Minister Tuijnman trots op gereedkomen van de partiële dijkversterking De heer R. J. v. d. Wekken nieuwe voorzitter C.B.T.B. ;s§ f De betere caravan voor minder geld: f8.595/* Free lance etaleur DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stuurgroep dijkversterking werd opgeheven Er is al een Adria caravan voor f4.995.- CAR. CENTRUM "DE SM0KKELH0EK" - KAPELLE-BIEZELINGE Jaarvergadering Kring Schouwen-Duiveland Motie van afkeuring H.H. WINKELIERS! i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 maart 1981 137ste jaargang Nr. 22873 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) rtEDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Noordgouwe krijgt zijn eigen dorpshuis binnen het departement van verkeer en waterstaat toewerkt naar een vol tooiing van de werken binnen de gestelde termijnen. ST. MAARTENSDIJK, 6-2. „Met enige trots kan ik hier vaststellen, dat de partiële dijkversterkingen laten zien, dat een deel van de indertijd gemaakte belofte thans is waargemaakt. De dijkversterkingen in Zeeland konden in 1980 worden voltooid, vooral door een inten sieve samenwerking en gebruik making van alle moge lijke middelen." Dit zei de minister van verkeer en waterstaat, ir. D. S. Tuijnman don derdagmiddag in een toespraak ter gelegenheid van de opheffing van de Stuurgroep Dijkversterkingen Oosterschelde, te Sint Maartensdijk. ,,Het tijdsaspekt is voor het totaal van de Oosterscheldewerken een zeer gevoeligé zaak", aldus de minister, die verder zei grote waarde te hech ten aan de afspraak met de Zeeuwen. „Binnen al het mogelijke móet wor den gestreefd naar een tijdige vol tooiing van de werken". 115 miljoen teveel Wat de dijkversterking betreft, roerde de bewindsman het geld- aspekt aan. „Spraken we in 1974 over 107 miljoen en in 1975 over Advertentie ƒ180 miljoen, nu ziet het er naar uit, dat de totaal-kosten 350 miljoen zullen gaan bedragen. Dit is onge veer 115 miljoen te veel als we de indexering meerekenen". Als oor zaak noemde de heer Tuijnman dat er met eenvoudige middelen onmoge lijk is de dijken te verbeteren. Ook tegenvallers bij de grondaankoop werkten kostenverhogend. Maar niet in de laatste plaats wa ren de „technische hoogstandjes" die gemaakt moesten worden om ver sterkingen in de bebouwde kom ge daan te krijgen, verantwoordelijk voor de kostenstijging. „Laten we echter geen oude koeien uit de sloot halen: dit was de prijs die betaald moest worden voor het tijdig gereed komen van de versterkingen Delta veiligheid „Met de voltooiing van de partiële dijkversterkingen zijn we er nog niet. De delta-veiligheid, die voor ge heel Nederland rondom het eind van de tachtiger jaren moet gelden, is hier nog niet bereikt". Met nadruk stelde minister Tuijnman, dat ieder Schelpdieren Over de wijziging van het Delta plan, dat zeven jaar op zich liet wach ten, zei de minister, dat met die beslissing zeker niet alleen negatieve zaken over Zeeland zijn gekomen. „Deze provincie moet ook het be houd van de schelpdierenkultuur aanspreken. Deze provincie moet ook blij zijn met het behoud van een uniek natuurgebied binnen haar grenzen. Ook de werkgelegenheid, die dit projekt biedt, zal zeker in de ze tijd welkom moeten zijn." „Én, last but not least: het werk van deze eeuw binnen je provincie grenzen te hebben liggen, ik denk dat wel meer provincies dit zouden wil len." Overigens kon de minister wel be grip opbrengen, dat voor de water schappen het uitstel van de beveili ging een moeilijk te verteren zaak is. BRUINISSE. Leden van jeugdsoos „De Pul" in Bruinisse zijn hard aan het werk om hun nieuwe soosgehouw op te bouwen. Het komt te staan op het voormalige zuiveringsinstallatieterrein. Het gemeentebestuur heeft het gebouw van de vroegere huishoudschool, een houten pre~fabgebouw, ter beschikking gesteld als soosruimte. De zelfwerkzaam heid bij de opbouw dient om de kosten te drukken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. De Adria 330 SLB. Een ideale gezinscaravan met volop luxe, woon- en leef- komfort. Er is gedacht aan veel kast- en bergruimte, 'n goede verwarming, 'n kompleet ingerichte keuken (dus mèt koelkast), aan banken en tafels, 3 royale slaapplaatsen (met extra accessoire uit te breiden tot 4) en allerlei knusse smaakgevers zoals vitrage, vloerbedekking etc. Kom hem - en de 14 andere Adria-modellen - nu bij ons zien! w ♦incl BTW en aflevcringskosten. AmM* M* AJksLm LONDEN. De Britse premier, Mar garet Thatcher, is donderdagmiddag onverwachts vertrokken naar Noord- Ierland. Het bezoek werd om veilig heidsredenen pas kort voor het vertrek van de premier bekendgemaakt That cher zal in Noord-Ierland praten met de politieke leiders. HILVERSUM, 5-3. De volkshuis vestingspecialist van het CDA in de Tweede Kamer, Dijkman, heeft staatssekretaris Brokx donderdaga vond voor de VARA-televisie een motie van afkeuring in het vooruit zicht gesteld als hij de donderdag door de Tweede Kamer aanvaarde motie Duinker (P.v.d.A.) niet uit voert. Duinker wil in tegenstelling tot Brokx de regeling voor de huren in stadsvernieuwingsgebieden hand haven en hij wordt hierin gesteund door een meerderheid van de Tweede Kamer, inklusief een flink deel van het CDA. ZIERIKZEE, 5-3. De heer R. J. v. d. Wekken uit Zonne- maire werd donderdagavond gekozen tot nieuwe voor zitter van de Chr. Boeren- en Tuindersbond West- Nederland, Kring Schouwen-Duiveland. Dit gebeurde tijdens de C.B.T.B.-jaarvergadering in het „Huis van Nassau". De heer Van der Wekken volgt de heer W. den Boer op, die zes jaar voorzitter is geweest. Reeds vorig jaar, na zijn benoeming als burgemeester van Middenschouwen gaf de heer Den Boer te kennen de voorzittershamer te willen overdragen. Niemand bleek bereid de taak van hem over te nemen, zodat hij toezegde de funktie nog een jaar te zullen uitoefenen. Daar ook nu geen der C.B.T.B.-leden een voorzittersfunktie ambieerde, ging men binnen het bestuur te rade. Tenslotte besloot secretaris Van der Wekken het voorzitterschap op zich te nemen. De hierdoor ontstane bestuursva- kature werd donderdagavond opge vuld door de benoeming van de heer J. van Damme uit Oosterland. De nieuwe voorzitter maakt reeds negen BRUINISSE. Plaatsvervangend nolonne-kommandant van de afdeling Brui nisse van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. Th. Lock, kreeg donderdag een zilveren onderscheiding opgespeld door kringkommissaris van Zeeland N. M. Bollen (rechts). (Zie voor verslag elders in dit nummer.) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) jaar deel uit van het C.B.T.B.- bestuur, waarvan zeven jaar als se cretaris. In het komend voorjaar zal hij ook het hoofdbestuurslidmaat schap van de C.B.T.B.-West- Nederland van de heer Den Boer overnemen. Waardering In zijn openingswoord herinnerde de afscheidnemende voorzitter aan de uitslag van een onlangs gehouden opinie-onderzoek: De Nederlandse bevolking heeft waardering voor de boeren en tuinders. Een waardering, die hen ten volle toekomt, volgens de heer Den Boer, daar boeren en tuin ders naast de aardgasopbrengst een stevige bijdrage aan de betalingsba lans leveren. Hij vond, dat de boeren en tuinders niet alleen waarderende woorden, maar ook een goede prijsstelling toekomt. Een prijsstel ling, die ook door de konsument als redelijk wordt ervaren. Dc voorzitter wees verder op de in middels weggewerkte overschotten, waardoor dc diskussie over de land bouwprijzen in Brussel in een ander licht is komen te staan. Met nadruk verkondigde hij dat het prijsverho gingspercentage van 15,3% geen on- derhandelingspcrcentage is, maar een hard gegeven. Een pleidooi hield hij voor meer aandacht voor de fiscale maatregelen om vooral de jonge boer in staat te stellen van start te gaan. Om kwaliteitsprodukten te kun nen leveren en te kunnen konkurre- ren zullen de boeren in deze regio vol gens de heer Den Boer over zoet wa ter moeten beschikken. Hij pleitte derhalve het agrarische belang zwaar te laten wegen bij de besluit vorming betreffende een zoete of zou te Grevelingen. Financiën De heer Dalebout deed namens de financiële kommissie verslag en sprak over de gezonde organisatie. De heer Den Boer lichtte toe, dat het afgelopen jaar een relatief groot be drag werd verstrekt aan de groep jonge boeren in deze regio, die een studie omtrent een zoete Grevelingen verrichtte. Het batig saldo was der halve lager dan andere jaren: 62,23. Inleiding Na de pauze sprak de heer ir. H. J. Vleeming, hoofd Soc.-Ekonomische Voorlichting van de Ned. C.B.T.B. over: „Landbouw in gewijzigde om standigheden". Spreker ging in op de veranderingen in de landbouw gedu rende de laatste tien jaar. De land bouw trachtte de inkomensontwik keling buiten de landbouw bij te hou den met als gevolgen: sterke terug gang van het aantal werknemers in de landbouw en een sterke stijging van de produktie per man. Sommige bedrijven hielden de ontwikkelingen niet bij, omdat ze niet wilden aanpas sen of geen mogelijkheid hadden uit te breiden wegens gebrek aan grond. De heer Vleeming wees erop, dat het sterk gewijzigde sociaal-ekono- misch klimaat niet aan de landbouw voorbijgaat. In dit kader sprak hij ook over dc toenemende maatschap pelijke invloed. Spreker pleitte voor weerbaarheid t.a.v. die bemoeienis van buiten de landbouw. „Wc moe ten niet bang zijn voor kritiek, want we doen geen gekke dingen. Gooi de zaken maar eens open bijvoorbeeld tijdens een open dag". Het gewijzigd sociaal-ekonomisch klimaat heeft voor de landbouw tot gevolg, volgens de heer Vleeming: een stagnerende vraag, druk op het aanbod, druk op de prijzen en daar mee op het inkomen en een span ningsveld bij het struktuurbeieid. anders gezegd: het niet meer dan een bepaalde hoeveelheid kunnen produ ceren. Markt- en prijsbeleid Als centrale vragen stelde de spre- Vervolg pag. 4 HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 maart 3.15 16.42 9.42 21.45 8 maart 3.58 17.26 10.20 22.24 9 maart 4.32 18.04 10.59 23.08 Springtij: 8 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Vrijdag drong zachte lucht ons land binnen. Het binnendringen van deze lucht ging gepaard met regen. De temperaturen bereiken de komen de dagen dan ook waarden die een aantal graden boven normaal zullen liggen. Omdat er van tijd tot tijd re- gengebieden overtrekken, zal het weer echter geen zonnig karakter hebben. Bovendien blijven de depressies nog te dicht bij ons in de buurt en dat is ook niet bevorderlijk voor een bestendig weertype. De vorst heeft zich alleen nog in Skandinavië kunnen handhaven. In de streken van de Middellandse Zee brengt een hogedrukgebied in Italië en Griekenland fraai voorjaarsweer. Zföl* Pfc 1IJ.T A Verwachting tot zaterdagavond: Zacht Veel bewolking en perioden met re gen; minimumtemperatuur rond 5 graden; middagtemperatuur om streeks 11 graden, maar op de Wad den lager; matige, aan de kust af en toe harde zuidwestenwind. Voor zondag: 1 Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 maart Zon op 7.13, onder 18.30 Maan op 8.03, onder 19.56 8 maart Zon op 7.11, onder 18.31 Maan op 8.29, onder 21.19 9 maart Zon op 7.08, onder 18.33 Maan op 8.55, onder 22.41 Eerste Kwartier: 13 maart (02.50) Advertentie Advertentie op Schouwen-Duiveland heeft 1 dag per week vrij voor verzorging van etalage's - Ter kennismaking uw TWEEDE ETALAGE GRATIS VERZORGD Inl. CORAVO Tel. 01115-2782

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1