Dijkgraaf houdt vast aan Deltaveiligheid per 1985 Acht procent minder nieuwe hypotheken Vergadering in 's Landskamer STREEKNIEUWS Zittenblijvers en studiebeurzen Geen aftrekbaarheid onderhoudskosten Vergadering te Zierikzee Afd. Schouwen-Duiveland Ned. Bond van Gepensioneerden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag XO maart 1981 Nr. 22875 3 ZIERIKZEE, 10-3. „We mogen verwachten, dat de re gering ook na de verkiezingen, de destijds aan ons ge bied toegezegde Delta-veiligheid in 1985 zal garanderen", aldus de heer A. M. Geluk, voorzitter van de vergadering van het waterschap, vandaag (dinsdag) in 's Landskamer. BROUWERSHAVEN. Vroeg 20ste eeuws plaatje van de rede van Brouwershaven. Sfeer en stilte die van deze foto af stralen, geven enig vermoeden hoe het ooit geweest is. DEN HAAG, 9-3. In 1980 is voor 59,4 miljard gulden aan nieuwe hypothe ken in de openbare registers ingeschreven, tegen 64,7 miljard in 1979. Deze da ling van ruim acht procent komt na een daling van tien procent in 1979. Dit blijkt uit maandag gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. „Wat het gereedkomen van de stormvloedkering betreft, houden we ons aan het oorspronkelijke tijd schema. We stellen ons vertrouwen in de Deltadienst en in de mensen die zich inspanen om het grootste karwei te klaren", aldus de dijkgraaf. ZIERIKZEE Schoolkrant „Praatpaal" In het zogenaamde „Carnavals- nummer" van de Theo Thijssen- school en „de Woelwaters" wordt on der het rubriekje „uit de school ge klapt" melding gemaakt van de toestemming van het ministerie van onderwijs voor het bouwen van een nieuwe school bij de „Maltarakkers". Er mogen vier klas sen worden bijgebouwd met daar naast een gemeenschappelijke ruim te. Deze week hoopt architekt Jobse uit Vlissingen een aantal schetsplan- nen voor de inrichting van deze nieu we bijgebouwen gereed te hebben. Momenteel zitten er 28 kleuters op de kleuterschool „Woelwaters". De terugloop van het aantal kleuters valt op deze school dus nog wel mee. Verder komt ieder klas van de lagere school in deze krant aan bod via teke ningetjes, gedichtjes of kleine ver haaltjes over „wat ik later wil wor den". E.H.B.O.-examen De Rode Kruis Kolonne Zierikzee organiseerde afgelopen winter een E.H.B.O.-kursus. Het examen waaraan 15 kandidaten deelnamen vond op 9 maart plaats en werd afge nomen door dokter H. J. van Beek uit Rilland Bath, die werd geas sisteerd door kaderinstrukteur de heer P. A. Kloet uit Middelburg. 2 kandidaten moesten worden afgewe zen. De geslaagden zijn: de dames C. E. M. A. Bouwens, N. H. Kloet, P. H. Krijger, A. C. W. Sluys, allen uit Zie rikzee, P. >M,.Geleijnse-v. d. Berg uit Ouwerkerk; en de heren: H. A. Dale bout, T. de Masier, A. v. Noord, D. D. J. v. d. Poel, G. J. ter Riet, A. C. M. v. d. Schelde uit Zierikzee, de heer W. H. Kelderman uit Ouwerkerk en de heer J. Passchier uit Kerkwerve. Kop-staart botsing Twee auto's zijn maandagavond te gen acht uur vrij ernstig beschadigd bij een kop-staart botsing. Mevrouw M. C. Q.-B. uit Noordgou- we kwam van de rotonde en werd op de Gracht weg, toen zij het parkeer terrein van de Z.W.N. wilde opdraai en, aangereden door W. J. W. uit Zie rikzee, die achter haar reed. Fraktievergadering P.v.d.A. Donderdagavond 12 maart wordt in het „Huis van Nassau" de fraktie vergadering van de Partij van de Ar beid gehouden. Voor tijd: zie agenda. Delegatie naar Engeland Het (strenge) regime van premier Thatcher heeft blijkbaar geen in vloed op de „twinning", het kontakt tussen de steden Hatfield (G.B.) en Zierikzee. Een gemeentelijke delegatie brengt een bezoek aan de Engelse „jumelage"-stad van 10 tot 13 april a.s. De uitnodiging voor dit bezoek is Het toekomstige beheer van de stormvloedkering noemde de heer Geluk van veel belang voor de water schappen, in verband met de dan op tredende waterstanden en de toestand van de glooiingen en buiten bermen. Dijkversterkingen De voorzitter herinnerde aan het feit, dat de stuurgroep dijkverster kingen Oosterschelde onlangs was ontbonden. Vrijwel binnen de gestel de tijd is het werk gereed gekomen en in totaal is ongeveer 150 km dijk langs de Oosterschelde aangepast. De kosten bedroegen 340 miljoen gul den. Woorden van dank waren er voor het Rijk en provincie voor hun medewerking aan de dijkversterking en in het bijzonder voor ir. P. H. van der Weele, hoofd van het bureau dijk versterkingen. V erontr einiging „Momenteel zijn we bezig om het plan tot bestrijding van de waterve rontreiniging 1981-1985 op te stellen. In verband met de teruggang van de ekonomie en de hoge rentestand vra gen wij ons af, of het verantwoord is, om voor de eerstkomende jaren be langrijke investeringen voor te stel len". gedaan door de Hatfield Parish Council en het Komité Internationa le Uitwisselingen. Verschillende le den van raadsfraktie w.o. die van de P.v.d.A. hebben reeds toezegging ge daan. Uiteraard maakt ook burge meester Th. H. de Meester deel uit van de delegatie, evenals gemeente- sekretaris Izeboud en een vièrtal le den van de Zierikzeese kommissie Buitenlandse Betrekkingen. Provinciale dag U.V.V. Op woensdag 20 april wordt in het Hervormd Verenigingsgebouw, de provinciale dag gehouden van de Stichting Unie van Vrijwilligers. Een toespraak -wordt gehouden door het hoofdbestuurslid voor de provincie Zeeland, mevrouw E. Meijer-van Overbeeke. Geprogram meerd is verder een lezing door me vrouw J. IJ. C. Beckers, direktrice van het woonoentrum voor ouderen (galerie en kuliureel centrum) „Abts- woude" te Delft. Onderwerp: „Oud zijn in de negentiger jaren". In de middaguren wordt een bezoek ge bracht aan het werkeiland „Neeltje Jans". westenschouwen Jeugdvogelwacht Zaterdagmorgen 14 maart wordt een rondleiding door de Boswachte- rij van Westenschouwen voor de jeugdvogelwacht georganiseerd. Ver zamelpunt bij de ingang van de bos- wachterij. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Lezing over energie Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Wester- schouwen zal de heer A. F. Koopman van de PZEM een lezing houden over „58 miljoen Nederlanders en hun energie". Deze middag wordt gehou den op dinsdag 24 maart in de Graaf van Haamstede. Voor tijd: zie agen da. „Daar komt bij, dat de huidige zui veringsinstallaties goed werken, zij het, dat ze in bepaalde perioden wat overbelast zijn". Verder vond de heer Geluk, dat ook ten aanzien van andere investe ringen, zoals verbetering van wegen, pas op de plaats gemaakt moet wor den, wil men niet in ongewenste pro blemen geraken. Verlangens „De stijging van energie- en rente kosten is dusdanig, dat we vele ver langens op zij moeten zetten. In de zo mervergadering zullen we een en an der met de vergadering overleggen", besloot de dijkgraaf zijn openings woorden. Filmavond Vrijdagavond 13 maart houdt de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Westerschouwen een filmavond in de Rekreatiezaal van de Gereformeerde kerk van Haamstede. De film Anaterka zal de ze avond vertoond worden. Voor tijd: zie agenda. SCHARENDIJKE/ KERKWERVE Vergadering Hervormde Vrouwengroepen De Hervormde vrouwengroepen van Kerkwerve en Scharendijke hou den woensdag 11 maart een gemeen schappelijke vergadering. De middag staat in het teken van de Wereldgebedsdag. Na de pauze zal Grace Molengraaf uit Zierikzee aan de hand van dia's iets vertellen over de ontwikkelingslanden waarvoor de Wereldwinkel werkt. Ook bestaat er gelegenheid wereldwinkel artike len te kopen, zoals jute tassen waar voor onlangs een aktie is gestart. Vertrek vanuit Scharendijke om twee uur vanaf de kerk. Voor tijd: zie agenda. ZONNEMAIRE Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt' woensdag 25 maart een voorlichtingsbijeenkomst imhet' dorpshuis te Zonnemaire. Mèvrouw Bokhorst, diëtiste-van de NederlandseHartstichting' zal deze avond een lezing houden over het be lang van goede voeding en het berei den van voedsel dat verantwoord is voor hart en bloedvaten. Na de pauze zal „het koken van gezonde voeding" in praktijk worden gebracht en met het oog op de in te kopen hoeveelhe den gaarne opgave voor 21 maart bij mevrouw v. d. Vreugde, tel.: (01112) 1245. Ouderavond openbare kleuterschool De openbare kleuterschool te Zon nemaire houdt dinsdag 24 maart een ouderavond in de kleuterschool. De Stichting Kind en Ziekenhuis vertoont'tijdens deze avond een dia serie „als je straks in het ziekenhuis ligt". Na de vertoning bestaat er ge legenheid hierover te diskussiëren. Ook de ouders van kinderen uit de eerste, tweede en derde klas van de lagere school zijn welkom. DREISCHOR Jaarvergadering muziekvereniging „Crescendo" De muziekvereniging „Crescendo" houdt vrijdagavond a.s. de algemene jaarvergadering in het Dorpshuis. Na het uitbrengen van het finan cieel overzicht volgt de bestuursver kiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren C. J. van Dixhoorn, se- kretaris en D. F. v. d. Linde vice- voorzitter, terwijl de heer L. Raams- donk besloten heeft zich uit het bestuur terug te trekken. Verder komt nog een viertal agen dapunten aan de orde. Het huishou delijke gedeelte wordt daarmede af gesloten. Voor de rest van de avond zijn de overige gezinsleden en andere „Cre scendo" medewerkers uitgenodigd. In een gezellige hoopt men de aanwe zigen te amuseren met het jaar verslag door de sekretaris, een muzi kale kwis en bingo. Muzikale mede werking wordt verleend door de Boe- renkapel van de muziekvereniging Apollo" uit Domburg. Voortijd: zie agenda. oosterland Opbrengst kollekte Onder leiding van de heer Joh. van der Have Jacz. werd in de maand fe bruari weer gekollekteerd ten bate van het zendingswerk der Gerefor meerde Gemeenten, door Bart van der Hulle, Fieke van 't Hoff, Cobie Olree, Corine Knop, Marja de Visser en Marian de Waal. De opbrengst bedroeg in genoemde maand de som van 223,60. Tevens werden voor hetzelfde doel oud pa pier en vodden opgehaald, dat op bracht 180,—. Zodoende kon in to taal weer voor dit zendingswerk worden opgezonden de som van 403,60, waarvoor dank wordt ge bracht. goes jv Middagbijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Donderdag 19 maart organiseert de kommissie vorming een middagbij eenkomst in de „Prins van Oranje" te Goes. Mevrouw Spekman van de Provin ciale bibliotheekcentrale behandelt voor de pauze het onderwerp „litera tuur". Na de pauze is er een toelich ting en mogelijkheid tot uitwisselen van werkwijzen en ideeën van de leeskringen. DEN HAAG, 9-3. Zittenblijvers in het hoger beroepsonderwijs (HBO) moeten hun studiebeurs kunnen be houden. In vergelijking met de stu denten in het wetenschappelijk on derwijs (WO) zijn ze in het nadeel. Dat wordt nog erger als ook nog kol- legegeld voor het HBO wordt inge voerd. Minder draagkrachtige HBO- studenten die doubleren, krijgen na melijk ook hun kollegeld niet meer gecompenseerd Het bestuur van de HBO-Raad heeft maandag de leden van de On- derwijskommissie van de Tweede Kamer hierop gewezen. Het vraagt de Kamerleden er bij minister Pais op aan te dringen de onrechtvaardige elementen uit de huidige regeling voor studietoelagen te verwijderen, de ongelijke behandeling dient te worden afgeschaft. Ze is niet alleen onrechtvaardig, maar komt extra hard aan voor HBO-studenten als ook zij kollegegeld moeten betalen. Veel studenten in het wetenschap pelijk onderwijs lopen studievertra ging op. Deze hoeft niet te leiden tot het inhouden van studietoelagen. De ze mogelijkheid bestaat niet in het HBO. Doubleert daar een student in het begin van de studie dan raakt hij bij de huidige regeling al in grote persoonlijke problemen: hij of zij moet de studie staken of een onaan vaardbaar zware schuld op zich ne men, aldus het bestuur van de HBO- Raad. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het CNV en de Vak centrale voor Hogere Personeel MHP staan met hun pleidoor voor een wet telijk voorziening voor het individu eel klachtrecht van werknemers, de bescherming van de sollicitant en het werkoverleg, in de Sociaal Ekonomi- sche Raad (SER) tegenover de FNV en de werkgevers. 'S GRAVENPOLDER. Bij de ge meente Borssele zijn ruim 180 be zwaarschriften ingediend tegen het verlenen van een bouwvergunning aan de NV PZEM (Provinciale ener gie maatschappij) voor de bouw van een opslagruimte voor radio-aktief afval bij de kerncentrale in deze stad. De achteruitgang vond geheel plaats bij de hypotheken op woon huizen en kombinaties van woonhuis en bedrijfspand. Volgens het C.B.S. werden vorig jaar 230.000 van deze zogenoemde woninghypotheken in geschreven of 61.000 minder dan in 1979. Hiermee was een bedrag ge moeid van 37,7 miljard gulden of bij na vijftien procent minder dan in 1979. Het C.B.S. noemt het ook opmerke lijk, dat de ingeschreven bedragen der woninghypotheken in de loop van 1980 terugliepen, namelijk van gemiddeld 173.000 gulden in het eerste kwartaal naar rond 160.000 in het laatste kwartaal. Het bedrag der overige hypothe ken nam met vijf procent toe, door dat de gemiddelde bedragen hoger KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARNHEM. De Nederlandse Bio scoopbond heeft heaar medewerking en finapciële steun aan de internatio nale film week Arnhem opgezegd. Dat blijkt uit een brief aan de ge meente Arnhem en het bestuur van de Stichting, die de tweejaarlijkse filmweek organiseert. UTRECHT. De Federatieraad van de FNV beschuldigt minister Albeda van sociale zaken ervan partij te heb ben gekozen in het CAO-konflik ha venbedrijf, door te dreigen met een loonmaatregel. DEN HAAG. In 1980 zijn de rekla- mebestedingen voor goederen en diensten onder naam of merk in dag bladen met een procent toegenomen in vergelijking met 1979, zo heeft het bureau voor budgettenkontrole bere kend. DEN HAAG. In her derde kwartaal van het vorige jaar (juli tot en met september 1980) is het aantal werk nemers in de nijverheid (industrie, delfstoffenwining en openbare nuts bedrijven) in vergelijking met een jaar eerder (eind september 1979) ge- daal met 8.480 personen of 0,9 pro cent. DEN HAAG. De vaste kamerkom missie voor wetenschapsbeleid is het niet eens met de door de regering voorgestelde opzet van het micro- elektronicacentrum met drie kernen in Delft, Eindhoven en Twenthe. Om half drie kon de voorzitter de vergadering openen en heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van de afd. Nood- en Zuid Beveland en de Bondsafge- vaardige voor Zeeland, de heer Eek man. In zijn openingswoord besprak hij de zorgen van het hoofdbestuur. In hoofdzaak financiële zorgenj_o^a. ver oorzaakt doordat het N.B.G. bonds blad een maandblad is geworden, en door de personeelsuitbreiding en sa larisverhoging van het bureauperso neel. Volgens sommigen kan de kontri- butie 18,- per jaar bezwaarlijk verhoogd worden, reden waarom het hoofdbestuur in samenwerking met de leden mikt op vergroting van het aantal leden. De heer Eekman zette uiteen hoeft het hoofdbestuur dat in de komende maanden denkt te reali seren. Versterking van de N.B.G. is ook nodig, omdat de wethouders van volkshuisvesting in de grote steden graag zouden lenen voor hun oude binnensteden om deze te renoveren. Men wil lenen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (A.B.P.) en wel tegen een veel lagere rente, waartegen de N.B.G. huiverig staat. De verslagen van de sekretaresse, mevr. v. d. Pol-Schoonaard en de waren. Zij beliepen 568.000 gulden in 1980 tegen 510.000 in 1979. Het aantal van de overige hypotheken vertoon de eveneens een daling. EINDHOVEN. Een anderhalf me ter groot stuk van een bladveer - ver moedelijk afkomstig van een vrach tauto - heeft op de autosnelweg Til- burg-Eindhoven een gekompliceerd o verge val veroorzaakt. Een automo bilist raakte met zijn voertuig het ij zer dat daardoor als een projektiel werd weggeslingerd. DEN HAAG, 9-3. Het huidige systeem van huurwaardeforfait (voor een bedrag ineens) voor de in komstenbelasting blijft gehand haafd, terwijl er geen aftrekbaarheid komt van de werkelijk gemaakte jaarlijkse onderhoudskosten aan de eigen woning. Dit schrijft staatsse- kretaris Van Am els voort van finan ciën in een nota die hij maandag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Het gebruik van de eigen woning moet volgens de staatssekretaris als een element van inkomen worden be schouwd. Daarom is het principieel juist hierover inkomstenbelasting te heffen door het huurwaardeforfait (een van de waarde van de woning af hankelijk bedrag, dat bij het belast baar inkomen van de eigenaar- bewoner moet worden opgeteld), geteld). De staatssekretaris verwacht wei nig heil van het weer aftrekbaar ma ken van de werkelijke onderhouds kosten. De stimulans tot verbetering van het onderhoud, die er van zou uitgaan, noemt hij gering. „Zwart werken" wordt er niet mee bestreden omdat het gat tussen „zwarte" en „witte" prijzen te groot is. Boven dien zou de aftrek niet ten gunste ko men van eigenaren van nieuwbouw woningen, omdat onderhoudskosten pas in later jaren enige omvang aan nemen, zo meent Van Amelsvoort. Bovendien is volgens hem een be zwaar dat de belastingdiensten on voldoende zijn toegerust om de opge geven onderhoudskosten te kontrole- ren. penningmeesteresse mej. Hartog worden onveranderd goedgekeurd. De kommissie tot nazien van de boe ken bestaande uit de heren M. A. v. d. Weel en Meganck werd dank ge bracht voor hun werk en verslag. Bestuurssamenstelling Het zittende bestuurslid C. de Raat werd bij akklamatie herkozen, ter wijl het zittende bestuur zich geluk kig acht, dat vier leden bereid waren zitting te nemen, zodat voor alle funkties een eventuele vervanger aanwezig is. De nieuwe bestuursle den zijn: de dames Klink-Quaak en Van Oort-Lodewijk en verder de her en Rozeboom en A. M. v. d. Weel. Voor de rayonvergadering op 15 april in Goes kregen alle bestuursle den een uitnodiging. Als officiële af gevaardigden stelden zich beschik baar: mevr. Klink-Quaak en de heer A. M. v. d. Weel, die ook de algemene ledenvergadering op 12 mei in Utrecht als afgevaardigden van Schouwen-Duiveland zullen verte genwoordigen. Het bestuur stelt zich in zijn geheel beschikbaar bij voorkomende moei lijkheden direkt of bemiddelend de helpende hand te bieden. RENESSE. Terwijl vorige week nog steeds werd gewerkt aan de laatste fas van de Hogezoom te Renesse, werden reeds het afgelopen weekend de eerste vernielingen aan dit fraaie vernieuwde stukje Renesse toegebracht. Twee gemetselde palen van een afscheiding moesten het ontgelden en bleken niet bestand tegen bruut geweld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 6-4. De Ned. Bond van Gepensioneerden (N.B.G.) afd. Schouwen-Duiveland hield de jaarvergadering in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3