Het mosselseizoen sluit op 30 april Deskundige Th. J. Kof man ziet uit naar Europees visserijbeleid Belangwekkende data in mosselvisserij branche A Een uniek systeem Het Mosselfonds als uitlaatklep voor overscharige partijen STREEKNIEUWS Te Brouwershaven f ALLUMINIUM „BETELGEUSE" WERD TE WATER GELATEN Mosselvissers klagen over olieverontreiniging kade „Algemeen Vissersbelang" 4 ZIERIKZEE, 27-2. De mosselvissers krijgen van half maart tot half april ge legenheid tot het overzaaien van mosselzaad van de Waddenzee naar Zeeland. Ieder kan in deze periode gedurende twee zelfgekozen weken dit werk ver richten. Het mosselseizoen wordt op 30 april gesloten. ZIERIKZEE. Zierikzee in de tijd, dat een .kaart" nog voldoende gezegeld was met één cent. Het mooiste stadsge zicht van Nederland, met een toen nog wat warriger entourage en een vreemd soortbomschuit" op de voorgrond en natuurlijk rechts van de poort, hetschuurtje", dat het te lang uithield. ZIERIKZEE/BRUINISSE, 2-3. De mosselbranche, onderdeel van het Pro- duktschap voor Vis en Visprodukten, beschikt over een uniek systeem om mosselkwekers, die in een bepaald seizoen niet mee kunnen, toch een mini mum inkomen te geven. Dit unieke systeem is het zg. Mosselfonds. SCHOUWEN-DUIVELAND Rijkspolitie pakt verkeerd parkeren streng aan De rijkspolitie waarschuwt, dat over geheel Schouwen-Duiveland met harde hand zal worden opgetre den tegen automobilisten, die hun voertuigen op verboden plaatsen parkeren. Zaterdag was dat weer te merken aan de Burghse Ring, waar verscheidene parkeerbonnnen wer den uitgedeeld. De politie houdt het niet bij waarschuwingen alleen, maar beboet meteen. ZIERIKZEE Geparkeerde auto aangereden J. de B. uit Scharendijke reed maandag rond half één in het Janne- wekken tegen een geparkeerde auto van J. de M. uit Brouwershaven. Ter plekke was de situatie nogal inge wikkeld, omdat er veel auto's ston den geparkeerd. Beide auto's werden beschadigd. Weer een diefstal van benzine Het komt de laatste tijd herhaalde lijk voor, dat uit autotanks benzine wordt gestolen. Ditmaal was de heer K. v. d. V. het slachtoffer, die de pas- gevulde tank van zijn personenauto leeg aantrof, waardoor hij een schade van 81,— leed. De auto stond gepar keerd aan het Luitje. Daar had v. d. V. ook een busje neergezet, waaruit voor 16,benzine verdween. Aanrijding Drie auto's botsten maandagmid dag om half drie tegen elkaar op de kruising Basterstraat-Mosselstraat- Hogemolenstraat. Alle voertuigen, resp. bestuurd door mevrouw De R.- H. uit Heemstede, J. O. uit Scharen dijke en mevr. E. S.-van E. uit Zierik- zee, werden daarbij beschadigd. Kommissie P.W. De Kommissie Publieke Werken, vergadert op donderdag 5 maart in de raadzaal van het stadhuis. Aan de orde komen: krediet voor het baggeren-van de Nieuwe Havén en voor het aanbrengen van- steigers voor jachten langs een deel van de kademuren aan de Nieuwe Haven. Ander punt: eventuele verbetering van de dienstwoning Banninklaan 2. Afscheid Tijdens een ten stadhuize te hou den rëceptie op vrijdag 20 maart, zal afscheid worden genomen van de heer M. A. Sweere, werkzaam ter se- kretarie als chef van de afdeling Wel zijn c.a. De heer Sweere - één van de bekendste gemeente-ambtenaren - heeft er dertig jaar op zitten en gaat gebruik maken van de z.g.n. VUT- regeling. ZONNEMAIRE Gewonden bij auto-ongeluk Bij het oversteken van de Zuidweg, van de Stapelsweg af, zou C. P. uit Rotterdam geen voorrang hebben verleend aan D. J. van K. uit Zonne- maire, waardoor de auto's op elkaar knalden. Het gevolg was, dat de auto van P. in de sloot belandde. Omstanders trokken de auto recht en haalden P. en zijn passagier P. de R. uit Rotterdam, er uit. Zij waren dusdanig gewond, dat zij in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis moesten worden opgenomen. Van K. Tijdens de jaarvergadering van de vissersvereniging Helpt Elkander", gaf voorzitter B. W. Schot een cijfero- verzicht t/m 21 februari. Vanuit Zee land was de aanvoer 316.000 ton, te gen verleden jaar 393.000 ton. Zee land bleef ten opzichte van verleden jaar dus achter en dat zal dit voorjaar niet meer aantrekken. De Waddenzee telde een aanvoer van 326.000 ton, te gen vorig jaar 417.000 ton, eveneens een achteruitgang. Een jaar of zeven terug was die aanvoer uit de Wadden zee zelfs 903.000 ton! Totaal werd dus 624.000 ton opgevist, tegen verleden jaar 810.000 ton. Naar het fonds ging 6600 ton. Besomming De besomming bedroeg bijna 53 miljoen, tegen verleden jaar vijftig miljoen, en dat betekent dan weer een stijging. De import (uit Duits land, Denemarken, Ierland) was 8000 ton, tegen vorig jaar 10.000 ton. De uitvoer naar België bleef ongeveer gelijk (nu 200.000 ton), die naar Frankrijk zakte weer verder af, van 98.000 ton naar 84.000. De binnen landse afzet steeg van 76.000 ton naar 84.000 ton en de inlegerijen zakten in hun afname van 162.000 ton naar 129.000 ton. In totaal werd 500.000 ton afgezet. Van die datum af, zal het verboden zij mosselen op de veiling aan te voe ren en deze periode duurt de laatste jaren meestal tot 28 juni, al wordt in de maand juni altijd eerst gekeken, hoe de weersomstandigheden zijn en hoe de mosselen, die in de maanden april en mei gelegenheid krijgen hun larven, waaruit het mosselzaad ont staat af te geven om voor nakome lingschap te zorgen. In de maand juni wordt dan beke ken of het seizoen vroeger of later kan of moet beginnen. uit Zonnemaire werd in het zieken huis behandeld, maar kon daarna huiswaarts keren. Beide auto's werden, totaal ver nield, weggesleept door takelbedrijf Jan de Jonge. In het nieuwe ontwerp zijn alle er varingen, in het verleden opgedaan, verwerkt, en is speciaal geschikt voor lange reizen: wereldreizen. De „Betelgeuse" is een schip met een ge ringe diepgang en zal niet geschil derd worden. Onderhoud De eigenaar over zijn nieuwe aan winst: ,,Dat ongeschilderd zijn was één van de voorwaarden. Daarmee wordt het onderhoud tot een mini mum beperkt. Juni aanstaande al vertrekt de heer Van Hagen met z'n nieuwe schip naar Amerika. De proefvaart wordt met twee man on dernomen, maar de schipper komt in z'n eentje terug. Eind volgend jaar vertrekt de heer Van Hagen met NOORDGOUWE Rommelmarkt De Dorpsraad van Noordgouwe- Schuddebeurs organiseert op zater dag 6 juni een rommelmarkt ten bate van de aktiviteiten van de klubs van Noordgouwe. Wie zogenaamde .rom mel" voor deze markt ter beschik king wil stellen kan bellen naar me vrouw Uyl, (01112) 1619. Zaterdag 21 maart wil deze dorpsraad spullen ko men ophalen. OOSTERLAND Regen belemmert landbouw De regen van afgelopen zaterdag 28 februari, die meer dan 10 mm water bracht, is een spelbreker geworden voor de werkzaamheden in de land bouw voor het vroege voorjaar. Was men op sommige plaatsen reeds bezig met het zaaien en het poten van plantuien, door de regen kan men voorlopig dit werk wel weer laten rusten tot de grond weer wat droger gaat worden. Mensen in nood Het aktiekomité van de stichting „Mensen in nood" gaat op dinsdag 10 maart in Oosterland weer de jaar lijkse inzameling van gebruikte kle ding, schoeisel, dekens, gordijnstof fen, etc. te houden in het dorpshuis .Oosterhof" aan de Sint Joostdijk, nl. van 9.00 uur tot 16.00 uur. Het ver dient aanbeveling om de goederen aan te bieden in een kartonnen doos of plastic zak. In het jaar 1980 zond de stichting „Mensen in nood" kleren etc. naar vele noodlijdenden in tal van landen van de wereld. Voor een Tot 21 maart kunnen mosselen in het Mosselfonds worden gelost, op 27 maart zullen de Fondsmosselen bij inschrijving worden verkocht. HEIDELBERG. In Heidelberg in West-Duitsland hebben twee mannen in de leeftijd van 28 tot dertig jaar een bank beroofd van drie miljoen mark (circa 3,3 miljoen gulden) na gijzeling van 28 bankemployees en familieleden. MANAGUA. De minister van bui tenlandse zaken van Nicaragua, Mi guel d'escotto, heeft Amerikaanse beschuldigingen van de hand gewe zen als zou zijn land betrokken zijn bij wapentransport naar, de linkse guerrillastrijders in El Salvador. vrouw en (twee) kinderen voor een reis om de wereld, die naar hij ver wacht, twee jaar in beslag zal nemen. Ervaring Waarom hij het schip in Brouwers haven heeft laten bouwen? „Ik moet een schip hebben, dat niet vergaat. Bovendien zijn de wedstrijd-jachten in vergelijking veel duurder. Daar komt nog bij, dat het ontwerp erg goedkoop is en Kesteloo veel erva ring heeft opgedaan met alluminium schepen." Overigens is het een drukke tijd voor Brouwershaven. Nog twee nieu we schepen staan op stapel. Ook de reparatie neemt jaarlijks toe, wegens de toenemende drukte op de Greve- lingen. juiste bestemming van zowel kleding als financiële hulp staat men garant. Het kontaktadres is als voorheen me vrouw Rotte-Beije, Margrietstraat 10, Oosterland. Spullen voor rommelmarkt De Oosterlandse muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" is voorne mens om in de loop van de zomer weer een rommelmarkt te organise ren, en wel op z.g. „Duivelanddag", waarvan de datum nog nader bekend gemaakt zal worden. Bereids hoopt men voor deze aktie voor de eerste maal spullen op te halen langs de hui zen op zaterdag 14 maart a.s. Van al les is welkom, en de muziekmannen komen het graag halen. Ontspanningsavond voor ouderen Evenals andere jaren hoopt het bestuur van de plaatselijke Oranje vereniging weer een ontspanningsa vond te organiseren voor mensen van 55 jaar en ouder, onder het motto „Breng eens een zonnetje" en wel op dinsdag 17 maart e.k. in de grote zaal van het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk. Er zal onder het genot van een kop koffie en een drankje, weer een geva rieerd programma voor het voetlicht gebracht-worden. Het bestuur van de Oranjevereniging zal alles in het werk stellen het de bejaarden zo ge zellig mogelijk te maken. Iedereen in de genoemde leeftijd is dan ook har telijk welkom op deze ontspannings avond. Voor tijd: zie agenda. Cafetaria „Neffen d'Eule" in andere handen Het bekende cafetaria „Neffen d'Eule" aan het Marktplein-hoek Sint Joostdijk is in andere handen overgegaan. De oprichter, de familie A. Dorst, heeft de zaak verkocht aan de heer en mevr. Gert en Riét Brou wer, die de zaak op dezelfde voet ho pen voort te zetten. Voor dat de heer Dorst het pand kocht en inrichtte, was er een zaak in gevestigd in ijzerwaren en gereed schappen etc. Het cafetaria werd geo pend in april 1973, en in datzelfde jaar was er reeds een uitbreiding noodzakelijk. In het jaar 1975 werd er nog een grote vergaderzaal aange bouwd, waarveel vergaderingen ge houden worden, recepties, etc. Ook is er een mooie biljartgelegenheid. HILVERSUM. De nieuwe twaalfde lige VARA-televisieserie „De Lem mings", die vanaf donderdag 12 maart wekelijks zal worden uitgezonden, gaat bijna anderhalf miljoen gulden kosten. ROTTERDAM. De Christelijke or ganisatie van werkgevers in het be- roepsgoederenvervoer, PCB Wegver voer, is „ernstig verontrust" over de stakingsdreiging in de Rotterdamse haven. Aan het begin van het seizoen wor den de minimum kwaliteitseisen vast gesteld, een pakket van voorwaarden waaraan de kwaliteit van de mosselen die in de handel worden gebracht, moet voldoen, (visgewicht, stukstal en minimum maten van de mosselen). Heffing Voor iedere partij die wordt aange voerd, moet een bepaald bedrag van de opbrengst in het zg. mosselfonds wor den gestort, ook die partijen die als onverkoopbaar worden gestort op be paalde percelen voor de wal van Yer- seke. De laatste jaren is die heffing f 7,- per ton van 100 kg. Aangevoerde partijen die niet aan de kwaliteitseisen voldoen, worden inge- Tevens werd gevraagd naar de ge volgen voor de vissers, wanneer straks het gerenoveerde deel van de haven voor rekreatie in gebruik zal worden genomen. „Zal het dan moge lijk zijn de boot zonder brokken te draaien", vroeg men zich af. In de Schelpdierenkommissie zal worden nagevraagd hoe het gesteld is met het toezicht op eventuele besmetting van ingevoerde buitenlandse mosselen. Het opknappen van de blokken kwam ter sprake, waarbij werd af gesproken dat zal worden onderzocht hoeveel dat gaat kosten. De blokken zullen moeten worden aangepast, wanneer er getijdeverandering zal optreden bij het in gebruik nemen van de pijlerdam. Uitzaaien in Zeeland Er zal een brief uitgaan naar „Zevi- bel", waarin wordt gevraagd in de eerste periode van het zaadvissen, die in mei valt, ook in Zeeland te mo gen uitzaaien. Zoals de plannen nu liggen mag dat overbrengen van het mosselzaad naar Zeeland alleen in de nomen en tegen een bepaalde mini mum prijs aan de kweker vergoed (het laatste jaar f 21,- per 100 kg). Dit jaar werden weinig mosselen in het Fonds gelost, slechts 6625 tonnen (van 100 kg). Enkele keren kon dus al op de f 7,- heffing die had plaats gevon den een restitutie worden uitgekeerd Uiteindelijk zal de heffing zich beper ken tot f 0,40 per ton en in de eerste weken van mei kan de laatste terugbe taling van fl,60 per ton tegemoet wor den gezien. MIDDELBURG. Twee gemaskerde en gewapende mannen hebben maan dag vijfduizend gulden buitgemaakt bij een overval op een taxicentrale in Middelburg. tweede periode (eind mei, begin juni) gebeuren. Over de nieuwe eisen van de han del, waarover de Mossel Advies Com missie op 24 april vergadert, zal tevo ren een ledenvergadering worden ge houden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. L. Praet en C. M. Schot (sekretaris) herkozen. De sekretaris meldde in zijn jaar verslag een konstant ledenbestand van vijftig en de chaotische toestan den bij de uitgifte van de vergunnin gen. De penningmeester rekende een nadelig jaarsaldo voor ten gevolge van de viering van het zestigjarige bestaan, maar er bleef nog 5000,— op de bank staan. De mosselvissers zagen ten slotte hun eigen werk in beeld in de nieuwe schelpdierenfilm van het Ministerie van Landbouw en Visserij, waarin het zaaien en opvissen, de verwer king en de konsumptie van mossels en oesters werden getoond. Het mosselseizoen zal dit jaar worden Afgesloten op de derde zaterdag in april, dat is dus 18 april dat is dus juist voor de Paasdagen. BROUWERSHAVEN, 2-3. Maandagmiddag werd de „Betelgeuse", een jacht van de heer S. van Hagen uit Voorburg te water gelaten. Op zich niets bijzonders, want dat gebeurt wel meer. Maar het betreft hier een speciaal jacht: een 42 voets alluminium zeiljacht, kottergetuigd, een ontwerp van J. W. Kesteloo, die het jacht ook gebouwd heeft. ZIERIKZEE, 27-2. De vissersvereniging „Helpt Elkander" te Zierikzee gaat een brief sturen naar het gemeentebestuur om te vragen maatregelen te ne men tegen het morsen van olie tijdens het lossen van tankauto's aan de kade, waardoor olieverontreiniging in het water zou ontstaan. Enige leden van de vereniging klaagden daarover tijdens de jaarvergadering in „De Zeeuwsche Herberghe", afgelopen vrijdag. BROUWERSHAVEN. De .Betelgeuse". klaar voor de tewaterlating aan de kade van Brouwershaven. Alleen de kot tertuigage moet nog worden aangebracht en het schip is dan klaar voor zijn ,,maiden-tripnaar Amerika, gevolgd door een wereldreis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BRUINISSE. Op de jongste vergadering van „Algemeen Vissersbelang", begon de heer Th. J. Kofman, hoofdambtenaar van de Direktie Visserijen, zijn betoog met het aansnijden van de visserijproblemen in het algemeen. Hij betreurde het zeer, dat de besprekingen in „Brussel" in 1975 begonnen, nog steeds niet hebben geleid tot wat genoemd wordt een „visserijbeleid", als ge volg van de tegenstellingen tussen de landen onderling. Er moet een „totaal pakket" op visserijgebied worden bereikt. Als men het over één onderdeel van dat pakket niet eens is, worden ook de zaken waarover men wel tot over eenstemming kwam, evenmin uitge voerd. Hij hoopte dat die over eenstemming in maart wel zou kun nen worden gerealiseerd. De ontwik kelingen in de kottersektor (Noord- zeevisserij) vervulden hem met zorg. Er is een geweldige vernieuwings drang en dat werkt er toe mee, dat de vloot niet veroudert. Dat is goed, maar dat het aantal p.k.'s van de mo toren zo hoog wordt opgevoerd geeft reden tot bedenking. „De resultaten van de enkele jaren aaneen doorgevoerde sanering, die noodzakelijk was en die veel geld heeft gekost zijn illusoir geworden", aldus de heer Kofman, die juist nade re gegevens over de vlootvernieu- wing had gekregen. In de vergadering werd de nieuwe film van Landbouw en Visserij (Pro ductschap voor Vis en Visprodukten) „Schelpdieren" vertoond, een film die een goed beeld geeft van de visse rij en de kuituur van mosselen, oesters en kokhanen, tevens bedoeld als propagandafilm om de konsump tie van deze schelpdieren te stimule ren. Cijfers Aan het begin van de vergadering was een overzicht gegeven van de cij fers van aanvoer en export over de laatste drie jaar: Tot voor twee weken werden aan gevoerd uit Zeeland 307.000 tonnen, uit de Waddenzee 325.000 tonnen. Sa men 633.000 tonnen, voor 1979/80 wa ren deze cijfers Zeeland 383.000, Wad 440.000, totaal 789.000 tonnen en voor het seizoen 1978/79: Zeeland 371.000, Wad 590.000 tonnen. Totaal 962.000 tonnen. Geïmporteerd zijn dit jaar 78.000 tonnen. Het mosselfonds bevatte (na diverse uitkeringen aan de kwekers) vorige week nog 1.334.000. Geëxporteerd werden: België: dit seizoen 195.000 tonnen. 1979/80 209.000 tonnen, 1978/79 231.000 ton nen; Frankrijk: dit seizoen 81.000 tonnen, 1979/80 87.000 tonnen, 1978/79 153.000; binnenland: in dit seizoen 82.000 tonnen, 1979/80 75.000 tonnen, 1978/79 77.000; inleggerijen: dit seizoen 124.000 tonnen, 1979/80 157.000 tonnen. 1978/79 171.000. To taal: dit seizoen 489.000 tonnen, 1979/80 544.000 tonnen. 1978/79 637.000 tonnen. Bestuursverkiezing De aftredende bestuursleden de he ren W. van den Berg (Bru 40) en W. van den Berge (Bru 17) werden bij akklamatie herkozen. De jaarrede van de voorzitter vindt u elders in dit blad vermeld. Er waren talrijke au toriteiten op visserijgebied op de vergadering aanwezig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4