CHRISTELIJKE KLEUTERS VOORLOPIG IN BIJGEBOUW Jaarverslag 1980 Ned. Middenstandsbank LEERZAME QUIZ VOOR N C VB-KERKWER VE In Nieuwerkerk J aar vergadering De krant als schoolprojekt STREEKNIEUWS Financiën en ekonomie Solistenconcours Middelburg Muziekvereniging „N en U" leverde goede resultaten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 maart 1981 Nr. 22883 3 NIEUWERKERK, 24-3. Nadat veel werk is verzet, kan wellicht deze week nog worden gestart met de sollicitatieprocedure, betreffende de te stichten Christelijke kleuterschool te Nieuwerkerk. Deze mededeling werd gedaan op de ledenvergadering „School met de Bijbel" maandagavond in het schoolge bouw aan de Molenstraat/Schoolstraat. ZIERIKZEE..Beter Wonenkwam met een isolatieplan voor woningen, dat thans in uitvoering is. Hier (foto) worden woningen aan de Calandweg onderhanden genomen. Allemaal om de broodnodige energiebesparing. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De vergadering stond onder voor zitterschap van de heer J. Brouwer. Volgens plannen zullen de kleuters de beschikking krijgen over het bij gebouw naast de bestaande kleuter school, totdat de eventuele renovatie van de schoolgebouwen zal zijn ge realiseerd. Meubilair zal nieuw wor den aangeschaft, terwijl de overige goederen zullen worden gedeeld met de openbare school. De voorzitter had tevoren de verga dering op gepaste wijze geopend net gebed. In zijn openingswoorden sprak de heer Brouwer naar aanlei ding van het gelezen schriftgedeelte: Jes 53, over „de goede Herder". Jubileum Vervolgens kwam aan de orde, dat de school (op dit ogenblik bezocht KERKWERVE, 18-3. Leden van de NCVB-afdeling Kerkwerve en een aantal gasten hebben tijdens de jaar vergadering in het Verenigingsge bouw een leerzame quiz voorgescho teld gekregen, georganiseerd door de Stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten Plattelande. Mevrouw Straayer, geassisteerd door de dames Sinnema en V. d. Gies- sen, had daarvan de leiding in han den. Zij stelde vragen over „Voeding en huishouding" en mevrouw Sinne ma over „Kleding en textiel". Zowel de winnaressen als de verliezers wer den beloond met voorlichtende boek werkjes. Presidente mevrouw Viergever- Legemaate opende de middag met meditatie en gebed en verwelkomde in het bijzonder de gasten uit Zierik- zee, Bruinisse en Haamstede. Het v V a - 1 De eerstê en tweede klas vah de openb?a-fè lagere' school Uit Brouwers haven en de eerste, tweede en derde klas van de openbare en christelijke lagere school van Zonnemaire brach ten maandagmiddag een bezoekje aan de redaktie en de drukkerij van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Hoe ziet de telex er uit, die dagelijks het wereldnieuws spuit? Hoe wordt dit nieuws gezet en later in kolommen ordentelijk opgemaakt"? Hoe werkt de pers, waarop de krant wordt gedrukt? Hoewel de kinderen op school al het één en ander over een drukkerij hadden gehoord en ze zo doende niet helemaal onbevangen bij Lakenman Ochtman binnen kwamen, maakte de praktijk veel duidelijk. De exkursie werd georga niseerd naar aanleiding van een pro- jekt ..beroepen", waar beide scholen onlangs mee startten. In de toekomst zullen de kinderen diverse beroepen onder de loep nemen. De verslagjes van interviews met bijvoorbeeld een postbode, timmerman etc. zullen ge publiceerd worden in een door de kinderen zelf gemaakte krant. Hoe die „echt" gemaakt wordt, weten de kinderen inmiddels. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) door 90 leerlingen) op 1 april 75 jaar bestaat. In de komende tijd zal dit feit herdacht worden. De notulen en het financieel ver slag over 1980 leverden geen proble men op. In algemene bespreking kwam daarna het punt kontributie aan de orde. Besloten werd deze te brengen op 20,- per lid. Bestuursverkiezing De heer C. N. Sijrier was aftredend en niet herkiesbaar. De heer A. W. op 't Hof werd in zijn plaats gekozen uit een tweetal. Dankwoorden waren er voor de scheidende Sijrier, die 20 jaar van het bestuur deel uit maakte. De rondvraag leverde nog een paar interessante vragen op, waarna ds. M. J. van Gelder de goed bezochte vergadering sloot. huishoudelijk gedeelte leverde geen problemen op. Dank Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw Bij de Vaate bedankt voor de vijf jaar dat zij notuleerde en de aktie „Schrijf een brief" verzorgde. Zij werd opgevolgd door mevrouw Francke. Met een gedicht van Maarten Lu ther, voorgelezen door mevrouw V. d. Velde-Storm en dankgebed, werd de middag geëindigd, MAASTRICHT. De rechtbank in Maastricht heeft de 29-jarige M.G. uit Hoensbroek en zijn 32-jarige vrouw M. conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. DEN HAAG. Het PvdA-Kamerlid Roethof heeft minister De Ruiter (justitie) gevraagd een veroordeling uit te spreken van de plannen die de Amsterdamse hoofdkommissaris Valken heeft ontvouwd om potentië le rellenschoppers te arresteren, voordat zij daadwerkelijk in aktie hebben kunnen komen. AMSTERDAM. De zestien woning bouwverenigingen in Amsterdam zullen vanf deze zomer zelf woningen gaan toewijzen. Zij krijgen daartoe van de Dienst Herhuisvesting lijsten met urgente woningzoekenden. Dit heeft een woordveoerder van de ge meente Amsterdam meegedeeld. MAASDIJK. De financiering van de voorgenomen vermindering van de progressielijn van de inkomsten belasting zal voor een deel moeten worden gezocht in de herziening van bepaalde aftrekposten en met name van die aftrekposten, waarmee be oogd wordt rekening te houden met draagkrachtsverschillen tussen be lastingplichtigen. DEN HAAG. De kerncentrales Borssele en Dodewaard zullen in een „niet te veraf gelegen toekomst moe ten worden gesloten als de Staten- Generaal de met Engeland en Frank rijk gesloten oevereenkomsten inza ke de eventuele terugzending van ra- dioaktief afval, dat resteert na op werking van bestraalde reactot- brandstof, niet goedkeurt. Binnenlands kredietbedrijf De winst kon overigens nog met 16% toenemen tot 182,6 min (1979 25%). Geringere groei van het bin nenlands kredietbedrijf, een krappe re rentemarge en extra hoge dotaties aan de voorzieningen voor debiteu ren en bedrijfsrisico's vfaren hiervan dë oorzaak. Tegenover een batenstij ging van 12% - vrijwel geheel verkre gen door bedrijfsgroei - stond een tot 10% beperkte lastenstijging. Deze lastenstijging werd voornamelijk veroorzaakt door hogere personeels kosten; in 1980 nam het aantal perso neelsleden met ruim 1.000 toe ne kwam boven de 10.000. Aan het einde van het jaar werkten er 10.665 men sen bij het concern, waarvan 216 in het buitenland. Afschrijvingen be droegen 55,1 min, belastingen ver gden 116,7 min. Aan de voorzienin gen werd 213,9 min toegevoegd, 42% meer dan in 1979. De gestegen winst maakt het moge lijk om het dividend te verhogen van 13,50 tot 14,— per aandeel van 50,—. Zoals gebruikelijk kan het di vidend naar keuze geheel kontant worden ontvangen dan wel voor 8,75 in kontanten en 2,50 in aan delen ten laste van de agioreserve. Het keuzendividend is reeds als inte rimdividend betaalbaar gesteld, zo dat het slotdividend, na goedkeuring van de jaarrekening door aandeel houders, 8,75 in kontanten zal be dragen. Statenkommissie onderwijs De Statenkommissie voor het On derwijs vergadert op maandag 30 maart in het provinciehuis te Middel burg. Aan de orde komt o.m. het werkplan voor het schooljaar 1981- 1982 van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. (17.00 uur). ZIERIKZEE Donateurskonsert „Kunst en Eer" Woensdagavond verzorgt de Ko- ninklijhke Harmonie „Kunst en Eer" het traditionele donateurskon sert in de Concertzaal te Zierikzee. Het optreden van de harmonie staat onder leiding van de vaste dirigent de heer Richard van Soest en instruk- teur van de drumband is de heer C. Knoop. De presentatie is in handen van Riet van Dungen. Het program ma biedt voor de pauze klassiek ge tinte werken en na de pauze komt het lichte genre aan bod. (Voor tijd: zie agenda). HAAMSTEDE Zendingsbijeenkomst Op donderdag 26 maart wordt in de Gereformeerde kerk een zendings avond gehouden. Ned. Ver. v. Huisvrouwen De afdeling van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen houdt een bijeenkomst in de „Graaf van Haamstede" op woensdag 8 april. Een lezing met dia's wordt gehouden door ing. J. Hertgers over het onderwerp: ,,Ho~ houden wij onze planten in en om het huis gezond?" HILVERSUM. De VARA heeft me de naar aanleiding van de protest brief van de socialist Dankert over de uitzending inzake financile misstanden bij het Europese parle ment van „Achter het Nieuws" op 19 februari, besloten in de tekomst op dit onderwerp terug te komen. DREISCHOR Modeshow De afdeling Noordgouwe e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, organiseert in het Dorpshuis te Dreischor een modeshow van eigen Dit jaar waren er 8 optredens bij van leden van de harmonievereni ging „Nut en Uitspanning". Op 7 maart werd de spits afgebeten door het optreden van 5 tamboers van de vereniging nl.: A. de Vlieger, S. M. Stoelt H. de Vlieger, J. Fonteine en R. van Almkerk traden voor de eerste keer. Ze kwamen uit in de in- troduktie afdeling en behaalden daar een 2e prijs met 42 punten. Afgelope zaterdag de 21e maart kwamen de blazers in aktie. Blazers Anita Duinhouwer speelde op dwarsfluit in de 2e afdeling met 48 punten een eerste prijs. In de eerste afdeling waren er drie N. en U. optre dens. Peter de Munnik op trompet behaalde een tweede prijs met 42 punten. Hanny van Nieuwenhuyze op klarinet behaalde eveneens een tweede prijs doch met 45 punten. Het duo bestaande uit mevrouw L. de Vlieger-Hillebrand hoorn en E. A. gemaakte dames- en kinderkleding op dinsdag 14 april. Optreden verder van het duo: „Anni en Jannie". OOSTERLAND Films Rode Kruis Morgen, woensdag 25 maart, zullen in het gebouw „Oosterhof" twee voorstellingen van Rode Kruis-films worden gegeven, 's Middags is er een voorstelling voor de jeugd met als hoofdfilm „Lachen door dik en dun" met Stan Laurel en Olivier Hardy, 's Avonds (toegang 14 jaar) zal als hoofdfilm „Please Sir" worden ge draaid. (Voor tijden: zie agenda). de Looff op fluit behaalden hier een eerste prijs met 48 punten. Vaandelafdeling Ook in de hoogste afdeling te we ten de vaandelafdeling waren drie optredens van N. en U. leden. Leo van Nieuwenhuyze behaalde hier op klarinet een eerste prijs met 48V2 punten. Ad van Nieuwenhuyze op trombone behaalde een eerste prijs met 49V2 punten. En tenslotte behaal de E. A. de Looff op fluit in deze afde ling eveneens een eerste prijs en wel met 50 punten. De solisten werden op de piano voortreffelijk begeleid door me vrouw H. de Regt-de Rijke. De jurering was in handen van de heer R. van Yperen oud-kapelmees- ter van de K.M.K. en van de heer Warnas kapelmeester van de Lucht machtkapel. AMSTERDAM, 23-3. De groei van sprakelijk vermogen van de NBM de Nederlandse Middenstandsbank kwam ultimo 1980 op 1,8 miljard te- heeft zich, zij het in afnemende mate, gen 1,5 miljard ultimo 1979. De ont- in 1980 verder voortgezet, terwijl ook wikkeling van het buitenlandbedrijf de winst is toegenomen. Dit blijkt uit heeft duidelijk bijgedragen aan de het zojuist verschenen jaarverslag groei van de bedrijfsomvang en de van de bank. bevredigende resultaten, aldus de NBM. In het binnelandse bedrijf De bedrijfsomvang, gemeten aan werd de recessie, welke zich in Ne- het totaal van de gekombineerde ba- derland met name in de tweede helft lans, nam met 18% toe tot 47,9 mil- van 1980 voordeed, merkbaar. Dit jard. De toevertrouwde gelden ste- kwam tot uitdrukking in een ver gen eveneens met 18% tot 45,1 mil- minderde binnelandse kredietgroei, jard, debiteuren waren 13% hoger en toenemende risico's in de debiteuren- kwamen op 28,7 miljard. Het aan- portefeuille en een lagere winstgroei in vergelijking tot vorige jaren. MIDDELBURG/ZONNEMAIRE, 23-3. In de concertzaal te Middelburg or ganiseerde de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Federatie voor muziekgezelschappen de afgelopen weekends het jaarlijkse solistenkon- kours. ZIERIKZEE. Als een soort Ster-spotleverde een bezoek van Nuts-scholie- ren aan de B. B -bakkerij van Zeelandia dit prachtige plaatje op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3