Landbouw in de Sovjet-Unie vertoont ernstige gebreken „UITLEGGEN" Problemen in het Oosten Opdracht voor het Oosterschelde-projekt AGENDA Vergadering Kamers op 10 juni Gratis werken Ernstige dieren mishandeling Man in ogen gestoken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EPISODE f 2 Even los gezien van het totaalpro gramma dat de nieuwe Amerikaanse president en de zijnen voorstaan, ge ïnspireerd door theorieën, die de .zwakste in de samenleving" in ie der geval niet de grootste bescher ming bieden, is het wel tragisch (Jat de nieuwe V.S.-regering al dadelijk wordt gekonfronteerd, met een prin cipiële buitenlandse affaire, die zo wel in Europa als in de Derde Wereld - met argusogen wordt gevolgd. Men heeft helaas de indruk, dat de V.S. weer eens niet de juiste koers volgen in het geteisterde El Salva dor, een mini-republiek in Midden- Amerika, die rustig zou kunnen le ven, als een op macht en geld beluste junta, het leven voor de gewone man" er niet onmogelijk zou maken. Er hoeft daar nog niet op slag een Eu ropees sociaal systeem te komen; dat is tóch een wensdroom, maar de ter gende tegenstelling in zo'n land tus sen arm en rijk, tussen degenen die de macht hebben en de rechtelozen is te erg en te groot en daar vloeien de Washington kijkt daar echter blijk baar overheen en heeft maar een angst, dat (ook) El Salvador - evenals Cuba - een communistisch land zal worden en dat is strategisch natuur lijk ongewenst en gevaarlijk. Wie lijk ongewenst en ongevaarlijk. Wie echter partij kiest voor de onder drukker, vergroot slechts het gevaar dat ook een dergelijk land, in echt re volutionair vaarwater terecht komt en op zijn beurt kiest voor een radi- kalisme, dat natuurlijk niet zo ge wenst is. De Reagan-regering voelt een en ander toch wel aan, gezien de „uitlegger", die zij op pad heeft gestuurd. Het is de man, die moet duidelijk maken, waarom de V.S. steun aan de machthebbers in El Sal vador verlenen en niet het getergde volk, op een of andere manier, te hulp komen. Een trieste situatie. In de praktijk blijkt dat de „uitlegger" niet veel sukses heeft, ook in Nederland niet, dat in ieder geval besloot de humani taire hulp aan El Salvador voort te zetten en dat is natuurlijk hard no dig. De stapels lijken, die regelmatig op de beeldbuis zijn te zien, geven al genoeg te zien en te begrijpen, hoe walgelijk en wreed het daar weer toe gaat. Gezien de spanningen in de wereld, is - om even bij Europa te blijven - een goede verhouding met de V.S. een noodzaak, maar op deze wijze wordt toch weer iets van het imago van Amerika afgeknabbeld. 1 In volmaakte onschuld zullen de te genstanders, de ontwikkeling in het betreffende land wel niet volgen, maar het gaat veel te ver te denken dat - volgens een soort automatisme - zo'n republiek een tweede Cuba wordt, als de V.S. „noodgedwongen" niet aan de verkeerde kant gaan staan. Er valt rond deze zaak inder daad veel uit te leggen, als het maar niet verijlt in een ongenuanceerd goed praten. DEN HAAG, 2-3. De Eerste en Tweede Kamer zullen na de verkie zingen op 10 juni weer bijeenkomen. De zitting van de huidige Staten- Generaal zal een dag eerder worden gesloten. Tegelijk met de sluiting en opening vindt een ontbinding van de kamers plaats in verband met een voorgenomen grondwetsherziening. Dit is maandag door het ministerie van binnenlandse zaken bekendge maakt. In verband met die grondwetsher ziening heeft het kabinet tevens de datum vastgesteld waarop de verkie zingen voor de Eerste Kamer zullen worden gehouden: 1 juni. Hoewel de senaat één keer per drie jaar voor de helft van samenstelling wisselt, wordt dit keer de hele Kamer op nieuw gekozen. De kandidaatstelling hiervoor gebeurt op 8 mei. De verkie zingen voor de Tweede Kamer zijn op 26 mei, de kandidaatstelling is op 14 april, aldus de bekendmaking. MOSKOU, 2-3. De landbouw in de Sowjet-Unie ver toont ernstige gebreken, zo heeft de Russische minister van landbouw, Valentin Mesyats, gezegd in een toespraak tot het kongres van de Communistische Partij van de Sowjet-Unie. Hij drong er bij andere Russische ministeries op aan hulp aan de landbouw uit te breiden om te bereiken dat er een eind komt aan de voedseltekorten. In zijn toespraak, vrijdag als gehouden maar maandag pas gepubliceerd, zei de ministers dat de gebreken zich voordoen bij de staatsboerderijen en bij de kol- lektieve landbouwbedrijven maar ook bij de administratieve instellingen. Er zijn volgens Mesyats teveel agrarische ondernemingen in de Sowjet-Unie die hun produktieplannen niet uitvoeren. Er moet voorrang worden gegeven aan vergroting van de produktie van graan en veevoeder om een eind te maken aan de tekorten aan vlees, melk en andere eerste levensbehoef ten, aldus minister Mesyats, die ook opmerkte dat de produktie van zon- nepitten de laatste vijf jaar sterk is afgenomen. Scanner s/anaal" UTRECHT, 2-3. Nog terwijl hij in het politiehuro van Utrecht was om aangifte te doen van diefstal van een auto hoorde de eigenaar ervan, dat zijn voertuig weer terecht was. Een man uit Zeist, die er een hobby van maakt de politiera- dio af te luisteren, hoorde rond half een in de nacht van vrij dag op zaterdag van de rijkspolitie, dat een leegstaan de auto was aangetroffen bij een benzinepomp langs de rijksweg bij Vleuten. Vrijwel gelijktijdig hoorde hij via de radio van de Gemeentepolitie in Utrecht, dat de auto met het betreffende kenteken gestolen was. Nog voordat het de Rijkspolitie duidelijk was, dat het om een gestolen auto ging, had de scanner-fanaat de poli tie in Utrecht verteld waar de gestolen auto was. Landbouwmachines Het slagen van het partijprogram ma voor verbetering van de voedsel voorziening in de Sowjet-Unie is vol gens de minister vooral afhankelijk van het tempo waarin het minister vooral afhankelijk van het tempo waarin het ministerie van landbouw machines en andere ministeries die met machinebouw te maken hebben hun produktiekapaciteit uit breiden. Er zijn ernstige moeilijkheden ont staan met de produktie van sommige trekkers en ook van andere typen blijft de produkte bij de plannen ach ter. De ministeries van chemie en kunstmest kunnen ook niet aan de vraag van de boeren voldoen. Er is vooral gebrek aan kunst meststoffen op basis van fosfor. On geveer de helft van het land dat voor de graanteelt wordt gebruikt krijgt helemaal geen kunstmest. ALMELO, 3-3. Nicolon, onderdeel van het Nijverdal-Ten Cate-concern, heeft voor ongeveer 10 miljoen aan opdrachten ontvangen voor het Oos terschelde-projekt, zo blijkt uit het personeelsblad „Ons Concern". UTRECHT, 2-3. De ondernemings raad van de Wollen stoffenfabriek AaBe in Tilburg vindt de de vierhon derd werknemers van het bedrijf ge durende een half jaar één uur per dag moeten overwerken zonder dat zij daarvoor worden betaald. Het be drijf dreigt door de ekonomische si tuatie in moeilijkheden te komen. Flitsen uit het buitenland CAIRO. Moshe Dayan, de voorma lige Israëlische minister van buiten landse zaken, brengt begin maart een bezoek aan Egypte, zo heeft een Egyptisch weekblad zaterdag ge meld. PEKING. Prins Norodon Sihanoek zal binnenkort in Pyongyang gaan praten met de Rode Khmer, zijn oude vijanden, over de vorming van een Verenigd Anti-Vietnamees front. Dit front zou onder leiding moeten ko men te staan van Sihanoek. CANBERRA. In Sydney (Austra lië) is Peter Hans Knoll gearresteerd, die er van wordt verdacht lid te zijn van de Baader-Meinhoff-groep. LONDEN. De drie Engelse missio narissen die zes maanden in Iran ge vangen hebben gezeten op beschuldi ging van spionage, zijn zaterdag te ruggekeerd in Engeland. STOCKHOLM. Op de zuidoost kust van Zweden is over een lengte van 30 kilometer olie aangespoeld. De brandweer is, met de hulp van vrijwilligers, bezig^ de stranden schoon te maken. MAASTRICHT. Je houdt het bijna niet voor mogelijk, maar onze bewindslie den hebben ook nog tijd gevonden ,,iets aan carnaval te doen". In tegenwoor digheid van Prins Bert de Eerste, doken te Maastricht respektievelijk op: mi nister Van Aardenne, staatssekretaris mevr. Smit Kroes en de heren Van der Klaauw en Hermes. Het gaat om kunstsstofweefsel voor de funderingsmat onder de pij lers van de waterdoorlaat in de Oosterscheldedam en de grintzakken die de pijlers moeten beschermen te gen invloed van waterstromingen, 132 stuks. Door Nicolon zijn vele proeven gedaan om tot de samenstel ling. vap zeer tsterke weefsels,, zelfs m,et eén trekkracht tot jOÓ ton, té ko men. Naast de nu verkregen opdrach ten liggen er in de toekomst nóg 'ver dere mogelijkheden voor toepassing van andere doeksoorten. Aan het projekt zit echter nog een andere kant. De afsluiting van de Ooster- schelde als geheel (kosten 2,8 mil jard) betreft een uniek projekt en trekt daarom de aandacht van alle waterbouwkundigen. Er zou voor Ni colon daarom hieruit nog meer kun nen voortvloeien. ISLAMABAD. Pakistaanse funkti- onarissen gaan vandaag (dinsdag) naar de Afghaanse hoofdstad Kaboel om te onderhandelen over de vrijla ting van 148 passagiers en de beman ning van een gekaapt Pakistaans lijnvliegtuig. Dit heeft een woord voerder van de Pakistaanse regering dinsdag meegedeeld. MADRID. Koning Juan Carlos van Spanje heeft op de militaire acade mie van Saragossa zowel de Spaanse regering als de strijdkrachten ge maand lering te trekken uit de mislukte staatsgreep van begin deze week. LUXEMBURG. Het 2.0Ó0 man sterke personeel van het Europees Parlement in Luxemburg heeft laten weten dat het als vee behandeld wordt en zal weigeren de volgende maand naar Straatsburg te gaan waar dan het Europese Parlement in speciale zitting bijeen zal komen. NIEUW DELHI. India zal voor zijn militaire doeleinden in het begro tingsjaar 1981-1982 bijna 12 miljard gulden uittrekken ofwel ruim 113 miljoen gulden meer dan in het lo pende begrotingsjaar. EDE, 2-3. Tegen de 45-jarige A. D. en de 36-jarige J. van de M. uit het Gelderse Wekerom heeft de politie proces-verbaal opgemaakt wegens dierenkwelling en -mishandeling. Het proces-verbaal volgde op een tip van de gemeentepolitie uit Barne- veld aan de politie van Ede dat op een boerenperceel aan de Broekdijk in Wekerom alle daar aanwezige die ren in vergaande staat van verwaar lozing zouden verkeren. Ter plaatse konstateerde de politie dat in een schuurtje een bok op ster ven lag, terwijl een tiental runderen bijna geen vlees meer op de botten hadden en leden aan schurft. Een die renarts uit Stroe adviseerde de bok ter plaatse af te maken. Hij konsta teerde verder dat het aanwezige stro, dat als voer diende, volkomen onge schikt voor de dieren was. Op het moerasachtige terrein had den een aantal andere dieren geen plek om te liggen. Het lag in de be doeling van de eigenaren de runde ren maandag te verkopen. De eigena ren hebben nog geen verklaring bij de politie afgelegd over de slechte be handeling van de dieren. Het ekonomische planbureau en de ministeries van chemie en kunstmest moeten naar nieuwe bronnen voor kunstmeststoffen uitzien bij de opstelling van de produktieplannen, vond minister Mesyats. Melkwegstelsels BERKELEY, Califomië, 28-2. Ster renkundigen van de universiteit van Califomiè in Berkeley hebben zon dag de ontdekking bekendgemaakt van verschiedene melkwegstelsels die tien miljard lichtjaren van de aarde verwijderd zijn. Nooit tevoren hebben geleerden zover in het heelal geschouwd. Een van de betrokken drie geleer den, dr. Hyron Spinard, deelde mee dat de nieuw ontdekte stelsels veel groter schijnen te zijn dan ons melk- wegstel. Een lichtjaar is gelijk aan een afstand van 9.460 miljard kilo meter. De verst verwijderde melk wegstelsels die tot dusver waren waargenomen, liggen circa acht mil jard lichtjaren weg. Blijkens een artikel in de „Astrop- hysical Journal" waarin de jongste bevindingen zijn neergelegd, bete kent de nieuwe ontdekking een aan zienlijke versterking voor de theorie dat het heelal ongeveer 18 miljard jaar geleden als gevolg van een oer- explosie - de „Big Bang" - is ontstaan en dat zich in de daaropvolgende twee miljard jaar sterren en mel kwegstelsel uit de zich uitbreidende gasmassa's hebben gevormd. DEN HAAG, 2-3. De Haagse politie heeft in zijn woning een 34-jarige taxichauffeur aangehouden op ver denking van zware mishandeling van een klant in de nacht van vrijdag op zaterdag. De man heeft bekend. Volgens de politie heeft de chauf feur met zijn vingers de 30-jarige klant, eveneeens uit Den Haag, enke le malen in diens ogen gestoken. Dat gebeurde na het afrekenen van een rit. Volgens de politie eiste de chauf feur van de klant een fooi. Toen de laatste deze niet wilde geven riep de chauffeur via de mobilifoon enkele kollega's op, die, zes man sterk opge komen, de klant vastpakken, waar na de chauffeur hem in de ogen stak. •Het slachtoffer slaagde er daarna in zelf .een ziekenhuis te bereiken, waar ,ieen verminderdgezichtsvermogen y/erd gekonstateerd: Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Brouwershaven Gymnastieklokaal. Meer bewegen voor ouderen. 9.30 - 10.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. N oordgou we Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Dinsdag 3 maart Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 17.00 uur (let op tijd!). „Huis van Nassau". Voorlichtings vergadering Vereniging voor Be drijfsvoorlichting Schouwen-Duive- land. 19.30 uur. Sporthal Onderdak. Zeeuws basis scholenkampioenschap tafeltennis. 9.30 - 17.00 uur. Kantine sporthal Onderdak. Bijeen komst b.c. Zierikzee. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Verenigingsgebouw. Streekfederatie Schouwen-Duiveland P.v.d.A. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Filmvoor stelling. 16.00 uur. Dorpshuis. Kinderkarnaval. 13.00 - 17.30 uur. Woensdag 4 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Kerkzaal Ger. Vrouwencontact groep. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Reformatorisch Contact Orgaan „Schouwen-Duive land". 19.45 uur. Bruinisse Hervormd Verenigingsgebouw. Ruil- avond „Philatelica". 20.00 uur. Donderdag 5 maart Zierikzee Rechtswinkel, Havenpark 24. 19.00 tot 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Herv. Vrouwengroep „Wees een zegen". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Kring C.B.T.B. 20.00 uur. Raadzaal. Kommissie Publieke Wer ken. 17.00 uur. Haamstede Beatrixschool. Afdeling Rode Kruis. 20.00 uur. Gemeentehuis. Kommissie Sport-, jeugd- en kulturele zaken. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Afd. Rode Kruis. 19.30 uur. Vrijdag~6 maart Zierikzee Lutherse -kerk. Kerkdienst Wereld gebedsdag. Aanvang: 20.00 uur. Vierschaar (stadhuis). Koncert Z.V.U., 20.00 uur. Westerschouwen Rekreatiezaal Camping Duinrand. Toneeluitvoering Vereniging Open baar Onderwijs, afd. Westerschou wen. Aanvang: 19.45 uur. Haamstede „De Graaf van Haamstede". Jaar vergadering varkenshoudersvereni ging „De Opgaande Zon". 19.30 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Feestavond ZSC'62. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en Bingo avond. Bond van Opzichzelfstaan- den. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Nieuw Leven". 19.00 uur. Zaterdag 7 maart Zierikzee Kompetitiewedstrijd niet vergun ninghouders z.v. Onderdak in zwem bad Onderdak, 17.15 uur. Huis van Nassau". Afd. Ver. Bijen teelt. 14.00 uur. „De Lichtboei". Koffiebar en optre den cabaretgroep. 20.00 uur. Maandag 9 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering V.V.D.-afd.- Zierikzee. Aanvang: 20.00 uur. „De Vospit". Vergadering „WIK". 19.30 uur. Dinsdag 10 maart Zierikzee 's Landskamer. Algemene vergade ring Waterschap Schouwen-Duive land. 14.00 uur. Haamstede Middagbezoek, Ned. Ver. v. Huis vrouwen, afd. Westerschouwen. Ver trek Amrobank: 13.15 uur. Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Nieuwerkerk Zaal Ger. - Kerk. C.D.A.-afdeling. 20.00 uur. Woensdag 11 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Donderdag 12 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. Diabetes vereniging. 19.30 uur. J. W. v. d. Doelschool. Feest-ouder- avond. 19.30 uur. „'t Kofschip". V.O.O.-dia-serie. 20.00 uur. Vrijdag 13 maart Zierikzee J. W. v. d. Doelschool. Feest-ouder- avond. 19.30 uur. Zaterdag 14 maart Haamstede Zaal Ger. Kerk. „Nu met Hope" voor bejaarden. 14.00 uur. Dinsdag 17 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering D'66 afdeling Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Ontspan ningsavond bejaarden (55 jaar en ou der). 19.30 uur. Woensdag 18 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Donderdag 19 maart Zierikzee Rechtswinkel, Havenpark 24, 19.00 tot 20.00 uur. Dinsdag 24 maart Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jeugdfilms Rode Kruis, 16.00 uur. Volwassenen: 20.00 uur. Woensdag 25 maart Zierikzee Concertzaal. Koncert „Kunst en Eer". 20.00 uur. Donderdag 26 maart Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jeugdfilms Rode Kruis, 16.00 uur. Volwassenen: 20.00 uur. Donderdag 2 april Zierikzee Rechtswinkel, Havenpark 24. 19.00 - 20.00 uur. (01110)2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Geen totaal vergeten episode uit de tijd van de jongenskielmaar wel opeens een man voorhanden, die ook nog wist, hoe we als schooljongens ooit eens de primitiefste manier van kamperen toepasten aan de Duive- landse zeedijk. „Weet je nog", vroeg hij telkens en ik wist nog, want gelo ven dat een oud, versleten met stok jes omhoog gehouden vloerkleed, toch best een echte kampeertent kan zijn, behoorde er bij en paste in de kontext van de absolute zorgeloos heid, die toen ons deel was. Alweer met stokjes en wat stenen werd „de tent" in bedwang gehou den; dat was nodig, want aan de zee kant is het altijd waaierig, nóg en toen ook. We - een pluk uit het schóól- klasje - begonnen bij laag water, aan de dijk onze attributen aan te dra gen. Terwijl het redelijk weer was, hielden we ons toch doorgaans op in de tent. Alles wat niet mocht van het polderbestuur deden we. Stokjes in de dijk en zelfs een vuurtje stoken, want er moest natuurlijk ook een en ander genuttigd. Wat, is me ontscho ten, maar 't zal uit de keukenkast af komstig zijn geweest of waren het „meegebrachte boterhammen"? Het spel verliep in de absolute stil te, want zwemmers of sportvissers waren er toen nog niet, althans niet op die plaats. Het moet in de omge ving van „De Staart"zijn geweest en het Grevelingenmeer heette nog Brouwershavense Gat. Nimmer na dien heeft het opkomendewater zo'n verrassend effekt op kleine mensjes gehad. Ineens was het er en klommen de golfjes lekker en speels omhoog tegen de basaltglooiing. Er waren veel kwallen, die meedeinden op het water, 't Kan dus augustus zijn geweest, want dan willen die weekdieren nog al eens vervelend komen doen, maar ook mooi, want dat zijn ze. Waarom dit opgehaald na zoveel jaar en voor een publiek, dat het wel heel kalmpjes op zal nemen. Nou, dat kampgebeuren, was een oer-Zeeuwse aangelegenheid. Het vertelde van uur tot uur zichtbaar en voelbaar van onze wateromspoelde, insulaire toestand. Aan kwalen had die verre tijd terug ook geen gebrek, maar al les wat ons nu kwelt, aan ongemak, drukte, vervuiling toas er niet en dat klubje stond aan het begin van alles; ongekompliceerd nog, lachend tegen leven en zon, de smaak van de zilte wind op de lippen en uur na uur het zacht klotsende water, dat een mono tone, maar innige melodie zong. De zee kenden ze nog niet als verra der en vijand en één kinderhoofd was te klein om al het geluk te bergen, toen ze tegen het kalme vallen van de avond weer naar huis fietsten, het kleed als een vormloos vod achterop gebonden. „Weet je nog", vroeg de man - kind van toen - en hoe zou je het kunnen vergeten. Alles zit immers (nog) in het onderbewuste en een mini-aanlei ding is al genoeg om aan te vullen: „ja, dat is waaren dan begin je zelf ookweet je nog wel SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2