Zierikzeese gemeenteraad geeft groen licht voor verdere studie V\ê\G\ê Voorzitter: „EEG-prijsvoorstellen misleidend en onvoldoende" PECH BIJ OPSTARTEN VAN KERNCENTRALE TE BORSELE DE ZIERIKZEESCHE COURANT De jachthavenakkommodatie CDA en EPV Koninklijk paar naar Luxemburg Hoofdbestuur Z.L.M. 8tl.r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 maart 1981 137sie jaargang Nr. 22872 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per (osse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Scharendijke krijgt ook Stra-feest ZIERIKZEE, 3-3. Op een tussentijds ingelaste raads vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester besloot de raad dinsdag terug te ko men op een in januari 1980 genomen besluit geen om lijnde initiatieven te nemen ten aanzien van een binnen- dijkse jachthaven, boven - of naast - de bestaande (nog uit te breiden) jachtenakkommodatie in de Nieuwe Ha ven. In principe besloot de raad om de mogelijkheden tot uitbreiding van de ha- venlokaties, buiten de bestaande akkommodaties in studie te nemen in de ko mende tijd. De zeer algemene formulering, waarmee men - bij wijze van spreken - alle kanten uit kan, was het resul taat van een uren vergend debat, naar aanleiding van een tweetal bij het kollege ingekomen brieven, respektievelijk van de Watersportve reniging „Zierikzee" en de Zierikzee se Ondernemerscentrale. De W.S.V. drong aan op een „verdere beleidsbe paling" m.b.t. de Zierikzeese haven; lange termijnplanning dus, terwijl de Z.O.C. Zierikzee vernoemde als dé aangewezen plaats voor de vestiging van een flinke, binnendijkse jachtha ven met minimaal 5 a 600 ligplaat sen. Advertentie DEN HAAG, 4-3. Het CDA heeft er bezwaar tegen dat een uit zijn gelede ren gestapte groep dissidenten door de kiesraad in het kiesregister is in geschreven onder de naam Evangeli sche Volkspartij, afgekort EVP. Het CDA is tegen de inschrijving van de EVP in beroep gegaan bij de Raad van State. De afdeling geschillen van bestuur van de raad zal het beroep maandag 16 maart behandelen. DEN HAAG, 4-3. Tijdens hun staatsbezoek aan Luxemburg van 11 tot en met 13 maart zullen koningin Beatrix en prins Claus onder meer bezoeken brengen aan twee elektrici teitsbedrijven en aan de porcelein- fabriek Villeroy en Boch. Op de tweede dag van het drie dagen duren de bezoek wordt in het theater Muni cipal in Luxemburg een receptie ge geven voor leden van de Nederlandse gemeenschap. Dit heeft de Rijks voorlichtingsdienst woensdag mee gedeeld. Het koninklijk paar arriveert op woensdag 11 maart om kwart voor twaalf op de Luxemburgse luchtha ven Luxembourg-Findel. Opnieuw aktueel Voor een goed begrip diene, dat met name wat betreft een nieuwe, apsrz-e binnendijkse haven het kolle ge niet - of nog niet - met konkrete plannen is gekomen, omdat destijds de gemeenteraad uitdrukkelijk sti puleerde en besloot, dat tot de aanleg van een dergelijke haven niet - of nog niet - behoefde te worden overge gaan. Die situatie bestond derhalve toen de „twee brieven" (zie boven) binnen kwamen. Het kollege vond de zaak toen opnieuw zo aktueel, dat het een geprofileerder uitspraak van de raad op dit moment wenste. Teneinde houvast te hebben bij het te bepalen beleid met betrekking tot de ontwikkeling van de jachthaven akkommodatie in de toekomst. De raad, d.w.z. de woordvoerders van de verschillende frakties, hapten in de zaak als waren het warme broodjes en (de vergadering begon om 17.00) de tijd schreed voort en was tenslotte niet eens zover meer ver wijderd van het „journaal". Exposé Ter inleiding gaf de voorzitter een exposé van de talrijke besprekingen, initiatieven en vooral de rapportages over de Oosterschelde, met als laatste de samenvatting van de me ningen der inspraakgroepen, verza meld door de provincie, plus een rap port van de Prov. Waterstaat, waarin vermeld dat de haven „De Val" nog lang niet in aanmerking komt voor jachtenakkommodatie, als het al ooit zover zou kunnen komen. Zulks hangt samen met een plan tot verleg ging van de weg naar de Zeeland- brug, een groot projekt, waarvoor voorlopig nog geen gelden beschik- - 'v>' .^7 Wat kan ik er zelf aan doen? Een veel gehoorde opmerking als de problemen inde derde wereld ter sprake komen. Ruim honderdveertigduizend Nederlan ders hebben het antwoord op die vraag gevonden door zich aan te sluiten bij de aktie Gast aan Tafel van de Novib. In deze aktie wordt een mogelijkheid geboden de betrokkenheid bij de problemen van de mensen in de derde we reld tot uitdrukking te brengen. Onder het motto: ..help de armoede de we reld uit". De aktie Gast aan Tafel biedt de mogelijkheid voor 40 cent per dag een bewoner van de derde wereld tenminste één maaltijd te garanderen. Foto: een steenbakkerij in Zimbabwe. Kontaktadres: tel. 070-624081. Giro 100200 t.n.v. Aktie ..Gast aan'tafel". baar zijn. Aan duidingen voor (moge lijk en eventuele) lokaties voor een binnendijkse jachthaven heeft het in het recente verleden niet ontbroken. Ze zijn in het bezit gekomen van de Stuurgroep „Oosterschelde", maar het kollege heeft ze - gezien de uit spraak en de mening van de raad - niet nader ge-entameerd. De voorzitter: „B. en w. kennen de mogelijkheden, maar hielden zich aan de bekende - ook door de raad ge wilde - prioriteiten: fase 1. uitbrei ding door verbetering kademuren; fase 2. verdere uitbreiding door op volgende fase herstel kademuren; fa se 3. (eventueel) plan Oude Haven (met sluisje), fase 4. „De Val" (deze mogelijkheid is dus vrijwel komen te vervallen) en dan - uiteindelijk en misschien, na precisering van een nieuwe beleidslijn, een nieuwe bin nendijkse jachthaven." Om duidelijkheid Fase 1 wordt thans - gelijk bekend - gerealiseerd, maar aparte jachtha venplannen zijn niet ontwikkeld, omdat de raad geen verdere uitwer king wilde. Na de „brieven" wilde het kollege duidelijkheid/Het kolle ge houdt zich in de praktijk uiter aard nog aan het prioriteitenlijstje en ziet uit naar de tweede fase herstel kademuren, maar daarvoor zijn nog geen subsidietoezeggingen. De heer Geleijnse (V.V.D.) had al op een eerdere vergadering de zaak aangesneden en kreeg nu voorrang met zijn visie op de zaak. Hij zette beleidsmogelijkheden en bestaande studiés „op een rijtje", vernoemde een aantal van zes inrichtingsschet- sen, memoreerde de (24) gespreks groepen, wier bevindingen zijn neer gelegd in de provinciale rapportage en verwees naar de divergerende ver langens ten aanzien van het aantal ligplaatsen: 1000, 1500, 2000. Hij vond (de brieven) het evident dat vrijwel alle groepen in de samen leving iets willen m.b.t. de akkom- modatie en vond uitbreiding nodig, naast het soulaas dat de vernieuwde kademuren geven. Hij sprak in dit verband van een gemeentelijk en regionaal belang en accentueerde de kernfunktie van Zie rikzee. Die funktie moet behouden Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE. Stijlvol plaatje van de Nieuwe Haven, aan de kant van de Engelse kade. In verband met de jachthaven akkommodatie stond de Nieuwe Haven dinsdag centraal in het raadsdebat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BORSSELE, 4-3. De Kerncentrale Borsele van de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij zal door het optreden van een storing tijdens het opstar ten van de centrale enkele dagen later dan was gepland weer in bedrijf wor den genomen. De storing deed zich eerder deze week voor tijdens het proef draaien nadat de centrale voor de jaarlijkse splijtstofwisseling acht weken had stilgelegen. Met de vervanging van de afdich ting door het onderhoudspersoneel zal enkele dagen gemoeid zijn. De stoom die zoveel konsternatie ver oorzaakte was niet radioaktief. Het water uit de drukhouder is volgens een mededeling van de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij wel in lichte mate radioaktief. Deze aktivi- teit kan echter zonder problemen binnen het reaktorgebouw worden beheerst. Voor de bevolking in de omgeving is er geen gevaar aanwe zig, aldus de PZEM. De storing aan een veiligheidsklep in het niet nucleaire deel van de' kerncentrale, heeft bij de omwonen den van de kerncentral grote onge rustheid veroorzaakt, omdat de sto ring gepaard ging met enorm veel la waai, als gevolg van het ontsnappen van stoom via een veiligheidsklep, tijdens de opstartprocedure is in de drukhouder van het nucleaire systeem van de centrale een tempera tuurswisseling opgetreden met het ais gevolg, dat de pakking van een mangatdeksel stoom en water ging doorlaten. GOES, 3-2. „De prijsvoorstellen zoals die door de Europese Commissie bekend zijn gemaakt zijn mislei dend en ver onder de maat. Prijsverhogingen van 4- 12% in een situatie waarin wij nu met onze nationale economie verkeren, moeten voor buitenlanders wel erg onlogisch klinken", zo begon Z. L. M. -voorzitter A. J. G. Doeleman zijn openingswoord van de in het Land- bouwhuis te Goes gehouden hoofdbestuursvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z. L. M.). „Niet of onvoldoende komt naar vo ren dat met deze prijsvoorstellen de boeren er opnieuw in inkomen op ach teruit zullen gaan. Het gat wat er de afgelopen vijfjaar is ontstaan bedraagt plm. 25%. Dit zal nu opnieuw weer groter worden. Met name de produk- ten die voor Nederland van belang zijn gaan met ten hoogste 6 a 7% omhoog. Daar moet dan wel direct 1,9 of 2,2% M. C. B. 's afgetrokken worden en voor de melk en suiker 2% medeverantwoor delijkheidsheffing. Dus een prijsver hoging van 2 a3%. Daartegenover staat voor Nederland een kostprijsverho ging van plirL 10% (in de E. E. G. gemiddeld 18,3%)". Suiker en granen In aansluiting op eerdere uitlatingen zei de Z. L. M. -voorzitter dat er vooral nu onvoldoende wordt ingespeeld op de verbeterde situatie op de wereld markt voor verschillende produkten met name suiker en granen. Men doet dit overigens niet om er voor te zorgen dat er voldoende voor raden in de Gemeenschap aanwezig blijven. Maar ook het vernaai dat de konsument Vh.% meer zal moeten be talen voor zijn voedselpakket moet wel in de juiste verhoudingen ge plaatst worden, In de afgelopen 20 jaar is het percen tage wat de gemiddelde burger uit geeft voor zijn voedselpakket terugge lopen van 36% tot 20%. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met het feit dat er een veel hoger bedrag wordt besteed aan meer luxe artikelen en verpakking. Daardoor zal het percentage wat werkelijk uitgegeven wordt aan le vensmiddelen, nog lager liggen. Alleen de land- en tuin bouw heeft kans gezien een bijdrage te leveren de inflatie niet nog verder uit de hand te laten lopen. Dat is wel ten koste gegaan van de levensvatbaarheid van veel ge zinsbedrijven. Tot voor enkele jaren ging dat geruisloos. De spanning die er in de gezinnen ontstond is teveel voor kennisgeving aangenomen. Eerst moeten blijkbaar ook anderen (banken en toeleveringsbedrijven) meege sleurd worden wil men de problemen voldoende onderkennen. Zover is het nu wel gekomen. Ge- Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. WA> Z£GJ* pe probeerd wordt nu een reddingspo ging te ondernemen. Zwemvesten worden in een bijzonder woelige zee uitgeworpen. De vraag is hoeveel zwemvesten er beschikbaar zijn en hoevelen uiteindelijk de kracht nog zullen hebben deze hulp te grijpen. Het wordt hoog tijd dat er maatrege len komen waardoor het niet meer nodig is dat men via allerlei reddings pogingen probeert de zaak op gang te houden. Op de Z. L. M. -studiedag bleek duidelijk dat men in de eerste plaats een ander zelfstandigenbeleid nood zakelijk acht naast een verantwoord markt- en prijsbeleid vanuit BrusseL Dit markt- en prijsbeleid dient wel voldoende afgestemd te zijn op de Ne derlandse omstandigheden. „Nauwlettend zullen wij moeten volgen hoe andere landen de proble men voor hun boeren gaan oplossen. Wij zijn daar niet gerust op. De eerste signalen over nationale maatregelen in verschillende landen houden reeds een waarschuwing in", aldus de Z. L. M. -voorzitter in zijn openingswoord. Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Sneeuw, later regen Veel bewolking met van het zuid westen uit sneeuw, later overgaand in regen; vannacht plaatselijk mist en minimumtemperatuur om het vriespunt; temperaturen morgen overdag oplopend tot circa 3 graden op de Wadden tot ongeveer 7 graden in Zeeland; matige, morgen aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuid-oost en zuidwest. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 maart Zon op 7.15. onder 18.28 Maan op 7.36, onder 18.34 Nieuwe Maan: 6 maart (11.31) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 maart 2.47 15.56 9.02 21.10 Springtij: 8 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land komt vanaf vrijdag weer in de invloedssfeer van een oceaandepressie. Het fronten systeem van zo'n depressie die naar Ierland trekt zal vrijdag geruime tijd regen brengen. De regen wordt bijna overal door sneeuw voorafgegaan. Na het voorbijtrekken van de neerslagzone stroomt dan zachte en vochtige oceaanlucht ons land bin nen. Dat betekent dat de temperatu ren morgen in het zuidwesten van het land al waarden van zo'n graad of ze ven bereiken, maar in het noord oosten van het land wordt het naar alle waarschijnlijkheid nog niet veel warmer dan circa drie graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1