Pools gezag zou uit zijn op konfrontatie met „Solidariteit" EUROTOP Bericht „uit de eerste hand" Hogere benzine en olieprijs Abortus en minderjarigen in VS De Eurotop Geen oplossing voor visserijprobleem verwacht Renner Hailwood verongelukt Patat duurder AGENDA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE STRAFFEN De (zichtbare) kritiek is er wwer vrij onbehouwen uitgekomen, met een (vroege) verf bom, met spandoe ken en zelfs met losgelaten kalveren, maar het is„ook anderzijds wel ver drietig, dat een zo hoog opgedraaid gebeuren als de Eurotop te Maastricht, feitelijk tot flop moet worden verklaard. Belangrijk - zo niet het belangrijkste - punt, is de werkeloosheid. Met ruim acht mil joen werklozen in de EEG, had dit absolute prioriteit moeten hebben. Wel is iets aan het licht gekomen in zake de bestrijding van de jeugwer- kloosheid. „De Europese kommissie zal waarschijnlijk binnenkort voor stellen doen om in het bijzonder die jeugdwerkloosheid terug te dringen". De knobbels, die land bouwprijzen heten en visserijbeleid, zijn niet glad gestreken. Op te mer ken valt derhalve, dat ook zo'n fraai opgepoetste en met versieringsdrift omgeven „top" er niet uitkomt. De problemen zijn veel te ingewik keld. Het is wellicht beter dat (veel) veldwerkers onvermoeibaar sleute len aan Europa, dan dergelijke showstunts, die wel niemand Maastricht zal misgunnen, maar die weinig zoden aan de dijk zetten. Het is ook niet duidelijk of het Europese parlement blijft reizen tussen Luxemburg, Straatsburg en Brussel, dan wel dat er eindelijk een vaste standplaats wordt gekozen. Die gel- verslindende reizerij is heel dwaas en wordt alleen maar in stand gehou den uit nationalistische gevoelens en niet uit overwegingen, die voorsprui ten uit een echte Europese gezind heid. De Europese ambtenaren trekken zich er intussen niet veel van aan, want - goed uitgekozen tijdstip - die zijn in staking gegaan. Misschien als reaktie op de (alweer) geldverslin dende financiële politiek, waarop re centelijk op diverse plaatsen nog eens de gprikkelde aandacht is ge vestigd (te hoge onkosten, dure reis jes, waarvan de noodzaak niet vaststaat; dat soort zaken). Het is begrijpelijk dat de „gewone burger" deze ver-van-zijn/haar-bed show noch kan volgen, noch enthou siast kan maken, want tenslotte moet het allemaal toch uit de zakken van de burgers komen. Zo'n miljoenenkonferentie als in de Limburgse hoofdstad betekent op het totale budget natuurlijk nog niets, maar in een tijd, die slechts in leveren, beperken en bezuinigen pre dikt, is het niet of nauwelijks voor de ,,mei\ in the street" verkoopbaar. Vooral niét als er zo weinig gepro fileerde aanzetten worden gegeven voor echte oplossingen, waarop Eu ropa - Nederland inkluis - ongeduldig zitten te wachten. De heer Van Agt om kommentaar gevraagd, zei: „de perspektieven zijn niet hoopvol. Ik besef dat het het intrappen van een open deur is". Het is toch wel heel magertjes, maar het stadhuis van Maastricht heeft in ieder geval kogel vrije beglazing. Dat is altijd meege nomen voor later! DEN HAAG, 24-3. Het kabinet is van plan op 1 mei de accijns op benzi ne met zes cent en die op dieselolie met vijfcent per liter te verhogen, zo valt in Haagse kringen te vernemen. Deze accijnsverhoging moet dit jar 250 miljoen gulden opbrengen. Zij maakt deel uit van het extra bezuini gingsprogramma, waarmee dit jar het financieringstekort van de over heid moet worden teruggedraaid met 2,5 miljard gulden. SCHIPHOL, 23-3. Het Poolse gezag is uit op een kon frontatie met Solidariteit. Dit verklaart de oplaaiende spanning van dit moment in Polen. Dit heeft Stefan Lewandowski, lid van het presidium van Solidariteit maandagmiddah op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit Warschau. Le wandowski, teven vice-voorzitter van Solidariteit in Gdansk, is een van de di- rekte medewerkers van Lech Walesa. Volgens Lewandowski willen som migen in de Poolse communistische partij en in de regering de macht van Soladariteit beperken. Als be wijs daarvoor noemde Lewandowski dat een aantal punten uit de overeen komsten van Gdansk en Stettin nog steeds niet ingewilligd zijn. WASHINGTON. Minister De Geus van defensie heeft zijn Amerikaanse kollega Casper Weinberger maan dagmorgen formeel op de hoogte ge bracht van de bezwaren die zowel de Nederlandse regering als het parle ment hebben tegen het neutronenwa pen. ATHENE. De achtste ronde van de besprekingen tussen Griekenland en Turkije over de kontroverse over de Egeïsche Zee heeft voor het eerst een wezenlijke toenadering gebracht op een aantal punten. KEULEN. Een ontvoerde jongen, de elfjarige zoon van een financier, is tegen een losgeld van drie miljoen mark vrijgelaten, zo heeft de West- duitse politie zaterdag meegedeeld. WASHINTON, 23-3. Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft zich maandag achter een wet in de deelstaat Utah gesteld, die bepaalt dat een arts „zo mogelijk" de ouders van een minderjarige die abortus wil laten plegen, hiervan op de hoogte moet stellen. Doet de arts dit niet, dan kan hij veroordeeld worden tot gevangenisstraf en een boete. Een 15-jarig meisje had een rechts zaak, aangespannen omdat haar dok ter weigerde abortus te verrichten, voordat zij haar ouders van haar voornemen had verteld. Het meisje voerde aan dat in dit geval haar recht op privacy werd geschonden. Boven dien druiste deze gang van zaken in tegen de vertrouwelijke relatie die er tussen een dokter en zijn patiënt moet bestaan. Het meisje wees er op dat niet alleen zij, maar alle minder jarige meisjes door deze wet getrof fen worden. MAASTRICHT, 23-3. De mogelijk heid dat er op de Europese topkonfe- rentie, maandag en dinsdag in Maastricht, zelfs maar het begin van een politieke oplossing van het Euro pese visserijgeschil wordt bereikt is uiterst gering. Niet alleen zijn de permanente ver tegenwoordigers van de EG-lidstaten in Brussel er vrijdagavond lat niet in geslaagd om de bestaande impasse te doorbreken, maar ook werd van Britse zijde maandag, nog voordat het topberaad werkelijk was begon nen, te verstaan gegeven dat het Ver enigd Koninkrijk nauwelijks ver band ziet tussen de oplossing die de EG-lidstaten op 30 mei vorig jaar vonden voor het Britse EG- bijdrageprobleem en het tot stand brengen van een Europees visserijbe leid. Als de Britse premier, mevrouw Margaret Thatcher, dat standpunt tot het hare maakt zal dat ongetwij feld de woede opwekken van de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt (wiens land het meeste be taalt on de Britse bijdrage aan de ge meenschappelijke kas in Brussel ge ringer te maken) maar tevens maakt dat dan een oplossing voor het visse rijprobleem onmogelijk. ling doen over de uitkomsten van dit komende overleg. Staking Hij wilde niet ingaan op vragen over de tijd en de ruimte die Solidari teit het Poolse gezag nog wilde geven alvorens een algemene staking uit te roepen. „Met voeten getreden" „De overeenkomsten worden met voeten getreden. De boerenbond is nog niet geregistreerd, we hebben nog steeds geen toegang tot de media, er zijn nog politieke gevangenen en de censuur is niet opgeheven", aldus Lewandowski. Op dit moment zijn er volgens zijn verklaring in Polen nog geen stakin gen. Maar, zo zei de Poolse vakbonds man, we zijn wel klaar om een alge mene staking te beginnen. Of dit inderdaad gebeurt hangt af van de resultaten van het overleg dat woensdag tussen een delegatie van Solidariteit en de Poolse regering zal worden gevoerd. Dit overleg draait om de kwestie-Bydgoszcz. Solidari teit eist dat de schuldigen van het in cident van de afgelopen donderdag in die stad, waarbij een aantal leden van Solidarioteit en provinciale ver tegenwoordigers hardhandig door de politie zijn aangepakt bij de ontrui ming van het provinciehuis, door de regring worden gestraft. Lewan dowski wilde geen enkele voorspel- DEN HAAG. Een aantal instellin gen voor hoger beroepsonderwijs gaat dinsdag plat uit protest tegen de bezuinigingsmaatregelen van mi nister Pais, onder meer de invoering van 650 gulden collegegeld. De stu denten zullen die dag regionale pri- kakties en manifestaties houden, zo heeft het landelijk aktiekomité Kol legegeiden maandag meegedeeld. BIRMINGHAM, 23-3. Mike Hail wood (40) is maandagmiddag in een ziekenhuis te Birmingham overle den. Hailwood, die in 1974 zijn loop baan als motorcoureur afsloot, be haalde tien wereldtitels in de klassen tot 350 en 500 cc. Hij heeft daarna nog, zonder suCcès geprobeerd een cdrrièfe als*-autocoüreur te beginnen. Hailwood botste zaterdag met zijn personenauto op een vrachtwagen, toen hij met zijn twee kinderen on derweg was om iets te eten te halen. Bij die botsing overleed zijn negenja rig dochtertje Michelle ter plaatse. Witkielen weg DEN HAAG, 23-3. Minister i Tuijnman (verkeer) is niet van plan weer kruiers op de spoor- wegstations aan te stellen. De kosten van het inzetten van kruiers staan namelijk in geen verhouding tot de tarieven, die hiervoor op de stations redelij- 1 kerwijs kunnen worden gehe- ven. De minister van verkeer en waterstaat heeft dit meege deeld aan het VVD-kamerlid Lauxtermann, die in schrifte lijke vragen op de terugkeer van de kuiers had aangedron gen. Tuijnman wijst er op dat NS van plan is de bestaande krui ersdiensten op de stations Utrecht CS en Amsterdam CS over enige tijd te staken. Dit in verband met het zeer grote ver schil tussen de opbrengsten (65 cent per valies) en de gemid- delde kostprijs per eenheid: in Amsterdam 9 gulden en in Utrecht 27,50 gulden. DEN HAAG, 24-3. Met ingang van dinsdag is de maximumprijs van voor direkte konsumptie toebereide patates frites in zakjes, bakjes e.d. met vijf cent verhoogd tot een gulden per portie van 165 gram. De prijsverhoging is volgens het ministerie van ekonomische zaken toegestaan wegens de stijging van de grondstoffenprijzen, de lonen en de overige kosten. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag OOSTERLAND. Ónze fotograaf heeft er heel wat voor over gehad om deze ooievaar te Oosterland in beeld te vangen. Ploegend door de modder op het land van de familie Van Damme aan de Breedsteweg werd zijn geduld toch beloond (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Brouwershaven Gymnastieklokaal. Meer bewegen voor ouderen. 9.30 - 10.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Dinsdag 24 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Jaarver gadering Hout- en Bouwbond C.N.V. 19.30 uur. Ontmoetingscentrum. U.V.V.-afde ling. 19.30 uur. Kegelhuis „Geluk". Kegelwedstrij den Z.K.B. 19.30 uur. Haamstede „Graaf van Haamstede". Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westerschouwen. 14.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Brouwershaven. 20.00 uur. Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf- avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Zonnemaire Kleuterschool, I. M. v. d. Bijlstraat. Ouderavond. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Jeugdfilms Rode Kruis, 16.00 uur. Volwassenen: 20.00 uur. Oosterland „De Blauwe Keet". Bijeenkomst Re gionale Agrarische Kommissie. 20.00 uur. Woensdag 25 maart Zierikzee Concertzaal. Donateurskonsert „Kunst en Eer". 20.00 uur. Bovenzaal restaurant Mondragon. Alg. ledenvergadering Z.O.C. 20.00 uur. Marktzicht. Vergadering vrouwen- kontakt P.v.d.A. Aanvang: 20.00 uur. Herv. kerk. Diakonaal Werkver band. 19.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Voorlichtingsbijeen komst Ned. Bond van Plattelands vrouwen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk. Gemeente avond jaarvergadering Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Rode Kruis film: „La chen door dik en dun", 16.00 uur; „Please Sir", 20.00 uur (toegang 14 jaar). Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw. Jaar vergadering Groene Kruis. 19.30 uur. Donderdag 26 maart Haamstede Ger. Kerk. Zendingsavond. 20.00 uur. Renesse „Rietnisse Voorj aarsvergadering V.V.V. Renesse. Aanvang: 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jeugdfilms Rode Kruis, 16.00 uur. Volwassenen: 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering raad Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 27 maart Zierikzee Mondragon. Openbare bijeenkomst D'66. 20.00 uur. Concertzaal. Jaarfeest C.J.V. „Sa men Verder". 19.30 uur. Liberale Jongeren Organisatie. Ver kiezingsbijeenkomst. 20.00 uur. Kerkwerve Verénigingsgebouw. Film Rode Kruis, 16.00 en 20.00 uur. Burgh-Haamstede Restaurant „Het Grote Zwijn". Ver gadering Oranje komitee Burgh- Haamstede. 20.00 uur. Scharendijke Ned. Herv. Kerk. Koor- en samen- zangavond Chr. gemengd koor „Sur- sum Corda". 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Ouderavond Chr. Schoolvereniging Oosterland. 19.30 uur. Zaterdag 28 maart Zierikzee „De Lichtboei". „Bengaalse markt". 11.00 - 15.00 uur. Klubhuis Lange Blok weg. Kennis makingsavond ltc Zierikzee. 17.00 uur. Zwembad Onderdak. Zeemijl van Onderdak. 16.00 uur. Bowlingcentrum. Bowlingavond P.J.Z. 19.45 uur. Dorpshuis. Jaarfeest „De Schakel". Aanvang: 19.30 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Postze- gelbeurs. 13.00 - 17.00 uur. Maandag 30 maart Zierikzee Kantine Technische School. Alg. Le denvergadering Technische School vereniging. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. CDA-re- gioverband. 20.00 uur. Dinsdag 31 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. CPB bij eenkomst. 19.45 uur. Haamstede Duinroosweg 3. Vara gespreksgroep. Aanvang: 20.00 uur. Goes „Prins van Oranje". Toelichting op verkiezingsprogramma van het CDA door mevr. M. H. M. F. Gardeniers- Berendsen. 14.15 uur. Donderdag 2 april Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Burgh-Haamstede „Het Grote Zwijn"-. Vergadering V.V.V. Burgh-Haamstede. 20.00 uur. Gemeentehuis. Kommissie Midden- en Kleinbedrijf. 15.00 uur. Vrijdag 3 april Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Bazar vogel vereniging „De Kolibrie". 19.30 uur. Zaterdag 4 april Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekvere niging „Crescendo". 19.15 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Bazar vogel vereniging „De Kolibrie". 10.00 uur. Kruiningen „Ons Dorpshuis". Jaarvergadering Zevibel. 10.30 uur. Woensdag 8 april Haamstede „Graaf van Haamstede". Ned. Ver. van Huisvrouwen. 19.30 uur. Zaterdag 11 april Dreischor Dorpshuis. Uitvoering muziekvere niging „Crescendo". 19.15 uur. Dinsdag 14 april Dreischor Dorpshuis. Afd. Noordgouwe e.o. Plattelands vrouwenbond. 19.30 uur. Donderdag 16 april Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 tot 20.00 uur. Dinsdag 21 april Zierikzee Sporthal Onderdak. Basketbaltoer- nooi. 9.00 - 17.00 uur. Donderdag 7 mei Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 tot 20.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur We zitten met krakers en stenen gooiers, met junkies (helaas en er wordt te weinig aan gedaan) en met vandalen, die alles vernielen wat on der hun liefelijke knuistjes komt, maar echt, vroeger was er ook wel wat aan de hand; zelfs in het goede Zeeuwse land. Soms zou je meer wil len weten (menselijke nieuwsgierig heid of (toch) hang naar sensatie) maar de misdaadbeschrijving in ou de stukken is summier gehouden. Ik noem'er een heleboel: bezorgen van overlast, prostitutie, bedreigen en schelden tegen zijn vader, laste ren, aanvallen van een vrouw, uit huis jagen, iemand slaan en in het water werpen, niet nakomen van be velen van stadsambtenaren, buren gerucht, lopen met een molenaarskar op een hofje bij nacht, diefstal van hout van de dijken, assisteren bij het aanranden van twee meisjes, schel den tegen de poortwachter van de Noordhavenpoort, omdat verdachte .niet binnen mocht", weigeren afge ven mes aan baljuw, het rondstrooi en van kwade berichten, vechten met zijn oom, het brengen van koren naar de molen zonder toestemming, be vruchten van zijn nicht, verstoren van de Vierschaar in Nieuwerkerk, stelen van bomen van het klooster Simon, ingooien van ramen, lasteren tegen de burgemeester, het open hou den van haar huis, tijdens^ pest, vlees verkopen buiten de vleeshal, opslaan van wijn in Middelburg, toe behorend aan Zierikzeese poorters, begraven van een kind zonder kennis en ceremonieën van de kerk, afbre ken van andermans huis, belediging van de schutterskoning, frauduleus verkopen van zout, toebrengen van verwondingen op de Gasthuisbrug. Enfin, zo kan men nog een hele tijd doorgaan, want de Werkgroep Histo rie en Archeologie van het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen is - enkele jaren geleden al weer - diep gedoken in de antieke kriminaliteit. De straffen (15e en 16e eeuw) had den een monotoon karakter. De „boete" bestond meestal uit het ma ken van bedevaartstochten, zoals (voor Zierikzee) bij voorbeeld naar: Heilige Drie Koningen in Keulen, Onze Lieve Vrouwe in Einsiedeln, Onze Lieve Vrouw op Zee, St. Pieter in Rome, St. Pieter en St. Paulus in Rome, St. Lieven in Gent, St. Jacob in Gaiicië, St. Marcus in Venetië, Je rusalem (heilig graf), St. Hubertus in de Ardennen... enfin dat soort tocht jes, die veel tijd en vaak onbeschrij felijke ontberingen betekenden. Soms was er een subsidiaire straf, die meestal bestond uit het betalen" met stenen, 1000, 2000 tot 20.000 toe, bestemd voor de kerk (bouw). Was het heel bar gweest dan moest de veroordeelde, blootvoets en tel kens knielende, met een kaars in de hand een tocht naar een kerk maken en de kaars achterlaten bij het al taar. Liggende op de knieën moest hij of zij de begane misdaad uitroe pen. Ook geen lolletje natuurlijk; maar 't gaat er maar om even vast te stellen dat het eeuwen geleden ook al geen botertje tot de boóm" was. Overigens: zou herinstelling van bedevaartstochten (te voet) natuur lijk, niet iets kunnen zijn? SCHIERE1LANDMAN f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2