Kolossale hoeveelheid regen zorgde voor dure waterschapsdagen Geen detailhandel toestaan in nieuwe sportakkommodatie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Waterschap Schouwen-Duiveland er jttotnisse De werkloosheid De agrarische sektor Dringend verzoek Z.O.C.: Twee doden in het verkeer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 maart 1981 137ste jaargang Nr. 22876 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Kansen voor woningbouw te Noordgouwe ZIERIKZEE, 10-3. Korte agenda, intensieve vergade ring, die traditionele tegenstelling deed zich (ook) weer gelden op de algemene vergadering van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland, gehouden in 's Landskamer, onder voorzitterschap van dijkgraaf A. M. Geluk. Drie dingen sprongen er uit: de uitzonderlijke regens van de laatste dagen, die konsekwenties hebben voor de uitmaal van overtollig vocht, de peilingen, die geen aanleiding bleken te geven voor al te grote ongerustheid en de be scherming tegen de zee van de duinrepen te Westenschouwen en het Noor- derstrand, die beide zoal geen zorgen geven, dan toch durende aandacht ver dienen. ,,Dure dagen voor het water schap", aldus de voorzitter doelend op de recente regenval, die echt uit zonderlijk was. Zo viel - een voor beeld - van zondagmiddag j.l. tot dinsdagmiddag een hoeveelheid van 55 mm. en dat moet als een „ongeken de hoeveelheid" worden aange merkt. De gemalen kunnen 13 mm per et maal verwerken; het duurt dus wel vier dagen voordat het schap het overtollig water weer kwijt is. Advertentie >vwniwvwwwwvwiwiuvwi rn Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten DEN HAAG, 11-3. Het aantal werk lozen dat bij de arbeidsbureaus staat ingeschreven was eind februari opge lopen tot 346.700. Dat zijn er 3900 meer dan een maand geleden. Dat blijkt uit voorlopige cijfers over de maand februari die het ministerie van sociale zaken dinsdag heeft ge publiceerd. Onder vrouwen is de werkloosheid gedaald. Er stonden eind februari 1200 werkloze vrouwen minder inge schreven dan een maand tevoren, maar bij de mannen is het aantal gestegen met 5100. In deze cijfers is nog geen seizoen correctie aangebracht. Het peil bij de Prommelsluis (maandagmiddag 15.00 uur) was 281-. De Prommelbemaling wordt geregeld door de machinist; de auto matische gemalen zijn op een bepaal de inwerkingtreding ingesteld, maar maandag werd besloten de vigerende tijdstippen te vervroegen. Maatregelen Het waterbezwaar doet zich uiter aard in alle polders voor. Het D.B. nam nog wel extra maatregelen; zo werd de afvoer naar de polder Drei- schor afgeremd en ook de afstroom van het (hoge) Bruinisse naar het (la gere) Oosterland werd gemaatregeld. Veel schade zal zijn ontstaan aan de zijkanten en de bemalingskosten zijn hoog: 6 7000,- per etmaal i.v.m. hoger gebruik olie en elektriciteit. Peilingen Het hoofd van de technische dienst, ir. G. D. Kloosterboer gaf een over zicht van de peilingen. Hij verklaar de dat de peilboot thans niet in het ei gen gebeid opereert, maar op de We ster schelde. Peilingen tot nu toe (althans de resultaten daarvan zijn bekend) betreffen de zuidkant van Bruinisse, de noordkant Noord- Beveland en de zuidkant van Tholen. Bruinisse is nog wel gunstig, al is een deel van het afgezette zand weg gespoeld; iets achteruitgang derhal ve. Op enkele plaatsen zijn de grootste diepten overschreden. Aan de voor oever van de Vier Bannen is het vrij rustig; ook daar is echter afgezet zand verdwenen. Aan de slikken Viane-Ouwerkerk is sprake van enige verdieping. Zuid en Noordboutpeilingen zijn niet on gunstig; tegenover verdiepingen staan weer ontdiepingen. In de Zuid hoek is sprake van weinig verande ringen; bij een geulverbreding is sprake van een gering ontdieping. Bij Bruinisse wil men de zaak toch nog wat beter bekijken. Daar zal een duiker omlaag worden gestuurd in de tweede helft van deze maand. Doel is onderzoek naar de oude bestorting, bij de ingang van de Vluchthaven en aan weerszijden van de Zoetersbout. Duikeronderzoek - aldus de voor zitter - heeft al een lange geschiede nis. Zo dook in het voorjaar van 1873 een gehelmde duiker „met lood in de schoenen" naar zinkstukken aan het Ossehoofd, die bleken af te scheuren. De eerste duiker (J. Visser) ging om laag voor 80,- per dag. Stranden Het strand van Westerschouwen en het Noorderstrand kwamen ter spra ke in de rondvraag, bij monde van de heer Padmos. Peilingen aan het strand bleken eens per jaar te wor den gedaan; Oosterschelde (zuidkust) twee maal per jaar; Zijpe en Zuid bout eveneens twee maal per jaar. De duinkant dus eenmaal per jaar; in juni komt het stuk Burgh West- landpolder aan de beurt en het deel tot aan de Brouwersdam. In het ka der van „vliegonderzoek" (R.W.S.) worden ook de waterbelopen ge peild. De voorzitter merkte op, dat in he algemeen de „kop van Schouwen" interessant is, al is er sprake van een wat verbrokkeld beheer: water schap, R.W.S. en Domeinen. Het gaat Vervolg pag. 4 SCHOUWEN-DUIVELAND. De regio krijgt zijn portie water in deze overnatte maand. Het moet allemaal naar zee gedraaid" via de gemalen en het waterschap heeft het er maar druk mee. Duur is het ook; ongeveer f 6 a f 7.000,-per dag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 11-3. In 1980 is de waarde van onze agrarische export ten opzichte van 1979 met ongeveer tien procent toegenomen tot bijna 32 miljard gulden. Dit is 22 procent van onze totale export. Er stond een agra rische import van ruim 22 miljard te genover, zodat een agrarische bijdra ge aan onze handelsbalans resulteert van 9,3 miljard gulden. Dit blijkt, naar het ministerie van landbouw en visserij woensdag mee deelt, uit exportcijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De toeneming van de exportwaar de komt zowel door toeneming van de uitgevoerde hoeveelheid (4 pro cent) als door prijsstijging (5 procent). De tuinbouwexport nam het meest toe: met 17 procent. Toeneming van exporthoeveelheid en exportprijs was er ook in de veehouderij, vooral in de sektor pluimvee en eieren. In de akkerbouw ging de prijs wel om hoog, maar daalde de uitgevoerde hoeveelheid. De aardappelexport steeg, die van graan daalde. BRIJDORPE (..Briepein 't Schouws11-3. Het zal je maar gebeuren: vijf schapen hebben, waarvan de eerste ..lam mert" en dat schaap vier lammeren óp de wereld zet! Dat overkwam Bert Knol aan de Ringdijk. Maandagavond was het zover: de ooi werd binnengehaald waar de jongen geboren werden. Twee ooitjes en twee rammetjes. eerlijk ver deeld. Moeder schaap, een beetje angstig van al die belangstelling, zorgt goed voor haar kinderen en wilde best ..pose ren" voor onze fotograaf. Vierlingen worden wel meer geboren, maar zijn toch vrij zeldzaam. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 10-3. Er moet geen ruimte gegeven wor den voor het verrichten van detailhandel in de nieuw te bouwen tennishal (eventueel annex sporthal) op het in dustrieterrein. Dat was de mening van de Z.O.C.-afge- vaardigden dinsdagmiddag tijdens de vergadering van de advieskommissie middenstand. Woordvoerder na mens de ondernemers de heer J. Littooy verwees naar de voor het industrieterrein geldende bepaling: Geen de tailhandel. Voorzitter L. J. van Gastel liet we ten, dat het waarschijnlijk zou gaan om een eenvoudige verkoophoek met een paar tennisschoenen, een racket, en wat ballen. „Dat kan wel zijn, maar waar ligt de grens?" vroegen de mensen van de Z.O.C. zich af. De heer Littooy vond dat mede op grond van eerdere ervaringen gevochten moet worden om dergelijke uitspattingen op het industrieterrein te voorko men. De Rijkskonsulent Handel, Am bachten en Diensten, de heer J. F. Wijsma waarschuwde, dat elke restriktie wordt weggenomen als toestemming wordt gegeven in een dergelijk sportkomplex detailhandel uit te oefenen, zij het op zeer beschei den wijze. De voorzitter zegde toe met deze opmerkingen rekening te houden. Terrassen Nieuwe Haven Van enkele horeca-bedrijven aan de Nieuwe Haven had de gemeente het verzoek gehad terrassen in het zo merseizoen te mogen inrichten. De voorzitter liet weten het houten plat form dat voor dit doel al enige jaren wordt gebruikt niet fraai te vinden en hij noemde de mogelijkheid van herbestrating. Een en ander gaf aan leiding tot een uitvoerige diskussie. Alle kommissieleden bleken het ero ver eens, dat zo'n platform toch te prefereren was boven het verwijde ren van de oude bestrating (kinder kopjes). „Dat platform wordt in de winter weggehaald, dan is alles weer bij het oude", aldus dc heer L. v. d. Ouden (CDA). „Ik vind dat houten ding in de zomer anders ook onesthetisch", luidde de mening van de voorzitter. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. WA> UK* pe 611.r De heer Littooy was van mening, dat een dergelijke voorziening als een herbestrating toch in elk geval door de ondernemer zelf betaald diende te worden. De heer B. Waay- enberg wees erop, dat het treffen van voorzieningen door de gemeente pre cedenten zou kunnen scheppen. De kommissie bleef er bij, dat de houten vlonder gehandhaafd moest blijven. Horeca-afval Tijdens de rondvraag liet de heerv Littooy zich in felle bewoordingen uit over de wijze waarop vele horeca ondernemers hun afval op de stoep plaatsen. „Het ligt er vaak uren te stinken en het druipt over alle stoe pen en het verspreidt een walgelijke stank. Hoort dat nou zo in een stad als Zierikzee?" zo vroeg hij zich af. De voorzitter deelde mede, dat met de Reinigingsdienst inmiddels kon- takt is opgenomen over deze kwestie. Namens de Z.O.C. liet de heer Lit tooy weten graag de P.T.T.-bestel- dienst uit de binnenstand te zien ver dwijnen naar het industrieterrein. „Die vliegende rode dingen moeten de stad uit". „Dat zou ik ook een goe de zaak vinden", was het antwoord van de voorzitter. De heer W. van Hout wilde weten of niet een doorlopende vergunning verkregen kon worden voor het uit hangen van de Z.O.C.-vlaggen bij speciale winkelakties, in plaats van dit steeds opnieuw aan te moeten vragen. Een doorlopende vergunning bleek niet mogelijk in verband met de verordening Stedeschoon. LEEUWARDEN, 11-3. Bij een auto ongeval te Imsum in Friesland zijn woensdagmiddag twee mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn een moeder en haar dochtertje. De vrouw, de 35-jarige A. M. C. I. Sta- venuiter uit Bolsward, raakte na het passeren van een vrachtauto door de zuiging op de linker weghelft. Haar auto botste frontaal tegen een tege moetkomende auto. De bestuurster was op slag dood, evenals haar 7- jarig dochtertje Lidy. Een 9-jarig dochtertje, Tamara, raakte ernstig gewond. Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking In het algemeen veel bewolking met enige tijd regen vooral in de noorde lijke provincies. Minimumtempera tuur van 3 graden in het noorden tot 7 graden in het zuiden van het land. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den, maar in het noorden enkele gra den lager. Matige zuidwestenwind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden, ZON- EN MAANSTANDEN 13 maart Zon op 6.59, onder 18.40 Maan op 11.15, onder 2.30 Eerste Kwartier: 13 maart (02.50) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 13 maart 8.03 20.37 1.40 14.23 Doodtij: 15 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Via de Britse eilanden komt een gebied met opklaringen naderbij dat zich vrijdag over ons land heeft uitgebreid. Daarnaast worden ook enkele buien verwacht. In de tempe ratuur komt niet veel verandering. Om een hogedrukgebied in het poolgebied stroomt koude lucht naar het zuidwesten. In Finland en een groot deel van Scandinavië vriest het in de middag meer dan vijf graden. Deze koude lucht wordt boven de Oostzee aangewarmd en bereikt zuid-Zweden en Denemarken met een temperatuur om het vriespunt. De kou wordt begrensd door een lijn, die via Polen en Denemarken naar de Noordzee loopt. Zeer zacht is het elders in Europa. In Frankrijk, Spanje en op de Balkan komen middagtempeTaturen voor rond 25 graden. In het Alpengebied dooit het nog volop. Tot 2500 meter hoogte is de temperatuur er boven het vriespunt. BEIROET. De presidenten Hafez El-Assad van Syrië en Elias Sarkis van Libanon zijn het in Damaskus volledig eens geworden over de nood zaak een reeks maatregelen te nemen voor ontspanning in Libanon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1