Vereniging Wereldwinkel wil een eigen winkel ZVU brengt woensdag „Au Bouillon Beige" in de Concertzaal Jaarverslag 1980 Jaarvergadering Kring Schouwen- Duiveland C.B.T.B. A. TH. Lock ontvangt zilveren kruis van verdienste ZEEUWSE ZIEKENHUISDAG OP WOENSDAG 10 MAART De Zeelandbrug Brief Afd. Schouwen-Duiveland F.N.V. aan GS-Zeeland Een kind van God Lezing ds. C. v. d. Berg voor Reformatorisch Contact Italië's kunstschatten Met hoofdster Jo de Meyere 4 ZIERIKZEE, 5-3. Het eerste jaarverslag van de Vereni ging Wereldwinkel Schouwen-Duiveland is verschenen. De vereniging „draait" nu anderhalf jaar en heeft als doelstelling de bevor dering van de sociaal-politiek-ekonomische herverdeling, die nodig is om te komen tot een rechtvaardiger wereldsamenleving. In de statuten wordt een aantal middelen genoemd om deze doelstel ling te verwezenlijken. De aktivitei- ten die de vereniging onderneemt zijn onder meer: verkopen van pro- dukten, geven van voorlichting en het meewerken aan akties. (Vervolg van pag. 1) ker: Moet het markt- en prijsbeleid worden aangepast en welk bedrijfs- ontwikkelingsbeleid moet worden gevoerd? Een zinvolle diskussie was naar zijn mening pas mogelijk als men het eens is over het doel. In dit verband noemde hij enkele uit gangspunten, waar ook de C.B.T.B. zich grotendeels in kan vinden: Het inkomen moet uit de markt komen, een efficiënte produktie vooropstel len, zoveel mogelijk bedrijven (gezin nen) een kans geven. Ingaand op het markt- en prijsbe leid stelde hij een vrije markt en een produktieregeling tegenover elkaar. Het beleid van de vrije markt om schreef hij als de harde, ekonomische manier, waarin het recht van de sterksten zal zegevieren. Vervolgens somde hij voor- en na delen van een verplichte produktie regeling op. Als voordelige effekten van een verplichte produktieregeling noemde de heer Vleeming: afrem ming schaalvergroting, prijsvorming produkten kan gunstig beïnvloed worden, behoud van meer bedrijven in de landbouw, minder (belasting)- geld nodig voor wegwerken over schotten. Nadelen Nadelige effekten van een dergelij ke regeling zijn volgens de inleider: afneming technische ontwikkeling, aantasting specialisatiebeginsel, ho gere kostprijs, stijging konsumen- tenprijs, aantasting vrijheid van het ondernemer zijn, ingewikkeld ad ministratief systeem nodig voor uit voering, moeilijke en kostbare kontrole op goede uitvoering en kwetsbaarheid van Nederland als sterk exporterend land. Tenslotte droeg de heer Vleeming enkele moge lijkheden aan om met een struktuur- beleid de groep „blijvers" maximaal te maken, zoals onder meer een goed zelfstandigen beleid, een vestigings wet, een voorzichtig ontwikkelings beleid, bedrijfsovername faciliteiten, maximum grens aan be drijfsomvang. Voor bedrijven, die op korte of lan ge termijn willen of moeten afhaken achtte hij een duidelijk beleid nood zakelijk, zoals betere bedrijfsbeëin digingsmogelijkheden en verruim- ming van Rijksgroepregeling Oudere Zelfstandigen (R.O.Z.). Hij besloot zijn inleiding met het aandragen van belangrijke punten voor het gezinsbedrijf in de toe komst: goede opleiding voor boer en boerin, goed bedrijfsovernamepro ces, ondernemerskwaliteiten, be langstelling van de boerin voor het Allerarmsten De verkoop van produkten uit derde-wereldlanden heeft in 1980 het grootste aksent gekregen. De op brengst daarvan komt ten goede aan de allerarmsten. In 1980 telde de win kel 15 medewerkers, die allen vrij willig minstens eenmaal per maand de winkel bemanden. Tot de zomer is de winkel ook 's avonds open geweest. De eerste akti- viteit „op straat" was de Oranje- markt. 'v- In Zierikzee was de winkel ook open op de Toeristendagen en te Bruinisse werd vijf keer de week markt bezocht. Huisverkoop De huisverkoop van koffie en thee is sterk toegenomen. Totaal zijn er nu negen plaatsen waar huisverkoop plaatsvindt, in de gehele regio ver spreid. Ook de gereformeerde kerk van Haamstede schenkt wereldwin- kel-koffie aan de bezoekers. De Rijks Scholen Gemeenschap heeft daarentegen laten weten dat de koffie „niet zo lekker" is. Over smaak valt te twisten! Tal van voorlichtings- en vorming savonden werden gehouden in het af gelopen jaar. Intern werd studie ge maakt van het Coleval-rapport, be treffende het effekt van de Neder landse ontwikkelingshulp aan Co lumbia. Kadertraining vond plaats door een exkursie naar Breda, de S.O.S.-wereld winkel. Akkommodatie De winkel-akkommodatie is nog steeds hèt grote knelpunt. Het jaar verslag maakt melding van het feit, dat in Zierikzeese winkelstraten veel panden leeg staan, maar dat deze voor de wereldwinkel niet te betalen zijn. Men vraagt zich af of dit recht vaardig is. Ruimte (en geld) spelen ook een rol bij het dokumentatiecentrum, dat veel te klein is. Voorts blijkt de huisverkoop te Zierikzee een „hoge drempel" te heb ben. Een rijdende winkel zou deze problemen een stuk oplossen. Het verslag sluit met dank aan alle mede werkers, en in het bijzonder de lei ding van klubhuis „De Lichtboei van het Leger des Heils. „Met verontwaardiging heeft het bestuur van onze afdeling kennis ge nomen van de plannen, die uw kolle ge heeft met het blijven heffen van tolgelden op de Zeelandburg na 1985. De geloofwaardigheid van uw kol lege aangaande gedane beloften zal met de uitvoering van die maatregel zwaar op de tocht komen te staan. Wij vinden het zacht gezegd, dwaas- de bewoners van Schouwen-Duive land ook na 1985 nog te willen be lasten met tolgelden voor genoemde brug. De bewoners hebben eerder recht op een vervroegd laten verval len van die heffing. Ons inziens heeft uw kollege een kat in de zak gekocht, in het Brug/Tunnel projekt met de regering, zoals het nu ter tafel ligt. Mogen wij uw kollege wijzen op de bezuinigingen die de provincie Zuid- Holland, op haar begroting moet doorvoeren vanwege de Kiltunnel. Wij vrezen dat het Brug/Tunnel pro jekt een te groot gedeelte van onze provinciale begroting in zal slikken. Voor nieuwe voorzieningen is dan geen geld en bestaande kunnen in de versukkeling komen. Nogmaals onze angst is, dat met dit akkoord niet alleen de voorzieningen in gevaar komen, maar dat het ook bedrijf, een goede sociale positie van het gezin en zoals gezegd weerbaar heid ten aanzien van bemoeienis van buiten de landbouw. De causerie van de heer Vleeming was aanleiding tot een levendige dis kussie tijdens deze C.B.T.B. jaarver gadering. BRUINISSE, 6-3. In de jaarvergadering van de afdeling Bruinisse van het Nederlandse Rode Kruis, donderdagavond, heeft de kringkommissaris van Zeeland, de heer N.M. Bollen, het zilveren kruis van verdiensten en de daarbij behorende oorkonde uitgereikt aan de heer A.Th. Lock. dat de heer Lock voor het Rode Kruis heeft verricht De heer Lock moest om gezonds- heidredenen dit werk opgeven. Aan mevrouw A. Lock-v.d. Velde werd na mens de afdeling een enveloppe met inhoud aangeboden. De afscheidne mende werd benoemd tot erelid. De heer Lock was 22 jaar aktief in het Rode Kruiswerk als bestuurslid en later als plaatsvervangend kolonne kommandant. Waarderende woorden werden ge sproken en ook burgemeester T.C. Hekman menoreerde het vele werk MIDDELBURG, 5-3. Woensdag 10 maart staat de provincie in het teken van de Ziekenhuisdag Zeeland 1981. De provinciale raad voor de volksgezondheid is de organisator van het evenement, dat in de Concert- en Gehoorzaal, Sin gelstraat 13, Middelburg gehouden wordt en om half twee begint. Belangrijke zaken die aan de orde komen zijn: kleine ziekenhuizen, re gionale mogelijkheden voor Zeeland, ziekenhuis en eerste lijn (huisartsen, wijkverpleegkundigen etc.) en demo- kratisering van het ziekenhuiswe zen. „De kleine ziekenhuislokaties bin nen de ziekenhuisgroep" is het the ma van de eerste inleider, prof. dr. J. C. M. Hattinga Verschure, direkteur van het Instituut voor ziekenhuiswe tenschappen in Utrecht. De kleine ziekenhuislokaties worden Zierik zee, Hulst en Oostburg. Regionale voorzieningen P. J. van Leeuwen van het kollege voor ziekenhuisvoorzieningen bespreekt de regionale voorzienin gen die in Zeeland mogelijk zijn en de inzet daarbij van de gezamelijke ziekenhuizen. Bijzondere specialismen zijn niet in alle Zeeuwse ziekenhuizen te reali seren; geprobeerd moet worden ze daarom evenwichtig over de bestaan de instituten te verdelen. SCHOUWEN-DUIVELAND. Dit is weliswaar een oud plaatje, dat best een bijschrift zou kunnen verdragen, maar het is niet mogelijk, omdat de eigenaar niemand kent van dit antieke groepje. Via deze afdruk wil hij pogen wat meer te weten te komen. Wie mensen kent van dit plaatje, wordt vriendelijk verzocht de redaktie te bellen (01110-2255). ZIERIKZEE, 5-3. De F.N.V.-afdeling Schouwen-Duiveland heeft zich met onderstaand schrijven, inzake de tolheffing Zeelandbrug, gewend tot het kol lege van G.S. van Zeeland. DEN HAAG. Een meerderheid van de Tweede Kamer stemt in met het regeringsvoorstel om de kinder bijslag voor partieel leerplichtigen af te schaffen. SCHIPHOL. Hongarije staat zeer positief tegenover een versteviging van de kulturele betrekkingen met Nederland binnen het kader van het kulturele akkoord dat tussen de bei de landen bestaat. Dit heeft minister Gardeniers van CRM gekonstateerd tijdens haar vierdaags bezoek aan dit land, waarvan zij donderdagmiddag op Schiphol is teruggekeerd. DEN HAAG. Het Nederlandse Ro de Kruis heeft 50.000 gulden geschon ken voor direkte hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevings ramp in Griekenland, tot een flinke lastenverzwaring voor onze burgerij zal leiden. Kollege be zint, voor ge er aan begint". w.g. J. M. de Man sekretaris KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De buitenlandse werknemers van de' mét sluiting be dreigde Ford fabriek in Amsterdam krijgen bij eventueel ontslag nog ten minste drie a vier jaar de tijd om ander werk te zoeken. DEN HAAG. Staatssecretaris me vrouw Veder-Smit (volksgezondheid) heeft de gezondheidsraad gevraagd een behoefteraming tot 1990 op te stel len voor de open-hartchirurgie in ons land. In 1976 bracht de raad al een dergelijk advies uit, toen geldend tot 1980. MARIENHEEM. Hoewel D'66 sar men de Partij van de Arbeid wil rege ren, staat deze party met haar pro- g-amma dichter bij het CDA, aldus DA-voorzitter P. Bukman donder dagavond op een bijeenkomst van het CDA-Overijssel in Marienheem (ge meente Raalte). DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft donderdagmiddag de „Taiwan- moties" van de oppositiepartijen P.P.R. en D'66 verworpen. AMSTERDAM. Het kollege van b. en w. van Amsterdam heeft besloten een onderzoek te laten verrichten naar de achtergronden van jeugdvan- dalisme. Het kollege noemt vanda lisme een zorgwekkend verschijnsel dat veel geld kost. Er is echter nau welijks bekend wie zich eraan schul dig maken en waarom. DODEWAARD. De Vereniging Stop Dodewaard bereidt een nieuw kort geding voor tegen de kerncen trale in Dodewaard met het doel de centrale te sluiten. Vorig jaar verloor de vereniging een soortgelijk geding, maar de omstandigheden zijn vol gens Stop Dode waard gewijzigd. AMSTERDAM. De totale gebou- wenproduktie zal in 1981 met ruim negen procent dalen. Het grootste deel hiervan komt voor rekening van de woningbouw, waar de produktie met circa 14 procent zal afnemen. ROTTERDAM. Door de verslechte ring van de kwaliteit van de gasolie stijgen de onderhoudskosten van de motoren met name in de kleine scheepvaart. DEN HAAG. Staatssekretaris Van Lent (van Defensie) stelt zich op het standpunt, dat niet mag worden ge tornd aan het takenpakket van de Koninklijkë Marechaussee. „De ta ken blijven onveranderd", zo zei hij donderdagmiddag in een mondeling overleg met (enkele) leden van de de fensiekommissie uit de Tweede Ka- UTRECHT. De vakbond van mid delbaar en hoger personeel NCHP is woedend over het feit dat de direktie van Rank Xerox in Venray (onder meer fabrikant van kopieermachi nes) een lid van de ondernemings raad op staande voet heeft ontslagen. ARNHEM. De Centrale onderne mingsraad van de vleeskoöperatie Coveco heeft, naar hij donderdag meedeelt, in meerderheid het ver trouwen in de hoofddirektie en de raad van kommissarissen opgezegd, gezien het door hen tot nu toe gevoer de beleid. ROME, 5-3. De Italiaanse re gering heeft voor de komende vijf jaar 180 miljard lire onge-■ veer f 640 min) uitgetrokken voor het behoud en de restau ratie van de oudheden in het land. Van het geld zullen ook studies worden bekostigd op dit gebied. Het grootste deel van het be- drag zal worden gebruikt voor de oudheden van Rome. Voorts wordt 10 miljoen lire bestemd voor het behoud van de resten van de Etruskische kuituur, terwijl twee miljard lire zal worden besteed voor opgravin gen bij Ostia. SIRJANSLAND, 4-3. Voor de ver eniging Reformatorisch Contact sprak woensdagavond 4 maart ds. C. van den Bergh uit Rotterdam over het onderwerp: „Hoe weet ik dat ik een kind van God ben?" De voorzitter, de heer W. van den Berg heette een groot aantal be langstellende aanwezigen welkom. Hij leidde ds. Van den Bergh in met het lezen van Mattheus 713-29, waarbij hij er op wees, dat zowel Mattheus als Lucas spreken over de brede en de smalle weg. Ds. Van den Berg merkte op, dat de vraag die hij boven zijn onderwerp had gezet velen bezig houdt, vooral ook in Reformatorische kringen. Uit de Bijbel citeerde hij een aantal plaatsen, waar over de kinderen Gods gesproken wordt, vooral ook in Romeinen 8. Maar er worden ook an dere namen gegeven als: geroepenen, gelovigen, geheiligden. DEN HAAG. Het PvdA-kamerlid Van den Bèrgh meent dat de Tweede Kamer op zo kort mogelijke termijn moet debatteren over de voorgeno men opslag van Amerikaanse leger- materieel in ons land. DEN HAAG. Prins Claus heeft woensdagavond een beleefdheidsbe zoek gebracht aan president Anwar El-Sadat van Egypte. Niet vanzelfsprekend Het is geen vanzelfsprekende zaak, maar een zaak die door de Heilige Geest in het hart wordt gewerkt en dat alleen en uitsluitend door genade die God aan de mensen wil geven. De mensen zijn in dit opzicht de meerde ren van de Engelen, van wie in de Bijbel niet gezegd wordt dat zij kin deren Gods zijn of het kunnen wor den. Het is een zaak van wederge boorte. Men komt tot zekerheid van het geloof door het lezen en bestude ren van de Bijbel, door de Sacramen ten en wat daarbij in het formulier wordt gezegd en ook door het leven zelf, dat gericht moet worden, op de dingen die in de Bijbel zijn aangege ven als richtlijnen om het Leven te beërven. Elk van die punten bestudering van de Bijbel, leven volgens de richt lijnen van de Bijbel en het leven on der de Sacramenten, werd door de spreker nader uitgewerkt. Een wat door ds. Tukker genoemd wordt „voedende prediking", die wekelijks wordt beluisterd is onontbeerlijk, zo besloot ds. Van den Bergh zijn be langwekkende lezing, die geen vra gen opleverde. Op dinsdag 31 maart zal de heer ir. J. van der Graaf als laatste spreker van dit seizoen spreken over „Het wezenlijke van de Reformatie". In deze vergadering zullen een aantal huishoudelijke zaken de vereniging betreffende aan de orde komen. K.M.S. Gent (N.T.C.) acht jaar sa mengewerkt. ZIERIKZEE, 5-3. Zierikzee krijgt op woensdag 11 maart de primeur van de voorstelling „Au Bouillon Bei ge", een dol-komisch blijspel van Walter v. d. Broeck met in de hoofdrol Jo de Meyere („Dagboek van een her dershond"). De primeur betreft de Zeeuwse tournee. Het stuk van Walter van den Broeck, wordt - behalve door De Meyere - gebracht door Willy van Heesvelde, Anne- lies Vaes en Fifi Ketchup. Tijden geleden dreven Noord en Zuid uit elkaar. Het koninkrijk Bel gië viert zijn 150-jarige bestaan. Toch hoort men ten allen kante het gebinte in al zijn voegen kraken! Bij Walter van den Broeck trilt „Au Bouillon Beige" op zijn funde ringen. Soms davert het café, niet door het afvuren van het ere-saluut, wel van de lachsalvo's.... Dekorateur Mare Cammaert en re gisseur Jaak Vissehaken hebben in Theater Daarna dook Mare Cammaert naar het Zuidelijke Sicilië om er twee jaar te schilderen wat hij in de drukte van de toneelmolen als dekorateur-pro- duktieleider niet had kwijt gekund. Maar theaterbloed kruipt waar het niet kan gaan. Weer enkele seizoenen toert het Groot Limburg Toneel Vlaanderen en Nederland rond met zijn dekors. In Antwerpen opent een onver moeibare Mare Cammaert zijn gale rij: de workshop. Vanaf dit speeljaar keert Mare naar zijn oude liefde terug: het thea ter. ,,Au Bouillon Beige". V.l.n.r.: Annelies Vaes, Willy van Heesvelde en Jox de Meyere.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4