Tijdschema nog maar krap bij bouw pijlerdam Zierikzeese raad op de bres voor behoud gifvrij drinkwater t Joodse nederzettingen Minister Tuijnman in Renesse: Kamerleden geattendeerd op snelweg en kwetsbare duinen Vechtwater zakt Iets minder ziekteverzuim WA> Z£6f pa ei w Motie kreeg alle stemmen DE ZIERIKZEESCHE COURANT EL QANAH, Cisjordanië, 16-3. Met het naderen van de algemene verkie zingen in Israël - 30 juni a.s. - hebben de ultra-nationalisten hun oude tak- tiek van heimelijke vestiging van nieuwe nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever opgegeven. In plaas daarvan is er een openlijke „stormloop" om er zoveel mogelijk Joodse bevolkingscentra te vestigen voordat de arbeiderspartij weer aan de macht komt en kan gaan praten over teruggave van het land aan de Arabieren. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten ZIERIKZEE, 16-3. De Zierikzeese raad heeft op de maandag gehouden vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, een door de C.D.A.- fraktie - bij monde van de heer Van den Ouden - inge diende motie aangenomen, die behelst het drinkwater in de regio te beschermen tegen mogelijk giftige stoffen. De motie werd ingegeven door een (voorlopig) beleidsplan van de Coördina tiekommissie Berging Baggerspecie, om verontreinigd slib uit de Rotterdam se havens te storten op (o.a.) lokaties in het Haringvliet. In dit slib steken kwalijke chemische stoffen, die bedreigend zijn voor de kwaliteit van het drinkwater. De raad sprak zich - via de motie - uit dat het storten van verontreinig de baggerspecie, gezien vanuit milieu-hygiënisch oogpunt onaan vaardbaar is, daar voor de drinkwa tervoorziening van Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee o.a. wa ter uit het Haringvliet gebruikt wordt. De motie zal ter kennis worden ge bracht van alle gemeenten in beide regio's en talrijke instanties, die met deze „waterzaak" te maken hebben. Tevoren gaf de indiener van de mo tie een korte toelichting, herinne rend aan de ontwikkeling binnen het raam van de Deltawet, vernoemend de zaak zoet/zout water en wijzend op de gevaren van verontreinigd slib. De fraktie is „sprakeloos" over deze voornemens, gezien het water als pri maire levensbehoefte. De heer Groen (P.v.d.A.) bleek ook zeer begaan met deze ontwikkeling. „Zijn eiland" Tiengemeten is er ook bij betrokken. Brief Het kollege van b. en w. heeft reeds - als eerder gemeld - een ondersteu nende brief gezonden aan de Water mij. De heer Groen dacht dat in dit stadium zo'n brief voldoende was, maar wilde zich niet tegen de motie verzetten. De heer Geleijnse (V.V.D.) en de heer Sprengelmeijer (R.U.) gin gen akkoord. De motie kreeg derhal ve de steun van de gehele raad. Tevoren legde de heer P. A. Zoon, in handen van de voorzitter de gelof te af, i.v.m. diens aanwijzing tot waarnemend gemeentesekretaris. De voorzitter hoopte dat betrokkene als zodanig niet vaak zal behoeven op te treden, hetgeen immers ziekte van de sekretaris zou impliceren. Ingekomen stukken De raad - zo bleek - was weer lang durig bezet door een lange lijst van ingekomen stukken, die „pakketsge- wijs" werden afgehandeld. In ver band met een overzicht van woning- zoekenen in de gemeente c.q. de nieuwbouwbehoefte per 1 januari 1981, informeerde de heer Van der Wekken (P.v.d.A.) naar het beleid van het kollege m.b.t. de bouw van bejaardenwoningen, waaraan grote behoefte is. Hij deed de suggestie de begane grond - gedeelten van duplex- woningen eventueel voor herbouw tot bejaardenwoningen te bestem men en informeerde naar bouwmoge lijkheden in de plannen Poortam bacht, Buyse, Malta en het stadscen trum. Zeeland krijgt 485 woningen toebedeeld in 1981 en hoeveel zijn dat er voor Zierikzee? De heer Van Velt- hoven (C.D.A.) vroeg eveneens naar de „Zierikzeese cijfers" voor 1981 en naar woningen in aanbouw. Nog mogelijkheden De voorzitter onderschreef de grote vraag naar bejaarden woningen en herinnerde aan een zeer recente bespreking met de stedebouwkundi- ge en „Beter Wonen" over deze zaak. Uitbreidingen met bejaardenwonin gen zijn wellicht nog mogelijk aan de oostzijde van de gemeente. Er zijn nog wel wat vrijkomende plaatsen, maar een punt is de afstand tot de Rijksweg, die aan bepalingen is gebonden. Mogelijk is ook nog woningbouw te realiseren in Malta. De herstruktu- rering van duplex-woningen is een zaak voo. „Beter Wonen". Van kollege-zijde wordt verder gedacht aan „andere plaatsen", zo dicht mo gelijk bij het stadscentrum. Woningtoewijzing Punt is dat de woningtoewijzing voor Zierikzee lager is dan de behoef te, maar mógelijk kan er nog een aan vullend kontingent komen per 1 juli. Het onder de maat blijvend kontin gent heeft mogelijk te maken met het achterblijven van de bouw van het toegestane aantal voor Zeeland. Wethouder Van Gastel, wilde de zaak van de duplexwoningen wel overwegen, al zouden in zo'n geval natuurlijk de huidige bewoners dier huizen moeten verhuizen. Er zijn in de binnenstad nog wel een paar lokaties, voor ongeveer 20 woningen. De moeilijkheid is de vraag naar goedkopere huurhuizen 300 per maand), terwijl nieuwe huizen 500 doen. In de behoeftelijst overigens zitten „dubbels". Niet alle aanvragen be hoeven te worden gehonoreerd. Op dit punt zijn de meeste cijfers betrek kelijk. Sportuitgaven De heer Asma haakte in op een schrijven van het kollege inzake de uitgaven der gemeente t.b.v. de sport. Hij wees er op dat bij de uitga ven voor „Bannink" van 5,19 per sporter is uitgegaan van een aantal beoefenaars van 30.000, maar dit cij fer is achterhaald. Hij vroeg verder naar het verschil tussen opgaven 18 en 22,50 per inwoner voor de Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE, 17-3. Tijdens graafwerkzaamheden in de tuin achter de apotheek aan de Mol, stuitten de gravers op de fundamenten van waarschijnlijk de oude kademuren en de fundamenten van de vroegere Mol. Het water liep in de middeleeuwen doof de gracht naar de Houwers (een spui-kom). Als de haven vol met slik was, zette men de spui open, waardoor met waterkracht het slik werd meegezogen en de haven weer bevaarbaar was. Een Mol is (was) ook een schip, met aan de bodem uitsteeksels, die de grond in de haven losmaakte. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. Minister Albeda van sociale zaken wil de trendvolgers- wet, waarin de arbeidsvoorwaarden van werknemers in de gesubsidieer de sektor (welzijn, gezondheidszorg) worden geregeld, verlengen tot 1 juli 1982. WESTERSCHOUWEN, 13-3. De onzekerheden over het geplande tijdstip van het gereedkomen van de Ooster- scheldedam (1985), kwetsbare plaatsen in de duinen langs de Schouwse kust en gemeentelijke Schouwse plei dooien om toch een snelweg over de pijlerdam aan te leg gen waren voor Schouwen-Duiveland belangrijke zaken, waarvoor aandacht werd gevraagd tijdens het werkbe zoek van de vaste kamerkommissie voor Verkeer en Wa terstaat, die zich oriënteerde over de voortgang van de Oosterscheldewerken. Het gezelschap logeerde donder dagavond in het woonoord „Moer- mond", waar minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat de kamerle den informeerde over de laatste ont wikkelingen bij de werken. Hoewel het streven er nog steeds op gericht is dat de Oosterschelde eind 1985 afsluitbaar zal zijn, meldde de minister dat het tijdschema krap is geworden: tegenvallers kunnen daarin niet meer worden opgevan gen. Spreker roemde de volledige inzet van diensten van Rijkswaterstaat en anderen om de werken zo goed, zo tij dig en zo goedkoop mogelijk te vol tooien, waarbij hij de belangrijkheid van de volgorde van deze woorden beklemtoonde. Over dat laatste, financiële punt, zei hij dat het resultaat van voor en tegenvallers wel eens negatief zou kunnen uitvallen, waarover „men zich bij een dergelijk ge-avanceerd projekt niet behoeft te verbazen". Hoeveel miljoen? DALFSEN, 16-3. Het water in de Overijsselse Vecht bij Dalfsen begint heel langzaam te zakkeii. Maandag liep het peil terug van 3.33 plus NAP tot 3.28 plus NAP. De langzame daling van het water speelt de dijkbewakers in de kaart, want een snelle val zou de zwak- ste schakel in de waterkering, het dijk vak bij Bellingeweer, in elkaar kunnen doen zakken waardoor een dijkbreuk alsnog mogelijk zou zijn. „We hopen en verwachten dat het dalen van het water zich zo doorzet als maandag is begon nen", zo zegt Ing. H. Reiling, van het Waterschap de Noorder Vechtdijken. „Het weerbeeld geeft aanleiding te ge loven dat dat ook werkelijk zal gebeu ren". DEN HAAG, 16-3. Het ziektever zuim is het afgelopen jaar vermin derd, zo melden het CBS en het Ne derlands Instituut voor Preventieve Gezondheidszorg TNO. Het door deze instellingen bereken de percentage van het ziekteverzuim in 1980 is voor mannen met 0,6 procent gedaald naar 9,1 pet en voor vrouwen met 0,7 pet naar 11,3 pet Het meldingspercentage daalde in 1980 naar 193 per honderd mannen en 298 per honderd vrouwen (in 1979 respektievelijk 197 en 305). Een be langrijke bijdrage aan de daling van het ziekteverzuim komt echter voor rekening van de gemiddelde verzuim duur. Deze daalde namelijk voor man nen van 17,9 naar 17,1 en voor vrou wen van 14,3 naar 13,8 kalenderdagen per geval. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Oppositie is de kunst iets te be loven, dat de regering niet kan waarmaken. G. Pompidou Verwachting tot woensdagavond: Koude nacht Vannacht aan de kust nog enkele bui en; minimumtemperatuur van 0 gra den aan zee tot min 3 graden in het oosten van het land; morgen in de loop van de dag meer bewolking, te gen de avond gevolgd door regen; middagtemperatuur ongeveer 6 gra den; wind draaiend naar west tot zuidwest, morgen toenemend tot ma tig, aan de kust tot krachtig. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZIERIKZEESCHE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 A^Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cént per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dinsdag 17 maart 1981 137ste jaargang Nr. 22879 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Nog geen fikse aanpak Malta-bestrating BURGHSLUIS Deregio-sektietijdens de besprekingen met de vaste kamerkommissie voor verkeer en waterstaat. O.m. aanwezig dijkgraaf A. M. Geluk van het waterschap en burgemeester Th. H. de Meester. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) CDA-kamerlid M. W. Schakel, de voorzitter van de kommissie, sprak in dit verband over een overschrij ding van enkele tientallen miljoe nen, maar kommissielid K. Zijlstra (PvdA) noemde het een publiek ge heim dat twee- tot driehonderd mil joen meer nodig zijn dan berekend. Deze cijfers werden genoemd op een bijeenkomst in het direktiekan- toor van Rijkswaterstaat op het werkeiland „Neeltje Jans", waarbij provinciale bestuurders van Zeeland en Noord Brabant, gemeentebestuur ders en delegaties van Waterschap pen rondom de Oosterschelde aanwe zig waren. Gedeputeerde Van Geesbergen van de provincie Zeeland bracht - be zorgd voor de veiligheid - vooral de onzekerheid rond het tijdstip van de voltooiing ter sprake. De Brabantse belangen werden be pleit door T. Brugman; de sluis Oesterdam en de aanpassingen Vliet voor de scheepvaart en de (zoet)waterhuishouding van het Zoommeer. Zoet water Namens de betrokken waterschap pen vroeg dijkgraaf Geluk van het Waterschap Schouwen-Duiveland Vervolg pag. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 18 maart Zon op 6.47, onder 18.49 Maan op 16.27, onder 6.17 19 maart Zon op 6.45, onder 18.51 Maan op 17.35, onder 6.42 Volle Maan: 20 maart (16.22) HOOG- EN LAAGWATER 18 maart 19 maart Hoogwater 1.51 14.31 2.34 15.14 Laagwater 7.48 20.08 8.32 20.42 Springtij: 23 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-3. Het K.N.M.I. deelt mede: In grote delen van het land heeft het de afgelopen nacht enkele graden gevroren. De komende nacht kan dit weer gebeuren, maar daarna lijkt een overgang naar een minder koud weertype waarschijnlijk. Bij IJsland is gisteren namelijk een de pressie ontstaan. Aan de zuidflank van deze depressie ontwikkelt zich een westelijke stroming, die zachtere oceaanlucht in de richting van het Noordzeegebied doet stromen. Morgen komt de depressie boven het noordelijk deel van de Noordzee terecht. Hoewel de depressie morgen dus nog ver van ons land verwijderd blijft kan het bijbehorend regenge- bied later op de dag wel tot onze om geving doordringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1