HOOGSTE DEFENSIE-BEGROTING IN EEN PERIODE VAN VREDE AGENDA HAVEN(S)- DEBAT V.S. hakken er in Reagan en Brezjnjev Ernstig heli ongeluk Egypte Aardbeving in Griekenland Komst NAVO- bevelhebbers Rede Russische leider Kamer niet kontent over reaktie Nederlandse regering Lagere huren worden opgetrokken Kind omgekomen bij brand Meisje gekneveld bij overval Man steekt zijn vrouw dood Hasjvangst CONCERTZAAL C jÊL f X v. STICHTING HET THEATER Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het is niet onvriendelijk bedoeld, maar - een beetje toch wel heeft dinsdag de Zierikzeese havenakkom- modatie-berg een muis gebaard. Er zijn geen klappen gevallen, die een duidelijke echo garanderen, maar er is toch nog wel een besluit gevallen; n.l. dat de zaak opnieuw in studie komt. Het was voldoende voor het kollege van B. W. om vooruit te kunnen en gevrijwaard te worden in de naaste en verdere toekomst, van de beschuldiging dat .niets" zou worden gedaan. Wat gedaan werd en wordt het tijdstip was gunstig - werd natuurlijk ,,op een rijtje gezet" en duidelijk bleek, dat de jachten- akkommodatie feitelijk nooit uit het beeld is geweest. De brieven van zo wel de Z.S.C. als de Z.O.C. bleken niet op het juiste tijdstip te zijn ver stuurd, maar fungeerden dan toch nog wél als aanjager voor weer een Oosterschelde-debat en het zal het laatste niet zijn. Verwarrend heeft ook gewerkt - zo bleek - een aantal ingezonden stuk ken" en andere verklaringen en op merkingen van derden in de pers, die misleidend voor het publiek kunnen worden genoemd. Men denkt immers snel ,,het slechtste" van de/een ge meente" en met enkele - bok nog cij fermatige onjuiste - gegevens, kun nen heel andere en in de totaalont wikkeling positieve zaken, worden gekamoufleerd. Nadere studie dus en dat is nooit weg. Toch zal er nog heel wat water door de Oosterschelde moeten stro men, wil die studie ooit uitmonden in een extra jachthaven er bij. De situe ring van een dergelijke haven is moeilijk en de financiering nog moei lijker. Tijdens de vergadering werd ge-opperd dat zo'n haven „self supporting" moet zijn en men kan zich wel een idee vormen, wat een dergelijk projekt voor de gebruikers zal moeten kosten. Ronduit een tegenvaller is de ha ven „De Val". Verlegging van „De Val"-weg in de toekomst sluit de kreatie van een jachthaven voorlopig uit en financieringsmiddelen voor zo'n weg zijn er ook nog niet. De financiële paragraaf „speelde" trouwens toch bij het in diskussie zijnde onderwerp. De recessie-tijd laat zich gelden en het is de vraag of er - ook in een verdere toekomst - wel geld op tafel zal kunnen komen voor een ambitieus projekt als een niéuwe stedelijk jachthaven. Willen is op een gegeven moment geen punt meer, maar kunnen is natuurlijk ook een relevante zaak. Overigens, geen kwaad woord over plannen, initia tieven, studies. Er moet leven in de brouwerij blijven, maar wie het glas aan de mond zet, moet toch nuchter blijven en de werkelijkheid niet uit het oog verliezen. Een efficiënte, riant gelegen en be taalbare (ook de exploitatie) extra jachthaven zou een mooi ding zijn, maar „één, twee, drie" (ook gezegd op de raadsvergadering) zal dat niet mogelijk zijn. Vooralsnog zal Zierik- zee dankbaar moeten zijn voor 300 ligplaatsen er bij, als gevolg van het herstel van de kademuren. Driehon derd is geen zeshonderd, maar het is toch driehonderd! BONN. De Westduitse regering zal haar ontwikkelingshulp aan het San- dinistische bewind van Nicaragua voortzetten. Dit heeft de staatssekre- taris voor ekonomische samenwer king, Alwin Brueck, woensdag ver klaard tegenover de Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken, Pa ter Miguel d'Escuto Brockmann. Advertentie Weer uit evenwicht GENEVE, 4-3. Het weerover de hele wereld wordt door de groeiende luchtvervuiling uit zijn evenwicht gebracht, aldus een rapport dat in opdracht van de Meteorologische Werel dorganisatie WMO, het milieu programma van de VN Unep en de Internationale raad van de wetenschappelijke vereni ging door deskundigen is op gesteld en dinsdag is gepubli ceerd. Het zegt dat de gemiddelde oppervlaktetemperatuur be gin volgende eeuw met een graad celsius of meer zal stij gen, met daarbij gepaard gaan de ernstige gevolgen voor landbouw en visserij. Momenteel worden per jaar meer dan vijf miljard ton koolstof in de atmosfeer ge loosd, in hoofdzaak in de vorm van kooldioxide, door het ver branden van kolen, olie en gas. „Tegelijkertijd vormt het menselijke ingrijpen in wou den en begroeiingen een twee de verstoring. Proeven die zijn genomen met modellen van de aardatmosfeer duiden er sterk op dat de koncentratie van kooldioxide, die begin volgen de eeuw zal worden bereikt door de geraamde verbranding van fossiele brandstoffen de gemiddelde oppervlaktetem peratuur over de wereld met een of meer graden celsius zal verhogen", aldus het rapport. WASHINGTON, 4-3. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft het kongres woensdag verzocht de defen siebegroting voor de komende twee jaren met 32,6 mil jard dollar te verhogen, voornamelijk voor de aanschaf van nieuwe wapens, om „jaren van verwaarlozing" in te halen en aan de Sowjetrussische uitdaging in de jaren 1980 het hoofd te bieden. De minister van defensie, Caspar Weinberger, diende zijn herziening in van de begroting van de regering Carter bij de senaatskommissie voor de strijd krachten. Het staat wel vast dat deze kommissie de aanvulling zal goedkeu- „Wij geloven dat wij het ons niet kunnen veroorloven nog langer te temporiseren met het oog op de Sow- jetdreiging. De tijd van kalm aan' doen is voorbij", zei Weinberger te gen de kommissie. „Als wij doorgaan op zoiets als het peil van de uitgaven van het recente verleden zullen wij in het midden van de jaren 1980 duide lijk de tweede militaire mogendheid na de S.U. zijn, met alle gevolgen die dat voor onze eigen veiligheid zou meebrengen". WASHINGTON, 4-3. Presi dent Ronald Reagan heeft gezegd dat één van de dingen die een ontmoeting tussen hem en presi dent Brezjnev van de Sowjet- Unie in de weg staan, weggeno men zou worden als het Kremlin liet blijken dat het zijn troepen te zijner tijd uit Afghanistan terug trekt. Reagan noemde Afghanistan toen hij in een televisie-interview zie dat het bevordelijk voor een ontmoeting aan de top zou zijn als de Sowjet-Unie zich bereid ver klaarde haar imperalisme, haar agressie in te tomen. Afghanistan is een voor beeld", aldus de president in zijn gesprek met Walter Cronkite van CBS-News, toen deze Brezjnevs voorstel van 22 februari memo reerde, dat hij en Reagan elkaar zouden ontmoeten. „Het gesprek zou heel wat beter verlopen als er één of andere -aanwijzing was dat zij (Breznjev cum suis) echt wilden behoren tot de vredelievende landen van de wereld", aldus de Amerikaanse president. CAIRO, 4-3. De Egyptische chef staf Mohammed Abdel Halim Abou Ghazala heeft een geheim bezoek aan Parijs onderbroken na de dood van de minister van defensie en 13 hoge officieren bij een helikopterongeluk maandag. Dit hebben funktionaris- sen in Cairo meegedeeld. De chef-staf werd door president Anwar Sadat te ruggeroepen. De minister van defensie, Ahmed Badawi, en de officieren kwamen om toen zij op weg waren naar een in- spektietocht in het westelijke woestijngebied, een kommissie van militaire deskundigen vertrok naar de plaats van het ongeluk, bij de Siwa-oase, dicht bij de grens met Li bië, om een onderzoek in te stellen. Volgens het semi-officiële blad Al- Achram stortte de helikopter bran dend neer na in een plotseling opste kende zandstorm een elektrici- teitsmast te hebben geraakt. ATHENE, 4-3. Grote delen van Griekenland zijn woensdagavond op geschikt door een aardbeving die op de schaalverdeling van Richter 6.2 (van 9) graden aanwees. Dit heeft het observatorium van Athene bekend gemaakt. Tussen Athene en Corinthe werden de verkeerswegen afgesneden en enorme rotsblokken vielen op het wegdek. Ook de spoorwegverbinding is niet meer begaanbaar. Honderden men sen verlieten ijlings hun woning, restaurants of andere openbare gele genheden. Het epicentrum van de aarbeving lag in de Golf van Corinthe, zoals bij de zware aardbeving van 24 februari, die aan 19 mensen het leven kostte en grote materiële schade aanrichtte. Hoogste uitgave De verhoging brengt de uitgaven voor defensie voor het begrotings jaar 1982, dat op 1 oktober begint, op 222,2 miljard dollar, de hoogste de fensie-uitgaven in vredestijd in de Amerikaanse geschiedenis. Flitsen uit het buitenland VATICAANSTAD. Als de Chinese katholieken de grondslagen van de Rooms Katholieke Kerk zouden er kennen, zou een dialoog met het vati- caan mogelijk worden. Daaruit zou erkenning dpor Rome van de vereni ging patriotische katholieken in Chi na kunnen voortvloeien. Dit zei staatssekretaris kardinaal Casroli woensdag te Rome bij aankomst uit Hongkong. PARIJS. Twee Franse artsen zijn woensdag veroordeeld tot respektie- velijk vijf en zes jaar gevange nisstraf wegens het plegen van ille gale abortus. De beide artsen, Aimé Marchand en André Gilloux, hadden in de privéklinkiek „La Pergola" nog zwangerschapsonderbrekingen uitgevoerd na acht maanden. WARSCHAU. Regionale funktio- narissen van de Poolse onafhankelij ke vakbeweging Solidariteit hebben woensdag stakingsparaatheid afkon dig voor het belangrijke industriege bied rond de stad Lodz. BONN. Tsjaad heeft de organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) laten weten dat het bereid is verkiezingen te organiseren onder OAE-toezicht die een eind moeten maken aan de diskussie over het al dan niet legitie me karakter van het regime in N'Djamena. SAN SALVADOR. Gewapende mannen hebben woensdag het ge bouw van de Amerikaanse ambassa de in San Salvador beschoten, maar er is niemand gewond en er is slechts geringe schade aangericht. BRUSSEL. De Belgische regering heeft het plan auto's die op LPG lo pen zwaarder te gaan belasten. Zij speelt met de gedachte een speciaal vignet in te voeren dat de automobi list, die op LPG rijdt, 5000 Belgische francs (750 gulden) gaat kosten. DEN HAAG, 4-3. De ministerraad en de staatssecretarissen ontmoeten vrijdagmorgen 6 maart in de Juliana- kazerne in Den Haag de drie opper bevelhebbers van de NAVO: de Ame rikaanse admiraal Harry Train (marine-Atlantische zone); de Engel se admiraal sir James Eberle (marine-Kanaalzone) en de Ameri kaanse generaal Bernhard Rogers (land- en luchtmacht Europa). Tijdens die ontmoeting zullen de NAVO-topbevelhebbers het Neder landse kabinet hun visie geven over wat er gedaan moet worden om de veiligheid van het westen de komen de jaren te waarborgen. DEN HAAG, 4-3. Zowel de PvdA als het CDA, D'66, de PPR, de CPN en de PSP vinden de zeer beknopte reaktie van het ministerie van buitenlandse za ken op de rede van president Brezjcnjev waarin de Sowjet-Russische presi dent nieuwe voorstellen heeft gedaan om te komen tot onder andere een mora torium op de nieuwe middellange afstandswapens beneden de maat. De zestien regels waarmee werd volstaan berusten niet op een analy se van de voorstellen en vallen dan ook in het niet bij de reakties van an dere westerse landen, zo werd dins dag betoogd tijdens een mondeling overleg van de vaste tweede kamer kommissie van buitenlandse zaken met minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. Veiligheidssituatie CDA-woordvoerder Joep de Boer meent dat een moratorium in de ko mende pahr jaar wezenlijk niets ver anderd aan de veiligheidssituatie omdat de Sowjet-Unie haar program ma tot plaatsing van de SS-20 raket ten vrijwel heeft voltooid en het hoe dan ook nog jaren zal duren voordat het westen kan beschikken over de nieuwe Pershing en Kruisraketten. Ingaan op dit onderdeel van de voorstellen houdt in dat Nederland de mogelijkheid tot onderhandelin gen tussen het westen en de Sowjet- Unie niet bij voorbaat blokkeert, al dus Joep de Boer, die zei namens zijn fraktie te spreken. Naar verwachting zullen de defen sie-uitgaven na Weinbergers herzie ning de komende vijf jaren op 1,5 bil joen dollar komen met een gemiddel de jaarlijkse groei van 8,5 procent. De begroting van Carter kwam neer op 1,3 biljoen dollar over dezelf de periode met een groeipercentage van 5 procent per jaar. Tweederde van de 32,6 miljard dol lar gaat geheel naar de aanschaf van nieuwe wapens, met sterke nadruk op de marine „om de suprematie van de marine te handhaven", aldus het Pentagon. TEHERAN. De missie van de Isla mitische konferentie op hoog niveau die bemiddelt in de oorlog tussen Iran en Irak heeft een vierpunten- plan ontworpen om de oorlogvoeren de partijen naar de onderhande lingstafel te krijgen. ROME. De Italiaanse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de export naar Irak van elf marine schepen en een drijvend dok met een totale waarde van 1,8 miljoen dollar. Dat heeft een woordvoerder van de scheepsbouwmaatschappij Fincan- tieri, die eigendom is van de staat, woensdag bekendgemaakt. DEN HAAG, 4-3. De regeringsfrak- ties C.D.A. en V.V.D. gaan akkoord met de invoering van de versnelde huurharmonisatie die bedoeld is om te lage huren versneld op te trekken. Dit betekent dat voor woningen met te lage huren niet alleen een huurver hoging van 6 procent zal worden be rekend, maar dat daar bovenop een verhoging met 2 procent komt, te be rekenen over het huurbedrag dat ei genlijk zou moeten worden betaald. Die 2 procent geldt overigens alleen voor 1981, volgend jaar wordt dat 4 procent. AMSTERDAM, 4-3. Een vijfjarige jongen is woensdagavond in een Amsterdams ziekenhuis overleden nadat hij enkele uren eerder door de brandweer uit een brandend pension in Den Texstraat in Amsterdam was gehaald. Het kind was waarschijn lijk door de rookontwikkeling bui ten bewustzijn geraakt. Een ander kind dat zich op de tweede etage be vond kon ongedeerd naar buiten worden gebracht. ROTTERDAM, 4-3. Bij een overval in een woning aan de Chopinlaan in Rotterdam-Hillegersberg is woens dag de 15-jarige dochter des huizes gekneveld en in een kast opgesloten. Het meisje was alleen thuis toen er werd aangebeld. De mannen die voor de deur stonden vroegen of haar va der thuis was. Toen zij hierop ontkenned ant woordde, drongen de mannen het huis binnen. Het meisje werd op een stoel vastgebonden en in een kast op gesloten. Na een paar uur werd zij be vrijd door de werkster die een sleutel van het huis heeft. Volgens de politie zijn er een kostbare postzegelverza meling en sierande verdwenen. Vol gens getuigen waren er drie mannen bij de overval betrokken. De waarde •van de buit is niet bekend. BEEK, 4-3. In zwaar overspannen toestand heeft de 72-jarige J. K. uit het Zuidlimburgse kerkdorp Gen- hout (gem. Beek) zijn drie jaar jonge re vrouw, M. K.-S., om het leven ge bracht. Volgens de politie moet er tussen beiden ruzie zijn ontstaan. De man greep een mes en bracht zijn vrouw daarmee enkele dodelijke steken toe. Hij verwondde haar onder meer in de halsstreek. Na zijn daad liep K. naar een buur man en biechtte hem op wat er ge beurd was. Zijn vrouw bleek toen al overleden te zijn. K. stond al enige tijd onder doktersbehandeling van wege depressieve buien. Het echtpaar K. dat geen kinderen meer in huis had, bewoonde en be jaardenhuis. ROTTERDAM, 4-3. Een portier van een stukgoedbedrijf in de Rotter damse haven heeft op eenvoudige wijze een partij marihuana van enke le honderden kilo's onderschept. Volgens de politie maande de por tier een bestelbusje, dat het be drijfsterrein aan de Prinses Mar griethaven wilde verlaten, tot stop pen. Aan dat verzoek werd direkt voldaan, maar de bestuurder nam na dat hij het voertuig tot stilstand had gebracht direkt de benen. Toen de portier bij nader onderzoek op de la ding marihuana stuitte, schakelde hij de politie in. a.s. zaterdag 19.00 uur a.s. zondag 20.00 uur y v nu ui uiiiih w mi ito MUZIEK QUEEN Alle leeftijden De meest opwindende film ervaring voor de hele familie Let op gewijzigde aanvangstijd zaterdag SPECIALE VOORSTELLING: a.s. zaterdag 21.30 uur De verrassing van Cannes 1980 12 jaar Deze film mag u beslist niet missen Donderdag 5 maart Zierikzee Rechtswinkel, Havenpark 24. 19.00 tot 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Herv. Vrouwengroep „Wees een zegen". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Kring C.B.T.B. 20.00 uur. Raadzaal. Kommissie Publieke Wer ken. 17.00 uur. Beatrixschool. Afdeling Rode Kruis. 20.00 uur. Gemeentehuis. Kommissie Sport-, jeugd- en kulturele zaken. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Afd. Rode Kruis. 19.30 uur. Vrijdag 6 maart Zierikzee Lutherse kerk. Kerkdienst Wereld gebedsdag. Aanvang: 20.00 uur. Vierschaar (stadhuis). Koncert Z.V.U. 20.00 uur. Foyer Concertzaal. Ziejook film voorstelling „Three Women. 20.00 uur. Westerschouwen Rekreatiezaal Camping Duinrand. Toneeluitvoering Vereniging Open baar Onderwijs, afd. Westerschou wen. Aanvang: 19.45 uur. Haamstede „De Graaf van Haamstede". Jaar vergadering varkenshoudersvereni ging „De Opgaande Zon". 1£.30 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Feestavond ZSC'62. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en Bingo avond. Bond van Opzichzelfstaan- den. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Nieuw Leven". 19.00 uur. Zaterdag 7 maart Zierikzee Kompetitiewedstrijd niet vergun ninghouders z.v. Onderdak in zwem bad Onderdak, 17.15 uur. Huis van Nassau". Afd. Ver. Bijer teelt. 14.00 uur. „De Lichtboei". Koffiebar en optre den cabaretgroep. 20.00 uur. Concertzaal. Film: „Flash Gordon". 19.00 uur. Film: „All that Jazz", 21.30 uur, 12 jaar. Brouwershaven Markt. Start ophalen oud papier. 9.00 uur. Zondag 8 maart Zierikzee Concertzaal. Film: „Flash Gordon". 20.00 uur. Maandag 9 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering V.V.D.-afd. Zierikzee. Aanvang: 20.00 uur. „De Vospit". Vergadering „WIK". 19.30 uur. Dinsdag 10 maart Zierikzee 's Landskamer. Algemene vergade ring Waterschap Schouwen-Duive- land. 14.00 uur. Haamstede Middagbezoek, Ned. Ver. v. Huis vrouwen, afd. Westerschouwen. Ver trek Amrobank: 13.15 uur. Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Nieuwerkerk Zaal Gei\ Kerk. C.D.A.-afdeling. 20.00 uur. Woensdag 11 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering openba re schoolraad Middenschouwen. 20.00 uur. Donderdag 12 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. Diabetes vereniging. 19.30 uur. J. W. v. d. Doelschool. Feest-ouder- avond. 19.30 uur. Oosterland „Oosterhof". Verkeerskwis bejaar den. 14.00 uur. Vrijdag 13 maart Zierikzee J. W. v. d. Doelschool. Feest-ouder- avond. 19.30 uur. Zaterdag 14 maart Haamstede Zaal Ger. Kerk. „Nu met Hope" voor bejaarden. 14.00 uur. Dinsdag 17 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering D'66 afdeling Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Verenigingsgebouw. Bejaardensoos Kerkwerve. Aanvang: 14.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Ontspan ningsavond bejaarden (55 jaar en ou der). 19.30 uur. Woensdag 18 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Donderdag 19 maart Zierikzee Rechtswinkel, Havenpark 24. 19.00 tot 20.00 uur. ,,'t Kofschip". Dia-avond V.O.O.- Schoolwerkplan. 20.00 uur. Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Zaterdag 7 maart. Carnaval voor leden/niet leden en introducé's wel kom, 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) zaterdag 7 maart, konsert Amster damse popgroep „Oh Boy", 21.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396. (01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur A 1 t l I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2