Meer oorlogstuig in netten met zware Noordzee-kotters Rode Kruis afdeling Schouwen vergaderde te Haamstede DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bezuinigingen op sociale uitkeringen Tot 1985 driehonderdvijftig duizend banen nodig Afrika bergt miljoenen vluchtelingen 12% LENING 1981 PER 198-7X1991 Wereld gebruikt landbouwgrond te snel Portugal en de EEG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn Inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 9 maart 1981 137ste jaargang Nr. 22874 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In di dit nummer: Mode voor komende lente en zomer HAAMSTEDE, 7-3. In de Beatrixschool vergaderde vrijdagavond de afd Schouwen (Westhoek) van het Ned. Rode Kruis, onder voorzitterschap van mevrouw A. C. Houtman. Zij heette mevrouw Kloet-Schellingerhout, wethouder van Middenschouwen hartelijk welkom. Van Westerschouwen was bericht van verhindering ontvangen. Me vrouw Houtman sprak van een goed HILVERSUM, 7-3. Staatssekreta- ris De Graaf van sociale zaken heeft zaterdag in een uitzending van ,,In de Rooie Haan" van de VARA-radio ge zegd dat er tot 1985 vijf a zes miljard gulden bespaard moet worden op so ciale uitkeringen. De regering is niet van plan daarvoor de koppeling van de netto-uitkeringen aan het netto minimumloon te laten varen. Daar wordt door een ambtelijke werk groep wel op gestudeerd, maar het lijkt onwaarschijnlijk dat dit gevol gen zal hebben. Het geld zal moeten worden gevon den door het verschil tussen basis voorzieningen en aanvullende uitke ringen voor kategorieën uitkerings gerechtigden als arbeidsongeschik ten, werklozen en ambtenaren, weg te werken. DEN HAAG, 7-3. Er zijn minstens 350.000 banen extra nodig om in 1985 een werkloosheidsniveau te bereiken van 150.000. Wat dat betekent wordt geïllustreerd door het feit dat in de jaren zestig de werkgelegenheid toe nam met ongeveer 440.000 banen. In de jaren zeventig bleef zij konstant. Dit staat in de ontwerp-arbeids- marktverkenning 1981 van de raad door de arbeidsmarkt (een zelfstan dige kommissie van de Sociaal Eco nomische Raad), die op 11 maart wordt behandeld. Nieuwe werkgelegenheid moet, zo blijkt uit het ontwerp, vooral wor den geschapen in de industriële sek- tor. Een deel van de raad, voorname lijk werknemers, vindt dat de over heid daarbij een aktieve rol moeten spelen. De werkgevers vinden een evenwichtiger verdeling van de groei, innovatie- en exportbevorde ring een betere oplossing. Naast het scheppen van meer werk zal het ook nodig zijn korter te wer ken. Dat vraagt wel een bijdrage van de looninkomens. Daarbij moet de bedrijfstijd gelijk blijven of zélfs worden verlengd. 1980 met als hoogtepunt de komst van de nieuwe ambulance op 28 maart. Mevrouw Den Engelsman-v. d. Hoek en de heer O. Boom werden dank gebracht voor de door hen ge leide kursussen. Zij dankte het ge meentebestuur voor de opknapbeurt die de dienstlokalen in de school had den gekregen. Een wandeltocht zal op de zaterdag voor Pasen worden gehouden en de kampagne 1981 van 25 mei-7 juni. Zij vraagt hiervoor dringend een aantal vrijwilligers om te helpen. Binnenkort zal de afdeling een middag voor gehandicapten or ganiseren. In vergadervorm zal later het struktuurrapport van het Ned. Rode Kruis worden behandeld. Financiën De resultatenrekening 1980 sluit met een onvoorzien van 22.642,— doch in 1981 moet veel uitgegeven worden. Aan kontributie werd 15.920,45 ontvangen, terwijl de campagne 16.514,54 opbracht wat een 2e plaats in Zeeland opleverde achter Anna Jacobapolder. De ambu lance staat op de balans voor 89.202,af te schrijven in 6 jaar met een afschrijvingsbedrag plus re serveringsbedrag van in totaal 23.000,—. Voor de laatste maal las de aftre dende sekretaris de heer P. Zoon het jaarverslag. Daaruit bleek dat de afdeling 1438 leden telt die per lid ca. 11,kon tributie betalen. De bloedplasma- avond werd een sukses, want 40 per sonen méér lieten zich bloed aftap pen (nu 220). Drie patiënten uit de afdeling maakten een reis met de Henri Du- nant en één was een week in de Val kenberg. Evenementen Ook in 1980 werd weer veel as sistentie verleend bij vele evenemen ten. De wandeltocht trok 240 deelne mers. De ambulance maakte 274 rit ten met 18710 km. De mensen van de kolonne maakten 272 ritten mee, wa ren aanwezig bij 38 ongelukken en 21 maal behulpzaam met zuurstof. Na mens de verifikatiekommissie advi seerde de heer M. J. Schaleven tot goedkeuring van de rekening. In zijn plaats werd de heer C. J. Boot als zo danig benoemd. Bestuur Er kwamen veel wijzigingen in het bestuur. Aftredend en niet herkies baar waren P. H. Zoon, mevrouw v. d. Steeg, mevrouw Verburg, de heer A. Koppenhol. Bij acclamatie wer den gekozen de heer H. Schreurs uit Haamstede die sekretaris wordt, de heer P. B. Verschuur uit Scharendij- ke en de dames M. J. Henderix-Kole uit Ellemeet en R. J. van Staa-van Buuren uit Serooskerke. In het na jaar volgt een vergadering, o.a. om dat de kolonne-kommandant, dokter H. J. Simons, er mee stopt. Mevrouw Houtman nam daarop af scheid van de niet terugkerende bestuursleden. Zij ontvingen een en veloppe met inhoud en bloemen. De heer Zoon kreeg een schilderstukje, vervaardigd door Miems van Citters aangeboden, vanwege zijn grote ver diensten voor de afdeling. De voorzitter van de Kring, de heer N. M. Bollen, vergezeld van kringse- kretaris J. J. Marteijn, prees de afde ling bijzonder en ook hij richtte zich tot de heer Zoon. Ziekenhuis Hij is de man geweest die de auto matisering ten zeerste heeft opge werkt en zich danig heeft gegeven voor het behoud van het ziekenhuis in Zierikzee en met zijn enthousi asme ook het kringbestuur heeft aan gestoken waardoor met die steun nu het onmisbare ziekenhuis gewoon doordraait. Hij bood hem een fraai kussen aan. De heer Zoon dankte daarvoor en hoopte dat de kampagne nog eens nummer één wordt in Zee land. Hij herinnerde aan een uitspraak van de vorige voorzitter, mr. v. d. Weel die zei: „Als je vrijwilliger bent probeer dan nog professioneler te zijn dan een professional". De heer J. Tuinman deed verslag over het kolonne-werk dat voor 100 bestond uit vredeswerk. Hij vroeg wel aandacht voor nieuw bouwhuizen omdat ze zo slecht zijn aangepast aan eventueel vervoer met brancards. Voor zijn vele werk kreeg hij een pluim op de hoed. Magazijn meester A. van 't Hooft stopt met 1 april zijn werk. Hij wordt opgevolgd door R. Saman. PARIJS, 7-3. De helft van 's we relds tien miljoen vluchtelingen heeft een toevlucht gezocht in Afri kaanse landen, die vrijwel even arm zijn als de berooide vluchtelingen zelf. Deze gastlanden, die zelf kam pen met ernstige tekorten en droogte-perioden hebben dringend hulp nodig, zo hield de hoge commis saris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties, Poul Hartling, vrijdag voor aan de sectie ontwikkelingshulp van de OESO (Organisatie voor Ekonomische Sa menwerking en Ontwikkeling) in Pa rijs. De grootste groepen vluchtelingen zijn geconcentreerd in Pakistan en Somalië, waarbij de situatie in So malië het meest kritiek is. ELLEMEET. Vierentwintig ruiters vierden zaterdag in Ellemeet het oeroude folklorische Strafeest. Het traditionele wassen van de paardevoeten kreeg bijzonder veel belangstelling en gelukkig bleef het die dag even droog. Ellemeet is nog één van die dorpen in de Westhoek waar het Strüfeest nog zeer intensief gevierd wordt en alle deelnemende paar den waren dan ook prachtig versierd. Henk Punt uit Ellemeet ontving de eerste prijs voor zijn versierde paard. Het ringsteken werd gewonnen door Rinie van de Hoek. Fanfare Luctor et Emergo uit Renesse verleende muzikale mede werking. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Reserves bedreigd Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Dat betoogde maandag de Wage- ningse hoogleraar P. Buringh tijdens de viering van de 63ste Dies Natalis van de Landbouwhogeschool. „Indien op de huidige wijze met het ontginnen van land wordt voortge gaan, ligt het tijdstip, waarop de re serves zijn opgesoupeerd niet ver af", zo meent Buringh. Hij schat, dat er over de gehele wereld gezien nog reserves zijn voor circa zeventig jaar: „aangezien er al zo'n tienduizend jaar landbouw wordt bedreven, is DEN HAAG/ZIERIKZEE/BRUINISSE, 9-3. Nu er door de vernieuwing van de Noordzee kotter vloot veel nieuwe schepen in de vaart komen, met een groter mo torvermogen dan de oudere schepen, zijn het niet alleen de ambtenaren van het ministerie van landbouw en vis serij, die daarover zorgen hebben. ZIERIKZEE, 6-3. In de hal van Drukkerij Lakenman en Ochtman werd vrij dagmiddag door de burgemeester, de heer Th. H. de Meester de prijsuitrei king verricht van de carnavalsoptocht, die zaterdag 28 februari in de Concert zaal werd gehouden. Het organiserend carnavalscomité, bestaande uit de her en H. Lindhout, B. Noomen en B. de Gardeijn. onder supervisie van de ZOC had zes winnaars gekozen in variërende leeftijden en had als prijs een uitver grootte foto gekozen, afkomstig van fotozaak Bob Noomen. De burgemeester zwaaide het comité lof toe voor het feit dat dit initiatief voor de jongelui is ge nomen. Helaas hebben enkele bewoners van Zierikzee bezwaar gemaakt te gen de viering van het carnaval, maar ik geloof dat plezier hebben een goede zaak is", aldus de heer De Meester. De prijswinnaars waren: Erna Kostense, Monica van Schie, Mare den Broer, Michel Schaalje en Wim Brooshoofd en Waldemar Raad. Op de foto reikt de burgemeester de prijzen uit, terwijl het clowntje (l) even later samen met iemand anders bloemen aan de ereburger zou geven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het brengt nog andere problemen mee, want door de zwaardere wek kers voor de boomkor en het genoem de grotere motorvermogen, wordt oorlogstuig blootgewoeld, dat tot dusver rustig onder het zand lag. De schrobnetten snijden bij de jacht op tong dieper in de zeebodem. Men vangt niet alleen tong, maar ook projektielen. Wat ligt er allemaal als gevolg van twee oorlogen binnen 30 jaar alle maal op de Noordzeebodem? Nie mand die het weet. Honderden scheeps- en vliegtuigwrakken, maar daarnaast een grote hoeveelheid oor logstuig. Deskundigen spreken van 100.000 mijnen en vele honderddui zenden bommen en granaten, diepte bommen, oefenmijnen raketwapen tuig, enz., alles bijzonder gevaarlijk wanneer het in de netten komt. En het komt in de netten. Premies Vroeger was het wel eens zo, dat men wanneer de visvangt slecht was, wel eens een voorraadje oorlogstuig viste, om dat in te leveren bij de Mijnopruimingsdienst, waar men vergoeding kreeg voor niet geviste uren en premies. Men had dan toch een weekloon. Maar dat kwam maar zelden voor. Tegenwoordig is het echter zo (nadat het aanbrengen van oorlogstuig niet meer wordt beloond), dat men het ge vangen spul weer zo gauw mogelijk over boord kiept. Enkele jaren geleden werd als zui nigheidsmaatregel het geven van een aanbrengpremie afgeschaft. En als men door het aanbrengen van oor logstuig, tijdverlies heeft (en tijdver lies wil zeggen minder vis), dan is de keuze voor de visser niet moeilijk. Advertentie STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op I0 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs WAGENINGEN, 9-3. De reserves aan geschikte land bouwgronden in de wereld worden te snel in gebruik ge nomen. De bodem raakt uitgeput en de honger en ondervoeding blijven op die ma nier bestaan. Het is beter de landbouwproduktie op aarde geleidelijk op te voeren zonder veel nieuw land te ontginnen, teneinde het natuurlijk milieu niet nog meer te vernielen. die periode wel erg kort", aldus de Wageningse hoogleraar. Jaarlijks tekort Buringh rekende voor, dat elk jaar zes miljoen hectare zeer produktief en nog eens zes miljoen hectare matig produktief landbouwgrond verloren gaat. Van deze twaalf miljoen hecta re wordt acht miljoen hectare ge bruikt voor niet-agrarische doelein den. WA> Wjh PE BIET Hij blijft vissen, of een ander straks hetzelfde oorlogstuig weer in zijn netten krijgt, is niet zijn pro bleem. DEN HAAG, 7-3. Premier Van Agt en minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) brengen dinsdag en woensdag een bezoek aan Portugal. Dat bezoek vloeit voort uit de be trekkingen tussen beide landen, maar zal praktisch geheel in het te ken staan van de toetreding van Por tugal tot de Europese Gemeenschap, waarvoor zeer voorzichtig 1 januari 1984 als streefdatum wordt genoemd. Verwachting tot dinsdagavond: Vrij zacht Veel bewolking en af en toe regen, of motregen; minimumtemperatuur omstreeks acht graden; middagtem- ;peratuur ongeveer twaalf graden; vrij krachtige, aan de kust nu en dan Iharde zuidwesten wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 10 maart Zon op 7.06, onder 18.35 Maan op 9.23, onder Eersre Kwartier: 13 maart (02.50) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater lOmaart 5.15 18.32 11.43 23.53 Doodtij: 15 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT, 9-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het komend etmaal komt er niet veel verandering in het huidige weertype. De scheidingslijn tussen vrij zachte en vochtige lucht boven Frankrijk en zuid-Engeland en wat drogere en koelere lucht boven mid- den-Engeland, Schotland en Dene marken blijft dicht bij ons land. Mo gelijk dringt vannacht de drogere lucht met enkele opklaringen korte tijd over het noorden van ons land door, maar morgen bevinden we ons weer geheel in de vochtige lucht met veel bewolking, waaruit nu en dan wat regen of motregen zal vallen. De middagtemperaturen liggen morgen weer rond de dertien graden. De wind blijft matig tot krachtig uit zuidwest tot west. SCHIPHOL. Ondanks de aanzien lijke inkomsten uit aardolie zal Indo nesië nog jaren lang op grote schaal buitenlandse financiële hulp nodig hebben. Nederland zal er dan ook tij dens de komende Iggi-conferentie in mei bij de andere hulpverleners op aandringen dat de omvang van de hulp aan Indonesië op hetzelfde niveau ge handhaafd blijft

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1