Visserijbeleid kwam nog steeds niet van de grond HET VERLOREN JAAR 7 Jaarverslag van Zevibel Kleuter geëlektrokuteerd Het boek in Cabaret „Nar' Tonnenmagazijn Brouwershaven Mislukte coup in Suriname Hier en Nu over wapenwedloop Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 maart 1981 Nr. 22879 ZIERIKZEE, 16-3. Het wordt ééntonig om elk jaar te moeten meedelen, dat er nog steeds geen E.E.G.-visserij beleid van de grond is gekomen, aldus het jaarverslag van „Zevibel" over 1980. „Zevibel", de vereniging tot bevordering der Zeeuwse visserij belangen, vergadert op zaterdag 4 april te Kruiningen, waar het jaarverslag aan de orde zal komen. Het jaarverslag gaat verder met te konstateren, dat gezien de ervaringen de laatste jaren het de vraag is of het wel gewenst is dat er een E.E.G. visserijbe leid komt. Maar, we mogen niet blind zijn voor het gevaar dat zou kunnen ont staan, als Engeland uit de E.E.G. zou treden. Voor het eerst werd op initiatief van het bedrijfsleven zelf, een stillig regeling ingesteld, om de kuitzieke schol te sparen. Garnalenvisserij Uit de cijfers van het Produkt- schap, betreffende de aanvoeren en opbrengsten van de garnalenvisserij blijkt, dat de landelijke aanvoer ver minderd is met 88.063 kg, maar de opbrengst gestegen met 132.230,66. De gemiddelde prijs was in 1980 3,25 (1979 3,16). De doordraai was minimaal: 14.506 kg. Een probleem, waar de gehele gar nalen wereld mee te maken heeft, is dat de garnalenaanvoerder een ren dabele besomming moeten maken. De schepen worden moderner en de kosten stijgen. Als de besomming op garnalen te rugloopt, moet er vlugger overge schakeld worden op andere vissoor ten. De garnalenhandel moet daaren tegen voldoende aanvoer hebben: het hele jaar door. Als men in Nederland daarover niet kan beschikken wordt er geïmporteerd uit Duitsland en De nemarken. Mede hierdoor wordt de garnalenvisserij aldaar gestimu leerd, met als gevolg een steeds toe nemende konkurrentie voor de Ne derlandse aanvoer. Een pasklare oplossing wordt in het jaarverslag niet genoemd maar een goede dialoog met belanghebbenden acht men van wezenlijk belang. Een maatregel die volgens de des kundigen niet van veel kennis van zaken getuigt is het voorstel tot ver groting van de maaswijdte van 90 mm voor tong. Hierdoor zou juist het tegenovergestelde van het beoog de doel kunnen worden bereikt. UTRECHT, 5-3. In Utrecht is het afgelopen weekeinde het 5-jarige meisje Bertine Schriekenberg door elektrokutie om het leven gekomen. Volgens de politie is het kind in aan raking gekomen met een onder stroom staande schemerlamp. Het ongeval gebeurde terwijl de ouders niet thuis waren. Een oudere broer heeft zijn zusje nog bij de lamp weggetrokken, maar bij aankomst in het akademisch-ziekenhuis bleek ze al te zijn overleden. De statiën voet van de lamp stond volgens de politie vermoedelijk onder stroom door een losgeraakte draad. AMSTERDAM, 12-3. Een boek kostte vorig jaar gemiddeld 18,95 gulden. Het was daarmee twee kwartjes duurder dan in '79. De prijsstijging van 2,3 procent droeg voor een groot deel bij in de omzetstijging. Deze is op drie pro cent becijferd en bleef bij het alge mene inflatiecijfer van 6,5 pro cent in '80. De prijsstijging bleef ook achter bij de toegestane prijs verhoging, die ongeveer vier pro cent was. De stichting Speurwerk betref fende het boek heeft deze gege vens gepubliceerd. De Neder landse consument kocht vorig jaar ongeveer 33 miljoen alge mene boeken, waarvoor 625.500.00,00 gulden werd be taald. Onder deze boeken, waar onder niet de encyclopedieën val len, romantijdschriften, schooi en studieboeken. Ze werden afge zet door boekhandel, boekenklub, grootwinkelbedrijf, postorder bedrijf en enkele andere kanalen. De afzet via de boekhandel bleef met 42,3 procent van de om zet het grootste, maar is relatief verminderd met 0,8 procent. Oosterschelde Rond de afsluiting door middel van de pijlerdam van de Oosterschelde, is het in het verslagjaar schijnbaar wat rustiger geworden, aldus het jaar verslag. De diskussies zijn iets ver stomd en de inspraak-procedures af gerond. Het jaarverslag maakt mel ding van een gelukkige omstandig- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De socialistische par tijen van de kleine Navolanden (de Skandilux) vinden dat de Ameri kaanse president Reagan in moet stemmen met een topontmoeting van de Russische partijleider Brezjnjew. AMSTERDAM. PLO-leider Yasser Arafat zal een van de belangrijkste gasten zijn op een internationale massameeting van socialistische jon gerenorganisaties, die van 5 tot 9 juni in Wenen wordt gehouden. BROUWERSHAVEN. Op vrijdag 27 maart a.s. vindt in het Tonnenma gazijn te Brouwershaven een voor stelling plaats door Cabaret Nar met het nieuwste programma „Zonder Twijfel". Wat is een cabaretprogramma zon der twijfel? Is het drammerig, betwe terig en zeker, zonder humor en rela tivering? Of is het juist ironie om je programma „Zonder Twijfel" te noe men? Nar, bestaande uit Youp van 't Hek, Aletta de Nes en Hans van Gel der zal in het nieuwe programma, on der regie van ex-Don Quishockingpi- anist Pieter van Empelen, borg staan voor een avond scherp en gedegen ca baret. Oprichter en tekstschrijver Youp van 't Hek zoekt en vindt de onder werpen nooit zo heel ver van huis en dat is tot dusver het succes gebleken van deze nog jonge cabaretgroep. Sa men met Aletta de Nes en Hans van Gelder zet hij ons dagelijks leven even op een rijtje; en dat daar om te lachten valt, da's zonder twijfel heid, dat hierbij aan de visserij die waarde werd toegekend, die zij ver dient. Visserij vloot Een belangrijk facet was het in de vaart komen van een aantal nieuwe kotters. Voor de mosselvisserij twee, de garnalenvisserij en kustvisserij één en nog drie schepen in bestelling. In de kleine zeevisserij werden drie ultra moderne kotters aan de vloot toegevoegd en zijn er nog acht in bestelling. De modernisering van de vloot gaat hiermee gestaag door. Voor de jongeren, die zelf een be drijf willen beginnen, wordt het wel steeds moeilijker dit bij de huidige financiële toestand te kunnen reali- Een doorstroming zal ook voor de visserij noodzakelijk blijven. Kokkelvisserij Voor het eerst in de geschiedenis van Zevibel, wijdt het jaarverslag een aparte rubriek aan de kokkelvis serij, De kokkel vissers hebben zich in 1979 aangesloten bij Zevibel. Aan de kokkelvisserij wordt deelgeno men door 30 schepen. In 1979 is meer dan de helft van de kokkels doodge vroren. Om te voorkomen dat een strenge winter de totale produktie kan vernietigen, werd door de kok kelvissers gevraagd om de kleine kokkels op de droogvallende kokkel- velden op te mogen vissen en naar diepere percelen te verzaaien. Het ministerie is daarop in gegaan en proef percelen werden aangelegd. Iedere kokkelvisser kon op een per ceel van twee ha de proef nemen, het geen uitstekend geslaagd is. De kleine kokkels van 750 stuks in een literblik groeiden naar 75 stuks per literblik.' Het vissen op kon- sumptiekokkels in de Oosterschelde werd in 1980 niet toegestaan. Om de ze reden zijn de kokkel vissers per 1 september naar het noorden vertrok ken om daar de kokkels te vissen. Deze visserij is goed geweest. Deze bedrijfstak kan op een goed seizoen terugzien. ROTTERDAM. Bij het aan boord gaan van zijn schip is in de nacht van zondag op maandag de 39-jarige Brit se kok T. Gorman te water geraakt en verdronken. Gorman was kok aan boord van het Engelse M.S. Mount Pare, dat lag afgemeerd aan de twee de Katendrechtse haven in Rotter dam. DEN HAAG. De rechtervleugel van de liberale jongerenorganisatie JOVD is er tijdens een kongres van de liberale jongeren bijna in geslaagd het voltallige hoofdbestuur van de JOVD te laten aftreden. LEIDEN. Het ministerie van on derwijs en wetenschappen heeft de Universiteitsraad van de Rijksuni versiteit in Leiden advies gevraagd over het verzoek een bijzondere leerstoel in te stellen voor achter gronden van het gebruik van levende dieren voor experimenten en naar manieren om deze proeven te kunnen vervangen. MAASTRICHT. De gooiers van verfbommetjes naar minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken en diverse ambassadeurs van E.E.G.- landen, die zaterdagmiddag na hun arrestatie in Maastricht hun namen weigerden te noemen, zijn zondag avond weer op vrije voeten gesteld. DEN HAAG. ongeveer tachtig Ne derlandse journalisten hebben het af gelopen weekeinde de lijsttrekker van de vijf linkse partijen in een brief uitgenodigd voor een openbaar debat in begin mei over eventuele progressieve regeringssamenwer king na de verkiezingen. EMMEN. De voorlopige schade in het waterschap Bargerbeek in Dren the als gevolg van de extreem hoge waterstand bedraagt ongeveer 200.000 gulden. DEN HAAG. De naam Evangelische Volkspartij (EVP) werkt verwarrend en misleidend voor de kiezers, zo be toogde de raadsman van het CDA maandagmorgen voor de Raad van Sta te, afdeling geschillen van bestuur. Het CDA heeft bezwaar aangetekend te gen de inschrijving van de EVP in het kiesre gister. DEN BOSCH. De klub van aktieve niet-rokers wil dat het kabinet nu eens haast maakt met het bescher men van de rechten van de miljoen niet-rokers in Nederland. HILVERSUM. Kommissaris van de koningin in Gelderland mr. Geert - sema vindt dat de gémeenteraad van Nijmegen mede onder druk van ge weld is teruggekomen van het besluit de parkeergarage in de Pier- sonstraat te bouwen. DEN HAAG. De mogelijkheden van aardolie-exploitatie in ontwik kelingslanden zullen worden bespro ken op een bijeenkomst in het Haag se kongresgebouw. DEN HAAG. Ongeveer 250, voor namelijk jonge, demonstranten heb ben voor de Canadese ambassade in Den Haag geprotesteerd tegen de jacht op jonge zeehonden in Canada. Een delegatie van de betogers over handigde een petitie en een aantal handtekeningen aan de vertegen woordiger van de Canadese ambassa deur in ons land. DORDRECHT. De oorzaak van de aanvaring tussen twee tankers op de Merwede, waarbij een wolk van naf ta vrijkwam, is vermoedelijk een be oordelingsfout van een van de schip pers. PARAMARIBO, 16-3. Het nationa le leger heeft zondag een poging tot staatsgreep in Paramaribo verijdeld. Bij de mislukte staatsgreep zou zeker één persoon om het leven zijn geko men. Dit heeft de Nationale voorlich tingsdienst van Suriname maandag middag bekendgemaakt. Uit niet-officiële brond in de Suri naamse hoofdstad wordt vernomen dat de poging tot staatsgreep zou zijn gedaan door de zogenaamde contra- groep Saramacca, een tot nu toe vrij onbekende groepering in de Suri naamse samenleving. In ieder geval zouden bij de jongste aktie 7 van de 16 commando-leden betrokken zijn, die ook de coup op 25 februari 1980 hebben gepleegd. HILVERSUM, 16-3. Een extra lan ge afleving van de televisie-aktuali- teitenrubriek „Hier en Nu" van de NCRV is dinsdag 17 maart geheel ge wijd aan de wapenwedloop. In het programma wordt hierover gesproken met Paul Warnke, onder het bewind-Carter de Amerikaanse onderhandelaar bij de SALT-bespre- kingen en met Frank Barnaby, di- rekteur van „Sipri" - het instituut voor vredesvraagstukken in Stock holm. Voorts worden fragmenten ge toond uit de recent gemaakte Ameri kaanse film „Vrede door kracht". Warnke zegt dat inzake de kernbe wapening feiten verkeerd worden weergegeven. Volgens hem proberen de Amerikanen met statistieken een numerieke voorsprong van de Rus sen aan te tonen, maar valt een juiste vergelijking van de Amerikaanse en de Russische atoomarsenalen in het voordeel van het Westen uit. Warnke denkt, dat we heel vaak opzettelijk misleid worden door bepaalde groe pen in bepaalde landen, die alleen maar tot hogere defensie-uitgaven willen komen. Verontrust Hij zegt ook verontrust te zijn over de wapenwedloop. Want volgens de ze Amerikaan wordt een kernoorlog Dinsdag 17 maart, 22.10 uur, Nederland I; 100 jaar Bela Bartok. Antal Dorati dirigeert het Hongaars Radio Symfonie Orkest. WOENSDAG 18 MAART NED. I: Het jeugdprogramma van deze middag vangt aan met De poppen kraam gevolgd door Maja de bij. De kinderen kunnen weer naar hartelust improviseren in Kinderspel gevolgd door Hooggeëerd publiek. Na Nieuws voor doven, Jeugdjournaal, Sesamstraat, Staatsloterij, Toeristische tips en Van gewest tot gewest is de Boerenpartij aan de beurt in Politieke partijen. Hierna komt de Engelse tv-film op het scherm getiteld Een nieuwe geest binnen drie dagen inklusief BTW. Een kwartier lang kan de liefhebber daarna genieten van de Spaanse pianiste Alicia de Larrocha. Dan Nieuws en Den Haag vandaag en Panoramiek. Aandacht voor de voetbal wedstrijd om de UEFA-cup en de Euro pacup in Studiosport. NED. II: Na het Journaal volgt de derde aflevering van De Haulewijkster vaart iepen of ticht? Waarin deze keer wordt bekeken hoe de verhouding is tussen mensen van verschillend geloof. Voordat de VOO de uitzending over neemt eerst nog Kenmerk, Journaal en Stichting socutera. Dan een aflevering uit De advocaten en een dokumentaire Amsterdam huilt. Hierin vertellen men sen uit verschillende lagen der bevolking over het langzamerhand onleefbare kli maat in hun stad. Dan de eenakter Een lieve jongen en Agenda. En voor het laatste Journaal de herhaling van de lés' Fotograferen in de vakantie. WOENSDAG 18 MAART NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 14.30 Open school tijd; 15.30 De poppenkraam; 16.00 Ma- ja, de bij; 16.25 Kinderspel; 17.00 Hoog geëerd publiek; 18.25 Nieuws voor do- denkbaarder, waarbij hij niet gelooft in het begrip „beperkte kernoorlog". „Als de kerndrempel is overschreden wil niemand de kernoorlog verliezen en is escalatie dan ook onvermijde lijk", aldus.Warnke. Frank Barnaby deelt die mening. Hij denkt voorts dat het voorstel van partijleider Brezjnew om over de si tuatie te gaan praten serieus bedoeld is. Barnaby zegt verontrust te zijn over de negatieve reaktie op het voorstel van een aantal westerse lan den. „Dat lijkt me illustratief voor het wederzijds bestaande wantrou wen". Hij vindt tenslotte de opstel ling van een deel van het Nederland se volk ten opzichte van kernwapens dan ook bemoedigend. (Nederland 2 - 22.20 uur). ven; 18.30 Jeugdjournaal; 18.36 Se samstraat; 18.50 Staatsloterij; 18.55 Toeristische tips; 19.00 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Een nieuwe geest binnen drie dagen; 21.22 Alicia de Larrocha speelt; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Panoramiek; 22.40 Studio sport; 23.30Nieuws; 23.35 Nieuws voordoven. NED. II: 18.27 Teleac; 18.57Nieuws; 18.59 De Haulewijkster vaart; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Stich ting socutera; 20.32 De advokaten; 21.00 Amsterdam huilt; 22.40 Een lieve jongen; 22.55 Agenda; 23.02 Teleac; 23.37Nieuws; 23.42 Nieuws voordoven. DONDERDAG 19 MAART NED. I: Na de vaste programma's van de NOS volgt een aflevering van Wollie's wereld dan het quizprogramma Ja, na tuurlijk, waarna de kandidaten op hun kennis der natuur worden getest. Tevens zullen weer diverse unieke natuuropna mes getoond worden. Dan een aflevering van Lucy en Mr. Mooney. Na het Jour naal en de parlementaire rubriek Den Haag vandaag wordt een dokumentaire Vrouwen in de Sovjet-Unie in beeld gebracht. Hierin wordt nagegaan aan de hand van verhalen van drie werkende vrouwen hoe niet alleen de vrouwen op gelijke wijze als de mannen aan het produktieproces meewerken maar ook of en hoe de taken binnenshuis door de mannen gedeeld worden. NED. II: De dokumentaire Met Jeffrey Boswall op safari in Thailand opent de uitzending gevolgd door een aflevering van Don Quichot. De Lemmings hebben met problemen te kampen. Andries wordt na een hartaanval gemaand het wat kalmer aan te doen en spanningen uit de weg te gaan. Kommer en kwel in de volgende aflevering van Edelvrouw- Bedelvrouw. Dan het quizprogramma twee voor twaalf en de aktualiteiten- rubriek Achter het nieuws. In Schiet jij of schiet ik nietwordt een verslag gegeven over het anti-militarisme en de bewape ningswedloop. DONDERDAG 19 MAART NED. I: Open school; 13.00 en 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Jeugdjour naal; 18.36 Sesamstraat; 18.50 Pas poort; 19.00 Wollie's wereld; 19.05 Vo gel vrij; 19.30 Ja, natuurlijk; 21.05 Lucy en Mr. Mooney; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Vrouwen in de Sovjet-Unie; 23.05 Nieuws; 23.10 Nieuws voor doven. NED. II: 18.27 Teleac; 18.57Nieuws; 18.59 Met Jeffrey Boswall op safarie; 19.25 Don Quichot; 20.00 Journaal; 20.27 De Lemmings; 21.20 Edelvrouw- bedelvrouw; 21.45 Twee voor twaalf; 22.25 Achter het nieuws; 23.15 Schiet jij of schiet ik niet?; 23.35 Nieuws; 23.40 Nieuws voor doven. 38 Vader en moeder du Gorèl waren ver rast, toen ze hun zoon zagen aankomen. Ze zaten op het terras en dronken thee. De eend van Jan Job kenden ze. Jean du Gorèl, de machtige man, die in verschillende scheepvaartbedrijven geld heeft zitten en verschillende commissa riaten beheert, die in de Rotterdamse haven bekend en ook gevreesd is, omdat hij eigenlijk voor niemand opzij gaat, als hij zijn doel wil bereiken, heeft een zwak voor zijn jonge telg, die immers de stam houder is van het geslacht! Die wellicht volgend jaar hem zal gaan assisteren in de zaken. Om zijn vader geleidelijk aan te vervangen, zodat deze het wat gemakke lijk zal krijgen. Daarom lichtten zijn ogen op, als hij de jongeman ziet uitstappen. En komt overeind, hem tegemoet lopend. Ze drukken elkaar stevig de hand. „Daar doe je goed aan, jongen. Toch maar de knoop doorgehakt? Ik weet zeker.dat je je moeder er een groot plezier mee doet." Daarna begroet Jan Job zijn moeder op hoffelijke wijze. Het echtpaar du Gorèl is wars van elk openbaar vertoon van emotie. Daaronder valt ook het kussen in het openbaar. Daarna kust hij zijn moeder de hand, na een hoofse buiging gemaakt te hebben. Ook me vrouw du Gorèl is trots op haar zoon en duidelijk blij hem bij zich te hebben. Jan Job zet zich aan de tafel. Er komt voor hem ook thee. Du Gorèl geeft hem een sigaret. In het kort vertelt de jonge man van zijn vakantiebelevenissen in Nieuw Dalingen, maar verzwijgt het avontuurtje, dat hij gedurende een aan tal dagen heeft gehad met een jaren oudere vrouw. Vader noch moeder zou den het begrijpen en zeker streng ver oordelen. Overigens, dit gaat verder niemand wat aan. Heel summier heeft hij verteld, dat het niet ging tussen hem en Tilly en dat ze daarom terug gegaan is naar Rotterdam. Ja, hij weet nu, dat ze in Teneriffe zit. Vader heeft het immers door de telefoon gezegd? Hij besluit zijn relaas met uiteen te zetten, dat Nieuw Dalingen mooi en rustig is. Zonder parkeerproblemen en met een zuivere luebt. En de omgeving is nave nant. Gedurende tien dagen vermaakt hij zich in het deftige Clervaux. Maakt alleen of met zijn ouders tochtjes in de omgeving en schrijft bij een dier gele genheden een kaart, die hij adresseert naar Martie Bloeming in Nieuw Dalin gen, Holland. Voor hij de postzegel er op plakt, schrijft hij met kleine letters in het vierkantje: Je t'aime; je t'adore. Ze heeft HBS-diploma, dus kent ze Frans. Bovendien verzamelt ze postzegels, dus deze weekt ze ongetwijfeld af. Het is een bijzondere zegel met toeslag, die net een paar dagen verkrijgbaar is. Begin augustus keert de familie terug in Rotterdam. Jan Job zal zijn vader nog een paar weken assisteren. Om alvast een beetje wegwijs te raken in zijn business. Met het oog op de toe komst. Bovendien verdient hij er in deze weken een behoorlijk extraatje Door HENK VAN HEESWIJK mee. Dat hij ook we] nodig heeft, al was het enkel maar voor zijn auto. Die wil hij niet kwijt. Vader du Gorèl is niet kinder achtig als het gaat om de toelage van zijn zes en twintigjarige, nog altijd stu derende zoon. Maar bijna drie maanden vakantie vindt hij onzinnig. Daarvan kan hij dus een maand werken. En werken hoeft bij du Gorèl nooit voor niets te geschieden: de arbeider is zijn loon waardig. Hoog en laag, in iedere rang. Begin september gaat Jan Job weer naar school. Voor het laatste jaar. Met veel goede voornemens: leren en stu deren. Ja, dat is misschien de beste remedie tegen zijn verlangens naar Mar tie, want hij kan haar eenvoudig niet vergeten. Niet in Luxemburg en niet in Rotterdam. Het is onvermiijdelijk, dat hij nu ook Tilly van Enschot weer regelmatig ziet. Ze studeert immers op dezelfde school. Hun blikken ontmoeten elkaar af en toe. Ze groeten wederzijds, met een hand opsteken. Maar daar blijft het bij. Stu dievrienden bemerken het: Is het uit met jullie? Vast gedacht, dat jij en Tilly onderhand we) getrouwd zouden zijn. Of samen wonen. Ruzie gehad? Nu ja. als je niets wil zeggen da is je goed recht. Overigens, we zijn niet nieuws gierig hoor! Alleen bezwaar tegen, als ik nu wat werk van haar ga maken? Pa van Enschot is financieel bepaald aantrekkelijk en zijn dochter is een schoonheid. Ja, ik zou Van Enschot best als schoonvader willen (wordt vervolgd) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 7