Z.O.C. houdt voorjaarsaktie met grote fietsen-prijzenpot Gedeputeerde Staten vinden woningtoewijzing onaanvaardbaar wr pe Ledenvergadering" Ondernemerscentrale £ietniss« Strijd om landbouw prijzen Extra geld voor woningbouw Bouwproblemen in Zeeland Zl ERIKZEESCH E NIEUWSBODE Donderdag 26 maart 1981 137ste jaargang Nr. 22884 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar 112,20. Losse 7Ïo nonina O nnHor Ha ruhrial/ AnanHo" nummnm CA /.nnt :AAi..A:Af ACiJ DT\AI zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: De Slavenkas-zeilreis is er weer uit ZIERIKZEE, 25-3. De Zierikzeesche Ondernemers Cen trale houdt van donderdag 7 tot en met zaterdag 16 mei een grote winkelaktie met een prijzenpot van 10.000,—. Deze voorjaarsaktie maakt deel uit van het promotie plan van de Z.O.C. Zierikzee als koopcentrum te presen teren. Nadere uitleg over deze voorjaarsaktie gaf de heer J. Littooy woensdagavond tijdens de algemene leden vergadering van de Z.O.C. in de bovenzaal van restau rant „Mondragon". De tienduizend gulden, die de on dernemerscentrale voor deze aktie uittrekt zullen besteed worden aan 23 fraaie fietsen, variërend in soort en prijsklasse. Het staat de prijswin naars vrij hun gewonnen vervoer middel, indien gewenst, voor een an dere soort om te ruilen. Door middel van posters en het plaatsen van fiet sen in de etalages zal de aandacht van het publiek op deze aktie worden gevestigd. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten STRAATSBURG, 25-3. Het is aller minst zeker dat de voorstellen van de landbouwkommissie van het Euro pees parlement voor de toegestane prijsstijgingen in de landbouw aan genomen worden. Dit blijkt uit het debat over deze voorstellen waaraan het parlement woensdag de hele dag besteedde. Het parlement wil voor 1981 een gemiddelde prijsstijging met 12 procent, terwijl de Europese Kommissie, het dagelijks bestuur van de EEG, slechts een prijsstijging van 7,8 procent wil. Om enig inzicht in de omvang van een dergelijke aktiviteit te krijgen, kondigde de heer Littooy aan, dat de ondernemers een kleine vergoeding (0,25 van de omzet) voor de aktie- kaarten zullen moeten betalen. Om een duidelijk beeld te krijgen is het dan ook nodig, dat niet gebruikte kaarten weer worden ingewisseld. Van het bedragje, dat door de ver koop van de kaarten zal worden ge vormd wordt een prijs aangeschaft, die onder de deelnemende winkeliers zal worden verloot. Eensgezind In het kader van het promotieplan zal in het najaar wederom een aktie op touw worden gezet, waar even eens een bedrag van 10.000,— voor zal worden uitgetrokken. De Z.O.C. leden gingen woensdagavond ak koord met bovengenoemde plannen en begroting. In zijn openingswoord had Z.O.C.- voorzitter P. Verhage inmiddels ge wezen op het belang van zich eensge zind inzetten met een goede kollektie handelswaar. Goede kwaliteit, goede prijsstelling,- maar vooral goede ser vice noemde hij het grootste wapen tegen de grootwinkelbedrijven. Hij zei het te betreuren, dat sommige le den zich hebben teruggetrokken uit de Z.O.C. en noemde het wat kort zichtig te verwachten, dat van een bestikbaar gesteld bedrag voor pro- motie-aktiviteiten direkt het resul taat zal worden gezien. De heer Ver hage was van mening, dat met geza menlijke inspanning de promotie plannen voor Zierikzee sukses kun nen hebben. Sekretaris W. van Hout liet in een kort en krachtig jaarverslag weten, dat de Z.O.C. thans 103 leden tplt. Hij sprak verder over een prima samen werking met de Evenementen Kom missie. Teleurstelling werd uit gesproken over het niet door gaan van een regionaal distributie plano logisch onderzoek (D.P.O.). Verder deelde sekretaris mede, dat de ver- koopaktie rond St. Nicolaas wat be treft totale omzet is achtergebleven bij andere jaren. Het bestuur beraadt zich over nieuwe elementen in de ko mende St. Nicolaasverkoopaktie. De jaarrekening 1980 sloot met een nadelig saldo van 17.150,—, waar door het vermogen daalde van 44.224,— naar 27.074,—. Later op de avond kwamen de financiën nog maals ter sprake bij de vaststelling van het entreegeld voor nieuwe le den. Voor 1981 zal dit nog 150,— bedra gen. Voor 1982 werd besloten een an dere maatstaf te hanteren, nl. het ka pitaal te delen op het aantal leden, zodat het entreegeld voor volgend jaar op 270,— werd bepaald. De heer F. de Jager lichtte nog toe, dat dit kapitaal nooit extreem hoog zal worden, maar gezien moet worden als een reservering voor eventuele te genvallers. De heer H. Vorwerk bracht verslag uit namens de kaskommissie en zei de boeken prima in orde te hebben bevonden. Als nieuwe leden van de kaskommissie werden benoemd: me vrouw Van Zoest-Kreukniet, de heer H. de Vries en de heer D. Joppe. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkieing werd de heer W. Gudde herkozen. Aftredend en niet herkiesbaar waren de heer J. v. d. Hoek en mejuffrouw T. de Waaij. In deze vakaturen werden bij akklamatie gekozen de heren T. Vol- keri (de nieuwe penningmeester) en de heer W. van Oeveren. Met dank woorden nam de voorzitter afscheid van de afzwaaiende bestuursleden. Het huishoudelijk gedeelte van de ze Z.O.C.-vergadering werd onder broken met een interessante uiteen zetting van de heer C. L. A. Schoen makers over partiële leerplicht. De heer Schoenmakers is konsu- lent leerlingwezen detailhandel. De Stichting Opleiding en Vorming De- Vervolg pag. 4 ZIERIKZEE. Onder leiding van de vaste dirigent, R. J. van Soest, koncerteerde woensdag de Kon. Harmonie Kunst en Eer" in de Concertzaal. Het optreden werd een groot sukses. Men zie voor recensie, elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. DEN HAAG, 25-3. In het kader van de beleidsaanpassingen zal de rege ring voor dit jaar 50 miljoen gulden en voor 1982 60 miljoen extra uittrek ken teneinde de werkgelegenheid in de bouwnijverheid aan te zwengelen. Met die bedragen kan het woning- bouwprogramma voor dit jaar met 12.000 gesubsidieerde woningen wor den uitgebreid en het aantal te verbe teren naoorlogse woningwetwonin gen met 4.000 worden verhoogd. Deze maatregelen zullen ongeveer 13.000 extra arbeidsplaatsen in de MIDDELBURG, 25-3. Gedeputeerde staten van Zee land vinden de toewijzing van woningen aan de provin cie bijzonder teleurstellend en vooral onaanvaardbaar. Staatssekretaris Brokx van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening stel de onlangs voor Zeeland 494 woningen beschikbaar, waarvan er 326 volgens het programma waren en 168 vallen onder de kategorie ter bevordering van de werkgelegenheid in de bouw. De advieskommissie verdeling rijkssteun woningbouw had voor 1981 een programma ingediend van 1083 woningen (696 woningwetwoningen en 500 premiewoningen wat neerkomt op een totaal van 1196, maar daarop dient in mindering gebracht te worden een restant van 1980: 113 woningen). ZIERIKZEE. De verhuizing van de belastingdienst naar het nieuwe gebouw aan het Kerkhof, is in volle gang. Op de foto is het verhuisbedrijf ..Flakkee- is-lift bezig een gedeelte van de 200 m' papier te ver- Expressemet een verhuis- kassen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het besluit van de staatssekretaris komt er op neer, dat maar ongeveer 7,5 procent van het landelijk geadvi seerde aantal woningen mag worden gebouwd. In verhouding tot de ande re provincies vinden g.s. dit onrecht vaardig en onaanvaardbaar, ook ten opzichte van de bouwnijverheid die hiervan zeker nadelige gevolgen zal ondervinden. G.s. wijzen de staatssekretaris er op, dat de adviezen van de kommis sie verdeling rijkssteun woningbouw steeds reëel geweest zijn, hetgeen tot uitdrukking komt in de uitgevoerde bouwplannen van voorgaande jaren. Meestal werden de geadviseerde aantallen gerealiseerd en soms nog meer. G.s. schrijven verder, dat in 1980 alles in het werk gesteld is om het bouwprogramma uit te voeren. In dat jaar werden 2446 woningen geadviseerd, terwijl er 2383 werden uitgegeven, inklusief de overloop van 1979, wat neerkomt op een per centage van 97. Het aantal gesubsi dieerde woningen (woningwet- en premiewoningen) was vrijwel gelijk aan voorgaande jaren, maar in de vrije sektor werd in 1980 minder ge bouwd, zodat er totaal minder wo ningen werden uitgegeven dan de ad vieskommissie had berekend. Toewijzing 1981 De geringe toewijzing voor 1981 maakt het verschil tussen vraag en aanbod van huizen nog groter. Alle moeite die in 1980 is gedaan lijkt nu afgestraft te worden, aldus g.s. Er wordt op gewezen, dat Zeeland een groter percentage eigen wonin gen heeft dan de andere provincies en daarom moet aan de bouw van huur woningen juist extra aandacht wor den besteed. Aan de gemeentebesturen in de provincie is gevraagd gegevens over het aantal woningzoekenden te mel den, opdat daarmee het laatste argu ment meer kracht krijgt. Zodra die gemeentelijke gegevens binnen zijn, worden zij door gestuurd aan de staatssekretaris. Ook is de gemeen ten gevraagd voort te gaan met het maken van bestemmings- en bouw plannen, zodat in ieder geval op dat vlak geen vertragingen in de bouw kunnen ontstaan. Werkloosheid In de brief aan de staatssekretaris Advertentie bouw opleveren, waarvan 4.000 in 1981. Het aantal premiekorporatie A- woningen wordt met 4.000 verhoogd tot in totaal 23.000 het aantal permie- huurwoningen gaat met 5.000 om hoog tot 15.000 en het aantal premie koopwoningen A - de relatief goed kope woningen voor kopers met een bescheiden inkomen - wordt met 3.000 verhoogd tot 16.000. Het aantal te verbeteren naoorlogse woningwet woningen, waarvoor dit jaar een be schikking kan worden afgegeven, komt op 19.000. BILT* vermelden g.s., dat gevreesd moet worden, dat de werkloosheid in de bouw door de geringe woningtoewij zing zal toenemen. Ook beleggers en eigen bouwers zullen terughouden der worden, want naast de woning toewijzing spelen tegelijkertijd za ken als beperkingen op vernieuw bouw, renovatie en restauratie. Er zullen ontslagen vallen door de sterk teruglopende nieuwbouwaktivitei- ten, door het vrijwel tot stilstand ko men van restauraties, door de fase ring in de isolatiewerkzaamheden, het beëindigen van de dijkverster kingen rond de Ooster- en Wester- schelde, de afname van de te ver wachten bezetting op de Oosterschel- dewerken en door het tot stilstand komen van aktiviteiten in de rekrea- tiebouw. Vooral in de renovatiebouw is in Zeeland nog veel werk, aldus g.s., omdat er veel na-oorlogse woning wetwoningen zijn die gebouwd wer den met afbraakmateriaal van el ders. Bovendien zijn er nogal wat huizen met zoutschade en ook dat moet in de beoordelingen meegeno men worden. Op grond van al deze overwegin gen vinden g.s., dat een herverdeling in gunstige zin voor de gesubsidieer de woningen zonder meer rechtvaar dig is en dat een grotere toewijzing ter stimulering van de werkgelegen heid beslist noodzakelijk is. BUJVENDLAAG IN PRIJS. Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zon Droog weer en perioden met zon; mi nimumtemperatuur omstreeks 7 gra den, middagtemperatuur ongeveer 14 graden; matige, aan de kust vrij krachtige zuidwesten wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 maart Zon op 6.24, onder 19.07 Maan op 2.05, onder 10.35 29 maart Zon op 7.22, onder 20.08 Maan op 3.58, onder 12.25 30 maart Zon op 7.20, onder 20.10 Maan op 4.46, onder 13.24 Laatste Kwartier: 28 maart (21.34) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 maart 7.36 20.01 1.20 13.53 29 maart 9.27 22.03 3.11 15.49 30 maart 10.43 23.24 4.17 17.02 Doodtij: 31 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het is morgen overwegend droog en de zon zal zich meer laten zien dan we de laatste dagen gewend zijn geweest. De temperatuur in de middag loopt uiteen van 12 graden aan zee tot 17 graden in het binnen land. De oorzaak van deze weersver- betering is een gebied van hoge lucht druk. Donderdagochtend bevond het zich nog ten westen van de Golf van Bis- caje. Als gevolg van een aktieve storm- depressie verder westwaarts op de oceaan zal het hogedrukgebied in be tekenis toenemend snel naar onze omgeving trekken. De regenzöne van de oceaan depressie bereikt onze omgeving waarschijnlijk in de loop van vrij dagavond of nacht. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft zijn goedkeuring gehecht aan enkele wetswijzigingen, waardoor de belastingheffing bij de casino's drastisch wordt gewijzigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1