NOTA MET MOGELIJKHEDEN CONCERTZAAL ZIERIKZEE é\G\ê Zout weg uit Grevelingenmeer biedt agrarisch Schouwen-Duiveland kansen ik* pa DE ZIERIKZEESCHE COURANT Landbouw houdt ,,zoet pleidooi" Meerderheid Zeeuwschvlamingen tegen oeververbinding „Geld kost het toch" De zomertijd b7blïo}^> ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255, Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar I 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 19 maart 1981 137ste jaargang Nr. 22880 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Bomen planten te Zierikzee en elders SCHOUWEN-DUIVELAND, 18-3. Men kan in wille keurige kring de woorden zout/zoet laten vallen en door gaans wordt onmiddellijk begrepen, dat het gaat om de kwestie: een zoute of een zoete Grevelingen in de toe komst. Zout/zoet, het staat diametraal tegenover el kaar; een tussenweg is er niet. „Dat moet en hoeft ook niet", zegt de georganiseerde landbouw, want de regio Schouwen-Duiveland schreeuwt om goed zoet water. Op een recentelijk te Zierikzee gehouden konferentie zijn - ditmaal de zoete - puntjes nog eens krachtig op de „i" gezet. In de neerslag hiervan, treft men derhalve „zoete argumenten" aan. Het betekent niet, dat er geen „zoute" zou den bestaan, maar recentelijk nog en uitvoerig zijn deze aan de orde gekomen. ZIERIKZEE. Na talloze re cente publikaties over de mari tieme betekenis van een zout Grevelingenmeer, presenteert de ge-organiseerde landbouw zich met een pleidooi voor een zoet meer, van groot nut - zo blijkt - voor de agrarische ont wikkeling van deze streek. Dit artikel vormt een aantekening bij ditandere aspektvan de zaak. Het beschikbaar hebben van vol doende hoeveelheden zoet water is in sterke mate bepalend voor een gezon de voortzetting van de landbouw in deze streek. Zonder de mogelijkheid zoet water voor de landbouw te reserveren, ont staat een situatie, dat de helft van het aantal landbouwers op Schou wen-Duiveland, in de (naaste) toe komst geen opvolger zal hebben. De jonge boer - potentiële opvolger van het familiebedrijf - ziet zonder akkerbouw - en tuinbouwmatige uit breiding, geen kans meer om het be-- drijf over te nemen c.q. voort te zet ten. „Zoute tong" Geen gebrek aan animo' derhalve, maar wel aan ekonomisch agrarisch perspektief. Eén der woordvoerders ter konferentie was de voorzitter van de Z.L.M.-kring, de heer L. J. van Gastel, die herinnerde aan het uit gangspunt van de Deltawet, dat er o.m. op neer kwam, dat „alles noor delijk van de Westerschelde" zoet zou moeten worden, met het oog op de agrarische belangen en met het in trigerend doel de „zoute tong" zover mogelijk terug te dringen naar zee. De beslissing is in 1974 gevallen ten gunste van de pijlerdam en „stelsel matig is toen die zoete belofte" wat in de nevelen gekomen. Duidelijk werd dat de Oosterschel- de zout zou blijven en „over de rest is toen feitelijk niet veel meer gepraat". Onzekere toekomst? Ten onrechte, meent de heer Van Gastel en met hem een keur van (vooral ook) jonge boeren, die - al thans agrarisch gesproken - met een onzekere toekomst worden gekon- fronteerd. Vergelijking met gebie den, die met Schouwen-Duiveland korresponderen, maken duidelijk dat zoete gebieden - waar derhalve voldoende beregeningsmogelijkhe- den zijn - nu al sterk voorliggen op dit - toch vanouds gerenommeerd - landbouwgebied. „Het kostelijke regenwater, dat het jaar door pleegt te vallen, moet thans nog snel „naar buiten" worden gedraaid. Men is het kwijt om in pe rioden van droogte, de grond van vol doende zoet water te voorzien". Zoete sloten Indien de Grevelingen zoet zou worden, kan dit - korrelerend met de ontwikkeling van het Deltaplan - niet vóór 1985, „maar de jaren gaan snel en - blijkens de verklaringen - is het thans de tijd, om naar die zoete situatie toe te groeien. Het zou in de praktijk betekenen, dat op Schouwen-Duiveland, alle slo ten zoet worden. Die zoete waterlaag zou de zoute onderlaag bedekken. De boeren kunnen dan de zoete bo venlaag gebruiken voor de berege ning, die vooral nodig is in typische perioden, b.v. na de zaai in tijden van droogte. Rijkswaterstaat intussen heeft een dikke vinger - zo niet hand - in de pap. Zij opteert, althans in spreken en schrijven, bijna automatisch voor een zoute situatie, maar voor de land bouw is dat verre van vanzelfspre kend. „De landbouw is nog altijd goed voor (jaarlijks) 22 procent van de betalingsbalans en dat is toch een punt." Grove tuinbouw In landbouwkringen kan men het in de loop der jaren gegroeid automa tisme misschien nog wel begrijpen, maar dat de zaken „niet eens grondig worden onderzocht" is fout. Er is Vervolg pag. 3 Advertentie IJZENDIJKE, 18-3. De zeeuwschvlaamse bevolking heeft zich met grote meerderheid van stemmen uitgesproken tegen de aanleg van de vaste oever verbinding Westerschelde (VOW), die Zeeuwsch-Vlaanderen met de rest van Zeeland moet verbinden. voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten MWWAWWWWIWII Dit is de uitslag van een enquête, die de Zeeuwschvlaamse dierenarts Pol van de Vijver in samenwerking met het Komité VOW de afgelopen maanden onder de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gehou den. Woensdagmorgen bleek uit de en quête dat 3825 of 58,5 procent van de ZIERIKZEE, 18-3. „Concertzaal? - Gemeenschaps ruimte?"; „geld kost het toch". Dit is de titel van een door de Initiatiefgroep Kultureel Centrum uitgebrachte nota over mogelijkheden van een breder gebruik en ander beheer van de Concertzaal in Zierikzee. Doel van de Initiatiefgroep is de diskussie over een kultureel centrum voort te zetten in breder kader. Het rapport werd onder meer toegezonden aan kolleges en gemeenteraden van Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. Toegejuichd door de zesde klassers van de Johan Louis de Jongeschool, plantten burgemeester Th. de Meester en inspektrice van onderwijs, mevrouw W. P. Bouman uit Goes de eerste populier waardoor de boomfeestdag officieel werd geopend." (Zie voor verslag elders in dit nummer). (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) We willen niet het idee wekken nu opeens een kultureel centrum uit de grond te gaan stampen. Het gaat niet om allemaal zware begrippen, maar we willen wel ideeën aandragen om een ombuiging in het huidige beleid mogelijk te maken en de steeds ver der gaande verpaupering van de Con certzaal stop te zetten. Deze woorden sprak de heer J. de Jonge woensdagmiddag tijdens de presentatie van de nota. Over die ver paupering van de Concertzaal werd reeds uitvoerig verslag gedaan in een recente extra-editie van de Z.N. De Initiatiefgroep meent mogelijkheden te zien een omwenteling in deze situatie tot stand te kunnen brengen. Direkte aanleiding tot dit onderzoek was de zorg van de Concertzaal-ge bruikers over het verarmen van de akkommodatie en over het funktione- ren Van de huidige exploitatievorm (gemeente-exploitatiemij. Mondragon- exploitant). Regionaal gekleurd De heer De Jonge zegt, namens de Initiatiefgroep zich bewust te zijn van het feit, dat men hier niet in Den Haag of Delft woont, maar in een gemeente met 9.000 inwoners, hetgeen konse- kwenties heeft voor het beleid. Drs. J. C. Erbrink - lid van de Initiatiefgroep namens de S.C.Z. - vult aan, dat het niet reëel zou zijn Zierikzee voor alle zware lasten te laten opdraaien. Het toekom stig beleid moet naar zijn mening re gionaal gekleurd zyn. Dat zal niet van de ene op de andere dag gebeuren en hij spreekt derhalve ook over een groeiproces. Datzelfde geldt volgens beide he ren voor de nieuwe beheersvorm, die volgens de nota noodzakelijk zou zijn. „We hebben niet de pretentie de eind oplossing aan te dragen, maar willen met de in de nota genoemde mogelijk heden de diskussie op gang brengen". Belangrijk achten ze daarbij, dat ook de Concertzaalgebruikers in die dis kussie betrokken worden. In het rap port wordt ingegaan op de geschiede nis van zowel de Concertzaal als van de Initiatiefgroep Kultureel Centrum. Vervolg pag. 4 BROUWERSHAVEN. De enorme plas, die Grevelingenmeer heet. Komt er ooit een honderdprocentige verandering van de water samenstel ling? Een vraag, die aktueel is en in de toekomst zal zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Zeeuwschvlamingen tegen de aanleg van de vaste oeververbinding Westerschelde is. 2516 of 38,5 procent is voor, en 250 mensen ofwel 3 pro cent zegt te twijfelen. Mening bevolking Volgens aktievoerder Van de Vij ver is de uitslag van de enquête een duidelijk bewijs dat Zeeuwsch- Vlaanderen de vaste oeververbin ding niet wil. Er is volgens hem bij deze beslissing geen rekening gehou den met de mening van de Zeeuwsch vlaamse bevolking. De uitslag van de enquête zal aan de staten van Zeeland en de Tweede Ka mer worden aangeboden. TEHERAN. In het Zuidafrikaanse Shiraz zijn twee aanhangers van het Bahai-geloof geëxekuteerd. Zij wa ren ter dood veroordeeld wegens spi onage voor Israël, zo hebben kranten in Teheran woensdag gemeld. MEXICOSTAD. In een luxueus ho tel in Mexicostad heeft op de bo venste drie verdiepingen brand ge woed. Zeker drie mensen zijn hierbij omgekomen en 15 gewond. MÜNCHEN, 18-3. In 24 Europese landen worden op 29 maart de klok ken een of twee uren vooruit gezet. Enkele landen blijven namelijk ook dit jaar een afwijkende regeling voor hun zomertijd handhaven. De Algemene Duitse Automobiel club ADAC deelde dinsdag in Mün- chen mee dat de zomertijd in vijf lan den op een andere dag begint: in Po len en Portugal op 1 april, in Bulgari je op 5 april, in Roemenië op 11 april en op Malta op 19 april. In de meeste landen worden de klokken een uur vooruit gezet, maar in Bulgarije, Finland, Griekenland, Roemenië en Turkije zijn het twee uren. In Groot-Brittannië, Ierland en Portugal blijven de klokken een uur achter op de meeste Europese landen omdat daar fundamenteel met Greenwichtijd wordt gerekend. Het enige Europese land dat zich opnieuw niet bij de regeling aansluit is Joegoslavië. Advertentie 61U* Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk regen of motregen; minimumtemperatuur on geveer 6 graden, middagtemperatuur circa 10 graden; matige tot krachtige zuidwesten wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 maart Zon op 6.43, onder 18.53 Maan op 18.42, onder 7.04 Volle Maan: 20 maart (16.22) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 20 maart 3.06 15.54 9.06 21.14 Springtij: 23 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In het komende etmaal stroomt vrij zachte lucht via zuid-En- geland en het Kanaal naar onze om geving. Er is veel bewolking en er kan wat regen vallen. Een depressie is in de afgelopen da gen van IJsland naar het noordelijk deel van de Noordzee getrokken. Daar stak tijdelijk een harde tot stormachtige wind op. In Schotland en noord-Engeland vielen regen- en hagelbuien. Het is er ook koud. Het overgangsgebied tus sen dit koude weer en het zachtere weertype boven onze omgeving lag donderdagochtend over Ierland, midden-Engeland en Denemarken. Voor het komende week-einde wordt onstandvastig weer verwacht. Storingen kunnen via de Golf van Biscaje tot boven onze omgeving doordringen. Daarbij is de kans op regen groot. UTRECHT. Donderdagmorgen rond half zes is de trein Groningen- Roodeschool op het station in Win- sum gedeeltelijk ontspoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1