HET VERLOREN JAAR Tweede Zeeuwse Landdag ANBO in de veilinghallen te Goes POSTCODE Opgave tot eind maart Bidden om werk Om regionale omroep in zeeland Geen doemdenken Prinsjes naar lyceum in Den Haag (jemon eve* doen. post Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 maart 1981 Nr. 22880 9 ZIERIKZEE, 18-3. Zaterdag 9 mei wordt in de veiling hallen in Goes de tweede Zeeuwse Landdag van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen (A.N.B.O.) ge houden. Deze vroegtijdige bekendmaking heeft te ma ken met het feit, dat men zoveel mogelijk ouderen uit al le afdelingen bij elkaar hoopt te krijgen. Voor een goede organisatie dient men zich voor deelname voor eind maart op te geven bij één der afdelingsbesturen van de A.N.B.O. Veel ouderen van Schouwen-Dui- veland waren vorig jaar present tij dens de eerste Zeeuwse Landdag in Kapelle. Men hoopt dat dit jaar de groep uit deze regio nog aanzienlijk groter zal zijn. Voorzitter van het organiserend komité en ceremoniemeester tijdens de tweede Landdag, de heer A. J. G. v. d. Eijnde zegt geleerd te hebben van de schoonheidsfoutjes van vorig jaar. „De veilinghallen in Goes zul len verwarmd zijn, er zal een uitste kende geluidsinstallatie aanwezig LONDEN, 18-3. In het stadje Llanelli in het zuiden van Wa les is opgeroepen tot een alge mene openbare gebedsdienst om te bidden voor het behoud van werk. Het initiatief kwam van 1.000 metaalarbeiders die binnen twee weken werkloos zullen zijn door de sluiting van een metaalfabriek. De initiatiefnemers gaven toe dat hun gebed eerder is ge richt aan Downing street 10, de ambtswoning van premier Thatcher, dan aan de Heer. zijn, de toiletten zijn prime toegan kelijk en voor de konsumpties wor den redelijke prijzen berekend". Gevarieerd programma Het organiserend komité bestaat verder uit de dames A. den Ouden (Kortgene) en S. van der Schuit (Mid delburg) en de heren G. Kole (Krui- ningen) en C. Tissink (Wemeldinge). Voor deze tweede Landdag werd een gevarieerd programma opgesteld. Men hoopt omstreeks kwart voor tien te beginnen. In de ochtenduren zal het woord gevoerd worden door de bondsvoorzitter van de A.N.B.O., de heer Van de Burgh, Zeelands kom- missaris C. Boertien en namens de gemeente Goes burgemeester F. G. A. Huber of één der wethouders. Het officiële gedeelte wordt afge wisseld met muziek van „De Deur- douwers" uit Hansweert. Muziek en sketchjes zullen de hoofdingrediën ten voor het middagprogramma zijn. Medewerking wordt verleend door Tilly den Boer-De Kok, bijgenaamd „de nachtegaal van Hansweert" en een kwartet, bestaande uit: Rien de Jonge, Wim de Vos, Pieter Dieleman en Jan Proos. Dit viertal geniet reeds enige bekendheid door de in het na jaar uitgebrachte langspeelplaat „Zeeland Plat". De fanfare uit We meldinge „Oefening kweekt Kunst" MIDDELBURG, 18-3. Gedeputeer de staten van Zeeland hebben de mi nister van crm meegedeeld ernstige bezwaren te hebben tegen de voorge stelde wijze van financieren van de regionale omroep. Het uitgangspunt van een vaste (rijks)bijdrage per omroep - waarbij het resterende deel moet worden op gebracht door de provincie - heeft tot gevolg dat de Zeeuwse houders van een luistervergunning onevenredig veel moeten betalen. Immers: in an dere provincies, waar (veel) meer in woners zijn, zal de bijdrage per ver gunninghouder veel lager liggen. In feite betaalt trouwens de Zeeuw se luisteraar nu al mee aan elders in het land funtionerende regionale omroe pen. Nu, na dertien jaar van voorberei ding, het oprichten van een Zeeuwse regionale omroep dichterbij komt, is het niet redelijk de inwoners van deze provincie nog eens onevenredig zwaar te belasten, aldus gs. Ingewikkeld systeem Het kollege benadrukt dat het in een dunbevolkte en geografisch gekompli- ceerde provincie als Zeeland toch al moeilijk is een hoog voorzieningsni- niveau te realiseren. Het is hun niet duidelijk waarom de minister heeft gekozen voor het nu voorgestelde in gewikkelde financieringssysteem voor de regionale omroep. Er zijn veel eenvoudiger en eerlijker financieringsmethode te bedenken, bijvoorbeeld financiering uit de lande lijke omroepbijdrage waarop een voor alle Nederlanders gelijke toeslag wordt gelegd. Gs pleiten bij de minister voor een andere manier van financiering die uit gaat van gelijkberechtiging van alle provincies. Toen de vroege ontdekkingsreizigers in Afrika voor net eerst de savannes za gen waren zij sprakeloos: de uitgestrekte, steppeachtige vlakten bij de regen wouden zijn wonderen van schoonheid, soms meer dan twee meter hoog oprij zende grassen en verspreid groeiende, spichtige bomen met veelal schermach- tige kruinen. In de verte vaak de bossen en gebergten, aan de hemel statige stapelwolken. En de vele planten die op de schijnbaar zo onherbergzame grond gedijen, het wild dat er leeft en doortrekt, gnoes, wildebeesten, olifan ten, tijgers, leeuwen, het kon niet op! We weten nu wel beter. Er moet gevoch ten worden voor het instandhouden van de savannes. Tegen deze romantische achtergrond heeft een Zweeds cosmeticaconcern zijn voorjaarsmode geprojec teerd onder de naam (Engels gespeld): Savannah. De invloeden ervan zijn trouwens te zien in alle modeuitingen: kaki en zangkleurige weefsels domine ren en er zijn duidelijk motieven ontleend aan de fauna. Over het algemeen zijn de kleuren zacht en bleek, van wit, oker en ecru tot pasteltinten zoals abrikoos, geel. blauw en groen. Dit gaat samen met ..gouden" versierselen en juwelen die opvallend zijn door hun afmetingen en strakke lijnen. zal vergezeld van de majorettes even eens optreden. „De Tamboerijnen" Het organiserend komité toont zich verder zeer verheugd over de mede werking van het muziekensemble „De Tamboerijnen" van Vijver vreugd uit Middelburg. „Fijn dat de ze mensen op deze dag in staat zullen zijn hun bejaarde medemensen een vrolijk optreden te bezorgen", aldus de voorzitter. Omstreeks vijf uur zal deze Land dag besloten worden door de gewest voorzitter de heer A. v. d. Graaf. Tus sentijds zal een lunchpauze worden gehouden. Er is een speciale regeling voor de Zeeuwse ouderen, die deze Landdag willen mee meemaken. Voor veertien gulden uit en thuis per bus, inklusief lunchpakket. Opgave voor deelname is mogelijk tot eind maart bij één der afdelingsbesturen van de A.N.B.O. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Neddrill, een doch teronderneming van de Nedlloyd- groep, heeft bij een Franse scheeps werf een zelfheffend booreiland besteld van ongeveer 140 miljoen gul den. UTRECHT. De staatssekretarissen van volksgezondheid, justitie en c.r.m. (Veder-Smit, Haars en Wallis de Vries) zijn niet van plan om moge lijkheden te scheppen voor een ge dwongen behandeling van verslaaf den aan drugs als er alleen maar sprake is van verslaving. AMSTERDAM. Amsterdam krijgt nog een tunnel onder het IJ, ditmaal onder het Buiten-IJ. De Ringweg Amsterdam (A 10) zal bij Schelling- woude onder dit water doorgaan. Dit heeft minister Tuijnman van verkeer en waterstaat besloten overeen komstig het advies van de Raad van de Waterstaat. ARNHEM. De politie in Arnhem heeft een maand geleden met de aan houding van twee mannen uit Hel mond (33 en 31 jaar) ruim honderd an tiekdiefstallen uit woningen in het gehele land opgelost. De buit van de ze inbraken bedraagt een kleine één miljoen gulden. ARNHEM. De kerncentrale Dode- waard heeft al één jaar lang onvol- - doende ruimte in haar koelbassin om de 106 gebruikte splijtstofstaven te rug te nemen, die liggen opgeslagen bij de opwerkingsfabriek BNFL in het Engelse Windscale. VLAGTWEDDE. Door de vele re gen van de afgelopen dagen en de ho ge grondwaterstand zijn er verzak kingen opgetreden bij enkele van de wallen van de vesting Bourtange (gem. Vlagtwedde) in Zuidoost-Gro- ningen. DEN HAAG. De energiekrisis en de daarmee samenhangende proble men maken, dat er geen ongebruikte reserves aan geschoold personeel en uitrusting zijn in de internationale olie- en gasindustrie. HILVERSUM. Tientallen popgroe pen en artiesten zullen optreden tij dens het gigantische popgebeuren, dat de NCRV onder de titel „NCRV Festival '81" op zaterdag 23 mei in al le hallen en het Sportpaleis van het Rotterdamse Ahoy-komplex houdt. DEN HAAG. De Tweede Kamer is zonder stemming akkoord gegaan met een voorstel va minister De Rui ter (justitie) om een anti-diskrimina- tie-artikel uit het Wetboek van Straf recht (art. 429 quater) aan te scher pen. Kamer en bewindsman zijn het er over eens dat ook op de ar beidsmarkt rassendiskriminatie ver der moet worden teruggedrongen. DEN HAAG. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met de gemeentelij ke herinderling van Zuid-Limburg. De frakties van PPR, CPN en BP spraken zich uit tegen aanvaarding van de herindelingsvoorstellen, waarbij het aantal gemeenten in deze regio wordt teruggebracht van 58 naar 23. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft een flink aantal wijzigings voorstellen van zowel de oppositie als de regeringspartijen op de Leegstandwet aangenomen. Volgen de week donderdag zal over het gehe le wetsontwerp worden gestemd. ARNHEM, 18-3. Ook al zijn de eko- nomische vooruitzichten niet erg gunstig, er is in mijn opvatting zeker geen aanleiding tot „doemdenken", dat zo verlammend kan werken. Minister Van der Stee van finan ciën heeft dit dinsdag gezegd in een toespraak tot de Arnhemse afdeling van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel. Een posi tief punt noemde hij bijvoorbeeld, dat volgens een recent onderzoek van de Nederlandse Middenstands Bank het aantal nieuwe ondernemingen in ons land zeker niet ongunstig afwijkt van dat in andere landen. Voor Enge land is berekend, dat er jaarlijks per 10.000 inwoners zeven nieuwe bedrij ven worden opgericht, in de Verenig de Staten zijn dat er veertien en in Nederland is dit geboortecijfer der tien. ALMELO. Met de aanhouding van 25 Almelo'ers tussen de vijftien en negentien jaar heeft de politie 57 in braken in scholen, klubgebouwen en winkels in Almelo opgelost. In totaal stalen ze voor 100.000 gulden. ROTTERDAM. Het Delftse che- misch-framaceutisch bedrijf Gist/Brocades mag tot uiterlijk 1 ja nuari 1986 inderdaad zijn afvalwater rechtstreeks op zee lozen. LEIDSCHENDAM. Een delegatie van de Landelijke Stichting Ouders van drugsverslaafden heeft in een gesprek met de staatssekretarissen Veder-Smit (volksgezondheid) en haars (justitie) meer samenwerking en een betere onderlinge afstemming van het werk tussen hulpverlenende instellingen bepleit. DEN HAAG. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben in een brief aan de Raad van State een klemmend beroep gedaan om de voorgestelde splitsing van de provin cie Zuid-Holland nog enige tijd aan te houden opdat de provincie vol doende tijd heeft om zich over een en ander te beraden. DEN HAAG. Er komen in Neder land zeven militaire compagnies oefenterreinen (C.O.T.) van ieder on geveer duizend hectare terwijl daar naast negen aparte eenheidsoefenter reinen (E.O.T.) van ieder ongeveer 250 hectare komen. Op zes C.O.T.'s wordt een E.O.T. ingepast. DEN HAAG. De 24-jarige M. R. J. H. zonder vaste woonplaats heeft te genover de Haagse politie bekend se dert begin dit jaar winkeliers in de Randstad voor 63.000 gulden te heb ben opgelicht. Daarnaast heeft hij een vrouw uit Amsterdam nog 45.000 gulden afhandig gemaakt. DEN HAAG. De Haagse politie heeft de afgelopen twee weken in Den Haag 21 Hagenaars aangehou den wegens handel en diefstal in to taal 120 gestolen girobetaalkaarten. UTRECHT. Het Christelijk Natio naal Vakverbond zou het volstrekt onaanvaardbaar vinden als het per 1 juli opnieuw wordt gekonfronteerd met een aantasting van de prijskom- pensatie. DEN HAAG, 18-3. De drie kinderen van prins Claus en de koningin zul len na de grote vakantie naar het eerste vrijzinnig-christelijk lyceum in Den Haag gaan. Dit in verband met de verhuizing van de prinsen en hun ouders naar Den Haag aanstaan de zomer. Vrijdag 20 maart, 23.00 uur, Nederland I: Agenda vooreen kleine planeet. Voor Anna uit Brazilië is een dagelijkse strijd om te overleven in de sloppenwijken van Rio een harde werkelijkheid. ZWOLLE. Waterstaatdeskundigen van Overijssel denken dat het gevaar voor een dijkdoorbraak bij Dalfsen wel geweken is. VELDHOVEN. Kinderen hebben een gedeelte van een partij munitie uit dé Tweede Wereldoorlog, die in het weekend was gevonden op een veld in Veldhoven, weggehaald. ZWOLLE. Tien zigeuners die in ja nuari in het Huis van Bewaring in Zwolle werden opgesloten en nu in Almere staan, willen in ons land blij ven zolang hun verzoek om herzie ning van het besluit van justitie om hen het land uit te zetten nog in be handeling is. ROTTERDAM. De leden van de vervoersbonden F.N.V. bij het Rot terdamse container-overslagbedrijf Multiterminals-Unitcentre (400 werknemers) willen dat de onder handelingsdelegatie van de bonden weer met de dirèktie gaat onderhan delen over een beter c.a.o.-resultaat. AMSTERDAM. Volgens een ra ming van de Stichting Fiets zijn er in 1980 in ons land 1,25 miljoen nieuwe fietsen verkocht. Het was het negen de achtereenvolgende jaar waarin de verkopen boven de één miljoen stuks lagen. Advertentie Als we nu allemaal altijd de postcode bij ons eigen adres schrijven, dan maken we het mensen die terugschrijven heel makkelijk! J VRIJDAG 20 MAART NED. I: De TROS begint de uitzending met de vijfde tevens laatste afelevering van het amusementsprogramma De eerste de beste. Hierna is het tijd voor de Engelse komedie The Plan. Jimmy Ed wards ontmoet in dit programma diverse artiesten zoals Eric Sykes, Arthur Lowe, Diana Dors' Joanna Lumley, Brian Murphy en Reg Varney. The Plank be haalde op het festival te Montreux de persprijs. Na al deze kolder bespreekt Simon van Collem verschillende nieuwe films. Na het journaal komt André van Duin weer als Flip Fluitketel op het scherm. In zijn show ontvangt hij weer diverse artiesten zoals Lee Towers, Mie- ke Telkamp en Costa Cordalis. Natuurlijk zijn Frans van Dusschoten en Corrie van Gorp ook van de partij. Na het journaal ontvangt Henk van der Meyden in tv privé weer diverse bekende personages. Na al dit amusement wordt op de huidige problematiek ingegaan met het weke lijkse gesprek met de minister president. Het IKON komt nog met het programma Agenda voor een kleine planeet op het scherm. Tegen middernacht dan nog Tros Sport extra met beelden van het World Championship Tennistoernooi in Rotterdam. NED. II: Doctor Snuggles en Toppop openen zoals iedere week de uitzending op dit net, gevolgd door het journaal en de derde aflevering van de comedyserie Tjongejongejonge. Dan de informatieru briek Televizier magazine en de toestand in de wereld door mr. G. B. J. Hilterman. Dan een aflevering van de Amerikaanse serie Dallas. En beide journaals sluiten de uitzending op dit televisienet af. VRIJDAG 20 MAART NED. I: 10.15 Schooltelevisie; 13.00 en 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Jeugdjournaal; 18.36 Sesamstraat; 18.50 Paspoort; 19.00 De eerste de beste; 19.30 De plank; 19.58 Simonskoop; 20.20 De Flip Fluitketel show; 21.37 Journaal; 21.55 TV privé; 22.50 Gesprek met de minister president; 23.00 Agenda voor een kleine planeet; 23.45 Nieuws; 23.50 Nieuws voor doven; 23.55 Tros Sport extra. NED. II: 18.27 Teleac; 18.57Nieuws; 18.59 Dr. Snuggles; 19.05 Avro's Top pop; 20..00 Journaal; 20.27 Tsjonge- jonge;.20.55 Actueel en informatief; 21.40 Dallas; 23.15 Nieuws; 23.25 Nieuws voor doven. Wat gek, denkt hij die eerste dagen, ik heb toch echt van Tilly gehouden, maar nu doet het me nauwelijks nog iets, als ik haar zie. Eigenaardig. Enkel Martie kan ik niet uit mijn gedachten bannen. Ze leeft er gewoon in, dag en nacht. Ik droom van haar en voel haar warme lippen op de mijne en haar stevig lichaam tegen me aan. Dan word ik wakker en brandt van verlangen naar haar. Maar ze is ver weg, helemaal in Nieuw Dalingen. Dik tweehonderd en veertig kilometer rijden. Drie en een half uur achter het stuur. Maar ik zou best de rit willen maken, als ze goed zou vinden, dat ik bijvoorbeeld een week einde kwam. Een weekeind! Terwijl hij op zijn kamer zit en pro beert te studeren, spelen allerlei ge dachten in zijn hoofd, alle betrekking hebbende op zijn vakantie in Nieuw Dalingen in het algemeen en Martie in het bijzonder. Hij kan Muurman bellen om te vragen of er in het naseizoen gelegenheid is om er een weekeind te komen met zijn tent. Hij hoeft er niet lang over na te denken en belt de man op. Maar een vrouw aan de andere kant van de lijn vertelt hem, dat de familie juist zondag met vakantie is gegaan. Nee, het bedrijf is gesloten; de laatste kampeerders zijn vorige week vertrok ken. Na 15 september is men dicht. Tot volgend jaar begin mei. Dan kan meneer weer terecht. „Meneer" is teleurgesteld, als hij de hoorn op het toestel legt. Dus die mogelijkheid is er ook niet meer. Hij zou het gezicht van Martie wel eens willen zien, als hij onverwacht haar winkel zou betreden Jeetje, Jan Job, hoe kom jij opeens uit de lucht gevallen? Nou, gewoon: een weekeindje hier kamperen. Kamperen? In deze tijd van het jaar? Man, het is bijna herfst! Weet ik, maar is dat een bezwaar? Ik verlangde naar je, mag dat? Jan Job legt zijn pen neer en denkt na. Hoe zou ze in werkelijkheid reage ren? Zou ze hem afwijzen? Net als van de zomer? Martie kan hem toch niet ver geten zijn? We hebben samen toch fijne dagen gehad. En elkaar op intens harts tochtelijke wijze gekust en geliefkoosd. Dat valt toch niet van je af als bijvoor beeld een jasje, dat je uittrekt? Daar blijft toch zeker iets van hangen? Het laat hem niet meer los: een weekeind naar Nieuw Dalingen. Naar Martie. Haar helpen in de zaak. De hele zaterdag. Tot sluitingstijd. En daarna? Dan komt er de avond en na de avond een nacht. Als hij aan de vrouw denkt, is hij gek van verlangen naar haar. Wat maakt het nu uit, dat ze jaren ouder is? Ik kom niet los van haar; ze is een deel van mijn leven geworden. Er gaat geen dag en geen avond voorbij of ik denk aan haar. En zie ik in gedachten haar lief gezicht voor me Wat moet dat nou met me? Ik kan haar niet mer uit mijn bloed wegdenken; ze bruist er in! Vrijdagsmiddags neemt hij de tele foon en draait een nummer. Het is één uur en hij hoeft pas om kwart voor twee Door HENK VAN HEESWIJK weer in de collegebanken te zitten. Tussen half één en half twee is Martie immers gesloten! Dan eet ze en daarna rust ze een poosje, tot ze weer naar voren moet om klanten te helpen. Want steevast staat er al een en soms meer dan één een paar minuten voor half twee te wachten. Hij hoort de bel over gaan: een, twee, drie keer. Voelt zich doodnerveus. Dan klinkt haar stem, rustig en beheerst, zoals ze doorgaans is: „Bloeming". „Hallo, Martie je mag drie keer raden Maar nog voor hij uitgesprokem is, weet ze het. En vertolkt haar vreugde bij het horen van zijn stem: „Jan Job, wat leuk, datje belt! Hoe is het met je?" „Beroerd, Martie. Ik ben gek van verlangen naar je. Mag ik dit weekeind naar je toe komen?" De vrouw aan de andere kant van de lijn is overdonderd. Haar hart slaat een slag over, nu ze zijn stem hoort. Ze heeft het kwaad gehad in deze dagen. Of liever tijdens de avonden en gedeelten van de nachten. Het is met haar net zo: ze heeft de jongen niet uit haar leven kunnen scheuren. Al was ze serieus van plan en drong ze iedere gedachte aan hem met geweld terug, die eerste paar dagen na zijn vertrek. Het kan niet, het kan niet, het mag nietHet heeft immers geen enkele zin, omdat er voor ons beiden geen toekomst bestaat! (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 9