Jaarvergadering Varkenshouders Vereniging „De Opgaande Zon" Rode Kruis te Bruinisse is ieder jaar wel goed voor f 10.000 China vraagt V.N. hulp voor slachtoffers Binnenkort start aanleg van nieuwe sportvelden Rustig verenigingsjaar Brand in bank Fabriek dieren- geneesmiddel Jaarvergadering afdeling 4 HAAMSTEDE, 6-3. Onder voorzitterschap van de heer J. C. de Feiter hield de varkenshoudersvereniging „De Opgaande Zon" te Burgh-Haamstede in cafétarie „De Graaf van Haamstede" te Haamstede vrijdagavond haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzit ter erop, dat 1980 een rustig verenigingsjaar is geweest, waarin slechts gedurende één maand twee varkens wer den verzekerd. Voorzitter van de Varkenshoudersvereniging de heer J. C. de Feiter overhan digt de heer W. J. van den Berge het traditionele krentenbrood. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Uit het financieel jaarverslag van de sekretaris/penningmeester de heer W. J. van den Berge bleek, dat het afgelopen verenigingsjaar met een klein nadelig saldo werd afgeslo ten. Namens de financiële kommissie werd door de heer S. Landman ver slag uitgebracht. Hij verklaarde de boeken prima in orde te hebben be vonden en adviseerde tot goedkeu ring van de rekening over te gaan. De penningmeester werd onder dank zegging voor zijn stipte beheer dé- charche verleend. Wat de financiële positie van de vereniging betreft, sprak de voorzit ter de verwachting uit, dat het vol gend boekjaar wellicht wel weer met een klein batig saldo kan wórden af gesloten. Bestuursverkiezing Periodiek afstredend waren de NIJMEGEN, 9-3. Onbekenden heb ben volgens de politie maandagoch tend in alle vroegte brand gesticht in het pand van de Westland-Utrecht- Hypotheekbank aan de Sint An- nastraat in Nijmegen. De beneden verdieping van het pand brandde uit. De bank is de afgelopen weken her haaldelijk doelwit geweest van aan slagen. Ingegooide ruiten, verf op de muren etc. Dit houdt volgens de Nij meegse politie verband met de ont ruiming, twee weken geleden, van de gekraakte panden aan de Pier- sonstraat. HAARLEM, 9-3. Met de onthulling van een kunstwerk, voorstellende een koe heeft minister drs. G. M. V. van Aardenne van ekonomische za ken maandagmiddag in Haarlem een nieuwe farmaceutische fabriek van het concern Merck Sharp en Dohme geopend. Er zal „ivermectine" ge maakt worden, een door onderzoe kers van het concern in de Verenigde Staten ontwikkeld geneesmiddel te gen parasieten bij vee en huisdieren. bestuursleden de heren W. J. van den Berge, A. Landman en G. de Glopper, die allen werden herbenoemd. Om gezondheidsredenen zal de heer W. J. van den Berge evenwel niet meer de funktie van sekretaris/penningmeester op zich nemen. Deze taak zal worden overge komen door bestuurslid de heer J. van der Have. De heer van den Berge, die reeds vanaf 1950 zitting in het bestuur heeft, waarvan sinds 1965 als sekretaris/penningmeester, werd door de voorzitter dank gebracht voor de wijze waarop hij deze taak gedurende de afgelopen 16 jaar heeft vervuld. ,,Met veel animo heeft hij zich van deze taak gekweten en van zijn woor delijk verslag van de notulen heb ik vele jaren genoten", zei voorzitter De Feiter. Geen steun De vergadering was het met het standpunt van het bestuur eens, dat aan de Oranjevereniging te Burgh- Haamstede geen geldelijke on dersteuning (waarom was gevraagd) moest worden verleend. Algemeen was men van mening, dat dit een taak is voor de individue le burger. In plaats van het aftreden de lid van de financiële kommissie de heer S. Landman werd de heer M. Hart benoemd. De voorzitter bracht de heer Land man dank voor de wijze waarop zich gedurende de zittingsperiode van zijn taak heeft gekweten. De premie voor de varkens werd vastgesteld op 3,56 per maand en de vergoeding op 90 procent hoogste markt Den Bosch. De vergoeding van de biggen zal in onderling overleg plaatsvinden. De vereniging, die op 9 maart 1912 werd opgericht, zal volgend jaar 70 jaar bestaan. Besloten werd dat hieraan op een nog nader uit te werken wijze aan dacht zal worden besteed waarvoor de leden bereid zijn een bijdrage te leveren. Traditiegetrouw kregen alle aan wezigen aan het slot van de vereni ging een krentenbrood aangeboden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De geestelijke gehan- dikapte moet deel kunnen uitmaken van de samenleving. Dit is het uit gangspunt voor de richtlijnen voor de bouw- en inrichting van gezinsver vangende tehuizen voor deze gehan- dikapten. Ze staan in het boekje, dat de afdeling sociale revalidatie van het ministerie van CRM heeft samen gesteld. DEN HAAG. De totale omzet van de Nederlandse detailhandel is in 1980 met vijf procent gestegen, aldus het CBS, dat er echter op wijst, dat op dit cijfer geen korrektie voor prijs veranderingen heeft plaats ge vonden. Het CBS komt daarom tot de konklusie, dat de omzetten van de detailhandel in 1980 zijn gestag neerd. HAARLEM. B. en W. van Haarlem hebben een „boomstruktuurplan" opgesteld, waarmee zij op den duur het bomenbestand van de stad (22.000 stuks) een betere kwaliteit willen ge ven. NIJMEGEN. De progressieve par tijen in Nijmegen hebben tot nu toe 5000 handtekeningen verzameld van Nijmegenaren die ook vinden, dat burgemeester Hermsen na de ontrui ming van de kraakpanden aan de Piersonstraat moet verdwijnen. SCHIPHOL. Minister Pais van on derwijs en wetenschappen is na een bezoek aan Birma van oordeel dat er op het gebied van het onderwijs en de wetenschappen goedé mogelijkheden tot samenwerking met Nederland hebben. SCHIPHOL. Minister Pais van on derwijs en wetenschappen is in Ja karta met zijn Indonesische ambtsge noot Yussuf overeengekomen om op een aantal terreinen van onderwijs en wetenschap nauwer te gaan sa menwerken. Dit gebeurt binnen het kader van het Nederland-Indone sisch kultureel akkoord. AMSTERDAM. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Altair Airli nes uit Philadelphia heeft opnieuw drie Fokker F28 Fellowships besteld, die midden 1981 zullen wor den afgeleverd. DEN HAAG. De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om de positie van de ver dachte bij het oproepen of dagvaar den van getuigen en deskundigen te verbeteren. Of je nu in een overvol tentenkamp zit ofen routebent, vluchteling ben je en dat is geen gelukkige levensstatus. Kontaktadres voor vluchtelingenwerk: Nieuwe Zijds Voorburgwas 48-50. 1012 SC Amsterdam. Tel.: (020) 22 46 51. GENÈVE, 9-3. China heeft bij de Verenigde Naties om steun aangeklopt voor de bevolking van twee provincies die resp. van hongersnood en waters nood te lijden hebben. Dit is maandag in diplomatieke kringen in Genève ver nomen. Het is de eerste maal dat China voor een dergelijk doel een beroep doet op de volkerenorganisatie. Vol gens genoemde kringen geeft Peking geen ruchtbaarheid aan het overleg met het oog op de mogelijkheid dat het verzoek niet zou worden ingewil ligd. Naar verluidt zou er 700 miljoen dollar (circa 1,65 miljard) nodig zijn voor de slachtoffers van de droogte in de provincie Hebei bij Peking en van de overstromingen in Hubei ten zuiden van de hoofdstad. Het gaat om enkele miljoenen getroffenen. BRUINISSE, 6-3. De jaarvergadering van de afdeling Bruinisse van het Rode Kruis, donderdag 5 maart in het Dorpshuis gehouden, had, voorzitter burgemeester T. C. Hekman, stelde het wat spijtig vast, beter bezocht kun nen zijn. Bruinisse komt wat de steun aan het Rode Kruis betreft, beslist goed voor de dag, omdat jaarlijks bijna 8000,- bijeen wordt gebracht, dat is plm. 10,- per lid, maar een beetje morele steun is altijd aangenaam. Het verdere deel van het openings woord was bijna geheel gewijd aan het afscheidvan de heer A. Th. Lock, de man die zich op Bruinisse als geen ander aan het Rode Kruis heeft gege ven. In deze is hij iedereen en niet in het minst zijn opvolgers tot voor beeld. Dat hij nu als kolonnekom- mandant wegens gezondheidsrede nen moet bedanken, werd door iede reen betreurd. Overigens moest de voorzitter er op wijzen, dat men nog vijf jaar moet wachten, eer men het 25-jarig jubi leum kan vieren. Dat de afdeling 25 jaar zou bestaan is een misvatting. Er is op Bruinisse wel 25 jaar Rode Kruiswerk maar de eerste vijf jaar werkte men samen met Oosterland en Nieuwerkerk on der de naam, afdeling Duiveland. De heer N. M. Bollen, die samen met de heer Martijn het hoofd bestuur vertegenwoordigde speldde de heer Lock het zilveren kruis op, omdat hij 22 jaar lang voor het Rode Kruis aktief was geweest. Feestavond ZSC SCHARENDIJKE, 6-3. De sportvereniging ZSC uit Scharendijke hield vrijdagavond in het Hervormd Verenigingsgebouw een feestavond voor de in groten getale opgekomen leden. De voorzitter, de heer P. J. van der Horst heette in het bijzonder de wethouder van sportzaken welkom, de heer I. C. Padmos. De wethouder lichtte toe dat naar zijn verwachting binnen enkele we ken de eerste kraan bezig zal zijn met het gereedmaken van de nieuwe sportvelden. De voorzitter deelde in het alge meen mede dat de inzameling van oud papier en de toto/lotto goed ver loopt. Dank bracht hij aan de sport begeleiders en aan trainer Bram Coomans voor al het verrichte werk en aan het gemeentebestuur van Mid- denschouwen voor de goede samen werking. De heer Van der Horst betreurde het dat door een gebrek aan spelers en speelsters de korfbal zal moeten verdwijnen uit Scharendijke, een sport die al sinds 1933 in deze plaats wordt beoefend. Tot sportvrouw van het jaar werd gekozen Wil Flohil en tot sportman Ben Louwerse. Beiden ontvingen uit handen van de voorzitter con stan daardje met inscriptie. Toneelstuk De toneelvereniging uit Ellemeet voerde het blijspel ,,De verkeerde broek" op. De spelers en speelsters vertolkten hun rol op heel bedreven wijze. De lachsalvo's tussendoor en een hartelijk applaus aan het eind gaven de instemming van het pu bliek weer. De voorzitter overhan digde de speelsters en spelers en bloemenattentie. In de pauze werd een verloting ge houden ten bate van de klubkas. Met dans en muziek van de Melodya's werd de feestavond besloten. De heer Lock bleek uit het goede hout gesneden te zijn; in 1969 werd hij bestuurslid, in 1979 plv. kolonne- kommandant. Veranderde taken De heer Bollen stipte in zijn toespraak nog aan, hoe veranderde taken voor het Rode Kruis in de toe komst zijn gereserveerd. Mede dank zij Lock beschikt Bruinisse over een prima kolonne en helpers en helpsters, die voor hun taken op ver schillend gebied berekend zijn. Maar de heer Lock kon ook kritisch zijn, ook dat ondervonden gewestelijk en hoofdbestuur. Na de heren Bollen en Martijn dank te hebben gezegd, voor de me daille van verdienste en de daarbij behorende oorkonde, haakte de heer Lock in op wat gezegd was aangaan de de kritiek. Ongetwijfeld was men in Bruinisse met de kritiek recht voor zijn raap, soms wat te ver ge gaan, hij gaf dat volmondig toe, an derzijds waren er kommunika- tiestoornissen, die zeker niet altijd de schuld van Bruinisse waren. Reeds bij het begin in 1956 toen men dus nog onder Duiveland resor- teerde, was er een botsing waarvan de vonken afvlogen, toen men op Bruinisse de hier in kamp Stoofpol- der gevestigde Hongaarse vluchtelin gen een kerstdiner aanbood, maar ook bij andere gelegenheden speelde er zich achter de schermen heel wat af. komend tot het werk in de afde ling, herinnerde hij aan het bijzonder goede verloop van de diverse E.H.B.O.-kursussen, die in 1958 met dokter Quaak en B.B.-kommandant H. Dobbelaar begonnen en met de op volgers van dokter Quaak als artsen te Bruinisse, werden voortgezet. Hij hoopte dat al dit werk dat gelij- delijk van de grond kwam, ook door volgende generaties zou worden voortgezet. De voorzitter, de heer T.C. Hek man, deelde mede dat het bestuur had besloten aan de heer A. Th. Lock tot ere lid van de vereniging te be noemen, terwijl aan mevrouw A. Lork van de Velde nu eens niet werd bedacht met het „afgezaagde bloe metje", maar met een enveloppe met inhoud. Jaarverslag De sekretaris de heer II. van den Bos, dankte in zijn jaarverslag, de twee bestuursleden die te kennen hadden gegeven hun mandaat om persoonlijke redenen niet te kunnen voorzetting, de heer A. Th. Lock en mevr. Van Wolferen. Deze laatste is in de afgelopen jaren de stuwende kracht geweest achter het Jeugd Ro de Kruis. Het ontslag van de heer Lock dateert van 31 dececember j.l., mevr. Van Wolferen heeft reeds in oktober haar bestuurstaak- neerge legd. Voor de aanschaf van unifor men en werkpakken zal op 20 en 21 maart een bazar worden gehouden. Wegens reorganisatie van de brandweer kon door het gemeente bestuur van Bruinisse geen tweede „pieper" beschikbaar worden gesteld. De bestaande „piepers" wor den echter aangepast. Op 3 juni 1981 zal de J. Henri Du- nant in Bruinisse afmeren. Bruinisse zal de ontvangst verzorgen (om en om wordt om de twee jaar gewisseld met Duiveland. De kampagne voor mej. Greet Lod der, die in Brazilië werkt werd een groot sukses. Vier patiënten uit Bruinisse maak ten een reisje mee met de J. Henri- Dunant. Jammer dat de opbrengst van de jaarlijkse financiële kampag ne 300,- minder was, dan vorig jaaij, de aktie voor Greet Lodder in Brazilië die 1000,- opbracht zal daaraan niet vreemd zijn. Penningmeester C. Heule moest zijn financieel overzicht afsluiten me een tekort van 1.634,05, maar ge lukkig heeft het Rode Kruis een be scheiden reserve. Het aanwezige ma teriaal staat op de Balans voor ruim 11.000,-. Ook het jaarverslag van de kollon- neleidsters mevr. A. Jumelel-Okkers begon uiteraard met het afscheid van de heer Lock, maar ook mevrouw De Jonge-van Doorn en de heer Smit leg den het bijltje erbij neer. De heren Bontekoe en Wijnand Koster organi seerden een EHBO-kurus, met goed sukses, alle kursisten slaagden. Ook de herhalingskursus werd door ge noemde heren gegeven. Leni Jumelet en Ellie de Waal maakten als kollonneleden een reis met de Henri Dunant mee, mevrouw Tanis-Tanis (distriktse verpleegku- nidge) komt in april en mei enkele avonden per week voor een herha lingskursus. Hulp werd geboden bij de wieler ronde, zwemwedstrijden, paarden- koursen, de zeskamp, wastobberace en „Bru-Pop"-festival. Bij een hulpverlening in Zierikzee (Bejaardenfeest) werd met jaloerse blikken gekeken naar de uniformen en werd het plan geboren ook in „Bru" een uniformenfonds te stich ten. Het Welfarewerk waarvan mevr. Van den Berge-Hoogerheid verslag uit bracht wordt wekelijks in „in 't Opper" gehouden, met vijf vrijwil ligsters en vijftien deelnemers (sters) waaronder één man. Jeugd Rode Kruis Het Jeugd Rode Kruis organiseer de de hulpverlening voor de gehandi- kapte kinderen in Brazilië en een Wandeltocht, die echter door de re gen in het water viel. (60 deelnemers volbrachten de tocht). Nieuwjaars kaarten werden weer geschreven en rondgebracht (in 't Opper). Leidster van deze groep is thans mevr. Jumelet-van Oeverén. Mevrouw Jumelet-Okkerse en mevr. Jumelet-van Oeveren traden toe tot het bestuur; mevr. J. van den Berge-Hoogerheide werd herkozen. Bij de rondvraag werd geïnfor- DEN HAAG. De dagcentra voor de schoolgaande jeugd worden met in gang van 1 april niet meer uit de bijstandswet betaald maar direkt door de gemeenten. Voetenleed UTRECHT, 9-3. Er is veel meer voetenleed in ons land dan de oppervlakkige toe schouwer waarschijnlijk ver moedt. Nederlanders zijn over het algemeen weinig voetbe- wust, en de pijn die zij daar door aan de voeten moeten in casseren wordt nog lang niet voldoende onderkend. Dit be toogde de heer A. de Wit, in- spekteur voor de volksgezond heid voor de paramedische be roepen, maandag op een kon- pres over voetgezondheid, dat door het Schoenpassersgilde, een vereniging van gespeciali seerde schoenwinkeliers, in Utrecht werd gehouden. Vooral bejaarden hebben veel voetklachten, zo bleek uit een onlangs gehouden enquete. meerd naar het Rampenplan van Bruinisse en naar de werkzaamhe den van de Struktuurkommissie. Na de huishoudelijke zaken volgde een geanimeerd bingo spel. ZIERIKZEE. Een wat gekreukelde „geiten-foto" uit de t wint der namen is achterhaald: v.l.n.r.: Bolier, J. de Ronde, Maarte, v. d. Est, Snijders, Koos Indenbosch, A. de Graaf. Marien min p... nog heel wat namen. Plaats van handeling toen: het Slabbcisu-c e*i Heel icnt mensen staan er op, van wie een deel l u ren Koopman, Van Donge. K. Soman, M. \\ei lust je is niet kompleet, maar bij elkaar toch

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4