W erklooshei dspr ognose Centraal Planbureau te somber? it 15 ONBESCHOFT on ttW uw HOND TE Willen gemeenten geen lagere huur-huizen? ONZE PUZZELRUBRIEK Rijkswaterstaat terughoudend over nieuwe vormen wegbermbeheer Nog eens: Zeeuws-Vlaanderen en de vaste verbinding Vergeefse jacht op overvallers Busje met antiek Betaling verkeers overtredingen „Georganiseerde" ordeverstoringen - LATEN SCH9TBN r OMDAT BENT t INGER0OJ K UIT TF wykÉN an{eo 5 DEN HAAG, 19-3. De jongste prognose van het Cen traal Planbureau is te somber voor wat betreft de voor spelde toeneming van de werkloosheid. De werkloosheid zal dit jaar minder stijgen dan het Centraal Planbureau aanneemt. De loonmaatregel, die voor 1981 is genomen, was niet echt noodza kelijk. In de komende jaren zal een verkorting van de geleidelijke verkorting van de werktijd met ten minste tien procent het enige soelaas zijn voor de oplopende werkloosheid. Geen „gezond" snoepje UTRECHT. 19-3. De /abri- kant van het snoepje „Nimm 2" mag niet langer reklame maken waarin wordt gesugge reerd dat het eten van dit snoepje goed is voor de gezond heid. Dat heeft de president van de rechtbank in Utrecht, mr. V. J. A. van Dijk, donder dag bepaald. Konsumenten Kontakt had een kort geding tegen fabri kant Stork B.V. uit Amers foort aangespannen naar aan leiding van paginagrote kleu- renadvertenties in verschillen de damesbladen met de slagzin ,,ze vragen een snoepje, je geeft ze wat meer". In die ad vertenties en op de verpakking kwam ook het woord „gezond" voor, waarmee de fa brikant doelde op de toevoe ging van vitamines en druive- suiker aan het produkt. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De Belgische moor de naars Freddy Horion (34) en Roland Feneulle (33), die op 17 december vo rig jaar tot de doodstraf werden ver oordeeld wegens een vijfvoudige moord op het gezin Steyaart in de Gentse voorstad Sint-Amandsberg krijgen een nieuw proces. BILBOA. Twee gewapende man nen hebben in Spaans Baskenland een aanslag gepleegd op een officier van het leger. De officier, die nog niet is geïdentificeerd, raakte ernstig gewond. FRANKFORT. In Frankfort is een 36-jarige Amsterdammer tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens smokkel van ongeveer tien kilo cocaïne. BONN. De Westduitse bondsdag is akkoord gegaan met verhogingen van de accijnzen op olieprodukten, sterke drank en cosmetica met in gang van 1 april. Dit betekent dat de prijzen van benzine en dieselolie vol gende maand met respektievelijk 7,9 en 3,4 pfennig per liter omhoog zul len gaan. LONDEN. De regering Reagan zal vermoedelijk het plan voor de bouw van reusachtige, snelle Hovercrafts voor de Amerikaanse marine nieuw leven inblazen. Dit plan was door de vorige regering Carter verworpen, aldus de gezaghebbende uitgave van Janes Surface Skimmers. JOHANNESBURG, Maputo. Sol daten van Mozambique hebben op het strand waarover de - niet aange geven - grens met Zuid-Afrika loopt, een Zuidafrikaanse militair doodge schoten. WASHINGTON. De Westduitse mi nister van ekonomische zaken, Otto Lambsdorff, heeft verklaard dat de Verenigde Staten een handelsoorlog zullen ontketenen als zij maxima vaststellen voor de import van Ja panse auto's. MEXICO. De bewezen olie- en gas reserve van Mexico is de afgelopen zes maanden met 12,8 procent toege nomen tot een hoeveelheid die over eenkomt met 67,8 miljard vaten (van 159 liter) olie. Dit zegt de Groninger groep van ekonomisten, de zogenaamde Grecon-groep, in haar vijde prognose voor de ekonomische situatie van Ne derland. Deze groep, die bestaat uit prof. dr. M. A. Kooyman, drs. R. H. Ketellapper, drs. A. G. M. Steerne- man en drs. W. Voorhoeve, maakt ie der jaar met behulp van een eigen ekonometrisch model een prognose voor de ekonomische toestand. Deze prognose gepubliceerd in ekono- misch-statistische berichten. SANTIAGO, CHILI. Een reeks brandstichtingen heeft aanzienlijke materiële schade in de Chileense hoofdstad Santiago veroorzaakt RIJSSEL. De Bretonse boeren zou den tot het eind van de week willen doorgaan met hun blokkade aan de Frans-Belgische grens, zo is woensdag uit Rijssel vernomen. LA PAZ. De Boliviaanse militaire junta heeft woensdag volgens officiële bronnen met gebruikmaking van tanks en pantservoertuigen een einde ge maakt aan wat beroering binnen de militaire academie in de hoofdstad werd genoemd. LONDEN. Ex-Beatle Paul McCart ney weet nu eindelijk dat hij een be langrijk figuur is: de 39-jarige multi miljonair is opgenomen in de Britse „Who's Who" die deze week verschijnt Het Centraal Planbureau raamt in zijn eind januari 1981 beschikbaar gekomen nieuwe voorspellingen voor het jaar 1981, dat de werkloos heid in 1981 met gemiddeld 85.000 personen zal toenemen. PARIJS. De verzameling werken van moderne Franse meesters die eigendom is geweest van de in 1943 in Joegoslavië door de Duitsers doodge schoten Erich Shlomovic, zal voorlopig niet in Parijs worden geveild. PARIJS. Een twaalfdelige wereldat las van de bekende Nederlandse carto graaf Joan Blaeu (1596-1673) uit 1667 is in Parijs voor 670.000 frank (onge veer 315.000 gulden) geveild. JOHANNESBURG. Een extreem rechtse vrouwengroep, die bekend staat als het „Kappie-commando", hebben een verklaring uitgegeven waarin zij premier Pieter Botha de „oorlog" verklaart LIMA, PERU. Boliviaanse vluchte lingen in Lima hebben verklaard dat de voormalige „sterke man" van de Boli viaanse junta, kolonel Luis Arve Go mez, maandag heeft geprobeerd het bewind omver te weren van president Luis Garcia Meza. SAN SALVADOR. Een Salvado- riaanse plaatselijke legerleiding heeft bekendgemaakt dat guerrillastrijders in El Salvador 10 leden van de Nationale Garde hebben gedood en 15 gewond in zware gevechten bij een belangrijke waterkrachtcentrale in de buurt van de grens met Hunduras. FRANKFORT. De problemen om tien miljard mark bij elkaar te brengen voor de financiering van een deel van de 5000 kilometer lange aardgasleiding van Siberië naar West-Europa worden steeds groter. EDE, 18-3. Rijkswaterstaat staat open voor nieuwe ideeën op het gebied van wegbermbeheer, maar ook hier zal kritisch worden gekeken naar de kosten. Ir. J. Tops, direkteur-gen'eraal van rijkswaterstaat, zei dit woensdag tijdens een symposium over dit onderwerp in Ede. Organisator van dit symposium was een werkgroep van de Stichting Stu diecentrum Wegenbouw in Arnhem. Deze werkgroep is voorstander van een zogenoemd gerationaliseerd bermbeheer, waardoor flora (en fauna) zoveel mogelijk worden gestimuleerd en beschermdDe-wijze van beheer en onderhoud van de bermen is daarbij erg belangrijk, aldus deze werkgroep. Vraagtekens Tops zei, dat hij nog wel vraagtekens zette bij bepaalde nieuwe ontwikke lingen op het gebied van berm- en ta- luudbeheer. Hij vroeg zich met name af wat de kosten zijn van een inten siever beheer van de naar schatting 35.000 hectare wegberm in ons land. De rijkswaterstaat topman verklaar de, dat de belangrijkste funktie van een weg de verkeersafwikkeling is. Dat neemt-niet weg, dat óók rekening gehouden moet worden met natuur en landschap, aldus Tops. De laatste vijf tien tot twintig jaar is wat daf betreft veel veranderd, konstateerde hij. Niet temin zal volgens hem in deze tijd van bezuinigingen ook het wegbermbe heer moeten inleveren, maar wel zo danig dat het natuurwetenschappelijk aanvaardbaar blijft DEN HAAG, 19-3. „Het is pure onzin om vast te stellen, dat de overgrote meerderheid van de Zeeuwsvlaamse bevolking tegen de vaste oeververbinding Westerschelde is nu slechts 3.800 van de 108.000 inwoners daar „nee" tegen hebben gezegd". Dat zegt Drs. H. Eversdijk, CDA- Kamerlid en indiener van de motie vaste oververbinding, in een reactie op de in Zeeuws-Vlaanderen gehouden enquête door dierenarts Pol van de Vijver en een aktiekomite, dat gekant is tegende aanleg van een brug-tunnel- Voorstanders? Eversdijk zegt zeer goede redenen te hebben om aan te nemen, dat van de 34.000 gezinnen die niet reageerden op de enquête het overgrote deel voor stander is van een vaste oververbin ding. „Als er van de meer dan 100.000 inwoners ongeveer 3.800 negatief rea geren dan is dat positief voor de voor standers. Er is immers veel negatieve publiciteit en stemmingmakerij voor afgaand aan de enquête geweest", al dus Eversdijk. Volgens het Kamerlid kon er ook met de enquête worden gemanipuleerd, omdat de biljetten werden opgehaald. LONDEN. In het afgelopen jaar zijn over de hele wereld 2412 schepen af gebouwd met een gezamenlijke inhoud van 13,1 miljoen bruto ton tegen in 1979 2466 van samen 14,29 miljoen ton. OOST-BERLIJN. Voor het eerst sinds Polen ruim een maand geleden een nieuwe premier kreeg in de per soon van generaal Jaruzelski heeft de DDR woensdag een scherpe aanval gedaan op de dissidenten in het oos telijk buurland. ANKARA. Iran heeft Turkije om de uitlevering gevraagd van de Iraanse kolonel Javad Hoessein die maandag de bemanning van een Iraans tran sportvliegtuig van het type C-130 dwong hem en zijn vrouw naar Turkije te brengen. Vandaar willen de vluch telingen doorreizen naar de Verenigde Staten. NEW YORK De Verenigde Staten hebben dinsdagavond belet dat de Vei ligheidsraad de dood van twee Nige- riaanse Unifil-soldaten officieel ver oordeeld, zo is woensdag van diploma ten vernomen. MADRID. De snelle verslechtering in 1980 van de betrekkingen tussen oost en west hebben een onmiskenba re invloed gehad op de veiligheids- konferentie in Madrid, die sinds no vember vorig jaar praat over het pro ces van ontspanning in Europa. BONN. Van de tientallen gevange nen van de Rote Armee Fraktion en de beweging van de Tweede Juni die sinds februari in Westduitse gevan genissen in hongerstaking zijn, ver keren er enigen in levensgevaar. An deren krijgen dwangvoeding. PARIJS. P.v.d.A.-fraktievoorzit- ter Den Uyl heeft zorgen over de enorme militaire opbouw die de nieuwe Amerikaanse regering heeft aangekondigd en die kan leiden tot een verdubbeling van de militaire uitgaven in de komende vijf jaar". AMSTERDAM, 19-3. De politie van Amsterdam is donderdag met man en macht - dertien auto's - voor niets op „jacht" geweest naar een geldauto van de PTT, die overvallen zou zijn. Vol gens de politie werd een signaal van de bestuurder van de wagen „help, help we worden overvallen" opgevangen toen de auto geld afleverde bij een postkantoor in het winkelcentrum Kraaienest in de Bijlmermeer. Nadat het kontakt met de wagen weggevallen was, zette de politie een achtervolging in, die eindigde bij het volgende post kantoor op de route van de geldauto. Doodgemoedereerd waren de be stuurder en bijrijder daar bezig het geld uit te iaden. Van een overval was niets bekend, aldus de politie. De PTT zöékt momenteel uit in Hoeverre ér sprake is geweest van een storing of een mogelijk geintje van de bestuur ders. De PTT wilde, uit veiligheids overwegingen, geen kommentaar ge ven op de gebeurtenissen. VLISSINGEN, 19-3. De rijkspolitie in Hulst heeft tijdens een verkeers- kontröle op Rijksweg 60 een Volks wagenbusje met twee mannen aange houden. Het busje bleek afgeladen met antiek. Op vragen naar de herkomst van de landing konden de twee, H. M. F. (37) uit Axel en W. R. (42) uit Vlissin- gen, geen afdoende antwoord geven. Na verhoor op het politiebureau bleek dat de lading antiek gestolen was uit een tweede woning in Lams- waarde. Het huisje was eigendom van de Belg B. uit Sint Niklaas. Het gestolen antiek vertegenwoordigt een waarden van 300.000 gulden, de twee mannen zijn ingesloten. DEN HAAG, 19-3. Er komt meer lijn in de tarieven, die betaald moe ten worden wegens verkeersovertre dingen. Met ingang van 1 april van dit jaar wordt het aantal tarieven te ruggebracht van twaalf naar zes. De prokureur-generaal, die om de twee jaar de geldbedragen waarmee straf vervolging voorkomen kan worden vaststellen, hebben bovendien een vaste verhouding ingevoerd tussen het betalen aan de politie, het beta len aan het Openbaar Ministerie en de eis die voor de kantonrechter gesteld wordt. AMSTERDAM, 19-3. De politie lijkt tegenwoordig te maken te heb ben met goed georganiseerde orde verstoringen, die zo te zien duidelijk worden geleid. Anders dan vroeger bij een „spon tane rel" zijn het nu de aktievoerders die uitmaken wanneer, waar, hoe laat, met welke middelen en hoe lang ergens gevochten gaat worden. Daar bij komt dat de aard van de tegen stand steeds harder en feller wordt. Men tracht daarbij in zo groot moge lijke anonimiteit te opereren. Een en ander wordt gekonstateerd in een samenvattend verslag dat hoofdkommissars J. Valken aan bur gemeester Polak van Amsterdam heeft uitgebracht over de gebeurte nissen rond de ontruiming van de Grote Wetering, 2 december vorig jaar. L OM NAAR ê'r-: t' ZIERIKZEE. Mensen ,,met een boodschap" pakken niet altijd naar verfijnd Nederlands. Vandaar dat deze kreet - gezien in de St. Lievenstraat - zo uitviel. Nogal „cru", maar wel begrijpelijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) UTRECHT, 19-3. Volgens voorzit ter Dilo van Commenee van de hout- en Bouwbond CNV maken de ge meenten en de woningbouwcorpora ties zich schuldig aan wanbeleid. De CNV-Bouwbond heeft de afge lopen negen maanden samen mét een aannemer maar liefst 40 gemeenten afgelopen om een zeer goedkoop wo ningmodel van eigen ontwerp aan de man te brengen maar men kreeg overal nul op het rekest Als puntje bij paaltje kwam was men niet geïnteresserd en bondsvoorzitter Van Commenee ver klaarde donderdag op een perskonfe- rentie in Utrecht hierover „verbijsterd" te zijn. „Ik vind het getuigen van wanbeleid dat men in deze tijd van enorme wo- ningschaarste en ekonomische terug gang gewoon niet geïnteresserd is in goede maar goedkope woningen die een huur van amper 350 tot 450 gulden op moeten brengen", aldus Van Com menee. „Men blijft huizen bouwen met een huur van ongeveer 600 gulden alsof de hoogkonjunktuur er nog is en alsof we nog leven in de luxe tijden van twee, drie jaar geleden. Huisje ruilen GRONINGEN, 19-1. De pro vinciale WV van Groningen en de gemeentelijke Sociale Dienst van Groningen hebben een plan ontwikkeld om uitke ring strekkers goedkoop met vakantie te laten gaan. Beide instellingen hebben aan men sen die van een uitkering leven een brief verzonden, waarin het idee wordt geopperd om met een andere uitkeringstrek- ker tijdelijk van huis te ruilen. De spoorwegen zijn in principe bereid deze mensen voor een speciaal tarief te laten reizen. Een grote belangstelling was er ook ditmaal voor de weekpuzzel. Voor degenen, die tussen de bedrij ven door van de voorjaarsschoon maak nog wat tijd kunnen vinden om zich ter ontspannenvolgt hieronder weer de nieuwe opgave. Eerste prijs: Mevr. B. de Graaff-Jumelet Kerkstraat 12 4311 BC Bruinisse Tweede prijs: Mevr. S. Scheele-Vermeulen Hoofdpoortstraat 51 4301 AS Zierikzee De oplossing van de puzzel is de vol gende: HORIZONTAAL: 1. slap; 4. toets; 7. plug; 10. demi; 11. pose; 12. oker; 14. radar; 17. tulp; 19. mol; 20. pas; 21. Lek; 23. koe; 24. p.p.; 25. postelein; 28. mr.; 29. IJssël; 31. are; 32. leep; 35. tromp;..37....stoel;. 40. U.L.O.; .41. ,Se; 42. óm; 43. ïer; 44. ophef; 47. zeelt; 49. kléi; 50. ree; 52. toer; 54. m.n.; 55. kraagbeer; 58. O.L.; 60. eik; 62. tam; 63. oer; 64. hei; 65. lens; 67. rekel; 69. vest; 70. oord; 71. duif; 72. sits; 73. elf de; 74. ster. VERTIKAAL: 1. stomp; 2. adel; 3. per; 4. tiras; 5. eed; 6. Spree; 7. pst; 8. leuk; 9. gaper; 13. kopij; 15. astap; 16. alles; 18. lomp; 20. poloshirt; 22. kilo meter; 25. per; 26. er; 27. nee; 30. stool; 33. elite; 34. ruw; 36. mee; 38. toe; 39. ark; 45. pek; 46. frame; 47. ze boe; 48. lor; 49. knie; 51. eg; 53. roes; 54. melis; 56. aarde; 57. Eelde; 59. li ter; 61. knot; 64. heft; 66. S.O.S.; 68. kaf; 69. vis. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. nauwkeurige beschrijving van een werk; 7. zoete stof; 13. roofdier; 14. vaartuig; 16. ro de kleurstof; 17. deel van de uitwen dige hals; 18. mengelwerk; 20. onder deel van een uurwerk; 21. tegenwoor dig, op het ogenblik; 22. uit vlaszaad door persen gewonnen produkt; 24. titel (afk.); 26. familielid; 28. strijd perk voor boksers; 31. chemisch sym bool; 33. schijngestalte van de maan (afk.); 34. steengruis; 36. volksnaam van de kauw; 37. uitroep; 38. de helft van een geheel vormende; 40. prijs op zeker moment van effekten, munten enz.; 42. binnenvlakte van de hand; 44. onheilaanbrengende godin; 45. lidwoord; 46. telwoord; 47. geslacht van mensen of dieren; 48. kle dingstuk; 50. oude vlaktemaat; 52. grootte; 53. aardrijkskundige aan duiding (afk.); 54. voorzetsel; 56. veerkracht; 57. insekt; 58. muziek noot; 59. kunstgreep; 61. stok om over sloten te springen; 63. per adres (afk.); 64. plaats in Zuid-Holland; 67. de jongere (afk.) Latijn); 69. deel van het oog; 71. herrie; 72. sikkelvormig snoeimes; 74. "fraaie bloem; 76. bo- venafsluiting van een gebouw; 77. troep van zwervende, oorlogszuchti ge nomaden; 78. waterachtig, drassig land; 79. langwerpig losliggend vloerkleed. VERTIKAAL: 1. hijs werktuig; 2. voedsel; 3. schoor, stut; 4. korte tijds duur; 5. bijwoord; 6. vrije heerlijk heid van een baron; 8. voorzetsel; 9. hoofdplaats van Ameland; 10. vast in iemands binnenste gevestigd; 11. boonvormige klier; 12. draaiende kap boven op een schoorsteen; 14. voorzetsel; 15. waterkoud; 18. tel woord; 19. aanmatigende, hoogharti ge houding; 22. water doorlatende; 23. zinnebeeld van trots; 25. stellage waarop lijfstraffelijk veroordeelden hun vonnis ondergaan; 27. telwoord; 29. houten drinkkom; 30. knaagdier; 32. eertijds het typische attribuut van de nachtwacht; 34. door karnen verkregen voedingsstof; 35. klein, smal, veelal stilstaand water; 37. blaasachtige opzwelling der opper huid; 39. onderricht; 40. wig om hout te klieven; 41. onderdeel van een ten- nispartij; 43. langstaartige papegaai; 49. insekt; 51. roofvis; 52. lengte maat; 55. vaatwerk; 57. schijfvormi ge stop in een vat; 59. familielid; 60. klein vertrek; 61. duinvallei; 62. draagband; 63. vreemde munt; 65. plechtige verklaring; 66. scheeps- vloer; 68. toespraak; 69. jong van een schaap; 70. Sociaal Economische Raad (afk.); 72. vlechtwerk van me taaldraad; 73. hoofddeksel; 75. che misch symbool; 77. uitroep. ZIERIKZEE. Leerlingen van de „J. L. de Jongeschool" maakten de „zin van boomplanten" deze week, met een span doek. nog eens extra duidelijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5