Strao te Serooskerke evolueerde weer tot echt dorpsfeest DE ZIERIKZEESCHE COURANT Meer dan 40 jaar ambtenaar Chef Afdeling Welzijn M. A. Sweere kreeg warm en hartelijk afscheid Overstromingen in Joego-Slavië Zware gifvondst in Krimpen a/d IJssel Nationale maatregelen als prijzenakkoord uit blijft Zuid-Afrika Markerwaard wordt ingepolderd Het weer werkte mee ld SU ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 maart 1381 137ste jaargang Nr. 22882 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Bebouwde komgrenzen en Boswet Middenschouwen ZIERIKZEE, 20-3. De „Bourgondiër" onder de Zierik- zeese gemeente-ambtenaren, de heer M. A. Sweere, fi nancieel deskundige bij uitstek en chef van de Afdeling Welzijn, nam in een stampvolle Vierschaar van het stad huis, vrijdag afscheid van werk en ambt. Als VUT-ter kreeg hij de kans iets eerder te stoppen, maar dat hoeft niet te leiden tot hoofdschudden, want Sweere begon zijn loopbaan al in 1937. Wie het aftrekt van 1981, komt tot een respektabel aantal dienstjaren. SANTIAGO. Bij een brand in een 36 verdiepingen tellend kantoorge bouw in de Chileense stad Santiago zijn zaterdag twaalf mensen om het leven gekomen. Er vielen talrijke ge wonden. BELGRADO, 22-3. Door de hevige regenval van de afgelopen weken zijn in Joegoslavië de Donau en de Sava buiten hun oevers getreden. Vooral in het noorden van het land zijn daardoor ernstige overstromin gen veroorzaakt die veel schade heb ben aangericht aan huizen, oogst, spoor- en wegverbindingen. Zeker al vijf mensen zijn al door het overtolli ge water om het leven gekomen. In de getroffen gebieden is de nood toestand afgekondigd. Het leger is ingezet om door het water bedreigde gezinnen te evacueren. KRIMPEN A/D IJSSEL, 21-3. In de Zuidhollandse gemeente Krimpen aan den IJssel is onrust ontstaan, omdat een Rotterdams laboratorium „alarmerende" bodemverontreini ging heeft gekonstateerd in de tuinen van vijf huizen aan de Schaardijk. Die huizen liggen in de onmiddellijke nabijheid van het zwaar vergiftigde terrein dat vroeger in gebruik was van het chemisch afvalverwerkings bedrijf EMK in Krimpen. De direktie van de werf Van der Giessen-De Noord - eigenaar van de huizen - overweegt om de bewoners te evacu eren. De bedrijfsleiding can de werf had aan het Rotterdams laborato rium opdracht gegeven voor het on derzoek. Het afscheid droeg de lichte toets, die deze voortreffelijke hoofdambte naar ook in zijn werk en karakter heeft vervlochten; het was of de spre kers daar rekening mee hadden ge houden. Daarom duurde het wel lang, maar het werd niet saai. „Vrolijk gezicht" „Afscheid kan worden genomen met een „vrolijk gezicht", al steekt in elk afscheid een element van wee moed." Woorden van Sweere's hoogste chef, burgemeester Th. H. de Meester, die snel even de veelzijdige loopbaan van de scheidende funktio- naris doornam. Aanloop naar Zierik zee was diens funktie van assistent- verifikateur bij het Centraal Bureau voor Verfikatie en Financiële Advie zen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, maar per 1 janua ri 1950 was de heer Sweere, althans in dat kader, uitgeverifieerd en werd hij benoemd tot hoofdkommissies bij de afdeling financiën van de gemeen te Zierikzee. Afdeling Welzijn Hij doorliep allerlei rangen, werd chef van de afdeling en (in 1969) komptabele van de gemeente. Na dien kwam iets heel anders: per 1 ok tober 1979: chef van de afdeling Wel zijn (inklusief onderwijs en perso neelszaken). Het „vrolijk gezicht" ontleende de burgemeester aan de goede gezond heid van de vertrekkende chef, die niet helemaal een „echte Zeeuw" is (geboren te Zevenbergen), „maar veel scheelt het niet". De heer De Meester had vooral waardering voor de grote omschakeling die moest ge maakt; uit de financiële sfeer naar het welzijn. „Elan en enthousiasme „U hebt dat met zoveel élan en en thousiasme, maar ook met kritisch inzicht gedaan". Spanning onder boeren MAASTRICHT, 21-3. Wanneer in de eerste week van april geen akkoord wordt bereikt over de Europese landbouwprijzen voor het komend seizoen, zal onder de boeren grote onrust ontstaan en zullen in sommige E.G.-landen nationale maatregelen worden genomen die de gemeenschappelijke land bouwmarkt aantasten. Amikaal, breedvoerig en ambte lijk weloverwogen was een toespraak van gemeentesekretaris A. G. Izeboud, sprekend namens de personeelsvereniging, het Streekar- chivariaat, het sekretariepersoneel en van de Dienst Gemeèritewerken. Hij schetste de scheidende als ambte naar en als mens. Het type ambte naar bleek al uit diens sollicitatiec brief, waaruit enkele typerende zin nen werden geciteerd. De sekretaris vernoemde de admi nistratieve steun ooit verleend aan dé toenmalige gemeenten Burgh, Haamstede, Renesse en Nieuwer- kerk en vond - gelet op de al genoem de brief - de heer Sweere in dertig jaar „niets veranderd". „Hij heeft het vermogen proble men snel te doorzien en is een harde werker, begiftigd verder met een soe pelheid van geest, die het mogelijk maakt zich aan gewijzigde omstan digheden aan te passen". Ambtenaar-bestuurder Een beschouwing over de verhou ding ambtenaar-bestuurder leidde tot de typering dat de ambtenaren tot „vierde macht" zijn geworden, buiten eigen begeren trouwens; de bestuurders zijn er „schuld" aan. „Die macht evenwel heeft hem niet ongenaakbaar gemaakt". Voor de ty pering Sweere als mens, had de se kretaris het boekje „Leer me ze ken nen, de Brabanders" nodig. Veel ka rakteristiek bleken op de persoon in kwestie te passen; zoals vrijheidslie vend, de neiging tot geestelijke ver- sieringslust en het intuïtieve in het karakter. Namens de personeelsle den bood de sekretaris een tuinstoel aan' vervolg pag. 3 Om 10.30 uur werd begonnen met het ringsteken op hobbelfietsen voor de middelbare schooljeugd. De eerste prijs werd gewonnen door Corina Hart. Omstreeks 10.30 uur verschenen in totaal 24 StrSrijders met hun paard of pony bij het dorpshuis, waar een jury de versiering van de dieren be oordeelde. De eerste prijs voor het mooist ver sierde paard werd gewonnen door Annemarie v. d. Wielen. Na de keu ring vertrokken de Strarijders voor het voetspoelen en een korte rondrit. Na het vertrek van de StrSrijders volgde de keuring van de versierde fietsen van de jeugd. De eerste prijs voor de mooist versierde fiets werd toegekend aan Marianne Bouwman. Na de keuring volgde het ringsteken op de mooi versierde fietsen. Alle Het bestuur van de Copa, de over koepelende organisatie van de Euro pese boeren, heeft premier Van Agt dit zondagavond in Maastricht, aan de vooravond van de Europese top- konferentie, voorgehouden. De pre mier, aldus Copa-voorzitter Heere man, toonde begrip voor de opvattin gen van de Europese boeren en zegde toe zijn kollega's van hun opvattin gen op de hoogte te brengen._ Het Copa-bestuur heeft Westeuro- ROTTERDAM, 23-1. Boycots, sanc ties en geweldloze akties verzwak ken het bewind in Zuid-Afrika wel, maar zijn niet voldoende. Om een eind te maken aan het racistische re gime in Zuid-Afrika is gewapende strijd nodig. Dit zei Joe Moabi van het PAC (Pan Afrikanistisch Con gres) zaterdag op een manifestatie in Rotterdam ter gelegenheid van de in ternationale dag tegen het racisme. kinderen kwamen in het bezit van een prijsje. Presentatie Omstreeks 14.30 uur arriveerden de StrSrijders met hun paarden, voorafgegaan door de muziekvereni ging „Luctor et Emergo" uit Renesse bij het dorpshuis, waarna de „pre sentatie" plaats vond. Na een kort welkomstwoord tot al le aanwezigen door de voorzitter van de StrSkommissie de heer H. Rös- ken, werden StrSrijders, muzikanten en verdere aanwezigen welkom gehe ten door de burgemeester van Westerschouwen, mevrouw J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer. Zij wenste allen een goed jaar toe en sprak de hoop uit dat door de samenwerking van gemeentebestuur en dorpsge- pese boerenorganisaties afgeraden al tijdens de topkonferentie te komen demonstreren, en hun gezegd dat zij er beter aan doen hun druk te verleg gen naar Brussel, waar de minister van landbouw 30 maart hun jaarlijk se marathon-vergadering beginnen. PURMEREND, 21-3. Door afwegen van belangen is de regering tot haar beleidsvoornemen gekomen om de Markerwaard in te polderen. Op grond van vele gegevens en vroegere ervarin gen heeft zij de konklusie getrokken dat de voordelen van inpoldereing zwaarder wegen dan de nadelen. Dit verklaarde minister Tuijnman van ver keer en waterstaat zaterdag in Pur- merend bij de openeing van een sym posium over de Markerwaard, geor ganiseerd door de plaatselijke Rotary Club. meenschap Serooskerke een levend dorp kan blijven. Nadat de muzikanten enkele pitti ge muzieknummers ten gehore had den gebracht werd met het ringste ken te paard begonnen. De eerste prijs werd gewonnen door Johan Kristalijn uit Ellemeet. Avond-programma In de avonduren werd het feest in het dorpshuis voortgezet met de op voering van het blijspel in drie be drijven: „Drie vrouwen om één". Dit blijspel, opgevoerd door de le den van toneelvereniging „Lerelere" viel bij de talrijke aanwezigen zeer in de smaak; de spelers oogstten na afloop een welverdiend applaus. Tussen de bedrijven door waren en kele attrakties, o.a. verloting en het rad van avontuur om de kosten van deze avond te dekken. De spelers kregen na afloop een at tentie aangeboden. De avond werd met een bal besloten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. i Als een vriend u géén groot be- 5 1 drag toil lenen, is hij waar- C schijnlijk uw beste vriend. Verwachting tot dinsdagavond: Enkele opklaringen Vannacht nog regen, morgen enkele opklaringen en mogelijk een bui; mi nimumtemperatuur omstreeks 7 gra den, middagtemperatuur rond 12 graden; krachtige zuidwestenwind, aan de kust en op het IJsselmeer hard. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 maart Zon op 6.33, onder 18.59 Maan op 23.02, onder 8.27 Laatste Kwartier: 28 maart (20.34) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 24 maart 5.14 18.02 11.23 23.33 Doodtij: 31 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het stormachtige weer van het weekend nam de wind in het bin nenland snel af. Tijdens opklaringen kon de temperatuur daardoor in de afgelopen nacht flink dalen. Op en kele plaatsen in het land kwam het tot nachtvorst. Vandaag kwam het weer bij ons al weer onder invloed van een volgende depressie en ook de komende dagen blijven oceaandepressies elkaar in snel tempo opvolgen. De depressie die vandaag ons weer bepaalde, is morgen de Noordzee overgetrokken. Voordat de volgende depressie zijn invloed doet gelden kunnen er mor gen een groot deel van de dag opkla ringen voorkomen. Daarbij moet wel op een enkele bui worden gerekend. MOSKOU. De Sowjcl-Unic heeft zondag een ruimteschip met een tweehoofdige bemanning gelan ceerd. De kommandant van het toestel, Sojoez 39, is de Russische kosmonaut Wladimir Dzhanibckov. Hij verkeert in gezelschap van Jocg- dcrdemidiyn Goerragtsja, een weten schapper uit de Mongoolse volksre publiek. SEROOSKERKE, 21-3. Zaterdag werd te Serooskerke onder vrij gunstige weersomstandigheden het traditio nele Strafeestgevierd. Het Strafeest dat de latste jaren in Serooskerke een echt dorpsfeest is ge worden, begon reeds vroeg in de voormiddag met de verkoop van de bekende schraosels voor bij de koffie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De eerste burger roemde de grote werkkracht en het dito inzicht in fi nanciële en andere zaken, de snelle rapportages en de inhoud van de no ta's; zelfs werd er uitgeblonken op het sportveld (Etten Leur). Een aparte funktie was het voorzit terschap van de personeelsvereni ging, waaraan met humor inhoud werd gegeven. ,,U drukte een eigen stempel hierop", aldus de heer De Meester, die de scheidende schetste als een „Bourgondische figuur", met een vrow die bij hem past, „want zo veel avonden van huis heeft zij altijd geaccepteerd." Onderscheiding Vier jaar geleden kreeg de heer Sweere reeds een koninklijke onder scheiding, bij diens veertigjarig jubi leum. Onder grote dank voor al het werk, overhandigde de burgemeester een enveloppe met inhoud, een boek (over wijn) en een fraaie presse- papier op marmeren voet, waarop per abuis het jaartal 1980 stond ge graveerd, maar dat euvel wordt ver holpen. Ambtenaar en mens SEROOSKERKE. De sfeer van ..Seroos" bleek zich weer fraai te lenen voor het Strao-feest. Vlak voor de kerk in het centrum, enkele van de versierde paarden. ZIERIKZEE. Burgemeester Th. H. de Meester drukt de scheidende chef Afd. Welzijn, de heer M. A. Sweere de hand. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1