PARLEMENTARIËRS UITEN FELLE KRITIEK OP LANDBOUW-PRIJSBELEID deunloo b.u. GEEN (NOG) KLEINERE AFSTAND TUSSEN MEVRMUMLOON EN MODAAL VISIE KOMMISSIE Het prinselijk huwelijk in G.B. Agrarische beroering Brand in ponykamp Waarshuwing van Haig Aardschokken in Griekenland „Zwarte" vis Slordig sproeien Overval op girokantoor Iran-Irak Spanning te Rotterdam Minister komt met aanvullende loonmaatregel voor haven Tweede Kamer installatiebedrijf WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FOLKLORE 2 De stilaan beroemde (beruchte) Eu ropese Kommissie, die bijna dage lijks in het nieuws is, heeft zich - fu- torologie bedrijvende - uitgesproken over de toekomstverwachtingen en dan uiteraard vooral ekonomisch. Het geestelijk aspekt van hetgeen recessie-tijd wordt genoemd, komt immers veel minder aan de orde. De E.K. signaleert talrijke problemen, die - voor de hanteerbaarheid - zich laten reduceren tot drie. Het gaat om de noodzaak van infla- tiebestrijding, over het probleem van de noodzakelijke geringere olie importen, waardoor het energie vraagstuk gaat knellen en (alweer) de noodzaak tot het aanbrengen van strukturele hervormingen binnen de E.E.G. Er zijn voor wat betreft de tien E.E.G.-landen voor 1981 althans, weinig hoopvolle ekonomische perspektieven. Een cijfer is voor ver antwoordelijkheid van de kommis sie, maar in die kring leeft de vrees, dat er sprake zal zijn van een daling van het totaal der ekonomische akti- viteiten. Vooral de werkloosheid (7,4 procent) en de inflatie baren zorgen. Wat immers in Amerika gebeurt, kan door vele ekonomische brillen ge zien, wellicht niet het absolute ant woord zijn op de noden van de tijd, maar de „dollar trekt aan.", zoals dat in financieel jargon heeft. Een waardevermindering van het totaal der Europese munteenheden is te verwachten als die „dollar-trend" aanhoudt. De E.K. heeft ook een ad vies: samenwerken met de V.S. Men weet intussen nu wel hoeveel haken en ogen daar aan vastzitten, maar - blijkbaar ook - monetair, is aan een dergelijke samenwerking niet te ont komen. De E.K. is ook heel konse- kwent ten aanzien van het bevriezen van lonen. Zelfs hier en daar moet er nstig rekening worden gehouden met of aangestuurd worden op een loons vermindering, een „lelijk woord", na jaren, waarin loonsverhogingen bijna automatisme konden worden genoemd. Merkwaardig intussen - aldus de kommissie - dat de drie Beneluxlan- den, althans op het punt van de infla tie, er nog niet het slechtst voor staan. De olie „speelt" ook heel erg in Brussel. Er is al een enorme rem gezet op de olie-importen (men spreekt van 11 procent), maar dat is nog lang niet genoeg; om de zaken wat evenwichtiger te krijgen zou nog eens vijf procent moeten worden bespaard, teneinde - daar is men het meest bang voor - niet opnieuw ge confronteerd te worden met een nieuwe oliekrisis, want dan staat vrijwel alles op losse schroeven en zou het zeker „hollend achteruit gaan". LONDEN, 5-3. De B.B.C. trekt voor het huwelijk van prins Charles en Lady Diana Spencer op 29 juli in de St.-Paulskathedraal alle televisie- registers open. De maatschappij deelde donderdag mee dat voor de uitzendingen onge veer 150.000 pond sterling zou wor den uitgetrokken en dat twaalf re portagewagens en 60 kleurencamera's zouden worden in gezet, wat nog nooit eerder gebeurd is. Twaalf camera's worden op gesteld in de kathedraal. De B.B.C. schat op 29 juli een inter nationaal televisiepubliek van 500 miljoen mensen te hebben. De huwelijksdatum wordt door de B.B.C. uitzonderlijk goed gekozen gevonden: „Wimbledon" en het golf- kampioenschap - beide grote trek pleisters - zijn dan achter de rug. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De Amerikaanse President Ronald Reagan heeft don- erdag voor zijn economische pro gramma steun gekregen van 44 kon- servatieve democraten uit het huis van afgevaardigden. Frankrijk het meest HAMM (Bondsrepubliek), 5- 3. Frankrijk drinkt onder de Westeuropese landen nog steeds de meeste sterke drank per hoofd, volgens het Cen traal Bureau ter Voorkoming van verslaafdheid aan vergif ten en alcoholisme in Hamm in de Bondsrepubliek. Volgens een door het bureau gepubliceerde statistiek ge bruikten de Fransen in 1980 per hoofd van de bevolking 15.4 liter drank. Spanje was tweede met 14.1 liter en Luxemburg derde met 13.9. Daarna kwamen Portugal met 13.1 en de Bondsrepubliek met 12.7 liter. De Bondsrepubliek telt bij na 50.000 heroineverslaafden en tussen de 200.000 en 500.000 Westduitsers zijn verslaafd aan farmaceutische produk- ten. BRUSSEL, 5-3. De Commissie van landbouw van het Europese Parlement heeft in een gesprek met de Neder landse minister van landbouw en visserij, Gerrit Braks, ernstige kritiek geleverd over de nieuwe landbouwprij zen die de Commissie van de E.G. onlangs heeft voor gesteld. De parlementariërs waren van mening dat de voorstellen van de Europese kommissaris Dalsager op geen enkele wijze beantwoorden aan de achteruit gang van de landbouwinkomens. De Deen Dalsager denkt aan een verhoging van de landbouwprijzen van acht a tien procent. De Copa, de overkoepelende organisatie van de Europese boeren, heeft in een eerste reaktie al gesteld een dergelijke prijsverhoging volstrekt ontoerei kend is. De boerenorganisaties wil len met minimaal vijftien procent de prijzen verhogen, om de Europese boer weer uit de rode cijfers te halen. windslieden van de tien het met deze visie zeker niet eens zijn. „Indien u als parlementaire kommissie dit voorstel wenst te verwerpen kunt u ervan verzekerd zijn dat er in de mi nisterraad bondgenoten voor u te vinden zijn", aldus minister Braks. Oogje op Brits bestek-'81 LONDEN, 5-3. In de eetzaal van het Britse Lagerhuis is een elektronisch oog geïnstalleerd, dat de diefstal moet tegengaan van het zilveren bestek. Vorig jaar verdween aan le pels, messen en vorken de lie ve som van ruim een half mil joen gulden. Het uitsterst gevoelige systeem ontdekt zelfs een thee lepel in het vestzakje, aldus de beheerder, die evenwel niet wilde zeggen hoe het precies werkt. WENEN. Paul Hoerbiger, een van de populairste toneel- en filmspelers van Oostenrijk, is donderdagochtend 'in een ziekenhuis in Wenen overle den. Hij was 86 jaar. ISLAMABAD. De onderhandelin gen met de drie kapers van het Pa kistaanse verkeersvliegtuig, dat op het vliegveld van Kaboel staat, wer den donderdagavond voortgezet na de vrijlating van passagiers eerder op de dag. DAR ES SALAAM. Er zullen vol gend jaar mogelijk duizenden mensen in Tanzania van de honger omkomen als gevolg van de slechte voedsel situatie die het land de afgelopen twin tig jaar heeft gekend. Dit heeft de pre sident van Tanzania, Julius Nyerere, donderdag verklaard op een massabij eenkomst in de havenstad Mwanza aan het Victoriameer. WASHINGTON, 5-3. Verder mili taire hulp aan El Salvador dan de maandag toegezegde 25 miljoen dol lar en de 20 adviseurs hangt uitslui tend af van de houding van Cuba en de Sowjet-Unie, namelijk in hoever re zij zich illegaal zouden blijven mengen in de aangelegenheden van dit land. Dit verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, donderdag na af loop van een besloten zitting van de Amerikaanse senaat. „Dit soort aktiviteit is niet langer aanvaardbaar noch te dulden," zo zei hij. „Niet eens" Minister Braks meende dat in de eerste ministerraad, die enige weken geleden in Brussel bijeenkwam, al aan het licht was gekomen dat de be- LONDEN. De Britse minister van binnenlandse zaken. William White^ law, heeft uit vrees voor rassenon- lusten een verbod van bijna een maand op demonstraties in Londen uitgevaardigd. FRANKFORT. In West-Duitsland hebben donderdag meer dan 100.000 metaalarbeiders meegedaan aan waar schuwingsstakingen, betogingen en andere akties, zo is donderdag van hun vakbond, IG Metall, vernomen. GUATEMALA. Jorge alfonso Pala- cios, een advocaat in Guatemala, is in de hoofdstad door onbekenden dood geschoten. ATHENE, 5-3. Athene is gedurende de nacht en donderdagochtend opge schrikt door ruim 200 aardschokken, waarvan een de kracht van 6.2 op de open schaal van Richter had. In een naburig dorp, Plataia, stortten 250 oude huizen in, maar er werd nie- mand gewond. .Duizenden inw-pners yaii de hoofdstad yli^chften in paniek de straat op. De meeste kantoren, zo als het hoofdburea van de telefoon dienst, bleven geheel gesloten. De politie meldde uit het gehied van de Golf van Corinthe, dat' de zwaarste schok, waarvan het epi- cewntrum onder de Aclyon-eilanden lag, een vloedgolf veroorzaakte. De golf van ruim een meter hoog bereik te winkels en huizen van Corinthe en Loutraki, gelegen aan de Golf van Corinthe. HARDENBERG, 3-5. In het beken de ponykamp Slagharen heeft een enorme brand gewoed. Dieren kwa men niet om, maar aan de gebouwen werd een miljoenenschade aange richt. VLISSINGEN, 5-3. De Zeeuwse rijkspolitie heeft donderdag vijf vis sers aangehouden, die ervan worden verdacht zwart vis te hebben gele verd aan het visbedrijf A. J. S. uit Tholen. De twee firmanten van dit bedrijf, A. J. S. (59) en diens zoons J. C. S (35) werden twee weken geleden aangehouden op verdenking van ont duiking van de belasting voor een be drag van een miljoen gulden. Het be drijf zou in de afgelopen vier jaar steeds zwart vis hebben opgekocht van diverse vissers. LEEUWARDEN, 5-3. De ekonomi sche politierechter te Leeuwarden, Mr. G. P. R. Nubé, heeft dinsdag het landbouwluchtvaartbedrijf Airo- Service B.V. uit het Groningse Oost- wold tot een boete van vierduizend gulden veroordeeld waarvan de helft voorwaardelijk, wegens het overtre den van artikel 13 van de bestrij dingsmiddelen wet. Een piloot van het bedrijf had op 12 juli van het vorig jaar abusievelijk bestrijdingsmiddelem gestrooid op moestuinen en huizen in Midlun bij Harlingen. AMSTERDAM, 5-3. Twéé mannen 'hebben donderdagmorgen éen nog onbekend bedrag aan geld buitge maakt bij een overval op een kantoor van de Gemeentegiro aan de Volen- dammerweg in Amsterdam-Noord. Volgens depolitie was het perso neel bezig met het openen van de kluis toen de mannen met een bestel auto de pui van het kantoor eruit re den. Zij gristen een hoeveelheid weg en maakten zich uit de voeten. De au to is inmiddels teruggevonden. BAHREIN, 5-3. Het woensdag aan Iran en Irak voorgestelde Islamiti sche vredesplan, waarop door beide landen nog moet worden gereageerd, doch waarschijnlijk niet direkt hun instemming zal krijgen, voorziet in het bijzonder in een bestand, dat op 12 maart zou moeten ingaan en zou moeten worden gevolgd door terug trekking van Iraakse troepen van Iraans grondgebied, zo blijkt uit een verklaring van donderdag van de be middelingskommissie van de Islami tische konferentie, die in de afgelo pen dagen tussen Bagdad en Teheran heen en weer heeft gereisd. Dit werd bekendgemaakt door het Saoedische persbureau. DEN HAAG, 5-3. Minister Albeda van sociale zaken zal een aanvullende loonmaatregel voor de Rotterdamse haven instellen indien de ingeleverde twee procent prijskompensatie gebruikt gaat worden voor arbeidstijdverkor- tende maatregelen. De minister heeft dit de vervoers- bonden F.N.V. en de vervoersbond C.N.V. donderdag in een gesprek op zijn ministerie in Den Haag laten we ten. Met name de vervoersbonden F.N.V. proberen momenteel bij een aantal „sterke" Rotterdamse haven bedrijven (ECT, GEM.) afgedwongen te krijgen dat de bij de beperkte loonmaatregel voor 1981 ingeleverde twee procent prijskompensatie moet worden besteed voor het scheppen van meer werk. Zij dreigen met sta kingen voor onbepaalde tijd. Albeda vindt dat het op deze ma nier „terugwinnen" van de prijs kompensatie loonkostenverhogend werkt en daardoor onaanvaardbaar is. Het gaat tegen de doelstelling van de huidige op loonmatiging gerichte regeringspolitiek in. DEN HAAG, 5-3. De ruimte tussen het minimumloon (1882,40 gulden per maand) en het modale loon (3.194,45 gulden) mag niet verder worden verkleind. Het verder ineendrukken van de onderste zijde van de inkomens piramide kan het oplossen van de knelpunten op de arbeidsmarkt bemoeilijken. Dit heeft dc Tweede Kamer donderdag uitgesproken door het aannemen van een motie van de V.V.D.-er De Korte. Tegen stemden P.v.d.A., D'66, P.S.P., P P R. en C.P.N. In een andere kameruitspraak, waar alleen dé P.P.R. tegen stemde, wordt de regering verzocht in ver band met het Nederlandse voorzit terschap van de E.E.G. in E.E.G.-ver band met een plan te komen voor het konjunktureel en struktureel herstel van de ekonomie. Tevens zou het ka binet zich ervoor moeten inzetten dat de Europese organen zich nog tijdens het Nederlandse voorzitterschap, de eerste helft van dit jaar, over het plan buigen. Andere moties Andere moties die werden inge diend bij het werkgelegenheidsdebat van vorige week haalden geen meer derheid. Een motie van de P.v.d.A.- ers Kombrink en Van der Hek, waarin een investeringsimpuls voor do bouw wordt gevraagd van één miljard gulden, had wel de sympatie van het C.D.A., maar deze partij stemde tegen omdat de dekking van het bedrag niet in de motie was aan gegeven. Ook de V.V.D. steunde de motie op deze grond niet, waarvan de uitvoering zou móeten leiden tot het terugdringen van de werkloosheid in de bouw. P.v.d.A., P.S.P., D'66, P.P.R. en C.P.N. stemden voor. Eenzelfde lot was een motie van de P.v.d.A. beschoren, waarin de rege ring wordt gevraagd met de Neder landse aardolie maatschappij te gaan praten over een groter staatsaandeel in de winst van de aardgasvelden. C.D.A.-woordvoerder Van Houwe- lingen meende dat een toezegging van minister Van Aardenne in deze richting de motie overbodig maakte. Advertentie weekend servicedienst lei. (01110) 3635 Zaterdag 7 en zondag 8 maart Dokter Lodiers,Noordgouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 6. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buy- tendijk. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Poley, tijd. adres Vloedstr. 1, Kerkwerve. Tel. (01110) 2309, neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Kerk weg 17b, Nieuwerkerk. Tel. (01114)2836, neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Vrijdag 6 maart Zierikzee Lutherse kerk. Kerkdienst Wereld gebedsdag. Aanvang: 20.00 uur. Vierschaar (stadhuis). Koncert Z.V.U. 20.00 uur. Foyer Concertzaal. Ziejóok filmvoor stelling „Three Women. 20.00 uur. Westerschouwen Rekreatiezaal Camping Duinrand. Toneeluitvoering Vereniging Open baar Onderwijs, afd. Westerschou wen. Aanvang: 19.45 uur. Haamstede „De Graaf van Haamstede". Jaar vergadering varkenshoudersvereni ging „De Opgaande Zon". 19.30 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Feestavond ZSC'62. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en Bingo avond. Bond van Opzichzelfstaan- den. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Nieuw Leven". 19.00 uur. Zaterdag 7 maart Zierikzee Kompetitiewedstrijd niet vergun ninghouders z.v. Onderdak in zwem bad Onderdak, 17.15 uur. Huis van Nassau". Afd. Ver. Bijen teelt. 14.00 uur. „De Lichtboei". Koffiebar en optre den cabaretgroep. 20.00 uur. Concertzaal. Film: „Flash Gordon", 19.00 uur. Film: „All that Jazz", 21.30 uur, 12 jaar. Brouwershaven Markt. Start ophalen oud papier. 9.00 uur. Zondag 8 maart Zierikzee Concertzaal. Film: „Flash Gordon". 20.00 uur. Maandag 9 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering V.V.D.-afd. Zierikzee. Aanvang: 20.00 uur. Kerkwerve „De Vospit". Vergadering „WIK". 19.30 uur. Dinsdag 10 maart Zierikzee 's Landskamer. Algemene vergade ring Waterschap Schouwen-Duive- land. 14.00 uur. Haamstede Middagbezoek, Ned. Ver. v. Huis vrouwen, afd. Westerschouwen. Ver trek Amrobank: 13.15 uur. Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Nieuwerkerk Zaal Ger. Kerk. C.D.A.-afdeling. 20.00 uur. Woensdag 11 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Concertzaal. Z.V.U.-toneel. 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Zaterdag 7 maart, Carnaval voor leden/niet leden en introducé's wel kom, 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) zaterdag 7 maart, konsert Amster damse popgroep „Oh Boy", 21.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Die keuring toen voor de militaire dienstdat was wat. De drift om ,,er uit te blijven" was zeker niet zo he vig als tegenwoordig, hoewel (1939) de wereldsituatie toen ook verre van behagelijk was. Maar goed, andere tijden, andere zeden. Bij die keuring was een juweel van een rekruut in spé, die wel eens een pijntje voelde. Wie niet trouwens? Enfin, de militai re dokter was niet al te vervelend en ging er vragenderwijs een beetje op in, maar de rekruut in aanleg gaf niet al te slimme antwoorden. De dokter uiteindelijk ,,maar man, weet je wel hoe een mens in elkaar zit?" Nou dat wist hij (letterlijk): ja dokter, van binne is un groate plasse bloed, in dae driev' aolles in". Dit anatomisch unieke gegeven werd opgelepeld in de toenmalige keu ringszaal aan de Manhuisstraat (naast de „H.B.S."). Lotelingen die luidruchtig de regio doorfietsten, waren er toen niet zo meer, maar nog eerder wél. Ze vier den" hun inloting met veel kabaal, toeterend op koehoorns en hadden het nummer van hun lot op hun pet bevestigd. Als voorschot op de ko mende diensttijd, namen ze door gaans een stevige slok, zodat ze (soms) niet helemaal brandschoon op het zadel zaten. Het was een wonder lijk stukje folklore wat dan voorbij trok en kinderen waren er best bang voor. Die wilde knapen met hun ge schreeuw en getoeter. De moeders riepen dan ook tegen elkaar: „dae komme de lotelingen". Dan moesten de kleintjes wegwezen. Helaas, het bleef niet bij folklore. Het werd mobilisatie en - hoe dat nu precies zat met de spullen thuis" weet ik niet meer - maar althans som migen hadden hun uniformen aan, toen ze zich meldden op dat en dat tijdstip op het station „bi den tram". De een kon zijn jasje niet meer dicht krijgen, in verband met een aanzet tend buikje en de ander had zijn put- teeê (beenwindsels) niet al te korrekt vastgebonden, zodat fragmenten over de weg sleepten. De .kistjes" waren nogal eens gebruikt op het land en zagen er ook niet brand schoon uit. Als jotigens beschouwden we de vertrekkenden als ware helden, maar de moeders en echtgenotes dachten er natuurlijk anders over. Toen het wrede spel voorbij was (ten minste dat dachten we na de meida gen. maar 't begon toen pas), was een tijdperk echter voorgoed verleden Eerst zou het bestaan verijlen tot- slechts een zweem van werkelijk le ven: ellende, armoede, honger, ge vaar, maar later (ach, veel later) was het „oude leven" echt finimet wassen „met het handje", een stoffi ge en ploffende kachel, klompen in de schooltjes, Jetsesplaten aan de muren, modder en koeivlaaien in de straat, rijwielplaatjes, stempelen voor de werklozen, tweemaal volle kerkjes 's zondags en pa's die zeiden: „zo gebeurt het": dit mocht nog net en dat niet en 9 uur 's avonds thuis, maar wel met spikkelbloemen irj de weilanden, visjes die wegschoten in het heldere water van de sloten en duizend plantjes, die Uloeiden rond mini-meertjes in de overstille dui nen, te bereiken langs kronkelwe gen, bestrooid met het unieke ver- hardingsspul, dat „macadam" heet te. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2