een veel ver dergaande ombuiging dan die waar mee in de verkenning van het C.P.B. rekening wordt gehouden. Hoe het beleid er ook gaat uitzien, in ieder geval hoort daarbij een drastische verlaging van de werkge verspremies, aldus het KNOV. Met name voor het midden- en kleinbe drijf zal dat gunstig uitpakken, zo meent deze organisatie. 99 DEN HAAG, 25-3. Het kabinet Van Agt verwacht dat met de woensdag gepresenteerde bezuinigingen de financieel-ekonomische problematiek voor de komende jaren aanzienlijk wordt verlicht. „Als we nu niets doen zal eind 1985 een onaanvaardbaar hoge werkloos heid ontstaan", zie minister Van der Stee woensdag in een toelichting op het pakket regeringsmaatregelen. Het pakket van tweeëneenhalf mil- jart gulden geldt voor een half jaar. Op jaarbasis komt het neer op 4 mil jard gulden, zodat bij het opstellen van de begroting voor 1982 nog eens 4 miljard gevonden zal moeten wor den. Volgens de minister van financiën zal de monetaire financiering - de aanmaak van geld - nu waarschijn- SAINT ANTHONY (Newfoundland), 25-3. De Canadese kustwacht heeft woensdag de „Rainbow Warrior", het vaartuig van de milieu-organisatie „Greenpeace" aangehouden, toen de opvarenden probeerden in de Cana dese wateren ter hoogte van de kust van Labrador de jacht op jonge zee honden te hinderen. Drie opvarenden van de „Rainbow Warrior", een Australiër, een Cana dees en de Nederlander Willem Beek man, werden aangehouden op beschul diging van overtreding van de Cana dese visserijwet die het met verf be handelen van zeehonden verbiedt Zij waren bezig jonge zeehonden met verf te merken waardoor hun pels waarde loos wordt voor de handel. lijk beperkt kunnen blijven tot drie miljard gulden. Het restant denkt Van der Stee te dekken uit leningen op de kapitaalmarkt, zowel onder hands als openbaar. Harde gulden Dit betekent handhaving van de sterke positie van onze gulden, „ook vanwegen de zeer grote belangstel ling in het buitenland van onze staatsleningen". Minister Albeda van Sociale Zaken kenschetste de situatie als uniek en uiterst moeilijk. Weliswaar wordt een lichte daling van de werkloos heid verwacht - die overigens weer teniet wordt gedaan door de stroom schoolverlaters in het najaar - maar het kabinet heeft toch gemeend niet langer met maatregelen te mogen wachten. DEN HAAG, 25-3. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) lironnno vindt nieuwe regeling waardoor ge- Wcl|Jt3llS meenten verbetering van huurwonin- A gen kunnen afdwingen te mager. DEN HAAG, 25-3. De koopkracht zal dit jaar als gevolg van prijsstij gingen en van de jongste bezuini gingsnota van het kabinet Van Agt drastisch omlaag gaan. Werknemers met een minimumin komen zullen drie procent moeten in leveren en uitkeringstrekkers met een minimum 3,5 procent Werknemers Dit blijkt uit het kommentaar van de VNG op de nieuwe regeling voor de aanschrijving tot woningverbetering, gebaseerd op artikel 46a van de wo ningwet Minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting beperkt in zijn voor stellen tot de nieuwe regeling de aan schrijvingsmogelijkheden tot de keu ken, de douche en het toilet aldus een bekendmaking van de VNG. De VNG ziet dit graag uitgebreid met voorzie ningen als centrale verwarming of iso latiemateriaal aldus een woordvoerder van de VNG. AMSTERDAM, 25-3. De Amstei> damse politie heeft in een pension aan de St OIofspoort ruim een kilo heroine, 40 gram cocaine, 12 shots heroine, een revolver, een pistool en zeven patro nen in beslaggenomen. De politie vond de drugs en de wapens in vijf kamers van het pension, waar een onderzoek werd ingesteld. De bewoners van de kamers waren allen afwezig. met een modaal inkomen (33.000 gul den) en twee keer modaal gaan er vier procent op achteruit, vier keer modaal vijf procent Ombuigingsnota Dat staat in de ombuigingsnota van de regering die woensdag aan de Tweede Kamer is aangeboden. De prijsstijging is tussen december en maart 1,7 procent geweest en het effect van de regeringsmaatregelen op de koopkracht is o,6 procent De maat regelen die worden voorgesteld zijn onder meer een verhoging van de werkloosheidspremie voor werkne mers met één procent per 1 juli en een erhoging van de AO W-premie met een half procent op dezelfde datum. a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur Bij toeval ontdekten ze een explosief afschuwelijk geheim. Vanaf dat mo ment is hun leven een heL [ontsnapping uit de hel j Een keiharde film van de makers k van MAD MAX 12 jaar Een reclamedia van uw bedrijf in de bioscoop verzorgen wij graag voor u. Inlichtingen: tel. 01110- 4330 of 01110-5334. Zeer gunstige prijzen. STICHTING HET THEATER AMSTERDAM. De bezetting van het Westduitse Goethe-instituut in Amsterdam is woensdagavond opge heven. Dit heeft de directrice van het instituut mevrouw K. Diettrich be kendgemaakt UTRECHT, 25-3. De Vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel MHP is het met het Centraal Planbu reau eens, dat het er voor de komen de vijf jaar niet best uitziet. Een in komensmatiging van 2,5 procent per jaar voor iedereen, zoals het CPB on der meer voorstelt, zal op zijn minst noodzakelijk zijn om de ekonomi sche problemen aan te pakken, zo stelt MHP in een eerste kommentaar. Een dergelijke matiging zal de koop kracht ongetwijfeld doen afnemen, maar volgens de MHP kan die daling wel wat gekompenseerd worden door verlaging van de inkomstenbe lasting. MAASTRICHT, 25-3. Tientallen personen die in het stadhuis van Maastricht en het perscentrum wa ren betrokken bij de Europese top- konferentie zijn ziek geworden, waarschijnlijk als gevolg van een volgens de autoriteiten „lichte" voedselvergiftiging. Dit heeft de ge meente voorlichtingsdienst van Maastricht woensdag meegedeeld. Dinsdagochtend al werden enkele ziektegevallen gekonstateerd bij po litiemensen en gemeente ambtenaren, die gebruik hadden ge maakt van het koud buffet dat de ge meente dinsdag tegen de middag aan bood. Woensdag liep het aantal ziek temeldingen op tot ruim zestig, ook van journalisten voor wie het koude buffet in eerste instantie was be doeld. WARSCHAU, 25-3. Het nationale stakingskomité van Solidariteit begon besprekingen met de Poolse regering. De besprekingen duurden slechts kort. Na het verrassend snelle einde van de besprekingen tussen Solidariteit en de regering, liet een vakbondswoordvoerder weten dat de regering niet vol doende voorbereid aan de onderhandelingstafel was verschenen. „Solidari teit verwachtte van de regering beslissingen, geen diskussie", zo zei hij. Andrzej Gwiazda, een van dé vak bondsonderhandelaars en ideoloog van Solidariteit, zei bij het verlaten van het gebouw van de ministerraad waar de onderhandelingen werden gevoerd, dat de regering niet met een standpunt kwam, zodat het overleg tot donderdag werd verdaagd. GENEVE, 25-3. De industrie landen hebben tegen het eind van de jaren zeventig te maken gekre gen met de ergste werkloosheid in tientallen jaren, maar de werkge legenheid voor vrouwen is tegelij kertijd fors toegenomen. Dit blijkt uit een overzicht van de toestand op de arbeidsmarkt in 180 landen in de jaren zeventig, dat dezer dagen door de Internationale Ar beidsorganisatie (ILO) in Geneve is gepubliceerd. Van de rijke lan den zijn de Westeuropese het zwaarst getroffen door de werk loosheid. Voor dit deel van de wereld is het einde van de tunnel trouwens nog niet in zicht BONN, 25-3. Washington wil nog dit jaar onderhandelen met Moskou over beperking van Euro-strategi sche kernwapens tot een laag peil, zo heeft een naaste medewerker van de Westduitse minister van buitenland se zaken Genscher, Juergen Moelle- mann, in een vraaggesprek met de „Neue Osnabrücker Zeitung" ge zegd. Moelleman is woordvoerder voor kwesties van buitenlandse politiek en veiligheid van de liberalen (FDP) in de bondsdag. Hij zei na terugkeer van een reis naar de V.S. dat Walter Stoessel, onderminister van buiten landse zaken voor politieke aangele genheden, hem had bevestigd dat president Reagan een besluit in die zin had genomen. Het geldt eveneens voor de onderhandelingen over be perking van strategische bewape ning, zei hij. Geen resultaat Naar in Solidariteit-kringen ver luidde, heeft de leider van de rege ringsdelegatie, Mieczyslaw Rakows- ki, slechts een verklaring voorgele zen, zonder in details op de eisen van Solidariteit in te gaan. Daarop zou de vakbondsdelegatie zijn opgestapt. VEENWOUDE, 25-3. De tweejarige Christiaan Fennema, uit het Friese dorp Veenwouden, gemeente Dantu- madeel, is woensdagmiddag tijdens het spelen in een sloot gevallen en verdronken. Twee vriendjes, beiden drie jaar, konden Christiaan niet helpen. Om wonenden wisten de jongen op het droge te krijgen maar mond op mond beademing hielp niet meer. DEN HAAG, 25-3. Bij ongewijzigd beleid, dat wil zeg gen zonder verdere scherpe matiging, zal de gemiddelde werkloosheid in ons land oplopen tot 500.000 in 1985. Dat aantal zal worden bereikt, zelfs als de gemiddelde werknemer er jaar lijks reëel één procent op achteruit gaat in zijn inkomen. Het cAitraal Plan Bureau (C.P.B.) heeft deze berekening van de ontwikkeling van de werkloos heid gemeld in een woensdag gepubliceerde verkenning van de ekonomische ontwikkeling in de jaren tot en met 1985. De berekening gaat ervan uit dat de ekonomische groei in de westelij ke geïndustrialiseerde wereld (de OESO-landen) jaarlijks 2,5 procent zal bedragen, dat de gebruikelijke prijskompensatie in ons land ge handhaafd blijft, dat afgezien wordt van een initiële loonsverhoging en dat de incidentele loonstijging jaar lijks twee procent zal bedragen. Ver der gaat het C.P.B. er van uit dat het financieringstekort wordt terugge drongen naar 4,5 procent en dat de aanwas van de beroepsbevolking ie der jaar 50.000 manjaren zal bedra gen. Eigenlijk is de toeneming van het aantal inactieven in de komende ja ren nog veel groter dan het geraamde cijfer van 500.000 werklozen. Walesa, de leider van de vakbonds delegatie, zei in antwoord op vragen van journalisten: „dis er enig resul taat was geboekt, zouden we de besprekingen niet hebben hoeven op te schorten". Donderdag 26 maart Haamstede Ger. Kerk. Zendingsavond. 20.00 uur. .Rietnisse"Voorj aarsvergadering V.V.V. Renesse. Aanvang: 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jeugdfilms Rode Kruis, 16.00 uur. Volwassenen: 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering raad Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 27 maart Zierikzee Mondragon. Openbare bijeenkomst D'66. 20.00 uur. Concertzaal. Jaarfeest C.J.V. „Sa men Verder". 19.30 uur. Liberale Jongeren Organisatie. Ver kiezingsbijeenkomst. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Film Rode Kruis, 16.00 en 20.00 uur. Burgh-Haamstede Restaurant „Het Grote Zwijn". Ver gadering Oranje komitee Burgh- Haamstede. 20.00 uur. Scharendijke Ned. Herv. Kerk. Koor- en samen- zangavond Chr. gemengd koor „Sur- sum Corda". 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Ouderavond Chr. Schoolvereniging Oosterland. 19.30 uur. Zaterdag 28 maart Zierikzee „De Lichtboei". „Bengaalse markt". 11.00 - 15.00 uur. Klubhuis Lange Blokweg. Kennis makingsavond ltc Zierikzee. 17.00 uur. Zwembad Onderdak. Zeemijl van Onderdak. 16.00 uur. Concertzaal. Film: „The Chain Reac tion", 20.00 uur, 22 jaar. Renesse Bowlingcentrum. Bowlingavond P.J.Z. 19.45 uur. Dorpshuis. Jaarfeest „De Schakel". Aanvang: 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof, kinderfilms, 19.00 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Postze- gelbeurs.' 13.00 - 17.00 uur. Zondag 29 maart Zierikzee Concertzaal. Film: „The Chain Reac tion", 20.00 uur, 12 jaar. Maandag 30 maart Zierikzee Kantine Technische School. Alg. Le denvergadering Technische School vereniging. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. CDA-re- gioverband. 20.00 uur. Dinsdag 31 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. CPB bij eenkomst. 19.45 uur. Haamstede Duinroosweg 3. Vara gespreksgroep. Aanvang: 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Reformatorisch Contact Orgaan. 19.45 uur. Goes „Prins van Oranje". Toelichting op verkiezingsprogramma van het CDA door mevr. M. H. M. F. Gardeniers- Berendsen. 14.15 uur. Woensdag 1 april Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. 14.30 uur. Donderdag 2 april Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Burgh-Haamstede „Het Grote Zwijn". Vergadering V.V.V. Burgh-Haamstede. 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Kommissie Midden- en Kleinbedrijf. 15.00 uur. Vrijdag 3 april Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Bazar vogel vereniging „De Kolibrie". 19.30 uur. Zaterdag 4 april Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Crescendo". 19.15 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Bazar vogel vereniging „De Kolibrie". 10.00 uur. Kruiningen „Ons Dorpshuis". Jaarvergadering Zevibel. 10.30 uur. Maandag 6 april Zierikzee „Huis van Nassau". Ledenvergade ring Oranjevereniging. 20.00 uur. Woensdag 8 april Haamstede „Graaf van Haamstede". Ned. Ver. van Huisvrouwen. 19.30 uur. Zaterdag 11 april Brouwershaven Herv. JeugÖgebouw. Kaartavond „De Bêênekluvers". 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Crescendo". 19.15 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Vrijdag 27 maart, dorpshuis, kinder film voor jeugd tot en met 12 jaar, 16.00 uur. Vrijdagavond, humoristi sche film „mijnOom", 19.30 uur. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Zaterdagavond 28 maart, optreden Silly Thing, 21.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)53%, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2